برنامه ریزی درسی استادبانکروش مطالعه کنکور انسانیروش مطالعه کنکور تجربیروش مطالعه کنکور ریاضیروش مطالعه کنکور هنر 1402مشاوره تحصیلی

راه‌های یادگیری بهتر؛ بهترین روش های یادگیری را بشناسید

سردبیر نویسنده
5350 0
15 آبان 1401
راه‌های یادگیری بهتر؛ بهترین روش های یادگیری را بشناسید

با شناخت راه‌های یادگیری بهتر، متوجه می‌شوید که حفظ کردن درس، تنها راه موفقیت در زمینه تحصیل نیست. در واقع، بیشتر ما توانایی حفظ کردن همه مطالب درسی را نداریم، ولی می‌توانیم با استفاده از بهترین روش یادگیری، در هر درس و امتحانی موفق شویم. اگر از افراد حاضر در یک جمع، درباره بهترین روش حفظ درس سوال کنید، احتمالا همه‌ افراد شما را به تمرین و تکرار ارجاع می‌دهند. اما هیچ کس به این نکته توجه نمی‌کند که پیش از تمرین و تکرار، به یادگیری نیاز دارید. اگر چیزی را بلد نباشید، چگونه می‌خواهید آن را تمرین کنید؟

یادگیری همه نکاتی که برای پیشرفت در زمینه تحصیل، مطالعه دروس و روش‌های درست درس خواندن به آن‌ها نیاز دارید، با استفاده از مشاوره تحصیلی امکان پذیر است. مشاور تحصیلی به شما کمک می‌کند تا هرآنچه که برای یادگیری بیشتر و بهتر نیاز دارید را بشناسید و به کار بگیرید. باتوجه به اهمیت و تاثیر راه‌های یادگیری بر پیشرفت تحصیلی، ما قصد داریم در این مقاله از مجله آموزشی استادبانک به بررسی بهترین روش های یادگیری بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.مشاوره تحصیلی استادبانک

با کمک مشاور تحصیلی راه‌های یادگیری بهتر را بشناسید

استفاده از تجربه‌های صحیح دیگران یکی از عوامل کسب موفقیت و نتیجه‌ مطلوب است. کمک خواستن از افراد کاربلد سبب کوتاه شدن مسیر رسیدن به اهداف، جلوگیری از رخ دادن اشتباهات، به دست آوردن موفقیت و در نتیجه افزایش انگیزه می‌شود. افراد کار بلد حوزه تحصیل و درس خواندن، مشاوران تحصیلی هستند. مشاور تحصیلی مجرب با ارائه روش‌های یادگیری بهتر به شاگردان خود، آنان را وارد مسیر پیشرفت تحصیلی می‌کند تا در کمترین زمان ممکن به تعداد بیشتری از اهداف خود برسند. مشاور تحصیلی با بیان نکات آموزشی مختلف و ارائه برنامه ریزی درسی متناسب با شرایط شاگردان، از اتلاف وقت، هدر رفتن انرژی، انگیزه و تلاش شاگردان جلوگیری می‌کند.

در سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک در کنار همه کلاس‌های تدریس خصوصی که برای یادگیری مباحث درسی برگزار می‌شوند، بهترین مشاوران تحصیلی کشور جلسات مشاوره تصصی را برای شاگردان برگزار می‌کنند. در جلسات مشاوره تحصیلی استادبانک شرایط هر دانش‌آموز به صورت اختصاصی بررسی شده و راهکارهای مناسب برای یادگیری بیشتر و بهتر به او آموزش داده می‌شوند.

شناخت روش درک، عامل کشف بهترین روش‌های یادگیری

قبل از این که به دنبال پیدا کردن بهترین روش‌های یادگیری درس باشید، باید بهترین روش نهادینه شدن مطالب درسی در ذهن را بشناسید. باید متوجه شوید که مطالب به چه شکل در ذهن‌تان نهادینه می‌شوند. آیا برای یادگیری مطالب باید آن‌ها را بشنوید؟ آیا باید مطالب را به چشم ببینید و یا برای یادگیری مطالب لازم است آن‌ها را تجربه کنید؟ به طور کلی افراد در زمینه فهم مطالب به هفت گروه تقسیم می‌شوند:

 • دیداری
 • شنیداری
 • کلامی (یادگیری از طریق نوشتن یا صحبت کردن)
 • جسمانی (به کار بردن حالت‌هایی مثل تکان دادن دست‌ها یا کل بدن حین یادگیری)
 • منطقی
 • اجتماعی (تمایل به مطالعه گروهی)
 • انفرادی

حداقل دو مورد از این هفت مورد در کنار یکدیگر، شکل یادگیری ما را تعیین می‌کنند. برای این که بتوانید راه‌های یادگیری بهتر، همچنین سریع درس خواندن و روش‌های آن را کشف کنید، ابتدا باید بدانید که چطور به مطالب مسلط می‌شوید. برای انجام این کار نیز روش‌های مختلفی وجود دارد که برای استفاده از آن‌ها باید وقت صرف کنید.

چگونه راه های یادگیری بهتر را کشف کنیم؟

چگونه راه‌های یادگیری بهتر را کشف کنیم؟

قبل از انجام هر کاری بهتر است یک لیوان چای بنوشید، زیرا بر مبنای تحقیقات متعددی که انجام شده چای سبز به عنوان کاتالیست طبیعی حافظه و خلاقیت معرفی شده است. حال برای شناخت و پیدا کردن روش‌های یادگیری درس، هم زمان با نوشیدن چای، یک دور خلاصه‌ای از مطالب مورد نظرتان را بلند بلند بخوانید و صدایتان را ضبط کنید.

اگر مطلبی که مشغول یادگیری آن هستید، زیادی پیچیده است، می‌توانید نت‌برداری را نیز به فرآیند چای نوشیدن و ضبط صدا اضافه کنید. چند بار به آنچه که ضبط کرده‌اید به صورت رندوم گوش دهید. گوش دادن به صدای خودتان، یکی از بهترین روش‌های درست درس خواندن در دبیرستان است. از این مرحله به بعد، باید گام‌های زیر را دنبال کنید:

 • هر چیز مهمی را یادداشت کنید
 • نت‌هایتان را دسته بندی کنید
 • از تکنیک جابه‌جایی حافظه استفاده کنید
 • مطالب را به صورت هدفمند تکرار کنید
 • به دیگران آموزش دهید
 • زمان را تقسیم بندی کنید

همانطور که گفتیم شناخت روش‌های یادگیری بهتر نیازمند صرف وقت و همچنین استفاده از راهنمایی‌های مشاوران تحصیلی مجرب مانند مشاوران استادبانک است. توصیه می‌کنیم برای شناخت روش‌های یادگیری بیشتر و بهتر مطالب درسی به اندازه کافی وقت صرف کنید تا پس از آن با خیالی آسوده به یادگیری مطالب درسی بپردازید.

1.یادداشت کردن نکات، عاملی کمکی برای شناخت بهترین روش یادگیری

یادداشت کردن مطالب شاید بهترین روش یادگیری نباشد، اما قطعا یکی از کارآمدترین‌ روش‌هاست. تا قبل از شناخت کامل را‌ه های یادگیری بهتر، می‌توانید از نوشتن به عنوان روشی کارآمد و موقتی استفاده کنید. اگر روش درک مطلب‌تان کلامی یا دیداری باشد، نوشتن مطالب به شما کمک بزرگی می‌کند. نوشتن مطالب درسی، حین گوش دادن به صدایی که ضبط کرده‌اید، مثل این است که در ماشین یادگیری خود سوخت جت بریزید.

2.برای شناخت بهترین روش‌های یادگیری از کمد اتاق‌ شروع کنید

دسته بندی کردن مطالب را برای خودتان سخت نکنید، کار دسته بندی مطالب درست مثل مرتب کردن کشو و کمد است. اول ماهیت چیزهای مختلف را شناسایی می‌کنید، سپس آن‌هایی که ماهیت یکسان دارند را در کنار یکدیگر می‌چینید. این کار هم کمک بسیاری به یادگیری افراد دیداری می‌کند. مخصوصا اگر از کاغذ رنگی برای یادداشت نت‌هایتان استفاده کرده باشید.

