انتخاب رشته کنکور تجربی

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲+ نکات مهمی که باید بدانید!

استادبانک نویسنده
4874 4
06 تیر 1401

در کنکور سراسری برای چندمین سال پیاپی پرجمعیت‌ترین گروه آزمایشی، رشته تجربی است. این گروه آزمایشی از حساس‌ترین و مهم‌ترین گروه‌های آزمایشی در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ است.

به دلیل همین اهمیت بالای انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲، در این محتوا راجع به نحوه چیدمان انتخاب رشته تجربی و اولویت‌بندی در انتخاب‌ها، کمک از مشاوره تحصیلی کنکور، که سهم مهمی در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری دارد و سایر نکاتی بسیار مهم در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲، توضیحاتی ارائه شده است که در ادامه با هم مطالعه می کنیم.

مشاوره انتخاب رشته، بهترین راهنما برای انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲

برای موفقیت در انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲،  داوطلبان کنکور باید به چند مورد بسیار مهم توجه کنند. توجه به زمان اعلام نتایج اولیه، تاریخ انتخاب رشته کنکور، زمان قرارگیری دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ در سایت سازمان سنجش، مهلت انتخاب رشته و پر کردن فرم آن، تمدید زمان انتخاب رشته، زمان اعلام نتایج نهایی، از نکات اولیه و بسیار مهم بوده که باید به آن توجه شود. در کنار توجه به این زمان‌های خاص، داوطلبان کنکور باید راجع به شرایط ورود به دانشگاه‌های مختلف و ظرفیت پذیرش آن‌ها برای هر رشته، ضوابط انتخاب رشته برای داوطلبان مناطق یک، دو و سه و همچنین شرایط سربازی برای داوطلبان آقا و سایر نکات تکمیلی نیز اطلاعات کافی داشته باشند. آگاهی از این اطلاعات به آن‌ها کمک کرده تا با دید بازتری انتخاب رشته کنکور خود را انجام دهند.انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

مشاوره انتخاب رشته کنکور با سال‌ها تجربه و دانش خود در زمینه انتخاب رشته کنکور، با داشتن آگاهی کامل از ضوابط و قوانین کنکور تجربی و سایر رشته‌ها، با راهنمایی داوطلب راجع به رشته‌های پردرآمد دانشگاهی و رشته‌های محبوب در دانشگاه و غیره،‌ می‌تواند بهترین فردی باشد که شما را در این زمینه راهنمایی و مشاوره کند. در واقع با کمک مشاوره انتخاب رشته تجربی، بهتر می‌توانید در این مسیر پررقابت، به نتیجه مطلوب برسید. به همین جهت پیشنهاد می‌شود با کلیک روی لینک زیر، از مزایای حضور مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ بهره ببرید.

مشاوره انتخاب رشته کنکور

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲

در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی باید به کارنامه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و رتبه قبولی داوطلب و تاثیر سهمیه در انتخاب رشته تجربی توجه شود.

 • کارنامه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۲

کارنامه انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ پس از اعلام نتایج کنکور توسط سازمان سنجش بر روی سایت sanjesh.org قرار می‌گیرد که شامل اطلاعات هویتی داوطلب، معدل و تراز، سهمیه و استان بومی داوطلب است که مشخص می‌کند او مجاز به انتخاب رشته و قبولی در چه دانشگاه‌ها یا شهر‌هایی می‌باشد.

