برنامه ریزی درسی استادبانک

راه‌ های یادگیری بهتر

سردبیر نویسنده
2964 0
04 آبان 1400
راه‌های یادگیری سریع، یادگیری بهتر دروس - مجله استادبانک

با تمرکز بر راه‌های یادگیری بهتر، متوجه می‌شوید که یادگیری روش حفظ درس، تنها راه موفقیت در مدرسه نیست. در واقع، بیشتر ما توانایی حفظ همه مطالب درسی را نداریم. با این حال، شما می‌توانید با در هم آمیختن بهترین روش حفظ درس و راه‌های یادگیری بهتر، از پس هر درس و امتحانی بربیایید. می توانید مهارت های خود را با خواندن مقاله نحوه درس خواندن و شیوه های مطالعه افزایش دهید.

اگر از افراد حاضر در یک جمع، درباره بهترین روش حفظ درس سوال کنید، احتمالا همه‌شان شما را به تمرین و تکرار ارجاع می‌دهند. اما هیچ کس که به این نکته توجه نمی‌کند که پیش از تمرین و تکرار، نیازمند یادگیری هستید. اگر چیزی را بلد نباشید، چگونه می‌خواهید آن را تمرین کنید؟

همچنین بخوانید: روزه گرفتن و درس خواندن

شناخت روش درک، کلید کشف راه‌های یادگیری بهتر و سریع‌تر

قبل از این که دنبال بهترین راه برای یادگیری بگردید، باید بروید سراغ روش نهادینه شدن. باید ببینید که مطالب به چه شکل در ذهنتان نهادینه می‌شوند. آیا برای یادگیری مطالب باید آن‌ها را بشنوید؟ آیا باید مطالب را به چشم ببینید و یا برای یادگیری مطالب لازم است آن‌ها را تجربه کنید؟ آدم‌ها در زمینه فهم مطالب به هفت گروه تقسیم می‌شوند:

 1. دیداری
 2. شنیداری
 3. کلامی (یادگیری از طریق نوشتن یا صحبت کردن)
 4. جسمانی (به کار بردن حالت‌هایی مثل تکان دادن دست‌ها یا کل بدن حین یادگیری)
 5. منطقی
 6. اجتماعی (تمایل به مطالعه گروهی)
 7. انفرادی

حداقل دو مورد از این هفت مورد در کنار یک دیگر، شکل یادگیری ما را تعیین می‌کنند. برای این که بتوانید راه‌های یادگیری بهتر دروس را کشف کنید، اول از همه باید بدانید که چطور به مطالب مسلط می‌شوید. سوالی که بعد از پیدا کردا روش دریافت باقی می‌ماند، این است که چطور باید راه‌های یادگیری بهتر را کشف کنیم؟ همچنین میتوانید مقاله: 2 راه برای افزایش زمان مطالعه را بخوانید.

چگونه راه‌های یادگیری بهتر را کشف کنیم؟

قبل از هر کاری بهتر است یک لیوان چای بنوشید. تحقیقات متعددی وجود دارند که چای سبز را کاتالیست طبیعی حافظه و خلاقیت معرفی کرده‌اند. هم زمان با نوشیدن چای، یک دور خلاصه‌ای از مطالب مورد نظرتان را بلند بلند بخوانید و صدایتان را ضبط کنید. بیشتر بخوانید: چگونه خلاصه نویسی و یادداشت برداری کنیم؟

اگر مطلبی که مشغول یادگیری آن هستید، زیادی پیچیده است، بهتر است نت برداری را نیز به فرآیند چای نوشیدن و ضبط صدا اضافه کنید. چند بار به آن چه ضبط کرده‌اید به صورت رندوم گوش دهید. گوش دادن به صدای خودتان، یکی از بهترین روش‌های حفظ درس است. از این مرحله به بعد، باید گام‌های زیر را دنبال کنید:

 1. هرچیز مهمی را یادداشت کنید
 2. نت‌هایتان را دسته‌بندی کنید
 3. از تکنیک جابه‌جایی حافظه استفاده کنید
 4. مطالب را به صورت هدفمند تکرار کنید
 5. به دیگران آموزش دهید
 6. زمانتان را تقسیم بندی کنید

