روش مطالعه کنکور تجربیمشاوره تحصیلی کنکور

چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ | تکنیک‌های یادگیری عمیق

1611 0
05 شهریور 1401
چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ | تکنیک‌های یادگیری عمیق

چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ از جدی‌ترین و اصلی‌ترین سوالات دانش‌آموزان در مواجه با این درس مهم و حساس است. زیست‌شناسی به عنوان یکی از دروس تخصصی رشته علوم تجربی از پایه دهم تا دوازدهم در لیست کتاب‌های درسی این رشته قرار دارد. مواجه با روش مطالعه زیست‌شناسی، چالشی سخت برای دانش‌آموز رشته تجربی است. زیست، درسی مفهومی، پیچیده و همراه با تعاریف گسترده شناخته می‌شود که نمی‌توان با حفظ کردن و به طور سطحی آن را یاد گرفت.

داشتن سوالاتی مانند: “چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟”، “چگونه زیست را برای امتحان بخوانیم؟” و “چگونه زیست را سریع یاد بگیریم؟” به خوبی میزان دل‌نگرانی و دغدغه‌ی دانش‌پژوه را در مقابل این درس حجیم نشان می‌دهد. مجله استادبانک در یکی دیگر مجموعه مقالات مشاوره تحصیلی و روش مطالعه‌ی خود به سراغ موضوع کاربردی و جذاب مفهومی‌خواندن زیست‌شناسی رفته است. در ادامه‌ی این مقاله شما را با اهمیت یادگیری عمیق زیست و بهترین راه‌حل آن، نحوه‌ی مطالعه فصل‌های این درس، تکنیک‌های مهم در زمان مطالعه زیست و در نهایت نکات تکمیلی برای موفقیت در زیست‌شناسی به طور کامل آشنا می‌کنیم.مشاوره تحصیلی استادبانک

چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ با معلم خصوصی زیست‌شناسی!

زمان بررسی آماری عملکرد داوطلبین در کنکور تجربی، متوجه می‌شویم که بخش قابل‌توجه‌ای از دانش‌آموزان در کنکور سراسری درس زیست را صفر و حتی منفی می‌زنند. از طرفی دیگر، میانگین نمرات امتحانات زیست نیز چندان جالب نیست. در واقع به راحتی می‌توان یک موضوع و معضل جدی را میان دانش‌آموزان تجربی کشف یا به تعبیری درک کرد؛ مطالعه مفهومی و اصولی زیست برای دانش‌آموز سخت است.

زیست‌شناسی درسی است که از تعاریف علمی سخت، مفاهیم پیچیده، فرمول و تصاویر متنوع تشکیل شده است. بنابراین با درسی گسترده و دشوار طرف هستیم که باید دقیق، با جزئیات و به اصطلاح خط‌به‌خط بررسی و خوانده شود. دانش‌آموزی که به دنبال پاسخ سوال “چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟” است، باید به دنبال راه‌حلی برای یادگیری عمیق زیست باشد. یک مطالعه‌ی درست و بابرنامه که قدم‌به‌قدم دانش‌پژوه را در مسیر درک و فهم موضوعات زیست نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند.

واقعیت این است که رسیدن و گام برداشتن در چنین مسیری به تنهایی ممکن نیست و دانش‌آموز نیاز دارد راهنمایی کاربلد و باتجربه داشته باشد. کمک گرفتن از معلم خصوصی زیست‌شناسی، بهترین راه‌حل ممکن برای مفهومی‌خواندن زیست و رسیدن به پاسخ قطعی سوال “چطور زیست را مفهومی بخوانیم؟” است. در جلسات تدریس خصوصی زیست، دانش‌آموز همه‌ی مراحل یادگیری را دقیق و درست پشت‌سر می‌گذارد، در زمان مناسب اشکالاتش رفع می‌شود و با کمک معلم خود روی پاسخگویی به انواع سوالات تستی و تشریحی مسلط می‌شود. استادبانک، جمعی از بهترین اساتید تدریس خصوصی زیست‌شناسی دهم تا یازدهم و کنکور را با مناسب‌ترین قیمت در دسترس دانش‌آموزان سراسر کشور قرار داده است.

