معرفی رشته های ریاضی

معرفی رشته کامپیوتر – بررسی بازار کار رشته کامپیوتر در مصاحبه با فاطمه بشارت نیا

ملیحه فراهانی نویسنده
26102 74
18 فروردین 1400
معرفی کامل رشته مهندسی کامپیوتر به همراه بازار کار آن در استادبانک

در این مطلب و در مصاحبه باخانم فاطمه بشارت نیا (از اساتیدبرتر استادبانک) به بررسی و معرفی رشته کامپیوتر از رشته های دانشگاهی ریاضی، بازار کار رشته کامپیوتر، گرایش های مهندسی کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر و  همچنین به بهترین گرایش رشته کامپیوتر می‌پردازیم.

مهندسی کامپیوتر از همان رشته‌های سخت و خشک دانشگاهی است که از ترم‌های اول شما را از ادامه دادن پشیمان می‌کند! نه این فقط یک شوخی بود و اصلا هم اینطور نیست. البته شاید کمی واقعی باشد؛ چون خود من تا قبل از ورود به دانشگاه فکر می‌کردم با تکنیک‌هایی مثل ساخت نرم‌افزار، اپلیکیشن، بازی و نحوه هک کردن آشنا می‌شوم؛ اما وقتی وارد شدم دیدم که ای دل غافل اصلا از این خبرها نیست.

البته به این بدی هم نیست؛ ولی جذابیت اصلی کار از دوره کارشناسی ارشد شروع می‌شود. جایی که می‌توانید همه این دروس را به صورت کاملا عملی کار کنید و به اصطلاح می‌روید توی دل کار! با من در استاد بانک همراه شوید تا کلی مطلب جدید و مهم در مورد رشته مهندسی کامپیوتر یاد بگیریم.

در ادامه نیز مطالب زیر را خواهیم خواند:

 • مهندسی کامپیوتر فناوری اطلاعات چه تفاوتی با مهندسی کامپیوتر دارد؟
 • زیر شاخه های رشته کامپیوتر چه چیزهایی هستند؟
 • گرایش های رشته کامپیوتر در مقطع کاردانی کدام ها هستند؟
 • رشته کامپیوتر کاردانش به چه صورت است؟

معرفی رشته کامپیوتر در مضاحبه با فاطمه بشارت نیا

معرفی رشته کامپیوتر – بررسی بازار کار رشته کامپیوتر در مصاحبه با خانم فاطمه بشارت نیا

۱. لطفاً خودتون رو به ما معرفی کنید و بگید که چطور با رشته کامپیوتر آشنا شدید؟

سلام من فاطمه بشارت نیا هستم؛ دکتری مهندسی کامپیوتر نرم افزار از دانشگاه شهید بهشتی دارم. زمینه علاقه من از دوران دبیرستان به این رشته مشخص شد. همین علاقه باعث شد تا این رشته رو در مقطع کارشناسی در دانشگاه شیراز قبول شم و در مقطع کارشناسی ارشد هم مهندسی کامپیوتر فناوری اطلاعات رو ادامه بدم. و همچنین کتاب ++C و 17 مقاله دیگه رو نوشتم که 2 تای اونها جز مقالات برتر شد.

۲. لطفاً ما رو با گرایش های مهندسی کامپیوتر و بازار کار رشته کامپیوتر بیشتر آشنا کنید.

در خصوص معرفی رشته کامپیوتر و گرایش های مهندسی کامپیوتر و بازار کار رشته کامپیوتر اطلاعات زیادی وجود داره، اما اگر من بخوام که به صورت جامع و  کلی در مورد این گرایش ها صحبت کنم میتونم به موارد زیر اشاره کنم:

گرایش نرم افزار | برنامه و اپلیکیشن بسازیم؟

این گرایش رشته کامپیوتر برای افرادی مناسب است که به سر و کله زدن با نرم‌افزارهای مختلف و طراحی آن‌ها علاقه‌مند هستند. دوست دارید بیشتر وقتتان را روبه‌روی لپ تاپ یا کامپیوتر بگذرانید و در دنیای داده‌ها و کدها غرق شوید؟ تبریک می‌گوئیم! رشته مناسبی را انتخاب کرده‌اید.