3.جابه‌جایی حافظه؛ اصلی‌ترین روش یادگیری بهتر

این روش از بهترین روش های یادگیری درس برای افراد دیداری، شنیداری و منطقی است. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا اسم این روش را جابه‌جایی انتخاب کرده‌اند؟ پاسخ این سوال واضح است چون از یک نقطه در حافظه شروع کرده و به نقاط دیگر می‌روید. برای انجام این روش، باید یادگیری دروس را از نقطه‌ای شروع کنید که رسیدن به تسلط در آن برای شما راحت‌تر است. پس از یادگیری کامل آن بخش، باید سایر مطالب را بر اساس آنچه که آموخته‌اید در ذهن‌تان بچینید.

برای مثال اگر یادگیری بخش الف برایتان آسان است، از بخش الف شروع کرده و بخش ب را روی آن بنا کنید. در نهایت اگر روز امتحان از بخش ب سوال مطرح شده بود، استدلال خود را از قسمت الف شروع کنید تا به “ب” برسید. روش جابه‌جایی حافظه بهترین روش یادگیری دروس حفظی است.

برای شناخت بهترین روش های یادگیری از کمد اتاق‌ شروع کنید

4.تکرار هدفمند دروس و آموزش آن؛ راهکار تکمیلی یادگیری بهتر

شناخت بهترین روش های یادگیری و رسیدن به تسلط در به کارگیری آن‌ها همانند موضوع چگونه خلاصه نویسی و یادداشت برداری کنیم؟ نیازمند صرف وقت، تمرین و تکرار است. به همین علت بعد از خواندن هر جمله، آن را چند بار تکرار کنید و بدون نگاه کردن به متن آن را به یاد بیاورید. هر بار که مطلب را تکرار می‌کنید، یکی دو عبارت جدید به آن اضافه کنید. بعد از اینکه به همه مطالب مورد نظر مسلط شدید، باید تعریف خودتان از هر خط را ارائه دهید. در این مرحله وارد فاز آموزش می‌شوید، فقط کافی است به خودتان یا یک نفر دیگر، آنچه که آموخته‌اید را آموزش دهید.

راه‌های یادگیری بهتر دروس عمومی

بعد از اینکه راه‌های یادگیری بهتر دروس را شناختید و با کمک مشاوران تحصیلی مجرب به تسلط در به کارگیری آن‌ها رسیدید، حالا باید بر اساس شناختی که از خودتان پیدا کرده‌اید، بهترین روش های یادگیری هر درس را برای خود شخصی سازی کنید. توجه داشته باشید که بهترین روش یادگیری هر درس، روشی است که برای خودتان شخصی سازی کنید. به همین علت در ادامه مطلب تعدادی از نکات مهم برای شخصی سازی روش های یادگیری دروس عمومی را بیان می‌کنیم:

1.روش‌های یادگیری درس ادبیات

قرار نیست در این مقاله درباره روش مطالعه ادبیات صحبت کنیم، بلکه قرار است به شما در زمینه شخصی سازی روش مطالعه‌ درس ادبیات کمک کنیم. تکنیک های یادگیری سریع و آسان ادبیات، بسته به بخش مورد مطالعه متفاوت از یک دیگرند. موفقیت شما در درس ادبیات تا حدود زیادی وابسته به مهارت شما در خواندن و نوشتن است. روش مطالعه‌ای که برای خواندن ادبیات ابداع می‌کنید، باید با هدف کلی تقویت مهارت درک مطلب (خواندن) و املا (نوشتن) شما انجام شود.

2.راه‌های یادگیری بهتر درس عربی

ابتدا هدف خود از مطالعه درس عربی مشخص کنید، اگر قرار است صرفا تستی کار کنید و رتبه خوبی در کنکور سراسری کسب کنید، تمرکز خود را برای یادگیری قواعد و تکنیک‌های ترجمه به کار بگیرید. از طرف دیگر، اگر قصدتان این است که بتوانید حداقل دست و پا شکسته عربی صحبت کنید، باید تمرکز ویژه‌ای روی درک مطالب و واژگان داشته باشید. اگر وقت‌تان کم است و باید سریع خودتان را به کنکور برسانید، باید از تکنیک‌های تستی کمک بگیرید. اما اگر تازه سال دهمی هستید، بد نیست که با تکنیک تمرکز بر واژگان و درک مطلب، عربی خود را قوی کنید. آخرین گام برای تقویت درک مطلب در عربی، جمله سازی و نوشتن متن است.

راه های یادگیری بهتر دروس عمومی

3.بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی

همراهی با یک معلم خصوصی یکی از راه‌های یادگیری بهتر درس زبان است، با این حال مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور در چند مرحله خلاصه می‌شود. اولین مهارتی که برای یادگیری بهتر درس زبان به آن نیاز دارید، مهارت حل تست‌های درک مطلب است. برای رسیدن به تسلط در این مهارت زیر کلمات مهم خط بکشید و با آن‌ها جمله سازی کنید. نمونه‌های گرامری ذکر شده در متن‌های درک مطلب را مشخص کنید و حین مطالعه قواعد از آن‌ها کمک بگیرید.

ساختن فلش کارت، تمرین مداوم و صحبت کردن به انگلیسی، از جمله بهترین راهکارهایی هستند که به عنوان روش حفظ درس زبان پیشنهاد می‌شوند. یادگیری سریع مکالمه و گرامر زبان انگلیسی در سامانه استادبانک و با کمک بهترین معلمان خصوصی زبان انگلیسی انجام می‌شود. معلمان زبان استادبانک با بهرمندی از بهترین روش‌های تدریس، شرایط مطلوب آموزشی را برای یادگیری بهتر و بیشتر زبان‌آموزان فراهم می‌کنند.

4.راه های یادگیری بهتر درس دینی

یادگیری شما در درس دینی، باید آیه محور باشد. برای انجام این کار ارتباط آیه‌های دروس فصل‌های مختلف با یکدیگر را پیدا کنید. سعی کنید تفسیر هر آیه را با استفاده از متن کتاب یاد بگیرید. تفکر آیه محور درصد بالایی را در کنکور سراسری برایتان تضمین می‌کند. بنابراین توصیه می‌کنیم از بهترین روش برنامه ریزی روزانه برای به کارگیری بهترین روش های یادگیری درس دینی استفاده کنید تا با تکرار آیه‌ها و تفسیر آن‌ها به تسلط خوبی درموردشان برسید.

یادگیری حساب شده دروس اختصاصی

یادگیری برخی از دروس اختصاصی، ممکن است گاهی دشوار به نظر برسد. دلیل به وجود آمدن چنین احساسی در دانش‌‌آموزان، این است که ابزارهای لازم برای یادگیری این دروس را در اختیار ندارند. جدای از معلم خوب، که وجود آن برای تکمیل یادگیری هر درسی واجب است، باید بر اساس نوع درکی که از مطالعه دروس مختلف دارید، ابزارهای متفاوتی را برای یادگیری هر درس به کار بگیرید. به همین علت در ادامه مطلب بهترین روش های یادگیری چند مورد از دروس تخصصی را بیان می‌کنیم:

1.راه‌های یادگیری بهتر ریاضی و فیزیک

بهترین راه برای یادگیری درس ریاضی، حل سوال و تست زدن است. سعی کنید تا حدی که ممکن است از تیپ‌های مختلف، سوال حل کنید، سپس نکات هر تیپ را با هم ترکیب کنید. بهتر است سوالاتی که طیف وسیعی از آموخته‌هایتان را به چالش می‌کشند، یادداشت کنید، زیرا به این سوالات برای مرور دروس نیاز دارید. با انجام چنین کارهایی نه تنها بهترین روش های یادگیری دروس را آموزش می‌بینید، بلکه به یکی از پاسخ‌های سوال چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟ نیز دست پیدا خواهید کرد.

برای یادگیری فیزیک هم بحث تیپ بندی سوال و نت برداری حسابی به کمک‌تان می‌آیند. فیزیک جزء دروسی است که یادگیری همه مفاهیم آن و رسیدن به تسلط در حل سوالات، وابسته به آموزش‌های معلم است. به همین علت در سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، بهترین معلمان فیزیک برای آموزش مفاهیم و تکمیل یادگیری مباحث درس فیزیک، کلاس‌های تدریس خصوصی را برگزار می‌کنند. بنابراین بهتر است به جای امتحان کردن هر عامل و روش های یادگیری درس فیزیک، همه آن‌ها را در کنار یکدیگر به کار بگیرید تا در کمترین زمان ممکن به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید.

