برنامه ریزی درسی استادبانکمشاوره تحصیلی

چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟ | راهنمای موفقیت در مدرسه

5175 1
30 شهریور 1401
چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟ | راهنمای موفقیت در مدرسه

روزهای طولانی و گرم تابستان به پایان می‌رسد و ماه مهر و تحصیل پیش‌روی دانش‌آموز و دانشجو قرار می‌گیرد. تعطیلات در کنار همه‌ی تفریحات، اوقات فراغت، دورهمی‌ها و داشتن زمان فراوان برای تلف کردن! باعث اندکی تنبلی یا شاید دور شدن از فضای درس و مدرسه و دانشگاه می‌شود. با نزدیک شدن به روزهای ابتدایی سال آموزشی جدید، دغدغه‌ی بسیاری از محصیل این است که “چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟”آموز

دل کندن از روزهای تابستان و شکستن ریتم استراحت، دیر خوابیدن و نداشتن برنامه مشخص چندان برای دانش‌آموزان ساده نیست! از همه مهم‌تر، فاصله گرفتن از درس و مطالعه باعث بی‌نظمی و حتی افت تحصیلی در آغاز سال جدید می‌شود. به همین دلیل باید برخی از موارد را در نظر گرفت تا شروعی مناسب در مدرسه داشت. در این مقاله‌ی مشاوره تحصیلی مجله آموزشی استادبانک به سراغ سوال “چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟” رفتیم و در سه بخش بهترین پیشنهاد برای سال تحصیلی جدید را برای شما شروعی عالی به شما توضیح دادیم.مشاوره تحصیلی استادبانک

کمک گرفتن از مشاوره تحصیلی برای شروع سال تحصیلی جدید

سال تحصیلی جدید در هر مقطع از دوران مدرسه و دانشگاه، همراه با چالش‌ها و دردسرهایی برای دانش‌آموزان است. طبیعی است که هر چه پایه تحصیلی بالاتر می‌رود، دشواری دروس و اهمیت آن‌ها باعث می‌شود دانش‌آموز شروعی سخت‌تر در سال تحصیلی جدید داشته باشد. به همین دلیل است که والدین اصرار دارند، فرزندشان در فصل تابستان هم در فضای مطالعاتی باقی بماند و حداقل ارتباطی را با کتاب و درس داشته باشد.

در یک نگاه کلی، درس خواندن و داشتن ریتم مناسب برای بیشتر دانش‌آموز راحت نیست و زمانی که مدتی از آن فاصله می‌گیرند، شروع دوباره برای آن‌ها سخت‌تر هم می‌شود. در چنین موقعیتی، باید از ابزار کمک آموزشی، برنامه‌ریزی درسی دقیق و منظم و افراد متخصص کمک گرفت. در واقع دانش‌آموز برای شروع مدرسه به راهنمایی فردی آگاه و کاربلد نیاز دارد. مشاور تحصیلی، فردی است که می‌تواند به خوبی به دغدغه‌ی “چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟” دانش‌آموزان پاسخ دهد. مشاورین درک بالایی از شرایط محصلان در هر موقعیت و زمان – به خصوص بعد از تعطیلات تابستان –  دارند. به همین دلیل کمک گرفتن از مشاورین انتخابی عالی برای شروع سال تحصیلی جدید است.

آمادگی ذهنی و درسی برای شروع سال تحصیلی جدیدآموز

بخش اول: آمادگی ذهنی و درسی برای شروع سال تحصیلی جدیدآموز

دوره تعطیلات باعث ایجاد یک ریتم نامناسب از نظر تحصیلی در زندگی دانش‌آموز می‌شود. فضای ذهنی بچه‌ها تغییر می‌کند و آن‌ها صبوری لازم برای نشستن پای درس‌ومشق را از دست می‌دهند. به همین دلیل، مهم‌ترین بخش پاسخ سوال “چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟” مربوط به آمادگی ذهنی دانش‌آموز می‌شود. مسئله‌ی ایجاد فضای ذهنی بسیار اهمیت دارد و نمی‌توان از محصل انتظار داشت از ابتدای سال شروع به چیدن برنامه‌ریزی درسی سفت و سخت کند و ریتم مطالعه سریع و پرفشاری داشته باشد.

