برنامه ریزی درسی متوسطه اول استادبانکبرنامه ریزی درسی متوسطه دوم استادبانک

روش مطالعه درس عربی

ملیحه فراهانی نویسنده
1997 1
24 اسفند 1395

روش مطالعه درس عربی برای دانش آموزان تجربی و ریاضی بسیار مسئله ساز است. همچنین بسیاری دانش آموزان علوم انسانی هم در این حیطه مشکل دارند. دومین درس دفترچه عمومی کنکور، درس عربی است. عربی درس نسبتا مهمی است و در دفترچه عمومی ضریب 2 دارد. اکثر داوطلبان این درس را پایین می زنند بنابراین اگر این درس را با درصد بالا بزنید قطعا در تراز و رتبه شما تاثیر گذار است. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله انواع روش های مطالعه را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی عربی در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

مراحل مطالعه درس عربی:

مرحله اول

در مرحله اول دانش آموزان باید قواعد درس را از روی جزوه، کتاب درسی یا کتاب کمک درسی بخوانند. در این بخش باید قواعد را کامل و دقیق یاد بگیرید و نکات مهم آن را در برگه یا دفترچه ای خلاصه نویسی کنید.

مرحله دوم

پس از این که قواعد را یاد گرفتید و آنها را خلاصه نویسی کردید باید درس را به طور کامل بخوانید. یک بار از اول تا آخر درس را به همراه تمرین ها و مثال ها ترجمه کنید. برای این کار از لغت های آخر کتاب هم می توانید استفاده کنید.

مرحله سوم

قواعدی که در مرحله اول مطالعه کرده اید را روی متن کتاب درسی پیاده کنید. یعنی در این مرحله صرف و نحو را مطالعه می کنید. مثلا اگر موضوع درس مضاف و مضاف الیه است شما باید در متن دنبال مضاف و مضاف الیه بگردید. آن قدر این کار را تکرار کنید تا با قواعد کاملا آشنا شوید.

مرحله چهارم

بعد از این که 3 مرحله را طی کردید و قواعد را کاملا یاد گرفتید، تمرین های کتاب را به طور مستقل و بدون نگاه کردن به جزوه حل کنید. در این مرحله باید تعداد تمرین های زیادی را حل کنید.

مرحله پنجم

چهار مرحله بالا برای دانش آموزان دبیرستان یکسان است. اما کنکوری ها باید یک مرحله اضافه تر هم انجام بدهند. یعنی حل تست های کنکوری را در برنامه خود قرار دهند. یک کتاب تست خوب تهیه کنید و دو تا سه روز بی وقفه تست بزنید. (بهترین کتاب های عربی کنکور از نظر استادبانک)

اگر در تست ها نکته مهمی را پیدا کردید آن را در خلاصه نویسی های خود وارد کنید. اگر در حل تست، احساس کردید که در قواعد ضعف دارید بهتر است به مرحله اول برگردید و دوباره آن مبحث را بخوانید.

چند نکته مهم:

  1. وقتی که تست عربی را حل می کنید حتما 4 گزینه را بررسی کنید.
  2. مطالب را سطحی نخوانید. تسلط روی بخشی از کتاب بهتر از سطحی خواندن کل کتاب است.
  3. عربی از 3 قسمت ترجمه، درک مطلب و قواعد تشکیل می شود. اگر 5 مرحله را کامل اجرا کنید در هیچکدام از این قسمت ها به مشکل نمی خورید..

برای تقویت درک مطلب خود، از سوالات کنکورهای سال قبل، ترجمه کامل متن های کتاب درسی و تمرین ها استفاده کنید.

روش مطالعه درس عربی:

به گفته دانش اموزان این 5 مرحله زمان زیادی می گیرد. اما بسیار نتیجه بخش است. از همین امروز شروع کنید و این شیوه را در عربی به کار ببرید. هنگامی که 5 مرحله بالا را انجام دادید و مدتی گذشت، شروع به تست زنی و مرور مجدد کنید. وقتی که مطالب را مرور می کنید خلاصه هایی که تهیه کرده اید را مطالعه کنید و باز هم نکات تستی را یادداشت کنید و خلاصه ها را اضافه تر کنید.

کنکوری های عزیز برای کسب آگاهی از روش مطالعه عربی کنکور کلیک کنید.

برای تقویت و یادگیری بهتر درس عربی نیز می توانید از خدمات تدریس خصوصی استادبانک استفاده کنید. لیست اساتید عربی استادبانک