 • ظرفیت پذیرش و رتبه قبولی کنکور تجربی ۱۴۰۲

در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی حتماً باید ظرفیت‌های پذیرش در دوره‌های روزانه، شبانه و سایر رشته‌ها و دانشگاه‌ها را بررسی کنید. برای مثال، این موضوع بسیار اهمیت دارد که در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲، از قوانین و ظرفیت دوره روزانه یا نوبت شبانه اطلاع داشته باشید. یا همچنین بدانید پردیس خودگردان، سهمیه مناطق محروم، دانشگاه فرهنگیان، موسسات غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور چه شرایطی داشته و ظرفیت پذیریش هر کدام از آن‌ها چقدر است؟

البته این را باید بدانید که معمولاً ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها به گونه‌ای بوده که تقریباً از بین هر ۳ نفر، یک نفر شانس قبولی در دانشگاه‌های دولتی را داشته است. البته رقابت بین رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی به دلیل بازار کاری که داشته، خیلی بیشتر از سایر رشته‌های دیگر کنکور تجربی است. بررسی این ظرفیت‌ها به شما کمک می‌کند بدانید هر دانشگاه در این رشته‌های پرطرفدار چه تعداد دانشجو می‌پذیرد.

 • تاثیر سهمیه در انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۲

مهم‌ترین سهمیه کنکور تجربی، سهمیه مناطق‌بندی است که به سه منطقه شماره۱، منطقه ۲ و منطقه ۳ تقسیم می‌شود. سهمیه مناطق به دواطلبانی تعلق می‌گیرد که نمی‌توانند از سهمیه‌های خاص کنکور سراسری استفاده کنند. در‌واقع بیش از ۹۵ درصد دواطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری از سهمیه مناطق استفاده می کنند.

مهم‌ترین سهمیه‌های خاص شامل سهمیه بهیاران، ایثارگران و جانبازان است که لحاظ کردن این سهمیه‌‌ها در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی تاثیری روی رتبه قبولی داوطلب ندارد اما چون تراز آخرین نفر قبولی برای داوطلبی که از سهمیه ایثارگران استفاده می‌کند ۷۰ درصدِ تراز آخرین نفر قبولی یک فرد عادی است، پس شانس قبولی‌اش با وجود با رتبه و تراز پایین‌تر بیشتر می‌شود.

نکات مهم در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲

۱. در زمان انتخاب رشته به حباب رتبه توجه کنید!

سازمان سنجش دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای داوطلبان کنکور اعمال می‌کند و هنگامی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار بوده، در اعلام نتایج اولیه یعنی اعلام رتبه‌های کنکور هر دوی این سهمیه‌ها در رتبه او موثر خواهد بود.

اتفاق اصلی بعد از انتخاب رشته این داوطلب می‌افتد، سازمان سنجش در هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور، یکی از این سهمیه‌ها را برای او اعمال می‌کند و آن سهمیه‌ای است که بیشتر برای این داوطلب مفید است و با آزاد شدن یکی از این سهمیه‌ها جا برای دیگری باز می شود.

به همین ترتیب اگر این اتفاق برای جمعیت زیادی از داوطلبان بیافتد، هنگام اعلام نتایج نهایی با بسیاری از داوطلبان بر اساس رتبه‌های کمتری نسبت به رتبه‌ای که کسب کرده‌، رفتار خواهد شد.

به بیان دیگر می توان در نظر گرفت که رتبه‌هایی که داوطلبان کسب می‌کنند، بیشتر از رتبه واقعی‌شان است و در اصل به میزانی حباب دارد. با توجه به محاسباتی که انجام شده، میزان این حباب برای مثال در سال 98 و 99 میانگین در حدود ۱۳ تا ۲۰ درصد بوده است.

۲. علاقه مهم است؛ در دام رشته‌های پرطرفدار نیافتید!

معمولاً بقدری اقبال به سمت رشته‌های حوزه پزشکی در میان مردم بالا رفته که خیلی از دانش‌آموزان در رشته تجربی که رتبه‌ی خوبی کسب کرده، بدون حتی ذره‌ای بررسی یک رشته خوشنام را برای ادامه زندگی و آینده‌ی خود انتخاب می‌کنند.

واضح است که چنین انتخاب کورکورانه‌ای در درجه اول به خود فرد و در نهایت به آن رشته ضربه می‌زند. پس اگر می‌خواهید آینده خود را مشخص کرده در درجه اول، به علائق و استعداد‌های خود بدون در نظر گرفتن نظر مردم توجه کنید.

