مشاوره تحصیلیمشاوره تحصیلی کنکور

افزایش تراز کنکور با راهکارهای ساده اما تاثیرگذار

استادبانک نویسنده
595 0
08 اردیبهشت 1402
افزایش تراز کنکور با راهکارهای ساده اما تاثیرگذار

همیشه برای جبران کردن فرصت‌ هست! فقط کافیست که واقعا بخواهید. ممکن است تا این لحظه هنوز هم تمام توان خود را آزمایش نکرده باشید. بنابراین الان وقت آن رسیده است که خودتان را به یک چالش اساسی دعوت کنید: رقابت با خودتان! مطمئن باشید که توانایی شما از چیزی که فکر می‌کنید بیشتر است. افزایش تراز کنکور اصلا دور از دسترس نیست. برای اینکه ترازتان را در کنکور بالاتر ببرید باید هوشمندانه عمل کنید. چند راهکار ساده و تاثیرگذار وجود دارد که در این مقاله می‌خواهیم درباره آنها صحبت کنیم.

تراز کنکور چیست و چطور تعیین می‌شود؟

تراز کنکور در واقع نمره‌ای است که نشان می‌دهد سطح امتحان شما در مقایسه با سایر داوطلبان چقدر بوده است. هرچقدر که تعداد سوالات درست‌تر بیشتری داشته باشید، تراز شما بالاتر می‌رود.

این موضوع را به خاطر داشته باشید که سطح تراز هر سال براساس سطح علمی داوطلبان همان سال تعیین می‌شود. با کمک مشاوره تحصیلی می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورید.

راهکارهای موثر برای افزایش تراز کنکور

گفتیم که تراز کنکور به سطح علمی شما و عملکرد‌تان در جلسه کنکور برمی‌گردد. پس اگر می‌خواهید تراز بالاتری بدست آورید، باید هم دقیق‌تر درس بخوانید و هم مهارت‌های آزمونی خودتان را بالا ببرید. بنابراین در ادامه راهکار‌های موثر را برایتان توضیح می‌دهیم.

1.مهارت مدیریت زمان

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که ممکن است یک داوطلب در کنکور با آن مواجه شود، مدیریت زمان است. برای مدیریت زمان باید تمرکز کافی روی سوالات داشته باشید. حواس‌پرتی یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث می‌شود زمان از دست برود.

پس برای افزایش تمرکز وقت بگذارید. مثلا تمرین‌های مرتبط با تنفس عمیق را انجام دهید. این کار باعث آرام شدن ذهن شما می‌شود. همچنین تمرین کنید تا زمان‌بندی هر تیپ سوال را برای خودتان تعیین کنید.

2.طبقه‌بندی کردن سوالات

در آزمون‌های آزمایشی این موضوع را تمرین کنید که سوالات را طبقه‌بندی کنید. به طور کلی سه دسته سوال وجود دارد:

1.سوالاتی که بلدید

2.سوالاتی که شک دارید

3.سوالاتی که بلد نیستید

برای خودتان از قبل برنامه‌ریزی کنید که برای هر دسته از این سوالات چه تصمیمی خواهید گرفت. این کار را می‌توانید با کمک مشاوره تحصیلی کنکور انجام دهید.

3.تست‌زنی را تمرین کنید

هرچقدر که برای یادگرفتن فنون تست‌زنی زمان بگذارید، پشیمان نمی‌شوید. همانطور که گفتیم برای افزایش تراز کنکور، شما باید مهارت‌های آزمونی خود را بالا ببرید.

برای این کار سعی کنید هفته به هفته، میزان تست زدن خود را افزایش دهید. همینطور یاد بگیرید که سوالات را تیپ‌بندی کنید و برای هر دسته از سوالات برنامه‌ریزی داشته باشید. ظرف مدت کوتاهی تاثیر این کار را آزمون‌های آزمایشی می‌بینید.

4.کتاب‌های درسی از همه چیز مهم‌ترند

برای هر درسی که می‌خوانید، اولویت با کتاب درسی است. زمانی که مطمئن شدید کتاب درسی را کاملا خوانده‌اید و به آن تسلط دارید، سراغ کتاب‌های کمک آموزشی بروید.  این موضوع به خصوص برای داوطلبان کنکور تجربی اهمیت دارد. منابع کنکور تجربی شامل کتاب‌های زیست سه سال متوسطه دوم است. این کتاب‌ها را باید خط به خط بلد باشید.

5.سرعت خود را بالا ببرید

بالا بردن سرعت، نیاز به تمرین دارد. این موضوع به خصوص برای بچه‌های ریاضی که باید ظرف مدت کوتاهی مسئله‌های زیادی حل کنند، اهمیت دارد. بعضی از منابع کنکور ریاضی و کتاب‌های درسی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند سرعت مطالعه و حل سوالات را بالا ببرید.

