برنامه ریزی درسی استادبانکمعرفی رشته های ریاضی

بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت + معرفی دانشگاه‌های برتر رشته‌ها‌ی ریاضی

1412 0
08 تیر 1401
بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت + دانشگاه‌های برتر رشته‌ها‌ی ریاضی

رشته‌های ریاضی برای مهاجرت، ترکیبی متنوع از علوم ریاضی و مهارت‌های مهندسی هستند که شرایط تحصیل در کانادا، آمریکا و ممتازترین کشورهای اروپایی و آسیایی را فراهم می‌کنند. مهاجرت تحصیلی، مسیری است که بسیاری از دانش‌پژوهان در ایران آن برای تغییر شرایط زندگی و ادامه تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا انتخاب می‌کنند. دانش‌آموزان یا دانشجویان رشته ریاضی به دلیل اهمیت و تنوع گرایش‌های تحصیلی این رشته، فرصتی ویژه و خاص برای پذیرش در مراکز علمی باکیفیت دنیا دارند.

بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت همیشه متقاضیانی فراوانی در سرتاسر دنیا دارد که به دنبال دانشجویان سخت‌کوش و بااستعداد هستند. اما بهترین رشته‌های مهندسی برای مهاجرت کدام گرایش‌های تحصیلی را تشکیل می‌دهند؟ آیا فقط تخصص‌های مهندسی در این لیست قرار دارند؟ یا رشته‌های علوم ریاضی هم شانس کافی را برای مهاجرت تحصیلی پیش‌پای محل می‌گذارند؟ مجله استادبانک در یکی دیگر از مجموعه مقالات برنامه ریزی درسی و مشاوره تحصیلی خود، بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت را معرفی می‌کند. این مقاله به گوشه‌وکنار دنیای علم ریاضی سرک کشیده تا شما را با متنوع‌ترین رشته‌ها برای مهاجرت تحصیلی آشنا کند.

انتخاب بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت با کمک مشاور تحصیلی

انتخاب رشته تحصیلی در هر مقطع و موقعیتی، اقدامی حساس و مهم است که مسیر آینده‌ی دانش‌پژوه را تغییر می‌دهد. زمانی که از مهاجرت تحصیلی و انتخاب رشته برای رفتن برای تحصیل در خارج از کشور صحبت می‌کنیم، همه‌ی موارد و جوانب جدی‌تر و حتی سخت‌تر جلوه می‌کند. درس خواندن در خارج از ایران و مهاجرت تحصیلی به حد کافی دشوار است و نمی‌توان با یک انتخاب اشتباه یا سهل‌انگارانه، همه‌‌ی زحمات دانش‌آموز و والدین را برباد داد.

شناخت و بررسی، مهم‌ترین ابزار دانش‌‌آموز در این مسیر هستند. ابتدای باید بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت را شناسایی کرد، سپس توانایی و شرایط تحصیل در کشور مقصد را مورد بررسی قرار داد و در گام آخر دست به انتخاب رشته زد. اما این فرآیند چندان ساده هم نیست و دانش‌پژوه نیازی اساسی به مشورت با فردی آگاه و متخصص دارد. شرکت در جلسات مشاوره تحصیلی به دانشجو کمک می‌کند تا با آگاهی کامل و ذهنی باز به سراغ بهترین رشته‌های مهندسی برای مهاجرت یا گرایش دیگری از ریاضی برود. مشاور تحصیلی مانند معلم در دوران تحصیل، راه درست را پیش‌روی مراجعه‌کننده‌ی خود می‌گذارد تا انتخابی هوشمندانه و دقیق داشته باشد.

در ادامه بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت را معرفی می‌کنیم و در صورت نیاز کشورهای مطرح در آموزش آن رشته را هم به شما می‌گوییم تا ذهنیت روشنی‌تری از این شاخه‌های تحصیلی متنوع داشته باشید.

