انتخاب رشته کنکور تجربیمعرفی رشته های تجربی

رشته‌های پزشکی – معرفی رشته پزشکی در مصاحبه با محمدمهدی لطیف‌فر

استادبانک نویسنده
2104 0
14 فروردین 1400
معرفی رشته پزشکی

رشته‌‌های پزشکی در حال حاضر یکی از پررقابت‌ترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه است. در سال‌های اخیر طرفداران رشته‌ تجربی به خصوص رشته‌های پزشکی بسیار بیشتر شده است. خیلی  از داوطلبان کنکور حاضر بوده که سال‌ها برای رسیدن به رتبه و تراز مناسب رشته پزشکی،‌ پشت کنکور بوده و چند سال متوالی درس خوانده و با کمک مشاوره تحصیلی کنکور، در انتخاب رشته کنکور تجربی با سایر داوطلبان این رشته رقابت کنند. این گرایش عمیق به رشته‌ پزشکی بخاطر بازار کار این رشته و جایگاه اجتماعی است که دانش‌آموختگان آن به دست می‌آورند.

اما داوطلبان کنکور رشته تجربی، شاید اطلاعات دقیقی راجع به رشته‌های پزشکی، پردرآمدترین رشته‌های پزشکی، شاخه‌های پزشکی رشته تجربی، سخت‌ترین رشته‌‌های پزشکی، اولویت‌بندی رشته‌های علوم پزشکی و همچنین شغل‌های پزشکی برای خانم‌ها نداشته باشند. بنابراین در این محتوا ما می‌خواهیم برای اطلاعات بیشتر داوطلبان کنکور تجربی، بیشتر به این موضوعات بپردازیم.

همچنین در این مطلب و در مصاحبه با آقای دکتر محمدمهدی لطیف‌فر (دانشجو دکتری پزشکی از دانشگاه تهران) توضیحاتی در مورد  رشته‌های پزشکی، معرفی رشته پزشکی، درآمد رشته پزشکی، مزایای شغل پزشکی و همچنین به مراحل تحصیل در رشته پزشکی ارائه کرده‌ایم. این محتوا را تا انتها مطالعه کرده تا راهنمای مناسبی برای شما در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی باشد.

مشاوره تحصیلی، اقدامی موثر برای قبولی در رشته‌های پزشکی

داوطلبان کنکور تجربی، در پروسه کنکور، استرس و نگرانی‌های بسیار زیادی را تجربه می‌کنند. آن‌ها علاوه بر اینکه باید تلاش کرده تا با مطالعه پیوسته و آگاهی از فنون تست‌زنی و چگونگی نحوه درس خواندن برای کنکور، رتبه و تراز مناسب رشته‌های پزشکی را که رقابت در آن بسیار بالا بوده را به دست بیاورند، آگاهی و اطلاعات خود را نیز در زمینه انتخاب رشته کنکور تجربی افزایش دهند.مشاوره تحصیلی استادبانک

برای مثال آن‌ها باید راجع به شرایط ورود به دانشگاه‌های مختلف و ظرفیت پذیرش آن‌ها برای هر رشته، ضوابط انتخاب رشته برای داوطلبان مناطق یک، دو و سه و همچنین شرایط سربازی برای داوطلبان آقا و سایر نکات تکمیلی نیز اطلاعات کافی داشته باشند. توجه به هر کدام از مراحل انتخاب رشته این استرس و نگرانی را در داوطلبان کنکور بیشتر می‌کند.

در این شرایط نقش مشاوره انتخاب رشته کنکور مشخص می‌شود. فرد متخصصی که به دلیل سال‌‌ها تجربه در این زمینه و به دلیل داشتن اطلاعات کامل و به روز شده در زمینه قوانین و ضوابط انتخاب رشته کنکور، می‌تواند بهترین پیشنهادات را برای شما ارائه داده و شما را در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی، راهنمایی و هدایت نماید.

