برنامه ریزی درسی استادبانکمشاوره تحصیلی

آمادگی برای امتحانات میان ترم با چند قدم ساده و کاربردی!

سردبیر نویسنده
5117 1
28 آذر 1402
آمادگی برای امتحانات میان ترم - مجله استادبانک

امتحانات میان‌ترم و پایان‌ترم، معیاری برای میزان آمادگی دانش‌آموزان است تا معلمین و والدین از سطح سواد محصلان آگاه شوند. دانش‌آموزان معمولا با نزدیک شدن به دوره امتحانی، اندکی استرس دارند و با عجله به دنبال بهترین راه‌حل برای موفقیت در امتحانات هستند. ما در این مطلب به شما تکنیک‌های آمادگی برای امتحانات میان ترم را یادآوری می‌کنیم و به مهم‌ترین نکات آن می‌پردازیم. درس خواندن با هدف کسب نمره مناسب در امتحان، شیوه‌ی چندان پیچیده‌ای ندارد. اما همین تکنیک‌های ساده، ولی کاربردی را بسیاری از دانش‌آموزان رعایت نمی‌کنند. در ادامه و با خواندن این مقاله، متوجه میزان اثرگذاری مواردی مانند کمک گرفتن از بهترین معلم خصوصی، شیوه مطالعه صحیح دروس و حتی خواب مناسب در نتیجه امتحانات آشنا می‌شویم.

مطمئن‌ترین تکنیک آمادگی برای امتحان میان ترم

یادگیری و برداشتن گام مطمئن در هر مسیری، نیاز به راهنمایی فردی باتجربه و کاربلد دارد. زمان درس خواندن و آمادگی برای امتحانات نیز، رعایت این نکته بسیار مهم و اثرگذار است. کمک گرفتن از بهترین معلم خصوصی برای هر درسی، می‌تواند به مناسب‌ترین شکل دانش‌آموز را برای امتحان آماده کند. اگر از ابتدای ترم به سراغ معلم خصوصی بروید، هنگام نزدیک شدن به ایام امتحانات هیچ استرسی نخواهید داشت و با خیالی آسوده این دوره را پشت‌سر می‎گذارید.

اما دیگر ویژگی مثبت داشتن بهترین معلم خصوصی، این است که دانش‌آموز را در مدت زمان کم می‌تواند به سطح قابل‌قبولی از آمادگی برساند. فرض کنید شما در طول ترم خوب درس نخواندید و فاصله کمی از شروع ایام امتحانات دارید. این یک موقعیت حساس و ویژه است که مدرس باتجربه به خوبی شما را در مسیر آموزش هدایت می‌کند. بنابراین باید گفت استفاده از جلسات تدریس خصوصی بهترین اساتید، مطمئن‌ترین تکنیک آمادگی برای امتحان میان ترم و پایان ترم است.

چگونه برای امتحانات پایان ترم درس بخوانیم؟ برداشتن گام‌های آهسته ولی پیوسته!

طول ترم، بهترین زمان برای درس خواندن است! شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد، ولی یکی از بهترین تکنیک‌ها برای داشتن دوره‌ی امتحانی آرام و بدون استرس، درس خواند در طول ترم است. دانش‌آموز اگر مدت زمانی اندکی از روز را به مطالعه بپردازد، هرگز دچار کمبود زمان نخواهد شد. وقتی قبل از آغاز امتحانات میان ترم، درس‌ها را حداقل یکبار خوانده باشید با نقاط ضعف خودتان آشنا هستید و زمان بیشتری را برای رفع آن‌ها می‌گذارید. 

آشنایی با همه‌ی مباحث درسی، کمک می‌کند با ذهنی بازتر و آماده‌تر به سراغ درس‌خواند در دوره امتحانات بروید و برنامه‌ریز برای شما خیلی آسان‌تر می‌شود. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌شود در طول ترم از بهترین معلم خصوصی کمک گرفته شود تا دانش‌آموز به طور مداوم با درس در ارتباط باشد و به اصطلاح هیج درسی برای او انبار نشود. یادتان باشد، گام‌های آهسته و پیوسته شما در طول ترم به نتیجه مناسبی در امتحانات ختم خواهد شد.