1.مهندسی کامپیوتر از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت

رشته‌ کامپیوتر اگر وسیع‌ترین علم و شاخه‌ی تحصیلی حال حاضر دنیا نباشد، بدون شک یکی از آن‌ها است. هر بخش از صنایع و حوزه‌های مختلف را که نگاه کنیم، تاثیر کامپیوتر را در پیشرفت و ارتقاء آن‌ها می‌بینیم. باتوجه به این گستردگی و اهمیت، دانش‌آموزان بسیاری علاقه دارند تا در تحصیل در رشته کامپیوتر را در خارج از کشور تجربه کنند. مهندسی کامپیوتر در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا گرایش‌های متنوعی دارد که در لیست زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • مهندسی نرم‌افزار
 • مهندسی سخت‌افزار
 • هوش مصنوعی
 • تجارت الکترونیک
 • شبکه‌های کامپیوتری

این گرایش‌ها از مهم‌ترین شاخه‌های تحصیل در مهندسی کامپیوتر هستند. اما مهندسی نرم‌افزار بیشترین میزان تقاضا را دارد و به طور کلی شناخته‌شده‌تر از دیگر گرایش‌ها است. مهندسان نرم‌افزار حیطه‌ی وظایف جذاب و وسیعی دارند و بازی‌های رایانه‌ای، برنامه‌های تجاری، سیستم‌های کنترل شبکه و سیستم عامل‌های نرم‌افزاری را طراحی می‌کنند. در هر صورت جدا از اینکه در کدام قسمت از این تخصص ارزشمند درس می‌خوانید، مهندسی کامپیوتر از بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا است که به طور همزمان با رشته‌های تحصیلی دیگری مانند برق و آی‌تی نیز ارتباط دارد.انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

بهترین دانشگاه‌های رشته مهندسی کامپیوتر در دنیا برای مهاجرت

کامپیوتر در همه‌ی جای دنیا یکی اساسی‌ترین و استراتژیک‌ترین تخصص‌ها شناخته می‌شود که دولت‌ها سرمایه‌گذاری و حساسیت بالایی برای پرورش نیروی متخصص در این حوزه دارند. بنابراین زمانی که سراغ بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر دنیا را می‌گیریم، نام برخی از مشهورترین مراکز علمی جهان را می‌بینیم. در لیست زیر برخی از ممتازترین دانشگاه‌ها در رشته مهندسی کامپیوتر را مشاهده می‌کنید:

 1. دانشگاه فناوری ماساچوست MIT- آمریکا
 2. دانشگاه استنفورد – آمریکا
 3. موسسه آموزش عالی کالیفرنیا – برکلی، آمریکا
 4. دانشکده کارنگی ملون – آمریکا
 5. دانشگاه ETH زوریخ -سوئیس
 6. دانشگاه هاروارد – آمریکا
 7. انستیتو آموزشی تسینگ هوا – چین
 8. دانشگاه فنی نانیانگ – چین
 9. دانشگاه تورنتو – کانادا
 10. دانشگاه آکسفورد – انگلیس

طبق انتطار دانشگاه ام‌آی‌تی ماساچوست آمریکا در صدر لیست قرار دارد. اما نکته‌ی قابل توجه حضور دو دانشگاه از چین به نمایندگی از قاره آسیا است. تنوع این لیست از نظر قاره، عالی است و از اروپا، آمریکا و آسیا چند دانشگاه ممتاز برای تحصیل مهندسی کامیپوتر را شاهد هستیم. این لیست براساس سنجش موسسه ارزیابی دانشگاه‌ها QS اعلام شده است که مرجعی مشهور و معتبر شناخته می‌شود. به نوعی از روی اعتبار نام این دانشگاه‌ها نیز می‌توان پی برد که مهندسی کامپیوتر از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت است. اگر برای شناخت این رشته نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی معرفی مهندسی کامپیوتر مجله استادبانک را مطالعه کنید.

اما یک نکته‌ی بسیار مهم در مورد تحصیل مهندسی کامپیوتر در کانادا یا هرجای دنیا وجود دارد. دانش‌آموزی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشورها و دانشگاه‌های برتر را دارد، باید مدرک زبان معتبری کسب کند. وجه اشتراک شرایط پذیرش همه‌ی این مراکز علمی، داشتن مدرک آیلتس (حداقل نمره 6/5 تا 7) یا تافل (حداقل نمره 90 تا 100) است. برای اینکار باید به بهترین معلم زبان انگلیسی مراجعه کنید. استادبانک جمعی از برترین اساتید زبان کشور را با مناسب‌ترین قیمت در دسترس شما قرار داده است.