در ضمن بخاطر داشته باشید که افزایش سرعت به تدریج اتفاق می‌افتد. یک شبه نمی‌توانید به سرعت بالایی برسید. پس به خودتان زمان بدهید.

افزایش تراز کنکور با برنامه‌ریزی هدفمند

6.تعادل در درصد‌ها

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود تراز بالایی در کنکور داشته باشید، داشتن درصدهای متعادل است. مثلا بعضی از بچه‌های انسانی درصد یکی از درس‌ها را بسیار بالا می‌زنند و درسی مثل ریاضی را بسیار پایین.

این موضوع تراز شما را کاهش می‌دهد. بنابراین سعی کنید همه منابع کنکور انسانی را با یک نسبت متعادل بخوانید. اگر در یک درس ضعیف هستید، می‌توانید از معلم خصوصی کمک بگیرید یا اینکه از مشاوره بخواهید کمکتان کند.

7.خلاصه برداری

یکی از بهترین روش‌ها برای مطالعه در کنکور، یادداشت برداری است. اما چگونه یادداشت‌برداری و خلاصه نویسی کنیم؟

توصیه می‌کنیم برای هر درس، یک دفتر بردارید. سپس نکته‌های مهم متن کتاب را برای خودتان دسته‌بندی کرده و بنویسید. حالا به سراغ درس‌نامه‌ها بروید. نکات مهم درس‌نامه را هم به صورت کوتاه و خلاصه بنویسید.

در مرحله بعدی، به سراغ تست‌ها بروید. هر تست اشتباهی که می‌زنید که نکته‌ای در آن وجود دارد که شما نمی‌دانستید. پس تمام نکات مربوط به تست‌هایی که بلد نبودید را هم بنویسید.

8.تاثیر درصد منفی

باید قبول کنید که شما همه سوال‌های کنکور را نمی‌توانید جواب دهید. اگر همین موضوع ساده را بپذیرید، ترازتان بالاتر می‌رود! خیلی وقت‌ها تراز پایین نتیجه جواب اشتباه به سوالاتی است که بلد نیستید.

پس هرگز تاثیر درصد منفی در رتبه کنکور و تراز را دست کم نگیرید. در آزمون‌های آزمایشی سعی کنید از کنار سوالاتی که بلد نیستید رد شوید. این کار هم نیاز به تمرین و تکرار دارد.

9.برنامه‌ریزی درسی

تا آخرین روزی که برای کنکور درس می‌خوانید باید برنامه‌ریزی داشته باشید. بدون برنامه‌ریزی افزایش تراز کنکور شبیه یک رویاست. بنابراین اهمیت برنامه ریزی درسی کنکور را جدی بگیرید. انواع روش‌های برنامه‌ریزی را یاد بگیرید. ببینید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است. می‌توانید با آزمون و خطا به یک روش برنامه‌ریزی مناسب برسید. همچنین می توانید از مشاورتان کمک بگیرید.

افزایش تراز کنکور با معلم خصوصی‌های استادبانک

همانطور که متوجه شدید برای افزایش تراز کنکور نیاز به برنامه‌ریزی صحیح و توسعه مهارت‌های خود دارید. بهترین راهکار برای اینکه در این زمینه موفق شوید این است که از یک معلم خصوصی کمک بگیرید. استادبانک قدیمی‌ترین شبکه‌ تدریس خصوصی در کشور است. شما با کمک استادبانک می‌توانید با بهترین اساتید کنکور آشنا شوید. همچنین می‌توانید از خدمات مشاوره کنکور استفاده کنید.

برای این منظور می‌توانید از پلتفرم تدریس خصوصی استادبانک کمک بخواهید. با ورود به صفحه اساتید تدریس خصوصی استادبانک و مشاهده پروفایل آن‌ها، به راحتی توانسته استاد مورد نظر خود را با قیمت مناسب پیدا کنید.

اگر هم در زمینه ثبت درخواست معلم خصوصی نیز به راهنمایی و مشاوره داشته، با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و تمام اطلاعات لازم را در این خصوص از تیم پشتیبانی این مجموعه دریافت نمایید، تا در نهایت به نتیجه دلخواه خود در  کنکور برسید.

تراز کنکور چیست و چطور تعیین می‌شود؟

تراز کنکور در واقع نمره‌ای است که نشان می‌دهد سطح امتحان شما در مقایسه با سایر داوطلبان چقدر بوده است. هرچقدر که تعداد سوالات درست‌تر بیشتری داشته باشید، تراز شما بالاتر می‌رود.

چه راهکارهایی برای افزایش تراز کنکور وجود دارد؟

یکی از روش‌های افزایش تراز کنکور سراسری این است که برای رسیدن به درصدهای بالاتر هدف‌گذاری کنید؛ البته یک هدف‌گذاری منطقی و قابل اجرا. یعنی در هر آزمون حداقل دو درس را به عنوان هدف خود انتخاب کنید و برای رسیدن به حدود ۱۰ درصد بیشتر تلاش کنید