حل نمونه سوالات امتحانی سال‌های گذشته؛ یک میان‌بر سریع و کاربردی!

منابع آموزشی، همیشه یکی از ابزارهای کمک‌کننده به دانش‌آموزان برای یادگیری هستند. اما وقتی صحبت از امتحانات پایان ترم در میان باشد، هیچ منبعی به کارامدی نمونه سوالات امتحانی نخواهد بود. سوالات امتحانی سال‌های گذشته، شما را با سلیقه طراحان سوال، بخش‌های مهم کتاب و مباحث پرتکرار آشنا می‌کند و مانند نقشه‌ راهی مناسب است.

نکته مهم در هنگام مطالعه‌ی نمونه سوالات امتحانی این است که باید به خوبی بررسی شوند و فقط نگاهی سطحی به آن‌ها نداشت. برای درس‌های سخت‌تر و حل‌کردنی، توجه به این نکته مهم‌تر است. درسی مانند ریاضی را باید به خوبی درک کرد تا بتوان به مسئله‌های آن پاسخ داد. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم برای آمادگی شرکت در امتحان ریاضی، نمونه سوالات آن را با کمک معلم ریاضی آنلاین حل کنید. بهترین معلم خصوصی ریاضی، ابتدا مبحث مربوط به هر سوال را برای شما توضیح می‌دهد و سپس سوالات را به شیوه‌های مختلف حل می‌کند. به طور خلاصه باید گفت که بررسی نمونه سوالات امتحانی با کمک معلم خصوصی، یک راه‌حل سریع و کاربردی برای موفقیت در امتحانات میان ترم است.

شیوه مطالعه خود را بهینه کنید

درست درس خواندن، یک هنر است که باید برای کسب آن تلاش کنید. احتمالا شما هم تجربه کرده‌اید که برای امتحانی، زمان و انرژی زیادی صرف کردید ولی نتیجه‌ی دلخواه را به دست نیاوردید. ما در این‌جا چند نکته ساده ولی مهم راه به شما یادآوری می‌کنیم که تاثیر خوبی روی روند یادگیری و در نهایت موفقیت شما در امتحانات میان ترم دارد:

خلاصه برداری؛ یک تکنیک عالی برای موفقیت در امتحانات میان ترم

خلاصه نویسی یا خلاصه‌بردای از مباحث درسی، تاثیر فوقالعاده‌ای در یادگیری شما دارد. در زمان درس‌خواند شما مفاهیم و مباحث را از دیدگاه خود می‌نویسید که همین عمل نوشتن، عمق یادگیری شما را بیشتر می‌کند. اما نکته مهم‌تر زمانی است که شما از دست‌نوشته‌های خود، برای مرور درس استفاده می‌کنید و همه‌ی آموزه‌های شما مجددا یادآوری می‌شود.

زمان‌بندی و برنامه‌ریزی؛ دوست یا دشمن!

زمان‌بندی همیشه اهمیت دارد. داشتن برنامه‌ریزی و استفاده درست از زمان، می‌تواند عامل موفقیت شما در امتحان میان ترم باشد. برای زمان خود ارزش قائل باشید و به درستی از آن بهره ببرید. یادتان باشد برنامه‌ریزی اصولی، زمان را به دوست شما تبدیل می‌کنید. اما اگر برنامه‌ی مناسبی نداشته باشید، بزرگ‌ترین دشمن شما زمان است!