معلم خصوصی زیست شناسی دهم تا کنکور

اهمیت مطالعه‌ی مفهومی زیست در امتحانات و کنکور

دروس تخصصی، نقش اصلی و سرنوشت‌سازی در نتیجه‌ی نهایی کارنامه‌ امتحانات و سپس کنکور سراسری دارند. برای رشته‌ تجربی، زیست‌شناسی مهم‌ترین، تاثیرگذارترین و البته سخت‌ترین درسی است که پیش‌روی دانش‌آموزان قرار دارد. در روزهای امتحان، هیچ‌ درسی به اندازه‌ی زیست به دانش‌آموز فشار نمی‌آورد و در طول سال‌های متوسطه دوم نیز، این زیست است که محور برنامه‌ریزی و مطالعه‌ی دانش‌پژوه تجربی را تشکیل می‌دهد. بنابراین، درک اهمیت مطالعه‌ی مفهومی زیست در امتحانات و کنکور سراسری سخت نیست.

دانش‌آموز باید با ذهنی آگاه و تلاشی مستمر به دنبال بهترین راه‌های یادگیری زیست‌شناسی باشد. نکته حائز اهمیت در زمان بررسی پاسخ سوال “چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟”، درک تفاوت یادگیری زیست برای امتحات تشریحی و کنکور سراسری است. با اینکه دانش‌آموز باید برای هر دو نوع آزمون، ابتدا خوب مفاهیم بفهمد، اما برای موفقیت در کنکور نیاز به تست‌زنی‌های متوالی و استفاده از تکنیک‌های حل تست دارد. یکی از دلایلی که توصیه می‌شود تا از معلم خصوصی زیست کمک گرفته شود، تسلط روی همین مسئله و روش صحیح مطالعه زیست کنکور است.

چطور زیست را مفهومی بخوانیم؟ | گام‌های اولیه و اساسی

زیست، را به هیچ عنوان نمی‌توان با حفظ کردن تعاریف و یا قسمت‌های مختلفی از کتاب به طور اصولی و مفهومی یاد گرفت. در کنار حجم قابل‌توجه‌ی کتاب‌های درسی زیست، متن این درس ساده نیست و از تعاریف و جمله‌بندی‌های تشکیل شده است که گاهی باید کلمه‌به‌کلمه بررسی و شرح داده شود. در واقع، درک مفاهیم زیست، راه‌حل به خاطر سپردن و یادگیری عمیق زیست‌شناسی است. در یک نگاه اجمالی، گام‌های اولیه و اساسی در زمان خواندن زیست به شرح زیر است:

1.پیش‌خوانی کردن برای درک راحت‌تر مفاهیم زیست

این تکنیک ساده را برای بسیاری از دروس می‌توان بکار برد. پیش‌خوانی کردن قبل از شرکت در کلاس مدرسه یا جلسه تدریس خصوصی، کمک می‌کند ذهن دانش‌آموز آماده‌ی پذیرش مباحث درسی جدید باشد. زمانی که محصل نگاهی به سرتیترها و تعاریف کتاب می‌اندازد یا به صورت روزنامه‌وار مبحث را می‌خواند به طور ناخوادآگاه با چهارچوپ کلی درس آن جلسه آشنا است و سریع‌تر ارتباط برقرار می‌کند. بهتر است دانش‌آموزان، زمان‌هایی را برای پیش‌خوانی زیست در برنامه‌ریزی درسی خود در نظر بگیرند و نسبت به آن حساس باشند.

2.چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ با مطالعه درس هر روز در همان روز!

