برنامه ریزی درسی استادبانکمشاوره تحصیلیمشاوره تحصیلی کنکور

رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه، مناسب همه، ویژه کنکوریا!

ملیحه فراهانی نویسنده
1178 0
13 تیر 1401
رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه

راه‌های رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه کدامند؟ از چه راهکارهایی می‌توان کمک گرفت تا با بالاترین تمرکز و کمترین حس خواب‌آلودگی در زمان کنکور و امتحانات درس بخوانیم؟ برای رفع سریع خواب‌آلودگی در زمان مطالعه، رعایت مجموعه‌ای از نکات و سبک زندگی کمک‌کننده است.رعایت برخی نکات مانند داشتن برنامه‌ ریزی درسی و نظم در مطالعه، رعایت ساعات استاندارد خواب و بیداری و همچنین تاثیر برخی از خوراکی‌ها و برخی از فعالیت‌ها در کنار یکدیگر باعث رفع خوآب‌الودگی در زمان درس خواندن می‌شود.

اما به طور جزئی‌تر و دقیق‌تر این برنامه‌ریزی درسی، فعالیت‌ها، خوراکی‌ها و در مجموع اقداماتی که به ما کمک می‌کند تا با بیشترین تمرکز درس بخوانیم، شامل چه مواردی است؟ در این محتوا از مجموعه مقالات مجله استادبانک، می‌خواهیم راجع به این اقدامات، نکات مهمی را بیان کنیم تا شما با بهترین راهکارهای رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه آشنا شوید.

راه‌های رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه

رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه با بهترین برنامه‌ریزی درسی!

یکی از راهکارهای موثر برای رفع خواب‌‌آلودگی هنگام مطالعه در صبح یا سایر اوقات، تقویت حس تعهد و مسئولیت‌پذیری برای درس خواندن است. حس تعهد و مسئولیت‌پذیری در اولین قدم با برنامه‌ریزی و نظم در مطالعه ایجاد می‌شود. تا زمانی که ندانید چه هدفی داشته و برنامه‌ای برای رسیدن به این هدف نداشته باشید، طبیعتاً حس تعهد و مسئولیت‌پذیری هم نخواهید داشت. تعهد داشتن در انجام کارها به مرور باعث افزایش انگیزه برای رسیدن به اهداف می‌شود و پرورش انگیزه باعث عدم تنبلی، خمودی و خواب‌آلودگی هنگام درس خواندن و انجام هرکاری خواهد شد.

بنابراین در اولین قدم باید بهترین برنامه‌ریزی درسی متناسب با توانایی، ظرفیت مطالعاتی و سبک زندگی‌تان را تدوین کنید. این برنامه را با کمک یک مشاور تحصیلی بهتر می‌توانید آماده نمایید. زیرا مشاور تحصیلی، سال‌ها تجربه زیادی را بابت نحوه برنامه‌ریزی درسی برای امتحانات، برنامه‌ریزی درسی برای کنکور و سایر مقاطع تحصیلی داشته و بهتر از هر کسی می‌تواند با دسترسی به اطلاعاتی که دارد، بهترین برنامه‌ریزی درسی را برای شما بنویسید. پس اولین قدم موفقیت خود را با کمک مشاور تحصیلی و نوشتن یک برنامه‌ درسی مناسب، بردارید تا در ادامه سایر نکات رفع خواب‌آلودگی هنگام درس خواندن را بیان کنیم.

ایجاد عادات موثر، راهکاری سریع برای رفع خواب‌آلودگی هنگام صبح

بزرگی می‌گوید برای ایجاد یک عادت موثر، بیست و یک روز زمان لازم است. اگر هر روز شما در یک ساعت مشخص بخوابید، در یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید و مابقی کارهای روزانه خود را در زمان از پیش تعیین‌شده انجام دهید، بعد از بیست و یک روز، این فرآیند در ابتدا به عادت و سپس به سبک زندگی‌تان تبدیل خواهد شد.