دانش‌آموز و حتی دانشجو برای رسیدن به آمادگی ذهنی مناسب، نیاز دارد آهسته و با کمک چند روش ساده، مجددا از نظر ذهنی به فضای درس و مدرسه برگردد. در ادامه 3 گام این مسیر را توضیح می‌دهیم:

1.محل مطالعه مناسب برای شروع سال تحصیلی

هدف از مدرسه رفتن، درس خواندن و مطالعه است. بخش اصلی زمان مطالعه شما در خانه یا حداقل بخشی مهمی از آن در خانه می‌گذرد. بنابراین، قبل از هرچیز محل مطالعه‌تان را مشخص کنید. مکان مطالعه باید ساکت و به دور از هیاهوی خانه باشد، از نظر نور و تهویه هوا نیز شرایط خوبی را برای شما ایجاد کند. به طور کلی، توصیه می‌شود دانش‌آموز پشت میز تحریز بنشیند و درس بخواند. البته این از عادت‌های مطالعاتی هر محصلی است.

اما اگر از میز و صندلی مشخصی برای درس خواندن استفاده کنید، فرآیند آماده‌سازی ذهنی شما برای سال تحصیلی جدید، منظم‌تر پیش می‌رود. توجه کنید که منظور از محل مطالعه، فقط اتاق شخصی‌تان در خانه نیست و باید در همان اتاق نیز بخش مشخصی (مانند میز مطالعه) برای درس خواندن داشته باشید.

2.شروع به مرور و مطالعه دروس ساده

بعد از آماده‌سازی محل مطالعه، درس خواندن را آغاز کنید. برای اینکه شروعی سخت نداشته باشید، درس‌های سال قبل را مرور کنید، به حل تمرینات ساده بپردازید، تعاریف مختلف را بخوانید و در صورت آمادگی حفظ کنید و به آهستگی وارد چرخه‌ی مطالعه شوید. بعد از اینکه، مدت زمانی‌ را به این شکل گذراندید، درس‌های مقطع جدید برای با هدف روزنامه‌وارد خواندن به برنامه‌تان اضافه کنید.

هدف از این‌کار ایجاد فضای ذهنی مناسب برای شروع مدرسه و داشتن سال تحصیلی جدید موفق است. نباید تحت فشار روانی، این مرحله را پشت‌سر بذارید. بنابراین با حسی مثبت و ذهنی آزاد از دغدغه این روش را اجرا کنید و به خودتان زمان بدهید تا از نظر روانی و ذهنی به سطح مناسب و خوبی برای یادگیری برسید.

تعیین هدف برای داشتن سال تحصیلی جدید

3.تعیین هدف برای داشتن سال تحصیلی جدید

هدف، همیشه کمک می‌کند تا در مسیری مشخص گام برداریم. هر دانش‌آموزی در هر مقطع و سطح علمی، اهداف خاص خود را دارد. بنابراین به صورت شفاف لیستی از خواسته‌ها و انتظاراتی که از خودتان در سال تحصیلی جدید را آماده کنید. واقع‌بین باشید و هدف‌های غیر واقعی ننویسید که اجرا و رسیدن به آن‌ها محال به‌نظر برسد. اهداف در کنار بلندپروازی، باید قابل اجرا باشند. روی موضوع دقت کنید که اهداف باید باعث انگیزه و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان شوند و ذهنیت‌تان روی این موضوع در زمان تعیین هدف متمرکز کنید.

این لیست که می‌تواند حتی شامل گرفتن یک نمره در درسی خاص نیز باشد، در هنگام برنامه‌ریزی درسی و مطالعه دائما به شما یادآوری می‌کند که برای چه چیزی تلاش می‌کنید و باعث دل‌گرمی و انگیزه‌‌تان در روزهای تحصیل می‌شود. از طرفی دیگر، داشتن اهداف مشخص، روی تمرکزتان اثری مثبت دارد و ذهنیت شما را به سمت درست هدایت می‌کند.

بخش دوم: ساخت روتین روزانه برای سال تحصیلی جدید

مدرسه رفتن، انجام یک کار تکراری و روزمره برای دانش‌آموزان است که باید با یک روتین دقیق و خوب، همراه شود. منظور از روتین چیست؟ روتین روزانه، شامل مجموعه کارهای تکراری ولی لازمی است که باید انجام دهید تا شروع سال تحصیلی جدید شما به بهترین شکل باشد. این چرخه از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود و مهم‌ترین بخش پاسخ به سوال و دغدغه‌ی فکری “چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟” است. در ادامه همه‌ی قسمت‌های ساخت یک روتی روزانه کارآمد را توضیح می‌دهیم:

1.داشتن سال تحصیلی جدید خوب یعنی ساعت خواب منظم!

چالشی که بسیاری از دانش‌آموزان بعد از تعطیلات تابستات با آن روبه‌رو می‌شوند، دیر خوابیدن است! ساعت خواب دانش‌آموز در تابستان بهم می‌ریزد و منظم نیست. به همین دلیل در اولین قدم ساخت روتین روزانه، باید ساعت خواب محصل تنظیم شود. دانش‌آموزی در مدرسه موفق است که به اندازه‌ی کافی استراحت کند و خواب شبانه‌ی خوبی داشته باشد.

چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟ اهمیت صبحانه خوردن دانش آموزان

2.تغذیه مناسب در وعده‌ی صبحانه

بعد از بیدار شدن در ساعت دقیق و مشخص، نوبت به تغذیه خوب می‌رسد. حتما در خانه صبحانه میل کنید. جدا از این مسئله که صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی روزانه یک فرد سالم است، خوردن خوراکی‌های باکیفیت به جسم و ذهن شما کمک می‌کند تا با آمادگی بسیار بهتری وارد مدرسه و محیط آموزشی شوید. از طرفی دیگر، روز تحصیلی شما قبل از درس و کلاس با یک کاری مفرح‌تر آغاز می‌شود!

3.سال تحصیلی جدید وقت‌شناسی باشید

دیر به مدرسه نرسید! این نکته به ظاهر ساده، روی تمرکز و عملکرد و حفظ روتین روزانه‌تان اثر منفی می‌گذارد. حتی برای یک دانش‌آموز منظم بهتر است که چند دقیق قبل از زنگ مدرسه (برای مثال 10دقیقه) در محیط مدرسه حاضر باشد. همین نکات جزئی، پاسخ قطعی سوال “چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟” را شکل می‌دهند.

4.چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟ در کلاس و مدرسه فعال باشید

دانش‌آموزی که به دنبال موفقیت در مدرسه است، باید در مدرسه عضوی فعال و هوشیار باشد. سر کلاس مدرسه خوب به درس‌های معلم گوش دهید، سوال بپرسید با دیگر همکلاسی‌های ارتباط موثر و دوستانه برقرار کنید و دانش‌آموزی پویا باشید. گوشه‌گیر بودن، نداشتن تمرکز و حواس در کلاس درس، عدم ارتباط و دوستی با همکلاسی‌ها روی روند تحصیلی شما اثر بسیار منفی می‌گذارد. در واقع هر کدام از این موارد، می‌تواند علت افت تحصیلی دانش‌آموزان باشد. یکی از دلایلی که توصیه می‌شود در آغاز سال تحصیلی جدید از مشاورین کمک گرفته شود، توجه به همین موضوع و اجرای راهکاری پیشگیری از آن است.

