انتخاب رشته کنکور انسانیانتخاب رشته کنکور تجربیانتخاب رشته کنکور ریاضیانتخاب رشته کنکور هنرمشاوره تحصیلی

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ + نکات مهمی که باید بدانید!

استادبانک نویسنده
4193 0
18 اردیبهشت 1401
راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ + نکات مهمی که باید بدانید!

انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ و نحوه صحیح انجام آن، آخرین و مهم‌ترین مرحله ورود به دانشگاه است. داوطلبان کنکور با همه تلاش و زحمتی که برای کسب رتبه بالا از خود نشان می‌دهند، اگر به خوبی انتخاب رشته نکرده و اولویت‌ها را در زمان پر کردن فرم انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲، رعایت نکرده باشند، علاوه بر اینکه زحمت چندین سال درس خواندن و تلاش کردن خود را به هدر داده، شانس قبولی در دانشگاه‌های معتبر و تحصیل در رشته‌های پرطرف‌دار را نیز از دست خواهند داد.

بنابراین نحوه انتخاب رشته کنکور بسیار پراهمیت است. به دلیل اهمیت بالای این موضوع، تمام داوطلبان بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری ۱۴۰۲، در اولین قدم بهتر است با یک فرد متخصص نظیر مشاوره تحصیلی کنکور ارتباط بگیرند. در مراحل بعدی، صحبت و مشورت با رتبه‌های برتر و دانشجویان رشته‌های مورد نظر خود، اطلاعات کامل‌تری کسب کنند.

همچنین داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ بایستی برای یک انتخاب رشته ایده‌آل، علاوه بر موارد بالا، با مطالعه قوانین و اصول درست انتخاب رشته کنکور، موفقیت خود را برای ورود به دانشگاه تضمین کنند. پس با ما همراه شوید تا به طور کامل از قوانین و اصول انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ آگاهی پیدا کنید.انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

پیش به سوی موفقیت با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور

برای موفقیت در انتخاب رشته کنکور سراسری، باید همزمان به چند مورد بسیار مهم توجه کنید. برای مثال به زمان‌های مهم پروسه انتخاب رشته کنکور (زمان اعلام نتایج اولیه، تاریخ انتخاب رشته کنکور، زمان قرارگیری دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش، مهلت انتخاب رشته و پر کردن فرم آن، تمدید زمان انتخاب رشته، زمان اعلام نتایج نهایی) باید دقت نمایید.

اطلاع از قوانین انتخاب رشته کنکور سراسری، شرایط ورود به دانشگاه‌های مختلف و ظرفیت پذیرش آن‌ها برای هر رشته، ضوابط انتخاب رشته برای داوطلبان مناطق یک، دو و سه و همچنین شرایط سربازی برای داوطلبان آقا و سایر نکات تکمیلی، از موارد دیگری است که باید به آن‌ها توجه شود. توجه به این نکات به همراه تحقیق راجع به رشته‌های پردرآمد دانشگاهی، رشته‌های محبوب در دانشگاه و چگونگی اولویت قرار دادن هر کدام از آن‌ها، انتخاب را برای شما سخت کرده است.

مشاوره انتخاب رشته کنکور در این زمان که شما دچار سردرگمی و چالش انتخاب رشته کنکور شده‌اید، بسیار اهمیت دارد. زیرا مشاور کنکور با آگاهی از تمام ضوابط و قوانین کنکور و همچنین تجربه‌ سال‌ها مشاوره در این زمینه، می‌تواند مسیر انتخاب رشته کنکور را برای شما هموارتر کرده و بدون آزمون و خطا، بهترین پیشنهاد‌ها را برای‌تان ارائه دهد.

انتخاب رشته کنکور سراسری

قوانین مربوط به انتخاب رشته کنکور ریاضی

داوطلبان کنکور رشته ریاضی، برای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲، در مرحله اول باید منتظر اعلام نتایج اولیه کنکور ریاضی باشند. پس از اعلام نتایج اولیه و مشاهده رتبه و تراز خود، در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری، بایستی با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی، نسبت به انتخاب کد رشته محل‌های سراسری اقدام نمایند.