معلم خصوصی ielts

2.رشته علوم کامپیوتر برای مهاجرت تحصیلی

علوم کامپیوتر یکی از رشته‌هایی است که متاسفانه در ایران کم‌تر به آن پرداخته شده است. محصلی که در این رشته درس می‌خواند باید در مهارت‌های ریاضی قدرتمندی داشته باشد تا بتواند مسائل پیچیده‌ی حوزه‌های مختلف را با ابزارهای مبتنی بر کامپیوتر حل کند. در کشورهای پیشرو، رشته علوم کامپیوتر یکی از پردرآمدترین رشته‌ها است که حتی سودهی بالایی در رشته‌های مالی دارد. برخی از مشاغلی که محل مناسبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان این رشته است:

 • سیستم‌های اطلاعاتی (متخصص فناوری اطلاعات)
 • بخش‌های مهندسی سخت‌افزار
 • نظریه‌ الگوریتم‌ها
 • محاسبات علمی
 • تعامل انسان و کامپیوتر (HCI) حرفه‌ای
 • توسعه دهنده اپلیکیشن های موبایل
 • توسعه دهنده ابری
 • توسعه دهنده بازی
 • طراح رابط گرافیکی
 • برنامه نویس ارتباطات مخابراتی

هدف کلی این رشته بالابردن کارآیی سیستم‌ها و افزایش اثرگذاری آن‌ها است. به زبانی ساده‌تر علوم کامپیوتر ترکیبی از ریاضیات و کامپیوتر است که با خلق الگوریتم‌های کاربردی و فوق‌العاده، راه‌حل مسائل گوناگون در حوزه‌های مختلف را پیدا می‌کند.

نکته مهم: برترین دانشگاه‌های جهان در رشته علوم کامپیوتر با رشته مهندسی کامپیوتر مشترک است که در بخش قبل به طور کامل به شما معرفی شد.

رشته علوم کامپیوتر برای مهاجرت تحصیلی و یکی از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت

3.مهندسی شیمی از رشته‌های ریاضی برای تحصیل در کانادا و دیگر کشورها

مهندسی شیمی یکی از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت به کانادا و چند کشور مطرح دیگر است. این رشته که مانند فصل مشترک میان علم و فناوری عمل می‌کند در صنایع و حوزه‌های غذایی، شیمیایی، چوب، معدن، متالورژی و انرژی اهمیت فراوانی دارد. شیمی علمی تغییرات و تبدیل است و متخصصان آن بازارکار بسیار خوبی در کشورهای پیش‌رو دارند.

از نظر دوران تحصیلی هم مهندسی شیمی یکی از سخت‌ترین رشته‌های دانشگاهی در جهان است که چارت درسی و پروژ‌ه‌های علمی دشوار و زمان‌بری دارد. تحصیل در رشته مهندسی شیمی می‌تواند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر ادامه داشته باشد که وجود گرایش‌های مختلف از دلایل مهم این فرصت است. در زیر به گرایش‌ها متنوع و عالی مهندسی شیمی اشاره شده است:

 • گرایش شبیه‌سازی
 • طراحی فرآیندها
 • گرایش کنترل
 • گرایش بیوتکنولوژی
 • کاتالیست و ترموسینتیک
 • گرایش داروسازی
 • محیط زیست
 • گرایش بیوشیمی
 • مهندسی انرژی
 • مهندسی هسته‌ای
 • مهندسی نفت

در حال حاضر تحصیل مهندسی شیمی در کانادا و آلمان، شرایط بهتری را برای دانش‌آموزان ایرانی دارد و شانس پذیرش در دانشگاه‌های این دو کشور بیشتر است. اما باید توجه کرد که برای قبولی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در کنار نیاز به مدرک آیلتس یا تافل، باید در آزمون GRE هم نمره بالایی کسب کرد. استادبانک در این بخش هم بهترین اساتید زبان را در دسترس شما قرار می‌دهد.

معلم خصوصی gre

بهترین دانشگاه‌های مهندسی شیمی جهان

تعداد قابل‌توجه‌ای از برترین دانشگاه‌های مهندسی شیمی دنیا در آمریکا قرار دارد و از آسیا و اروپا نیز نمایندگانی در این لیست حضور دارند. در ادامه با 10 دانشگاه ممتاز این رشته آشنا می‌شوید:

 1. دانشگاه MIT
 2. دانشگاه استنفورد (Stanford)
 3. دانشگاه برکلی (Berkeley)
 4. دانشگاه کمبریج (Cambridge)
 5. دانشگاه کیوتو (Kyoto) – ژاپن
 6. دانشگاه آکسفورد (Oxford)
 7. دانشگاه کالیفرنیا (CalTech)
 8. دانشگاه کالج سلطنتی لندن (Imperial College London)
 9. دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)
 10. دانشگاه توکیو (Tokyo)

این لیست توسط مرکز معتبر رنکینگ جهانی دانشگاه‌ها (QS World University Rankings) آماده شده است. البته باید به این نکته توجه داشت که تحصیل مهندسی شیمی در آمریکا برای دانشجوی ایرانی در حال حاضر اندکی دشوار شده است. بنابراین می‌توان با کمک مشاور تحصیلی و افراد متخصص، دانشگاه‌های باکیفیت و در دسترسی برای تحصیل در بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت پیدا کرد.

