معرفی رشته های ریاضی

معرفی رشته هوافضا – بررسی بازار کار رشته هوافضا در مصاحبه با حسین خوشگفتار مقدم

استادبانک نویسنده
1903 0
19 خرداد 1398
چگونه مهندس هوافضا شویم؟ به همراه معرفی رشته مهندسی هوافضا در مقاله استادبانک

در این مطلب و در مصاحبه با آقای حسین خوشگفتار مقدم (رتبه ۱ دکتری) درخصوص معرفی رشته هوافضا، بازار کار رشته هوافضا، درآمد مهندسی هوافضا، معرفی رشته هوافضا و بازار کار، کارشناسی ارشد هوافضا، گرایش های هوافضا، همچنین راجع به بهترین گرایش هوافضا صحبت خواهیم کرد.

مقدمه مصاحبه:

بیشتر داوطلبین کنکور رشته های ریاضی به دنبال رشته‌های قدیمی و مطرح هستند و هدف خود را در انتخاب رشته، رشته هایی مثل مهندسی برق، عمران یا معماری قرار می‌دهند. اما رشته های نو‌ظهوری نیز وجود دارند که به مراتب جذاب تر هستند.

یکی از این رشته های جدید مهندسی هوافضا است که با داشتن پایه ریاضی فیزیک قوی و همچنین علاقه دانش آموزان می‌توانند که در این رشته به موفقیت دست پیدا کنند.

به همین ترتیب برای آنکه داوطلبان بتوانند انتخاب رشته ای درست و معقولانه‌ای داشته باشند و در آینده شغلی خود موفق عمل کنند، ما با جناب آقای حسین خوشگفتار مقدم (رتبه ۱ دکتری هوافضا) مصاحبه ای را ترتیب دادیم و با معرفی رشته هوافضا و بازار کار رشته هوافضا از زبان ایشان، خواستیم تا کمکی به داوطلبان عزیز در زمان انتخاب رشته کرده باشیم.

در ادامه این مصاحبه و مطالب دیگر خواهید خواند :

 • معرفی رشته هوافضا و بازار کار آن توضیح داده می‌شود.
 • کارشناسی ارشد هوافضا به چند گرایش تقسیم می‌شود.
 • معرفی رشته مهندسی هوافضا و بهترین گرایش هوافضا به طور کامل
 • درآمد مهندسی هوافضا خوب است؟

معرفی رشته هوافضا – بازار کار رشته هوافضا در مصاحبه با آقای حسین خوشگفتار مقدم

  معرفی رشته هوافضا | بازار کار رشته هوافضا | درآمد مهندسی هوافضا | معرفی رشته هوافضا و بازار کار | کارشناسی ارشد هوافضا | گرایشهای هوافضا

۱. لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و از نحوه‌ی آشنایی‌تون با رشته هوافضا برای ما بگید.

حسین خوشگفتار مقدم هستم. در مقطع لیسانس در دانشگاه مالک اشتر مشغول به تحصیل بودم و در مقاطع بالاتر در دانشگاه صنعتی شریف تحصیل کردم. رتبه ام در دوره ی لیسانس ۷۲۰ ، ارشد ۱۰ و دکتری ۱ شد.

من ابتدا در دوره‌ی دبیرستان به شیمی علاقه‌ی زیادی داشتم و در المپیاد شیمی هم شرکت کرده بودم. اما بنا به دلایلی نتونستم در آزمون حضور داشته باشم و سر همین موضوع خیلی روحیه‌ام رو از دست دادم.

بعد از کنکور، در موقع انتخاب رشته، رشته های پلیمر، شیمی و مهندسی شیمی رو انتخاب کردم و از اونجایی که پدرم مشاور کنکور هستند من رو با دانشگاه مالک اشتر که تازگی شروع به فعالیت کرده بود آشنا کردند.

در اون زمان دانشگاه مالک اشتر رشته‌های کمی از جمله هوافضا رو ارائه می‌داد و من هم در فرم انتخاب رشته، هوافضا رو صرفاً بخاطر دانشگاه قرار دادم و همین رشته رو هم قبول شدم. با ورود به این رشته، شناخت کافی به این رشته رو پیدا کردم و کم کم به مهندسی هوا فضا علاقه مند شدم.