داوطلبان کنکور ریاضی لازم است با توجه به گروه آزمایشی خود، لیست رشته محل‌های مورد نظرشان را در سایت انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ وارد کنند. داوطلبان رشته ریاضی مجاز به انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل هستند که نحوه چینش این رشته‌‌ها براساس اولویت و علاقه هر داوطلب است. لذا همراهی و مشورت با مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی در این مرحله بسیار اهمیت دارد.

اگر داوطلب رشته ریاضی هستید، برای اطلاع از شرایط و قوانین کامل این رشته، روی لینک زیر کلیک کنید:

قوانین مربوط به انتخاب رشته کنکور تجربی

داوطلبان کنکور رشته تجربی بایستی برای انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲، بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و اطلاع از تراز و رتبه قبولی خود، برای انتخاب رشته ۱۴۰۲ اقدام کنند. بعد از اعلام زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ توسط سازمان سنجش و قرار‌گیری دفترچه انتخاب رشته، داوطلبان کنکور تجربی، می‌توانند با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی، نسبت به انتخاب کد رشته‌ محل‌های سراسری اقدام نمایند.

داوطلبان رشته کنکور تجربی مجاز به انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل هستند که برای چینش صحیح این رشته‌ها و چگونگی اولویت قرار دادن آن‌ها، بهتر بوده به مشاور انتخاب رشته کنکور تجربی مراجعه کنند. می‌توانید اطلاعات تکمیلی بخش انتخاب رشته کنکور تجربی را از طریق لینک زیر بدست بیاورید.

قوانین مهم انتخاب رشته کنکور انسانی

برای انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲، داوطلبان این رشته باید منتظر اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری باشند. بعد از مشخص شدن کارنامه اولیه، تراز و رتبه، داوطلبان باید متناسب با این کارنامه، اقدام به انتخاب کد رشته محل‌های سراسری در رشته انسانی نمایند.

در واقع بعد از مشخص شدن زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲، داوطلبان موظف هستند براساس اولویت و علاقه خود و همچنین با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی، انتخاب رشته خود را آغاز کنند. هر داوطلب رشته انسانی مجاز به انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل بوده که نحوه چینش این رشته‌ها و اولویت‌بندی ‌آ‌ن‌ها با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور، امکان‌پذیر است.

می‌توانید اطلاعات مربوط به انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۲ را با کلیک بر روی لینک زیر کسب کنید.

قوانین مهم انتخاب رشته کنکور هنر

داوطلبان انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲، در زمان  انتخاب رشته کنکور هنر، مجاز به انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل هستند. این نحوه انتخاب رشته و چینش آن براساس علاقه و اولویت‌های هر داوطلب مشخص می‌شود. در این مرحله کمک از مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر بسیار اهمیت دارد. زیرا او به صورت کامل می‌تواند داوطلب را باتوجه به محدودیت‌های انتخاب رشته کنکور هنر، در زمان انتخاب رشته‌ها، راهنمایی کند.

داوطلبان انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲ بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور، بایستی باتوجه به تراز و رتبه قبولی خود، اقدام به انتخاب کد رشته‌ محل‌های سراسری نمایند که اطلاعات تکمیلی آن را می‌توان با کمک لینک زیر بدست آورد.

قوانین مربوط به انتخاب رشته کنکور زبان

برای انتخاب رشته کنکور زبان به صورت اصولی و صحیح می‌توان به مشاوره انتخاب رشته کنکور زبان مراجعه کرد. اما اطلاع از قوانین و ضوابط انتخاب رشته کنکور زبان برای هر داوطلبی ضروری بوده که مراحل آن به صورت زیر است:

داوطلبان انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و مشخص شدن تراز و رتبه قبولی‌شان، بایستی اقدام به انتخاب رشته محل‌های سراسری نمایند. آن‌‌ها مجاز به انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل هستند که نحوه چینش این رشته‌ها، براساس علاقه و اولویت‌ هر داوطلب مشخص می‌شود. در این مرحله کمک از یک مشاور تحصیلی کنکور و اطلاع از جزئیات انتخاب رشته کنکور هنر بسیار اهمیت دارد که نکات تکمیلی آن را می‌توانید در لینک زیر جستجو کنید.

