انتخاب رشته کنکور ریاضیمعرفی رشته های ریاضی

بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر

1490 0
18 تیر 1401
بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر

شناخت بهترین مراکز علمی جهان کمک می‌کند تا دید و ذهنیت شفاف‌تری نسبت به یک رشته‌ی خاص و گستردگی آن در سرتاسر دنیا داشته باشیم. کامپیوتر، علمی است که مرزهای کشف‌نشده‌ی آن همچنان پابرجاست و از تخصص‌های حال و آینده شناخته می‌شود. علاقه‌مندان و دانش‌پژوهان این رشته دوست دارند در بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر درس بخوانند و تحصیلات‌شان را ادامه دهند. اما چند سوال اساسی در این‌جا وجود دارد.

برترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر کدام دانشگاه‌ها هستند؟ معیارهای تعیین این لیست چیست؟ شانس دانشجوی ایرانی برای ورود به این مراکز چقدر است و به چه مدارکی نیاز دارد؟ مجله استادبانک در این مقاله از مجموعه مقالات برنامه ریزی درسی و مشاوره تحصیلی خود در مورد بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر به شما اطلاعات خوبی را ارائه می‌دهد. در کنار شناخت دانشگاه‌های ممتاز و رنکینگ‌های مشهور جهانی در رشته کامپیوتر با اهمیت داشتن مدرک زبان و انتخاب محل تحصیل مناسب با کمک مشاور تحصیلی نیز آشنا می‌شوید.

دانشگاه استنفورد یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر

پذیرش بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر با کمک مشاوره تحصیلی

مهاجرت تحصیلی، انتخابی جسورانه است که جوانب مختلفی زندگی دانشجو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طبیعی است که هر دانش‌پژوهی دوست دارد در بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر درس بخوانند و شرایط عالی را از نظر آموزشی و تحصیلی تجربه کند. اما، پیدا کردن بهترین دانشگاه چندان ساده نیست. می‌توان لیست ممتازترین مراکز علمی را بررسی کرد و نام‌های مشهور جهانی را شناخت. اما، بهترین محل تحصیل برای هر دانش‌آموز متفاوت با شخصی دیگر است و به عوامل متعددی بستگی دارد.

دانشجوی که قصد جدی برای رفتن به کشوری دیگر را دارد باید منطقی و براساس توانایی‌های تحصیلی و مالی تصمیم بگیرد. به همین دلیل توصیه می‌‌شود قبل از هر اقدامی تا از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید. مشاور کسی است که ابتدا بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر را به شما معرفی می‌کند، ولی در گام بعد با در نظر گرفتن شرایط و داشته‌های آموزشی و توان مالی‌تان، مناسب‌ترین دانشگاه‌ها را پیش‌روی شما قرار می‌دهد. شرکت در جلسات مشاوره تحصیلی، آگاهی فرد متقاضی را نسبت به نیازهای مهاجرت تحصیلی و داشتن مدارک بسیار مهمی مانند مدرک زبان آیلتس یا تافل بالا می‌برد تا انتخابی دقیق و هوشمندانه داشته باشد.

قبولی در بهترین دانشگاه‌های جهان برای رشته کامپیوتر و اهمیت مدرک زبان

پذیرفته شدن در بهترین دانشگاه‌های جهان برای رشته کامپیوتر شرایط خاصی دارد. مهاجرت تحصیلی، فرآیندی پیچیده و طولانی است که باید با دقت طی شود. جدا از مسائل مهاجرتی و چهارچوب‌هایش، هر دانشگاه برای پذیرش دانشجوی بین‌المللی قوانین و معیارهای منحصربه‌فرد خود را دارد. سابقه تحصیلی درخشان، مقالات و مقام‌های علمی از برخی عوامل تاثیرگذار برای پذیرش در دانشگاه‌های معتبر و شناخته‌شده هستند. در هر صورت کامپیوتر از بهترین رشته‌های تحصیلی در دنیا است که جامعه‌ی آکادمیک هر کشور برای پرورش نیروی متخصص در این حوزه، توجه و حساسیت بالایی را صرف می‌کند.انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

اما میان همه‌ی دانشگاه‌ها برخی قوانین و مدارک مورد نیاز برای پذیرش، مشترک هستند و فرد متقاضی تحت هر شرایطی باید آن‌ها را داشته باشد. در لیست زیر مهم‌ترین و به تعبیری واجب‌ترین مدارک برای مهاجرت تحصیلی را مشاهده می‌کنید:

 • داشتن مدرک دیپلم (حداقل معدل دیپلم مطابق با نمره اعلام شده توسط دانشگاه)
 • داشتن مدرک آیلتس یا تافل و GRE (در مقطع کارشناسی بیشتر دانشگاه‌ها مدرک جی‌آرای نیاز نیست)
 • قبولی در آزمون ورودی (آزمون SAT یا ACT) برخی از دانشگاه‌های آمریکا

البته این مدارک برای مقطع کارشناسی است و در لیست مدارک موردنیاز برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، موارد دیگری هم مشاهده می‌شود:

 • گرفتن مدرک GRE (طبق حداقل نمره اعلام‌شده توسط دانشگاه)
 • داشتن لیسانس مرتبط
 • داشتن حداقل معدل ۱۴ یا ۱۵
 • گذراندن دوره کارورزی یا سابقه کار در رشته مهندسی کامپیوتر

نکته بسیار مهمی که روند پذیرش دانشجو را در بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر تسهیل می‌کند، داشتن مدرک زبان معتبر است. فرد متقاضی برای مهاجرت تحصیلی، باید در آزمون‌های بین‌المللی زبان شرکت کند و مدرک تافل یا آیلتس را با حداقل نمره اعلام‌شده توسط دانشگاه مقصد به دست آورد. بنابراین، اولین گام در مسیر تحصیل رشته کامپیوتر در خارج از کشور، گرفتن مدرک زبان با کمک معلم خصوصی زبان انگلیسی است. تیم استادبانک، بهترین اساتید تدریس خصوصی زبان را با قیمت مناسب در دسترس شما قرار داده است.

معلم خصوصی ielts

معرفی بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر

چندین موسسه و سازمان مشهور وجود دارند که به صورت سالانه لیست برترین دانشگاه‌های دنیا در رشته کامیپوتر را معرفی می‌کنند. سازمان‌های رنکینگ معتبر QS WORLD، THE و شانگ‌های از مهم‌ترین موسساتی هستند که می‌توان برای شناسایی بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر به آن‌ها مراجعه کرد. هرکدام از این سازمان‌ها مطابق معیارها و روش خاصی که دارد، دانشگاه‌های سرتاسر جهان را ارزیابی کرده و رنکینگ سالانه خود را اعلام می‌کند.

معیارهای مانند: سطح بین‌المللی دانشگاه، تعداد مقالات منتشرشده در مجلات طبیعت و علوم، اعتبار مقالات (براساس اسناد ارائه شده) و دانش‌آموختگان و پرسنل تحصیلی برنده‌ی جایزه نوبل و فیلدز در نظر گرفته می‌شوند. به دلیل داشتن معیارهای متفاوت، لیست این مراکز یکسان نیست، ولی برخی دانشگاه‌ها وجود دارند که وجه اشتراک همه‌ی رنکینگ‌های معتبر جهانی هستند. در ادامه با این چند دانشگاه آشنا می‌شویم:

1.دانشگاه MIT – ماساچوست؛ بهترین دانشگاه برای رشته کامپیوتر

دانشگاه ام‌آی‌تی ماساچوست آمریکا در دو لیست از سه لیست رانکینگ جهانی اعلام‌شدن در رتبه‌ی یک جهانی میان دانشگاه‌های مشهور رشته کامپیوتر قرار دارد. به طور کلی دانشگاه MIT شهرت در زمینه رشته‌های فناوری، تکنولوژی و الکترونیک دارد و از بهترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود.

این دانشگاه خصوصی در سال 1861 تاسیس شده است و طبق آخرین آمار در مقطع کارشناسی حدود 4500 دانشجو دارد. به دلیل داشتن 20 مرکز تحقیقاتی متفاوت مانند بخش تحقیقات مهندسی محاسبات، ام‌آی‌تی انتخابی عالی برای علاقه‌مندان رشته کامیپوتر است تا در بالاترین سطح ممکن به ادامه تحصیل بپردازند. البته باید به این نکته توجه کرد که ورود به دانشگاه ساده نیست و دانشجو باید مدرک زبان معتبر با نمره بالا را در کنار دیگر مدارک تحصیلی خود ارائه دهد.

دانشگاه آکسفورد از برترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر

2.دانشگاه آکسفورد – انگلیس برای تحصیل در رشته کامپیوتر

آکسفورد، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است که در رشته‌های مختلفی رتبه‌ی یک جهان را دارد. این دانشگاه تا کنون بیش از 70 جایزه نوبل برنده شده است و در حال حاضر حدود 22000 دانشجو در مقطع کارشناسی دارد که نزدیک به 40 درصد آن‌ها را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند. ساختار آکسفورد بسیار جذاب و پویا است و هر دانشکده آن یک جامعه کوچک از دانشجویان و اساتید هستند که ارتباطی دائمی و فعال باهم دارند.