در کنار همه‌ی جنبه‌های سخت و پیچیده‌ای که زیست دارد، باید به فراربودن آن نیز اشاره کرد. بخش قابل‌توجه‌ای از زیست را تعاریف و اشکال دشوار تشکیل می‌دهند که یادگیری آن‌ها با یکبار خواندن، تقریبا غیرممکن است. اما می‌توان، فرآیند یادگیری مفهومی زیست را با کمک یک روش قدیمی، ساده‌تر کند. دانش‌آموز باید عادت کند بعد از هر جسله مدرسه یا کلاس، درس هر روز را در همان روز بخواند.

در این شرایط، ذهن در بهترین حالب برای مرور سریع با کمترین فاصله از ساعت آموزش قرار دارد. مفاهیم بهتر به یادآورده می‌شوند و درک آسان‌تری از آن‌ها وجود دارد. همین‌طور، این کار کمک می‌کند در زمان مرور مبحث خوانده شده به زمان بسیار کمتری نیاز داشته باشید و فرآیند مرور و یادآوری موثر‌تر واقع شود. این روش از نظر ممارست و پیوستگی در مطالعه هم اثربخش است و کمک می‌کند محصل میان کلاس درس و مطالعه شخصی، فاصله‌ی زمانی زیاد ایجاد نکند.

چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ کتاب درسی؛ اولین و مهم‌ترین منبع یادگیری مفهومی

3.کتاب درسی؛ اولین و مهم‌ترین منبع یادگیری مفهومی

منابع کمک‌آموزشی فراوانی در بازار نشر و آموزش کشور وجود دارد. اما هیچ‌کدام به اهمیت و کارایی کتاب درسی زیست دهم یا یازدهم نیستند. محتوای درون کتاب درسی، باید منبع اصلی و حیاتی دانش‌آموز برای یادگیری اصولی زیست باشد. یکی از قطعی‌ترین پاسخ‌هایی که می‌توان در جواب سوال “چگونه زیست را مفهومی بخوانیم” داد، بررسی خط‌به‌خط و شکل‌به‌شکل کتاب درسی زیست‌شناسی است.

البته این به معنی عدم استفاده از بهترین کتاب‌ های زیست کنکور یا دیگر منابع کمک‌آموزشی نیست. مسئله‌ این است که دانش‌آموز باید، ابتدا روی همه‌ی بخش‌های کتاب تسلط داشته باشد و سپس به سراغ منبع دیگری برود. یا از منابع کمکی، برای درک و فهم بهتر متن، تعاریف و تحلیل اشکال کتاب زیست‌شناسی دهم تا دوازدهم استفاده کند.

4.چطور زیست بخوانیم؟ مرور، مرور و مرور؛ مسیر بی‌پایان!

مرور کردن مباحث زیست‌شناسی، باید چرخه‌ی بی‌پایان فرآیند یادگیری دانش‌آموز باشد. حقیقت این است که هیچ‌اندازه از مرور، برای یادگیری مفهمومی زیست، کافی نیست! درسی به گستردگی و سختی زیست، همیشه می‌تواند دانش‌آموز را با سوالی از مبحثی کمتر شناخته‌شده یا سوالی مفهومی که نیاز به درک درستی از تعریف یا شکلی خاص دارد، غافل‌گیر کند. بنابراین، دانش‌آموز باید تا حد امکان مباحث، اشکال، فرمول، تعاریف و کل کتاب‌های زیست‌ دهم تا دوازدهم را مرور کند.

5.نکته‌برداری برای یادگیری بهتر و عمیق‌تر زیست

کتاب درسی زیست، این قابلیت را دارد که از خط‌به‌خط یا فقط یک شکل آموزشی آن بتوان نکات متعدد بیرون کشید. بهتر است دانش‌آموز، دفترچه یادداشتی مختص به درس زیست داشته باشد و همه‌ی نکته‌ها یا مواردی که برای او مهم هستند را یادداشت کند. توجه کنید که این یادداشت‌ها متفاوت از تکنیک خلاصه‌بردای هستند.