بنابراین می‌توانید با کلیک روی لینک زیر، در جهت یک انتخاب رشته موفق، قدم موثری بردارید:

مشاوره انتخاب رشته تجربی

معرفی رشته‌های پزشکی از زبان دانشجویان

شاید اکثر افراد با آرزوی ورود به رشته‌های پزشکی، در دوران دبیرستان به سراغ رشته‌های تجربی می‌روند. اما در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی، عدم آشنایی داوطلبین با مراحل تحصیل در رشته پزشکی، ممکن است  آن‌ها را به مسیر اشتباهی هدایت کند. به همین خاطر ما تصمیم گرفتیم تا سختی‌های رشته پزشکی از زبان دانشجویان را برای داوطلبین به روی کاغذ بیاوریم تا انتخاب رشته درستی برای آینده خود داشته باشند.

در ادامه مطالب پیش رو و همچنین معرفی رشته پزشکی خواهیم خواند:

 • تحصیل در رشته پزشکی در ایران به چه صورت است؟
 • معدل لازم برای رشته پزشکی چند است؟
 • مزایای شغل پزشکی چه چیزهایی هست؟
 • لذت‌های رشته پزشکی و سختی‌های رشته پزشکی چه چیزهایی است؟

معرفی رشته پزشک با کمک دکتر محمدمهدی لطیف فر( دانشجو دکتری پزشکی از دانشگاه تهران)

معرفی رشته پزشکی

۱- لطفاً خود را معرفی کرده و از نحوه آشنایی و علاقه‌مندی خود در رشته پزشکی با ما صحبت کنید؟

به نام خدا. سلام. من محمدمهدی لطیف فر، دانشجوی دکترا پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم. علاقه من به پزشکی از دوران کودکی و بخاطر تعدد حضور پزشک در خانواده شروع شد.

در دوران دبیرستان علی رغم اینکه رشته من ریاضی بود، متوجه شدم که اگر در رشته‌ پزشکی، تحصیل کنم، فرد موفق‌تری خواهم بود. از آن‌جایی که دروس رشته ریاضی و تجربی با هم مشترک بوده و دروس ریاضی، فیزیک و شیمی، کامل‌تر با دانش‌آموزان ریاضی کار می‌شود، تغییر رشته برای من کار سختی نبود. به همین خاطر تنها با رفتن به کلاس‌های زیست می‌توان به نتیجه ی مطلوب در کنکور سراسری تجربی رسید. از همین جهت من نیز کنکور تجربی را انتخاب کردم و خوشبختانه در دانشگاه تهران قبول شدم.

به دو نکته از صحبت‌های آقای لطیف پور در این بخش توجه کنید:

نکته اول ایشان بخاطر علاقه و تمایلی که در رشته پزشکی داشتند تصمیم گرفته که تغییر رشته داده و وارد رشته پزشکی شوند. حتماً توجه به علاقه و گرایش‌تان را در رشته ای خاص که بارها در محتوا راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ گفته‌ایم، فراموش نکنید.

نکته دوم وجه تمایز رشته تجربی و ریاضی درس زیست است. پس اگر شما نیز به دلیل تمایل‌تان به رشته تجربی می‌خواهید تغییر رشته دهید، حتماً به این نکته توجه کرده که باید وقت بیشتری برای درس زیست بگذارید. تمرین و تکرار، شرکت در کلاس تدریس خصوصی زیست و همچنین مرور دقیق تمام مباحث زیست، می‌توانید به تسلط مناسبی در این درس برسید.

کلاس تدریس خصوصی زیست‌شناسی

۲- به نظر شما چه دانشگاه‌هایی در زمینه ارائه و معرفی رشته پزشکی پیشرو بوده و چرا این دانشگاه‌ها بهترین هستند؟

قبل از اینکه اسم دانشگاه به خصوصی را نام ببرم، اول باید در مورد مراحل تحصیل در رشته پزشکی صحبت کنم.

به طور کلی دوران پزشکی به دو بخش علوم پایه و بالینی تقسیم می‌شود. علوم پایه که دوره 2.5 ساله داشته، بیشتر به معرفی رشته پزشکی به صورت تئوری می‌پردازد. در دوره علوم پایه دانشگاه اهمیت چندانی نداشته و اکثر دانشگاه‌های دولتی روزانه خوب هستند.

اما پس از اتمام این دوران، دانشجویان باید در آزمون جامع شرکت کرده و پس از قبولی در این آزمون، مشغول به تحصیل در دوره بالینی شوند. در دوره بالینی اهمیت دانشگاه چندین برابر می‌شود.