5.داشتن ساعات مطالعه مشخص و منظم

بخش مهمی از فرآیند درس خواندن دانش‌آموز در خانه ادامه پیدا می‌کند. برای اینکه این زمان مهم به بهترین شکل و روش اجرا شود، باید ساعت مطالعه‌ی مشخصی داشته باشید که به صورت روزانه و با کم‌ترین اختلال رعایت شود. این مورد را در زمان برنامه‌ریزی درسی در نظر بگیرد. برای مثال بعد از مدرسه، ساعت استراحت، کلاس خصوصی یا برنامه‌ی آموزسی، باشگاه و هر مورد دیگر را مشخص کنید و سپس بهترین ساعت روز را برای روتین مطالعه روزانه انتخاب نمایید.

یادتان باشد، شروع سال تحصیلی جدید بدون داشتن ساعت مطالعه منظم، غیر ممکن است. حفظ نظم و داشتن برنامه، یکی از مهم‌ترین معیارهای موفقیت دانش‌آموز ممتاز است. مسئله‌ی شما نباید فقط شروع سال تحصیلی جدید باشد، بلکه باید به “چگونه شاگرد زرنگ کلاس شویم؟” و موفقیت در مدرسه هم فکر کنید. این مسیر بدون داشتن برنامه‌ریزی درسی به مقصد درستی نمی‌رسد.

چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟ آماده‌سازی وسایل آموزشی

بخش سوم: چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟ آماده‌سازی وسایل آموزشی

خرید وسایل آموزشی و لوازم تحریر، جذاب‌ترین گام در مسیر آماده‌شدن برای شروع سال تحصیلی جدید است. دانش‌آموزان در هر مقطع و پایه تحصیلی خرید لوازم مدرسه را دوست دارند. اما با اینکه این کار بیشتر جنبه‌ی تفریحی دارد، باید به برخی نکات جزئی دقت کرد تا خریدی دقیق‌تر، کاربردی‌تر و مناسب‌تر داشته باشید:

1.خرید کوله‌پشتی مناسب برای شروع سال تحصیلی جدید

کوله‌پشتی‌ها یا کیف مدرسه، همراهان همیشگی و وفادار دانش‌آموز در طول سال تحصیلی هستند. اگر قصد خرید یک کوله جدید را دارید – نمی‌خواهید از کوله سال قبل استفاده کنید- باید به چند نکته توجه نمایید. کوله را متناسب با حجم کتاب‌های درسی مقطع، تعداد، اندام و هیکل‌تان انتخاب کنید. برای مثال کوله‌پشتی دانش‌آموز ابتدایی مناسب، دانش‌آموز مقطع متوسطه دوم نیست. کوله یا کیف دستی شما باید جادار و مقاوم باشد.

نکته: به دلیل راحت‌تر بودن حمل‌ونقل کوله‌پشتی‌ها، بهتر است از کیف‌های دستی استفاده نکنید. هرچند این به سلیقه و البته توان جسمانی دانش‌آموزان نیز بستگی دارد.

2.خرید لوازم تحریر مناسب و کافی

خرید انواع خودکار، مداد، پاکن، دفترهای بزرگ و یادداشت یا انگلیسی و نقاشی و طراحی، جزئی جدانشدنی از آیین آماده‌شدن برای شروع سال تحصیلی جدید است. باتوجه به تعداد کتاب درسی، نوع دروس (حفظ کردنی یا حل کردنی) و حتی باتوجه با شیوه‌ی نگهداری شما از لوازم‌تان، دفتر و دیگر لوازم تحریر را خریداری کنید. طراح و رنگ لوازم هم به سلیقه‌ی شما بستگی دارد و از لذت‌های خرید برای مدرسه محسوب می‌شود!