راه-یادگیر-بهتر-آنلاین

همچنین بخوانید: روش مطالعه رتبه های برتر

آیا یادداشت کردن نکات بهترین روش حفظ درس است؟

یادداشت مطالب شاید بهترین روش حفظ درس نباشد، اما قطعا یکی از کارآمدترین‌ها است. تا پیش از کشف کامل راه‌های یادگیری بهتر، می‌توانید از نوشتن به عنوان روشی کار راه بنداز استفاده کنید. اگر روش درک مطلبتان کلامی یا دیداری باشد، نوشتن مطالب کاری می‌کند که کلمات قشنگ جلوی چشمتان رژه بروند. نوشتن مطالب درسی، حین گوش دادن به صدایی که ضبط کرده‌اید، مثل این می‌ماند که در ماشین یادگیری خود سوخت جت بریزید. برای اطلاعات بیشتر مقاله روش مطالعه مفهومی را بخوانید.

اگر عادت به مرتب کردن کمدتان ندارید، به مشکل برمی‌خورید

دسته بندی کردن مطالب را برای خودتان سخت نکنید. کار دسته بندی درست مثل مرتب کردن کشو و کمد است. اول ماهیت چیزهای مختلف را شناسایی می‌کنید، سپس آن‌هایی که ماهیت یکسان دارند را در کنار یک دیگر می‌چینید. این کار هم کمک بسیاری به یادگیری افراد دیداری می‌کند. مخصوصا اگر از کاغذ رنگی برای یادداشت نت‌هایتان استفاده کرده باشید. بیشتر بخوانید: خلاصه نویسی برای کنکور

استفاده از جابه‌جایی حافظه به عنوان اصلی‌ترین روش حفظ درس

این روش از بهترین روش‌های یادگیری درس برای افراد دیداری، شنیداری و منطقی است. چرا اسم این روش را گذاشته‌اند جابه‌جایی؟ چون از یک نقطه در حافظتان شروع کرده و به نقاط دیگر می‌روید. برای انجام این روش، باید یادگیری دروس را از نقطه‌ای شروع کنید که تسلط به آن برایتان راحت است. پس از یادگیری کامل آن بخش، باید سایر مطالب بر اساس آن چه آموخته‌اید در ذهنتان بچینید. چگونه درس حفظ کنیم؟

به فرض اگر یادگیری بخش الف برایتان آسان است، از بخش الف شروع کرده و بخش ب را روی آن بنا کنید. در نهایت اگر روز امتحان از بخش ب سراغ آمد، استدلالتان را از قسمت الف شروع کنید تا به “ب” برسید. روش جابه‌جایی حافظه بهترین روش یادگیری دروس حفظی است.

همچنین بخوانید: سریع درس خواندن و روش های آن

تکرار هدفمند دروس و آموزش آن

بعد از خواندن هر جمله، ان را چند بار تکرار کنید. سعی کنید بدون نگاه کردن به متن آن را به یاد بیاورید. هر بار که مطلب را تکرار می‌کنید، یکی دو عبارت جدید به آن اضافه کنید. بعد از این که به خط به خط کتاب مسلط شدید، باید تعریف خودتان از هر خط را ارائه بدهید. در این مرحله وارد فاز آموزش می‌شوید. فقط کافی است به خودتان یا یک نفر دیگر، آن چه آموخته‌اید را آموزش دهید. بیشتر بخوانید: چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟

راه‌های یادگیری بهتر دروس مختلف عمومی

بعد از این که ترفندهای بالا را پیاده کردید، به پرسپکتیوی درست از ملزومات یادگیری تمام دروس می‌رسید. شما می‌دانید برای یاد گرفتن هر درس باید چه کار کنید. حالا باید بر اساس شناختی که از خودتان پیدا کرده‌اید، راه‌های یادگیری بهتر هر درس را برای خود شخصی سازی کنید. توجه داشته باشید که بهترین روش یادگیری هر درس، روشی است که برای خود شخصی سازی کرده‌اید.

