انتخاب رشته کنکور تجربی

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱

استادبانک نویسنده
3650 4
06 تیر 1401
راهنمای دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۰ توسط مشاورین استادبانک

در کنکور سراسری برای چندمین سال پیاپی پرجمعیت ترین گروه آزمایشی، رشته تجربی می‌باشد. این گروه آزمایشی از حساس ترین و مهم‌ترین گروه‌های آزمایشی در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ است.

به دلیل همین اهمیت بالای انتخاب رشته کنکور تجربی، در این محتوا راجع به نحوه چیدمان انتخاب رشته تجربی و اولویت بندی در انتخاب ها و سایر نکاتی که باید در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ رعایت شود، توضیحاتی ارائه شده است که در ادامه با هم مطالعه می کنیم.

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱

در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی باید به کارنامه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و رتبه قبولی داوطلب و تاثیر سهمیه در انتخاب رشته تجربی توجه شود.

 • کارنامه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱

کارنامه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱ پس از اعلام نتایج کنکور توسط سازمان سنجش بر روی سایت sanjesh.org قرار می‌گیرد که شامل اطلاعات هویتی داوطلب، معدل و تراز، سهمیه و استان بومی داوطلب است که مشخص می‌کند او مجاز به انتخاب رشته و قبولی در چه دانشگاه‌ها یا شهر‌هایی می‌باشد.انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

 • ظرفیت پذیرش و رتبه قبولی کنکور تجربی ۱۴۰۱

در زمان انتخاب رشته حتما باید ظرفیت‌های پذیرش در دوره‌های روزانه، شبانه و سایر رشته‌ها و دانشگاه‌ها را بررسی کنید. در حال به دلیل اینکه جزئیات کنکور ۱۴۰۱ مشخص نشده است، در ادامه دفترچه انتخاب رشته تجربی ۹۹ را بررسی می کنیم.

ظرفیت پذیرش در دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۰ - مجله استادبانک

اگر جدول بالا را مشاهده کنید، مجموع ظرفیت‌های رشته‌های مختلف در دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۵۵۴۷۲ نفر بوده است که باتوجه به جمعیت شرکت کننده در کنکور تجربی که به عدد ۵۱۹ هزار نفر می‌رسد، تقریباً از بین هر ۳ نفر، یک نفر شانس قبولی در دانشگاه‌های دولتی را داشته است.

البته رقابت بین رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی به دلیل بازار کاری که دارد خیلی بیشتر از سایر رشته‌های دیگر کنکور تجربی است. بررسی این ظرفیت‌ها به شما کمک می‌کند بدانید هر دانشگاه در این رشته‌های پرطرفدار چه تعداد دانشجو می‌پذیرد.

 • تاثیر سهمیه در انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱

مهم‌ترین سهمیه کنکور تجربی، سهمیه مناطق بندی است که به سه منطقه شماره۱، منطقه ۲ و منطقه ۳ تقسیم می‌شود.

سهمیه مناطق به دواطلبانی تعلق می‌گیرد که نمی‌توانند از سهمیه‌های خاص کنکور سراسری استفاده کنند. در‌واقع بیش از ۹۵ درصد دواطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری از سهمیه مناطق استفاده می کنند.

مهم‌ترین سهمیه‌های خاص شامل سهمیه بهیاران، ایثارگران و جانبازان است که لحاظ کردن این سهمیه‌‌ها در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی تاثیری روی رتبه قبولی داوطلب ندارد اما چون تراز آخرین نفر قبولی برای داوطلبی که از سهمیه ایثارگران استفاده می‌کند ۷۰ درصدِ تراز آخرین نفر قبولی یک فرد عادی است، پس شانس قبولی‌اش با وجود با رتبه و تراز پایین تر بیشتر می‌شود.

نکات مهم در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱

۱. در زمان انتخاب رشته به حباب رتبه توجه کنید

سازمان سنجش دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای داوطلبان کنکور اعمال می‌کند و هنگامی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار باشد، در اعلام نتایج اولیه یعنی اعلام رتبه های کنکور هر دوی این سهمیه ها در رتبه او موثر خواهد بود.