3.چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟ خرید لوازم کمک آموزشی

منابع کمک آموزشی از امکاناتی هستند که وارد چرخه‌ی تحصیلی و درس خواندن دانش‌آموزان اول ابتدایی، تا کنکور و دانشگاه شده‌اند. بنابراین خرید این منابع برای دانش‌آموزان اجتناب‌ناپذیر است. کتاب‌ها و محتواهای کمک آموزشی به نوعی روش افزایش معدل برای دانش‌آموزان و دانشجویان محسوب می‌شود. اما در هنگام خرید آن‌ها باید به چند نکته توجه کرد.

منابع مختلف را بررسی کنید و بهترین انتخاب را برای هر درس داشته باشید. نیاز نیست از چندین منبع برای یک درس کمک بگیرید. داشتن منابع محدود ولی باکیفیت را مدنظر بگیرید. البته شناسایی کتاب‌های خوب و باکیفیت در بازار نشر شلوغ ایران کار ساده‌ای نیست و بهتر است از مشاور تحصیلی کمک بخواهید. مشاورین با در نظر گرفتن نیازتان بهترین منابع کمک آموزشی را به شما پیشنهاد می‌دهند.

شروع سال تحصیلی جدید با کمک خدمات و امکانات آموزشی استادبانک

شروع سال تحصیلی جدید با کمک خدمات و امکانات آموزشی استادبانک

در این مقاله به همه‌ی‌ جوانب سوال “چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟” پاسخ دادیم. دل کندن از شرایط آرام و بدون دغدغه‌ی تابستان راحت نیست و دانش‌آموز باید از نظر ذهنی و روانی، برنامه‌ریزی درسی و مطالعاتی و در آخر منابع و لوازم آموزشی آماده شود. سال تحصیلی جدید، مانند یک ماجراجویی تازه است که باید برای آن به درستی آماده شد.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک نیز در این مسیر پرچالش همراه شما است. بهترین اساتید تدریس خصوصی استادبانک از پایه ابتدایی تا دانشگاه (آنلاین و حضوری)، برترین مشاورین تحصیلی کشور، مجموعه مقالات آموزشی، مشاوره و روش مطالعه مجله آموزشی استادبانک، انواع گام‌به‌گام کتب درسی، نمونه سوالات امتحانی و اپلیکیشن استادبانک در دسترس دانش‌آموزان و دانشجویان سراسر کشور قرار دارند.

اگر برای استفاده از خدمات استادبانک یا انتخاب معلم خصوصی یا استاد خصوصی نیاز به راهنمایی یا مشورت دارید یا در صورت داشتن هرگونه مشکل، می‌توانید با شماره‌ 91005343 – 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است

چگونه برای سال تحصیلی جدید آماده شویم؟

آماده شدن برای سال تحصیلی جدید چند جنبه‌ی مختلف دارد. مانند آمادگی ذهنی، مرور درس‌های قبلی و چند نکته‌ی مهم دیگر که در این مقاله به طور کامل به آن‌ها پرداخته شده است.

دانش‌آموز برای شروع سال تحصیلی جدید به چه امکاناتی نیاز دارد؟

شروع سال تحصیلی جدید می‌تواند با چالش‌های مختلفی همراه باشد. پیشنهاد می‌شود دانش‌آموز از مشاوره تحصیلی برای بالا بردن آمادگی ذهنی و مطالعاتی و همین‌طور برنامه‌ریزی درسی کمک بگیرد.

مهم‌ترین معیار داشتن یک شروع سال تحصیلی خوب چیست؟

نمی‌توان یک معیار را به عنوان عامل اصلی موفقیت در مدرسه معرفی کرد. سال تحصیلی جدید باید با برنامه‌ریزی درسی، داشتن روتین روزانه مناسب، کمک گرفتن از مشاور و معلم خصوصی و منابع کمک آموزشی باکیفیت همراه باشد تا دانش‌آموز تجربی خوبی را پشت‌سر بگذارد.