معرفی رشته های ریاضی

بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها | بررسی چالش‌ها و شرایط بازارکار

9995 1
25 بهمن 1400
بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها

هدف از وارد شدن به دانشگاه، فقط درس خواندن و گرفتن یک مدرک نیست. همه‌ی ما دوست داریم بعد از اتمام دوره‌ی تحصیلات در شغل مورد علاقه‌ی خودمان مشغول بکار شویم. هرچند، اولین دغدغه‌ی دانش‌آموزان کسب نتیجه‌ی مناسب در کنکور سراسری است، اما بعد از اعلام نتایج، انتخاب یک رشته مناسب با توانایی و علایق دانش‌آموز، اولویت پیدا می‌کند.

مسئله‌ی انتخاب رشته برای دخترخانم‌ها حساسیت بیشتری هم دارد و آن‌ها دوست دارند، دقیق‌ترین و جذاب‌ترین درس را برای ادامه تحصیلات انتخاب کنند. میان همه‌ی تخصص‌ها، رشته‌های مهندسی همیشه از تنوع و گستردگی بالایی برخوردار هستند و از انتخاب‌های اصلی خانم محسوب می‌شوند. اما بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها کدام است؟

مجله استادبانک در یکی دیگر از مجموعه مقالاتی که با هدف مشاوره تحصیلی به شما تهیه می‌شود به سراغ این موضوع جالب و البته مهم رفته است. در این مطلب درباره‌ی رشته های مهندسی مناسب برای دانشجویان خانم صحبت می‌کنیم و اطلاعات جالبی از بازار کار این حرفه‌ها به شما ارائه می‌دهیم.

بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

اولین و مهم‌ترین مزیت یک رشته باید این باشد که داوطلب علاقه و استعداد کافی برای ورود به آن رشته را داشته باشد. برای مثال معمولا رشته مکانیک، محبوبیت کمتری میان دخترخانم‌ها دارد، اما این دلیل نمی‌شود که شما در صورت داشتن علاقه و توانایی از ورود به آن صرف‌نظر کنید.

دومین نکته، آنالیز بازار کار، سطح درآمد و میزان پذیرش نیروی کار خانم برای آن تخصص است. واقعیت این است که بعد از دوران تحصیل شما باید به کمک مدرک کسب شده در دانشگاه، وارد بازار کار شوید. بنابراین در کنار در نظر گرفتن جذابیت‌های یک رشته، پتانسیل جذب نیرو خانم آن را هم در نظر بگیرید.

علاقه، استعداد و پتانسیل بازار کار از مزیت‌های اصلی یک رشته مهندسی مناسب برای خانم‌ها است.

سومین نکته هم این است که شما باید شرایط پذیرش در آن رشته را داشته باشید. کسب نتیجه مطلوب در کنکور سراسری، اولین قدم شما برای ورود به یکی از بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها است. پس اگر هدف مشخصی دارید و می‌دانید کدامیک از رشته‌های مهندسی برای شما مناسب است، به صورت روتین درس خواندن را فراموش نکنید و دقیق و منظم باشید. در ادمه با بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها آشنا می‌شویم.

مهندسی پزشکی برای خانم ها1.مهندسی پزشکی؛ یکی از جذاب‌ترین رشته های دانشگاهی ریاضی برای خانم ها

یکی از بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها، مهندسی پزشکی است. این رشته محبوبیت زیادی هم میان دانش‌آموزان دختر دارد و بخش قابل‌توجه‌ای از دانشجویان این تخصص را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.

رشته مهندسی پزشکی برای خانم‌ها هم از نظر بازار کار و هم از نظر سطح درآمد، کاملا مناسب شناخته می‌شود و از محدود رشته‌هایی است که بازار کار آن هنوز در ایران کاملا اشباع نشده است. متخصصان این رشته به طراحی، ساخت و تولید انواع لوازم و ابزار پزشکی مشغول می‌شوند. اقلام پزشکی برای درمان و تشخیص انواع بیماری‌ها بکار می‌روند.

مهندسی پزشکی ظرفیت بسیار خوبی هم برای مهاجرت ایجاد می‌کند و کشورهای مختلفی در سراسر دنیا به دنبال متخصصین این رشته‌ هستند. آمریکا، انگلیس، آلمان، استرالیا و کانادا بازار کار خوبی برای نیروی تحصیل کرده در رشته مهندسی پزشکی دارند.