همچنین بخوانید: یادگیری کلاس اول

کشف راه‌های یادگیری بهتر درس ادبیات

درس ادبیات از آن دسته دروس چالشی است. قرار نیست در این مقاله درباره روش مطالعه ادبیات صحبت کنیم، بلکه قرار است شما را در زمین شخصی سازی روش مطالعه‌تان در درس ادبیات یاری کنیم. تکنیک های یادگیری سریع و آسان ادبیات، بسته به بخش مورد مطالعه متفاوت از یک دیگرند.

موفقیت شما در درس ادبیات تا حدود زیادی وابسته به مهارت شما در خواندن و نوشتن است.احتمالا در مقاطع پایه روی مهارت خواندن و نوشتن خود تمرین کرده‌اید. روش مطالعه‌ای که برای خواندن ادبیات ابداع می‌کنید، باید با هدف کلی تقویت مهارت درک مطلب (خواندن) و املا (نوشتن) شما انجام بگیرد.

کشف راه‌های یادگیری بهتر درس عربی

اول از همه هدفتان از مطالعه درس عربی را روشن کنید. اگر قرار است صرفا تستی کار کنید و از پس کنکور بربیایید، توجه‌تان را روی قواعد و تکنیک‌های ترجمه بگذارید. از طرف دیگر، اگر قصدتان این است که بتوانید حداقل دست و پا شکسته عربی صحبت کنید، باید تمرکز ویژه‌ای روی درک مطالب و واژگان داشته باشید. اگر وقتتان کم است و باید سریع خودتان را به کنکور برسانید، بروید سراغ تکنیک‌های تستی. اما اگر تازه سال دهمی هستید، بد نیست که با تکنیک تمرکز بر واژگان و درک مطلب عربی خود را قوی کنید. آخرین گام برای تقویت درک مطلب در عربی، جمله سازی و نوشتن متن است.

کشف راه های یادگیری بهتر زبان انگلیسی

درس زبان در کنکور کلا عالم مخصوص به خود را دارد. بنابراین، اگر سال‌ها در آموزشگاه‌های خصوصی زبان خوانده‌اید، فکر نکنید که به طور حتم روز کنکور درس زبان را منفجر خواهید کرد. البته که همراهی با یک معلم خصوصی یکی از راه‌های یادگیری بهتر درس زبان است، با این حال خواندن زبان برای کنکور در چند قدم خلاصه می‌شود. اولین مهارتی که برای یادگیری بهتر درس زبان و رسیدن به استانداردترین روش حفظ درس به آن نیاز دارید، مهارت حل تست‌های درک مطلب است. تا می‌توانید درک مطلب حل کنید، زیر کلمات مهم خط بکشید و با آن‌ها جمله سازی کنید. یادگیری سریع مکالمه و گرامر

نمونه‌های گرامری ذکر شده در متن‌های درک مطلب را مشخص کنید و حین مطالعه قواعد از آن‌ها کمک بگیرید. ساختن فلش کارت، تمرین مداوم و صحبت کردن به انگلیسی، از جمله بهترین راهکارهایی هستند که به عنوان روش حفظ درس زبان پیشنهاد می‌شوند.

چگونه درس دینی را بهترین نحو بخوانیم؟

بر خلاف تصور خیلی از بچه‌ها، معلم دینی آینده شما در درس دینی را زیر و رو می‌کند. پس اگر از نعمت داشتن یک معلم دینی حرفه‌ای محروم هستید، حتما یک فکری برای جبران این خسارات بکنید.

یادگیری شما در درس دینی، باید آیه محور باشد. ارتباط آیه‌های دروس فصل‌های مختلف با یک دیگر را پیدا کنید. سعی کنید تفسیر هر آیه را در متن کتاب پیدا کنید. تفکر آیه محور درصد بالای شصت را برایتان تضمین می‌کند.

