روش مطالعه کنکور تجربیمشاوره تحصیلی کنکور

روش مطالعه زیست کنکور | شیوه خلاقانه مطالعه زیست + جدول بودجه‌بندی

استادبانک نویسنده
4581 3
27 مهر 1401
روش مطالعه زیست کنکور

درس خواندن برای کنکور آن هم دروس تخصصی، یک دغدغه‌ی پررنگ و دائمی برای داوطلبین است. زیست برای دانش‌آموزان تجربی، چنین جایگاه و اهمیتی دارد و آن‌ها به دنبال بهترین روش مطالعه زیست کنکور هستند. اما بگذارید یک چیز را برایتان روشن کنیم؛ پیروی از روش مطالعه زیست رتبه‌های برتر؛ موفقیت شما را تضمین نمی‌کند! آن چه از آشنایی با روش مطالعه زیست و بهترین کتاب‌های زیست کنکور رتبه‌های برتر دستگیرتان می‌شود، خلاقانه بودن روش مطالعه آن‌ها است.

ابتدا شما باید چهارچوب کلی روش خواندن زیست برای کنکور را مشخص کنید. پس از این کار، لازم است بر اساس چهارچوب استانداردی که یاد گرفته‌اید، یک روش مطالعه شخصی‌سازی شده ابداع کنید. در این مقاله از مجموعه مقالات مشاوره تحصیلی مجله آموزشی استادبانک، روش مطالعه زیست کنکور را بررسی کردیم و در مورد نقطه شروع، اهمیت و دردسرهای حفظیات، مباحث زیست کنکور و شیوه مطالعه، روش مطالعه زیست رتبه‌های برتر و در انتها نکات تکمیلی یادگیری این درس، توضیحات لازم را ارائه کردیم.مشاوره کنکور استادبانک

ایجاد روش مطالعه زیست کنکور شخصی و مناسب برای هر دانش‌آموز با کمک مشاور

یک واقعیت در مورد درس خواندن وجود داد؛ نمی‌توان یک روش مطالعه را برای هر دانش‌آموز پیشنهاد کرد. قاعده درس خواندن و چهاچوب کلی آن برای هر محصل متفاوت است و به عوامل متعددی مانند: توانایی، سطح علمی، مدت زمان، حجم درس و غیره بستگی دارد. از طرفی دیگر هر درس، قواعد موررنیاز خاص خود را دارد که باید در زمان یادگیری، آن‌ها را در نظر داشت. در روش مطالعه زیست کنکور هم با این دو مسئله‌ی مهم مواجه هستیم.

داوطلبین تجربی به خوبی از سختی و پیچیدگی درس زیست آگاه هستند و می‌دانند که باید از بهترین روش مطالعه کنکور تجربی برای تسلط روی این درس سرنوشت‌ساز کمک بگیرند. اما بهترین روش چیست؟ بهترین روش، روشی شخصی‌سازی شده و مناسب با توانایی و ذهنیت هر داوطلب است. برای رسیدن به این شیوه‌ی مطالعه، دانش‌آموز نیاز به راهنمایی مشاور تحصیلی دارد. مشاوری که ابتدا، جنبه‌های تحصیلی دانش‌آموز را بررسی کند تا آگاهی کافی از توانایی‌ها و البته نقاط ضعف او به دست آورد.

سپس با درنظر گرفتن قواعد و الزامات یادگیری زیست، بهترین روش مطالعه زیست کنکور را برای داوطلب تعیین نماید. اگر عملکرد رتبه‌های برتر کنکور را نیز بررسی کنیم به این نکته می‌رسیم که هریک از آن‌ها یک روش مطالعه زیست کنکور منحصربه‌فرد داشته‌اند. بنابراین، باید از مشاور تحصیلی برای رسیدن به این ویژگی‌ بسیار بااهمیت کمک گرفت. سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، برترین مشاورین تحصیلی کنکور را با مناسب‌ترین قیمت در دسترس داوطلبین کنکور سراسر کشور قرار داده است.

