برنامه ریزی درسی ابتداییبرنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانکبرنامه ریزی درسی متوسطه اول استادبانکبرنامه ریزی درسی متوسطه دوم استادبانک

جدول برنامه ریزی خودکنترلی اسکینر

ملیحه فراهانی نویسنده
2431 2
21 اسفند 1395

در این بخش ما به چگونگی استفاده از جدول برنامه ریزی خودکنترلی اسکینر می پردازیم. این جدول برای برنامه ریزی است و یکی از روش های علمی و موثر در روانشناختی است. این جدول مبتنی بر اصول رفتار گرایی اسکینر است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد زمان بندی و درس خواندن مفید می توانید مقالات آموزش برنامه ریزی درسی و جدول برنامه ریزی درسی استادبانک را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی ریاضی ششم در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

چگونه از جدول برنامه ریزی خودکنترلی اسکینر استفاده کنیم؟

جدول برنامه ریزی خودکنترلی اسکینر

همانطور از نمونه جدول مشخص است، سطرهای جدول شامل دروس عمومی و اختصاصی می باشد. ستون های آن شامل ستون های پیش بینی، روزهای هفته و ستون های جمع می باشد.

ستون درس:

در این ستون دروس مورد مطالعه در رشته تحصیلی خود را بنویسید. در نمونه جدول برنامه ریزی خودکنترلی اسکینر دروس رشته ریاضی نوشته شده است.

ستون پیش بینی:

در اول هفته با توجه به عملکردی که هفته پیش داشتید، پیش می کنید که هر درس را چقدر بخوانید.

نکته: برای تعیین ساعت هر درس به توانایی خود توجه داشته باشید.

مقدار ساعات مطالعاتی بیش از حد یا پایین تر از توانتان نباشد.

ستون های ایام هفته:

در این ستون میزان مطالعه خود را یادداشت می کنید. پس از پایان مطالعه، هرچند دقیقه ای که درس خوانده اید را وارد می کنید. مثلا در روز دوشنبه 1:30 ساعت فیزیک و 3 ساعت هندسه خوانده اید. این اعداد را می توانید به تفکیک 2 رنگ با توجه به مطالعه تستی یا تشریحی یادداشت کنید.

ستون جمع تفکیکی:

در این ستون، کل مطالعه یک درس در هفته یادداشت می شود. هر چه به ایام امتحانات یا کنکور نزدیک تر می شوید تعداد ساعات ثبت شده در این ستون باید بیشتر شود.

ستون جمع کل:

این ستون حاصل جمع ساعات مطالعه تستی و مطالعه تشریحی است که در ستون قبل نوشته اید.

ستون معلم و کلاس:

در این ستون ساعات کلاس های آموزشی یا تدریس خصوصی خود را باید یادداشت کنید.

نکته: بیش از دو نیم روز را به این کار اختصاص ندهید.

ستون تراز نمره:

داوطلبانی که در آزمون های آزمایشی شرکت می کنند، نمره تراز خود در دروس مختلف را در این ستون یادداشت کنند. این ستون به شما کمک می کند تا بفهمید در چه درسی ضعیف و در چه درسی قوی هستید. این ستون و ستون جمع کل مبنای تصمیم گیری برای هفته آینده است.

سطر جمع کل:

این سطر نشان دهنده میزان مطالعه شما در هر روز هفته است. بنابراین دقت کنید که در روزهای تعطیل ساعات مطالعاتی شما باید بیشتر باشد.

سطر فوق برنامه:

داوطلبان کنکوری هیچ وقت اصرار نکنند که به خاطر کنکور کلاس های فوق برنامه خود را کنار بگذارند. قبولی در کنکور یکی از اهداف شما است. اما توجه داشته باشید که ساعات این کلاس ها باید کنترل شده باشد.

در این ستون ساعات رفتن به باشگاه، کلاس موسیقی و … را یادداشت کنید. این ستون به شما کمک می کند که رابطه بین ساعات فوق برنامه و پیشرفت درسی را بفهمید.

سطر خواب:

ساعات خواب خود را در روزهای هفته بنویسید. خواب شما باید روزانه 7 تا 8 ساعت باشد. به هیچ وجه از تعداد ساعات خواب خود برای مطالعه بیشتر کم نکنید. زیرا کیفیت مطالعه شما را تحت تاثیر قرار می دهد و از کیفیت آن می کاهد.

جدول برنامه ریزی خودکنترلی اسکینر

سطر تلویزیون:

این سطر شامل ساعات تماشای تلویزیون و استفاده از کامپیوتر و موبایل است. به هیچ وجه برای داوطلبان کنکور جمع این ستون نباید دو رقمی باشد. زیرا هر یک ساعت تماشای تلویزیون یا موبایل به اندازه نیم ساعت اضافه تر هم شما را خسته می کند.

خانه قرمز رنگ:

این خانه مجموع ساعات مطالعه و به عبارتی خلاصه کار هفتگی شما را نشان می‌دهد. بهتر این است که عدد ثبت شده در این خانه بین 40 تا 60 ساعت باشد.

برای مطالعه بیشتر راجع به جدول و نظریه اسکینر به کتاب تغییر رفتار و رفتار درمانی: نظریه‌ها و روش ها،تالیف دکتر علی اکبر سیف ،نشر دوران مراجعه کنید.