اما آکسفورد در بخش کامپیوتر نیز انتخابی عالی و مقصد رویایی برای دانش‌پژوه است و رشته مهندسی کامپیوتر با سه نوع مدرک مختلف ارائه می‌کند:

 • BA یا BS در رشته مهندسی کامپیوتر (دوره تحصیلی سه تا چهار سال)
 • BA یا BS در رشته ریاضیات و مهندسی کامپیوتر (دوره تحصیلی سه تا چهار سال)
 • BA یا BS در رشته مهندسی کامپیوتر و فلسفه (دوره تحصیلی سه تا چهار سال)

آکسفور به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز این رشته را تدریس می‌کند. به طور کلی، شیوه‌ی آموزش رشته کامپیوتر در آکسفور مبتنی بر  روش‌های تئوری و عملی است و دانشجویان باید پروژه‌های متعددی را در طول ترم تحویل دهند.

پذیرش در این دانشگاه در مقطع کارشناسی با داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با حداقل نمره 7.5 یا مدرک تافل با نمره حداقل 110 امکان دارد و دانشجو در مقطع بالاتر هم باید مدرک GRE با حداقل نمره 160 verbal و 161 quantitative داشته باشد. استادبانک در این بخش هم همراه شما است و برای همه‌ی بخش‌های زبان بهترین اساتید تدریس خصوصی را آماده‌ی برگزاری کلاس‌های آنلاین و حضوری دارد.

معلم خصوصی gre

3.دانشگاه استنفورد آمریکا با سابقه درخشان در رشته کامپیوتر

دانشگاه خصوصی استنفورد آمریکا در ایالت کالیفرنیا قرار دارد که از سال 1891 شروع بکار کرده است و از بهترین دانشگاه‌ها رشته کامپیوتر در جهان است. کسب بیش از 31 جایزه نوبل، انجام بیش از ۵۰۰۰ پروژه تحقیقاتی و علمی با حمایت مالی سرمایه‌گذاران، تخصیص ۲ میلیارد دلار برای پروژه‌های دانشگاهی، طراحی کامپیوتر از جنس نانو لوله کربنی و همکاری فارغ‌التحصیلان این دانشگاه با شرکت‌های مشهوری مانند eBay، انویدیا، یاهو، گوگل و سیسکو از مهم‌ترین دستاوردها و نقاط مثبت این دانشگاه است.

4.دانشگاه ETH زوریخ از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر

دانشگاه دولتی ETH زوریخ از بهترین مراکز علمی دنیا در زمینه فناوری است که به نوآوری در آموزش و مرکز تحقیقات پیشرفته، شهرت دارد. این دانشگاه در سال 1855 تاسیس شد و تا حال حاضر موفق به کسب 21 جایزه نوبل، 2 جایزه فیلدز، 2 جایزه پریتزکر و 1 جایزه تورینگ اوارد شده است.

دانشگاه موسسه فناوری فدرال سوئیس 16 دانشکده دارد که در رشته‌های مهندسی کامپیوتر، شیمی، معماری و فیزیک میزبان بیش از 19000 دانشجو هستند که نزدیک به 7800 نفر آن‌ها دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. رشته مهندسی کامپیوتر از سال 1980 در این دانشگاه تدریس می‌شود و یکی از بهترین رشته‌های این مرکز علمی معتبر است. دانشگاه ETH زوریخ تعامل و ارتباط موثری با محقیق و پژوهش‌گران سراسر دنیا دارد و دانشجویان این دانشگاه با شرکت‌های بزرگی مانند گوگل، مایکروسافت، Disney research و SAP همکاری می‌کنند.

بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیتر

5.دانشگاه کمبریج یکی از بهترین دانشگاه‌های مهندسی کامپیوتر جهان

دانشگاه کمبریج از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های انگلستان است که در سال 1209 تاسیس شده و رتبه‌ی یک دانشگاه‌های این کشور را دارد. امکانات و مزیت‌های کمبریج برای هر دانشجویی غنیمتی باارزش است تا در محیط آموزشی با بالاترین سطح علمی آموزش ببیند. کامبریج 13 دانشکده تخصصی دارد و در مجموع نام 89 برنده جایزه نوبل در تاریخ این دانشگاه دیده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های خاص و جذاب این دانشگاه، وجود شبکه‌ی بزرگ کتابخانه‌ای است که از 114 کتابخانه با بیش از 8 میلیون کتاب، مجله، اسناد و نسخه‌های خطی است که به صورت 24 ساعته به مراجعین سرویس می‌دهند. رشته‌های مهندسی در کمبریج، جزء بهترین رشته‌های تحصیلی هستند و شیوه‌ی آموزش این دانشگاه شرایطی را فراهم می‌کند تا دانشجو مهارت‌های تحلیلی، طراحی و محاسباتی خود را افزایش دهد.