اتفاق اصلی بعد از انتخاب رشته این داوطلب می‌افتد، سازمان سنجش در هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور یکی از این سهمیه‌ها را برای او اعمال می‌کند و آن سهمیه‌ای است که بیشتر برای این داوطلب مفید است و با آزاد شدن یکی از این سهمیه‌ها جا برای دیگری باز می شود.

به همین ترتیب اگر این اتفاق برای جمعیت زیادی از داوطلبان بیافتد، هنگام اعلام نتایج نهایی با بسیاری از داوطلبان بر اساس رتبه‌های کمتری نسبت به رتبه‌ای که کسب کرده‌اند رفتار خواهد شد.

به بیان دیگر می توان در نظر گرفت که رتبه‌هایی که داوطلبان کسب می کنند بیشتر از رتبه واقعی‌شان است و در اصل به میزانی حباب دارد. با توجه به محاسباتی که انجام شده است میزان این حباب در سال 98 و 99 میانگین در حدود ۱۳ تا ۲۰ درصد بوده است.

۲. علاقه مهم است؛ در دام رشته‌های پرطرفدار نیافتید

معمولاً بقدری اقبال به سمت رشته‌های حوزه پزشکی در میان مردم بالا رفته که خیلی از دانش آموزان در رشته تجربی که رتبه‌ی خوبی کسب می‌کنند بدون حتی ذره‌ای بررسی یک رشته خوشنام را برای ادامه زندگی و آینده‌ی خود انتخاب می‌کنند.

واضح است که چنین انتخاب کورکورانه‌ای در درجه اول به خود فرد و در نهایت به آن رشته ضربه می‌زند. پس اگر می‌خواهید آینده خود را مشخص کنید به علائق و استعداد‌های خود بدون در نظر گرفتن نظر مردم توجه کنید.

بهتر است در همان اولین قدم انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱ باتوجه به تبعاتی که ممکن است این انتخاب رشته برای شما داشته باشد، مروری بر رشته های دانشگاهی تجربی داشته باشید تا به درک درستی از میزان علائق خود بر هر‌ کدام از این رشته‌ها برسید.

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی۳. براحتی تصمیم‌گیری نکنید

شماری از افراد به خاطر عجله‌ای که در تکمیل فرم انتخاب رشته دارند دقت و صبر لازم را به خرج نداده و ممکن است رشته‌ای را در لیست قرار دهند که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند.

همانطور که در مقاله راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ گفتیم، توصیه ما این است که با شروع انتخاب رشته کنکور تجربی، استفاده درستی از زمان بین کنکور تجربی و اعلام نتایج اولیه داشته باشید.

مثلاً می‌توانید به دانشگاه‌های شهر خود سر بزنید و یا با اساتید و دانشجوهای فارغ التحصیلان آن دانشگاه در رشته‌های مختلف در اینباره بحث کنید یا اگر در اطراف خود افرادی را می‌شناسید که در رشته‌های مختلف تجربی تحصیل کرده‌اند و این روزها مشغول کار هستند، می‌توانید با این افراد در خصوص رشته مورد علاقه‌تان صحبت کنید.

همچنین منبع خوب بعدی برای آشنایی شما با رشته‌ها پیش از انتخاب رشته کنکور تجربی، استفاده از منابع استادبانک مثل مطالعه و بررسی مصاحبه‌هایی است که استادبانک با دانشگاهیان برتر در رشته‌های مختلف انجام داده است.

استادبانک در این مصاحبه‌ها به اصلی ترین سوالاتی که شما در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱ باید به آن توجه کنید پرداخته است. مطالعه دقیق این مصاحبه‌ها در روشن شدن ذهنیت داوطلبان در خصوص رشته‌های تجربی کمک بسیاری می‌کند.

۴. در کنکور ۱۴۰۱ استعدادتان هدر نشود

خطای بعدی در راهنمای انتخاب رشته تجربی کنکور ۱۴۰۱ این موضوع مهم است که گاهی داوطلب تحت تاثیر نام یک رشته معروف مثل دندانپزشکی قرار گرفته و نسبت بین استعدادها و ویژگی‌های شخصیتی که با آن رشته درگیر است توجه جدی نمی‌کند.