می‌توانیم این گرایش را به نوعی روح رشته کامپیوتر معرفی کنیم که بخش‌های غیر قابل لمس را در بر می‌گیرند. در این گرایش با انواع نرم‌افزارها آشنا می‌شوید و کدنویسی برای ساخت انواع برنامه‌ها را یاد می‌گیرید.

گرایش سخت افزار | تعمیر کامپیوتر یا ساختن آن؟

این گرایش به معماری کامپیوتر نیز معروف هست. در گرایش سخت افزار، مهندس ها به طراحی سخت افزاری و کنترل سخت افزاری و به مطالعه و بررسی طراحی و کنترل و شبکه های کامپیوتری میپردازن.

این گرایش برعکس نرم افزار بخ بدنه و فیزیک کامپیوترها مربوط می‌شود. برای موفقیت در گرایش سخت افزار باید بتوانید درک درستی از قطعات مختلف کامپیوتر داشته باشید و در آینده نزدیک حتی طراحی هم انجام دهید.

اگر بتوانید برای ادامه تحصیل به یک کشور دیگر بروید، جای کار و پیشرفت زیادی خواهید داشت.

معرفی رشته کامپیوتر و بررسی بازار کار رشته کامپیوتر +معرفی رشته مهندسی حرفه ای کامپیوترجان کلام اینکه با وارد شدن به این گرایش باید در زمينه توليد ابزارها و طراحی مدارهای ديجيتال کار کنید. شاید الان این موضوعات خیلی قلمبه سلمبه باشد و چیزی از آن‌ها سردرنیاورید؛ اما با گذشت زمان و مطالعه عمیق و کار کردن می‌توانید از پس این کارها بربیایید.

گرایش فناوری اطلاعات (IT) | شبکه‌های اجتماعی جدید بسازید!

یکی دیگر از گرایش‌های جدیدتر و کاربردی‌تر این رشته، مهندسی فناوری اطلاعات (IT) است. همه ما در طول زندگی روزمره‌مان از انواع فناوری‌های مختلف استفاده می‌کنیم و اصلا نمی‌توانیم نبود این شاخه از علم را نادیده بگیریم.

خوبی این گرایش در این است که در کشور ما حسابی پر رونق است و می‌توان در آن پیشرفت زیادی داشت. به طور مثال می‌توان در زمینه‌هایی مانند پروژه‌های خدمات الکترونیکی مثل تجارت الكترونیکی، پرداخت، تحقیق در زمینه سیستم‌ عامل‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی فعالیت کرد. این گرایش واقعا کاربردی است و همه فعالیت‌های آن به زندگی روزمره ما ارتباط دارد.

نکته مهم: گرایش‌های دوره کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر در ادامه معرفی شده‌اند و به علت اهمیت گرایش هوش مصنوعی، این گرایش به تفصیل توضیح داده شده است.

 • معماری کامپيوتر
 • مهندسی نرم‌افزار
 • هوش مصنوعی
 • الگوريتم و محاسبات

گرایش هوش مصنوعی | ما باهوش‌تریم یا کامپیوترهای نسل جدید؟

گرایش هوش مصنوعی یکی از جذاب ترین و بهترین گرایش رشته کامپیوتر هست که خودش شامل چندین زیرشاخه میشه. اما پیش از توضیح در خصوص این گرایش ها به معرفی رشته کامپیوتر و بازار کار رشته کامپیوتر در این زیرشاخه هوش مصنوعی میپردازیم.

در واقع در گرایش هوش مصنوعی در زمان نیاز کامپیوترها به یاری انسان میان و معمولا بهترین تصمیم گیری رو برای سرعت بخشیدن به کارها انجام میدن. از انجایی که این گرایش یکی از جذاب ترین گرایش های کامپیوتر است، با خلاقیت و علاقه بازار کار خوبی خواهد داشت.