بنابراین یکی از بهترین روش‌ها برای رفع خواب‌آلودگی هنگام صبح، این است که هر روز در یک ساعت مشخص برای مثال ساعت ۹ صبح بیدار شوید. در یک ساعت مشخص از شب نیز به طور مثال ساعت ۱۱ بخوابید. تحقیقات نشان داده است،‌ افرادی که برنامه خواب و بیداری‌شان در یک زمان مشخص و از پیش تعیین‌شده است، بیشتر از هر فردی دیگر فعال بوده و کمتر به تنبلی، کسلی و خواب‌آلودگی در محیط مدرسه و کار دچار می‌شوند.

شما می‌توانید ویژگی خلق عادت را در همه فعالیت‌های خود به کار ببرید. برای اینکه بیشترین تمرکز را در درس خواندن داشته باشید، باید در یک ساعت مشخص از روز شروع به مطالعه کنید. این روش باعث شرطی کردن ذهن‌تان هنگام مطالعه می‌شود.

ایجاد نظم در زمان مطالعه، علاوه بر خلق عادت موثر درس خواندن، باعث افزایش تمرکز و کارآیی ذهن می‌شود. برعکس این فرآیند مثبت، پراکندگی در مطالعه و نداشتن نظم علاوه بر حواس‌پرتی و ایجاد حس بی‌مسئولیتی، به مرور زمان باعث تنبلی، بی‌حوصله‌گی و در نهایت خواب‌آلودگی در درس‌خواندن خواهد شد.

مطالعه مقاله چگونه ساعات مطالعه را بالا ببریم، به شما پیشنهاد می‌شود. یکی از راه‌های افزایش ساعت مطالعه، رفع خواب‌آلودگی و تمرین تمرکز برای کارآیی بیشتر ذهن است. بنابراین مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

رعایت استانداردهای زیر، روشی برای از بین بردن خواب‌آلودگی هنگام مطالعه

در چه ساعتی از شب بخوابیم تا برای روز بعد بیشترین انرژی را داشته باشیم؟ درس خواندن در شب بهتر است یا در روز؟ چه زمانی بیشترین تمرکز را برای درس خواندن داریم؟ جواب این پرسش‌ها همگی به خود دانش‌آموز، عادت‌ها و سبک زندگی‌اش بستگی دارد.

برخی از دانش‌آموزان بیشترین تمرکز را هنگام صبح و بعد از یک استراحت کافی دارند. این دانش‌آموزان سعی می‌کنند در ساعات صبح، درس‌هایی که نیاز به تمرکز بیشتری داشته را بخوانند. اما در بعد از ظهر و شب با کمترین انرژی سعی کرده درس‌های ساده‌تر را خوانده و سپس مابقی ساعات خود را استراحت کنند.

اما برخی دیگر از دانش‌آموزان سکوت شب را بهترین زمان برای درس خواندن می‌دانند. بنابراین شب‌ها بیشتر درس خوانده و روزها بیشتر استراحت می‌کنند. بنابراین هر دانش‌آموزی باید متناسب با سبک زندگی و عادات مطالعاتی خود درس بخواند.

بهترین زمان استاندارد برای خوابیدن

اما برای زمان خوابیدن و زمان درس خواندن به طور کلی یک قانون استاندارد وجود دارد. پزشکان می‌گویند حدود ساعت ۱۱ شب تا ۴ صبح برخی هورمون‌هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند، در خواب ترشح می‌شوند. بنابراین اگر فردی در این ساعات بیدار باشد، قطعاً این هورمون‌ها نمی‌توانند به طور مناسب در بدنش ترشح شوند. استفاده از گوشی موبایل، یکی از بدترین اشتباهات هنگام خواب است. زیرا امواجی که از گوشی به سمت شما ساطع می‌شود، علاوه بر اینکه به شدت مضرر بوده، باعث بی‌خوابی شما نیز خواهد شد. بنابراین برای رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه، ابتدا ساعات استاندارد خوابیدن را رعایت کنید و سپس گوشی موبایل را در تخت‌خواب کنار بگذارید!

