برنامه ریزی درسی استادبانکبرنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانکبرنامه ریزی درسی متوسطه دوم استادبانکمشاوره تحصیلی کنکور

برنامه‌ریزی تابستان یازدهم به دوازدهم تجربی + نکاتی که باید بدانید و رعایت کنید

ملیحه فراهانی نویسنده
1994 0
28 خرداد 1401
برنامه‌ریزی برای تابستان یازدهم به دوازدهم تجربی

برنامه‌ریزی تابستان یازدهم به دوازدهم تجربی، برای مرور و جمع‌بندی نکات مهم و تست‌خیز دروس پایه بسیار مهم است. از طرفی با کمک برنامه‌ ریزی درسی پایه یازدهم تجربی، می‌توان آمادگی خود را برای ورود به پایه دوازدهم و مطالعه دروس این پایه بالا برد. اما نحوه برنامه‌ریزی برای درس خواندن و جمع‌بندی دروس پایه دهم و یازدهم تجربی در تابستان باید به گونه‌ای باشد که دانش‌آموز بتواند حداکثر استفاده را از این فرصت طلایی سه ماه ببرد. یعنی دانش‌آموز هم بتواند یک مطالعه و مرور جامع از تمام کتب پایه دهم و یازدهم تجربی داشته و تمام نکات و مباحث مهم دروس را خلاصه‌برداری کند و علاوه بر آن سوالات تستی تالیفی و طبقه‌بندی شده بسیاری را نیز برای رسیدن به تسلط بر دروس حل کند. شرط به کارگیری این سبک از درس خواندن و استفاده حداکثری از تابستان یازدهم، رعایت نکات بسیار مهمی است که در این محتوا راجع به آن صحبت شده است.

استفاده از مشاور تحصیلی و معلم خصوصی کنکور برای اولین قدم در زمان برنامه‌ریزی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان برنامه‌ریزی درسی به آن توجه کنید، این است که مانند حرفه‌ای‌ها درس برنامه ریخته و بدون هیچ فرصت از دست رفته، بتوانید سه ماه تابستان را درس بخوانید و تست حل کنید. مخصوصاً در تابستان یازدهم شما بیشتر از اینکه وقت خود را به بازی و تفریح بگذارید، اگر هدف‌‌تان قبولی در رشته و دانشگاه خوب است،‌ باید برنامه‌ریزی کرده و درس بخوانید. تابستان یازدهم بهترین فرصت برای مطالعه و جمع‌بندی تمام دروس پایه تجربی است تا در پایه دوازدهم با خیال راحت به یادگیری دروس جدید دوازدهم بپردازید و تنها در زمان‌هایی با فاصله‌های مشخص، دروس پایه دهم  و یازدهم خود را مرور کنید.

برای اینکه بتوانید بهترین جمع‌بندی دروس پایه تابستان یازدهم تجربی را داشته باشید،‌ در مرحله اول استفاده از یک مشاور تحصیلی و معلم خصوصی کنکور ضروری است. کسی که سال‌ها در حرفه خود تبحر پیدا کرده و می‌داند در هر مقطعی از سال برای کنکور چطور برای شما برنامه‌ریزی درسی کند. برنامه‌ای متناسب با توانایی و ظرفیت مطالعاتی شما و براساس هدف‌تان از شرکت در کنکور و رشته‌ مورد علاقه‌ای که می‌خواهید در دانشگاه تحصیل کنید. در واقع با کمک مشاور تحصیلی و معلم خصوصی کنکور دیگر فرصت سوخت نخواهید داد و از تمام زمان‌های مفید و غیرمفید خود به نحو احسن برای جمع‌بندی و مرور دروس استفاده می‌کنید. بنابراین برای شروع برنامه‌ریزی و مطالعه مانند نفرات برتر کنکور عمل کرده و قبل از هر برنامه‌ای، با یک مشاور تحصیلی خبره و معلم خصوصی کنکور حرفه‌ای مشورت بگیرید.مشاوره تحصیلی استادبانک

از اشتباه کردن در زمان برنامه‌ریزی برای تابستان یازدهم به دوازدهم تجربی دست بردارید!