یادگیری حساب شده دروس اختصاصی

یادگیری برخی از دروس اختصاصی، ممکن است گاهی دشوار به نظر برسد. دلیل به وجود چنین احساسی در دانش‌‌آموزان، این است که ابزارهای لازم برای یادگیری این دروس را در اختیار ندارند. جدای از معلم خوب، که وجود آن برای تکمیل یادگیری هر درسی واجب است. شما وظیفه دارید بر اساس شکل دریافتتان، ابزارهای مختلفی را برای یادگیری هر درس تدارک ببینید.

همچنین بخوانید: روش های درس خواندن در زمان امتحانات

راه های بهتر یادگیری ریاضی فیزیک

بهترین راه حل برای یادگیری درس ریاضی، حل سوال و تست زدن است. سعی کنید تا جایی که ممکن است تیپ سوال حل کنید. پس از این که سر و کله زدن با تیپ سوال‌ها را یاد گرفتید، نکات هر تیپ را تا آن جا که راه دارد با هم ترکیب کنید. سعی کنید سوالاتی که طیف وسیعی از مهارت‌هایتان را به چالش می‌کشند گوشه‌ای یادداشت کنید. این سوالات بعدها در هنگام دوره دروس به دردتان خواهند خورد. بیشتر بخوانید: چگونه پایه ریاضی خود را قوی کنیم؟

تا پیش از این که نوبت به سوالات دوره‌ای برسد، تمرکزتان را روی تیپ سوال و تمرین‌های کتاب محدود کنید. سعی کنید حین مطالعه کتب مختف ریاضیات، مباحث کتاب‌های مختلف را نیز به یک دیگر ربط دهید. برای یادگیری فیزیک هم بحث تیپ سوال و نت برداری حسابی به کمکتان می‌آیند. فیزیک از آن درس‌هایی است که حسابی معلم محور است. بهتر است کار یادگیری کلی مفاهیم فیزیک را سر کلاس تمام کنید.

یادگیری شیمی، کلید موفقیت در کنکور

برای کسب درصد بالا در این درس، جدای از تسلط بر روش حفظ درس شیمی، نیازمند تقویت مهارت حل مسئله خود هستید. کتاب‌هایی در بازار وجود دارند که به صورت ویژه روی بحث مسائل شیمی تمرکز کرده‌اند. بهتر است قبل از رسیدن به سال کنکور، یکی از این کتاب‌ها را تهیه کرده و هر طور که شده روی مطالب آن‌ها مسلط شوید. از دیگر مطالبی که باید تا پیش از سال کنکور کلکش را بکنید، جدول مندلیف است. هر طور که شده قبل از این که کار بیخ پیدا کنید به جدول مندلیف مسلط شوید. برای تسلط بهتر به جدول مندلیف، می‌توانید از فلش کارت استفاده کنید. برای یادگیری کامل مسائل شیمی، به هیچ عنوان نباید فرمول‌ها را حفظ کنید. این فرمول‌ها بیان ریاضی وقایع طبیعی هستند. اگر پیش از هرکاری این وقایع را بفهمید، دیگر نیازی به حفظ فرمول‌ها ندارید.

همچنین بخوانید: روش مطالعه دانشجویان موفق

زمین شناسی و زیست، یکی مهجور و دیگری محبوب

زمین شناسی و زیست دوتا از درس‌های حفظی رشته تجربی‌اند. بسیاری زمین را نادیده می‌گیرند و تمرکزشان را بر روی زیست می‌گذارند. اما از من به شما نصیحت، زمینتان را صفر نگذارید. یکی دو فصل را به عنوان فصل هدف انتخاب کنید و حداقل به چند سوال زمین پاسخ دهید. بهترین روش حفظ درس زمین شناسی هم همان نت برداری است. و اما زیست، درسی که چه بخواهید و چه نخواهید باید حسابی با آن دست و پنجه نرم کنید. سعی‌تان بر این باشد که مطالب زیست را به صورت ترکیبی بخوانید. مطالعه ترکیبی، کلید موفقیت در درس زیست است. حالا کافی است روش دریافت خود را با مطالعه ترکیبی تطبیق دهید تا راه‌های یادگیری بهتر زیست شناسی را کشف کنید.

همچنین بخوانید: روش های درس خواندن در دبیرستان