راه‌های رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه

ترشح هورمون‌ها به طور دقیق از ۱۱ شب شروع می‌شود که هر یک ساعت مربوط به یک هورمون خاص است. البته آماده‌سازی بدن برای این فرآیند از دو ساعت قبل یعنی بین ساعت ۹ تا ۱۱ آغاز می‌شود. ساعت ۹ تا ۱۱ شب زمانی است بدن باید در حالت آرامش قرار گیرد، زیرا فرآیند از بین بردن مواد سمی و غیرضروری در این ساعت در بدن آغاز می‌شود.

بین ساعت ۱۱ تا ۱ بهترین زمان برای خواب عمیق است، چرا که این مواد سمی در حال دفع شدن از کبد هستند. تا دو ساعت بعدی یعنی حدود ۳ بامداد، بدن در حال سم‌زدایی از کیسه صفرا است که فقط در صورت یک خواب عمیق ممکن می‌شود. ساعت ۳ تا ۵ صبح، بدن در حال از بین بردن مواد سمی از ریه بوده که در این ساعت احتمال عطسه یا سرفه در خواب زیاد است. ساعت ۵ تا ۷ صبح عملیات پاکسازی در روده بزرگ شروع می‌شود که می‌توانید آن را دفع کنید.

حال که تا ۷ صبح عملیات سم‌زدایی بدن انجام شده است، بهترین زمان برای تامین مواد مغذی بدن، ساعت ۷ تا ۹ صبح است. بنابراین شروع بیداری خود و صبحانه خوردن را می‌توانید بین ساعت ۷ تا ۹ در نظر بگیرید. باتوجه به این توضیحات، هرچند که خیلی از دانش‌آموزان بیدار ماندن در شب را ترجیح می‌دهند اما به دلیل سیستم بیولوژیک بدن انسان، فرآیند مطالعه در شب به مرور می‌تواند تاثیرات منفی بر بدن آن‌ها داشته باشد.

داشتن برنامه ساعت مطالعه در زمانی استاندارد

استاندارد زمان مطالعه مفید، نیم ساعت بعد از بیدار شدن از خواب و خوردن صبحانه‌ای مقوی آغاز می‌شود. معمولاً شروع ساعت مطالعه از ۹ صبح بهترین زمان است. چون علاوه بر اینکه بدن انرژی لازم را از طریق صبحانه و جذب مواد مغذی دریافت کرده است، ذهن نیز بیشترین تمرکز و کارآیی را دارد. در این حالت به دلیل خواب کافی و رعایت پروسه خواب و بیداری و صبحانه، به هیچ عنوان دچار خواب‌آلودگی در دوران کنکور و امتحانات نخواهید شد. سعی کنید در این تایم که بیشترین تمرکز را دارید، روی درس‌های اختصاصی و تحلیلی نظیر ریاضی و فیزیک وقت بگذارید.

استاندارد ساعات مطالعه در روز بستگی به خود دانش‌آموز دارد. برخی باتوجه به ظرفیت مطالعاتی خود، روزی ۵ ساعت درس می‌خوانند اما برخی دیگر از دانش‌آموزان روزی ۱۴ ساعت را نیز برای کنکور مطالعه می‌کنند.

اما به طور کلی روزی ۶ ساعت مطالعه، زمانی استاندارد برای درس خواندن است. تنها نکته‌ای که باید رعایت شود، در نظر گرفتن خستگی چشم‌ها و ذهن در زمان مطالعه است. اگر بدون هیچ ملاحظه‌ای فقط درس بخوانید، به مرور باعث خستگی خود می‌شوید که نتیجه‌ای جزء حواس‌پرتی و بی‌حوصله‌ بودن در هنگام مطالعه ندارد.

مطالعه مقاله چرا درس می‌خونم یادم نمی‌مونه؟ یکی از بهترین مقالات در زمینه حواس‌پرتی و عدم یادآوری نکات درسی است. این مقاله به شما کمک می‌کند تا اشتباهات درس‌ خواندن خود را پیدا کنید.

تعیین مکان درس خواندن مناسب برای رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه

یکی دیگر از استانداردهایی که در زمان درس خواندن برای رفع خواب‌آلودگی باید رعایت کنید، داشتن مکانی مناسب برای درس خواندن است. به هیچ عنوان در جای شلوغ درس نخوانید، یا در اتاق خواب یا روی رخت‌خواب خود، چون همه این موارد علاوه بر اینکه تمرکز شما را پایین می‌آورد، باعث خمودی و کسلی شما نیز می‌شود. در زمان درس خواندن نباید خیلی احساس راحتی کنید، برای مثال موقع یادگیری مطالب اگر در حالت درازکش باشید یا در رخت‌خواب خود، طبیعی است که پس از مدت کوتاهی از شروع مطالعه، خواب‌تان ببرد.

 اتاقی را برای مطالعه در نظر بگیرید که نور کافی داشته باشد، تجهیزات کافی برای مثال خودکار، دفتر و جزو برای یادداشت‌برداری داشته و کتاب‌ها‌ی‌تان در کنار‌تان باشد، همچنین یک میز و صندلی استاندارد نیز داشته باشید تا در سکوت و با نور کافی درس بخوانید.

همچنین وجود اکسیژن کافی در فضای اتاق می‌تواند لحظات سرزنده‌تری را برای شما ایجاد کند. حتماً هر یکی دو ساعت پنجره اتاق را باز کرده تا از هوای تازه استفاده کنید.

نوشیدنی برای رفع خواب‌آلودگی، ورزش و فعالیت‌های زیر، موثر‌ترین روش‌های افزایش تمرکز

علاوه بر داشتن برنامه‌ریزی درسی و رعایت استاندارد‌های خواب و بیداری و رعایت زمان‌های مناسب مطالعه، فعالیت‌های زیر، نیز می‌تواند به شما برای داشتن تمرکز در درس خواندن،  از بین‌بردن خستگی و رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه کمک کند.

ورزش درمانی سریع برای رفع خستگی هنگام مطالعه

دانش‌آموزانی که فعالیت ورزشی و فیزیکی روزانه ندارند، به مرور به دلیل افزایش سردی بدن و رطوبت مغز، دچار خواب‌آلودگی هنگام مطالعه می‌شوند. بنابراین نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه در روز ورزش کردن و داشتن فعالیت فیزیکی نظیر پیاده‌روی می‌تواند باعث حفظ انرژی در بدن شما شود.

چه چیزی بخوریم تا خواب از سرمان بپرد؟

  • نوشیدن آب 

کمبود آب بدن باعث خواب‌آلودگی در زمان درس خواندن می‌شود. زمانی که آب بدن‌ کم باشد، فشار خون نیز کاهش یافته و در نتیجه جریان خون در مغز کم می‌شود که همین عامل خستگی هنگام مطالعه و کم‌خوابی است. بدن شما برای هوشیاری کامل نیاز به آب فراوان دارد.

  • قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار؛ بهترین نوشیدنی برای رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه

مصرف خوراکی‌های کافئین‌دار نظیر قهوه در افزایش تمرکز، رفع خستگی و از بین بردن خواب‌آلودگی هنگام مطالعه بسیار موثر است. در واقع مصرف متوسط کافئین می‌تواند میزان تمرکز و هوشیاری در زمان مطالعه را بالا ببرد. البته مصرف زیاد این ماده باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب شده که توصیه نمی‌شود. به طور معمول حداکثر میزان دریافت کافئین برای بزرگسالان حدود ۴۰۰ میلی گرم و برای کودکان کمتر از ۸۵ میلی گرم است.

نوشیدنی برای رفع خواب‌آلودگی شامل مواد کافئین‌دار، انواع قهوه، اسپرسو، هات‌چاکلت، چای سبز، قهوه سبز، نوشیدنی‌های انرژی‌زا، چای سیاه و شکلات تلخ است.

  • آجیل و دانه‌های گیاهی مغذی

مصرف انواع آجیل نظیر بادام‌ها، بادام زمینی، بادام هندی، فندق و گردو و دانه‌های گیاهی نظیر تخمه آفتابگردان و سویا می‌توانند انرژی لازم را به بدن برسانند. درواقع این مواد مغذی، دشمن گرسنگی و خواب‌آلودگی هستند. آجیل به دلیل داشتن پروتئین، فیبر و چربی‌های اشباع نشده می‌توانند گزینه مناسبی برای وعده‌های صبحانه و عصرانه شما باشند.

  • ویتامین‌‌ها و مکمل‌ها

گاهی کم‌خوابی، بی‌حوصله بودن و خستگی‌های زیاد دلیل کمبود ویتامین و آهن در بدن است. در این شرایط بهتر است به پزشک مراجعه کرده و با انجام آزمایش‌های لازم، در صورت پایین بودن میزان آهن و سایر ویتامین‌های مورد نیاز بدن، با تجویز پزشک خود، مصرف قرص‌های مکمل را شروع کنید.

  • گوش کردن به موسیقی هنگام درس خواندن 

گوش کردن به موسیقی هنگام درس خواندن یکی از راه‌های رفع خواب‌آلودگی در زمان کنکور یا امتحانات است. البته موسیقی‌های بی‌کلام و موسیقی‌هایی که شامل صدای طبیعت بوده، پیشنهاد می‌شود. موسیقی‌هایی با تم انگیزشی نیز می‌توانند انرژی اول صبح شما را برای درس خواندن چندبرابر کنند. بنابراین از جادوی موسیقی در زمانی که دچار خستگی هنگام مطالعه شده، غافل نشوید. مطالعه مقاله معرفی چند آهنگ برای درس خواندن در این بخش به شما کمک می‌کند تا از جادوی موسیقی هنگام مطالعه باخبر شوید.

راه‌های رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه

در کنار انجام این فعالیت‌ها، گاهی آدامس جویدن هنگام مطالعه، زدن آب به صورت برای سرحال شدن و همچنین داشتن چرت روزانه به مدت نیم‌ساعت می‌تواند در رفع خواب‌آلودگی هنگام درس خواندن و مطالعه موثر باشند.

چگونه از درس خواندن لذت ببریم؟ با رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه!

شاید دانستن این نکته که اطلاع از بهترین روش مطالعه دروس مختلف، می‌تواند روی روند رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه اثری مثبت بگذارد، برای‌تان جالب باشد. موارد زیر را رعایت کنید تا در زمان درس خواندن کمتر دچار خواب‌آلودگی شوید:

۱. استفاده از بهترین روش درس خواندن

گاهی تلاش زیاد یا هرچه بیشتر درس خواندن نتیجه عکس می‌دهد. نه تنها انرژی ما را می‌گیرد بلکه باعث خستگی زیاد ذهن و جسم نیز می‌شود. بنابراین بهتر است روش درس خواندن خود را تغییر دهید. شاید درک درستی از مطالب ندارید یا به دلیل مشکلات پایه‌ای نمی‌توانید یک مفهوم یا مبحثی از کتاب را یاد بگیرید. در این شرایط بهتر است از روش‌های زودبازده نظیر معلم خصوصی برای رفع اشکال و رفع مشکلات پایه‌ای خود استفاده کنید.

معلم خصوصی می‌تواند بهترین روش درس خواندن را به شما آموزش دهد و با نحوه تدریس خود باعث شود، لذت یادگیری آسان را تجربه کنید. زیرا معلم خصوصی متناسب با مشکلات شما، سطح درک‌تان از مطالب و ظرفیت‌ مطالعاتی‌‌تان، روش تدریس و آموزش خود را انتخاب می‌کند. همچنین به دلیل خصوصی بودن کلاس، تمرکز معلم خصوصی فقط روی رفع نقاط ضعف شما است. به دلیل ارتباط دوطرفه و مستقیم، زودبازده‌ترین روش یادگیری دروس، کلاس تدریس خصوصی است.

۲. بلند بخوانید؛ از راه‌های سریع رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه

گاهی شتاب‌زده درس خواندن به همراه مرور و مطالعه مباحث با صدای بلند، به شما کمک می‌کند هم تمرکز بالایی به خصوص در درس‌های حفظی داشته باشید و هم باعث افزایش انرژی، فعالیت بالا و پایین آمدن حس خمودی و خواب‌آلودگی شما می‌شود. به خصوص هنگام حفظ و مطالعه برخی از دروس علاه‌بر صدای بالا، بهتر است با تکان دادن سر و دست‌های خود جهت تاکید بیشتر استفاده کنید.