چهارچوب کلی روش مطالعه زیست‌شناسی | مطالعه ترکیبی یا فصل‌به‌فصل؟

چهارچوب کلی روش مطالعه زیست شناسی، بر اساس تجمیع نکات و به خاطر سپردن حفظی جات شکل می‌گیرد. از نظر موضوعی یا مباحث درسی، کتاب زیست‌شناسی از چند بخش تشکیل می‌شود که شامل موارد زیر است:

 1. زیست جانوری انسانی
 2. زیست گیاهی
 3. ژنتیک
 4. زیست سلولی مولکولی

به دلیل وجود این مباحث و پراکندگی موضوعی در سه کتاب زیست پایه دهم، یازدهم و دوازدهم، دانش‌آموز با مسئله‌ی مهم ترکیبی خواندن یا فصل‌به‌فصل خواندن زیست کنکور روبه‌رو می‌شود. پاسخ به این سوال این است که باید به دنبال این باشید که چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ و هدف باید یادگیری عمیق زیست باشد. به طور کلی، توصیه می‌شود از روش ترکیبی استفاده کنید که روش زیست خواندن رتبه‌های برتر نیز است.

برای راحت‌تر بودن این شیوه‌ی مطالعه، بهتر است در قدم اول باید حین سیمی کردن کتاب زیست‌تان، این چهار مبحث را از سایر مباحث جدا کنید و پشت‌سر هم بچینید. بر این اساس به جای یک کتاب زیست شناسی، چهار کتاب زیست‌شناسی خواهید داشت و این بهترین راه برای تجمیع نکات است. روش خواندن زیست زیر نظر اساتید برتر نیز به همین شکل است. بسیاری از اساتید برتر بی‌خیال ترتیب کتاب‌ها (فصل‌به‌فصل) می‌شوند آموزش مبحثی زیست را شروع می‌کنند.

روش مطالعه زیست کنکور | مباحث زیست کنکور

مباحث زیست کنکور؛ کدام فصل‌های به یکدیگر مرتبط هستند؟

قابل درک است که برای‌تان سوال باشد که کدام فصل‌های زیست‌شناسی به یکدیگر ارتباط دارند و بخواهید مباحث مشترک زیست کنکور را بشناسید. در ادامه برای چهار دسته‌بندی بخش قبل، همه‌ی فصل‌های مرتبط را معرفی کردیم:

1.مباحث مشترک زیست گیاهی

زیست گیاهی در مجموع 5 فصل دارد: فصل 6 و 7 زیست‌شناسی دهم/ فصل 8 و 9 زیست‌شناسی یازدهم / فصل 6 زیست‌شناسی دوازدهم

2. مباحث مشترک ژنتیک

فصل‌های ژنتیک کنکور هم ار 5 فصل شکل می‌گیرند: فصل 6 و 7 زیست‌شناسی یازدهم/ فصل 1 و 3 و 4 زیست‌شناسی دوازدهم

3.مباحث مشترک زیست سلولی و مولکولی

زیست سلولی و مولکولی از 6 فصل مشترک تشکیل شده است: فصل 1 زیست دهم: گفتار 2/ فصل‌های 1، 2، 5، 6  و 7 زیست دوازدهم

4.مباحث مشترک زیست جانوری و بدن انسان

شلوغ‌ترین مبحث زیست کنکور، متعلق به زیست جانوری و بدن انسان است که در سه کتاب دهم و یازدهم تجربی وجود دارند. در مجموع 11 فصل، مباحث این بخش را تکمیل می‌کنند: فصل‌های 1، 2، 3، 4 و 5 زیست دهم/ فصل‌های 1، 2، 3، 4، 5 و 7 زیست یازدهم

بارها روی این موضوع تاکید شده است که کتاب‌های درسی زیست‌شناسی، مهم‌ترین منابع برای بهره بردن در روش مطالعه زیست کنکور هستند. بنابراین، روی این کتاب‌های درسی و ترتیب خواندن زیست کنکور در روش ترکیبی دقت داشته باشید. در این مسیر، منابع کنکور تجربی مجله آموزشی استادبانک نیز به صورت رایگان در دسترس شما قرار دارند.