بهتر است در همان اولین قدم انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ باتوجه به تبعاتی که ممکن است این انتخاب رشته برای شما داشته، با مروری بر مقاله معرفی رشته های تجربی  به درک درستی از میزان علائق خود بر هر‌ کدام از این رشته‌ها برسید.

۳. براحتی تصمیم‌گیری نکنید!

شماری از افراد به خاطر عجله‌ای که در تکمیل فرم انتخاب رشته دارند، دقت و صبر لازم را به خرج نداده و ممکن است رشته‌ای را در لیست قرار دهند که اطلاعات دقیق و شفافی نسبت به آن ندارند.

همانطور که در مقاله راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ گفتیم، توصیه ما این است که با شروع انتخاب رشته کنکور تجربی، استفاده درستی از زمان بین کنکور تجربی و اعلام نتایج اولیه داشته باشید.

برای مثال می‌توانید به دانشگاه‌های شهر خود سر بزنید و یا با اساتید و دانشجوهای فارغ التحصیلان آن دانشگاه در رشته‌های مختلف در اینباره بحث کنید یا اگر در اطراف خود افرادی را می‌شناسید که در رشته‌های مختلف تجربی تحصیل کرده‌ و این روزها مشغول کار هستند، می‌توانید با این افراد در خصوص رشته مورد علاقه‌تان صحبت کنید.

همچنین منبع خوب بعدی برای آشنایی شما با رشته‌ها پیش از انتخاب رشته کنکور تجربی، استفاده از منابع استادبانک مثل مطالعه و بررسی مصاحبه‌هایی است که استادبانک با دانشگاهیان برتر در رشته‌های مختلف انجام داده است.

استادبانک در این مصاحبه‌ها به اصلی‌ترین سوالاتی که شما در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ باید به آن توجه کرد، پرداخته است. مطالعه دقیق این مصاحبه‌ها در روشن شدن ذهنیت داوطلبان در خصوص رشته‌های تجربی کمک بسیاری می‌کند.

۴. در کنکور ۱۴۰۲ استعدادتان هدر نشود!

خطای بعدی در راهنمای انتخاب رشته تجربی کنکور ۱۴۰۲ این موضوع مهم است که گاهی داوطلب تحت تاثیر نام یک رشته معروف مثل دندانپزشکی قرار گرفته و بین انتخاب استعدادها و ویژگی‌های شخصیتی که با آن رشته درگیر است، توجه جدی نمی‌کند.

بسیار این موضوع رایج است که حتی افرادی با رتبه‌های بسیار عالی تنها به این دلیل که سایر رتبه برتری‌ها به سراغ مثلاً یک رشته خاص رفته‌اند، آن رشته را انتخاب خود قرار داده‌ و در نهایت و پس از چند ترم تحصیل در آن دچار دلزدگی شده و هیچگاه به موفقیت در آن رشته دست پیدا نمی‌کنند.

در کنار توجه به علائق در انتخاب رشته کنکور تجربی بهتر است به استعداد‌تان در یک رشته‌ی خاص نیز توجه کنید. نه اینکه عده زیادی در حال حاضر در آن رشته موفق و مشغول به کار هستند.

۵. در دفترچه راهنمای انتخاب رشته تجربی همه گزینه‌ها پر شود

بعضی از متقاضیان انتخاب رشته، تمامی گزینه‌ها را در فرم انتخاب رشته تجربی وبسایت سنجش پر نمی‌کنند. این خطا به این دلیل بوده که شنیده‌اند فردی با رتبه و شرایطی مشابه در همان کد رشته در همان دانشگاه پذیرفته شده است.