حالا اگر دوباره برگردیم به سراغ  گرایش های مهندسی کامپیوتر در زیر شاخه هوش مصنوعی، این زیر شاخه ها شامل موارد زیر میشن:

یادگیری ماشین: به مطالعه و ساخت سیستم‌هایی با قابلیت یادگیری از داده‌ها می‌پردازه.

بینایی ماشین: فناوری و روش‌های مورد استفاده برای بهتر شدن  شناسایی و تحلیل خودکار وابسته به  تصویر در کاربردهایی مانند بازرسی خودکار، کنترل روند و هدایت روبات در صنعت هست.

پردازش زبان طبیعی: یکی از زمینه ها ی علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی و زبانشناسی هست که به تعامل کامپیوتر و زیان انسان (طبیعی) می‌پردازه.

رباتیک: رباتیک شاخه‌ای از تکنولوژی هست که به طراحی، ساخت، عملیات و کاربرد روبات‌ها و سیستم‌های کامپیوتری برای کنترل، فیدبک حسگرها و پردازش اطلاعات می‌پردازه.

شبکه عصبی: این مدل از شبکه‌های عصبی مصنوعی مدل‌ الهام‌گرفته شده از سیستم عصبی مرکزی حیوانات (به ویژه مغز) هست که توانایی یادگیری دستگاه و تشخیص الگو رو هم دارن. این شبکه‌ها معمولا سیستمی از عصب‌های به هم پیوسته‌ هستن که میتونن مقادیر ورودی رو با تزریق اطلاعات در شبکه محاسبه کنن.

۳. رتبه لازم برای مهندسی کامپیوتر چقدر است؟ | با بالای ۵۰۰۰ هم می‌شود قبول شد؟

جواب دادن به این سوال سخت است! چرا؟ چون اول باید مشخص کنیم که دوست دارید در چه شهر و دانشگاهی قبول شوید؟ کدام گرایش را بزنید؟ مهندسی کامپیوتر سخت افزار می‌خواهید یا نرم‌افزار و کلی سوال مهم دیگر.

اگر بخواهیم خوش‌بینانه فکر کنیم، با رتبه ۵۰۰ می‌توانید در یکی از دانشگاه‌های تهران قبول شوید. ولی برای قبولی در سایر دانشگاه‌های معتبر سراسری تا ۲۵۰۰ هم جا دارید. البته بستگی دارد که کجا زندگی می‌کنید یا به کدام دانشگاه فکر می‌کنید. وگرنه می‌توانید با رتبه حدودا ۷۰۰۰ در یکی از دانشگاه‌های سراسری قبول شوید.

بچه ها این نکته را فراموش نکنید که اگر برهر دلیلی نتوانستید امسال با رتبه‌ای که کسب کرده‌اید مهندسی صنایع قبول شوید و تصمیم به شرکت در کنکور ۱۴۰۱ گرفتید، حتما برای درس‌هایی که مشکل جدی در آن‌ها دارید از کمک یک معلم خصوصی خوب در زمینه تدریس خصوصی ریاضی، یا تدریس خصوصی فیزیک، تدریس خصوصی شیمی و سایر درس‌ها استفاده کنید.

در این قضیه که معلم خصوصی بهترین روش برای تقویت و تسلط در دروس است شک نکنید و از فرصت یکساله خود برای تقویت درس‌هایی که در آن ضعیف هستید، استفاده کنید.

 گرایش های مهندسی کامپیوتر و درامد هر کدام + معرفی رشته مهندسی حرفه ای کامپیوتر

۴. بهترین دانشگاه ایران در خصوص  رشته کامپیوتر کدام است؟

شاید سوال مهم خیلی از بچه درس‌خوان‌ها این باشد که حالا که رتبه مناسب برای وارد شدن به این رشته را دارم، کدام دانشگاه را انتخاب کنم؟ دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، علم و صنعت، شهید بهشتی، خواجه نصیرالدین طوسی، تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه اصفهان و در نهایت فردوسی مشهد دانشگاههای برتر مهندسی کامپیوتر در کشور هستند.

یک سوال که ممکن است برای خیلی از داوطلبان کنکور پیش بیاید این است که می‌توانیم مهندسی کامپیوتر رشته تجربی قبول شویم؟ جواب بله است. در واقع مهم نیست که شما چه رشته‌ای در دبیرستان خوانده‌اید؛ مهم این است که در چه رشته‌ای کنکور می‌دهید. پس اگر به این رشته علاقه دارید، در کنکور ریاضی شرکت کنید.

۵. هنرستانی‌ها چطور می‌تونند این رشته را ادامه دهند؟

خیلی از افراد از همان ابتدای دبیرستان این رشته را انتخاب می‌کنند و به نوعی مسیر هموارتری برای خود پیدا می‌کنند. عزیزانی که وارد رشته کامپیوتر در هنرستان می‌شوند، آن را در مقاطع کاردانی و کارشناسی در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای ادامه می‌دهند. بعد از آن دانشگاه‌های سراسری پذیرای این علاقه‌مندان در مقاطع ارشد و دکترا است.

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران، دانشگاه‌های ایران را بهتر بشناسید!

در این مطلب و در مصاحبه باخانم فاطمه بشارت نیا (از اساتیدبرتر استادبانک) به بررسی و معرفی رشته کامپیوتر از رشته های دانشگاهی ریاضی، بازار کار رشته کامپیوتر، گرایش های مهندسی کامپیوتر، درآمد رشته کامپیوتر و  همچنین به بهترین گرایش رشته کامپیوتر می‌پردازیم. مهندسی کامپیوتر از همان رشته‌های سخت ...

۶. بازار کار رشته کامپیوتر و درآمد رشته کامپیوتر چطور است؟

بازار کار رشته کامپیوتر چه برای خانم ها و چه برای اقایون مناسب هست. حتی در این رشته و در شغل های رشته کامپیوتر میتونند که به صورت نیمه وقت و پروژه‌ای مشغول به کار باشن. درامد رشته کامپیوتر و بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر کاملا بستگی به به میزان کارکرد و حرفه و مهارت فرد داره. اما به طور کلی بازار کار رشته کامپیوتر تا به حال  اشباع نشده و و در هر زمانی جامعه به مهندسین کامپیوتر نیاز داره.

 به طور کلی آینده شغلی رشته مهندسی کامپیوتر نرم افزار و گرایش های دیگه این رشته درخشان هست. بازار کار رشته کامپیوتر در حوزه شبکه هم در ایران خوب است و مورد استقبال اکثر فارغ التحصیل های رشته کامپیوتر قرار گرفته است. بچه ها میتونن با گذروندن دوره های آموزشی مثل network+ مهارت هاشون رو افزایش بدن که بعد ها باعث افزایش درامد رشته کامپیوتر هم میشه.

مهندسان کامپیوتر می‌توانند در شرکت‌های تولید کننده قطعات، دستگاه‌ها و مراکز صنعتی و تولیدی، تولید کننده نرم‌ افزار، قطعات و غیره کار کنند.

برنامه نویسی برای سایت‌ها، تجزیه و تحلیل سیستم‌های نرم‌افزاری و طراحی مجموعه‌های نرم‌افزاری از دیگر زمینه‌های شغلی مهندسان رایانه است.

تحقیق درباره زبان‌های برنامه نویسی و آموزش و پژوهش درباره سیستم عامل‌ها و الگوریتم‌ها نیز از دیگر زمینه‌های شغای آنان است.

۷. فردی که سراغ بازار کار رشته کامپیوتر و شغل های رشته کامپیوتر میرود باید چه روحیه‌ای داشته باشد؟

 • بازار کار رشته کامپیوتر بیشتر از هر مسئله ای نیاز به روحیه تیمی داره. فرد ممکنه در بعضی پروژه ها با چندین نفر در تعامل باشه. در صورت عدم سازگاری با گروه در بازار کار رشته کامپیوتر به مشکل بر میخوره.
 • مسئولیت پذیری هم از جمله روحیه هایی هست که نه تنها کسی که در بازار کار رشته کامپیوتر فعالیت داره بلکه در تمامی رشته ها باید داشته باشه.
 • هوش حل مسئله داشته باشه. بچه ها باید هوش حل مسئله و تجزیه و تحلیل و آشنایی ریاضی رو داشته باشن.
 • پایه ی ریاضی قوی هم با توجه به موارد بالا یکی از نیاز های رشته مهندسی کامپیوتر هست.
 • کسب اطلاعات جدید و به روز برای یک مهندس کامپیوتر خیلی مهم است.
 • سخت‌کوشی و خلاقیت بالا هم لازمه ورود به این رشته است.

۸. فردی که سراغ بازار کار رشته کامپیوتر و شغل های رشته کامپیوتر میرود باید چه مهارت های عمومی رو داشته باشد؟

 • اصلی ترین مهارتی که فرد قبل از ورود به بازار کار رشته کامپیوتر باید کسب کنه، یاد گیری زبان انگلیسی است. این مهارت نه تنها در رشته کامپیوتر بلکه در تمامی رشته یکی از واجبات هست.
 • کلاس هایی که پایه ریاضی بچه ها رو قوی کنه یکی از مهم ترین مهارت هایی هست که باید کسانی که وارد این رشته میشن داشته باشن.
 • پایه دروس گسسته، آمار و احتمالات خوبی داشته باشند.

۹. به نظر شما چقدر امکان کارآفرینی در رشته مهندسی کامپیوتر وجود دارد؟

مهندسی کامپیوتر یکی از رشته های هست که امکان کار افرینی در اون خیلی بالاست. به طور مثال با ساختن یک اپلیکیشن کاربردی خیلی به راحتی بچه ها میتونن که محیط استارت آپی رو شروع کنن.

برای مثال اپلیکیشنی مثل اسنپ یا آپ و تپسی یک نمونه ی کارآفرینی قوی از بچه های مهندسی کامپیوتر فناوری اطلاعات یا نرم افزار و سخت افزار هست.

 بازار کار رشته کامپیوتر در حین تحصیل + معرفی رشته مهندسی حرفه ای کامپیوتر

۱۰. آیا شما پیشنهاد می‌کنید که بچه ها حین تحصیل مشغول به کار هم شوند؟

بله صد در صد. حتی یکی از پیشنهاد های من این هست که بچه ها به دوره های کارورزی و حتی مدتی بدون حقوق هم مشغول به کار بشن. کار در حین تحصیل به بچه ها و به افزایش مهارت های کاربردیشون کمک بسزایی میکنه. دراقع در این رشته، هرچقدر از محیط تئوری و اکادمیک دانشگاهی به سمت محیط عملی برن و با بازار کار رشته کامپیوتر آشنا بشن،  درامد رشته کامپیوتر برای اونها چشمگیر میشه.

به نظر من حتی فارغ التحصیل ها با حقوق کم، مشغول بکار شن تا بتونن رزومه خوبی رو برای آینده شغلیشون جمع کنند.

۱۱. درآمد مهندسی کامپیوتر چقدر است؟ آیا این رشته در ایران درآمدزا است؟

کسب درآمد در هر رشته و حوزه‌ بستگی به خود شخص دارد. دوست دارید در یک مغازه تعمیر لوازم کامپیوتر مشغول شوید؟ مطمئنا نه! دوست دارید برنامه‌نویس ماهری باشید که کلی درخواست برای کدنویسی داشته باشید و اصطلاحا “هر کسی شما رو روی هوا بزنه”؟ آخ جون، بله! پس باید تلاش کنید.

هیچ فردی بدون تلاش و تخصص به جای خاصی نخواهد رسید. در رشته کامپیوتر هم این موضوع اهمیت دارد. مهم نیست که در چه دانشگاهی درس می‌خوانید؛ وظیفه خود را به عنوان یک دانشجو به درستی انجام دهید تا راه‌های پیشرفت به روی شما باز شود.

شرایط ورود به رشته مهندسی کامپیوتر خیلی هم عجیب و خاص نیست و به ذهن باز و خلاق، اراده‌ قوی و پشتکار زیاد نیاز دارد. اگر این شرط‌ها را داشته باشید، حتما درآمد عالی هم کسب می‌کنید. می‌توان گفت در ایران مهندسی کامپیوتر نرم افزار نسبت به سخت‌افزار پتانسیل بهتری برای کار و درآمدزایی دارد.

