انتخاب رشته کنکور انسانیانتخاب رشته کنکور تجربیانتخاب رشته کنکور ریاضیمشاوره تحصیلی کنکور

بهترین رشته های تحصیلی در دنیا | پول‌سازها و سخت‌ترین رشته‌ها!

3174 0
25 خرداد 1401
بهترین رشته های تحصیلی در دنیا | پول‌سازها و سخت‌ترین رشته‌ها!

چرا درس می‌خوانیم؟ سال‌ها زحمت می‌کشیم و زمان، انرژی و هزینه‌های مختلفی را می‌پردازیم تا به چه هدفی برسیم؟ تا الان به این سوال ساده فکر کرده‌اید؟ به احتمال فراوان پاسخ این سوال، گرفتن مدرک در بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا و کشور خودمان است تا ما را به شغلی پولساز و معتبر برساند. در این مسیر هم گاهی باید روی علایق‌‌مان پا بگذاریم و آن‌ها را نادیده بگیریم.

اما بهترین رشته‌های جهان که از نظر علمی و اقتصادی حرف اول را می‌زنند، کدام رشته‌ها هستند؟ شناخت این تخصص‌ها به ما کمک می‌کند تا تصمیم بهترین برای آینده تحصیلی خود بگیریم و چشم‌انداز وسیع‌تری داشته باشیم. در نهایت هدف و اشتیاق هر دانش‌آموز یا دانشجویی از سال‌ها برنامه‌ریزی درسی و مطالعه، رسیدن به شغلی جذاب و پردرآمد است. مجله استادبانک در این مقاله به شما بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا را معرفی می‌کند که برخی از آن‌ها در ایران هم یک رشته پولساز شناخته می‌شوند. در بخش آخر هم با چهار رشته جالب آشنا می‌شوید که شهرت کمتری در ایران دارند، ولی تخصصی برتر با دستمزدی بالا هستند.

بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا برای شما کدام است؟ از مشاور تحصیلی کمک بگیرید!

انتخاب رشته مناسب برای هر فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی از دانش‌پژوهان قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر و مهاجرت تحصیلی را دارند. برخی دیگر دوست دارند در یکی از بهترین رشته‌های آینده جهان تحصیل کنند تا در صورت لزوم بتوانند از طریق مدرک‌شان شرایط مهاجرت را داشته باشند و از طرفی دیگر در ایران نیز شغل و درآمد خوب برای آن‌ها وجود داشته باشد. بنابراین نمی‌توان از یک فرمول ثابت برای پیدا کردن بهترین رشته‌های تحصیلی استفاده کرد.انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

شناخت رشته‌های برتر دنیا با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و تحصیلی محل اقامت در کنار شرایط دانش‌پژوه، مهم‌ترین معیارهایی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد. اما برای رسیدن به هدف، نیاز دارید تا یک فرد آگاه و متخصص شما را راهنمایی کند و چشم‌انداز درستی در همه‌ی جوانب به شما ارائه دهد. شرکت در جلسات مشاوره تحصیلی، اقدامی هوشمندانه است تا این تصمیم مهم و سرنوشت‌ساز از راهی مطمئن بگیرید و قدم محکمی بردارید. مشاور تحصیلی کسی است که ابتدا بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا را معرفی کرده و سپس مناسب‌ترین انتخاب را برای شما مشخص می‌کند.

در ادامه به معرفی بهترین رشته‌های تحصیلی در اروپا، آمریکا، کانادا و نقاط مختلف جهان می‌پردازیم. برخی از این رشته سخت‌تر و بعضی‌ از آن‌ها در ایران کمتر شناخته شده‌اند. به این نکته توجه کنید که این رشته‌ها بدون ترتیب و اولویت معرفی شده‌اند.

