آموزش زبانکلاس دهم تجربی استادبانک

گرامر زبان دهم را چطور بخوانیم؟ + جزوه PDF گرامر دهم

استادبانک نویسنده
14063 0
06 فروردین 1402
گرامر زبان دهم را چطور بخوانیم؟

خواندن گرامر زبان دهم بعضی وقت‌ها ممکن است سخت‌تر از چیزی باشد که به نظر می‌رسد. دقیقا مثل خواندن فرمول‌های فیزیک یا ریاضی! اما شاید همین موضوع است که باعث می‌شود زبان خواندن، شیرین و جذاب باشد. اگر می‌خواهید خواندن زبان دهم را برای خودتان آسان‌تر کنید، بهتر است یک دیدگاه کلی درباره آن داشته باشید. مثلا بدانید که اصول گرامری آن چیست و از چه بخش‌هایی تشکیل شده است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی همین موضوع بپردازیم. همچنین یک جزوه کامل از گرامر زبان دهم به صورت فایل پی‌دی‌اف برایتان قرار داده‌ایم.

زبان دهم را چطور بخوانیم؟

بیایید قبول کنیم که یاد گرفتن زبان دهم می‌تواند کمی سخت و چالش‌برانگیز باشد. اما اگر با پشتکار و با روش درست آن را بخوانید، حتما موفق می‌شوید. در اینجا چند مرحله کلی را که برای آموزش زبان و خواندن زبان دهم باید دنبال کنید آورده‌ایم:

 • اصول اولیه را بشناسید: با یادگیری اصول اولیه مثل گرامر، واژگان و تلفظ شروع کنید.
 • خواندن و گوش دادن را شروع کنید: سعی کنید متن‌های انگلیسی متناسب با مقطع خودتان پیدا و روخوانی کنید. خواندن و گوش دادن به متن‌های انگلیسی باعث بهبود مهارت‌های گرامری و دایره لغات شما می‌شود.
 • انگلیسی صحبت کنید: با یکی از دوستان یا همکلاسی‌های خود قرار بگذارید که در ساعت‌هایی از روز انگلیسی صحبت کنید. هرچه بیشتر صحبت کنید، بیشتر یاد می‌گیرید.
 • از نوشتن غافل نشوید: یکی از بهترین روش‌هایی که باعث بهبود گرامر شما می‌شود، نوشتن است. اگر می‌توانید برای خودتان خاطرات یا قصه‌هایی به زبان انگلیسی بنویسید.
 • زبان را وارد زندگیتان کنید: سعی کنید برای درگیر شدن بیشتر با انگلیسی، فیلم‌ یا سریال ببینید. گوش کردن به موسیقی هم می‌تواند موثر باشد.
 • در کلاس زبان شرکت کنید: یکی از بهترین راهکارها برای آموزش زبان شرکت کردن در کلاس است. یک معلم خوب می‌تواند نقاط ضعف شما را شناسایی کرده و کمکتان کند.

بنابراین به یاد داشته باشید که کلید یادگیری زبان انگلیسی، تمرین، پشتکار و صبر است. پس به تمرین ادامه دهید و از اشتباه کردن نترسید.مشاوره تحصیلی استادبانک

خواندن گرامر زبان دهم چقدر اهمیت دارد؟

شما کلاس دهمی باید به طور ویژه‌ای به خواندن زبان انگلیسی توجه کنید. اولا به این دلیل که درس زبان و نمره آن حتما در معدل‌تان تاثیر دارد. هرچند که هنوز معدل پایه دهم در کنکور تاثیر مستقیمی ندارد اما می‌تواند یک عامل موثر در سال‌های آینده باشد.

از طرف دیگر خواندن زبان به خصوص زبان دهم، پایه محکمی برای یادگیری آن در سال‌های آینده است. یاد گرفتن زبان انگلیسی هم در سرنوشت تحصیلی شما نقش ویژه‌ای دارد و هم ممکن است به آینده شغلی‌تان کمک کند.

از آنجایی که مباحث گرامری زبان دهم، از مهم‌ترین اصول گرامر زبان انگلیسی هستند، باید برای یاد گرفتن آن حتما برنامه‌ریزی کنید. به طور کلی گرامر زبان دهم، 4 مبحث اصلی را آموزش می‌دهد. در ادامه مباحث گرامر زبان دهم را بیشتر بررسی می‌کنیم.