خوردن زیست شناسی را از کجا شروع کنیم!؟ نقطه‌ی آغاز مطالعه زیست کنکور

حالا که نشسته‌اید پای این وعده غذایی خوشمزه و بزرگ، به جای این که به آن زل بزنید و فکر کنید که باید کار با آن را از کجا شروع کنید، لازم است هرچه زودتر دست به کار شوید. گام‌هایی که در ادامه توضیح داده می‌شوند، در واقع معرفی یکی از خلاقانه‌ترین روش‌های مطالعه زیست کنکور هستند:

 • مطالعه روزنامه‌وار؛ اول از همه باید برای بیست یا سی دقیقه کتاب درسی را بدون خط کشی و نکته برداری مطالعه کنید.
 • پس از روخوانی از درس، باید بروید سراغ تست‌های خط به خط؛ چهل تست خط به خط را به صورت یکی در میان یا چندتا در میان حل کنید و در جا رفع اشکال کنید.
 • ردیابی و نوشتن نکات مهم؛ در گام بعدی باید همه تست‌های اولیه خود را در کتاب درسی ردیابی کنید.حین پیدا کردن تست‌های اولیه و گزینه‌های آن‌ها در کتاب درسی، نکات مهم کتاب را پیدا کرده و استیکر کنید.
 • خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری؛ بعد از استیکر کردن کتاب درسی، باید کل فصل را در یکنمودار درختی تک صفحه‌ای خلاصه کنید. بعدها می‌توانید صرفا با تکیه بر نمودارهای درختی، آرزوی خواندن زیست در یک ماه را به واقعیت تبدیل کنید.

برای اینکه انجام مراحل بالا برای‌تان ساده‌تر باشد، بدیهی است که باید برنامه ریزی درسی کنکور دقیق و مناسبی داشته باشید. کنکور تجربی، فقط زیست‌شناسی نیست و نباید بگذارید عدم برنامه‌ریزی، اختلالی در روند مطالعه زیست شما ایجاد کند. یک نکته‌ی مهم دیگر نیز وجود دارد که در اجرای این روش خلاقانه مطالعه زیست به شما کمک می‌کند.

در زمان سیمی کردن کتاب، لابه‌لای هر صفحه یک برگ سفید قرار دهید. پس از استیکر کردن همه نکات، نمودار درختی آن‌ها را در صفحه سفید پیاده کنید. در ضمن، لازم است تست‌های سراسری مرتبط با پنج سال اخیر هر صفحه را در برگ سفید روبه‌روی آن یادداشت کنید. تبریک می‌گویم، شما زیست شناسی را لقمه کرده و یک جا قورت داده‌اید!

حل یک مشکل بزرگ در مسیر مطالعه زیست: حفظیات زیست کنکور!

روش‌های متعددی برای حفظ بهتر درس زیست شناسی وجود دارد. اگر خیلی اوضاع حفظ کردن‌تان خراب است، می‌توانید از تکنیک‌های تقویت حافظه استفاده کنید، در غیر این صورت خالی نگهداشتن ظرفیت مغز، می‌تواند کارتان را راه بیندازد. در این مورد خاص، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که مغزتان تا جای ممکن آکبند نگهدارید؛ مگر برای به خاطر سپردن مطالب زیست شناسی!

اولین گامش تهیه چک لیست، برای فصل‌های مختلف زیست‌شناسی است. در ابتدای متن که مشغول صحبت درباره روش مطالعه زیست‌شناسی بودیم، گفتیم که کل مطالب یک فصل را در قالب یک نمودار درختی بریزید. حالا باید در کنار همان نمودار درختی، یک چک لیست برای فصل‌تان درست کنید.

چک لیست شما باید شامل موضوعات مختلف یک کتاب باشد و جلوی هر موضوع باید سه بار تیک بخورد. تیک مرور خط به خط، تیک کنکور سراسری و تیک مرور خلاصه نویسی. هر سه تیک جلوی نام هر موضوع، معادل هدف گرفتن آن با آرپی‌جی است. به این شکل ضمن اطمینان از یادگیری تمام نکات، نیاز نیست ظرفیت مغزتان را برای در ذهن نگهداشتن فهرست خوانده‌ها و نخوانده‌های‌تان اشغال کنید. اگر هم برای خلاصه‌نویسی مشکل دارید یا با تکنیک‌های خلاصه‌نویسی آشنا نیستید، می‌توانید از مقاله خلاصه نویسی برای کنکور و تکنیک‌های آن مجله استادبانک کمک بگیرید.