6.توجه به قید‌های زیست شناسی برای مطالعه مفهومی

متن کتاب‌های درسی زیست از انواع قیدهای منفی و مثبت پر است. دانش‌آموز باید نسبت به این قیود حساس باشد. توصیه می‌شود دانش‌آموزان از دو رنگ مختلف برای علامت‌گذاری این قیدها استفاده کنند. برای مثال:

  • از خودکار یا هایلایت‌تر آبی برای قیدهایی که بار مثبت به همراه دارند (مانند: بسیاری، اغلب، همه و همیشه)
  • از خودکار یا هایلایت‌تر قرمز برای قیدهایی که باز منفی به همراه دارند. (مانند: برخی، بعضی و گاهی)

این روش به خاطرسپردن و یادگیری هر جمله یا تعریفی را ساده‌تر می‌کند و از حافظه‌ی تصویری دانش‌آموز نیز برای درک عمیق‌تر استفاده می‌شود.

این 6 گام به دانش‌آموز کمک می‌کنند تا فرآیند یادگیری اصولی و بسیار بهتری داشته باشند و اساس آموزش دقیق را برای او فراهم می‌کنند.

چطور زیست بخوانیم؟ نحوه‌ی مطالعه فصل‌های زیست‌شناسی؛ یادگیری عمیق و پیوسته

نحوه‌ی مطالعه فصل‌های زیست‌شناسی؛ یادگیری عمیق و پیوسته

کتاب‌های زیست در هر سه پایه دهم تا دوازدهم از فصول مختلف تشکیل شده‌اند. بنابراین، مقیاس زیست‌شناسی را می‌توان براساس فصل‌به‌فصل اندازه‌گیری کرد و برای آن برنامه داشت. اما چطور این فصول و چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ برای پاسخ دادن به این دو سوال، بهتر است از قاعده و نکات زیر برای خواندن فصل‌های زیست‌شناسی استفاده کرد:

  1. ابتدا یک دور روزنامه‌وار هر فصل را بخوانید.
  2. سپس فصول را براساس تیترهای تستی مجددا مطالعه کنید.
  3. در گام بعد به سراغ کتاب درسی رفته و با جزئیات بیشتری هر فصل را بخوانید (نسبت به بار اول)
  4. بعد درسنامه‌ی کتاب درسی را دقیق بخوانید.
  5. در این مرحله، شروع به تست‌زنی کنید، نکته‌برداید و در دفترچه اختصاصی خود بنویسید.
  6. بعد از 24 ساعت دوباره برخی تست‌ها را حل کنید و خودتان را بسنجید.
  7. در گام آخر برای همه‌ی فصل‌ها خلاصه‌نویسی را انجام دهید.

توجه کنید که این مراحل باید به صورت پیوسته انجام شود و نیاز به صبر و حوصله دانش‌آموز دارد. داشتن معلم خصوصی زیست برای ساده‌تر کردن یادگیری و انگیزه‌بخشی به دانش‌آموز، انتخابی بسیار خوب است تا هرگام از این مراحل را محکم‌تر بردارد. در هر صورت، محصل نیاز دارد تا فردی کاربلد بخش‌های سخت هر فصل را به توضیح دهد و با حل نمونه سوال زیست از هر مبحث، عمق یادگیریش را افزایش دهد.

ترکیبی خواندن زیست؛ گامی مهم در مسیر یادگیری مفهومی

زیست‌شناسی درسی است که بخش‌های مختلفی از آن در سه کتاب دوره‌ی متوسطه دوم به یکدیگر مرتبط هستند و برای درک بهتر هر کدام از این دسته از موضوعات باید به طور یکپارچه مطالعه شوند. در این شرایط دانش‌آموز باید از تکنیک ترکیبی خواندن زیست استفاده کند. برای مثال فصل 4 زیست‌شناسی دهم در مورد مبحث “ویژگی‌‌های ظاهری گلبول‌های سفید” صحبت می‌کند. در همین راستا دانش‌آموز در فصل پنجم زیست یازدهم با شرح وظایف گلبول‌های سفید آشنا می‌شود.