دانشگاه کمبریج از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر است که شرکت‌های معتبری با فارغ‌التحصیلان این دانشگاه در رشته‌های هوش مصنوعی، طراحی تراشه و مدل‌سازی ریاضی همکاری می‌کنند. هوش مصنوعی یکی از پیش‌روترین علم‌های حال حاضر دنیا است و از مهم‌ترین گرایش‌های رشته کامپیوتر شناخته می‌شود. دانشجویان بسیاری از سرتاسر دنیا، دوست دارند بعد از پایان یافتن مقطع کارشناسی این رشته را در برترین دانشگاه‌های کامپیوتر دنیا بخوانند. برای آشنایی بیشتر این رشتهف توصیه می‌کنیم مقاله‌ی معرفی رشته هوش مصنوعی مجله استادبانک را مطالعه کنید.

محیط کلاس بهترین دانشگاه های دنیا در رشته کامپیوتر

6.دانشگاه کارنگی ملون – CMU در پنسیوانیا آمریکا

دانشگاه کارنگی ملون از معروف‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا است که در رشته کامپیوتر، اعتبار و سطح علمی بالایی میان جامعه‌ی آکادمیک جهان دارد. کارنگی ملون 7 دانشکده‌ی دیگر نیز دارد که هر کدام در یک حوزه‌ی خاص به آموزش می‌پردازند. طبق آخرین آمار دانشگاه کارنگی ملون نزدیک به 15 هزار دانشجو دارد که در مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند. این دانشگاه نیز مانند بیشتر دانشگاه‌های آمریکا، برای پذیرش دانشجو آزمون ACT و یا SAT را دارد و در کنار آن دانشجویان بین‌المللی باید مدرک مدرک آیلتس با حداقل نمره 7.5 و یا تافل با نمره 120 را ارائه دهند.

7.دانشگاه هاروارد از برترین دانشگاه‌های رشته کامپیوتر

هاروارد از مشهورترین دانشگاه‌های جهان است که در رشته‌های مختلفی در لیست برترین مراکز علمی جهان قرار می‌گیرد و به طور معمول در رنکینگ‌ سازمان‌های QS WORLD، THE و ARWU حضور پررنگ دارد. این دانشگاه در سال ۱۶۳۶ تاسیس شده و قدیمی‌ترین مرکز علمی آموزشی آمریکا است. این دانشگاه، فارغ‌التحصیلان بسیار مشهوری نیز داشته است و افراد سرشناسی مانند بیل گیتس، جان اف کندی، باراک و میشل اوباما، ناتالی پورتمن و هلن کلر از دانش‌آموختگان آن هستند و مارک زاکربرگ نیز قبل از ترک تحصیل، دانشجوی هارواد بوده است.

دانشگاه هاروارد محل مناسبی برای علاقه‌مندان به رشته کامپیوتر به خصوص در شاخه‌ی علوم کامپیوتر است و رشته‌های نظیر: هوش مصنوعی، تحول و رابط بین اقتصاد، سیستم‌های قابل اعتماد، گرافیک، زبان شناسی، امنیت، روباتیک، سیستم‌های مدیریت داده، معماری و یادگیری ماشین در بالاترین سطح به دانشجویان تدریس می‌شود. علوم کامیپوتر و به خصوص گرایش هوش مصنوعی و رباتیک از بهترین رشته های ریاضی برای مهاجرت دانشجوی ایرانی هستند که شرایط تحصیل و سپس بازارکار بسیار خوبی را پیش‌روی او قرار می‌دهند.

بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر در کانادا و دیگر کشورهای جهان

برخی دیگر از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر

دانشگاه‌های معتبر و باکیفیت دیگری نیز وجود دارند که شاید در لیست رنکینگ‌های جهانی حضور نداشته باشند یا در رتبه‌های بالا قرار نگیرند، اما سطح علمی این مراکز هم بسیار عالی است و برخی از آن‌ها شرایط پذیرش دانشجوی ایرانی ساده‌تری دارند و با به دلیل کشور مقصد، مهاجرت تحصیلی برای متقاضی ایرانی راحت‌تر است. ابتدا با چند دانشگاه برتر دیگر در رشته کامیپوتر آشنا شویم:

 1. دانشگاه تورنتو کانادا
 2. انستیتو اموزشی تسینگ‌هوا چین
 3. دانشگاه فنی نانیانگ
 4. موسسه آموزش عالی کالیفرنیا برکلی آمریکا
 5. امپریال کالج لندن
 6. دانشگاه پرینستون انگلیس
 7. دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور
 8. دانشگاه کرنل آمریکا
 9. دانشگاه فناوری مونیخ آلمان
 10. دانشگاه UCL انگلیس
 11. دانشگاه چینهوا چین
 12. انیستیتو فناوری جرجیا آمریکا

میان این لیست دانشگاه تورنتو که یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر است، انتخابی خوب برای دانش‌پژوه ایرانی است که به مهاجرت تحصیلی فکر می‌کند. اما نکته قابل توجه، حضور چشم‌گیر دانشگاه‌های آمریکایی است که در هر سه لیست  موسسات QS WORLD، THE و ARWU جایگاه‌های برتری را به خود اختصاص داده‌اند. در هر صورت تحصیل رشته کامپیوتر در خارج از کشور اگر با کمک مشاور و داشتن مدارک لازم همراه باشد، می‌تواند پای دانش‌پژوه را در باکیفیت‌ترین دانشگاه‌های دنیا باز کند. گرفتن مدرک تافل یا آیلتس یا نمره خوب،اولین و مهم‌ترین گام شما برای ورود به برترین مراکز علمی جهان است.

ورود به بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر با گرفتن مدرک زبان آیلتس و تافل

ورود به بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر با گرفتن مدرک زبان با کمک استادبانک

برترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر در لیست‌ها و رنکینگ‌های جهانی مختلفی اعلام می‌شوند. برخی از این دانشگاه‌ها سالیان طولانی است که در بخش بهترین مراکز علمی دنیا همیشه حضور پرنگ دارند و استمرار فوق‌العاده‌ای در آموزش نیروی متخصص و باسواد داشته‌اند. به همین دلیل، زمانی که رده‌بندی بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر را بررسی می‌کنیم، نام چند دانشگاه، بیشتر به چشم می‌آید که نشان‌دهنده‌ی سابقه‌ی درخشان و کیفیت بالای این مراکز است.

اما دانشگاه‌های دیگری نیز وجود دارند که کیفیت تدریس و سطح علمی آن‌ها بسیار بالا است و فارغ‌التحصیلان آن‌ها در بهترین شرکت‌های دنیا مشغول بکار می‌شوند. در این مقاله چند دانشگاه برتر را در کنار لیستی از دانشگاه‌های باکیفیت ولی کم‌تر شناخته‌شده را به شما معرفی کردیم. ورود به همه‌ی این دانشگاه، نیازمند داشت مدرک زبات معتبر آیلتس یا تافل است تا در مسیر مهاجرت تحصیلی دانش‌پژوه اختلالی به وجود نیاید.

سامانه جامع آموزشی استادبانک بهترین اساتید تدریس خصوصی زبان را به صورت آنلاین و حضوری در دسترس شما قرار دهد تا آماده‌ی شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان شوید. معلمان خصوصی زبان استادبانک با مناسب‌ترین قیمت کلاس‌‌های آیلتس، تافل و GER را برای متقاضیان سراسر کشور برگزار می‌کنند تا این مدارک معتبر و مهم را با نمره‌ای مناسب کسب نمایند.

تیم پشتیبانی استادبانک نیز با شماره 91005343 021 آماده‌ پاسخگویی به سوالات و ثبت نظرات، پیشنهادات و انتقادات شما کاربران عزیز است.

  انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر در کدام کشورها قرار دارد؟

اگر نگاهی به لیست بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر بندازیم، نام دانشگاه‌های آمریکا بیشتر از دیگر کشورها به چشم می‌آید. اما دانشگاه‌های معتبر و سرشناسی از اروپا، آسیا و قاره آمریکا در این لیست وجود دارند. در این مقاله به آن‌ها اشاره شده است.

شرایط پذیرش در برترین دانشگاه‌های رشته کامپیوتر در دنیا چگونه است؟

شرایط پذیرش هر دانشگاه با دانشگاهی دیگر، می‌تواند متفاوت باشد. اما قوانین در برخی موارد مشترک هستند. برای مثال، یکی از مهم‌ترین معیارهای قبولی در بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته کامپیوتر، داشتن مدرک آیلتس یا تافل است که باید با کمک معلم خصوصی زبان به آن دست یافت. در مورد اهمیت این موضوع و شرکت در آزمون‌های بین‌المللی زبان نیز در این مقاله صحبت شده است.