این روش انتخاب رشته، ریسک بزرگی برای‌شان دارد. زیرا امکان داشته به علت تغییرات در شرایط دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۲، فرد در هیچ رشته‌ای قبول نشود. بنابراین سعی کنید تا جایی که می‌توانید هر ۱۵۰ کدرشته تجربی ۱۴۰۲ را در فرم پر کنید. همانطور که می‌دانیم هرساله سهمیه‌ها و شرایط پذیرش رشته‌ها تغییر می‌کند. لذا حتی اگر مطمئن بوده انتخاب پنجاهم خود را نیز قبول می‌شوید، توصیه ما این است که تمام انتخاب‌های فرم انتخاب رشته تجربی خود را تکمیل کنید.

در ستون‌های مربوط به هر کدام از زیرگروه‌ها در دفترچه انتخاب رشته تجربی کنکور، رتبه ی سهمیه نهایی شما در آن زیرگروه قرار دارد و شما باید این رتبه را برای انتخاب رشته خود درنظر بگیرید.

۶. دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۲ را با دقت مطالعه کنید

دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۲ هر سال  تغییر می‌کند. برای مثال امکان دارد ظرفیت یک رشته مثل مامایی در سال جدید فرق کرده باشد و یا دانشگاه‌های جدیدی در رشته‌ای جدید اقدام به پذیرش دانشجو کرده باشند. مرور دقیق دفترچه انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۲ باعث می‌شود با اطمینان خاطر بیشتری بتوانید اقدام به انتخاب رشته نمایید.

۷. لیست انتخاب‌ها را روی کاغذ بنویسید

برای کاهش دادن خطای احتمالی در انتخاب رشته و سرعت بالاتر در وارد کردن اطلاعات در فرم سازمان سنجش، بهتر این است لیستی را که در نهایت با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور، پر کرده را بر روی برگه‌ای به صورت منظم و دقیق بنویسید و آماده داشته باشید. حتماً هم سعی کنید لیستی از انتخاب‌های خوشبینانه، بدبینانه و منطقی را در زمان پر کردن چک‌نویس انتخاب رشته کنکور تجربی‌‌تان تهیه کنید.

 • انتخاب‌های خوش بینانه

قطعاً همه‌ی شما می‌دانید که رشته‌‌های علوم پزشکی در کنکور ۱۴۰۲ نیازمند رتبه‌های عالی یوده و احتمال قبولی داوطلبانی با رتبه‌های نه چندان جالب در این رشته‌ها بسیار کم است.

با این حال توصیه می‌شود که ۲۰ الی ۳۰ درصد انتخاب‌های اول خود را به رشته‌های مورد علاقه خود که شانس قبولی‌تان در آن‌ها کم است، اختصاص دهید.

 • انتخاب‌های واقع بینانه

انتخاب‌های واقع بینانه انتخاب‌هایی هستند که با توجه به آمار رتبه‌های قبولی سال‌های گذشته، شانس پذیرش شما در آن رشته‌ها با توجه به رتبه‌ای که کسب کرده‌اید، زیاد است.

حدود ۵۰ درصد از انتخاب‌های خود را در این بخش قرار دهید تا شانس پذیرش خود را از دست ندهید.

 • انتخاب‌های بدبینانه

منظور از انتخاب‌های بدبینانه انتخاب‌هایی هستند که احتمال قبولی شما در آن رشته‌ها بالای ۹۰ درصد است.

بدبینانه نامیدن این انتخاب‌ها به این دلیل است که داوطلب تمایل کمتری دارد تا در این کد رشته محل‌ها پذیرفته شود. این عدم تمایل می‌تواند به دلایلی مانند دوری مسافت دانشگاه از محل زندگی، شهریه‌ای بودن دانشگاه انتخابی و مواردی از این قبیل باشد.

در صورتی که چیدمان رشته‌های خود را به ترتیب فوق قرار دهید، به احتمال خیلی زیاد در یکی از رشته‌های انتخابی خود پذیرفته خواهید شد. علاوه بر علاقه موارد دیگری مانند دوری مسافت دانشگاه، شهریه دانشگاه (دانشگاه‌های غیرروزانه دارای شهریه می‌باشند) و امکانات و خوابگاه دانشگاه را نیز در نظر بگیرید.

