انتخاب رشته کنکور تجربیمعرفی رشته های تجربی

درآمد دندانپزشکی – معرفی دندانپزشکی در مصاحبه با مهرناز زرین فر

استادبانک نویسنده
5148 3
11 خرداد 1400
درآمد دندانپزشکی | معرفی دندانپزشکی | بازار کار دندانپزشکی | تخصص های دندانپزشکی در استادبانک

درآمد دندانپزشکی – معرفی دندانپزشکی در مصاحبه با خانم مهرناز زرین فر (دندانپزشک)

 در این مطلب و در مصاحبه با خانم مهرناز زرین فر (دندانپزشک)به مسائلی همچون درآمد دندانپزشکی، معرفی دندانپزشکی، بازار کار دندانپزشکی، تخصص های دندانپزشکی و  همچنین  به آینده شغلی رشته دندانپزشکی میپردازیم.

مقدمه مصاحبه:

دانشجویان رشته های علوم پزشکی از انجایی که بعد از دوران فارغ التحصیلی بیشترین تماس را با عموم مردم دارند ، افراد عام فکر میکنند که آشنایی و اطلاعات کافی در مورد این رشته ها دارند. اما این تفکر به طور مُهرزی قابل انکار است، زیرا آشنایی با رشته های تجربی و دانشگاهی نیازمند دانش مخصوص خودش است.

از آنجایی که اطلاعات گوناگون و ضد و نقیض و بعضا اشتباهی در خصوص معرفی دندانپزشکی در سطح اینترنت و فضای مجازی وجود دارد؛ تصمیم بر آن گرفتیم که با کسانی که در این رشته فعالیت دارند مانند خانم مهرناز زرین فر مصاحبه ای را ترتیب دهیم تا اطلاعاتی صحیح از تجاربشان برای کسانی که هدفشان ورود به بازار کار دندانپزشکی است عرضه کنند.انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

همچنین ما برنامه ای برای انتخاب رشته در کلیه رشته ها و علی الخصوص انتخاب رشته کنکور تجربی ترتیب داده ایم تا دانش آموزان بتوانند با مراجعه به مشاوران استادبانک انتخاب صحیح تری داشته باشند.

در ادامه این مصاحبه و مطالب دیگر خواهید خواند :

 • آینده شغلی رشته دندانپزشکی در ایران به چه صورت است؟
 • آیا شغل دندانپزشکی برای خانم ها مناسب است؟
 • رتبه لازم برای دندان پزشکی چند است؟
 • درامد رشته دندانپزشکی به چه صورت است؟

درآمد دندانپزشکی | معرفی دندانپزشکی | بازار کار دندانپزشکی | تخصص های دندانپزشکی

۱- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و از نحوه ی آشنایتون با رشته دندان پزشکی برای ما بگید.

مهرناز زرین فر هستم، ورودی 83 دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی. در سالی که کنکور داشتم با مشورت از کسانی که در این حوزه فعالیت داشتند و همچنین نظر خواهی از خانواده و طبق تحقیقاتی که خودم در خصوص دورنمای  شغلی، درآمد دندانپزشکی و بازار کار دندان پزشکی داشتم، تصمیم گرفتم تا این رشته رو برای دوران تحصیل و همینطور شغل و حرفه ی آینده ام انتخاب کنم.

بچه‌ها برای اینکه بدانید در زمان انتخاب رشته بهتر است چه نکاتی را رعایت کنید حتماً محتوا راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ را مطالعه کنید.

اگر بخوام روراست باشم،  ابتدا به این رشته علاقه نداشتم و تنها با تکیه به آینده خوب شغل دندانپزشکی این رشته رو انتخاب کردم و بعدها به آن علاقه مند شدم.

۲- امکانش است گرایش ها و تخصص های دندانپزشکی رو به ما معرفی کنید؟

 • معرفی دندانپزشکی گرایش تشخیص:

اولین مرحله درمان دندانپزشکی همین تخصص تشخیص هست. به طورکلی هر نوع پاتالوژی که در حوزه دهان اتفاق میوفتد به عهده ی افرادی است که در حوزه تخصص تشخیص فعالیت دارند.

 • معرفی دندانپزشکی گرایش رادیولوژی:

رادیولوژی فک و صورت که در تمام کلینیک های دندانپزشکی با آن مواجه شدیم گرایش و تخصصی جداست که به عهده ی متخصصین رادیولوژی فک و دهان است.