نکات اصولی در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

سه اصل مهم برای قبولی در رشته پزشکی و سایر رشته‌های تجربی، ریاضی و غیره بسیار مهم است. این سه اصل باید در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری رعایت شود که شامل موارد زیر است:

۱. توجه به علاقه در انتخاب رشته کنکور

متاسفانه اکثر داوطلبان در زمان انتخاب رشته سراسری به علائق خود توجه نمی‌کنند. این عدم توجه دو دلیل مهم دارد:

 • دلیل اول: داوطلب نسبت به سلیقه و علائق خود آگاهی ندارد.

اگر نسبت به علائق خودتان در انتخاب رشته تردید داشته، بهتر است از طریق شرکت در جلسات مشاوره انتخاب رشته کنکور، نسبت به آن آگاهی پیدا کنید. می‌توانید به کمک مشاور انتخاب رشته، از طریق آزمون‌های استاندارد روانشناسی، تیپ شخصیتی خود را پیدا کرده و سپس رشته‌هایی که با تیپ شخصیتی شما تناسب بیشتری داشته را انتخاب نمایید.

 • دلیل دوم: داوطلب به دلیل قبولی در یک رشته پرتقاضا و یک دانشگاه خوب، علائق خود را کنار می‌گذارد.

در صورتی‌که شما برای قبولی در یک دانشگاه یا رشته خاص بر علائق خود سرپوش بگذارید، باید این را پذیرفته که زندگی‌تان را به پای عرف مردم هدر داده‌اید. این اتفاق بین نفرات برتر کنکور نیز دیده شده است که بخاطر این‌که سایر رتبه‌های برتر به سراغ یک رشته خاص رفته، آن‌ها هم آن رشته را انتخاب ‌می‌کنند و در نهایت در سال‌های بعد دچار دلزدگی و عدم موفقیت در آن رشته می‌شوند.

موفقیت شما در هر حوزه‌ای به این دو موضوع (ذوق و علاقه) وابسته است. شک نداشته باشید که در همه حوزه‌ها به افراد ماهر و حرفه‌ای نیاز است. بنابراین اگر به سراغ کاری بروید که در آن ذوق، استعداد و علاقه داشته، می‌توانید شانس موفقیت شغلی خود را بالا ببرید. بنابراین اولویت اول شما در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲، بهتر است علاقه و ذوق‌تان در رشته های انتخابی‌ باشد.

۲. توجه به اولویت‌ها در نحوه انتخاب رشته

داوطلبان کنکور سراسری پس از آزمون سراسری ۱۴۰۲، براساس اولویت‌هایشان به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 •  دسته اول:  داوطلبانی که از نتیجه آزمون خود راضی هستند.

این گروه پس از آزمون و بعد از چند روز استراحت، بهتر است به فکر انتخاب رشته کنکور خود باشند.

اگر جزو دسته اول هستید، با توجه به اهمیت انتخاب رشته کنکور از لحاظ تاثیری که در آینده بر شغل، وضعیت مالی و شرایط زندگی‌تان می‌گذارد، بهتر است از فرصت بعد از آزمون تا زمان اعلام نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۲ (نتایج نیمه دوم مرداد ماه مشخص می‌شود) استفاده کرده و اطلاعات‌تان را در خصوص رشته‌های مختلف و علاقه‌مندی خود تکمیل کنید.

 • دسته دوم: داوطلبانی که نسبت به نتایج آزمون خود شک دارند.