دانشگاه تهران بهترین و مهم‌ترین دانشگاه برای دوره بالینی رشته‌های پزشکی است. بیمارستان‌ها و کلینیک‌های متعلق به دانشگاه تهران مانند بیمارستان هزار تخت خوابی امام خمینی، برای دوران کارورزی و کار آموزی زبانزد بوده و همین امر باعث شده تا دانشجویان رشته‌های پزشکی، اطلاعات و تجربیات بهتری داشته باشند. همینطور اساتید دانشگاه تهران اطلاعات خیلی کاملی در خصوص معرفی رشته پزشکی و رشته‌های پزشکی دارند. همچنین دانشگاه‌های شیراز و همدان نیز در این رشته به خوبی کار می‌کنند.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته‌های تجربی

معرفی رشته پزشکی

۳- می‌توانید گرایش‌ها و تخصص‌های رشته پزشکی را به ما معرفی کنید؟

دوره پزشکی عمومی به دو بخش ماژور و مینور تقسیم می‌شود. بخش مینور دوره‌ای دو هفته‌ای است. شامل رشته‌هایی مانند پزشکی اطفال، زنان و جراحی عمومی می‌شود. بخش ماژر دوره‌ای سه ماهه بوده که در این دوره، دانشجویان شروع به انتخاب گرایش می‌کنند.

انتخاب گرایش در دوره ماژور اجباری نیست و افراد می‌توانند همین دوره پزشکی عمومی را ادامه دهند. اما اگر بخواهند که تخصص انتخاب کنند، گرایش‌ها و رشته‌های پزشکی خیلی زیاد بوده و تنوع زیادی برای انتخاب‌شان دارند. اما محبوب‌ترین گرایش‌های پزشکی، پزشکی قلب، پوست و مو و زیبایی و ارتوپدی است.

اما دیگر گرایش‌هایی که شاید شناخته شده باشند یا همچنان ناشناخته باقی مانده‌اند شامل رشته‌های زیر است:

 ۱. گرایش پزشکی داخلی در بخش رشته‌های پزشکی

پزشکی داخلی به هر چیزی که به جوارح داخلی بدن، و به درون بدن مربوط بوده، ارتباط دارد. تمامی گرایش‌ها و تخصص‌های رشته پزشکی در دوره فوق تخصص داخلی نیز ارائه می‌شوند.

۲. گرایش گوش و حلق و بینی در بخش معرفی رشته‌ها

از عمل‌های زیبایی تا سرطان‌های حنجره و تیروئید باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود و در حال حاضر یکی از پردرآمدترین رشته‌های پزشکی در ایران و در دنیا محسوب می‌شود.

۳. گرایش رادیو آنکولوژی از شاخه‌های رشته پزشکی

این گرایش مربوط به بیماری‌های سرطانی و تشخیص سرطان است که متاسفانه بیماران زیادی هرساله به آن مراجعه می‌کنند.

۴. گرایش غدد از شاخه‌های رشته پزشکی

گرایش غدد بیشتر به مدیریت درمان پرداخته و امور جراحی به متخصص‌های دیگر  ارجاع داده می‌شود.

 ۵. گرایش گوارش در بخش معرفی رشته‌ها

هرچیزی از مری و تا روده ی بزرگ مربوط به بخش گوارشی است. کار متخصص گوارش نیز درمان مشکلات گوارشی می‌باشد.

 ۶. گرایش چشم پزشکی از محبوب‌ترین رشته‌های پزشکی

عمل‌های زیبایی مربوط به چشم و بیماری‌های چشمی از وظایف چشم پزشک است.
البته در خصوص بازار کار و درآمد رشته پزشکی باید بگویم که گرایش چشم پزشکی، بخاطر تحریم‌ها و شرایط اقتصادی، کمی سقوط کرده و همین امر، باعث شده این رشته، بازار کار خوبی نداشته باشد.

۷. گرایش اورولوژی از رشته‌های پزشکی

در این گرایش، پزشکان در خصوص بیماری‌های مردانه، مثل سرطان پروستات و این مدل بیماری‌ها فعالیت دارند.

۸. گرایش اطفال یکی از پردرآمدترین رشته‌های پزشکی

این گرایش مناسب افرادی است که توانایی کشیک‌های طولانی و سختی‌های رشته های پزشکی رو ندارند.

