روش مطالعه کنکور انسانی

چگونه اقتصاد را 100 بزنیم ؟

ملیحه فراهانی نویسنده
6527 4
30 فروردین 1396

چگونه اقتصاد را 100 بزنیم ؟ این سوالی است که خیلی از دانش آموزان با آن رو به رو می شوند. استادبانک در این نوشتار به آن پاسخ می دهد. برای اینکه بتوانید به این سوال که چگونه اقتصاد را 100 بزنیم پاسخ دهید ابتدا بهتر است بودجه بندی سوالات اقتصاد در کنکور را بدانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله انواع روش های مطالعه را بخوانید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی مشهد ، تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

بودجه بندی سوالات اقتصاد در کنکور

در کنکور از اقتصاد 15 سوال طرح می شود. یعنی تقریبا از هر درس یک سوال طرح می شود. یکی از درس هایی رتبه ساز و مهم در کنکور انسانی محسوب می شود که ضرایب آن در در زیر گروه های زیر به این صورت است:

درس اقتصاد در زیر گروه 1 کنکور سراسری ضریب 1 است.

درس اقتصاد در زیر گروه های 2 و 4 ضریب 2 است.

درس اقتصاد در زیرگروه 3 یعنی برای رشته های حسابداری، اقتصاد، خبرنگاری و انواع مدیریت ضریب 3 است.

تقسیم بندی درس اقتصاد برای مطالعه کنکور

درس اقتصاد در کنکور به سه بخش حفظی، بخش مسائل و بخش مفهومی تقسیم می شود.

1- بخش حفظی:

شامل متن های داخل کتاب است که تقریبا نیمی از سوالات از این بخش مطرح می شود که شما باید این بخش را کاملا حفظ باشید. چون اقتصاد در کنکور انسانی از درس های مهم محسوب می شود بهتر است در برنامه خود مرور مرتب آن را قرار دهید. مخصوصا برای این بخش که مطالب کاملا حفظی بوده و اگر تکرار نشود باعث فراموشی می گردد.

2- بخش مسائل: 

شامل محاسبه ی مالیات، ارزش افزوده ی صرفه جویی در مصرف برق، نرخ اشتغال و بیکاری، عرضه و تقاضا، استهلاک درآمد ملی، درآمد و سود و زیان و محاسبه ی نسبت دهک ها به یکدیگر است. این بخش نیاز به تمرین زیاد دارد.

پیشنهاد:

بهتر است در ابتدا کتاب های تستی طبقه بندی شده هر فصل را تهیه و بعد از مطالعه کامل هر فصل کتاب، تست های آن را حل کنید. به مرور باعث مسلط شدن شما در این بخش می شود. در سال های اخیر در بخش مسائل اقتصاد، 4 تا 5 سوال طراحی می شود که اکثرا انحرافی بوده و اگر به اندازه کافی تمرین نداشته باشید نمی توانید پاسخ درست را بدست آورید. با حل سوالات مختلف در این بخش می توانید به تسلط برسید و براحتی به این دسته از سوالات جواب دهید.

3- مفهومی: 

این بخش را همانند بخش حفظی باید خواند منتها با تمرکز و دقت بیشتر. در این بخش در حین مطالعه، باید با طرح سوالات مختلف و پیدا کردن جواب آن، مطالب را به صورت مفهومی در ذهن خود تثبیت کنید. این بخش شامل موضوعات زیر است:

  • اقتصاد در تعلیم اسلام
  • محاسبه ی تولید کل جامعه
  • تورم و عرضه و تقاضا
  • بهره وری ( سیاست های پولی و مالی)
  • توزیع درآمد و معیار سنجش آن
  • تاثیر عملکرد افراد بر متغیرهای کلان
  • اهمیت بودجه ی کل کشور
  • انواع نرخ های مالیاتی و دولت توسعه

توجه داشته باشید که این مباحث سوژه طراحان کنکور برای طرح کردن سوالات انحرافی است. پس این مباحث را کاملا تسلط داشته باشید تا طراحان کنکور نتوانند شما را در انتخاب گزینه درست منحرف کنند.