4. مهندسی عمران از بهترین رشته‌های مهندسی برای مهاجرت

عمران رشته‌ای محبوبی میان دانش‌آموزان ایرانی است که باتوجه به اشباع بازارکار آن در کشور به فکر ادامه تحصیل یا مهاجرت تحصیلی می‌افتند. مهندسی عمران همچنان یک رشته‌ی کاربردی و جذاب است که در کشورهای درحال توسعه از نظر عمرانی، خواهان فراوانی دارد. تحصیل مهندسی عمران در کانادا از بهترین فرصت‌های مهاجرت است.

کانادا برای عمران و آبادانی بسیاری از شهرهای کوچک خود نیاز به مهندسین عمران دارد و به همین دلیل دانشگاه‌های این کشور، دانشجویان بین‌المللی را جذب می‌کنند. از دیگر کشورهای مناسب برای تحصیل عمران در خارج از کشور می‌توان به آلمان، استرالیا و آمریکا اشاره کرد.

بهترین دانشگاه‌های عمران جهان

در این بخش نیز دانشگاه‌های آمریکایی حضوری پررنگ و قابل‌توجه دارند که بدون شک از جذاب‌ترین محل‌های تحصیل بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت هستند. اما براساس آخرین رتبه‌بندی موسسه کیواس، برترین دانشگاه‌های عمران جهان به ترتیب زیر است:

 1. موسسه فناوری ماساچوست(آمریکا)
 2. دانشگاه ملی سنگاپور (سنگاپور)
 3. دانشگاه فنی دلفت(هلند)
 4. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (آمریکا)
 5. دانشگاه کمبریج (انگلیس)
 6. کالج سلطنتی لندن (انگلیس)
 7. دانشگاه فنی نانیانگ(سنگاپور)
 8. دانشگاه شینهوا(چین)
 9. موسسه فناوری فدرال زوریخ (سوئیس)
 10. اکول پلی‌تکنیک فدرال لوزان (سوئیس)

باید توجه داشت که فرقی نمی‌کند در کدام یک از دانشگاه‌های سرتاسر جهان برای ادامه تحصیل در رشته عمران پذیرفته می‌شوید، دانشجوی بین‌المللی برای پذیرش در مراکز علمی معتبر نیاز به گرفتن مدرک زبان آیلتس و تاقل دارد. بنابراین از بهترین معلم خصوصی تافل یا آیلتس کمک بگیرید تا مسیر مهاجرت تحصیلی شما سریع‌تر و راحت‌تر طی شود.

رشته مهندسی پزشکی؛ انتخاب عالی برای تحصیل در آلمان و یکی از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت

5.رشته مهندسی پزشکی؛ انتخاب عالی برای تحصیل در آلمان

مهندسی پزشکی یا medical Engineering یکی از بهترین رشته‌های مهندسی برای مهاجرت است که از تلفیق علم پزشکی و اصول مهندسی شکل گرفته است. این علم پیشرفته تلاش می‌کند تا مهندسان بتوانند از ایده‌های پزشکی استفاده کنند. حیطه‌ی کاری این رشته پیشرفته بسیار وسیع شده است و از اعضای بدن مصنوعی تا تجهیزات اتاق عمل و انواع دستگاه‌های پزشکی و غیره را شامل می‌شود. به همین دلیل است که در کشورهای طراز اول جهان، مهندسی پزشکی را یکی از حیاتی‌ترین رشته‌های تحصیلی می‌دانند.