دوستان عزیز همگی شانس این را نداریم که مثل آقای خوشگفتار ابتدا به هر طریقی وارد دانشگاه شویم و سپس به رشته ای که وارد شدیم، علاقمند شویم. بنابراین در کنار کمک از مشاورین و افراد متخصص، اطلاعات خودتان را در زمینه نحوه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰، ضوابط و شرایط دفترچه کنکور ۱۴۰۰ و همینطور یک انتخاب متناسب با رتبه و علائق‌تان بالا ببرید.

۲. می‌توانید گرایش های مهندسی هوافضا رو به ما معرفی کنید؟

در مقطع کارشناسی این رشته گرایش‌بندی نداره و افراد به عنوان مهندس هوافضا شناخته می‌شوند. اما در مقاطع ارشد و دکترا این گرایش ها و تقسیم بندی‌ها انجام می‌شود. در دوره کارشناسی ارشد هوافضا، ۵ گرایش وجود دارد:

گرایش آیرودینامیک

کلیت کار مطالعه و بررسی نیرو های هوایی و تاثیر اونها بر روی اجسام پرنده هست. در واقع به طور کل تقابل سیالات با اجسام رو  در این گرایش بررسی می‌کنیم. طراحی بال، لوله های هوایی و بدنه هواپیما نیز به عهده ی مهندسانی است که در این گرایش مشغول هستند.

گرایش های رشته هوا فضا : گرایش پیشرانش

گرایش جلوبرندگی (هوافضا گرایش پیشرانش)

طراحی سامانه‌های جلوبرندگی مثل موتورهای هوازی و غیرهوازی به عهده مهندسین فعال در گرایش پیشرانش است. درواقع گرایش ایرودینامیک بیشتر در زمینه سیالات صحبت می‌کند.

اما گرایش پیشرانش در زمینه سیالات بعلاوه احتراق صحبت می‌کند. در دیگر گرایش های رشته مهندسی هوافضا اصلاً واحد های مربوط به شیمی وجود ندارد. اما در این گرایش به میزان کم شیمی نیز مطرح می‌شود.

گرایش دینامیک پرواز

 در این گرایش و در بحث پرنده های هوا فضایی مهندس بحث دیداری و محاسباتیش رو مورد بررسی قرار می‌دهد. مثلاً اختلالات به وجود آمده در حین پرواز و طراحی سیستم‌های اتوپایلوت و از این قبیل کارها برعهده مهندسین مشغول در گرایش دینامیک پرواز است.

گرایش سازه های هوافضایی

این گرایش بیشتر به مکانیک جامدات یا رشته‌های سازه ای مثل عمران نزدیک است. محاسبات بارهای وارده بر هواپیما و تجهیزات و رساندن به وزن استاندارد سازه از جمله کارهایی است که در این گرایش انجام می‌دهند.

گرایش مهندسی فضایی

بررسی سامانه هایی که خارج از جو قرار دارند،  مثل موشک ها و ماهوراه ها از جمله وظایف این مهندسین است. البته با توجه به شرایط خاص موجود در خلاء کمی محاسبات متفاوت می‌شود. مثلاً در این گرایش ما اصلاً محاسبات آیرودینامیکی نداریم.

۳. به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ی ارائه و معرفی رشته هوافضا پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدن؟

دانشگاه های داخل تهران به طور کل دانشگاه‌های خوبی در زمینه رشته هوافضا هستند. برای مثال مهندسی هوافضا شریف، دانشگاه خواجه نصیر و مهندسی هوافضا امیرکبیر بسیار خوب در این زمینه عمل می‌کنند.

در شهرستان نیز دانشگاه مالک اشتر شاهین شهر اصفهان که متعلق به وزارت دفاع است در زمینه هوا فضا تاکنون به خوبی ایفای نقش کرده است.

دلیل برتری دانشگاه‌های داخل تهران اجتماع اساتید خوب در آن است. همچنین بخاطر حضور دانشجوهای نخبه در این دانشگاه ها، محیط علمی و پژوهشی خوبی رقم خورده است که باعث افزایش سطح علمی آن‌ها می‌شوند.

درخصوص دانشگاه مالک اشتر اصفهان باید گفت که تمام پشتوانه‌ی علمی وزارت دفاع بر دوش این دانشگاه است. همچنین به دلیل بودجه ی زیادی که وزارت دفاع در اختیار این دانشگاه قرار می‌دهد، آزمایشگاه ها و کارگاه های خوبی با تجهیزات زیاد وجود دارد و همین موضوع باعث تربیت دانشجو هایی با سطح عملی بالا شده است.

۴. گرایش های هوافضا و بازار کار رشته هوافضا چه روحیه و چه تیپ شخصیتی رو میطلبد؟

 • روحیه حل مسئله داشته باشد.
 • پایه ریاضی قوی داشته باشد. تمام این رشته حول محور ریاضی و فیزیک میچرخد و فردی با سطح ریاضی ضعیف در حین تحصیل دچار مشکل می‌شود.

بچه‌ها اگر واقعاً به رشته مهندسی هوافضا علاقمند هستید و دچار مشکلات زیادی در درس ریاضی و فیزیک هم هستید، بهتر است همراهی یک معلم خصوصی خوب در در زمینه کلاس تدریس خصوصی ریاضی و کلاس تدریس خصوصی فیزیک را جدی بگیرید و از این فرصتِ استفاده از معلم های برتر تدریس خصوصی به نفع خود استفاده کنید.

 • تمایل به بروز بودن داشته باشند. چون رشته مهندسی هوافضا نوبنیاد است. بنابراین هر روز کشفیات جدیدی در این حوزه عرضه می‌شود. به همین جهت دانشجوهای این رشته باید همواره خودشون رو بروز نگه دارند.
 • مدیریت زمان داشته باشند. توانایی مدیریت کردن چند پروژه و کار کردن هم زمان بر روی چند پروژه از جمله کارهایی است که در بازار کار رشته هوافضا زیاد پیش میاد. به همین خاطر باید افراد فعال در این حوزه مدیریت زمان داشته باشند.
 • بتواند کار تیمی انجام دهد. مثلاً کار کردن به روی پروژه هایی مثل ساخت هواپیما که تا ۱۰ هزار مهندس هوافضا بر روی آن کار می‌کنند. پس فرد باید بتواند در تیم های کوچک یا بزرگ ایفای نقش کند.

  معرفی رشته هوافضا بازار کار رشته هوا فضا در صحبت های اقای خوشگفتار

۵. بازار کار رشته هوافضا و همچنین درآمد مهندسی هوافضا به چه صورت است؟

کسانی که حرفی برای گفتن و ایده‌ای جدید برای ارائه داشته باشند می‌توانند هم در بازار کار رشته هوافضا و هم در دیگر رشته های مهندسی به موفقیت دست پیدا کنند. این ایده و حرف می‌تواند شامل زبان انگلیسی قوی، دانستن نرم افزار های اختصاصی و دانشگاه خوب باشد.

دانستن نرم افزار های تخصصی هر گرایش مثل سواد خواندن و نوشتن در آن رشته است. اگر فردی دانش کار با این نرم افزار ها رو نداشته باشد به هیچ عنوان نمی‌تواند که در بازار کار رشته هوافضا موفق شود.

اگر فردی این خصوصیات رو داشته باشد میتواند در شرکت های بزرگ مثل سازمان هوا و فضایی و قدس و دیگر سازمان های حکومتی و دولتی و شرکت های کوچک مشغول به کار شود و نقش مهمی رو در قسمت های مختلف شرکت‌ها ایفا کند.

لازم به ذکر است که ما بیش از ۲۰۰ شرکت خصوصی داریم که در این حیطه فعالیت دارند. پس با این وجود درآمد مهندسی هوافضا می‌تواند که برای مهندس های هوافضا مطلوب باشد.

۶. با توجه به شرایط معرفی رشته هوافضا و بازار کار آن به بچه ها، شما پیشنهاد می‌کنید که در حین کار تحصیل کنند؟

این موضوع کاملاً بستگی به شرایط فردی و زندگی دانشجو ها دارد، اگر نیاز مالی ندارند و خانواده آنها رو به هر نحوی ساپورت میکند اصلاً به سراغ کار نروند و تا دکترا مشغول به تحصیل باشند.

ولی به طور کل اگر کسی می‌خواهد که در بازار کار رشته هوا فضا موفق شود باید با محیط های کاری آشنایی داشته باشد. به نظر من لازم است که افراد در بازار کار آنها رو بشناسن و این شناخت تنها با حضورشان در بازار کار میسر می‌شود.

۷. هر فردی باید قبل از ورود دانشگاه یا در حین تحصیل یک سری مهارت عمومی داشته باشد. به نظر شما این مهارت ها چه مواردی هستند؟

 • به جستجو و تحقیق و بررسی علاقه داشته باشد. باید بتواند تا از اینترنت و یا جاهای دیگه اطالاعات روز دنیا رو به دست بیاورد. این اطلاعات به دانشجوها برای موفقیت در زمینه های مختلف علمی و کاری کمک بسزایی می‌کند.
 • به کار با کامپیوتر مسلط باشد. نرم افزار های تخصصی و نرم افزار های عمومی مثل ICDL از جمله مهارت هایی است که فارغ التحصیلان و یا دانش آموختگان رشته هوا فضا باید به آن آشنایی داشته باشد.

۸. چقدر امکان کارآفرینی و ایجاد کسب و کار و افزایش درآمد هوافضا وجود دارد؟

فردی که بخواهد وارد محیط کسب و کار شود باید اول خودش در این محیط ها حضور داشته باشد تا بتواند موفق تر عمل کند. به نظر من کسی که بدون کسب تجربه بخواهد شرکتی رو تاسیس کند، کار پر ریسکی رو داره انجام می‌دهد و امکان شکست شاید براش به درصد های بالاتری برسد. همچنین کار های پروژه ای تنها با داشتن رزومه ی خوب به افراد سپرده می‌شود.

  معرفی رشته هوافضا | بازار کار رشته هوافضا | درآمد مهندسی هوافضا | معرفی رشته هوافضا و بازار کار | کارشناسی ارشد هوافضا | گرایشهای هوافضا

۹. چقدر امکان مهاجرت در رشته هوافضا وجود دارد؟

در یک سری از گرایش ها امکان اپلای تحصیلی وجود دارد. اما کسی که قصد مهاجرت دارد باید از یک استاد خوب معرفی نامه داشته باشد. کانادا، اوکراین و روسیه سه تا از کشورهایی هستند که در رشته هوافضا دانشجو می‌پذیرند.

دانشگاه تورنتو کانادا شهریه ای حدود ۳ تا ۶ هزار دلار به صورت ترمیک دارد. البته این میزان مبلغی جدا از هزینه های اقامتی که بین ۱۵ هزار دلار است.

در اوکراین و روسیه دو نوع دانشگاه و کالج وجود دارد: دانشگاه های انگلیسی زبان و دانشگاه های بومی زبان.

دانشگاه های اوکراین بین ۳ تا ۴ هزار دلار در هر ترم هزینه دارد که اگر دانشگاه انگلیسی زبان باشد تقریباً نزدیک به هزار دلار بر این مبلغ اضافه می‌شود. اما در روسیه اغلب دانشگاه ها بومی زبان هستند و باید دوره های زبان روسی رو دانشجویان گذرانده باشند. بعد از این دوره های زبان آموزی ۱ ساله، میتوانند که وارد دانشگاه شوند.

همچنین در دانشگاه های روسیه میتوانند که همراه با تحصیل به طور نیمه وقت ( ۴۵ ساعت در هفته) کار کنند. هزینه این دانشگاه ها تقریبا بین ۴ هزار تا ۵ هزار یورو در سال است.

توصیه استادبانک در خصوص رشته مهندسی هوافضا و سایر رشته‌ها

داوطلبان عزیز بهتر است که قبل از انتخاب رشته بخوبی دفترچه کنکور راهنمای انتخاب رشته ۱۴۰۰ را مطالعه کنید. بهتر است در کنار استفاده از افراد متخصص و مشاورین انتخاب رشته، اطلاعات خودتان را راجع به حباب رتبه کنکور و دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ با تمام قوانین و ضوابطش بالا ببرید و در نهایت اگر باز هم تردید و شک دارید می‌توانید با شماره تماس 02191005343 با مجموعه استادبانک در تماس باشید و راهنمایی و مشاوره بگیرید.

لیست کامل مصاحبه ها