۴- رشته‌های پزشکی چه روحیه و چه تیپ شخصیتی را می‌طلبد؟

برای موفقیت در رشته پزشکی و به نمایش گذاشتن خود به عنوان یک فرد متخصص در جامعه لازم است، ویژگی‌های زیر را به عنوان یک پزشک، در درون خود داشت یا پرورش داد:

 • برای موفقیت در رشته پزشکی و تبدیل شدن به یک متخصص با جایگاه اجتماعی بالا، حتماً باید روابط اجتماعی بالایی را داشته باشید. زیرا تمام سروکار پزشک با انسان‌ها و بیمار‌ها است و باید بتواند با تعامل با آن‌ها، بیماری را تشخیص دهد، به راحتی با بیماران ارتباط برقرار کرده و با آن‌ها همدردی کند. رفتار پزشک و تخصص او باید بگونه‌ای باشد که در همان دیدار اول، بیمار به او و سوادش اعتماد کند.
 • یک پزشک موفق بسیار صبور بوده تحمل بالایی در ارتباط با بیماران و کار خود دارد. محیط بیمارستان، صحبت با بیماران و خانواده‌های آن‌ها و همچنین پیچیدگی‌های شغل خود، در خیلی از مواقع طاقت فرسا است. بنابراین پزشکان باید بتوانند در این شرایط سخت کم نیاورده و صبوری به خرج دهند.
 • یک پزشک موفق و حرفه‌ای باید علاقه‌مند و دلسوز باشد. علاقه داشتن و دلسوز بودن نسبت به شغل و حرفه  خود، باعث می‌شود که فرد کار خود را بهتر انجام دهد، در جهت بهتر دیده شدن قدم بردارد. اطلاعات و آگاهی خود را در زمینه پزشکی و رشته تخصصی خود بالا برده و با مهارت و ذوق زیاد در جهت ارتقای خود و در نهایت رفع بیماری‌ها و مشکلات بیماران و همچنین خدمت به جامعه پزشکی قدم بردارد.

رشته‌های پزشکی + معرفی رشته پزشکی

۵- بازار کار و درآمد رشته پزشکی به چه صورت است؟

بازار کار پزشکی به هیچ عنوان قابل اشباع نیست و همواره جامعه به پزشک و نیروی درمانی متخصص و باتجربه نیاز خواهد داشت.  درآمد پزشکی نیز بسته به نوع کاری که پزشک انجام می‌دهد، متغیر است. اما همانطور که گفتم چون نیاز انسان‌ها به پزشک، نیازی روزمره ای است؛ بخاطر همین درآمد رشته پزشکی، در حداقل‌ترین حالت هم عددی معقول و چشمگیر می‌باشد.

اما باید این نکته را اضافه کنیم که تنها درآمد بالا در رشته پزشکی، ملاک خوبی برای انتخاب این رشته نیست. بلکه ذوق، علاقه و استعداد نیز بسیار مهم بوده و حرف اول را می‌زند. محیط‌های بیمارستانی، فضا اتاق‌های عمل و ارتباط با بیماران با درجات کم تا شدید بیماری و آسیب‌های مختلف جسمانی، روحیه خاص خود را می‌طلبد که هر دانشجوی پزشکی نمی‌تواند این شرایط را با موفقیت پاس کند. بنابراین خیلی خوب است که همه داوطلبان کنکور، علاوه بر توجه به پردرآمدترین رشته‌های پزشکی، به میزان علاقه، روحیه، استعداد و ذوق خود در ارتباط با رشته مورد نظر نیز توجه کنند.

۶- هر فردی باید قبل از ورود دانشگاه یا در حین تحصیل یک سری مهارت عمومی داشته باشد. به نظر شما این مهارت‌ها چه چیز‌هایی هستند؟

رفرنس‌ها و کتب مرجع رشته‌های پزشکی اکثراً به زبان انگلیسی هستن و یادگیری زبان انگلیسی از اصلی‌ترین مهارت‌هایی است که باید هر دانشجو رشته پزشکی آن را بداند در غیر این صورت در این رشته به سختی به موفقیت می‌رسد یا به طور کل موفق نمی‌شود. تسلط کامل بر زبان انگلیسی در رشته پزشکی یک مهارت نیست بلکه یک ضرورت است که به عنوان یک پزشک موفق باید آن را پشت‌سر گذاشت.