راه های یادگیری بهتر؛ بهترین روش های یادگیری را بشناسید

2.یادگیری شیمی، کلید موفقیت در کنکور

برای کسب درصد بالا در این درس، جدای از تسلط بر روش حفظ درس شیمی، نیازمند تقویت مهارت حل مسئله نیز هستید. برای یادگیری کامل مسائل شیمی، به هیچ عنوان نباید فرمول‌ها را حفظ کنید. این فرمول‌ها بیان ریاضی وقایع طبیعی هستند. اگر پیش از هرکاری این وقایع را بفهمید، دیگر نیازی به حفظ فرمول‌ها ندارید. برای افزایش قدرت یادگیری مفاهیم، فرمول‌ها و مسائل شیمی باید به جواب درستی درمورد موضوع درس خواندن در شب یا روز برسید. بسیاری از دانش‌آموزان هنوز هم اطلاعات کافی در این مورد ندارد، به همین علت برخلاف ساعت مطالعه بالا، به نتایج خوبی دست پیدا نمی‌کنند.

3.زمین شناسی و زیست، یکی مهجور و دیگری محبوب

بسیاری از دانش‌آموزان رشته تجربی زمین شناسی را نادیده می‌گیرند و تمرکزشان را بر روی مطالعه زیست می‌گذارند. ولی بهتر است درصد زمین شناسی شما در کنکور سراسری صفر نباشد، زیرا درصد زمین شناسی برای تعدادی از زیر گروه‌ها و در نتیجه بسیاری از رشته‌های دانشگاهی تاثیرگذار است. چند فصل را به عنوان فصل هدف انتخاب کنید و حداقل به چند سوال زمین پاسخ دهید.

یکی از بهترین روش های یادگیری درس زمین شناسی هم نت برداری است. و اما زیست، درسی که چه بخواهید و چه نخواهید باید حسابی با آن دست و پنجه نرم کنید. در این زمینه باید سعی‌تان بر این باشد که مطالب زیست را به صورت ترکیبی بخوانید. مطالعه ترکیبی، کلید موفقیت در درس زیست شناسی است. حالا کافی است روش درک خود را با مطالعه ترکیبی تطبیق دهید تا راه های یادگیری بهتر زیست شناسی را کشف کنید.

کشف راه‌های یادگیری بهتر با کمک استادبانک

استادبانک به عنوان سامانه آموزش خصوصی برتر کشور شرایطی را فراهم کرده تا دانش‌آموزان بتوانند با شرکت در جلسات مشاوره مجرب‌ترین مشاوران تحصیلی کشور هرآنچه که درمورد بهترین روش های یادگیری نیاز دارند را آموزش ببینند. مشاوران تحصیلی مجرب استادبانک طی جلسات مشاوره‌ای که برگزار می‌کنند، شرایط شاگردان را سنجیده و برای کمک به پیشرفت تحصیلی آنان از روش‌های اصولی استفاده می‌کنند.

البته در سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک علاوه بر مشاوره تحصیلی، خدمات آموزشی دیگری نیز ارائه می‌شوند. تدریس خصوصی استادبانک در اختیار دانش‌آموزان و دانشجویان همه مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه قرار می‌گیرد. بنابراین با مراجعه به وب سایت استادبانک می‌توانید از خدمات مشاوره تحصیلی و تدریس خصوصی در کنار یکدیگر استفاده کرده و زمان رسیدن به اهداف تحصیلی خود را کمتر کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از طریق شماره 91005343 – 021 با استادبانک در ارتباط باشید.

چگونه می‌توانیم راه های یادگیری بهتر را شناسایی کنیم؟

در همین مقاله به تعدادی از روش‌ها و نکات ضروری اشاره شده است ولی برای دریافت توضیحات بیشتر و متناسب با شرایط خود باید از مشاوران تحصیلی کاربلد کمک بگیرید.

آیا برای یادگیری بهتر مفهوم هر درس، روش جداگانه‌ای وجود دارد؟

باتوجه به اینکه ذات یا ماهیت هر درس متفاوت است، روش های یادگیری آن‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارند. این در حالی است که میان روش های یادگیری دروس مختلف ممکن است همپوشانی و شباهت نیز وجود داشته باشد.

آیا روش یادگیری درس زیست شناسی همان حفظ کردن است؟

خیر، برخلاف تصور بسیاری از افراد، زیست شناسی درسی حفظ کردنی نیست، بلکه برای رسیدن به تسلط در آن باید مفهوم مباحث آن را یاد بگیرید.