آمادگی برای امتحان میان ترم مدرسه - استادبانک

افزایش قدرت تمرکز

هیچ‌کاری را بدون داشتن تمرکز کافی نمی‌توان درست انجام داد. برای درس‌خواند هم باید تمرکز کافی داشته باشید و با ذهنی آرام به سراغ مطالب درسی بروید. بنابرین به افزایش قدرت تمرکز خود اهمیت دهید. داشتن خواب کافی، تغذیه مناسب و محل مطالعه، به طور مستقیم روی ذهن و تمرکز شما تاثیر دارند. عوامل حواس‌پرتی مانند گوشی موبایل، تلویزیون و سر و صدای اضافی را از خودتان دور کنید.

چند نکته برای آمادگی در روز امتحان

یکی از دل‌نگرانی‌های دانش‌آموزان این است که علیرغم درس‌خواند و آمادگی کامل آموزشی، روز امتحان شرایط مساعدی نداشته باشند. اما می‌توان با رعایت چند نکته، احتمال عدم آمادگی در روز امتحان را به حداقل رساند. اولین مورد، خواب کافی در شب امتحان است. باید خوب بخوابید! تا تمرکز و ذهنی آرام در جلسه امتحان داشته باشید. نکته دوم، قدم زدن است! پیاده‌روی و ایجاد حسی مثبت، می‌تواند تاثیر فیزیکی خوبی روی بدن شما داشته باشد. 

هنگام آغاز امتحان نیز، ابتدا سوالاتی را پاسخ دهید که برای شما ساده هستند و انرژی زیادی از ذهن شما نمی‌گیرند. این‌کار تاثیر خیلی خوبی روی اعتمادبه‌نفس و بالا بردن آمادگی ذهن شما دارد. روز امتحان و سر جلسه، حتما مواد قندی مانند شکلات و یک بطری آب‌معدنی همراه داشته باشید. خوردن آب و مقداری شکلات، مانند استراحت کردن میان یک مسابقه ورزشی برای شما خواهد بود و حس و انرژی خوبی به شما می‌دهد. نکته آخر هم این است که خودتان را با دیگر دانش‌آموزان مقایسه نکنید. اگر دانش‌آموزشی زودتر از شما برگه‌ی امتحانی را تحویل داد، به معنای عدم موفقیت شما در امتحان نیست. 

با بهترین معلم خصوصی استادبانک برای امتحان میان ترم آماده باشید

نزدیک شدن به امتحانات میان ترم، ممکن است برای دانش‌آموز کمی دلهره‌آور باشد. مخصوصا زمانی که محصل دروس را انباشته کرده باشد و در طول ترم درس نخوانده باشد. در چنین موقعیتی، دانش‌آموزان به سراغ راه‌حل‌های مختلفی می‌روند. کمک گرفتن از منابع آموزشی، خواندن نمونه سوالات و استفاده از تکنیک‌های مختلف برای آمادگی در امتحانات میان ترم، شیوه‌های خوبی هستند. اما موثرترین و مطمئن‌ترین شیوه برای موفقیت دانش‌آموز در امتحانات، کمک گرفتن از بهترین معلم خصوصی است. 

سامانه‌ی تدریس خصوصی استادبانک با چندین سال فعالیت در حوزه‌ی آموزش، برترین اساتید تدریس خصوصی را برای همه‌ی مقاطع تحصیلی آماده دارد. تنوع اساتید در استادبانک بسیار بالا است و فرقی نمی‌کند، شما به دنبال استاد برای تدریس زبان انگلیسی آنلاین هستید یا برای دانش‌‌آموز مقطع ابتدایی خود معلم می‌خواهید، در استادبانک برای همه‌ی دانش‌آموزان بهترین معلم خصوصی وجود دارد. 

شیوه‌ی برگزاری کلاس خصوصی در این سامانه به دو شکل آنلاین و حضوری است. اگر قصد کمک‌گرفتن از معلم خصوصی برای موفقیت در امتحانات میان ترم را دارید، به سایت استادبانک به نشانی www.ostadbank.com مراجعه کنید. برای کسب راهنمایی بیشتر و مشاوره، می‌توانید با شماره‌ 91005343-۰۲۱ تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک به طور کامل شما را راهنمایی خواهد کرد.