ابزار حیاتی روش مطالعه صحیح زیست؛ مرور و یادگیری عمیق

ابزار حیاتی روش مطالعه صحیح زیست؛ مرور و یادگیری عمیق

 زیست را به دفعات و مفهومی بخوانید! نکته مهمی که در روش مطالعه زیست کنکور باید به آن توجه داشته باشید تعداد دفعات مرور این درس است. این درس، درسی نیست که با یک بار خواندن بتوانید درصد بالایی در کنکور بزنید. یادگیری درس زیست به صورت پله پله است. یعنی شما اول باید مطالب پایه‌ای را دقیق یاد بگیرید و سپس به سراغ مطالب بعدی بروید.

به طور مثال: شما اول باید ساختمان DNA را به خوبی یاد بگیرید و بعد به سراغ یادگیری همانندسازی DNA بروید. بعضی از دانش‌آموزان درس زیست‌شناسی را صرفا درس حفظ کردنی می‌دانند. آن‌ها فکر می‌کنند که باید به صورت طوطی‌وار مطالب این درس را حفظ کنند.

برای کسب رتبه زیر 1000 مطالعه روزانه حداقل 2 ساعت زیست توصیه می‌شود. اولین قدم برای یادگیری زیست‌شناسی تغییر نحوه نگرش شما به این درس است. پس سعی کنید که به حفظ کردن مطالب به صورت طوطی وار و حفظی نپردازید. باید روشی را به کار ببرید که به یادگیری عمقی و مفهومی بیانجامد.

کتاب درسی مهم‌ترین منبع مطالعه شماست. البته باید در کنار این منبع اصلی از بهترین کتاب‌ های زیست کنکور به عنوان منابع کمک آموزشی بهره ببرید. این کتاب‌ها از ابتدای مسیر می‌توانند همراه خوبی برای شما باشند و در فرآیند پرتکرار مرور هم موثر هستند. مرور زیاد مطالب به شما کمک می کند که حجم زیاد اطلاعات را در طولانی مدت به یاد بسپارید. منظور از مرور متوالی درس زیست، خواندن طوطی‌وار و حفظ کردن مطالب نیست. بلکه استفاده صحیح از روش‌های مطالعه مناسب این درس است.

بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور

یکی دیگر از عواملی که روی روش مطالعه زیست کنکور و برنامه‌ریزی درسی شما تاثیر مستقیم می‌گذارد، بودجه‌بندی زیست کنکور است. در هر صورت اهمیت هر فصل یا مباحث کتاب‌های زیست، یکسان نیست و باید برای بعضی بخش‌ها زمان و انرژی بیشتری صرف کنید. این نکته برای همه‌ی دروس تخصصی اهمیت دارد و دانش‌آموز باید با کمک مشاور تحصیلی بررسی دقیقی از بودجه بندی کنکور تجربی داشته باشد. در ادامه در یک جدول بودجه‌بندی زیست را آوردیم:

بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور


آن چه از بررسی روش مطالعه زیست رتبه‌های برتردستگیرمان می‌شود

روش مطالعه زیست رتبه‌های برتر، همیشه برای داوطلبین کنجکاوی‌برانگیز است. وجه اشتراک روش مطالعه‌ی همه افراد موفق در کنکور تجربی، شخصی‌بودن شیوه مطالعه زیست کنکور آن‌ها است. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که می‌توان از نحوه‌ی درس خواندن این دسته داوطلبین آموخت را یادآوری می‌کنیم:

 • داوطلبین برتر و ممتاز چندین بار کتاب‌های زیست‌شناسی پایه را خوانده‌اند. پس مرور هرچه بیشتر را فراموش نکنید!
 • به هیچ عنوان در زیست‌شناسی، هیچ کتاب کمک درسی را نباید جایگزین کتاب درسی کنیم.
 • در زیست‌شناسی مانند درس‌های فیزیک و ریاضی، قوانین ثابت و مطلق وجود ندارد. بنابراین به قیدها (برخی، بعضی، اغلب وگاهی) حتما توجه کنید.
 • اسامی جانداران مختلف را یاد بگیرید و خصوصیات آنها را در کنارشان یادداشت کنید.
 • اسامی دانشمندان و نتیجه پژوهش‌های آن‌ها را فراموش نکنید.
 • موارد مطالعه شده و کشف شده توسط دانشمندان را به درستی یاد بگیرید.
 • بهترین منبع برای آمادگی بهتر در آزمون های سراسری، حل و تحلیل نمونه سوالات کنکورهای داخل و خارج از کشور است.

رعایت این نکات را می‌توان، اولین و اصولی‌ترین گام‌های یک روش مطالعه زیست دقیق و کاربردی دانست که براساس تجربه‌ی افراد موفق و درس‌خوان به دست آمده است. بنابراین، بدون در نظر گرفتن اینکه از تکنیک فصل‌به‌فصل استفاده می‌کنید یا ترکیبی، رعایت این چند نکته، قدرت یادگیری شما را افزایش می‌دهند.

مجموعه نکات کلی برای داشتن یک روش مطالعه زیست کنکور خلاق‌تر

هر دانش‌آموز عادت‌های مطالعاتی خاص خود را دارد. همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، بهتر است روش مطالعه زیست کنکور شخصی‌تان را با کمک مشاور طراحی کنید. اما در ادامه چند نکته تکمیلی را توضیح می‌دهیم که به فرآیند مطالعه شما خلاقیت بیشتری می‌دهند و شرایطی را ایجاد می‌کنند تا عمق یادگیری‌تان بیشتر شود:

 • هر جلسه از مطالعه زیست را به یک عنوان اختصاص دهید. در هر جلسه از مطالعه، یک عنوان را به 4 بخش تقسیم کنید. (سه بخش مطالعاتی + یک بخش استراحت)
 • قسمت اول را به مرور مطالب جلسه قبلی بپردازید.
 • در قسمت دوم مطالب همین ساعت را مطالعه کنید.
 • پس از آن کمی استراحت کنید. (زمان استراحت بیش از 15 دقیقه نباشد.)
 • در قسمت آخر تست‌های مربوط به همین ساعت را پاسخ دهید.
 • هر روز 1 الی 2 ساعت را به مطالعه زیست‌شناسی اختصاص دهید.
 • برای مرور مطالب بهترین راهکار این است که پس از مطالعه دقیق مطالب، 15 دقیقه به ذهن خود استراحت بدهید و سپس مطالب خوانده شده را مرور کنید.
 • مرور به وسیله خلاصه‌نویسی‌هایی که انجام دادید، صورت می‌گیرد.

توجه کنید که این نکات، پیشنهادی برای خواندن زیست کنکور هستند. ممکن است شما با برخی این نکات راحت نباشید یا روش مناسب‌تری را برای خود طراحی کرده باشید. در هر صورت، ایجاد یک روش مناسب برای هر دانش‌آموز است و نباید وسواس بی‌مورد ایجاد کرد.

روش مطالعه زیست کنکور | ترتیب خواندن درس زیست کنکور

خطری به نام حذف مبحث زیست کنکور پشت گوش داوطلبان!

کنکوری‌های رشته علوم تجربی معمولا درس زیست را به عنوان درس اصلی خود انتخاب می‌کنند. به این دلیل که ضریب بالا و بیشترین تعداد سوالات را در کنکور تجربی دارد. با این حال، هستند افرادی که به هر دلیلی مباحث زیست شناسی را حفظ می‌کنند. دلیل این کار هرچه که باشد، از کمبود زمان مطالعه گرفته تا حذف به دلیل دشواری، هر آن چه درباره روش مطالعه زیست گفته‌ایم را زیر سوال می‌برد.

اگر می‌خواهید در یکی از بهترین رشته‌های علوم تجربی مانند: پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و غیره، قبول شوید، باید درس زیست را در کنکور بالای 80 بزنید. کسب درصد بالای این درس بدون مطالعه تمام فصل‌ها غیرممکن است. بنابراین، حذف برخی از مباحث زیست کنکور را فراموش کنید!