راهنمای انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی ۱۴۰۲

از آنجایی که برخلاف روند چند سال گذشته، تمامی رشته محل‌های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد فقط از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد، انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای حداقل ۸۰ درصد داوطلبان کنکور تجربی اهمیتی به اندازه انتخاب رشته کنکور سراسری دارد.

از طرف دیگر از آنجایی که از سال ۹۲ و با ادغام کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد، تمامی داوطلبان شرکت کننده در کنکور تجربی حق انتخاب رشته دانشگاه آزاد را هم دارند، پس بنابراین کلیه علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه آزاد باید حتماً در انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ کنکور تجربی شرکت کنند.

انتخاب رشته آزاد تجربی تفاوت‌های زیادی با انتخاب رشته سراسری تجربی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مهم نبودن رتبه در منطقه برای قبولی، بی تاثیری سهمیه بومی گزینی اشاره کرد.

از آنجایی که تفاوت‌های انتخاب رشته آزاد تجربی با انتخاب رشته سراسری تجربی ممکن است شما را سردرگم کند، راهنمایی و مشورت با مشاوره انتخاب رشته کنکور به شدت پیشنهاد می‌شود.

معرفی رشته‌های کنکور تجربی ۱۴۰۲

مجموعه رشته‌های زیر گروه ۱ علوم تجربی که دروس امتحانی آن‌ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • دامپزشکی
 • مامایی
 • پرستاری
 • اتاق عمل
 • علوم تغذیه
 • فیزیوتراپی
 • بینایی سنجی، شنوایی سنجی
 • هوشبری
 • اعضای مصنوعی
 • بهداشت و بازرسی گوشت
 • بهداشت مواد غذایی
 • دبیری زیست شناسی
 • دکترای پیوسته بیوتکنولوژی
 • روانشناسی
 • زیست شناسی
 • زیست شناسی سلولی مولکولی
 • علوم آزمایشگاهی
 • علوم و صنایع غذایی
 • کاردانی بهداشت حرفه ای
 • کاردانی بهداشت محیط
 • کاردانی ساخت پروتزهای دندانی
 • کاردانی تکنولوژی
 • کاردانی مامایی
 • کاردانی دامپزشکی
 • کاردرمانی
 • کارشناسی بهداشت محیط
 • کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی
 • کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی
 • کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی
 • گفتار درمانی
 • مدیریت و کمیسر دریایی

مجموعه رشته‌های زیر گروه ۲ علوم تجربی

در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی به رشته‌های زیر گروه ۲ علوم تجربی حتماً دقت کنید. دروس امتحانی این رشته‌ها دارای ضرایب یکسانی هستند که شامل موارد زیر است:

 • داروسازی
 • شیمی
 • دبیری شیمی
 • کاردانی بازیافت مواد زائد و جامد
 • کاردانی شیمی
 • کاردانی شیمی آزمایشگاهی
 • کارشناسی بهداشت حرفه ای
 • کارشناسی بهداشت عمومی
 • کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای
 • کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت

مجموعه رشته‌های زیر گروه ۳ علوم تجربی

رشته‌های زیر گروه ۳ علوم تجربی که دروس امتحانی آن‌ها دارای ضرایب یکسانی هستند عبارتند از:

 • زمین شناسی
 • دبیری زمین شناسی
 • زمین شناسی کاربردی

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران، دانشگاه‌های ایران را بهتر بشناسید!