درس اول گرامر زبان دهم درباره چیست؟

یکی از اصول گرامری مهم در زبان انگلیسی، شناختن زمان‌ها است. برای اینکه بتوانید به راحتی از پس گرامر زبان دهم بربیایید، بهتر است یکبار دیگر زمان‌ های انگلیسی را با هم مرور کنیم:

 • گذشته
 • حال
 • آینده

هرکدام از این زمان‌ها برای بیان یک وضعیت کاربرد دارند. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که قرار نیست گرامر زبان انگلیسی را با زبان فارسی مقایسه کنید.

درس اول گرامر زبان دهم به فعل آینده مربوط می‌شود. در این درس شما درباره کاربردهای فعل آینده و شکل‌های مختلف آن می‌خوانید. به عنوان مثال با مهم‌ترین کاربردهای فعل Will که یک فعل آینده است آشنا می‌شوید. مهم‌ترین کابردهای فعل will این موارد هستند:

 • صحبت کردن درباره آینده
 • برنامه‌ریزی درباره آینده
 • مطرح کردن درخواست و پیشنهاد
 • بیان احتمالات
 • جملات دستوری

زبان دهم


همچنین در بخش دیگر گرامر دهم درباره ساختار “to be going to” می‌خوانید. این ساختار در زبان انگلیسی زمانهایی که درباره انجام کاری در آینده نزدیک تصمیم قطعی را گرفته باشیم کاربرد دارد.

ساختار گرامر زمان آینده ساده از ترکیب be going to و ریشه فعل تشکیل میشود. منظور از be در اینجا همان am/is/are/was/were است.

فاعل + am/is/are + going to + ریشه فعل

:مثال

Mehrdad is going to buy a new house.

مهرداد میخواهد خانه جدیدی بخرد.


شکل‌های مختلف ساختار to be going to را در جدول زیر می‌بینید.

نکته‌های کامل گرامر مربوط به درس اول را می‌توانید در جزوه‌ای که در انتهای صفحه قرار داده‌ایم، بخوانید.

درس دوم گرامر زبان دهم درباره چیست؟

درس دوم گرامر زبان دهم، به توضیح صفت‌ها در زبان انگلیسی اختصاص دارد. این مبحث یکی از کاربردی‌ترین مباحث در زبان انگلیسی است. دقیقا مانند گرامر حال ساده در انگلیسی که کاربردهای زیادی دارد و یکی از اولین مباحثی است که در زبان یاد می‌گیرید. بنابراین برای یاد گرفتن صفت‌‌ها هم باید به اندازه کافی زمان بگذارید.

در درس دوم زبان دهم، شما با انواع صفت‌ها در انگلیسی، یعنی صفات تفضیلی، برابری و عالی آشنا می‌شوید. همچنین کاربردهای مختلف آنها در جمله یاد می‌گیرید. خیلی مهم است که بدانید هر کدام از این نوع صفت‌ها در چه شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در جزوه PDF گرامر زبان دهم همه نکات مهم صفات در انگلیسی توضیح داده شده است.

صفات در انگلیسی


یاد گرفتن کاربرد صفت‌ها و استفاده از آنها در جمله بسیار ساده است. کافی است بدانید که هر کدام از صفت‌ها در چه شرایطی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا برای مقایسه کردن یک چیز با چیز دیگر حتما باید از دسته صفت‌های مقایسه‌ای استفاده کنید. صفات برتری عموما برای بیان کردن، بهتر بودن یک چیز از چیز دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دسته از صفات‌ در فارسی هم وجود دارند. بنابراین یاد گرفتن آنها بسیار ساده است.

درس سوم گرامر زبان دهم درباره چیست؟

درس سوم گرامر زبان دهم مربوط به فعل استمراری گذشته است. گذشته استمراری در واقع موقعی به کار می‌رود که بخواهیم درباره عملی که در گذشته انجام داده‌ایم صحبت کنیم. البته عملی که به صورت پیوسته در گذشته در حال انجام شدن بوده است. ساختار گرامر استمراری گذشته به این صورت است:

فاعل + was/were + فعل  + ing

مثال:

It was snowing yesterday.

دیروز برف می‌بارید.

They were working last week.

آنها هفته پیش کار می‌کردند.

I was studying last night.

من دیشب درس می‌خواندم.


گذشته استمراری هم کاربردهای زیادی دارد. برای اینکه یاد گرفتن آن برای شما ساده‌تر شود، باید مثال‌های زیادی از کاربردهای مختلف گذشته استمراری بخوانید. ساختار استمراری گذشته را با ضمایر مختلف در جدول زیر می‌بینید.