معلم خصوصی زیست کنکور، امکانی برای یادگیری اصولی زیست

شکی نیست که مهم‌ترین عامل موفقیت داوطلب، تلاش و برنامه‌ریزی است. استفاده از بهترین روش مطالعه زیست و بهره بردن از انواع منابع کمک آموزشی در سایه‌ی داشتن کوشش دانش‌آموز قرار می‌گیرد. اما، مسیر موفقیت در کنکور تجربی پرچالش است و هر دانش‌آموزی را به دردسرهای تحصیلی می‌اندازد. باید واقع‌بین باشید و بپذیرید که برخی درس‌های را نمی‌توان صرفا با روش مطالعه مناسب یا برنامه‌ریزی دقیق، اصولی یاد گرفت. زیست کنکور تجربی، یکی از همین درس‌ها است.

بنابراین، دانش‌آموز باید انتخابی هوشمندانه داشته باشد و به فکر راه‌حلی مناسب بگردد. کمک گرفتن از معلم خصوصی زیست کنکور، بهترین تصمیم برای تکمیل پازل یادگیری زیست است. معلمی باتجربه و باکیفیت که در مدت زمانی مناسب، همه‌ی مباحث را با موثرترین روش تدریس، آموزش دهد و اشکالات شاگردش را رفع کند. با شرکت در جلسات تدریس خصوصی زیست کنکور و استفاده از روش مطالعه شخصی، داوطلب در بهترین شرایط ممکن برای کسب درصد بالای زیست قرار می‌گیرد. سامانه استادبانک در این بخش نیز، لیستی از برترین اساتید زیست کنکور کشور را با متنوع‌ترین قیمت‌ها در دسترس دانش‌آموزان سراسر کشور قرار داده است.

معلم خصوصی زیست کنکور


یادگیری و موفقیت در درس زیست کنکور با خدمات آموزشی استادبانک

در این مقاله روش مطالعه زیست کنکور را بررسی کردیم و توضیح دادیم که چگونه می‌توانید با رعایت برخی نکات ساده و اجرا تکنیک‌های موثر، زیست را عمیق، اصولی و به شیوه‌ای خلاقانه بخوانید. یادگیری زیست، در کنار داشتن روش مطالعه خوب به امکاناتی نظیر کتاب کمک درسی، برنامه‌ریزی، مشاور و معلم خصوصی هم نیاز دارد.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، مجموعه‌ی کاملی از خدمات آموزشی را برای داوطلبین تجربی آماده کرده است. بهترین اساتید تدریس خصوصی استادبانک به صورت آنلاین و حضوری، مقالات روش مطالعه و برنامه‌ریزی درسی، نمونه سوالات کنکور، بسته‌های معلم خصوصی، مشاورین تحصیلی و اپلیکیشن استادبانک در دسترس دانش‌آموزان سراسر کشور قرار دارند.

اگر برای انتخاب معلم خصوصی زیست کنکور یا مشاور تحصیلی به راهنمایی نیاز دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکل، می‌توانید با شماره 91005343 021 تماس بگیرید.

بهترین روش برای تجمیع نکات زیست شناسی چیست؟

در قدم اول باید حین سیمی کردن کتاب زیست‌تان، هر کدام این چهار مبحث را از سایر مباحث جدا کنید و پشت سر هم بچینید. بر این اساس به جای یک کتاب زیست شناسی، چهار کتاب زیست شناسی خواهید داشت و این بهترین راه برای تجمیع نکات است.

در هر جلسه مطالعه زیست چند عنوان را مطالعه کنیم؟

هر جلسه از مطالعه زیست را به یک عنوان اختصاص دهید. در هر جلسه از مطالعه، یک عنوان را به 4 قسمت تقسیم کنید.

چک لیست چگونه یادگیری زیست را راحت‌تر می‌کند؟

ضمن اطمینان از یادگیری تمام نکات، نیاز نیست ظرفیت مغزتان را برای در ذهن نگهداشتن فهرست خوانده‌ها و نخوانده‌های‌تان اشغال کنید.