مشخص است که از نظر موضوعی این دو مبحث بهم  مرتبط هستند و باید برای یادگیری عمیق‌تر به صورت یکپارچه در کنار یکدیگر خوانده شوند. البته این تکنیک، برای دانش‌آموزان یازدهم به بعد یا داوطلبین کنکور کاربرد بیشتری دارد. در هرصورت این دانش‌آموزان حداقل یکبار همه‌ی مباحث را خوانده و نیاز بیشتری نیز به ترکیبی‌خواندن زیست دارند. اما به طور کلی و در زمان آمادگی برای کنکور تجربی، باید از زیست را ترکیبی خواند و این روش از مهم‌ترین راه‌حل‌های مفهومی خواندن زیست‌شناسی است.

در ادامه در یک جدول فصولی از زیست را که باید باهم خوانده‌شوند را مشاهده می‌کنید: (ستون سمت راست نام مبحث و ستون سمت چپ فصل‌های مشترک)

کدام فصول زیست باید ترکیبی خوانده شوند؟ فصل های ترکیبی زیست نظام جدید

چگونه زیست را بخوانیم تا فراموش نکنیم؟ توجه به تکنیک‌های ساده و کاربردی

دروس سخت و تخصصی، روش مطالعه‌ی خاص خود را دارند که زیست نیز یکی از آن‌ها است. اما برخی از تکنیک‌های مطالعه میان همه‌ی درس‌ها مشترک هستند و همیشه کاربردی مفید و موثر دارند. در ادامه این دسته از تکنیک‌های روش مطالعه آشنا می‌شوید که در مسیر دستیابی به پاسخ سوال “چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟” کمک خوبی به شما می‌کنند:

1.خلاصه‌برداری؛ مرجع شخصی برای مرور و یادآوری زیست

خلاصه‌برداری از قدیمی‌ترین تکنیک‌های مطالعه و یادگیری است که در زمان مفهومی‌خواندن زیست باید از آن بهره برد. برای هر فصل و مبحث، یادداشت‌های شخصی داشته باشید. خلاصه‌نویسی در زمان مرور کارایی بیشتری نیز پیدا می‌کند و سرعت و کیفیت این تکنیک را هم ارتقاء می‌دهد.

2.تشخیص نقاط ضعف در زیست‌ دهم تا یازدهم

دانش‌آموز باید با خود روراست باشد و ابتدا نقاط ضعفش را از هر فصل و پایه کتاب‌های درسی زیست شناسایی کند. بنابراین بدون ترس و نگرانی و فرار از مشکل، نقاط ضعف‌تان را پیدا کنید. بعد از تشخیص این نقاط با برنامه‌ریزی، تلاش، مطالعه و در صورت نیاز کمک گرفتن از معلم خصوصی زیست کنکور یا پایه دهم تا دوازدهم، می‌توان این نقاط ضعف را به نقطه قوت تبدیل کرد.

3.انتخاب محل مطالعه مناسب

محل مطالعه دانش‌آموز می‌تواند روی عملکرد تحصیلی و میزان یادگیری او تاثیر بگذارد. باتوجه به روحیات، توانایی و امکاناتی که در اختیار دارید، محل مطالعه‌ی مناسبی را انتخاب کنید. محیط و محل درس خواندن شما باید به دور از سروصدای اضافه، عوامل حواس‌پرتی مثل تلویزیون و در سکوت باشد.

چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ و اهمیت خلاصه نویسی و مرور

چند نکته تکمیلی برای مفهومی خواندن زیست

زیست، علیرغم همه‌ی سختی‌های و فشار روانی که روی دانش‌آموز ایجاد می‌کند، درسی قابل‌فهم است که می‌توان با برنامه‌ریزی و تلاش درست، فرآیند یادگیری آن را مدیریت کرد. برای تکمیل جواب سوال “چگونه زیست را مفهومی بخوانیم” باید به چند نکته دیگر نیز اشاره کنیم که بیشتر جنبه‌ی یادآوری و تاکیید روی برخی تکنیک‌های خاص را دارد:

1.مرور 24 ساعته و اهمیت آن در یادگیری مفهومی زیست

از نظر علمی ثابت‌شده است که برای انتقال مفاهیم به حافظه‌ی بلند مدت، باید بعد از 24 ساعت، مجددا مطالب را مطالعه کرد. بنابراین به قاعده‌ی 24 ساعته‌ی مرور مباحث زیست پایبند باشید. یادتان باشد، مرور یکی از ارکان اصلی مفهومی‌خواندن زیست است.