۳. تنوع موضوعات مطالعه از بهترین روش‌های رفع خستگی هنگام مطالعه

اگر در یک روز تنها یک کتاب درسی را بخوانید، پیش‌بینی می‌شود بعد از ساعتی مطالعه، دچار خستگی و خواب‌آلودگی شوید. تکرار یک موضوع خود به خود ذهن را خسته می‌کند. بنابراین در برنامه‌ درسی روزانه خود، تنوع موضوعات مطالعاتی را رعایت کنید. برای مثال به‌جای اینکه در یک روز فقط ریاضی یا زیست بخوانید، برنامه درس‌خواندتان برای آن روز ترکیبی از درس‌های زیست، ریاضی، دین و زندگی و زبان قرار دهید.

۴. روش صحیح درس‌خواندن را یاد بگیرید!

ساعات طولانی درس خواندن و مطالعه پشت‌سر‌هم هیچ کمکی به پیشرفت درسی شما نمی‌کند، بلکه در نهایت باعث دلزدگی و رها‌کردن ادامه مطالعه می‌شود. بهتر است بین هر یک ساعت تا یک ساعت و نیم مطالعه (بستگی به ظرفیت مطالعاتی هر فرد) یک ربع استراحت داشته باشید، کمی قدم بزنید، حرکات کششی بدن را انجام داده و مجدد به سراغ مطالعه بروید.

راه‌های رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه

کمک از معلم خصوصی استادبانک، روشی برای لذت بردن از درس خواندن

برای اینکه بتوانید در زمان درس خواندن برای کنکور یا در طول ترم برای آمادگی در امتحانات در بالاترین سطح خود باشید، باید همه موارد پیشرفت درسی نظیر کمک از معلم خصوصی برای آموزش صحیح و رفع اشکال در دروس، استفاده از مشاور تحصیلی برای برنامه‌ریزی درسی و انتخاب رشته، استفاده از منابع کمک آموزشی برای تمرین بیشتر و همچنین رعایت اصول روش مطالعه و نکات مهم ایجاد انگیزه و رفع خستگی را در کنار هم داشته باشید.

برای دسترسی به همه امکانات آموزشی بالا می‌توانید به استادبانک مراجعه کنید. معلم خصوصی استادبانک در کنار مشاورین تحصیلی این مجموعه، می‌توانند راهنمای مناسبی برای انتخاب بهترین روش درس خواندن شما باشند. اپلیکیشن و مجله استادبانک نیز با ارائه محتواهای درسی نظیر نمونه سوالات و گام به گام دروس و همچنین محتواهای انگیزشی و مشاوره‌ای می‌تواند بهترین منبع کمک آموزشی شما دانش‌آموزان عزیز باشد.

بنابراین برای ثبت درخواست معلم خصوصی استادبانک و سایر خدمات آموزشی یا روی لینک کلیک کنید یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ جهت ارتباط رایگان با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

راه‌های رفع خواب‌آلودگی هنگام مطالعه کدامند؟

۱.رعایت کردن ساعات استاندارد خواب و بیداری

به طور معمول ساعت ۱۱ شب برای خوابیدن و ساعت ۷ تا ۹ صبح برای بیدار شدن و صبحانه خوردن ایده‌آل است.

۲.مطالعه دروس متناسب با توان مطالعاتی خود.

۳.مطالعه دروس در زمانی که بیشترین تمرکز را دارید.

۴.استفاده از مکانی مناسب برای مطالعه با داشتن هوا و نور کافی

۵.استفاده از بهترین روش‌ درس خواندن نظیر معلم خصوصی برای رفع اشکال و یادگیری آسان، مشاور تحصیلی برای برنامه‌ریزی درسی و رعایت تکنیک‌هایی نظیر بلند‌خواندن، گوش کردن به موسیقی و استراحت روزانه