چگونه اقتصاد را 100 بزنیم ؟

چگونه اقتصاد را 100 بزنیم

 

1- درس اقتصاد را با تمام جزئیات، کامل بخوانید.

این درس را سطر به سطر، پاراگراف به پاراگراف با تمام جزئیات بخوانید.

2- بعد از مطالعه کامل، از تست های طبقه بندی شده استفاده کنید.

3- سوالات ستاره دار را به تکرار بخوانید.

چگونه اقتصاد را 100 بزنیم ؟ در برخی از تست ها می توانید نکات مهمی را استخراج کنید. این نکات مهم را در جایی یادداشت کنید و تست های مهم را هم علامت گذاری کنید و در زمان جمع بندی آن ها را مرور کنید.

4- سوالات کنکور های سال های گذشته را به تکرار کار کنید.

اگر می خواهید دراین درس موفق شوید فقط باید مطالعه دائمی و تمرین زیاد داشته باشید. بهترین منبع برای حل تست های مختلف کنکور های سال های گذشته است. مرتب سوالات کنکور های دوره های مختلف را حل کرده و از این طریق هم مطالب کتاب را مرور کرده و هم نقاط ضعف خود را پیدا خواهید کرد.

5- همیشه بطور دقیق صورت سوال را بخوانید.

چگونه اقتصاد را 100 بزنیم ؟ از همان ابتدا برای حل سوالات تمرین کنید که صورت سوال را بدرستی بخوانید. اشاره کردیم که در درس اقتصاد تقریبا نیمی از سوالات نکته انحرافی دارد تا شما را به اشتباه بیاندازد. پس بهتر است در خواندن صورت سوال عجله نکرده و با دقت سوال را بخوانید تا متوجه شوید سوال از شما چه می خواهد.

6- از ماشین حساب استفاده نکنید.

بارها پیش آمده که داوطلبی راه حل سوال را می داند اما چون نمی تواند بدون ماشین حساب جواب را محاسبه کند، سوال را بدون پاسخ گذاشته یا محاسبه ذهنی کرده که جواب را غلط داده است. بهتر است از ابتدا مطالعه خود از ماشین حساب استفاده نکنید که به مرور نحوه محاسبه جواب را بدون آن، بتوانید انجام دهید.

نکاتی برای روش مطالعه اقتصاد

* سعی کنید درس اقتصاد را خط به خط و دقیق بخوانید و نکات آن را یادداشت کنید.
* نکاتی که یادداشت کرده اید را دسته بندی کنید و سپس تست های مربوط به آنها را پاسخ دهید.
* نقاط ضعفی که در حل تست داشتید را پیدا کنید.
* وقتی نقاط ضعف خود را پیدا کردید، روی آنها تمرکز کنید و در این راستا تست ها را حل کنید.
* مهم ترین کار در این درس، اشکال گیری دقیق است.

در پایان

اقتصاد را از همان ابتدا جدی بگیرید. دانش آموزان دهم و یازدهم بهترین زمان را برای فهم دقیق این درس را دارند. دانش آموزان کنکوری نیز از تابستان به سراغ تست ها و مسائل کنکوری بروند، تا پایه ای محکم برای خود بسازند.

اگر در حل تست ها یا سوالات اقتصاد به مشکل خوردید زود نا امید نشوید. گیج شدن دانش آموزان در ابتدای حل مسئله طبیعی است. سوالات را به خوبی و با دقت بخوانید تا دچار اشتباه نشوید. زیرا اقتصاد مفاهیم مشابه زیادی دارند. در حل مسائل اقتصاد اصلا از ماشین حساب استفاده نکنید. زیرا باعث ضعف دانش آموز در عملیات جمع و تفریق می شود.