گذراندن دوره‌های کارآموزی در حین تحصیل نیز یکی دیگر از مهارت‌هایی است که باید و حتماً یک پزشک موفق به آن توجه داشته باشد. در یک کلام علم بدون تجربه هیچ فایده ای ندارد و پزشکان برای موفقیت و کسب تخصص بالا در رشته تخصصی خود، باید حتماً تجربه کسب کنند.

یادگیری زبان انگلیسی

۷- چقدر امکان کارآفرینی برای دانشجویان پزشکی وجود دارد؟

برای  ایجاد محیط کار آفرینی و محیط استارت آپی، پزشکی رشته سنگینی است. اما بازار کار برای پزشکان و دانشجویان پزشکی به راحتی مهیا بوده و میتوانند با تاسیس مطب، یا در کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها مشغول به کار شوند. اما به طور کل هیچ چیزی غیر ممکن نیست و با کمی خلاقیت می‌توان کار‌آفرین شد. البته این قضیه در حیطه درمانی شاید کمی سخت باشد ولی برای تدریس خصوصی این راه به شدت هموار است.

۸- شما کار کردن حین تحصیل را به دانشجویان پیشنهاد می‌دهید؟

بله حتماً. اصلا دانشجویان باید در دوران تحصیل، دوره‌های کارآموزی و کارورزی بگذرانند و این خود یک نمونه، کار حین تحصیل است. یعنی در واقع کار هنگام تحصیل در رشته‌های پزشکی اخت شده و این یک موضوع جا‌افتاده بین دانشجویان رشته پزشکی است.  همونطور که قبلا گفتم این دوره‌ها به افزایش مهارت‌های تجربی پزشکان کمک می‌کند.

۹- چقدر امکان مهاجرت در رشته پزشکی است؟

در کشورهای دیگر هم داوطلب درمانی زیادی وجود دارد. همین موضوع باعث شده تا شاید کمی جذب نیروهای خارجی کمتر و سخت‌تر شود. اما به هر سو ما پزشکان خوبی مانند پروفسور سمیعی در عرصه‌های جهانی داریم که بسیار موفق بوده و همین موضوع باعث می‌شود تا اکثر دانش‌‌آموختگان رشته پزشکی، مهاجرت با این رشته را نیز امتحان کنند.

با داشتن مقالات خیلی خوب در زمینه پزشکی و رشته تخصصی خود، مهارت و تجارب پزشکی بالا، معدل خوب و برگزاری همایش‌ها، راه برای بورسیه شدن هموار‌تر می‌توان کرد. آلمان، اروپا، استرالیا در زمینه‌های پزشکی به خوبی عمل می‌کنند اما شاید بورسیه در این کشور‌ها کمی دشوار باشد. ولی می‌توان با یک روزمه عالی برای مهاجرت در این کشورها در رشته پزشکی اقدام کرد.

معرفی رشته پزشکی

۱۰- حرف یا توصیه آخری است که بخواهید به دانش‌آموزان رشته تجربی و پزشکان آینده بگویید؟

بله!  من به شخصه ورود به رشته‌های پزشکی را به خانم‌ها توصیه نمی‌کنم. اگر علاقه به کار‌های درمانی دارند، رشته‌های دندان پزشکی و داروسازی برای بانوان بسیار مناسب‌تر است. اما پزشکی بخاطر کشیک‌های سنگین و محیط‌های کاری خشن؛ زیاد برای خانم‌ها و یا حتی آقایونی که روحیه‌ای سازگار با این محیط‌ها نداشته ، مناسب نیست.

لذت‌های رشته پزشکی غیر قابل انکار است، اما از سختی‌های آن هم نمی‌توان چشم پوشی کرد. اگر من بخواهم به داوطلبانی که  قصد ورود به این رشته را داشته،  مشاوره دهم، باید بگویم اگر روحیه شرکت در کلاس‌های تشریح اجساد را داشته و می‌توانند در محیط‌های بیمارستانی به خوبی با بیماران ارتباط بگیرند، می‌توانند در این شغل با کسب دانش و تجربه موفق شوند. در غیر این صورت نخبه‌های زیادی در دانشگاه‌های خوب به چشم خود دیدم که پس از گذراندن چند ترم انصراف داده‌اند. این موضوع باعث اتلاف وقت و جوانی آن‌ها شده که قبل از انتخاب رشته، می‌توانستند با آگاهی و اطلاعات کافی، مشورت گرفتن با افراد متخصص در این رشته‌ها و همچنین با راهنمای‌های مشاوره انتخاب رشته، در رشته‌های دیگری، سرمایه‌گذاری کرده و موفق ظاهر شوند.