برخی از مهم‌ترین وظایف یا مشاغلی که فرد تحصیل کرده در رشته‌ مهندسی پزشکی برعهده می‌گیرد:

 • طراحی لوازم و ابزار پزشکی (اعضای مصنوعی و تشخیص مشکلات و عوارض)
 • نصب، جابجایی، نگهداری، تعمیرات و پشتیبانی از این لوازم
 • تشخیص ایمنی و کارایی ابزارها
 • آموزش نیروی فنی و دیگر کارکنان بیمارستان برای استفاده صحیح از ابزارها
 • بررسی جنبه‌های مهندسی بدن جانوران و انسان‌ها
 • آماده‌سازی و ارائه راه‌های جدید برای حل مشکلات پزشکی به جامعه پزشکان، بیمارستان‌ها و عموم مردم

اما تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کشورهای اروپایی به خصوصی آلمان، برای دانش‌پژوهان ایرانی کمی ساده‌تر به نظر می‌رسد. تحصیل مهندسی پزشکی در آلمان در چند سال گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده و این کشور برای پرورش نیروی متخصص در این زمینه، دانشجویان بین‌المللی بسیاری پذیرفته است. دانشگاه‌های برتر آلمان در رشته مهندسی پزشکی را دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه هامبورگ و دانشگاه فنی مونیخ تشکیل می‌دهند.

تحصیل در آلمان به هر صورت برای دانشجویان ایرانی، قابل‌دسترس‌تر از تحصیل در آمریکا و کانادا است و به مراتب شرایط پذیرش راحتی دارد. اما برای گرفتن اپلای و قبولی در دانشگاه‌های آلمان باید به زبان آلمانی مسلط باشید و یکی از مدارک معتبر زبان آلمانی مانند گوته را دریافت کنید.

تدریس خصوصی آلمانی

بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته مهندسی پزشکی

در این بخش لیست بهترین دانشگاه‌های جهان رشته مهندسی پزشکی را به شما معرفی می‌کنیم. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که علیرغم قرار نداشتن دانشگا‌های آلمانی در این لیست، اما دانشگاه‌های نام‌برده شده‌ی این کشور در بخش قبل، کیفیت و سطح علمی بالایی دارند و محلی مناسب برای ادامه تحصیل هستند.

 1. دانشگاه هاروارد
 2. مؤسسه فناوری راچستر
 3. دانشگاه شفیلد انگلستان
 4. دانشگاه صنعتی زوریخ
 5. دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال لوزان
 6. مؤسسه فناوری جورجیا
 7. دانشگاه کمبریج
 8. دانشگاه توئنته هلند
 9. دانشکده پزشکی جانز هاپکینز
 10. دانشگاه دوک کارولینای شمالی

تحصیل در مهندسی پزشکی در هریک از دانشگاه‌های معتبر و باکیفیت به معنای تحصیل در یکی از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت است.

مهندسی معماری از بهترین رشته‌های مهندسی برای تحصیل در خارج از کشور

6.مهندسی معماری برای تحصیل در خارج از کشور

معماری رشته‌ای تلفیق شده از هنر، خلاقیت و مهندسی است و محبوبیت فروانی میان دانش‌پژوهان سرتاسر جهان دارد که در لیست بهترین رشته‌های مهندسی برای مهاجرت نیز قرار می‌گیرد. تنوع گرایش های رشته معماری در خارج از کشور خوب است و علاقه‌مندان می‌توانند در شاخه‌های تحصیلی زیر در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا آموزش ببینند:

 • معماری داخلی
 • معماری منظر
 • معماری مرمت بازسازی بناهای تاریخی
 • معماری شهری
 • معماری روستایی
 • معماری و طراحی شهری
 • معماری و مطالعات شهری
 • پژوهش معماری

دوران تحصیل رشته معماری در مقطع کارشناسی مانند داخل کشور 3 تا 4 سال است، هرچند در برخی از دانشگاه‌ها این عدد تا 5 سال نیز می‌رسد. شرایط پذیرش دانشجو در هر دانشگاه متفاوت است، ولی وجه اشتراکی که میان همه‌ی آن‌ها دیده می‌شود، نیاز به گرفتن مدرک زبان آیلتس یا تافل توسط دانش‌پژوه است.

برترین دانشگاه‌های جهان در رشته معماری:

گرایش‌های متنوع رشته معماری موجب شده است تا برخی از دانشگاه‌ها در یک شاخه‌ی خاص از رشته معماری رتبه‌ی بالاتری داشته باشند. اما در مجموع دانشگاه‌های زیر به عنوان محل تحصیل رویایی علاقه‌مندان رشته معماری شناخته می‌شوند:

 1. موسسه فناوری ماساچوست
 2. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی
 3. دانشگاه هاروارد
 4. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 5. دانشکده معماری بارتلت در لندن
 6. دانشگاه صنعتی دلفت
 7. دانشگاه زوریخ سوئیس
 8. دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا (اسپانیا)
 9. دانشگاه لایبنیتس در هانوفر (آلمان)
 10. دانشگاه ملی سنگاپور
 11. دانشگاه سیدنی