برخی از دانش‌آموزان فکر می‌کنند می‌توانند به هرروشی که بلد هستند، برنامه ریخته و در تابستان درس بخوانند. ولی برنامه‌ ریزی درسی کنکوری و شروع مطالعه کنکوری، روش‌های مخصوص به خود را دارد. مهم‌ترین مواردی که باید در زمان برنامه‌ریزی به آن توجه کرد و خیلی از دانش‌آموزان آن را رعایت نمی‌کنند، سه شرط اول زیر است:

برنامه‌ریزی برای تابستان یازدهم به دوازدهم تجربی

۱. تقلید از برنامه درسی دیگران

اگر دوست و همکلاسی دارید که بهترین برنامه‌ریزی درسی را برای خود انجام داده و در اجرای آن موفق ظاهر شده است، چون آن برنامه را متناسب با توانایی‌های خود نوشته است. دلیلی ندارد چون آن شخص موفق شده، شما هم در اجرای همان برنامه موفق شوید. بهترین نوع برنامه‌ریزی درسی، برنامه شخصی سازی شده است. برنامه‌ای که بتوانید با کمک آن تمام فعالیت‌های مطالعاتی و غیرمطالعاتی خود را نوشته، در زمانی برنامه‌ریزی که بیشترین تمرکز و انرژی را داشته و همچنین بتوانید بگونه‌ای برنامه ریخته که به مرور ساعات مطالعه و ظرفیت خود را برای درس خواندن بالا ببرید. بنابراین به هیچ عنوان این اشتباه تقلید از روش دیگران در زمان نوشتن برنامه خود، به کار نبرید. مطالعه مقاله چگونه ساعات مطالعه خود را بالا ببریم در این بخش به شما پیشنهاد می‌شود.

۲. عدم استفاده از برنامه‌ریزی حجمی و زمانی

یکی از بزرگ‌ترین اشباهات دانش‌آموزان در تابستان یازدهم،  عدم استفاده از برنامه حجمی و زمانی برای درس خواندن است. برنامه حجمی و زمانی به این معنی است که در طول یک روز چه تعداد کتاب را در چه زمان‌هایی از روز بخوانیم. این روش مسیر درس خواندن در یک روز و حتی در طول هفته را برای شما مشخص می‌کند. می‌دانید در هر ساعت از روز باید روی چه کتاب یا درسی وقت بگذارید، چه تمرین‌هایی را حل کنید و در چه تایمی استراحت و تفریح نمایید. اما متاسفانه خیلی از دانش‌آموزان بدون آگاهی از این روش کلیدی، برنامه‌ریزی می‌کنند.

مهم‌ترین حسن استفاده از برنامه‌ ریزی حجمی و زمانی، برنامه بالا رفتن دقت و تمرکز دانش‌آموز در زمان مطالعه است. یعنی دانش‌آموز چون می‌داند هر ساعت مشخص از روز باید روی چه دروسی وقت بگذارد و سوال حل کند، پس با نظم و دقت بیشتری درس خوانده تا به همه برنامه‌های خود برسد.

۳. ایجاد سردرگمی در زمان نوشتن برنامه

وقتی در زمان نوشتن برنامه‌ریزی درسی برای خود هدف‌های مشخص و کوچکی تعیین نکرده باشید و برنامه را با ریز جزئیاتش یادداشت نکنید، در زمان اجرای برنامه و مطالعه دروس سردرگم خواهید شد. تعیین اهداف ریز و نوشتن جزئیات برنامه به شما کمک خواهد کرد که محور اصلی مطالعه خود در تابستان را مشخص نمایید. برخی تقویت نقاط قوت خود در دروس مهم‌ترین هدف آن‌ها است و برخی تقویت نقاط قوت و همچنین رفع نقاط ضعف‌شان مهم‌ترین هدف‌شان از درس خواندن در تابستان است. بنابراین شرکت در کلاس‌هایی نظیر کلاس رفع اشکال معلم خصوصی کنکور یا کلاس تدریس خصوصی یازدهم و دوازدهم تجربی نیز جزو فعالیت جزئی‌تر برنامه آن‌ها محسوب می‌شود. با تعیین اهداف مشخص، ریز فعالیت‌های شما نیز در برنامه نمایان می‌شود.

لینک دسترسی به معلم خصوصی دوازدهم تجربی با هدف شرکت در کلاس رفع اشکال

چگونه در تابستان یازدهم به دوازدهم تجربی، بهترین برنامه‌ریزی و مطالعه را داشته باشیم؟

برای اینکه بتوانیم حداکثر استفاده را از زمان خود در تابستان ببریم،‌ لازم است که نوع برنامه‌ریزی و نوع روش مطالعه خود را به سبک کنکور و نفرات برتر آن تغییر دهیم. یعنی به صورت حرفه‌ای برنامه‌ریزی کرده و به روش حرفه‌ای‌تری درس بخوانیم. نکات زیر می‌تواند به شما برای یک برنامه‌ریزی کنکوری هدفمند و مطالعه بهینه کمک شایانی کند.

برنامه‌ریزی برای تابستان یازدهم به دوازدهم تجربی

۱. رعایت نسبت مطالعه دروس در زمان نوشتن برنامه

شما به عنوان یک دانش‌آموز کنکوری باید بدانید در هر زمانی از سال چطور نسبت مطالعه دروس اختصاصی به عمومی را رعایت کنید. برای مثال اگر در تابستان پایه دهم تجربی هستید، باید نسبت مطالعه دروس اختصاصی به عمومی‌تان بیشتر باشد. در تابستان یازدهم نیز مطالعه دروس اختصاصی اهمیت بیشتری دارد. رعایت نسبت سه به دو یا چهار به دو در یک روز پیشنهاد می‌شود. یعنی اگر چهار درس اختصاصی بخوانید، باید دو الی سه درس عمومی نیز بین برنامه خود بگذارید. اما همین نسبت مطالعه دروس در ایام نزدیک به کنکور و روزهای آخر به اندازه مساوی خواهد شد. یعنی در برنامه‌ریزی روزهای آخر کنکور، باید دروس عمومی و اختصاصی خود را به‌طور مساوی بخوانید. در این بخش حتماً مقاله چگونه در زمان کم در کنکور موفق شویم را پیشنهاد می‌کنیم، که بهترین نکات را راجع به نحوه مطالعه برای کنکور گفته است.

۲. نحوه صحیح مطالعه را یاد بگیرید

بحث مدیریت زمان برای یک مطالعه هدفمند در زمان کنکور بسیار پراهمیت است. زمانی که شما برای آمادگی در کنکور می‌خواهید هدفمند درس بخوانید، باید اصول مدیریت زمان را در رعایت کنید. در بحث مدیریت زمان، نباید فرصت‌های خود را سوخت دهید. بنابراین بهتر است برای شروع مطالعه، ابتدا کتاب خود را از با تمام توضیحات مهم و غیر مهم آن بخوانید. با همان یک‌بار خواندن، با روش هایلایت کردن نکات مهم، خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری، مسیر را برای خود ساده می‌کنید. اگر در تابستان به صورت اصولی درس خوانده و از تکنیک‌های خلاصه‌برداری و کدگذاری استفاده کنید، مابقی مسیر را می‌توانید با خیال راحت تنها با مرور این نکات خلاصه‌بندی شده بگذرانید. با این روش مهم‌ترین دغدغه شما ( تکمیل و جمع‌بندی دروس پایه دهم و یازدهم) که در مقطع دوازدهم که سخت مشغول یادگیری دروس جدید پایه دوازدهم هستید، رفع خواهد شد. در این بخش مطالعه تکنیک‌های مدیریت زمان برای درس خواندن پیشنهاد می‌شود.

۳. برای هر درس با توجه به ضریب آن برنامه‌ریزی کنید

در تابستان چون باید در زمان مطالعه اولویت بندی نمایید، بهتر است در ابتدا ضرایب مهم دروس پایه یازدهم و دهم تجربی را بدانید و براساس اهمیت هر درس در کنکور، زمان برای مطالعه آن در نظر بگیرید. در دروس عمومی برای شروع بهتر است روی زبان و عربی تمرکز کنید. ادبیات و دین و زندگی را می‌توانید ماه‌های بعد مرور کنید. اما زبان و عربی چون دو درس به نسبت سخت‌تر و پیچیده‌تر هستند، از بین دروس عمومی، این دو درس را اولویت خود برای مطالعه قرار دهید. مطالعه مقاله چگونه لغات زبان کنکور را حفظ کنیم در این بخش پیشنهاد مناسبی است.

در دروس تجربی نیز باتوجه به زیرگروه خود در کنکور برنامه‌ریزی نمایید. به طور کلی درس زیست شناسی مهم‌ترین درسی است که باید به آن به طور ویژه برنامه‌ریزی کنید. اما درس ریاضی نیز می‌تواند در سرنوشت قبولی شما در کنکور تعیین کننده باشد. برای زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی برنامه بریزید و سعی کنید در تابستان تمان نقاط ضعف‌تان در این دروس را برطرف کنید. زمین‌شناسی را می‌توانید در پایه دوازدهم بخوانید. فعلا تمرکزتان با رعایت اولویت در زیست‌شناسی،‌ درس‌های اختصاصی‌تان باشد.

۴. روی نقاط ضعف خود بیشتر کار کنید

تابستان بهترین فرصت برای رفع تمام نقاط ضعف‌تان در دروس پایه است. اگر در پایه دوازدهم و برای مثال بیست روز مانده به کنکور بودید، به هیچ عنوان مطالعه مطالب جدید و مطالب مشکل‌دار به شما پیشنهاد نمی‌کردیم. چون اصل مطالعه در روزهای آخر کنکور تمرکز روی نقاط قوت است. اما در تابستان شما باید در هر مبحثی که ضعیف هستید، تمرکز کرده و برای همیشه آن مشکل‌تان را حل کنید. حال که می‌خواهید به صورت اصولی و با برنامه‌ریزی درسی کنکوری، پیش بروید، پس مشکلات‌تان را به پایه دوازدهم منتقل نکرده و در همان تابستان رفع کنید.

۵. برای رفع اشکال می‌توانید از کلاس معلم خصوصی کنکور استفاده کنید

قطعاً وقت گذاشتن برای درس‌های سخت و مشکل‌دار، سخت و عذاب‌آور است. دانش‌آموز درک درستی از مباحث پایه این دروس مشکل‌دار ندارد، در حین مطالعه توضیحاتی، مطلب چندانی را متوجه نشده و نمی‌تواند سوالات مربوط به آن را حل کند. این نحوه مطالعه برای او پروسه‌ای عذاب‌آور خواهد بود. اگر در این وضعیت هستید و به خاطر مشکلات فراوان خود در دروس،‌ از درس خواندن خود لذت نمی‌برید، تلاش بیهوده نکنید. چون تلاش بیشتر شما، باعث خستگی و دلزدگی بیشترتان می‌شود. در این شرایط برای اینکه بتوانید طبق برنامه درسی کنکوری خود پیش بروید و تمام مشکلات دروس خود را رفع کرده و با آمادگی بالا و راحتی خیال بابت جمع‌بندی دروس پایه، وارد سال دوازدهم و نهایی کنکور شوید، می‌توانید از بهترین گزینه پیش‌روی خود یعنی معلم خصوصی کنکور استفاده کنید.

لینک دسترسی به معلم خصوصی کنکور برای برنامه جمع‌بندی دهم و یازدهم تجربی در تابستان

معرفی بهترین مرجع تدریس خصوصی برای درخواست معلم خصوصی کنکور

برای اینکه بتوانید در کلاس‌های رفع‌ اشکال معلم خصوصی کنکور شرکت کنید و بهترین استفاده را از تابستان یازدهم خود ببرید، می‌توانید از سامانه تدریس خصوصی استادبانک معلم بگیرید. به چند دلیل بسیار مهم، استادبانک می‌تواند با اطمینان تنها مرجع انتخابی شما برای درخواست معلم خصوصی باشد. اولین دلیل برای انتخاب معلم خصوصی از سایت استادبانک، وجود اساتید حرفه‌ای و کاربلد‌شان در تدریس خصوصی است. اساتید استادبانک همگی دارای مدرک معتبر تحصیلی با درسی است که تدریس می‌کنند، یعنی اطلاعات علمی و عملی‌شان در درسی که تدریس می‌کنند، بسیار بالا است. در کنار رشته تحصیلی مرتبط، همگی در مدارس دولتی، مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان و مراکز آموزشیرده بالایی تدریس داشته‌اند که می‌تواند نشان‌دهنده میزان تسلط و مهارت‌شان در تدریس باشد.

استادبانک نیز با هدف ارائه بهترین خدمات آموزشی، در بدو ورود اساتید به این مجموعه با آن‌ها مصاحبه کرده و رزومه تحصیلی و تدریس‌شان را بررسی می‌کند. این بررسی و نظارت دائمی بوده و در طول همکاری با استاد، عملکرد و نحوه تدریس و ارتباط مدرس با شاگرد تا پایان جلسات رصد می‌شود. بنابراین شما می‌توانید با انتخاب معلم تدریس خصوصی استادبانک از کیفیت تدریس معلم‌تان و رسیدن به نتیجه قطعی مطمئن باشید. با مشاهده بخش نظرسنجی و مطالعه نظرات شاگردان هر استاد، این اطمینان در شما بیشتر نیز خواهد شد.

بخش پشتیبانی استادبانک نیز از ابتدای درخواست شما تا آخرین جلسه کلاس‌تان پیگیر و همراه شما خواهند بود تا در صورتی که اگر سوال یا راهنمایی داشتید، بتوانند شما را همراهی کنند. شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ مسیر ارتباطی شما با مشاورین و تیم پشتیبانی استادبانک است که می‌توانید برای ثبت درخواست معلم خصوصی یا استفاده از سایر خدمات آموزشی این مجموعه تماس بگیرید. مشاوره تحصیلی استادبانک

برنامه‌ریزی درسی تابستان یازدهم به دوازدهم تجربی باید چگونه باشد؟

۱. نسبت مطالعه دروس اختصاصی به عمومی در آن رعایت شده باشد.

۲. برنامه درسی مختص خود دانش‌آموز و توانایی‌های مطالعاتی او باشد.

۳. اهداف ریز و تمام فعالیت‌های دانش‌آموز در برنامه‌ریزی درسی تعیین شده باشد.

۴. ساعات کلاس‌های رفع اشکال نظیر شرکت در کلاس معلم خصوصی در برنامه مشخص شده باشد.