بسیار این موضوع رایج است که حتی افرادی با رتبه‌های بسیار عالی تنها به این دلیل که سایر رتبه برتری‌ها به سراغ مثلاً یک رشته خاص رفته‌اند، آن رشته را انتخاب خود قرار داده‌اند و در نهایت و پس از چند ترم تحصیل در آن دچار دلزدگی می‌شوند و هیچگاه به موفقیت در آن رشته دست پیدا نمی‌کنند.

در کنار توجه به علائق در انتخاب رشته کنکور تجربی بهتر است به استعداد‌تان در یک رشته‌ی خاص نیز توجه کنید. نه اینکه عده زیادی در حال حاضر در آن رشته موفق و مشغول به کار هستند.

۵. در دفترچه راهنمای انتخاب رشته تجربی همه گزینه‌ها پر شود

بعضی از متقاضیان انتخاب رشته تمامی گزینه‌ها را در فرم انتخاب رشته تجربی وبسایت سنجش پر نمی‌کنند. این خطا به این دلیل است که شنیده‌اند فردی با رتبه و شرایطی مشابه در همان کد رشته در همان دانشگاه پذیرفته شده است.

این کار یک ریسک بزرگ است. چون امکان دارد به علت تغییرات در شرایط دفترچه انتخاب رشته تجربی امسال، فرد در هیچ رشته‌ای قبول نشود.

بنابراین سعی کنید تا جایی که می‌توانید هر 150 کدرشته تجربی ۱۴۰۱ را در فرم پر کنید. همانطور که می‌دانیم هرساله سهمیه‌ها و شرایط پذیرش رشته‌ها تغییر می‌کند. لذا حتی اگر مطمئن هستید انتخاب پنجاهم خود را نیز قبول می‌شوید، توصیه ما این است که تمام انتخاب‌های فرم انتخاب رشته تجربی خود را تکمیل کنید.

در ستون‌های مربوط به هر کدام از زیرگروه‌ها در دفترچه انتخاب رشته تجربی کنکور، رتبه ی سهمیه نهایی شما در آن زیرگروه قرار دارد و شما باید این رتبه را برای انتخاب رشته خود درنظر بگیرید.

انتخاب رشته تجربی 98 - انتخاب رشته کنکور تجربی - نرم افزار انتخاب رشته تجربی - دفترچه انتخاب رشته تجربی۶. دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ را با دقت مطالعه کنید

دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ هر سال  تغییر می‌کند. مثلاً امکان دارد ظرفیت یک رشته مثل مامایی در سال جدید فرق کرده باشد و یا دانشگاه‌های جدیدی در رشته‌ای جدید اقدام به پذیرش دانشجو کرده باشند. مرور دقیق دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ باعث می‌شود با اطمینان خاطر بیشتری بتوانید اقدام به انتخاب رشته نمایید.

۷. لیست انتخاب‌ها را روی کاغذ بنویسید

برای کاهش دادن خطای احتمالی در انتخاب رشته و سرعت بالاتر در وارد کردن اطلاعات در فرم سازمان سنجش بهتر این است تا لیستی را که در نهایت با مشاوره خود انتخاب کرده‌اید بر روی برگه ای به صورت منظم و دقیق بنویسید و آماده داشته باشید.

حتما هم سعی کنید لیستی از انتخاب‌های خوشبینانه، بدبینانه و منطقی را در زمان پر کردن چک‌نویس انتخاب رشته کنکور تجربی‌ تان تهیه کنید.

 • انتخاب‌های خوش بینانه

قطعا همه‌ی شما می‌دانید که رشته‌ های علوم پزشکی در کنکور ۱۴۰۱ نیازمند رتبه‌های عالی می‌باشد و احتمال قبولی داوطلبانی با رتبه‌های نه چندان جالب در این رشته‌ها بسیار کم است.

با این حال توصیه می‌شود که ۲۰ الی ۳۰ درصد انتخاب‌های اول خود را به رشته‌های مورد علاقه خود که شانس قبولی‌تان در آن‌ها کم است، اختصاص دهید.

 • انتخاب‌های واقع بینانه

انتخاب‌های واقع بینانه انتخاب‌هایی هستند که با توجه به آمار رتبه‌های قبولی سال‌های گذشته، شانس پذیرش شما در آن رشته‌ها با توجه به رتبه‌ای که کسب کرده‌اید، زیاد است.

حدود ۵۰ درصد از انتخاب‌های خود را در این بخش قرار دهید تا شانس پذیرش خود را از دست ندهید.

 • انتخاب‌های بدبینانه

منظور از انتخاب‌های بدبینانه انتخاب‌هایی هستند که احتمال قبولی شما در آن رشته‌ها بالای ۹۰ درصد است.

بدبینانه نامیدن این انتخاب‌ها به این دلیل است که داوطلب تمایل کمتری دارد تا در این کد رشته محل‌ها پذیرفته شود. این عدم تمایل می‌تواند به دلایلی مانند دوری مسافت دانشگاه از محل زندگی، شهریه‌ای بودن دانشگاه انتخابی و مواردی از این قبیل باشد.

در صورتی که چیدمان رشته‌های خود را به ترتیب فوق قرار دهید، به احتمال خیلی زیاد در یکی از رشته‌های انتخابی خود پذیرفته خواهید شد. علاوه بر علاقه موارد دیگری مانند دوری مسافت دانشگاه، شهریه دانشگاه (دانشگاه‌های غیرروزانه دارای شهریه می‌باشند) و امکانات و خوابگاه دانشگاه را نیز در نظر بگیرید.

راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی ۱۴۰۱

از آنجایی که برخلاف روند چند سال گذشته تمامی رشته محل‌های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد فقط از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد، انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای حداقل ۸۰ درصد داوطلبان کنکور تجربی اهمیتی به اندازه انتخاب رشته کنکور سراسری دارد.

از طرف دیگر از آنجایی که از سال ۹۲ و با ادغام کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد، تمامی داوطلبان شرکت کننده در کنکور تجربی حق انتخاب رشته دانشگاه آزاد را هم دارند، پس بنابراین کلیه علاقه‌مندان به تحصیل در رشته های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد باید حتما در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ کنکور تجربی شرکت کنند.

انتخاب رشته آزاد تجربی تفاوت‌های زیادی با انتخاب رشته سراسری تجربی دارد که از مهم ترین آن ها می‌توان به مهم نبودن رتبه در منطقه برای قبولی، بی تاثیری سهمیه بومی گزینی اشاره کرد.

از آنجایی که تفاوت‌های انتخاب رشته آزاد تجربی با انتخاب رشته سراسری تجربی ممکن است شما را سردرگم کند در یک مقاله جداگانه بطور مفصل به توضیح جزئیات انتخاب رشته آزاد تجربی پرداخته‌ایم.

معرفی رشته‌های کنکور تجربی ۱۴۰۱

مجموعه رشته‌های زیر گروه ۱ علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • مامایی
 • پرستاری
 • اتاق عمل
 • علوم تغذیه
 • فیزیوتراپی
 • بینایی سنجی، شنوایی سنجی
 • هوشبری
 • اعضای مصنوعی
 • بهداشت و بازرسی گوشت
 • بهداشت مواد غذایی
 • دبیری زیست شناسی
 • دکترای پیوسته بیوتکنولوژی
 • روانشناسی
 • زیست شناسی
 • زیست شناسی سلولی مولکولی
 • علوم آزمایشگاهی
 • علوم و صنایع غذایی
 • کاردانی بهداشت حرفه ای
 • کاردانی بهداشت محیط
 • کاردانی ساخت پروتزهای دندانی
 • کاردانی تکنولوژی
 • کاردانی مامایی
 • کاردانی دامپزشکی
 • کاردرمانی
 • کارشناسی بهداشت محیط
 • کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی
 • کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی
 • کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی
 • گفتار درمانی
 • مدیریت و کمیسر دریایی

مجموعه رشته های زیر گروه ۲ علوم تجربی

در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی به رشته های زیر گروه ۲ علوم تجربی حتماً دقت کنید که دروس امتحانی آن‌ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

 • داروسازی
 • شیمی
 • دبیری شیمی
 • کاردانی بازیافت مواد زائد و جامد
 • کاردانی شیمی
 • کاردانی شیمی آزمایشگاهی
 • کارشناسی بهداشت حرفه ای
 • کارشناسی بهداشت عمومی
 • کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای
 • کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت

مجموعه رشته های زیر گروه ۳ علوم تجربی

که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند عبارتند از:

 • زمین شناسی
 • دبیری زمین شناسی
 • زمین شناسی کاربردی

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران، دانشگاه‌های ایران را بهتر بشناسید!