1.علوم کامپیوتر (EECS) و فناوری اطلاعات یکی از بهترین رشته‌های آینده و حال جهان

کامپیوتر در همه‌ی بخش‌های زندگی امروز وارد شده است و یکی از رشته‌های محسوب می‌شود که در بیشتر نقاط جهان پول‌ساز است. علوم کامپیوتر و فناروی اطلاعات شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی متنوعی را شامل می‌شوند که هر کدام کارایی بالا و سطح درآمد منحصر به خودشان را دارند. مهندسی‌های کامیپوتر، شبکه، اینترنت و طراحان نرم‌افزار برخی از بهترین رشته‌های تحصیلی در اروپا و آمریکا هستند که متخصص ‌آن‌ها امنیت شغلی و درآمدی بسیار خوبی دارند.

ویژگی مثبت دیگر این رشته‌ها، آینده‌دار بودن و چشم‌انداز روشنی است که در پیش‌روی آن‌ها قرار دارد. به طور کلی، کامپیوتر و علم و مشاغل مرتبط با آن متعلق به دنیای آینده است. بنابراین اگر به دنبال یکی از خوش‌آتیه‌ترین و بهترین رشته‌های دانشگاهی دنیا می‌گردید، حتما علوم کامپیوتر (EECS) و فناوری اطلاعات را در نظر داشته باشید.

2.مدیریت با شاخه‌های تحصیلی متنوع از بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا

مدیریت یکی از پولساز‌ترین رشته‌های دانشگاهی در آمریکا و دیگر نقاط جهان است. تنوع‌ رشته‌های مدیریت بسیار خوب است و در مجموعه 1100 گزینه‌ی تحصیلی برای این تخصص وجود دارد. یکی از دلایل درآمد بالا رشته مدیریت، چند بعدی بودن آن است. یک مدیر می‌تواند به صورت همزمان کارشناس مالی، منابع انسانی یا کارشناس امور بازرگانی شرکت باشد و به واحدهای مختلف سازمان مشاوره دهد.  از شاخه‌های پرطرفدار و کاربردی مدیریت می‌توان به مدیریت IT، بازرگانی، MBA به خصوص در آمریکا اشاره کرد.

3.مهندسی برق؛ یکی از سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی در دنیا

توسعه‌ی زیر ساخت‌ها و به‌روز نگه‌داشتن فناروی‌های مربوط به حوزه‌ی برق و نیرو، این رشته را تبدیل به یکی از پیچیده‌ترین و سخت‌ترین تخصص‌ها کرده است. مهندسی برق در چند شاخه‌ی مختلف تدریس می‌شود که مهندسین برق با گرایش قدرت در کشورهای مطرح، درآمد بالاتری دارند. هرچند به طور کلی این رشته، سطح دستمزد سالیانه‌ی خوبی دارد. کشورها مانند هلند و انگلستان در اروپا و آمریکا از بهترین محل‌های تحصیل برای علاقه‌مندان به این رشته شناخته می‌شوند و به طور کلی یکی از بهترین رشته‌های دانشگاهی در دنیا است.

معماری و عمران از بهترین رشته‌های دانشگاهی در دنیا

4.مهندسی عمران

عمران یکی از رشته‌های پول‌ساز و جالب در جهان محسوب می‌شود که افراد فارغ‌التحصیل از این رشته، در موقعیت‌های شغلی متنوعی مانند: مهندس طراح، پیمان‌کار، مشاور پروژه، مدیر تیم و غیره مشغول بکار می‌شوند. هرچند مهندسی عمران در ایران دچار معضل اشباع نیروی متخصص شده است و بازار کار آن رو به نزول است. اما برای اینکه با رشته‌های تحصلیی بهتر و متنوع‌تر کشور آشنا شوید، توصیه می‌کنیم مقاله‌ی معرفی رشته‌ های دانشگاهی ایران مجله استادبانک را مطالعه نمایید.

5.مهندسی معماری، هنر، خلاقیت و پولسازی!