در این بخش با تنوع دانشگاه‌های بیشتری از سرتاسر دنیا روبه‌رو هستیم و فقط مراکز علمی آمریکا خودنمایی نمی‌کنند. این برای دانش‌آموزان ایرانی که به دنبال تحصیل در بهترین رشته‌ های ریاضی برای مهاجرت و به طور تخصصی رشته معماری هستند، خبر خوبی است. در هر صورت پذیرش گرفتن در دانشگاه‌های اروپایی یا آسیایی کمی راحت‌تر از دانشگاه‌های آمریکا است.

7.مهاجرت تحصیلی با مهندسی مکانیک

مکانیک یکی دیگر از رشته‌های مهندسی علم ریاضی است که از انتخاب‌های خوب برای مهاجرت تحصیلی دانش‌پژوه ایرانی شناخته می‌شود. مهندسی مکانیک، به اصطلاح از رشته‌های مادر علوم مهندسی است که صنایع مختلفی را پشتیبانی می‌کند.

این رشته در‌ زمینه‌هایی مانند‌ هوا و فضا،‌ ساخت و تولید انواع دستگاه‌های صنعتی، برق و الکترونیک،‌ صنعت خودرو، حمل و نقل و غیره کارایی دارد و نقش اساسی در پیشبرد اهداف تولیدی و صنعتی آن‌ها ایفا می‌کند. مهندسی مکانیک از مباحث علوم ریاضی و محاسبات تشکیل شده است و گرایش‌های متنوعی در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتر دارد:

 • مهندسی دریا
 • مهندسی کمک رایانه
 • مهندسی خودرو
 • مهندسی نیروگاه های تولید انرژی
 • مهندسی آکوستیک
 • مهندسی سامانهHVAC
 • مکاترونیک

تحصیل در رشته مهندسی مکانیک در کانادا یکی از پیشنهادهایی است که می‌توان به متقاضیان ایرانی این رشته ارائه کرد. آلمان، انگلیس و آمریکا نیز گزینه‌های جذابی برای یکی از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت هستند و دانشگاه‌های این کشورها محل عالی برای فارغ‌التحصیلی از گرایش‌های مختلف مهندسی مکانیک شناخته می‌شوند.

بهترین دانشگاه‌های مهندسی مکانیک جهان

اگر بخواهیم لیستی از برترین دانشگاه‌های جهان رشته مکانیک تهیه کنیم، مانند بسیاری از رشته‌های مهندسی دانشگاه‌های آمریکا در صدر قرار می‌گیرند. این لیست شامل موارد زیر است:

 1. دانشگاه ماساچوست
 2. دانشگاه استنفورد
 3. دانشگاه بریتانیا کمریج
 4. دانشگاه هاروارد
 5. دانشگاه آکسفورد انگلستان
 6. دانشگاه توکیو – ژاپن
 7. دانشگاه جورجیا آمریکا

تحصیل مهندسی مکانیک در خارج از کشور و  در این دانشگاه‌ها رویا بزرگ علاقه‌مندان به این رشته است. اما جدا از اینکه شرایط و انتخاب شما برای ادامه تحصیل در کشورهای دیگر چیست، باید مدرک زبان معتبری را با شرکت در آزمون‌های بین المللی آیلتس یا تافل به دست آورید.

مهندسی صنایع از برای مهاجرت تحصیلی

8.مهندسی صنایع از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت

مهندسی صنایع ترکیبی از علوم ریاضی، مهندسی، اقتصاد و مدیریت است که شرایط بازارکار خوبی دارد. متخصص این رشته با ارزیابی سیستم‌ها، نقاط قوت و ضعف را ابتدایی شناسایی کرده و سپس راه‌حل مناسب برای تقویت را ارائه می‌هد. در یک نگاه کلی، مهندس صنایع از صفرتا صد تولید یک کالا را تحت نظرات دارد و در فرآیند تولید آن دخیل است. محل کار مهندس صنایع نیز به واسطه‌ی اهمیت این رشته متنوع است و در محیط‌های مختلفی مشغول به کار می‌شود.