در کنکور سراسری برای چندمین سال پیاپی پرجمعیت ترین گروه آزمایشی، رشته تجربی می‌باشد. این گروه آزمایشی از حساس ترین و مهم‌ترین گروه‌های آزمایشی در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ است. به دلیل همین اهمیت بالای انتخاب رشته کنکور تجربی، در این محتوا راجع به نحوه چیدمان انتخاب رشته تجربی و اولویت بندی در انتخاب ها ...

مجموعه رشته های زیر گروه ۴ علوم تجربی

به مجموعه رشته‌های زیر گروه ۴ علوم تجربی در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱دقت کنید که دروس امتحانی آن‌ها دارای ضرایب یکسانی هستند. عبارتند از:

 • اطلاعات نظامی
 • الهیات و معارف اسلامی
 • امور گمرکی
 • حسابداری
 • خبرنگاری
 • علوم اقتصادی
 • علوم انتظامی
 • فقه و مبانی حقوق اسلامی
 • کاردانی امور بانکی
 • کاردانی امور بیمه
 • کاردانی امور دولتی
 • کاردانی امور مالی و مالیاتی
 • کاردانی حسابداری
 • کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی
 • کاردانی علمی کاربردی روابط کار
 • کاردانی علوم پایه انتظامی
 • کاردانی علوم نظامی
 • کاردانی کتابداری
 • کاردانی مدیریت بازرگانی
 • کاردانی مدیریت جهانگردی
 • کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی
 • کاردانی مدیریت گمرکی
 • کاردانی مدیریت هتلداری
 • کتابداری
 • مدیریت اطلاعات و ارتباطات
 • مدیریت جهانگردی
 • مدیریت دولتی
 • مدیریت صنعتی
 • مدیریت فرهنگی هنری
 •  مدیریت کسب و کارهای کوچک
 • مدیریت گمرکی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت هتلداری
 • مدیریت امور بانکی
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت بیمه
 • مدیریت بیمه اکو

دسترسی سریع به اطلاعات انتخاب رشته کنکور تجربی

نکته آخری که باید حتماً رعایت کنید این است که اطلاعات خود‌تان را در خصوص نحوه چیدمان انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱، راهنمای عملی انتخاب رشته، اطلاع از رشته های دانشگاهی تجربی و هر آنچه که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته علوم تجربی موجود است، بالا ببرید.

مجموعه استادبانک تلاش کرده است تمام موضوعاتی که راجع به کنکور ۱۴۰۱ است را در مجله استادبانک پوشش دهد. می‌توانید با سرچ عبارت‌های مرتبط با کنکور به تمامی این محتوا‌ها بسرعت دسترسی پیدا کنید.

همچنین اگر می‌خواهید از سایرخدمات آموزشی این مجموعه مثل دسترسی به معلم خصوصی برتر استفاده کنید می‌توانید با شماره 5343-9100-021 تماس بگیرید.

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟ ?

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی هستند که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب. ?‍?

فردی با شرایط مشابه من در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌شده است،من هم می‌توانم؟ ?

هرساله ممکن است قوانین سازمان سنجش تغییر کند.بنابراین این دلیل مناسبی نیست. بهتر است هر ۱۵۰ گزینه موجود را در فرم انتخاب رشته پرکنید و از یک مشاور کمک بگیرید. ?

چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱ دریافت کنم؟ ?‍?

با مرکز مشاوره استادبانک با شماره 5343-9100-021 تماس بگیرید و مشاوره انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۱ دریافت کنید. ?

انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک