برنامه ریزی درسی استادبانکمشاوره تحصیلی

چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟

ملیحه فراهانی نویسنده
4620 15
21 اسفند 1395

چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟ سوالی که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان با اینکه چندین سال تحصیلی را پشت سر گذاشته اند، باز هم می پرسند! شاید جالب باشد که حتی دانشجویان با گذشت 12 سالِ تحصیلی باز هم انگیزه ای برای درس خواندن ندارند.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی است و دانشجویان بهترین معلم خصوصی در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند. تدریس خصوصی آمار و احتمالات مهندسی با بهترین اساتید در استادبانک ارائه می شود.

۲۳ راه برای یادگیری سریعنکاتی که در پاسخ به سوال چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟ باید رعایت کنید.

1.برنامه ریزی

همه ما می دانیم که با برنامه ریزی مناسب، می توانیم درس خواندن را به عادت تبدیل کنیم. اگر برنامه ریزی و هدفمندی شما، زمان بندی نداشته باشد، هرچقدر که خوب درس بخوانید و نمره بگیرید متوجه جایگاه علمی خود نمی شوید. بدون زمان بندی نمی توانید بفهمید چه درسی را بهتر یاد می گیرید یا می فهمید. اگر برنامه ریزی نداشته باشید، نمی فهمید که چه زمان هایی را از دست داده اید و نمی دانید که برای هر درسی باید چقدر زمان بگذارید. برای این کار می توانید از جدول زمان بندی اسکینر استفاده کنید.

2.محیط مناسب

بهترین مکان برای درس خواندن، میز و اتاق شخصی خودتان است. یک مکان جدا از اتفاقات و روزمره های غیر درسی را انتخاب کنید. نور اتاق تلفیقی باشد. روی میز نخوابید و دستتان را زیر سرتان نگذارید. تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را در کنار خود قرار دهید. اگر محیط مناسب برای درس خواندن در خانه را نمی توانید فراهم کنید، به کتابخانه نزدیک محل زندگی خود بروید.مشاوره تحصیلی استادبانک

3.پاداش به خود

هر چیزی که برای شما جذاب و دوست داشتنی است را به عنوان پاداش برای خود انتخاب کنید. این جایزه می تواند یک خوراکی یا یا تماس با یک دوست صمیمی یا دیدن یک فیلم باشد. با این روش شما مطالعه را با علاقه انجام می دهید و این بسیار تاثیرگذار است.

4.مطالعه با صدای بلند

با صدای بلند مطالعه کنید تا مطالب در حافظه بلند مدت شما ثبت شود. از گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه پرهیز کنید. اگر به موسیقی گوش دهید تمرکزتان بهم می ریزد و یک جمله را باید چندین بار بخوانید تا متوجه شوید.

5.با انگیزه بودن

قبل از شروع مطالعه خود به این فکر کنید که برای چه هدفی مطالعه می کنید؟ مثلا به آینده شغلی و موقعیتی که با درس خواندن به دست می آورید فکر کنید. به این فکر نکنید که به اجبار خانواده یا معلم درس می خوانید.

6.استفاده از فرصت های طلایی

زمان را از دست ندهید. برنامه ریزی خود را طوری تنظیم کنید که به کارهای دیگر خود نیز برسید.

7.پرسش

اگر سوالی برای شما پیش آمد حتما از معلم یا هرکسی که جواب آن را می داند بپرسید. سوال را در ذهن خود بی جواب نگذارید، چون موجب عدم تمرکز شما می شود.

8.اختصاص ساعات مناسب

درس خواندن را به ساعات آخر شب موکول نکنید. بعد از غذا خوردن درس نخوانید. چون هم خون کمتری به مغز می رسد و هم احساس خوابالودگی دارید.
همچنین بعد از غذا اگر احساس خستگی می کنید می توانید 20 تا 30 دقیقه بخوابید و سپس به درس خواندن مشغول شوید. به جای این ساعات، صبح ها درس بخوانید.

9.خواب کافی

در هنگام برنامه ریزی حتما زمان کافی برای خواب هم در نظر بگیرید. 8 ساعت خواب حتما برای بدن شما لازم است.

10.افزایش ساعات مطالعه

چه مشغول به تحصیل باشید چه نباشید بهتر است که ساعات مطالعه خود را افزایش دهید. مطالعه قدرت تحلیل ذهن را بالا می برد.

11.خودسازی

پس از مدتی که به درس خواندن پرداختید، به سراغ کارهای مورد علاقه خود بروید. سعی نکنید بی وقفه درس بخوانید. بهتر است هر 45 تا 50 دقیقه به خودتان استراحت بدهید و هر 10 روز 1روز کامل را استراحت کنید یا به کارهای موردعلاقه خود بپردازید.

چگونه به درس خواندن عادت کنیم؟

همه‌ي ما براي درس خواندن به انگيزه نياز داريم. مربيان و معلمان ما مي‌توانند در جهت‌گيري به سمت اهداف به ما کمک کنند. اما هيچ انگيزه‌اي بالاتر از کسب نتايج خوب نيست. اگر هم تا کنون نتايج خوبي از درس خواندن نگرفته‌اي، اين نکات را براي دستيابي به آن‌ها به کار بگيرید. مشاوره تحصیلی استادبانک