به همین دلیل است که رشته مهندسی صنایع را انتخابی مناسب برای مهاجرت تحصیلی شناخته می‌شود. کشورهای آمریکا، آلمان و کانادا اهمیت بالایی به متخصصین این رشته می‌دهند و اگر دانش‌پژوه بتواند در دانشگاه‌های این کشورها ادامه تحصیل دهد، فرصت بزرگ و ارزشمند به دست آورده است. بازارکار مهندسی صنایع در سه کشور نام برده شده، رونق خوبی دارد.

بهترین دانشگاه‌های مهندسی صنایع در دنیا

دانشگاه‌های بسیاری در سراسر جهان، رشته مهندسی صنایع را تدریس می‌کنند. این رشته در اروپا و قاره آمریکا موردتوجه مراکز علمی متعددی است. در ادامه برخی از مشهورترین دانشگاه‌ها در زمینه‌ی آموزش نیروی متخصص رشته مهندسی مکانیک را معرفی می‌کنیم:

 • دانشگاه‌های انستیتوی تکنولوژی جورجیا
 • دانشگاه میشیگان آن آربور
 • دانشگاه کلمبیا در نیویورک
 • دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
 • دانشگاه نورث وسترن
 • دانشگاه پنسیلوانیا
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه کلمسون
 • دانشگاه پوردو
 • دانشگاه تگزاس

بنابراین اگر نگاه بازتر و جهانی‌تر به رشته مهندسی صنایع داشته باشیم، مشخص می‌شود که این رشته یکی از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت است که بعد از دوران تحصیل نیز بازارکار خوبی دارد.

9.مهندسی برق با هدف مهاجرت تحصیلی

مهندسی برق از قدیمی‌ترین رشته‌های مهندسی برای مهاجرت است. این رشته به مطالعه‌ی الکتریسیته، الکترونیک و الکترومغناطیس می‌پردازد و در حال حاضر نیز، دغدغه و مبحث مهمی در اقتصاد و صنایع جهانی شناخته می‌شود. حوزه‌ی کاری مهندسین برق وسیع است و از از طراحی مدارها و سیستم‌‌های کنترلی هوشمند در ابعاد نانومتر شروع می‌شود و تا برق رسانی شبکه‌ای کشورها می‌رسد. دانشجویان ایرانی در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند برای تحصیل در رشته برق در خارج از کشور اقدام کنند.

گرایش‌های اصلی این رشته شامل: قدرت، الکترونیک، کنترل و مخابرات می‌شود که هرکدام از این شاخه‌های تحصیلی اهمیت خود را در صنایع دنیا دارند. کشورهای کانادا و استرالیا هم مقاصد خوبی برای مهاجرت تحصیلی از طریق رشته مهندسی برق هستند. با اینکه رشته‌های مهندسی جدید و مدرن‌تری در دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود، اما همچنان مهندسی برق یکی از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت است.

بهترین دانشگاه‌های جهان در مهندسی برق به عنوان یکی از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت

برترین دانشگاه‌های مهندسی برق در آمریکا، اروپا و آسیا وجود دارند. البته این رتبه‌بندی براساس ارزیابی موسسه کیواس اعلام شده است و ممکن است با معیارهای موسسات دیگر تفاوت‌هایی داشته باشد. ولی به طور کلی دانشگاه‌های نام برده شده در این لیست بسیار مشهور و خوش‌نام هستند.

 1. موسسه فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی) – امریکا
 2. دانشگاه استنفورد – امریکا
 3. دانشگاه کالیفرنیا، برکلی (USB)- امریکا
 4. دانشگاه فنی نانیانگ (NTU) – سنگاپور
 5. دانشگاه ملی سنگاپور
 6. دانشگاه کمبریج – انگلیس
 7. موسسه فناوری فدرال زوریخ (ETH) – سوییس
 8. دانشگاه اکسفورد – انگلیس
 9. دانشکده سلطنتی لندن – انگلیس
 10. موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL) – سوییس

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، دانشگاه‌های آمریکا حضور چشم‌گیر در این لیست دارند. هرچند در چند سال گذشته تحصیل در آمریکا برای دانش‌آموزان ایرانی سخت شده است، اما دانشگاه‌های این کشور در رشته‌های مختلف بورسیه می‌دهند که فرصت خوبی برای هر دانش‌پژوهی است. پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی رشته ‌های بورسیه دار آمریکا مجله استادبانک را در همین زمینه مطالعه کنید.