اگر قصد ادامه تحصیل در ایران را دارید، دور گرایش سخت‌افزار را خط بکشید. چرا؟ جواب آن واضح است! چون این رشته آینده، بازارکار و کسب درآمد خوبی ندارد. شما شرکتی ایرانی را می‌شناسید که در زمینه تولید قطعات کامپیوتری فعالیت کند؟ مسلما نه!

به طور کلی بازارکار مهندسی کامپیوتر در گرایش نرم‌افزار بهتر است و درآمدهای بالایی می‌توان از آن به دست آورد. اگر در زمینه کامپیوتر کارتان را خوب انجام دهید، می‌توانید ماهیانه 5ـ10 میلیون درآمد داشته باشید. در صورتی که افراد خبره و کاربلد بیش از این‌ها درآمد دارند و نمی‌توان سقفی برای درآمد آن‌ها در نظر گرفت.

۱۲. سؤال آخر، فرصت مهاجرت چقدر در رشته مهندسی کامپیوتر مهیا است؟

تمامی گرایش های مهندسی کامپیوتر در کشور های اروپایی با سطح بالاتری دنبال میشه. به همین دلیل افراد تنها با یک رزومه خوب و مقاله های ISI  و مهارت های بالا به راحتی میتونن به کشور هایی که هدف دارن مهاجرت کنن. اما در کشورهایی که بازار کار رشته کامپیوتر در آن خوب هست، میتونیم از استرالیا و کانادا یاد کنیم. مثلا برای مهاجرت به کشور کانادا و استرالیا اگر به زبان برنامه نویسی جاوا مسلط باشن، درامد رشته کامپیوتر براشون افزایش پیدا میکنه.

توصیه استادبانک در مورد رشته مهندسی کامپیوتر

با این تفاسیر باید تا به حال در مورد رشته کامپیوتر اطلاعات خوبی گرفته باشید. مطمئناً هم همینطور است. چون از سایت استادبانک کمک می‌گیرید و ما همیشه به فکر ارائه مشاوره‌های خوب برای شما هستیم.

از آنجایی که مهندسی کامپیوتر رتبه بالایی می‌خواهد و برای موفق شدن در آن علاقه خیلی مهم است، در مورد انتخاب آن وسواس به خرج دهید و از تمام نکات مهم محتوا دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ و همینطور راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ استفاده کنید.

اگر هم در زمینه ارائه خدمات معلم خصوصی سوالی دارید یا برای انتخاب رشته نیاز به راهنمایی یا مشاوره دارید یا روی لینک معلم خصوصی استادبانک کلیک کنید یا با شماره تماس 02191005343 برای راهنمایی و مشاوره با مجموعه استادبانک ارتباط بگیرید.

به امید روزی که همه دانش‌آموزان و دانشجویان در رشته‌های موردعلاقه خود ادامه تحصیل دهند. متشکرم که با من و استادبانک همراه بودید. سوال یا نظرات ارزشمندتان را با ما در میان بگذارید.

لیست کامل مصاحبه ها

بازار کار رشته مهندسی کامپیوتر چطور است؟

این رشته همانند بسیاری از رشته های دیگر مهندسی در ایران اشباع شده است. اما برای افراد متخصص و دارای هوش و خلاقیت همیشه اوضاع متفاوت است. اگر قصد مهاجرت دارید، این رشته انتخاب درستی است.

ظرفیت مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‌های برتر کشور به چه صورت است؟

هر کدام از دانشگاه‌های برتر تهران بین 50ـ70 نفر به صورت روزانه و همینطور شبانه دانشجو می‌پذیرند.

حداکثر با چه رتبه‌ای در رشته مهندسی کامپیوتر قبول می‌شویم؟

در سال‌های اخیر میانگین حداکثر رتبه برای قبولی در این رشته 115 هزار بوده است. البته با این رتبه انتظار قبولی در دانشگاه‌های سراسری و سطح بالا را نمی‌توان داشت.