معماری از رشته‌های است که در آن ذهن مهندسی و خلاقیت به طور همزمان باید فعال و آگاه باشد. به همین دلیل مهندسی معماری را یکی از سخت‌ترین رشته‌ها می‌شناسند که نیاز به علاقه‌ی فراون دانشجو دارد. معماران همیشه در دسته‌بندی متخصصین هنرمند و باهوش شناخته می‌شوند که درآمد و سطح کارایی بالایی دارند.

بازار کار مهندسین این رشته بسیار خوب است و آن‌های می‌توانند در حوزه‌های طراحی داخلی، برنامه‌ریزی شهری، توسعه دهنده املاک، بازسازی و غیره همکاری داشته باشند. بنابراین معماری یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا است که می‌تواند بستر خوبی برای موفقیت و پیشرفت دانش‌پژوه باشد.

6.مهندسی نفت؛ یکی از بهترین رشته‌های دانشگاهی در دنیا

سوخت و تامین انرژی‌های سوختی همچنان در سراسر جهان رونق دارد و دغدغه‌ی دولت‌ها و ارگان‌های رسمی است. کار مهندسین نفت، کاوش و استخراج نفت و گاز است. این رشته در آمریکا نسبت به اروپا بازار کار و تقاضای بهتری دارد و به همین دلیل در لیست بهترین رشته‌های تحصیلی قرار می‌گیرد. طبق آخرین اطلاعات دستمزد سالیانه‌ی یک مهندس نفت در آمریکا نزدیک به 95 هزار دلار است که درآمدی بالا و قابل توجه محسوب می‌شود.

7.مهندسی شیمی؛ از سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی

دوران تحصیلی رشته مهندسی شیمی، برای دانشجویان این رشته ساده نیست و آن‌ها باید انرژی و مدت زمان بیشتری را صرف مطالعه و آماده‌شدن برای امتحانات و دیگر وظایف دانشگاهی صرف کنند. به همین دلیل بیش از هرچیز، مهندسی شیمی را باید یکی از سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی در دنیا نامید. البته این زحمات و تلاش در بازار کشورهای بزرگ و مطرح به خوبی پاسخ داده می‌شود و متخصصین این حوزه سطح درآمد بالایی را تجربه می‌کنند. مهندسین شیمی در زمینه‌های، کنترل کیفیت، طراحی، تولید، مدیریت و مهندسی استفاده و حمل مواد شیمیایی فعال می‌کنند و معمولا محل کار آن‌های کارخانه‌ها، مناطق پتروشیمی و شرکت‌های متنوع است.

8.پزشکی؛ یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در اروپا و آمریکا

رشته پزشکی همیشه یکی از بهترین رشته‌ها شناخته شده است که قبولی و در گام بعد فارغ‌التحصیلی از آن ساده نیست. هر جامعه‌ای به پزشکان زبده و باسواد نیاز دارند تا در بخش درمانی و سلامت کشور خدمت کنند. این رشته بدون شک یکی از پول‌سازترین رشته‌ها است و اعتبار اجتماعی بسیار خوبی را نیز به همراه دارد. این رشته برای کشورهای اروپایی اهیمت بالایی دارد و آن‌ها به دنبال تامین نیروی متخصص در این حوزه هستند. همین مسئله باعث شده است تا درآمد پزشکان در سطح خوبی قرار بگیرد.

بنابراین پزشکی در سراسر دنیا یکی از پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی شناخته می‌شود که شاخه‌ها و تخصص‌های متنوعی نیز دارد. داندان‌پزشکی، روان‌پزشکی، خون‌شناسی و متخصص کودکان از رشته‌های پزشکی پرتقاضا در کشورهای توسعه یافته هستند و پرستاری نیز به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های این رشته، بازارکار و درآمد خوبی را برای افراد متخصص در این حوزه به همراه دارد.

داورسازی و پزشکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا و اروپا و آمریکا

9.داروسازی؛ رشته‌ پولساز برای خانم‌ها و آقایان

با اینکه داروسازی یکی از زیرشاخه‌های پزشکی محسوب می‌شود، ولی به دلیل اهمیت و سطح درآمد خوبی که میان کشورهای اروپایی و آمریکا دارد به صورت مجزا، در این مقاله معرفی شده است. داروسازان در سراسر دنیا متقاضی دارند و بازار کار این رشته‌ی علمی داغ و فعال است. صنعت داروی جهان یک بازار رقابتی شناخته می‌شود که افراد متخصص در آن ارزش بالایی دارند. فارغ‌التحصیلان این رشته در مشاغلی مانند: داروسازی اجتماعی، داروساز بیمارستانی، فارماکولوژیست و غیره مشغول بکار می‌شوند و دستمزد خوبی دریافت می‌کنند.

10.مهندسی هوافضا؛ رشته تحصیلی سخت در دنیا

مهندسی هوافضا از سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی در دنیا است که صنعت بسیار پیشرفته و جذاب دارد. مهندسین این رشته، طراحی، تولید و نگهداری هواپیما، وسایل پرنده و همچنین‌ طراحی خودروهایی با مصرف کمتر هستند که در سازمان صنایع هوایی، شرکت صنایع هواپیماسازی و شرکت‌های خودروسازی پیشرفته مشغول بکار می‌شوند. مهندسی هوافضا در آمریکا یکی از پردرآمدترین رشته‌های مهندسی است که سطح دستمزد بالایی دارد. در ایران نیز البته این رشته طرفدران خاص خود را دارد. هرچند قبولی در این رشته در دانشگاه‌های معتبر آسان نیست و باید عملکردی عالی در آزمون سراسری کنکور داشت.

برخی از بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا با شهرت پایین در ایران

میان بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا، تخصص‌های وجود دارند که علیرغم درآمد بالا، میان دانش‌پژوهان ایران چندان شناخته شده نیستند. در ادامه با 4 رشته پردآمد و جالب بازار آمریکا و اروپا آشنا می‌شوید که از رشته‌های پولساز و آینده‌دار محسوب می‌شوند:

1.رشته اقتصاد کاربردی

این رشته یکی از پردرآمدترین رشته‌ها در آمریکا است که فرد متخصص از شروع آغاز کارش سطح درآمدی قابل‌توجه دارد. جالب است بدانید درآمد سال اول افراد در این شغل از میانگین درآمد سالیانه آمریکا بالاتر است. به طور کلی فارغ‌التحصیلان این رشته از بازار کار شرایط استخدام رضایت دارند.

2.اقتصاد سیاسی

این رشته به مطالعه‌ی تجارت، تولید و روابط آن با آداب‌ و رسوم مختلف، قوانین، تعامل و سیاست‌های بین‌المللی می‌پردازد و متخصصین این رشته به واسطه‌ی این دانش، فرصت‌های شغلی خوبی دارند. این افراد می‌توانند به عنوان متخصص اقتصاد، تحلیلگر مالی، افسر ارتباطات و مشاور سیاسی مشغول به کار شوند.

ریاضیات آماری یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا

3.ریاضیات آماری یکی از بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا

تعریف ساده‌ی رشته‌ی ریاضیات آماری، حل مشکالات مالی، تجاری، پیش‌بینی میزان ریسک و خطرات ناشی از آن با کمک ریاضیات و نظریه‌های مالی – اقتصادی است. فارغ‌التحصیلان این رشته در موقعیت‌های شغلی تحلیلگران میزان ریسک، حسابدار، تحلیلگر حسابرسی و تحلیلگر آمار آغاز به کار می‌کنند. این رشته در بازارکار آمریکا و اروپا به Actuarial Mathematics شهرت دارد.