توصیه استادبانک به دواطلبان علاقمند به رشته پزشکی

در اینکه رقابت برای قبولی در رشته پزشکی بسیار زیاد است شکی نیست. در اینکه اکثر داوطلبان رشته تجربی علاقمند به قبولی در رشته پزشکی هستند نیز تردیدی وجود ندارد. در اینکه شما نیز برای قبولی در رشته پزشکی و کسب یک رتبه عالی باید تقریباً دو سال از زمان خود را صرف درس خواندن و مطالعه کرده، حرفی نیست. اما به چند نکته خیلی مهم توجه کنید:

اگر تمایل دارید که در رشته پزشکی تحصیل کرده، باید به اندازه بزرگی هدف‌، سختی دروس، زمان به نسبت طولانی و مداومی که باید درس بخوانید و همچنین باتوجه به میزان رقابت بین شرکت کنندگان کنکور تجربی، این وقت را برای این رشته اختصاص دهید. همچنین در این راه کمک گرفتن از افراد متخصص نظیر معلم خصوصی زیست، معلم خصوصی فیزیک، معلم خصوصی شیمی و اساتید سایر دروس به همراه مشورت و راهنمای با یک مشاوره انتخاب رشته کنکور الزامی است. زیرا با تخصص و مهارت خود به شما کمک می‌کنند یک قدم به هدف‌تان که قبولی در یکی از رشته‌های پزشکی است، نزدیک شوید.

سایت تدریس خصوصی استادبانک می‌تواند برای تقویت دروس، یادگیری فنون تست زنی و موفقیت در کنکور تجربی که هرساله برگزار می‌شود، در بخش معرفی بهترین معلم تدریس خصوصی کمک‌رسان باشد. همچنین اگر در کنار تقویت دروس خود، نیاز به راهنمایی و مشاوره در زمینه‌های مختلف داشته تا با آرامش بیشتری پروسه کنکور را پشت سر بگذارید، استادبانک می‌تواند با معرفی مشاورین تحصیلی و مشاوره انتخاب رشته، به شما کمک کرده تا با موفقیت این مسیر را تا انتها طی نمایید.

تنها کافیست عبارت تدریس خصوصی استادبانک را در گوگل سرچ کرده و وارد صفحه اصلی آن شوید یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ جهت راهنمایی و مشورت رایگان با تیم پشتیبانی این مجموعه تماس بگیرید.

پردرآمدترین رشته‌های پزشکی در ایران کدام رشته‌ها است؟

پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی در رشته پزشکی، رشته‌های زیر است:

رشته‌های پزشکی مربوط به تخصص‌های زیر:

 • متخصص پوست، مو و زیبایی
 • متخصص بیهوشی
 • متخصص قلب و عروق
 • متخصص پوست
 • متخصص غدد
 • متخصص گوارش
 • متخصص کبد
 • متخصص خون
 • متخصص کلیه
 • متخصص مغز و اعصاب
 • متخصص زنان و زایمان

در گروه علوم تجربی در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی، رشته‌های زیر:

 • رشته داروسازی
 • رشته دندان‌پزشکی
سه کشور مناسب برای مهاجرت در رشته پزشکی کدام کشورها است؟

کشورهای زیر در رشته پزشکی بسیار موفق‌اند:

 • آلمان
 • اروپا
 • استرالیا

 

چطور می‌توان در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی، یک انتخاب رشته موفق داشت؟

برای موفقیت در انتخاب رشته کنکور در ابتدا باید تراز و رتبه بالایی در کنکور کسب کرد، سپس با بررسی همه جوانب و قوانین انتخاب رشته، انتخاب رشته موفقی به خصوص در رشته‌های پزشکی داشت.

دو فرد تاثیر‌گذار در این زمینه، معلم خصوصی و مشاوره تحصیلی است. معلم خصوصی برای تقویت دروس و یادگیری فنون تست‌زنی و مشاوره تحصیلی برای یک انتخاب رشته موفق.