روش مطالعه کنکور تجربی

چگونه زیست را ترکیبی بخوانیم؟ همراه با مثال و توضیحات

استادبانک نویسنده
6416115 0
27 فروردین 1402

برای بچه‌های تجربی، تعیین‌کننده‌ترین و مهم‌ترین درس در کنکور، زیست‌شناسی است. همانطور که می‌دانید برای قبول شدن در یک رشته خوب دانشگاهی، نیاز دارید که درصد خوبی در درس زیست‌شناسی بدست آورید. یکی از روش‌های مطالعه زیست‌شناسی ترکیبی خواندن آن است. اما ترکیبی خواندن اصلا چیست؟ چطور باید زیست‌شناسی را ترکیبی بخوانید و این کار چه کمکی به شما می‌کند؟ در این مقاله درباره این موضوع صحبت می‌کنیم و به شما روش‌های مطالعه زیست‌شناسی کنکور را توضیح می‌دهیم.

ترکیبی خواندن درس زیست یعنی چه؟

به طور کلی برای خواندن درس زیست‌شناسی دو روش وجود دارد: ترتیبی و ترکیبی. یعنی شما می‌توانید کتاب زیست را باز کنید و فصل به فصل به ترتیب جلو بروید. اما در روش‌ ترکیبی، شما فصل‌هایی از زیست‌شناسی که موضوعات یکسان دارند یا شبیه به هم هستند را در کنار هم می‌خوانید.

اگر می‌پرسید که کدام روش بهتر است، باید بگوییم در واقع هر دوی این روش‌ها می‌توانند برای شما موثر باشند. موضوع این است که شما با کدام روش نتیجه بیشتری می‌گیرید. برای اینکه بفهمید کدام روش برای شما مناسب‌تر است، توصیه می‌کنیم هر کدام از این روش‌ها را حداقل یک بار امتحان و مقایسه کنید. قطعا خودتان متوجه می‌شوید که ترتیبی خواندن برای‌تان موثرتر است یا ترکیبی خواندن. برای این کار می‌توانید روی کمک مشاوره تحصیلی هم حساب کنید. مشاور می‌تواند به شما بگوید که کدام روش مطالعه برای شما بهتر است.

همانطور که گفتیم در روش‌ ترکیبی باید فصل‌هایی که موضوع یکسانی دارند را با هم بخوانید. به عنوان مثال زیست دهم فصل 6 و 7 زیست یازدهم فصل 8 و 9 و زیست دوازدهم فصل 6 همگی درباره موضوع گیاهان هستند. پس اگر بخواهید، ترکیبی درس بخوانید، بهتر است که این فصل‌ها را با هم مطالعه کنید.

در ادامه فصل‌ها و قسمت‌های مرتبط درس زیست‌شناسی در کتاب‌های درسی را معرفی می‌کنیم.

کدام فصل‌های زیست‌شناسی را باید ترکیبی بخوانیم؟

به طور کلی درس زیست‌شناسی دبیرستان و کنکور دارای 4 مبحث کلی است:

 • زیست جانوری انسانی
 • زیست گیاهی
 • ژنتیک
 • زیست سلولی مولکولی

بنابراین فصل‌های درس زیست‌شناسی در 3 کتاب اصلی دبیرستان، درباره این 4 موضوع بحث می‌کنند. اما کدام یک از فصل‌ها در کتاب‌های دهم تجری تا دوازدهم تجربی به هم مربوط‌اند؟

در جدول زیر شماره و نام فصل‌های مرتبط زیست‌شناسی را در کتاب‌های مختلف می‌بینید:

فصل‌های ترکیبی زیست

عمقی خواندن زیست‌شناسی یعنی چه؟

حتما شما هم این جمله را زیاد شنیده‌اید:«زیست‌شناسی کنکور را باید مفهومی و عمقی بخوانید». اما مفهومی و عمقی درس خواندن دقیقا یعنی چه؟

اجازه دهید این موضوع را با یک مثال روشن کنیم: مثلا در فصل ۵ سال دوم در مورد حشرات میخوانیم که«سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلولهای بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت میگیرد». خب بیایید با هم این قسمت از کتاب درسی را از لحاظ عمیق خواندن بررسی کنیم.