مثل بیشتر فعل‌ها در انگلیسی، برای منفی کردن فعل استمراری گذشته هم باید از Not استفاده کنید. مثال:

تمام نکات مهم درباره گرامر استمراری گذشته را می‌توانید در جزوه استادبانک که در انتهای مقاله قرار داد‌ه‌ایم، بخوانید.

درس چهارم گرامر زبان درباره چیست؟

در درس چهارم زبان دهم، در بخش گرامر با کاربردهای افعال کمکی یا همان Modal Verbs آشنا می‌شویم. این فعل‌ها در واقع به فعل‌های اصلی جمله وصل می‌شوند تا حالت یا زمان اصلی فعل را عوض کنند. انواع مختلفی از Modal Verbs وجود دارد که برای کاربردهای مختلفی استفاده می‌شود. همین موضوع ممکن است کمی گیج‌کننده باشد. اما اصلا نگران نشوید! با کمی تمرین و تمرکز می‌توانید خیلی راحت همه کاربردهای این فعل‌ها را یاد بگیرید.

افعال کمکی در انگلیسی


برای استفاده کردن از افعال modal در جمله چند نکته را باید در نظر گرفت:

۱. افعال modal معمولا در انگلیسی در زمان حال present tense استفاده می شوند اما در استفاده از فاعل سوم شخص به این افعال -s اضافه نخواهیم کرد.

He must do what he is told

…Not : he musts

۲. افعال modal معمولا در حالت منفی وسوالی از افعال کمکی بهره نخواهند برد. مانند:

Max need not worry about his future

Max must not touch any dangerous equipment

?Can Max change a tire

۳. ما همواره از افعال modal با یک فعل اصلی به جز در پاسخ های کوتاه و سوالات تگ استفاده می کنیم. افعال اصلی در این حالت به صورت شکل پایه ای شان بکار گرفته می شوند.

Man can change a tire

افعال کمکی


نحوه منفی کردن فعل‌های کمکی را در جدول زیر می‌بینید:

تمام نکته‌های مهم درباره افعال کمکی را در جزوه استادبانک می‌توانید بخوانید.

کلاس دهمی های تجربی چرا باید زبان انگلیسی بخوانند؟

به عنوان یک کلاس دهمی تجربی احتمالا دغدغه‌های زیادی دارید. مثلا آماده شدن برای امتحان‌های پایان ترم، آماده شدن برای کنکور و از طرفی مشغول بررسی رشته‌های دانشگاهی که به آنها علاقه دارید هم هستید.

نکته مهم اما، این است که خواندن زبان را به عنوان یک وظیفه اصلی برای خودتان در نظر بگیرید. چرا که هر رشته‌ای که در دانشگاه انتخاب کنید، زبان می‌تواند کمکتان کند. بسیاری از منابع اصلی درسی رشته‌های علوم تجربی در دانشگاه، انگلیسی هستند.

بنابراین در کلاس دهم تجربی، در کنار خواندن زیست‌شناسی که درس اصلی شماست، خواندن زبان را هم ادامه دهید. حتی اگر می‌توانید کمی هم زبان تخصصی زیست‌شناسی یاد بگیرید و مطمئن باشید به دردتان می‌خورد.

خواندن زبان انگلیسی برای دهمی‌های ریاضی چه مزایایی دارد؟

خواندن گرامر‌های زبان برای بچه‌های کلاس دهم ریاضی، تقریبا شبیه به خواندن فرمول‌های فیزیک و ریاضی است. مطمئنا شما به راحتی از پس یاد گرفتن آنها برمی‌آیید. خواندن زبان می‌تواند به شما کمک کند در سال‌های دانشگاه، راحت‌تر مطالب درسی‌تان را بفهمید.

از طرفی هرچقدر مهارت‌های زبانی شما بهتر باشد، شانس اینکه بتوانید در یک کشور دیگر تحصیل کنید هم بیشتر می‌شود. حتما می‌دانید که برای مهاجرت تحصیلی به دانشگاه‌های کشورهای دیگر، به یک مدرک زبان نیاز دارید.

بنابراین بهتر است از همین الان برای خواندن زبان برنامه‌ریزی کنید. می‌توانید روزانه یا هفتگی برای خواندن زبان وقت‌ بگذارید. مثلا هفته‌ای 6 ساعت از وقت خود را به این کار اختصاص دهید. همچنین می‌توانید روی کمک یک معلم خصوصی هم حساب کنید.

کلاس دهمی های انسانی چطور باید زبان بخوانند؟

دانش‌آموزان کلاس دهم انسانی، علاوه بر انگلیسی باید زبان عربی را هم به صورت تخصصی بخوانند. این موضوع ممکن است کمی چالش‌برانگیز باشد. ضمن اینکه در کلاس دهم، تعداد درس‌های تخصصی بیشتر هم می‌شود.

بنابراین برای آنکه بتوانید موفق شوید، به برنامه‌ریزی نیاز دارید. باید از زمان‌تان به خوبی استفاده کنید. مثلا برای خواندن زبان انگلیسی، فقط بخش‌های سخت‌تر را انتخاب کنید. مثلا اگر برایتان گرامر سخت‌تر است، فقط همان‌ قسمت‌ها را بخوانید.

برای اینکه بتوانید بهتر برنامه‌ریزی کنید، حتما از یک مشاور تحصیلی هم کمک بگیرید. همچنین می‌توانید برای خواندن زبان معلم خصوصی هم بگیرید.

دانلود جزوه گرامرهای زبان دهم– درس اول تا چهارم| فایل Pdf

در این مقاله، گرامرهای زبان انگلیسی دهم در قالب جدول‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفت. اما بسیاری از دانش‌آموز ترجیح می‌دهند، جزوه گرامرهای زبان ذهم را به صورت Pdf داشته باشند. به همین دلیل، مجله آموزشی استادبانک فایل Pdf جزوه گرامر درس اول تا چهارم زبان ذهم را برای شما آماده کرده است. در این جزوه علاوه بر جدول‌های گرامری این مقاله، توضیحات تکمیل‌تر به همراه مثال‌های بیشتر آورده شده است.

جزوه گرامر زبان دهم

برای خواندن زبان روی کمک معلم خصوصی حساب کنید

داشتن یک معلم خصوصی زبان، از خیلی جهات به نفع شماست. یک معلم زبان خصوصی، به سرعت نقاط ضعف و قوت شما را شناسایی می‌کند. همچنین شما را مجبور می‌کند که در کلاس به زبان انگلیسی صحبت کنید.

همین موضوع باعث می‌شود شما خیلی از قواعد گرامری را به کار ببرید. وقتی که به صورت عملی با گرامر زبان درگیر شوید، سرعت پیشرفت‌تان بالاتر می‌رود. از طرف دیگر معلم خصوصی کمکتان می‌کند که برای خواندن زبان بهتر برنامه‌ریزی کنید.

بنابراین شما می‌توانید در کلاس دهم که حجم دروس تخصصی بیشتر می‌شود، روی کمک یک معلم خصوصی زبان دهم حساب کنید. با کمک معلم زبان می‌توانید مهارت‌های زبانی خودتان را تقویت کنید و البته نمره‌های بهتری در امتحانات پایان ترم بگیرید.

بهترین معلم خصوصی زبان دهم را از استادبانک بخواهید

همانطور که متوجه شدید، برای خواندن گرامر زبان دهم باید برنامه‌ریزی کنید. مثلا بدانید که باید ابتدا ساختارها را بخوانید و یاد بگیرید. سپس به خواندن مثال و یاد گرفتن کاربردهای مختلف قواعد در جمله بپردازید. همچنین سعی کنید که خودتان هم جمله‌سازی کنید.

نوشتن و صحبت کردن از جمله بهترین راه‌هایی هستند که می‌توانند به تقویت گرامر کمک کنند. یک معلم خصوصی هم می‌تواند در این مسیر یار شما باشد. با کمک معلم برنامه‌ریزی بهتری برای خواندن زبان خواهید داشت. به خصوص اینکه زبان انگلیسی در مقاطع بعدی هم به دردتان می‌خورد.

برای پیدا کردن معلم می‌توانید از پلتفرم تدریس خصوصی استادبانک کمک بگیرید. شما می‌توانید به قسمت اساتید زبان سر بزنید. در این قسمت با بهترین معلم‌های خصوصی زبان آشنا می‌شوید. همچنین می‌توانید از هزینه‌های کلاس خصوصی هم مطلع شوید.

اگر درباره پیدا کردن معلم و هزینه‌های آن سوالاتی دارید، می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید. شماره تماس 02191005343 راهنمای شماست.