قبولی در رشته مهندسی پزشکی آن هم در دانشگاه‌های برتر کشور، ساده نیست و باید رتبه خوبی در آزمون کنکور به دست آورید. مجله استادبانک منابع کنکور کامل و بسیار خوبی را در دسترس شما گذاشته است که می‌توانید به طور رایگان از آن‌ها استفاده کنید.

2.مهندسی شیمی؛ تخصصی ارزشمند اما سخت

مهندسی شیمی از سخت‌ترین رشته‌های تحصیلی دنیای مهندسی است که دروس متنوع و گسترده‌ای دارد. هرچند این رشته دشوار است، اما یکی از بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها است. شیمی در کنار معماری، یکی دیگر از شاخه‌های مهندسی شناخته می‌شود که تعداد دانشجویان دختر در آن‌ها معمولا بیشتر از پسران است.

در بازارکار هم در بیشتر گرایش‌های این رشته، خانم‌ها شانس بیشتری برای جذب شدن در شرکت‌ها و کارخانه‌ها دارند. برای مثال: به طور کلی مدیران کارخانه‌ها ترجیح می‌دهند یک مهندس شیمی خانم، وظیفه‌ی واحد کنترل کیفیت را برعهده داشته باشد. داشتن ریزبینی و توجه به جزئیات، خصوصیت مهمی برای این گرایش از مهندسی شیمی است.

البته همان‌طور که گفته شد، قبولی در این رشته هم آسان نیست. اگر هنوز کنکور نداده‌اید و در حال آماده شدن برای این آزمون هستید، حتما طبق برنامه ریزی درسی برای کنکور پیش بروید و مطالعه کنید. موفقیت و رسیدن به رشته‌ی مورد علاقه‌، فقط با داشتن نظم و تلاش مستمر امکان پذیر است.

مهندسی کامپیوتر برای خانم ها، یکی از بهترین رشته های دانشگاهی ریاضی برای خانم ها

3.مهندسی کامپیوتر برای خانم ها

دنیای کامپیوتر روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود و انواع تخصص‌های آن هم در حال گسترش است. مهندسی کامپیوتر بدون شک از بهترین رشته مهندسی برای خانم ها محسوب می‌شود که محبوبیت بسیار زیادی هم میان آن‌ها دارد. رشته کامپیوتر از تخصص‌های سخت دانشگاهی است و سه گرایش نرم‌افزار، سخت افزار و فناوری اطلاعات را شامل می‌شود.

دانشجویان دختر معمولا گرایش‌های نرم افزار و فناوری اطلاعات را ترجیح می‌دهند. با اینکه مهندسی کامیپوتر را یک رشته سخت می‌دانیم، اما درس‌های دانشگاهی این رشته جذاب هستند و دانشجویان سیر مطالعاتی جالبی را پشت‌سر می‌گذارند.

بازار کار مهندسی کامپیوتر برای زنان هم در حال توسعه است و خانم‌ها بیشتری نسبت به گذشته در بخش‌های فنی شرکت‌ها مشغول بکار می‌شوند. البته این انتظار وجود دارد، دختر خانمی که به سراغ مهندسی کامپیوتر می‌رود، حداقل اطلاعاتی را درباره‌ی دنیای تکنولوژی و گرایش مدنظرش داشته باشد و از دوره تحصیل در دانشگاه برای تکمیل دانش خود استفاده کند.

مجموعه مقالات مشاوره تحصیلی مجله استادبانک، همراه خوبی برای شما در مسیر مطالعه و سپس انتخاب رشته خواهد بود.

4.رشته مهندسی معماری؛ بهترین رشته ریاضی برای خانم ها

مشهور است که رشته معماری بهترین رشته ریاضی برای خانم ها است. دختران زیادی طرفدار رشته معماری هستند و از قبل از آزمون کنکور، تصمیم خود را برای ادامه تحصیل در این رشته می‌گیرند. معماری به هیچ عنوان تخصص راحتی نیست و علاوه بر دروس متعدد و دشوار، نیاز به ساخت مدل‌سازی‌ها، طراحی‌ و انجام انواع پروژه‌های مختلف دارد.

یکی از مبانی موفقیت در معماری، داشتن خلاقیت و دید بصری قوی است. در واقع، وجه تمایز شما با دیگر همکلاسی‌هایتان را قوه‌ی تخیل شما ایجاد می‌کند. بازار کار معماری هم کاملا پذیرای معماران خانم است، اما طی سال‌های گذشته فارغ التحصیلان بسیار زیادی وارد حوزه کاری رشته معماری شده‌اند. بنابراین اگر به فکر ورود به این رشته هستید، خوب درس بخوانید تا در حرفه خود صاحب سبک شوید.

برای شناخت رشته‌های بیشتر و متنوع‌تر، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی پردرآمدترین رشته‌ های ایران را هم بخوانید.

5.مهندسی برق برای خانم‌ها

رشته برق، یکی از رشته‌هایی بود که کمی طول کشید تا بازارکار و جامعه دانشگاهی به حضور خانم‌ها در آن عادت کند. اما پس از گذشت چند سال، مهندسی برق نیز به لیست داوطلبان خانم، برای انتخاب رشته دانشگاهی اضافه شد و محبوبیت نیز پیدا کرد.

مهندسی برق 4 گرایش دارد که شامل: الکترونیک، کنترل، قدرت و مخابرات می‌شود. معمولا دانشجویان دختر تمایل دارند در گرایش‌های مخابرات، الکترونیک و کنترل تحصیل کنند. دلیل استقبال کمتر از رشته برق – قدرت، وجود کار فیزیکی در زمان استخدام و شرح وظایف شغلی است.

بازارکار رشته برق برای خانم‌ها، وابستگی زیادی به گرایش تحصیلی آن‌ها دارد.

بازار کار رشته برق برای خانم‌ها وابسته به گرایش تحصیلات آن‌ها متفاوت است. بررسی آگهی‌های استخدام و موقعیت‌های شغلی چند ساله گذشته نشان می‌دهد، جذب نیروی خانم در دو گرایش الکترونیک و کنترل بهتر است.

رشته برق، فقط یکی از رشته های ریاضی برای خانم ها است، شما با خواند مقاله‌ی معرفی رشته ‌های ریاضی با دیگر رشته‌های دانشگاهی ریاضی فیزیک آشنا می‌شوید.

مهندسی معماری برای خانم ها

6.مهندسی عمران برای خانم‌ها

مهندسی عمران به طور کلی یکی از محبوب‌ترین رشته‌های ریاضی برای تحصیل در دانشگاه بوده است که همیشه طرفداران زیادی میان دختران و پسران دارد. هرچند در چند سال گذشته و با ورودی‌های بیش از اندازه، بازارکار مهندسی عمران اشباع شده است.

اما به هر همچنان عمران یک رشته جذاب با حوزه‌ی کاری وسیع است و در لیست بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها قرار می‌گیرد. مهندس عمران خانم، باید بداند که کار در فضای کارگاهی اندکی خشن و به اصطلاح مردانه است. هرچند با گذشت زمان و کسب تجربه، این بخش هم برای مهندسین خانم قابل تحمل می‌شود.

البته کار در دفاتر فنی و یا بخش‌های تحلیل و طراحی، معمولا برای فارغ‌التحصیلان خانم مهندسی عمران جذاب‌تر است و آن‌ها راندمان کاری و بهره‌وری بهتری در این قسمت از شرکت را دارند.

7.مهندسی کشاورزی

مهندسی کشاورزی سه گرایش ماشین آلات، آب و اقتصاد کشاورزی را شامل می‌شود و باتوجه به آب و هوای ایران، پتانسیل بالایی برای کشت و زراعت وجود دارد. اما اولین چیزی که دانشجوی خانم برای تحصیل در رشته کشاورزی نیاز دارد، شوق و ذوق و در ادامه داشتن ایده‌های خوب است.

شما بعد از فارغ‌التحصیلی در این رشته می‌توانید با سرمایه‌‌ای اندک، کسب و کار شخصی خودتان را راه بیندازید. اما باید بدانید که کار کشاورزی ساده نیست و نیاز به صبر و حوصله و ممارست برای رسیدن به نتیجه دارد.

رشته های مهندسی سخت برای خانم

چرا برخی از بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها مناسب نیست؟

احتمالا شما هم به نام برخی دیگر از رشته های مهندسی برای خانم فکر می‌کنید. لیست بهترین رشته های مهندسی برای خانم را می‌توان طولانی‌تر نیز کرد. اما تجربه ثابت کرده است که همه‌ی رشته‌های مهندسی برای خانم‌ها انتخاب خوبی نیست یا حداقل در یک نگاه کلی و آماری، این طور به نظر می‌رسد.

برخی رشته‌های دوران تحصیل یا بازارکاری عمدتا ضعیف‌تری دارند. مهندسی مکانیک از رشته‌هایی است که میان خانم‌ها طرفدران کمتری دارد و بازار کار آن‌ هم چندان باب میل دختران نیست. یا رشته‌های مشهوری مانند مهندسی نفت و مهندسی مواد که به دلیل شرایط کاری سخت و بازارکار پیچیده، چندان برای خانم‌ها انتخاب جالبی به نظر نمی‌رسد.

برای انتخاب رشته فقط به سطح درآمد توجه نکنید، برخی از رشته‌های مهندسی شرایط کاری سختی را دارند که شاید در طولانی مدت شما را خسته کند.

اما با همه‌ی این توضیحات، همیشه موارد خاصی نیز وجود دارد. اگر شما آماده‌ی کار تحت شرایط سخت و قوانین سازمانی پیچیده هستید یا اینکه دلبستگی زیادی به یک رشته‌ی خاص دارید، به دنبال هدف و علایق خود بروید.

مهم‌ترین و بهترین رشته‌های مهندسی برای خانم ها از مسیر رشته ریاضی فیزیک می‌گذارد و شما باید در کنکور این رشته موفق باشید. بنابراین از هر منبع کمک آموزشی استفاده کنید و از بهترین معلمان خصوصی کشور بهره ببرید.

با خدمات آموزشی استادبانک در بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها پذیرفته شوید

در این مقاله 7 تا از بهترین رشته های مهندسی برای خانم ها به شما معرفی شد و درباه‌ی مهم‌ترین فاکتورهای انتخاب یک رشته، برای ادامه تحصیل در دانشگاه نکات مهمی را به شما یادآوری کردیم.

در زمان انتخاب، تحت تاثیر حرف دیگران قرار نگیرید و به جریان‌های مد روز توجه نکنید! ابتدا استعداد و علاقه و سپس شرایط بازارکار باید معیارهای اصلی انتخاب شما باشد.

البته که برای قبولی در هر یک از رشته‌های مهندسی ابتدا باید در کنکور سراسری رتبه خوبی کسب کنید. سامانه تدریس خصوصی استادبانک انوع خدمات آموزشی را برای شما فراهم کرده است. تدریس آنلاین و تدریس در منزل استادبانک، مقالات آموزشی متعدد، مشاوره تحصیلی، گام به گام کتاب‌های درسی، نمونه سوالات کنکور و اپلیکیشن آموزشی در دسترس شما قرار دارد.

اگر برای انتخاب معلم خصوصی برای هر یک از دروس نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکل، می‌توانید با شماره 91005343 – 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما عزیزان است.

بهترین رشته مهندسی برای خانم ها را چگونه بشناسیم؟

معیارهای مختلفی برای شناسایی بهترین رشته مهندسی برای خانم ها وجود دارد. اما در کنار علاقه، شرایط بازار کار مهم‌ترین عامل در شناخت بهترین رشته مهندسی برای خانم‌ها است.

بهترین رشته ریاضی برای خانم ها چیست؟

بخش اصلی رشته‌های مهندسی برای خانم‌ها از طریق رشته ریاضی قابل انتخاب هستند و بچه‌های این رشته، انتخاب‌های متنوع‌تری در پیش‌روی خود دارند.

بازار کار مهندسی برای خانم‌ها چگونه است؟

باتوجه به هر رشته مهندسی، شرایط بازار کار مهندسی برای خانم‌ها متفاوت است. مهندسی کامپیوتر برای خانم در کنار معماری، شیمی و مهندسی پزشکی، انتخاب‌های به مراتب مناسب‌تری هستند.