4.تحقیق در عملیات یکی از بهترین رشته‌های دانشگاهی در دنیا

احتمالا دانش‌آموزان ایرانی کم‌ترین شناخت از رشته‌های معرفی شده در این لیست را درباره‌ی رشته تحقیق در عملیات دارند. همان‌طور که از نام این رشته مشخص است، فرد متخصص در این حوزه یک محقق شناخته می‌شود که داده‌های تجزیه و تحلیل شده را به مدیر یا تیم مدیریتی تحویل می‌دهد. دنیای امروز، دنیا دیتا یا اطلاعات است و رشته‌ی تحقیق در عملیات به طور جزئی به مطالعه‌ی داده‌‌های آماری هر پروژه می‌پردازد تا مدیران بهترین نتیجه‌گیری و برآیند را داشته باشند.

تفاوت بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا و ایران

هدف نهایی هر دانش‌آموزی از درس خواندن، داشتن شغل و درآمد مناسب است. در این مسیر باید به استعدادها، توانایی و عملکرد دانش‌آموز دقت کرد تا بهترین انتخاب رشته را داشته باشد. اما به دلیل شرایط اخاص اقتصادی ایران، یک نکته‌ی حیاتی وجود دارد. متاسفانه بازارکار بسیاری از رشته‌های محبوب در ایران دچار اختلال و افت شدید شده است.

برای مثال ما در این مقاله از عمران به عنوان یکی از بهترین رشته‌های دانشگاهی در دنیا نام بردیم که سطح درآمد بالایی نیز دارد. ولی در ایران چندین سال است که بازارکار این رشته رکود شدیدی را تجربه می‌کند و اشباع شده است. بنابراین، بررسی بهترین رشته‌های تحصیلی در اروپا و آمریکا، مقیاس مناسبی برای ایران نیست و باید با دقت و ملاحظات بیشتری سراغ این موضوع رفت. اگر به عنوان یک داوطلب کنکور در آستانه‌ی انتخاب رشته هستید، خوب دقت کنید و با در نظر گرفتن همه‌ی جوانب از علاقه و استعداد تا پتانسیل بازار کار و شرایط شخصی‌تان، اقدام کنید. بخش انتخاب رشته کنکور مجله استادبانک نیز، مقالات و امکانات خوبی را در دسترس شما می‌گذارد.

با کمک خدمات آموزشی استادبانک در بهترین رشته‌های آینده جهان درس بخوانید

بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا را با مطالعه‌ی این مقاله شناختید. برخی از آن‌ها در ایران نیز همچنان بازارکار و چشم‌اندازی روشن دارند. استادبانک به عنوان یک سامانه جامع آموزش خصوصی به شما کمک می‌کند تا به اهداف تحصیلی خود برسید.

خدمات آموزشی این مجموعه شامل: بهترین اساتید تدریس خصوصی استادبانک به صورت آنلاین و حضوری، مقالات آموزشی و برنامه‌ریزی درسی، گام‌به‌گام کتاب‌های درسی، نمونه سوالات امتحانی و کنکور، بسته‌های معلم خصوصی و اپلیکیشن استادبانک در دسترس دانش‌آموزان سراسر کشور قرار دارند تا ساده‌تر درس بخوانند و در بهترین رشته‌های تحصیلی پذیرفته شوند.

اگر برای انتخاب معلم خصوصی به راهنمایی نیاز دارید یا در صورت داشتن هرگونه مشکل یا سوال با شماره 91005343 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به سوالات و نظرات شما کاربران عزیز است.

انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک
بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا چه ویژگی دارند؟

بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا از نظر علمی و دانشی در سطح بالایی قرار دارند و در مرحله‌ی دستمزد و درآمدی بسیار خوبی را برای فرد متخصص به همراه می‌آورند. موقعیت شغلی بهترین رشته‌های دانشگاهی در دنیا تضمین شده است و چشم‌اندار روشنی دارند.

آینده‌ی بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا چگونه است؟

بیشتر رشته‌هایی که در حال حاضر به عنوان بهترین رشته‌های دانشگاهی دنیا شناخته می‌شوند، آینده‌ی خوبی نیز دارند و هنوز برای گسترش و فراگیری مراحل بسیاری پیش‌روی این تخصص‌ها قرار دارد.