2.کمک گرفتن از روش‌های رمزنگاری

یکی دیگر از تکنیک‌های انتقال مطالب به حافظه‌‎بلند، تکنیک رمزنگاری است. برای مثال، می‌توانید اسامی یا عبارت سخت را به صورت مخفف حفظ کنید. برای تعاریف خاص، علائم یا کلمه‌ی رمزی خاص تعیین کنید. این شیوه‌ کمک می‌کند یادگیری برخی مفاهیم یا اشکال ساده‌تر شود.

3.یادداشت کردن مدت زمان

شما در طول فرآیند یادگیری مفهومی زیست، بارها مباحث را مرور می‌کنید و تست می‌زنید. بعد از هر بار مرور و حل تست، مدت زمان آن را یادداشت کنید. این کار هم در زمان برنامه‌ریزی به شما اطلاعات مفیدی میدهد و هم درک بهتری از مدت زمان موردنیاز برای مرور کردن یا حل تست‌های زمان‌دار به دست می‌آورید.

این سه نکته ساده، تکمیل‌کننده فرآیند سخت و طولانی یادگیری عمیق و مفهومی زیست توسط شما هستند.

خدمات متنوع آموزشی استادبانک همراه دانش‌آموزان برای یادگیری مفهومی زیست‌شناسی

در این مقاله سوال “چگونه زیست را مفهومی بخوانیم” مورد بررسی قرار گرفت. سعی کردیم راه‌حل‌های مختلفی را برای مطالعه‌ی اصولی و مفهومی زیست به شما معرفی کنیم. انواع تکنیک‌های مطالعه زیست از ترکیبی‌خواندن تا تاکیید بر اهمیت مرور 24 ساعته برای شما شرح داده شد تا درک درستی از این موضوع به دست آورید.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، خدمات متنوعی را آماده کرده است که یادگیری زیست را برای هر دانش‌آموزی ساده‌تر می‌کنند. بهترین اساتید تدریس خصوصی استادبانک برای زیست دهم، یازدهم، دوازدهم و کنکور، در کنار مقالات آموزشی و روش مطالعه، بانک نمونه سوالات امتحانی و کنکور، برترین مشاورین تحصیلی و اپلیکیشن استادبانک در دسترس دانش‌آموزان سراسر کشور هستند.

اگر برای انتخاب معلم خصوصی یا مشاور تحصیلی نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکل، می‌توانید با شماره 91005343 – 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ بهترین پاسخ چیست؟

پاسخ سوال “چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟” یک جواب کوتاه نیست. زیست را باید با کمک تکنیک‌های یادگیری عمیق مطالعه کرد تا از نظر مفهومی کاملا برای دانش‌آموز قابل درک باشد. در این مقاله به صورت جامع به این موضوع پرداخته شده است.

برای مفهومی خواندن زیست شناسی به ابزاری نیاز است؟

برای یادگیری عمیق زیست در کنار منابع کمک آموزشی، دانش‌آموز به روش مطالعه‌ی مناسب و تکنیک‌های اصولی نیاز دارد. اما زیست درسی بسیار سخت و پیشنهاد می‌شود دانش‌آموزان از معلم خصوصی زیست دهم تا دوازدهم و کنکور کمک بگیرند.

ترکیبی خواندن زیست تاثیری در یادگیری مفهومی آن دارد؟

بله، ترکیبی خواندن زیست یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین تکنیک‌های روش مطالعه زیست‌شناسی برای یادگیری عمیق و مفهومی است که باید رعایت شود.