توجه کنید به عنوان مثال در متن کتاب اشاره شده “تعدادی لوله درونی” یعنی دانش آموز دقیقا باید با تفکر و دیدگاه طراح سوال، به متن کتاب درسی نگاه کند. ممکن است طراح بیاید و به جای واژه “درونی” واژه “بیرونی” را قرار دهد بنابراین کسی که متن را به دقت نخوانده در چنین تله هایی خواهد افتاد.یا مثلا گفته لوله ها….دقت کنید حتی شما باید دقیقا به این “ها” نیز توجه داشته باشید. ممکن است طراح بیاید و به جای “لوله ها” بگوید “یک لوله درونی”. شاید در ابتدا برای شما این روند مسخره یا حتی خسته کننده باشد. اما شما اگر میخواهید نتیجه بگیرید باید چنین دید را نسبت به درس زیست شناسی به یک روند تبدیل کنید. همچنین در عبارت بالا توجه به واژه های “نای” – “در سراسر بدن” – “به طور مستقیم” و نیز “بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد” بسیار بسیار مهم هست.

بنابراین عمقی خواندن درس زیست‌شناسی یعنی اینکه به تمام نکات ریز و درشت متن توجه زیادی نشان دهید. برای این کار می‌توانید از خودکارهای رنگی و هایلایت استفاده کنید تا تمام این نکته‌ها را در متن کتاب‌تان مشخص کنید.

مفهومی خواندن زیست‌شناسی دقیقا چیست؟

حالا بیایید مفهومی خواندن زیست‌شناسی را هم با یک مثال مرتبط با متن قبلی با هم بررسی کنیم.

شاید طراح سوال بیاید و در رابطه با این مطلب تستی طراحی کند که یکی از گزینه‌های آن این باشد: در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن را به ماهیچه‌های عقبی می‌رساند. کسی که عمیقا درس را خوانده باشد متوجه می‌شود که این گزینه غلطی است. چرا که گفته هموگلوبین اکسیژن را حمل می‌کند. در حالی که گفتیم سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس حشرات ندارد.

بنابراین مفهومی خواندن یعنی اینکه بتوانید تمام نکات مرتبط را با هم در ذهن‌تان داشته باشید. بنابراین اینجاست که ترکیبی خواندن اهمیت پیدا می‌کند.

ترکیبی خواندن زیست‌شناسی با یک مثال

خب تا اینجا متوجه شدید که منظور از ترکیبی خواندن زیست، یعنی مطالعه کردن فصل‌هایی که با هم ارتباط موضوعی دارند. همانطور که گفتیم، ترکیبی خواندن زیست، به شما کمک می‌کند تا مفاهیم را بهتر به خاطر بسپارید. در واقع این موضوع همان مفهومی خواندن هم هست.

حالا بیایید این موضوع را با یک مثال بررسی کنیم: زمانی که شما واژه “حشرات” را در سوال‌های کنکور می‌بینید، تمامی نکات مربوط به آنها را به خاطر می‌آورید: داشتن گردش خون باز +فراوان ترین و موفق ترین جانوران در طول تاریخ زمین+دفع اوریک اسید و ….

بنابراین ترکیبی خواندن زیست به شما کمک می‌کند تمام جزئیات مربوط به یک موضوع خاص را به راحتی بفهمید و فراموش نکنید.

روش مطالعه زیست‌شناسی برای کسانی که تازه شروع کرده‌اند

اگر شما جزو کسانی هستید که تازه می‌خواهید خواندن زیست‌شناسی را شروع کنید، بهتر است از چند اصل مهم کمک بگیرید. مثلا اینکه زمان‌بندی کافی و مناسب برای خواندن زیست داشته باشید. البته نه به این معنی که زمان خواندن بقیه درس‌ها مثل فیزیک و ریاضی را هم فدای خواندن زیست کنید!

بلکه مهم این است که هوشمندانه و با برنامه‌ریزی زیست‌شناسی را مطالعه کنید. مثلا با این روش مطالعه زیست کنکور شروع کنید:

 • قبل از شروع مطالعه هر فصل، کلیات و هدف فصل را به خوبی متوجه شوید. از خود این سوال را بپرسید: من در این فصل چه مفاهیمی را یاد می‌گیرم؟
 • با دقت بسیار زیاد 1 فصل را روخوانی کنید سپس مفهوم آن را به خود توضیح دهید.
 • شروع به تست زنی کنید. تست زنی برای زیست شناسی کنکور اهمیت بسیار زیادی دارد.
 • تمرین و تکرار را فراموش نکنید. مرور درس اهمیت بسیار زیادی در مسیر موفقیت دارد.
 • از منابع خوب و مناسبی در این مسیر استفاده کنید.
 • خلاصه‌نویسی و نت‌برداری اهمیت بسیار بسیار زیادی در این مسیر دارند.
 • سوالات سال‌های اخیر را حتما تجزیه و تحلیل کنید.

بنابراین برای خواندن زیست‌شناسی حتما زمان مناسب اختصاص دهید. نکته‌های مهم را به دقت بخوانید و زمان کافی برای مرور کردن هم در نظر بگیرید.

بودجه بندی سوالات زیست‌شناسی در کنکور

در جدول زیر بودجه‌بندی سوالات کنکور درس زیست‌شناسی را می‌توانید ببینید. در این جدول مشخص شده است که از هر فصل و مبحثی چه تعداد سوال در کنکور سراسری، طرح می‌شود.

بودجه‌بندی سوالات هر فصل زیست‌شناسی در کنکور تجربی

بهترین منابع برای خواندن زیست کنکور

این روزها کتاب‌ها، جزوه‌ها و منابع زیادی برای خواندن درس زیست وجود دارد. اما نکته مهم این است که شما در مرحله اول، فقط خود کتاب درسی را به عنوان منبع اصلی در نظر بگیرید. بعد از این برای خواندن نکته‌های بیشتر و حل کردن تست، می‌توانید از کتاب‌های کمک آموزشی کمک بگیرید. در اینجا چند نمونه از کتاب‌های کمک آموزشی معروف زیست‌شناسی را برایتان آورده‌ایم.

بهترین منابع زیست کنکور تجربی

بهترین کتاب‌های زیست برای کنکور تجربی

تست جامع زیست‌شناسی برای کنکور تجربی

برای خواندن زیست‌شناسی کنکور از معلم خصوصی کمک بگیرید

یکی از بهترین روش‌ها برای خواندن زیست‌شناسی این است که از یک معلم خصوصی زیست کمک بگیرید. همراهی یک معلم در کنار شما می‌تواند به شما از بسیاری جهت مفید باشد. به عنوان مثال معلم می‌تواند بخش‌هایی را که در خواندن آنها مشکل دارید را برایتان آسان کند. همچنین با کمک معلم می‌توانید به تجزیه و تحلیل مفاهیم بپردازید و تست‌های دشوار را هم حل کنید.

کمک گرفتن از یک معلم خصوصی، به ویژه در زمانی که زمان کافی برای مرور جمع‌بندی ندارید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. استادبانک می‌تواند به شما کمک کند تا با بهترین معلم‌های خصوصی زیست‌شناسی آشنا شوید. معلم‌های خصوصی استادبانک هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در دسترس شما هستند. همچنین شما مي‌توانید تمام سوالات خود را درباره نحوه گرفتن معلم خصوصی و هزینه‌های آن را از مشاورین ما بپرسید. شماره تماس 02191005343 پاسخگوی شما است.

مشاوره کنکور استادبانک

ترکیبی خواندن زیست‌شناسی یعنی چه؟

در روش‌ ترکیبی باید فصل‌هایی که موضوع یکسانی دارند را با هم بخوانید. به عنوان مثال زیست دهم فصل 6 و 7 زیست یازدهم فصل 8 و 9 و زیست دوازدهم فصل 6 همگی درباره موضوع گیاهان هستند. پس اگر بخواهید، ترکیبی درس بخوانید، بهتر است که این فصل‌ها را با هم مطالعه کنید.

مفهومی خواندن زیست‌شناسی یعنی چه؟

مفهومی خواندن درس زیست یعنی اینکه شما با دیدن یک سوال همه موارد مربوط به آن سوال را که در کل فصل‌های کتاب درباره آنها صحبت شده است را به خاطر بیاورید.

عمقی خواندن زیست‌شناسی یعنی چه؟

عمقی خواندن یعنی شما به تک‌تک کلماتی که در متن کتاب آورده شده است دقت کنید. مثلا اگر گفته شده است «لوله‌های درونی» اگر در صورت یک تست واژه «بیرونی» را دیدید، بدانید که آن گزینه غلط است.