مشاوره تحصیلی کنکور

مشاوره تحصیلی دانشگاهی یا مشاوره ثبت‌نام دانشگاه

857 0
09 مرداد 1401
مشاوره تحصیلی دانشگاهی یا مشاوره ثبت‌نام دانشگاه

منظور از مشاوره تحصیلی دانشگاهی چیست؟ دانش‌آموزان و خانواده‌ها از مشاورین برای کنکور یا رفع مشکلات تحصیلی در مقاطع مختلف کمک می‌گیرند و کمتر به این موضوع فکر می‌کنند که حوزه‌ی مشاوره تحصیلی دانشگاهی نیز وجود دارد. برخی افراد هم این بخش را با نام مشاوره ثبت‌نام دانشگاه می‌شناسند و اندک اطلاعاتی درباره‌ی آن دارند. اما این نوع از مشاوره تحصیلی چه کاربردی دارد و آیا فقط محدود به ثبت‌نام دانشگاه است؟

مشاوره ثبت‌نام دانشگاه با هدف راهنمایی متقاضی برای ورود به مراکز علمی انجام می‌شود. بسیاری از دانش‌آموزان از جزئیات آزمون‌های ورودی، رشته‌های دانشگاهی و دانشگاه‌های مربوطه خبر ندارند. این عدم آگاهی به راحتی می‌تواند نتیجه‌ی چند سال برنامه‌ریزی درسی و صرف انرژی را هدر دهد. مجله استادبانک در این مقاله از مشاوره تحصیلی کنکور و رشته‌های دانشگاهی آن تا موضوع پرمخاطب مشاوره دانشگاه بدون کنکور را پوشش داده است. در ادامه با همه‌ی بخش‌های ثبت‌نام دانشگاهی آشنا می‌شوید تا انتخابی آگاهانه‌تر داشته باشید.مشاوره تحصیلی استادبانک

برای داشتن بهترین ثبت‌نام دانشگاه از مشاور تحصیلی کمک بگیرید

مشاوره ثبت‌نام دانشگاه با این هدف انجام می‌شود که دانش‌آموز همه‌ جزئیات و راه‌های ورود به دانشگاه را بداند. هر مقطع، قوانین و شرایط ثبت‌نام دانشگاهی خاص خود را دارد و از طرفی دیگر برخی از دانشگاه‌ها بدون کنکور، دانشجو جذب می‌کنند. اما ابتدا باید نحوه‌ی ورود به هرکدام از این مراکز علمی را دانست و سپس براساس همان برنامه‌ریزی داشت و درنهایت مدارک موردنیاز را آماده کرد. برای رسیدن به این هدف، باید مشاور تحصیلی کمک گرفت.

مشاوره تحصیلی دانشگاهی، زمانی ثمربخش و درست است که توسط فردی متخصص و کاربلد انجام شود. مشاورین تحصیلی با بهترین روش شرایط، قوانین، نحوه‌ی ورود و دیگر اطلاعات موردنیاز برای ثبت‌نام دانشگاهی را برای شما شرح می‌دهد و در نهایت کمک می‌کند تا مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید. در واقع کمک گرفتن از مشاوره تحصیلی دانشگاهی، زدن دو نشان یا یک تیر است و شما در کنار کسب آگاهی درباره‌ی راه‌های ورود ثبت‌نام دانشگاه در هر مقطع، می‌توانید درمورد انتخاب رشته نیز از مشاور کمک بگیرید.

مشاوره ثبت‌نام دانشگاه در کنکور سراسری

مشهورترین شیوه‌ی ثبت‌نام دانشگاه در کشور، ابتدا قبولی در کنکور سراسری است. در ایران چندین نوع دانشگاه وجود دارد که برای قبولی در دانشگاه‌های سراسری، آزاد و پیام‌نور داوطلبین باید در کنکور شرکت کنند و رتبه‌ی لازم را به‌دست آورند. تاریخ ثبت‌نام کنکور سراسری به طور تقریبی بهمن یا اسفند ماه هر سال انجام می‌گیرد که سازمان سنجش از طریق رسانه‌های مختلف مانند صداو‌سیما و سایت‌های خبر تارخ دقیق آن را اعلام می‌کند و سایر اطلاعات مربوط به این آزمون در دفترچه مربوط به آن وجود دارد.

اما برای شرح کامل این بخش از مشاوره تحصیلی دانشگاهی باید به یک نوع ثبت‌نام دانشگاهی دیگر اشاره کرد. دانشگاه علمی کاربردی با دریافت و بررسی سوابق تحصیلی متقاضیان، دانشجو جذب می‌کند که شرایط، پیش‌نیازها و قوانین خاص خود را دارد که می‌توانید با کمک مشاور تحصیلی به خوبی از آن‌ها آگاهی پیدا کنید و در صورت نیاز، مدارک مربوطه را جمع‌آوری یا تهیه نمایید. زمان ثبت‌نام دانشگاه علمی کاربردی نیز به صورت حدودی مرداد ماه (ورودی نیمسال اول) و آذر ماه (ورودی نیمسال دوم) است.

البته در ایران برخی از دانشگاه‌ها بدون کنکور و به صورت آزاد دانشجو جذب می‌کنند که در بخش مربوط به مشاوره دانشگاه بدون کنکور به طور کامل به آن می‌پردازیم و در مورد شرایط آن صحبت می‌کنیم. در همین توصیه می‌کنیم مقاله‌ی معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران مجله استادبانک را مطالعه کنید تا اطلاعات کافی درمورد دانشگاه‌های کشور داشته باشید.

مشاوره ثبت‌نام دانشگاهی برای مقطع کارشناسی | گفتگوی مشاور و دانش‌آموز

مشاوره ثبت‌نام دانشگاهی برای مقطع کارشناسی

مشاوره تحصیلی دانشگاهی، کار چندان پیچیده‌ای نیست و داوطلبین شناخت بالایی از شرایط کنکور برای ورود به مقطع کارشناسی دارند. متقاضیان باید در کنکور سراسری یکی از 5 رشته‌ی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان شرکت کنند. تاریخ برگزاری این آزمون معمولا در اوایل یا اواسط تیرماه است و دانش‌آموزان باید سایر جزئیات و اطلاعات لازم را با کمک دفترچه کنکور ثبت‌نام کنکور به دست آورند. اما یک نکته مهم دیگر این است که روش پذیرش در دانشگاه‌ها از طریق کنکور به دو شکل پیوسته و ناپیوسته است.

دانش‌آموزانی که در مقطع کارشناسی پیوسته قبول می‌شوند به طور مستقیم بعد از 4 سال تحصیل مدرک لیسانس خود را دریافت می‌کنند. اما داوطلبینی که در مقطع کارشناسی ناپیوسته پذیرفته می‌شوند، ابتدا به مدت 2 سال در دانشگاه درس می‌خوانند و مدرک فوق‌دیپلم یا کاردانی را دریافت می‌کنند و سپس در صورت تمایل با شرکت در آزمون کنکور کاردانی به کارشناسی، برای ادامه تحصیل اقدام می‌کنند.

همان‌طور که قابل حدس است، جزئیات مشاوره ثبت‌نام دانشگاهی بیشتر از آن چیزی که دانش‌آموز تصور می‌کنند و نیاز اساسی و مهم این بخش از مسیر تحصیلات، دقت و آگاهی کافی از قوانین و شرایط پذیرش دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف است. این موضوع به خوبی اهمیت مشاوره تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه را نشان می‌دهد. مشاورین در هر مقطع به یک نوع در کنار دانش‌آموز هستند و حتی در زمان ثبت‌نام دانشگاه نیز به کمک آن‌ها نیاز است.

مشاوره تحصیلی دانشگاهی برای پذیرش در کارشناسی ارشد

اولین نکته‌ای که باید در مشاوره تحصیلی دانشگاهی برای پذیرش در کارشناسی ارشد مطرح کرد، نیاز به داشتن مدرک کارشناسی است. داوطلبین قبل از هراقدامی، ابتدا باید دوران لیسانس را با موفقیت پشت‌سر بگذارند. در ادامه متقاضیان با شرکت در آزمون کارشناسی به کارشناسی ارشد، شانس خود را برای ورود به این مقطع آزمایش می‌کنند. نکته بسیار مهم این است که دانشجو باید قبل از زمان ثبت‌نام دانشگاهی مقطع ارشد، مدرک کاشناسی خود را تحویل بگیرد. تاریخ ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد به طور تقریبی در آذرماه هرسال انجام می‌شود و تاریخ برگزاری آزمون ارشد نیز معمولا اردیبهشت ماه است.

بازه‌ی دوران تحصیلی در مقعط کارشناسی ارشد دو سال و نیم، معادل 5 ترم است که دانشجویان در طی آن حدود 26 واحد درسی را در کنار 6 واحد پایان‌نامه باید بگذرانند. البته، این تعداد واحد درسی باتوجه به هر رشته متغییر است. برخلاف مقطع کارشناسی، حداقل نمره‌قبولی هر درس در مقطع ارشد 12 در نظر گرفته می‌شود و حدنصاب معدل هر ترم برای مشروط نشدن 14 است. نکته دیگری که باید در بخش مشاوره ثبت‌نام دانشگاه در مقطع ارشد به آن اشاره کرد، اخراج شدن دانشجو در صورت دو ترم مشروطی متوالی است.

متقاضیان که به طور جدی به فکر شرکت در آزمون کارشناسی به کارشناسی ارشد هستند، بهتر است قبل از ثبت‌نام در آزمون با یک مشاور تحصیلی در ارتباط باشند تا از سایر جزیئات و اطلاعات لازم برای پذیرش در این پایه تحصیلی آگاه شوند. هرچند، کار مشاور بسیار وسیع‌تر است و حتی می‌تواند، بعد از قبولی در کارشناسی ارشد به پیشرفت تحصیلی و رفع مشکلات احتمالی دانشجو کمک کند.

مشاوره تحصیلی دانشگاهی در مقطع دکتری | مشاوره ثبت‌نام دانشگاه

مشاوره تحصیلی دانشگاهی در مقطع دکتری

مشاوره تحصیلی دانشگاهی در مقطع دکتری را باید در سه بخش و برای دکتری رشته‌های وزات علوم، وزارت بهداشت و سایر رشته‌ها توضیح داد. ابتدا با اطلاعات کلی و توضیحات همه‌ی رشته‌های این مقطع شما را آشنا می‌کنیم. تاریخ ثبت‌نام دانشگاه مقطع دکتری در آذر ماه است و این آزمون در اسفند ماه برگزار می‌شود. دانشجویان این مقطع باید دوره‌ی حدودی 3 تا 4 سال تحصیلی را پشت‌سر بگذارند و به طور میانگین 36 واحد درسی (15 تا 18 واحد درسی + 18 تا 21 واحد پژوهشی) را بخوانند و نمره‌قبولی آن را دریافت کنند. البته، مدت زمان تحصیل در دکتری پاره‌وقت بیشتر است و معمولا 6 تا 7 سال طول می‌کشد.

اما تفاوت رشته‌های دکتری وزارت علوم در این است که دانشجو باید به طور دائم در دانشگاه حضور داشته باشد و حتی در صورت لزوم وظیفه‌ی دستیاری استاد را بپذیرید. هرچند، بعد از پایان سال‌های تحصیل، تعهدی بین دانشجو و دانشگاه برای ادامه همکاری وجود ندارد. اما در رشته‌های دکتری وزارت بهداشت، دانشجویان در کنار حضور اجباری در دانشگاه یا کلینیک به مدت 2 برابر سال‌های تحصیل به دانشگاه تعهد دارند. البته، دانشجویان وزارت بهداشت نسبت به دانشجویان وزارت علوم، حقوق دریافتی بالاتری دارند.

اما یک نکته بسیار مهم در مورد همه‌ی رشته‌های دکتر وجود دارد که باید در زمان مشاوره ثبت‌نام دانشگاه این مقطع به آن اشاره کرد. باید بدانید که شاخه‌های تحصیلی مقطع دکتری از رشته‌های دارای مصاحبه است که متقاضی بعد از قبولی در آزمون، باید در جلسه مصاحبه شرکت کند و در صورت پذیرش در مصاحبه امکان ثبت‌نام و ادامه تحصیل را دارد.

مشاوره ثبت‌نام دانشگاه بدون کنکور

مشاوره دانشگاه بدون کنکور یکی دیگر از بخش‌های مشاوره دانشگاهی است که متقاضیان خاص خود را دارد. داوطلبینی که بنابه‌هر دلیلی در آزمون‌های کنکور سراسر نمره‌قبولی را کسب نکردند، می‌توانند در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری و آزاد ثبت‌نام نمایند. شرایط پذیرش بدون کنکور در همه مقاطع تحصیلی دانشگاهی برای داوطلبین وجود دارد و آن‌ها می‌توانند از دو طریق نسبت به آن اقدام کنند.

برخی از دانش‌آموزان، سهمیه استعداد درخشان دارند که این سهمیه یکی از راه‌های ثبت‌نام بدون کنکور در دانشگاه است. اما معمولا، بخش بزرگی از متقاضیان این روش ورود به دانشگاه از چنین سهمیه‌ای بهره نمی‌برند. این دسته از داوطلبین با داشتن سوابق تحصیلی خود می‌تواند به دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به ثبت‌نام دانشگاه بدون کنکور اقدام نمایند. زمان پذیرش دانشگاه‌ها قبل از آغاز هر ترم (مهر و بهمن ماه) است. شرایط تحصیل و بهره‌بردن از اساتید و امکانات دانشگاه برای دانشجویان بدون کنکور، تفاوتی با دیگر دانش‌پژوهان ندارد.

اهمیت انتخاب رشته مناسب در مشاوره تحصیلی دانشگاهی

اهمیت انتخاب رشته مناسب در مشاوره تحصیلی دانشگاهی

مشاوره ثبت‌نام دانشگاه جزئیات فراوانی دارد که هرکدام بخشی از کار متقاضی را پیش ‌می‌برند تا او هدفش برسد. اما شناخت و معرفی رشته‌های دانشگاهی نقشی حیاتی و بسیار مهم دارد و باید به آن به چشم یک اولویت نگاه کرد. این نکته برای داوطلبین کنکور سراسری مقطع کارشناسی، اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند و او نیاز دارد تا اطلاعات کافی و جامعی از رشته‌های دانشگاه، روش تحصیل و در نهایت آینده شغلی آن‌ها داشته باشد. یکی از اهداف مشاوره تحصیلی دانشگاهی پیش از ثبت‌نام، توضیح و گسترش همین موضوع برای متقاضی است.

شاید برای یک داوطلب شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، شناخت رشته به اندازه داوطلب مقطع کارشناسی اهمیت نداشته باشد. در هر صورت دانشجوی مقطع کارشناسی تاحدودی مسیر تحصیلی خود را پیدا کرده است. اما دانش‌آموزی که به‌تازگی کنکور را پشت‌سر گذاشته و هنوز تصویر روشنی از مسیر پیش‌روی خود ندارد، باید از مشاوره تحصیلی برای شناخت رشته‌ها کمک بگیرد.

مسئله‌ی انتخاب رشته به طور مستقیم روی آینده کاری و مسیر تحصیلی دانش‌آموز اثر می‌گذارد و حساسیت نسبت به آن بالا است. بنابراین، داوطلبین این مقطع باید به مشاوره تحصیلی دانشگاهی به چشم راهنمایی برای انتخاب رشته نگاه کنند و در صورت لزوم ابتدا تمرکز خود را روی شناخت رشته‌ی مناسب بگذارند و سپس به فکر ثبت‌نام دانشگاه باشند.

بهترین مشاورین استادبانک آماده‌ی مشاروه تحصیلی دانشگاهی برای همه‌ مقاطع

مشاوره تحصیلی دانشگاهی با هدف روشن کردن ذهن داوطلب در هر مقطعی از کارشناسی تا دکتری و حتی ثبت‌نام بدون کنکور انجام می‌شود. هرچند که اهمیت این نوع از مشاوره در مقطع کارشناسی بالاتر است و به طور کلی داوطلبین این پایه، استرس و دغدغه‌ی بیشتری را نسبت به دریافت مشاوره ثبت‌نام دانشگاه حس می‌کنند. هرچند داوطلبین در هر مقطع تحصیلی به راهنمایی و دریافت مشاور برای ورود اصولی به دانشگاه نیاز داند. بنابراین، وجه اشتراک همه‌ی متقاضیان ثبت‌نام در دانشگاه، داشتن مشاوری کاربلد و باتجربه است.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک با سال‌های فعالیت در حوزه‌ی آموزش، جمعی از برترین مشاورین کشور را آماده برگزاری جلسات مشاوره دارد. مشاوران تحصیلی استادبانک با مناسب‌ترین قیمت در دسترس دانش‌آموزان و داوطلبین همه‌ی مقاطع دانشگاهی سراسر کشور هستند تا مسیر ورود به دانشگاه را برای شما ساده‌تر نمایند.

اگر برای انتخاب مشاور تحصیلی نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکل، می‌توانید با شماره 91005343 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

منظور از مشاوره تحصیلی دانشگاهی چیست؟

مشاوره تحصیلی دانشگاهی یا مشاوره ثبت‌نام دانشگاه به نوعی از مشاوره گفته می‌شود که هدف آن راهنمایی داوطلب برای شناخت درست جزئیات، شرایط و قوانین ورود به هر رشته و دانشگاه و حتی شرکت در آزمون‌های کنکور مقاطع مختلف است. در این مقاله مشاوره تحصیلی دانشگاهی را برای هر مقطع بررسی کردیم.

مشاوره ثبت‌نام دانشگاه برای چه مقاطعی انجام می‌شود؟

مشاوره ثبت‌نام دانشگاه برای همه‌ی مقاطع کارشناسی تا دکتری انجام می‌شود. ولی اهمیت این شکل از مشاوره تحصیلی برای مقطع کارشناسی و داوطلبین کنکور سراسری که شناخت کمتری از دانشگاه و رشته‌های آن دارند، بیشتر است.

آیا مشاورین ثبت‌نام دانشگاه با مشاورین تحصیلی متفاوت هستند؟

به طور کلی مشاورین که در حوزه‌ی مشاوره تحصیلی کار می‌کنند، دانش و اطلاعات کافی برای راهنمایی داوطلبین برای ثبت‌نام دانشگاهی را دارند و تفاوتی میان این دونوع مشاوره وجود ندارد.