 • معرفی دندان پزشکی گرایش درمان ریشه ( عصب کشی)

دندان هایی که پوسیدگیشون از حد پرکردگی فراتر رفته و متخصص ترمیمی-زیبایی نمیتونه اون رو اصلاح و پر کنه باید توسط متخصص درمان ریشه درست بشه.

 • معرفی دندانپزشکی گرایش ترمیمی-زیبایی:

حوزه فعالیت کسانی که این تخصص رو انتخاب میکنن کمی گسترده تر هست، در واقع این متخصصین هم در حوزه ترمیم و زیبایی فعالیت دارند و هم در حوزه درمانی. کارهایی مثل جراحی و طراحی روکش های ایمپلنت از وظایف  دندانپزشکی زیبایی است. دندان پزشکی زیبایی مثل طرح اصلاح لبخند، لمینت و دیگر خدمات زیبایی هم بر عهده  این متخصصین است.

 • معرفی دندانپزشکی گرایش جراحی لثه:

.این گرایش همونطور که از اسمش پیداست به جراحی فک و لثه و جراحی های ایمپلنت میپردازه.

 • معرفی رشته دندانپزشکی گرایش جراحی فک و صورت:

تمامی جراحی هایی که برای ناحیه صورت است، حتی جراحی بینی به این گرایش و تخصص مربوط میشه.

تخصص های دیگر دندانپزشکی که میشه به صورت تیتر وار اونها رو نام برد عبارتند از:

 • اطفال
 • ارتودنسی
 • پروتز
 • پروتز کامل و ثابت
 • جامعه نگر

۳- درآمد دندانپزشکی و بازار کار دندانپزشکی به چه صورت است؟

درآمد دندانپزشکی و بازار کار دندانپزشکی، یا به طور کل تمامی شغل ها در برهه های زمانی متفاوت هست. زمانی که من انتخاب رشته میکردم، بازار کار و درآمد دندانپزشکی به نظر خوب میامد. اما با توجه به جو ناپایدار اقتصادی که بر جامعه حاکم هست بازار کار دندانپزشکی کمی با مشکل مواجه شده.

درخصوص افزایش درآمد دندانپزشکی هم باید بگویم که این موضوع کاملا وابسته به این هست که مطب یا کلینیکی که در اون مشغول به کار هستن در کدوم محله و منطقه قرار داره. در سال های اخیر که خدمات زیبایی دندانپزشکی مثل اصلاح لبخند و لمینت خیلی طرفدار پیدا کرده،  افرادی که در حوزه ی دندانپزشکی زیبایی فعالیت دارن، درآمد بیشتری کسب میکنن و همچنین بازارکار در این زمینه فعلا مناسب است.

اما بچه ها باید توجه داشته باشن که تا چندین سال بعد از فارغ التحصیلی امکان کسب پروانه نظام پزشکی برای شهر های بزرگ رو ندارن و به همین خاطر باید در کلینیک های دندانپزشکی مختلف کار کنند تا به امتیاز مطلوب کسب پروانه برسن. بعد از آن میتونن که مطب تاسیس کنن و و درآمد خوبی هم کسب نمایند.

درآمد دندانپزشکی از زبان خانم مهرناز زرین فر

۴- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ارائه و معرفی رشته دندانپزشکی پیشرو هستند و چرا این دانشگاه ها بهترین شدند؟

هر دانشگاهی که اساتید اون مقالات بیشتری رو منتشر کرده باشن و این مقالات در سطح بین المللی مطرح شده باشه باعث میشه تا در رتبه بندی جهانی جای بالاتری رو بدست بیاره. به غیر از این موضوع، امکانات آموزشی دانشگاه ها نیز در رنکینگ ها تاثیر بالایی میذارن.

با همین تفاسیر رنک 1 دندانپزشکی سالهاست که در دست دانشگاه شهید بهشتی است. بعد از شهید بهشتیٰ دندان پزشکی دانشگاه تهران به عنوان دومین دانشگاه خوب شناخته میشه؛  رنک سوم هم دانشگاه کرمان هست. البته این رتبه مدام بین دانشگاه کرمان، بابل، مشهد و تبریز درحال تغییر است.

۵- تخصص های دندانپزشکی چه روحیه و چه تیپ شخصیتی رو میطلبد؟

 • صبور باشه: از اونجایی که با افراد مختلفی در ارتباط هستیم، متغیر بودن شخصیت افراد و شکیبایی بالایی رو میطلبه.
 • در تخصصص دندانپزشکی زیبایی علاوه بر علم مورد نیاز ، باید که فرد طبع هنری و شناخت خوبی به هنر و زیبایی داشته باشه.
 • فرد باید کنترل کامل بر روی احساساتش داشته باشه. یعنی در شرایط بحرانی که بیمار حال خوبی نداره یا همراه بیمار همکاری نمیکند و یا حال فردی خود پزشک خوب نباشه، بتونه که خودش رو کنترل کنه.

۶- هر فردی باید قبل از ورود دانشگاه یا در حین تحصیل یک سری مهارت عمومی داشته  باشد. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستند؟

 • زبان انگلیسی اصلی ترین نیاز فردی است که میخواهد وارد بازار کار دندانپزشکی شود. دانشجویان دندانپزشکی باید بتونن تا از متون مرجع انگلیسی استفاده کنن و سطح علمی خودشون رو با مقالات بروز جهانی ارتقاء بدن.

در این بخش با کمک معلم خصوصی زبان انگلیسی می توانید براحتی سطح زبان خود را بالا ببرید و در چهارت مهم زبان به تسلط خوبی برسید. بخصوص در حین تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندان پزشکی تسلط به زبان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موفقیت در این رشته‌ها می‌باشد.

 • افرادی که تخصص اطفال رو انتخاب میکنن، باید به روانشناسی کودک و نحوه ی رفتار و جذب کودکان تسلط داشته باشن.
 • باید راهکارهایی برای رهایی از استرس خودشون رو داشته باشن. شغل دندانپزشکی از اونجایی که خیلی شغل پرفشاری هست باید که زمانی رو برای رهایی از استرس هاشون قرار بدن، مثلا به کلاس های موسیقی برن، زمانی برای ورزش کردن بزارن یا کارهایی که بتونه ذهنشون رو از مشغله های روزمره ی شغل دندان پزشکی رها کنه.

۷- چقدر امکان کارآفرینی و ایجاد کسب و کار و افزایش درآمد دندانپزشکی وجود دارد؟

با شرایط اقتصادی الان که ثبات بر جامعه حاکم نیست، امکان کار آفرینی و داشتن درآمد بالا کمی پیچیده هست. در تمامی حوزه های شغلی از جمله بازار کار دندانپزشکی افرادی وجود دارند که قدیمی تر هستند و بیمارن و مشتریان بر حسب شناختی که به انها  دارند به این افراد شناخته شده مراجعه میکنن و همین موضوع باعث میشه تا شرایط کارآفرینی در شغل دندانپزشکی کمی پیچیده و مشکل برای تازه کارها باشه.

به همین دلیل دانشجو ها اگر میخوان که در این رشته موفق بشن، باید قبل از ورود به بازار کار با وزارت خونه ها آشنایی پیدا کنند، یعنی به کلینیک های درمانی برن و با اساتیدشون ارتباط های شغلی برقرار کنن که باعث بشه با محیط های کاری آشنایی لازم رو داشته باشن.

بنابراین باید از همون دوران دانشجویی به کسب اطلاعات بپردازن چرا که مجوز برای تاسیس مطب خیلی سخت  و دشوار هست. همچنین بچه ها میتونن که شرکت های صادرات و وارادت دارو و یا درمانگاه احداث کنن.

۸- با توجه به شرایط بازار کار و نحوه معرفی دندان پزشکی به بچه ها، شما پیشنهاد می‌کنید که در حین کار تحصیل کنند؟

در رشته های علوم پزشکی به خصوص رشته دندانپزشکی کار  و کسب درآمد تا قبل از فارغ التحصیلی و اخذ مجوز غیر قانونی است و اگر دانشجو ها بدون کسب پروانه نظام پزشکی وارد بازار کار بشن از طریق بهداشت تحت پیگرد قانونی قرار میگیرن.

اما از اونجایی که پیشنهاد میشه قبل از ورود به بازار کار دندانپزشکی تجربه کسب کنن. همچنین تشخیص بیماری و نحوه ی رفتار با بیمار یا هرچیز دیگری تنها با ورود به محیط کار بدست میاد،  بنابراین میتونن تا در مطب ها به عنوان دستیار دندانپزشک مشغول به کار بشن.

ورود به بازار کار پیش از فارغ التحصیلی

۹- مراحل تحصیل در رشته دندانپزشکی به چه صورت است؟

مراحل تحصیلی در رشته دندانپزشکی درست مثل مابقی رشته های علوم پزشکی هست. یعنی ابتدا وارد دوره عمومی میشن و  بعد از اتمام آن و شرکت در آزمون جامع وارد مرحله ی تخصص میشن. به طور کل رشته پزشکی  و دندانپزشکی 10 ترم هست که 4 ترم اول عمومی و 6 ترم بعدی دوره های تخصصی هستن. در دوره ی تخصصی تحصیل به صورت کار عملی انجام میشه و همزمان هم دوره های تئوری دندان پزشکی رو میخونن و در ترم های اخر به طور کل در کلینیک ها مشغول به کار میشن.

۱۰ – چقدر امکان مهاجرت در رشته دندانپزشکی وجود دارد؟

در رشته دندان پزشکی از اونجایی که واحد ها و مدل های آموزشی دانشگاه های ایران با خارج از کشور متفاوت هست، به هیچ عنوان نمیتونن با مدرک تحصیلیشون مهاجرت کنن و باید از پایه با گذرندان دوره هایی از پایه بخصوص در کشور های آمریکا و کانادا شروع کنن.

اگر هدف دارن تا رزیدنت بشن باید علاوه بر گذراندن این دوره ها، در دوره های پزشکی عمومی شرکت کنن. اما متاسفانه به طور مستقیم از سمت دانشگاه امکان بورسیه وجود نداره.

۱۱- حرف یا توصیه آخری است که بخواهید به بچه ها بگید؟

بعد از تدریس، رشته های پزشکی از جمله رشته دندانپزشکی، شدیدا نیازمند بروز بودن دائمی هستند. پس دانشجو ها نباید به درس هایی که در دوران تحصیل خواندند افاقه کنند و و هر روز به علمشون باید اضافه کنن، همچنین دانشگاه همه چیز رو آموزش نمیده و به همین خاطر بهتر هست که از ترم 1 یا 2 همایش هایی که برگزار میشه رو شرکت کنه تا خودش رو بروز نگه داره.

بچه ها برای اینکه راجع به رشته پزشکی هم بدانید روی لینک معرفی رشته پزشکی کلیک کنید تا اطلاعات‌تان راجع به این رشته هم بالا رود.

توصیه استادبانک به دانش آموزان تجربی در خصوص رشته دندان پزشکی

برای قبولی در رشته دندان پزشکی باید در درس های فیزیک، ریاضی، زیست و شیمی درصدهای بالای ۵۰ داشته باشید بخصوص در دانشگاه های معتبر تهران و شهرهای بزرگ باید درصد داوطلبان بالای ۷۰ باشد.
حتماً دقت کنید در یک سالی که برای مطالعه کنکور وقت می‌گذارید تمام ضعف و مشکلات درسی‌تان را در این درس‌های تخصصی و مهم با ضرایب بالا از بین ببرید.

‌می توانید با تمرین و مطالعه پیوسته، با استفاده از کلاس‌های گروهی، استفاده از نرم افزارهای آموزش دروس یا با کمک معلم تدریس خصوصی تمام ضعف های خود را در سالی که پیش‌رو دارید از بین ببرید تا به امید خدا برای کنکور ۱۴۰۱ آماده شوید.
مرحله بعدی با انتخاب رشته مناسب و از طریق پیگیری محتواهای مجله استادبانک اطلاعات خودتان را راجع به هرآنچه که در مورد کنکور است، بالا ببرید تا بخوبی از پس مرحله کنکور و ورود به دانشگاه بربیاید.

اگر در زمینه گرفتن معلم خصوصی از سایت تدریس خصوصی استادبانک و یا در زمینه کنکور و انتخاب رشته کنکور سوالی دارید می‌توانید با شماره 02191005343 تماس بگیرید و سوال‌های خودتان را بپرسید.

لیست کامل مصاحبه ها انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک