انتخاب رشته کنکور ریاضی

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ + نکات بسیار مهم انتخاب رشته کنکور

استادبانک نویسنده
3895 6
04 خرداد 1402

با توجه به اهمیت انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۲ در ذهن تمامی شرکت کنندگان گروه ریاضی، تلاش کردیم تا مجموعه‌ای از نکات شامل نحوه مشاوره تحصیلی کنکور ریاضی، اهمیت لیست رشته‌های ریاضی با رتبه مورد نیاز، زمان شروع انتخاب رشته ریاضی فیزیک، اهمیت بررسی دفترچه انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۲ و نحوه کار با نرم افزار انتخاب رشته ریاضی را مورد بررسی قرار دهیم.

رشته ریاضی از آن دسته رشته‌هایی است که هر ساله متقاضیان بسیار زیادی دارد. بر همین اساس در این مقاله از وبلاگ استادبانک تصمیم گرفته‌ایم تا در مورد مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ اطلاعات کاملی به شما ارائه دهیم. پس با ما همراه شوید تا تمام اطلاعات لازم برای انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ را در این مقاله مرور کنید.

 مشاوره کنکور استادبانک

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ با کمک مشاور تحصیلی

در زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲، همانند سال‌های قبل باید از تمامی ضوابط و قوانین دفترچه انتخاب رشته کنکور اطلاع پیدا کرده و با آگاهی و اطلاعات بالا اقدام به انتخاب رشته کنکور ریاضی کنید. اما داوطلب کنکور ریاضی به تنهایی نمی‌تواند به همه جوانب انتخاب رشته فکر کند یا همه فاکتورهای انتخاب رشته سراسری ریاضی را در نظر بگیرد. بنابراین در این شرایط مشاوره انتخاب رشته کنکور بسیار الزامی است. مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی با آگاهی از تمامی قوانین و شرایط انتخاب رشته کنکور و با سال‌های تجربه در این زمینه، بهترین فردی است که می‌تواند شما را راهنمایی کرده و به سمت انتخاب‌های درست و بهینه هدایت کند.

بررسی رتبه و تراز کسب شده داوطلب، توجه به زمان‌های مهم و خاص نظیر تاریخ اعلام نتایج اولیه کنکور، زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی، بررسی رشته‌های دانشگاهی، شرایط پذیرش هر دانشگاه و میزان ظرفیت تکمیلی آن‌ها برای ورود دانشجو، بررسی پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی و غیره از مهم‌ترین اطلاعاتی است که شما می‌توانید با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی از آن آگاه شده و به سمت انتخاب رشته ریاضی موفق هدایت شوید. به این منظور می‌توانید با کلیک روی لینک زیر، جهت راهنمایی به صفحه مشاوره انتخاب رشته وارد شوید.

مشاوره انتخاب رشته کنکور

راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲

در سال‌های اخیر طرفداران رشته ریاضی نسبت به کنکور سال‌های قبل کمتر شده است. در زمان انتخاب رشته، هرچه دانش‌آموزان رشته ریاضی، ریزش پیدا می‌کنند، به محبوبیت رشته علوم تجربی و رشته علوم انسانی افزوده می‌شود. با این حال رشته ریاضی همچنان از رشته‌های کاربردی در دوران مدرسه و دانشگاه محسوب می‌شود. به دلیل پایین آمدن رقابت بین داوطلبان کنکور ریاضی و با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی، می‌توان در کنکور سراسری رتبه و تراز خوبی کسب کرد و وارد یک رشته و دانشگاه خوب شد.

اما در زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی باید به چه فاکتورهایی دقت شود؟ در ادامه به مهم‌ترین این فاکتورها اشاره شده است.

۱. حباب رتبه‌تان را در نظر بگیرید

سازمان سنجش دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای داوطلبان کنکور اعمال می‌کند و هنگامی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار باشد، در اعلام نتایج اولیه یعنی اعلام رتبه‌های کنکور هر دوی این سهمیه‌ها در رتبه او تاثیر می‌گذارد.

اتفاق اصلی بعد از انتخاب رشته این داوطلب می‌افتد، سازمان سنجش در هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور یکی از این سهمیه‌ها را برای او اعمال می‌کند و آن سهمیه‌ای است که بیشتر برای این داوطلب مفید بوده و با آزاد شدن یکی از این سهمیه‌ها، جا برای دیگری باز می‌شود. به همین ترتیب اگر این اتفاق برای جمعیت زیادی از داوطلبان بیافتد، هنگام اعلام نتایج نهایی با بسیاری از داوطلبان بر اساس رتبه‌های کمتری نسبت به رتبه‌ای که کسب کرده‌اند، رفتار خواهد شد.

به بیان دیگر می توان در نظر گرفت که رتبه‌هایی که داوطلبان کسب می‌کنند، بیشتر از رتبه واقعی‌شان است و در اصل به میزانی حباب دارد.

۲. در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ عجله نکنید

یکی از نکات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت، این است که نباید در انتخاب رشته‌ها عجله کنید. بسیاری از افراد در این کار زیادی عجله کرده و رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که هیچ آشنایی با آن‌ها ندارند.

پیشنهاد ما این است که در زمان بین کنکور ریاضی و اعلام نتایج اولیه، سری به دانشگاه‌های شهر خود بزنید و ضمن بررسی محیط دانشگاه با اساتید و دانشجوها تعامل کرده و نظر آن‌ها را بپرسید.

همچنین اگر در اطراف خود شخصی را می‌شناسید که از طریق رشته ریاضی وارد بازار کار شده است، نیز با ایشان صحبت کنید. این راه بسیار جواب می‌دهد، زیرا ما معمولاً پس از ورود به بازار کار و فعالیت در حرفه مورد نظر، متوجه اشتباهات خود و فرصت‌های از دست رفته می‌شویم؛ بنابراین این افراد یکی از مهم‌ترین منابع برای کمک به شما است.

۳. تمام رشته‌‌های دانشگاهی ریاضی را انتخاب کنید

یکی از اشتباهات شایع که اکثر داوطلبان انجام می‌دهند، این است که تمامی گزینه‌های موجود در فرم انتخاب را پر نمی‌کنند. منشأ این اشتباه از اینجا شروع می‌شود که بعضی از افراد تصور کرده چون افراد دیگر با رتبه و شرایط مشابه در آن کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌ شده‌اند، پس آن‌ها نیز می‌توانند قبول شوند.

پس از اعلام نتایح نهایی در ۱۵ شهریور، مشاور عالی سازمان سنجش خبر داده بود حدود ۴۶ درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، دست به انتخاب رشته نزده‌اند! دلیلی که عمدتاً داوطلبان را از انتخاب رشته باز می‌دارد، اینست که انتظار بیشتری از رتبه خود داشته و می‌دانند با رتبه‌ای که کسب کرده‌اند، احتمال قبولی آن‌ها در رشته و دانشگاه موردنظرشان کم است.

این در حالی است که قبولی دانشگاه‌ها هر ساله با تعداد بسیاری شگفتی همراه است! کسانی که از قبولی دوستان خود در رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که انتظارش را نداشته، تعجب می‌کنند. در صورتی که داوطلبان قبولی تنها کاری که انجام داده، همه ۱۵۰ کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته پر کرده و یک انتخاب رشته معقولانه انجام داده‌اند.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته‌های ریاضی

۴. دفترچه راهنمای انتخاب رشته ریاضی را مطالعه کنید

دفترچه‌ انتخاب رشته کنکور سراسری هرسال توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود که ممکن است تغییراتی به دنبال داشته باشد؛ بنابراین باید دفترچه سال ۱۴۰۲ را به خوبی مطالعه کنید، شاید دانشگاه جدیدی اقدام به پذیرش دانشجو کند، ظرفیت‌ها تغییر کرده باشد یا مسائل اینچنینی به وجود آمده باشد. پس هوشیار بوده و بعد از قرارگیری دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ بر روی سایت سازمان سنجش، آن را دانلود کرده و تمام ضوابط و قوانین آن را با دقت مطالعه کنید. در این مرحله اگر با سوالی روبه رو شده،‌ می‌توانید از بخش مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری، توضیحات لازم را دریافت نمایید.

۵. پس از اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۲ اقدام کنید

بهتر است انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ را به روزهای آخر موکول نکرده و در روزهای آغازین این کار را به سرانجام برسانید. زیرا به دلیل ترافیک بسیار زیادی که بر روی وبسایت سازمان سنجش ایجاد می‌شود، ممکن است سایت بالا نیامده و انتخاب رشته برای‌تان سخت شود. با احتساب این مشکل در همان روزهای اول، انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ را انجام دهید.

در قدم دوم لیست رشته‌های ریاضی با رتبه مورد نیاز برای هر دانشگاه را بررسی خواهیم کرد. البته لازم به ذکر است اطلاعاتی که در ادامه ذکر شده است مربوط به آخرین رتبه قبولی رشته‌های ریاضی است.

۶.بررسی لیست رشته‌های ریاضی با رتبه موردنیاز

۱. مهندسی کامپیوتر منطقه ۳

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1300 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 70 داشته باشید.

۲. مهندسی کامپیوتر منطقه ۲

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1000 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 50 داشته باشید.

۳. مهندسی کامپیوتر منطقه ۱

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 5000 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 89 داشته باشید.

۴. مهندسی صنایع منطقه ۳

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1600 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 25 داشته باشید.

۵. مهندسی صنایع منطقه۲

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1600 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 58 داشته باشید.

۶. مهندسی صنایع منطقه ۱

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 8300 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 440 داشته باشید.

۷. مهندسی مکانیک منطقه ۳

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامیپوتر شما باید حداقل رتبه 1300 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 120 داشته باشید.

۸. مهندسی مکانیک منطقه ۲

طبق بررسی اطلاعات آخرین رتبه قبولی رشته مهندسی کامپیوتر شما باید حداقل رتبه 3800 کنکور را کسب نمایید. برای دانشگاه‌های برتر مثل دانشگاه تهران نیز باید رتبه زیر 120 داشته باشید.

به طور کلی رشته های دانشگاهی ریاضی بسیار خوب است اما به‌شرطی که به آن علاقه داشته باشید. متقاضیان زیادی هرساله برای کنکور ریاضی اقدام می‌کنند؛ بنابراین شما برای کسب رتبه خوب و قبولی در دانشگاه دلخواه باید به خوبی تلاش کرده و درس‌های‌تان را خوب بخوانید.

۷. توجه به علائق شخصی

 اکثر داوطلبان در زمان انتخاب رشته نسبت به علائق خود بی‌توجه هستند. این موضوع به دو شکل رخ می‌دهد. حالت اول اینکه داوطلب نسبت به علائق خود ناآگاه است و دوم اینکه فرد به دلیل امکان قبولی در یک رشته پرمتقاضی در دانشگاه خوب، علائق خود را در نظر نمی‌گیرد.

در صورتی‌که فرد علائق خود را در  انتخاب رشته ریاضی فیزیک به روشنی نشناسد، مشاور او می‌تواند از طریق آزمون‌های تست روانشناسی، تیپ شخصیتی او را تا حدودی بررسی کرده و با کمک آن، رشته‌های مناسب را به او پیشنهاد دهد.

همچنین در صورتی‌که فرد برای قبولی در یک دانشگاه یا رشته خاص بر علائق خود سرپوش گذارد، راهنما و مشاوره انتخاب رشته ریاضی می‌تواند به این فرد در این زمینه کمک کرده و او را نسبت به اهمیت این موضوع آگاه کند. بنابراین در فرآیند انتخاب رشته ریاضی علاقه‌ی فردی شما به یک حوزه و رشته از بالاترین سطح اهمیت برخوردار است.

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران، دانشگاه‌های ایران را بهتر بشناسید!

با توجه به اهمیت انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۲ در ذهن تمامی شرکت کنندگان گروه ریاضی، تلاش کردیم تا مجموعه‌ای از نکات شامل نحوه مشاوره تحصیلی کنکور ریاضی، اهمیت لیست رشته‌های ریاضی با رتبه مورد نیاز، زمان شروع انتخاب رشته ریاضی فیزیک، اهمیت بررسی دفترچه انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۲ و نحوه کار با نرم افزار انتخاب رشته ریاضی را مورد ...

۸. نادیده گرفتن اصرار و پافشاری اطرافیان

در انتخاب رشته ریاضی شماری از داوطلبان به صورت کاملاً احساسی و تحت‌ تاثیر فشارهای سایرین، اقدام به راهنمای انتخاب رشته ریاضی از طریق افراد ناصحیح می‌کنند. اگر یک راهنمای انتخاب رشته ریاضی فیزیک معتقد بوده که بازار کار فلان رشته مهندسی خیلی خوب بوده یا اینکه فلان شغل جذابیت‌های زیادی دارد، نباید تنها به این نظرات اکتفا کنید. قطعاً هر فردی نظرات و عقاید خاص خودش را در مورد رشته‌های مختلف و بازار کار آن‌ها دارد.

اگر رشته‌ای مورد علاقه شما نباشد، حتی اگر بازار کار مناسبی داشته باشد، به‌سختی می‌توانید در آن از نظر مالی و جایگاه اجتماعی موفق باشید و در نتیجه بازار کار آن هم برای شما به خاطر ویژگی‌های فردی‌تان نمی‌تواند تاثیری بر رضایت شغلی و تحصیلی شما داشته باشد. در این خصوص تنها فرد بی‌طرف مشاوره آگاه و باتجربه‌ای است که شما را در انتخاب رشته راهنمایی کرده و با در اختیار قرار دادن اطلاعات لازم، ذهن شما را برای یک انتخاب رشته بهینه باز می‌کند.

۹. نداشتن شک و تردید در زمان انتخاب رشته

می‌توان داوطلبان کنکور ریاضی ۱۴۰۲ را پس از کنکور به چند دسته تقسیم کرد:

  • دسته اول: داوطلبانی هستند که از نتیجه آزمون خود راضی هستند.

این گروه پس از کنکور و چند روز استراحت کردن، بهتر است به فکر انتخاب رشته کنکور ریاضی باشند. با توجه به اهمیت این انتخاب در مسیر شغلی، مالی و حتی خانوادگی این افراد، بایستی از فرصت بعد از آزمون کنکور ریاضی فیزیک تا زمان اعلام نتایج در اواسط مرداد، اطلاعات خود را درباره رشته‌های مختلف و علاقه‌مندی‌های مربوط به خود تکمیل نمایند.

  • دومین گروه: داوطلبانی هستند که نسبت به نتیجه آزمون خود تردید دارند.

این دسته نیز درست مثل دسته اول، بهتر است اصل را بر قبولی در آزمون بگذارند و نسبت به جمع‌آوری اطلاعات پس از کنکور اقدام نمایند.

  • دسته سوم: کسانی هستند که به هیچ وجه از کنکور راضی نبوده و تصمیم دارند در سال آینده برای بار دوم در آزمون شرکت کنند.

این دسته می‌توانند تا زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۲ صبر کرده و در آن زمان در خصوص انتخاب رشته کنکور و ورود یا عدم ورود به دانشگاه تصمیم‌گیری کنند.
دلیل توصیه ما در خصوص شروع انتخاب رشته و تحقیق برای دو دسته اول داوطلبان بلافاصله بعد از آزمون از این جهت است که، اگر انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۲ را صرفاً به چند روز بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور موکول کنید، این احتمال وجود دارد که نظر دیگران بدون در نظر گرفتن علائق و ویژگی‌های شخصیتی‌تان، در انتخاب رشته شما تاثیر بگذارد.

۱۰. داشتن صبر و حوصله در انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۲

شماری از کنکوری‌ها به خاطر عجله‌ای که در تکمیل فرم انتخاب رشته دارند، دقت و  صبر لازم را به خرج نداده و ممکن است رشته هایی را در لیست قرار داده که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند.

توصیه ما این است که با شروع فرآیند انتخاب رشته کنکور ریاضی پس از کنکور، استفاده درستی از زمان بین کنکور و اعلام نتایج اولیه داشته باشید. برای مثال می‌توانید به دانشگاه‌های مطرح شهر خود سری بزنید و با اساتید و دانشجوها و فارغ التحصیلان آن دانشگاه در رشته‌های مختلف مشورت کنید.
یا اگر در اطراف خود افراد تحصیل کرده‌ای در رشته‌های مختلف ریاضی می‌شناسید که این روزها در بازار کار هستند، می‌توانید با آن‌ها نیز در خصوص رشته مورد علاقه خود صحبت نمایید.

۱۱. توجه به استعدادهای فردی

 خطای بعدی در راهنمای انتخاب رشته ریاضی این است که گاهی داوطلب تحت تاثیر نام یک رشته معروف قرار می‌گیرد و نسبت به استعداد و تمایلی که ممکن است در آن رشته داشته یا نداشته باشد، توجهی نمی‌کند.

بنابراین قدم اول انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ توجه به علاقه و استعداد‌ها است. موفقیت شما در هر رشته دانشگاهی به این دو موضوع وابسته است. شک نکنید که در همه حوزه‌ها نیاز به افراد ماهر وجود دارد.

۱۲. توجه به شهر محل تحصیل در زمان انتخاب رشته

تحصیل در شهرهای دیگری غیر از شهر محل زندگی شما، مشکلات خاصی را با خود به همراه خواهد داشت. در این خصوص حتماً لازم است با دیگران و خصوصاً خانواده و مشاورین مشورت کنید.

توجه به محل تحصیل به‌خصوص وقتی رشته شما روزانه بوده، از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا در‌ صورتی‌که در آن کدرشته و شهر قبول شوید اما ثبت‌نام نکنید، سال بعد از شرکت در کنکور سراسری ریاضی و  انتخاب رشته ریاضی فیزیک محروم خواهید شد.
پس فراموش نکنید با بررسی دقیق مشکلات تحصیل در یک شهر نسبت به دیگر شهرها و سنجش شرایط خود، اقدام به انتخاب کدرشته منطقی و مطمئن نمایید.

۱۳. آخرین رتبه قبولی رشته‌های ریاضی را بررسی کنید

معمولاً بررسی آخرین رتبه قبولی رشته ریاضی باعث می‌شود شما دید حدودی نسبت به مرز قبولی یک رشته در دانشگاه‌های مختلف را داشته باشید. بنابراین بهتر است بدون در نظر گرفتن رتبه خود در انتخاب رشته ریاضی ۱۴۰۲، اقدام به بررسی این لیست نمایید.

میزان حساسیت انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ در استادبانک

طبق تجربه‌ای که سایت تدریس خصوصی استادبانک سال‌ها در حوزه معلم خصوصی و مشاوره درسی داشته، بهتر است حساسیت انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ را جدی بگیرید. اگر به هر دلیلی شک دارید یا نمی‌توانید خود‌تان انتخاب رشته کرده، حتماً در جستجوی یک مشاور و راهنمای انتخاب رشته خوب باشید. در این زمینه سایت تدریس خصوصی استادبانک می‌تواند به شما کمک کند.

در بخش قبولی در کنکور سراسری و کسب رتبه و تراز عالی، استادبانک می‌تواند بهترین اساتید تدریس خصوصی کنکور را به شما معرفی کند و در بخش انتخاب رشته کنکور ریاضی و سایر رشته‌ها نیز بخش مشاوره انتخاب رشته کنکور این مجموعه فعال است. بنابراین شما می‌توانید با ورود به صفحه معلم خصوصی استادبانک یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳، از بهترین خدمات معلم خصوصی و مشاوره تحصیلی استادبانک بهره‌مند شوید.

چگونه در زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲، در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی بوده که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار مشغول هستند. همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب از مهم‌ترین افراد برای مشورت گرفتن هستند.

مهم‌ترین نکات در زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ چیست؟
  • توجه به علاقه و استعداد در انتخاب رشته کنکور ریاضی
  • توجه و اهمیت به نظر مشاوره انتخاب رشته کنکور
  • بررسی رشته‌‌های پرطرف‌دار و پردرآمد در دانشگاه‌ها و بازار کار آن‌ها
چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲ را دریافت کنیم؟

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی ۱۴۰۲، می‌توانید وارد سایت استادبانک شده یا روی لینک مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

همچنین شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ جهت راهنمایی و مشاوره با شما عزیزان فعال است.