در کنکور سراسری برای چندمین سال پیاپی پرجمعیت‌ترین گروه آزمایشی، رشته تجربی است. این گروه آزمایشی از حساس‌ترین و مهم‌ترین گروه‌های آزمایشی در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ است. به دلیل همین اهمیت بالای انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲، در این محتوا راجع به نحوه چیدمان انتخاب رشته تجربی و اولویت‌بندی در انتخاب‌ها، کمک از

مجموعه رشته‌های زیر گروه ۴ علوم تجربی

به مجموعه رشته‌های زیر گروه ۴ علوم تجربی در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۱دقت کنید که دروس امتحانی آن‌ها دارای ضرایب یکسانی هستند. عبارتند از:

 • اطلاعات نظامی
 • الهیات و معارف اسلامی
 • امور گمرکی
 • حسابداری
 • خبرنگاری
 • علوم اقتصادی
 • علوم انتظامی
 • فقه و مبانی حقوق اسلامی
 • کاردانی امور بانکی
 • کاردانی امور بیمه
 • کاردانی امور دولتی
 • کاردانی امور مالی و مالیاتی
 • کاردانی حسابداری
 • کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی
 • کاردانی علمی کاربردی روابط کار
 • کاردانی علوم پایه انتظامی
 • کاردانی علوم نظامی
 • کاردانی کتابداری
 • کاردانی مدیریت بازرگانی
 • کاردانی مدیریت جهانگردی
 • کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی
 • کاردانی مدیریت گمرکی
 • کاردانی مدیریت هتلداری
 • کتابداری
 • مدیریت اطلاعات و ارتباطات
 • مدیریت جهانگردی
 • مدیریت دولتی
 • مدیریت صنعتی
 • مدیریت فرهنگی هنری
 •  مدیریت کسب و کارهای کوچک
 • مدیریت گمرکی
 • مدیریت مالی
 • مدیریت هتلداری
 • مدیریت امور بانکی
 • مدیریت بازرگانی
 • مدیریت بیمه
 • مدیریت بیمه اکو

دسترسی سریع به اطلاعات انتخاب رشته کنکور تجربی با کمک استادبانک

نکته آخری که باید حتماً رعایت کنید این است که اطلاعات خود‌تان را در خصوص نحوه چیدمان انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۲، راهنمای عملی انتخاب رشته، اطلاع از رشته‌های دانشگاهی تجربی و هر آنچه که در دفترچه راهنمای انتخاب رشته علوم تجربی موجود است، بالا ببرید.

مجموعه استادبانک تلاش کرده است تمام موضوعاتی که راجع به کنکور ۱۴۰۲ است را در مجله استادبانک پوشش دهد. می‌توانید با سرچ عبارت‌های مرتبط با کنکور به تمامی این محتوا‌ها به سرعت دسترسی پیدا کنید.

همچنین اگر می‌خواهید از سایرخدمات آموزشی این مجموعه نظیر دسترسی به  برترین اساتید تدریس خصوصی کنکور، دسترسی سریع به مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی و سایر رشته‌ها و دیگر مزایا و امکانات این مجموعه استفاده نمایید، روی لینک تدریس خصوصی استادبانک کلیک کرده یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ جهت راهنمایی و مشاوره رایگان با تیم پشتیبانی استادبانک ارتباط برقرار کنید. انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید، افرادی هستند که در رشته تجربی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و این مسیر را یکبار خود تجربه‌ کرده‌اند. همچنین مشورت و راهنمایی با مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی از دیگر موارد مهم و ضروری است که باید به آن توجه شود.

مهم‌ترین نکات در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ چیست؟

در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی باید به چند نکته بسیار مهم توجه شود:

۱. مشورت و راهنمایی با مشاوره انتخاب رشته کنکور

۲.توجه به ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در رشته‌های مورد نظر

۳.توجه به علاقه و استعداد در زمان انتخاب رشته کنکور

 

چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲ را دریافت کنیم؟

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۲، می‌توانید وارد سایت استادبانک شده یا روی لینک مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

همچنین شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ جهت راهنمایی و مشاوره با شما عزیزان فعال است.