اگر جزو این دسته هستید همانند دسته اول بهتر بوده اصل را بر قبولی در آزمون قرار دهید و نسبت به جمع‌آوری اطلاعات لازم پس از آزمون اقدام کنید.

 • دسته سوم: داوطلبانی که به هیچ عنوان از نتیجه آزمون خود راضی نیستند.

دسته سوم داوطلبانی هستند که به هیچ وجه از کنکور راضی نبوده و تصمیم دارند در سال آینده مجدداً در آزمون شرکت کنند.

اگر از نتیجه آزمون خود به هیچ عنوان راضی نیستید، می‌توانید تا زمان اعلام نتایج صبر کرده و در آن زمان در خصوص انتخاب رشته کنکور و ورود به دانشگاه تصمیم‌گیری کنید.

۳. عدم تاخیر در انتخاب رشته ۱۴۰۲

توصیه می‌شود حتماً اگر در دسته اول و دوم داوطلبان کنکور (که در بالا به آن اشاره شد) هستید، بلافاصله بعد از آزمون نسبت به انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ اقدام نمایید. این نکته عدم تاخیر از این جهت مهّم است که اگر انتخاب رشته را صرفاً به چند روز بعد از اعلام نتایج اولیه موکول کرده، ممکن است نظر سایرین بدون در نظر گرفتن علائق و ویژگی‌های شخصیتی‌تان، در انتخاب رشته کنکور شما تاثیر بگذارد.

توصیه می‌شود که انتخاب رشته را به روز آخر موکول نکنید. به دلیل ازدحام داوطلبان برای انتخاب رشته در روز آخر، ممکن است سرورهای سازمان سنجش دچار اختلال شده و در فرآیند انتخاب رشته شما مشکل ایجاد شود.

انتخاب رشته کنکور سراسری

چند پیشنهاد کاربردی در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

برای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ پیشنهاد می‌شود مراحل زیر را به ترتیب رعایت کنید:

۱- ابتدا لیستی از رشته‌های مورد نظر خود با شانس قبولی بالا را انتخاب کرده و در دفترچه انتخاب رشته به عنوان اولویت اول‌تان وارد کنید. دقت کنید با‌توجه به میزان علاقه، محبوبیت آن رشته، دانشگاه و شهر مورد نظر، روزانه یا شبانه بودن رشته و سایر موارد تاثیر‌گذار در این انتخاب، کد رشته محل‌ها را وارد نمایید.

۲- مرحله بعدی، رشته‌هایی که هیچ علاقه‌ای به آن‌ها نداشته و به هیچ وجه نمی‌خواهید در آن‌ها ادامه تحصیل دهید را خط زده و کنار بگذارید.

۳- حال مابقی رشته‌ها را به ترتیب علاقه‌ خود و اولویت دوم‌تان به همراه شهرهای محل تحصیل‌شان ذسته‌بندی کنید. ترجیحاً شهرهایی را انتخاب کرده که در صورت قبولی، امکان سفر و تحصیل در آن شهر را داشته باشید.

هزینه‌های زیاد رفت و آمد بین شهر محل سکونت و شهر محل تحصیل، اقامت در خوابگاه دانشجویان یا پیدا کردن محل سکونت، اختلاف فرهنگی بین شهر محل سکونت و شهر محل تحصیل، جدا شدن از خانواده و امکانات آن، تنها بودن و سایر موارد مشابه، از جمله مشکلات تحصیل به صورت مستقل و در شهرهای دیگر است. بنابراین با دید باز و با فکر به همه مزایا و معایب انتخاب‌تان، لیست مورد نظر خود را پر نمایید.

اشتباهات تکراری در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

داوطلبان کنکور سراسری در زمان انتخاب رشته کنکور، ممکن است به برخی از نکاتی که در زمان انتخاب رشته کنکور،‌ باید به آن توجه شود، دقت لازم را نداشته باشند. از رایج‌ترین اشتباهات آن‌ها می‌تواند موارد زیر باشد:

 • اولین اشتباه: تکمیل نکردن ۱۵۰ گزینه انتخابی

مشاهده شده است یک سری از داوطلبان کنکور به خاطر اطمینان از قبولی در یک کدرشته محل خاص، تمام ۱۵۰ انتخاب رشته دولتی خود را کامل نمی‌کنند. برای مثال در تمام سال‌های کنکور و زمان انتخاب رشته، پیش آمده که داوطلب با رتبه ۱۰۰۰ رشته ریاضی و حتی رتبه‌های پایین‌تر و با شانس بالای قبولی در دانشگاه‌های تاپ، در هیچ یک از انتخاب‌های اول خود قبول نشده باشد.

اطمینان از قبولی، از اینجا ناشی می‌شود که در سال‌های پیش مشاهده کرده‌ که سایر افراد با رتبه و شرایطی مشابه در آن کدرشته محل قبول شده‌اند. اما این یک ریسک بزرگ است. چون احتمال دارد به دلیل تغییرات در شرایط دفترچه انتخاب رشته سال جاری، فرد در هیچ رشته‌ای قبول نشود. بنابراین با وجود اطمینان صددرصد نسبت به قبولی در رشته‌های انتخابی اول خود، باز هم تا انتهای لیست انتخاب رشته را با آگاهی و بررسی همه رشته‌ها پر کنید.

 • دومین اشتباه: عدم تحقیق و داشتن عجله زیاد در انتخاب رشته‌ها

برخی داوطلبان به خاطر عجله‌ در هنگام وارد کردن لیست انتخاب رشته‌ها و بارگذاری آن بر روی سایت، دقت لازم را به خرج نداده و به اشتباه رشته‌هایی را انتخاب کرده که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند. توصیه می‌شود بعد از شرکت در آزمون کنکور سراسری و استراحتی کوتاه، به سراغ تحقیق رشته‌های مورد نظر خود رفته و این تحقیق و بررسی را تا زمان انتخاب رشته ادامه دهید.

برای مثال به دانشگاه‌های مطرح شهر خود سر زده و با اساتید، دانشجویان و دانش‌آموختگان آن دانشگاه در رشته‌های مختلف صحبت کنید. همچنین اگر در اطراف خود فارغ‌التحصیلانی در رشته‌های مختلف می‌شناسید که در حال حاضر وارد بازار کار شده‌ و می‌توانند در این خصوص شما را راهنمایی کنند، حتماً به سراغ آن‌ها نیز بروید.

 • سومین اشتباه: اکتفا کردن به نرم‌افزارهای انتخاب رشته بدون توجه به سایر روش‌ها

در استفاده از نرم‌افزار‌های انتخاب رشته افراط نکنید. استفاده از نرم‌افزار انتخاب رشته رایگان هرچند که مفید است اما اولویت اول‌تان برای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲، نباید باشد. دقت کنید که پاسخ‌های پیشنهادی این نرم‌افزارها بدون تحلیل آن‌ها توسط افراد باتجربه نظیر مشاور انتخاب رشته کنکور، می‌تواند موجب برداشت غلط و تصمیم‌گیری اشتباه در انتخاب شما شود.

ترکیبی از تمام این ابزارها و روش‌ها به کمک یک مشاوره انتخاب رشته کنکور خوب، بدون شک همان تصمیم هوشمندانه‌ای است که موجب شده در سال‌های آینده و در دانشگاه از تصمیم خود در تابستان ۱۴۰۲ راضی باشید.

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران، دانشگاه‌های ایران را بهتر بشناسید!

انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ و نحوه صحیح انجام آن، آخرین و مهم‌ترین مرحله ورود به دانشگاه است. داوطلبان کنکور با همه تلاش و زحمتی که برای کسب رتبه بالا از خود نشان می‌دهند، اگر به خوبی انتخاب رشته نکرده و اولویت‌ها را در زمان پر کردن فرم انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲، رعایت نکرده باشند، علاوه بر ...

دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

دفترچه انتخاب رشته هر سال دستخوش تغییراتی می‌شود. برای مثال ممکن است ظرفیت یک رشته در سال جدید بین خانم‌ها و آقایان تقسیم شده باشد و یا دانشگاهی در رشته‌ای جدید اقدام به پذیرش دانشجو نماید. مرور دقیق انتخاب دفترچه انتخاب رشته کنکور باعث می‌شود شما با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ نمایید.

به محض انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش، لینک دانلود آن در همین بخش نیز بارگذاری خواهد شد تا در دسترس شما داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ قرار بگیرد.

راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور ۱۴۰۲

با وجود این که در چند سال اخیر ثبت‌نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد ادغام شده و تغییراتی در روند این آزمون ایجاد کرده است اما انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد همچنان به صورت مجزا انجام شده و با انتشار کارنامه اولیه کنکور سراسری، راه این دو دانشگاه از یکدیگر جدا می‌شود.

اگر متقاضی تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی دانشگاه آزاد هستید، بعد از مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۲، نسبت به انتخاب حداکثر ۱۰۰ کدرشته محل از میان کدرشته محل‌های گروه آزمایشی خود در فرم راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد در سایت azmoon.org اقدام کنید.

با توجه به اهمیت این مرحله برای شما متقاضیان تحصیل در دانشگاه آزاد، در ادامه مقاله نحوه دریافت دفترچه، خرید کارت اعتباری، تکمیل فرم انتخاب رشته و سایر نکات مربوط به نحوه و مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ توضیح داده شده است.

مراحل انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

هر داوطلب ابتدا باید به منظور اطلاع از وضعیت مجاز بودن به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org کارنامه اولیه خود را دریافت نماید و در صورت دارا بودن کد دسترسی انتخاب رشته دانشگاه آزاد که در انتهای کارنامه اولیه کنکور سراسری درج می‌شود، در زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته اقدام نماید.

مجاز شدگان موظف‌اند دفترچه راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ را از طریق سایت azmoon.org دانلود کرده و با دقت مطالعه کنند تا از تمامی جزئیات مندرج در آن آگاه شوند. سپس در صورت داشتن تمامی شرایط لازم، با پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲، رشته محل‌های مورد علاقه خود را متناسب با گروه آزمایشی امتحانی (اصلی یا شناور) استخراج نموده و اولویت‌بندی کنند.

بطور کلی اگر داوطلب انتخاب رشته در دانشگاه آزاد بوده باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • بررسی مجاز بودن داوطلب با توجه به کارنامه اولیه
 • مراجعه به سایت org
 • دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • اولویت‌بندی کد رشته محل‌های انتخابی
 • پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد
 • تاثیر رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

در زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد به این نکات توجه کنید:

اگر قصد دارید علاوه بر انتخاب رشته کنکور سراسری، در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ نیز شرکت کرده و شانس قبولی خود را در رشته محل‌های دانشگاه آزاد امتحان کنید، بهتر است از اهمیت رتبه و تراز اکتسابی غافل نشوید.

علت آن این است که رتبه در انتخاب رشته دانشگاه آزاد مانند انتخاب رشته کنکور سراسری از اهمیت بالایی برخوردار است و بالا بودن رتبه و تراز در هر زیر گروه، باعث شده که شانس قبولی شما در رشته محل‌های مربوط به آن زیر گروه بالاتر باشد. از این رو به شما داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ توصیه می‌کنیم پس از مشاهده کارنامه اولیه کنکور سراسری، حتماً به رتبه و تراز خود در هر زیر گروه توجه نمایید. بدیهی است که هر‌چه شما در زیر گروه مورد نظر، رتبه و تراز بهتری داشته باشید به همان نسبت شانس قبولی بالاتری در رشته‌های آن زیر گروه خواهید داشت.

