برنامه ریزی درسی استادبانکبرنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانکمشاوره تحصیلی

درس خواندن در شب یا روز، مسئله این است

ملیحه فراهانی نویسنده
11295 1
08 مهر 1400
بهترین زملن برای مطالعه - چگونه در شب درس بخوانیم؟ - مجله استادبانک

آیا درس خواندن در شب خوب است یا نه؟ جالب است بدانید بدون توجه به عادات فردی، درس خواندن در روز بازده بیشتری دارد. اما وقتی کلی مطلب نخوانده روی هم تلنبار شده ‌است چکار کنیم؟ مطمئنا مجبوریم قید خواب شیرین شب را بزنیم و تا صبح بقیه کتاب را تمام کنیم.

در این مقاله چند راهکار عالی پیشنهاد می‌دهیم تا بتوانید بدون اذیت شدن و با آمادگی کافی مطالب درسی را در شب بخوانید. پس با من در مجله استادبانک همراه شوید تا نکات مهمی در مورد شب بیداری برای درس خواندن یاد بگیرید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم ها برای درخواست تدریس خصوصی در شیراز ، تهران و سایر شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

بالاخره کدام یک، مطالعه در شب یا روز ؟

در زمان‌های اضطراری و وقتی که برای امتحان فردا فرصت کافی ندارید، می‌توانید شب را برای درس خواندن انتخاب کنید. اما به هر حال روز زمان بسیار بهتری برای درس خواندن است.

  • اولا سیستم بدن به صورتی است که در روز بهتر می‌تواند فعالیت داشته باشد.
  • ثانیا نور خورشید عالی‌ترین شرایط را برای داشتن انرژی و روحیه فوق‌العاده برای انسان فراهم می‌کند.

در هر صورت تا زمانی که فرصت کافی برای مطالعه در روز را دارید، شب‌هنگام شروع به مطالعه نکنید. درس خواندن در نیمه شب انرژی بدنتان را تحلیل می‌برد و در طولانی‌مدت باعث بدخوابی، کسلی مداوم، دلزدگی از درس و نتایج بد در مدرسه و کنکور می‌شود.

توجه به مقدار خواب و بیداری

درست است که می‌خواهید کل شب را برای درس خواندن بیدار بمانید، اما به این معنی نیست که اصلا نباید بخوابید. اگر از همان سر شب شروع به درس خواندن کرده‌اید، ساعت 12 تا 2 را بخوابید و بعد دوباره شروع به درس خواندن کنید. در این صورت تمرکز بیشتری خواهید داشت و انرژی بیشتری به دست خواهید آورد.

درس خواندن در شب امتحان

برای درس خواندن در شب امتحان به انرژی نیاز دارید!

بعضی از دانش‌آموزان یا دانشجویانی که شب تا صبح را با درس خواندن سر می‌کنند، قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار زیادی مصرف می‌کنند. درست است که این نوشیدنی‌ها به بیدار ماندن و افزایش تمرکز آنی شما کمک می‌کنند، اما تاثیر آن‌ها کوتاه‌مدت است و باعث بدخوابی هم می‌شوند.

قبل از مطالعه میوه و خشکبار مصرف کنید تا انرژی موردنیازتان را به درستی فراهم کنید. در کنار آن مصرف مقدار کمی قهوه هم اشکالی ندارد. خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی مانند چای، چای سبز، آدامس، شیر شکلات، کولای رژیمی و انواع نسکافه هم به بیدار ماندن شما کمک می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد زمانبندی و ساعات مطالعه مفید می توانید به مقاله آموزش برنامه ریزی درسی سر بزنید.

درس خواندن در شب برای کنکور درست است؟

شاید درس خواندن در شب امتحان اشکالی نداشته باشد، اما وقتی صحبت از چند ماه مطالعه پی در پی باشد، سلامتی روح و جسم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اگر برای کنکور درس می‌خوانید، این موضوع را به کل حذف کنید. چون با برنامه‌ریزی‌ درست و اصولی در طول روز وقت کافی برای مطالعه خواهید داشت. به هر حال این کار در درازمدت نتایج جالبی به همراه ندارد و شما را از درس زده می‌کند.

نکات بسیار مهم در مورد درس خواندن در شب

دوره کردن بهتر است یا خواندن مطلب جدید

از آنجایی که تمرکز در شب امتحان کمی پایین‌تر است، بهتر است این زمان را به خواندن مطالب جدید یا سخت اختصاص ندهید. اگر می‌توانید به دوره مطالب یا حل مسائل تقویتی بپردازید. در صورتی که مطالب جدیدی برای خواندن دارید، بهتر است که ریتم مطالعه شما آرام‌تر از زمان روز باشد. در این صورت از یادگیری خود مطمئن‌تر هستید.

درس خواندن در شب

شرایط مناسب درس خواندن در شب امتحان

برای اینکه بتوانید عملکرد بهتری در شب امتحان داشته باشید، شرایط مناسب را برای خودتان ایجاد کنید. لازم نیست که حتما با چراغ مطالعه درس بخوانید یا کل شب را تا صبح بیدار بمانید. طوری عمل کنید که احساس راحتی داشته باشید و بتوانید بهتر درستان را یاد بگیرید.

برای راحتی سایر اعضای خانواده به خودتان سختی ندهید. همچنین امکان دارد 3 ساعت مطالعه کافی باشد و بتوانید بقیه شب را بخوابید تا صبح سرحال‌تر باشید. به هر حال تا صبح بیدار نمانید.

مواردی که باید در شب امتحان مورد توجه قرار بگیرند.افزایش تمرکز برای درس خواندن در شب

گاهی اوقات سکوت بیش از حد شب تمرکز شما را از بین می‌برد. با آدامس جویدن یا انجام یک سری تمرین‌های ذهنی و چشمی تمرکزتان را بیشتر کنید. سعی کنید آهنگ گوش ندهید تا ذهنتان مدام پی ریتم آن آهنگ نرود و تمرکزتان را از بین نبرد.

داشتن تنوع بین مطالعه

حتما بین ساعت مطالعه به خودتان استراحت بدهید و برای جلوگیری از خواب‌آلودگی چند حرکت ساده کششی انجام دهید. هر 1-1.5 ساعت استراحت 15 دقیقه‌ای داشته باشید و به اصطلاح تا صبح یه کَله درس نخوانید.

به نظر شما چه عوامل دیگری برای درس خواندن در شب مهم هستند و باید رعایت شوند؟ چه مواردی می‌توانند تیترهای بالا را تکمیل کنند؟ نظرات و تجربیات شخصی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

چرا معمولا درس خواندن در شب پیشنهاد نمی‌شود؟ ?

ساختار بدن انسان به صورتی است که در زمان روز بازدهی بالاتری دارد و به خاطر نور خورشید، بهتر می‌تواند کارها و فعالی‌های مختلف را بهتر انجام دهد.

چه خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌هایی به بیدار ماندن کمک می‌کند؟ ☕️

می‌توانید نوشیدنی‌هایی مانند چای، نسکافه، قهوه و شیر شکلات بنوشید. حتی آدامس هم به افزایش تمرکز و بیدار ماندن کمک می‌کند.

برای داشتن بازدهی بالاتر در زمان مطالعه چکار کنیم؟ ??‍♂️

روز قبل حتما خواب کافی داشته باشید. انرژی بدنتان را با میوه و خشکبار تامین کنید. هر 1 تا 1.5 ساعت به خودتان استراحت بدهید و گاهی از جای خود بلند شوید و به بدنتان کش و قوس بدهید.