رشته آمار؛ رشته جالب و خاص میان بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت

10.رشته آمار؛ رشته جالب و خاص میان بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت

میان جمعی از رشته‌های مهندسی برای مهاجرت، رشته آمار یکی از جالب‌ترین و نادیده‌ گرفته‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایران است. رشته ریاضیات و آمار در کشورهای توسعه‌یافته، اهمیت و جایگاه خاصی دارد که فرد متخصص با استفاده از ابزارهای ریاضی، داده‌ها و اطلاعات مهم را در حوزه‌های مختلف بازیابی و تحلیل می‌کند. تحصلی در رشته آمار، یک انتخاب جذاب و جسورانه است که بعد از فارغ‌التحصیلی نیز، فرصت‌های شغلی خوبی را پیش‌روی فرد متخصص می‌گذارد.

مشاغل رایج در آمریکا و اروپا برای کسی که در رشته ریاضیات و آمار تحصیل کرده است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • اکچوئری
 • تحلیلگر کسب و کار
 • برآورد هزینه
 • مدیر پایگاه داده
 • دانشمند داده
 • اقتصاددان
 • تحلیلگر مالی
 • محقق بازار
 • مهندس نرم افزار
 • آمارشناس

بنابراین برخلاف تصور اولیه، باید آمار را یکی از بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت دانست که در کشور میزبان شرایط کاری خوبی نیز برای آن فراهم است.

بهترین‌های دانشگاه‌های جهان در رشته ریاضیات و آمار

ریاضیات و آمار پایه و اساس اقتصاد جهان در حوزه‌های مختلف است. دانشگاه‌های بزرگ و سرشناسی در جهان به طور جدی به این تخصص نگاه می‌کنند و اهمیت بالایی برای آن برخوردار هستند. این لیست شامل مراکز علمی زیر می‌شود:

 • دانشگاه آکسفورد
 • دانشگاه کمبریج
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه ام‌آی‌تی
 • دانشگاه کلتک

تحصیل در هریک از این دانشگاه‌ها یک فرصت استثنایی برای علاقه‌مندان به رشته آمار و ریاضیات است. اما بدون در نظر داشتن رتبه دانشگاه، متقاضی نیاز دارد تا در یکی از آزمون‌های بین المللی زبان شرکت کرده و مدرک آیلتس یا تافل را بگیرد. تیم استادبانک بهترین اساتید زبان کشور را با مناسب‌ترین قیمت در دسترس شما قرار داده است.

معلم خصوصی زبان انگلیسی

پذیرش در بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت با کمک اساتید زبان استادبانک

مهاجرت تحصیلی فکر و هدف بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان ایرانی است. رشته‌های ریاضی نیز به دلیل تنوع و اهمیت فروانی که دارند، فرصت خوبی را برای محصلان فراهم می‌کنند تا در دانشگاه‌های کشورهای توسعه‌یافته درس بخوانند. در این مقاله بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت معرفی شد که به خوبی طیف متنوع علوم و مهندسی ریاضی را نشان می‌دهند.

اما تحصیل در خارج از کشور، نیاز به مقدماتی اساسی و مهم دارد که گرفتن مدرک آیلتس یا تافل با حداقل نمره‌ی اعلام‌شده توسط دانشگاه میزبان، در صدر این پیش‌نیازها قرار می‌گیرد. سامانه جامع آموزشی استادبانک با بهترین اساتید تدریس خصوصی زبان به دو صورت آنلاین و حضوری به شما کمک می‌کند تا این مسیر را راحت‌تر و سریع‌تر طی کنید.

اگر برای انتخاب معلم خصوصی زبان نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکل، می‌توانید با پشتیباتی استادبانک به شماره‌ی 91005343 021 تماس بگیرید. انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت کدام رشته‌ها هستند؟

بهترین رشته‌های ریاضی برای مهاجرت متنوع هستند و در کنار رشته‌های مهندسی مانند معماری، شیمی و صنایع چند رشته علوم ریاضی نیز وجود دارد. در این مقاله به طور کامل این رشته‌ها و دانشگاه‌های آن‌ها را بررسی کردیم.

بهترین دانشگاه‌های رشته‌های ریاضی برای مهاجرت فقط در آمریکا وجود دارد؟

در یک نگاه کلی، تعداد قابل‌توجه‌ای از بهترین دانشگاه‌های مهندسی و دیگر رشته‌های ریاضی در آمریکا وجود دارد. اما در اروپا و آسیا نیز، چندین دانشگاه ممتاز، معتبر و درجه یک وجود دارد که در طول این مقاله به آن‌ها پرداخته شده است.