نحوه چینش اولویت‌ها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

بهتر است پس از آگاهی از نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲، انتخاب‌های خود را در سه دسته خوشبینانه، منطقی و بدبینانه اولویت‌بندی کنید. در این بخش طریقه اولویت‌بندی انتخاب رشته خوشبینانه، منطقی و بدبینانه را توضیح می دهیم:

 • انتخاب‌های خوش بینانه:

این دسته‌بندی، شامل انتخاب‌هایی است که به نوعی داوطلب در آن‌ها شانس کمی برای قبولی دارد. ولی به دلیل تاپ بودن رشته و دانشگاه، داوطلب به آن علاقه دارد.  در کل این بخش از فرم انتخاب رشته اختصاص دارد به رشته محل هایی که به نوعی شانس قبولی در آن‌ها را ندارید یا به عبارت دیگر شانس قبولی‌تان خیلی کمی است.

 • انتخاب‌های منطقی:

این دسته‌بندی شامل انتخاب منطقی رشته‌هایی است که سال گذشته داوطلبان با رتبه‌های نزدیک به رتبه داوطلب در آن رشته محل پذیرفته شده‌ و امسال درصورت تغییر نکردن ظرفیت، منطقاً داوطلب هم باید در آن کد رشته محل قبول شود.

 • انتخاب‌های بدبینانه:

 دسته بندی بدبینانه، شامل انتخاب‌هایی بوده که احتمال قبولی در آن‌ها با توجه به رتبه و تراز اکتسابی بیشتر  و به عبارتی قبولی در آن‌ها تضمین شده است. بنابراین شما می‌توانید با این نوع دسته‌بندی و بررسی همه رشته‌ها، باتوجه به رتبه و تراز خود، بهترین انتخاب رشته ممکن را انجام دهید.

استادبانک و انتخاب بهترین مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد

برای اینکه تمام تلاش‌ها و زحمت‌های درس خواندن‌تان در طول یک یا دو سال کنکور، از بین نرفته و بتوانید بهترین نتیجه و دستاورد را از این همه تلاش خود، به دست بیاورید، بهتر است ریسک نکرده و در مهم‌ترین مرحله سرنوشت‌ساز زندگی خود، یعنی زمان انتخاب رشته کنکور سراسری، به سایت تدریس خصوصی استادبانک و مشاورین انتخاب رشته کنکور این مجموعه مراجعه کنید. تنها کافیست روی لینک تدریس خصوصی استادبانک کلیک کرده یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳، با تیم پشتیبانی آن صحبت نمایید.

برای موفقیت در کنکور و رسیدن به نتیجه دلخواه باید ریسک و هزینه کرد اما می‌توان این هزینه و ریسک را با یک انتخاب هوشمندانه کاهش داد. تیم تخصصی استادبانک در زمینه موفقیت در آزمون کنکور سراسری و انتخاب رشته کنکور در هر دو بخش معلم خصوصی و همچنین مشاور خصوصی، می‌تواند یاور شما باشد. انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

چگونه در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲، در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟

بهترین منبع برای جمع‌‌آوری اطلاعات مناسب و مفید در خصوص انتخاب رشته کنکور سراسری، مشاوره انتخاب رشته کنکور در رشته مورد نظرتان است. همچنین دانشجویان، اساتید و افراد شاغل در آن رشته مورد نظر نیز بهترین افراد برای مشورت کردن هستند.

چگونه در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری، یک انتخاب رشته هدفمند داشته باشیم؟

برای اینکه بتوانید با بررسی همه جوانب بهترین و هدفمند‌ترین انتخاب رشته ممکن را داشته باشید، باید براساس فاکتورهای زیر عمل کنید:

۱. مراجعه به مشاوره انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ و استفاده از راهنمایی‌های ایشان

۲. توجه به اولویت‌ علاقه در زمان چینش رشته‌ها

۳. توجه به بازار کار آن رشته و میزان درآمد احتمالی در آینده

 

چطور می‌توان به مشاور انتخاب رشته حرفه‌ای دسترسی داشت؟

دسترسی به بهترین اساتید تدریس خصوصی و مشاورین تحصیلی کنکور را می‌توان در سایت استادبانک و از بین بهترین متخصصان جستجو و پیدا کرد.