آموزش آیلتسآموزش ریدینگ آیلتسآموزش زبان

چگونه ریدینگ آیلتس را تقویت کنیم؟ با 10 ترفند طلایی

استادبانک نویسنده
615 0
16 اردیبهشت 1403

شاید بتوانیم بگوییم مهم‌ترین آزمون زبان در ایران، آزمون IELTS است. چه بخواهید به عنوان یک شغل به تدریس زبان نگاه کنید، چه بخواهید برای مهاجرت زبان خود را تقویت کنید، مدرک آیلتس به دردتان می‌خورد. یکی از بخش‌های مهم آزمون آیلتس، بخش Reading است. برای اینکه بتوانید در این بخش نمره خوبی کسب کنید، باید چند نکته مهم را بدانید. در این مقاله با ترفندهای مهم برای تقویت ریدینگ آیلتس آشنا می‌شوید.

انواع رایج سوالات ریدینگ آیلتس

در اینجا رایج ترین انواع سوالات ریدینگ که می توانید در آزمون ریدینگ ببینید، آورده شده است:

 • تکمیل جمله
 • درست نادرست، داده نشده است
 • خلاصه، یادداشت، جدول، تکمیل نمودار جریان
 • چند گزینه‌ای
 • سوالات کوتاه پاسخ
 • تطبیق پایان جملات
 • تکمیل برچسب نمودار
 • اطلاعات منطبق
 • تطبیق سرفصل ها

قبل از آماده شدن برای امتحان آیلتس و یادگیری استراتژی ها و نکات مختلف، بسیار مهم است که: ذهنیت خود را تغییر دهید، تمرکز کنید و آزمون را درک کنید.

ده نکته طلایی برای تقویت ریدینگ آیلتس

بخش ریدینگ آزمون آیلتس به دلیل طولانی بودن پسیج‌ها، برای بسیاری از افراد، بخش ترسناکی است. اما اگر استراتژی‌های درست و نکات مهمی را بدانید، می‌تواند به سادگی آب خوردن برایتان راحت شود. یادتان باشد که آموزش زبان همیشه پر از چالش اما شیرین و لذت‌بخش است.

1. آزمون را خوب بشناسید

مانند تمام سیستم‌های آزمون زبان بین المللی، آیلتس هم فرمت منحصر به فردی دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از شروع به خواندن برای آزمون، با جزئیات آن آشنا شوید. مثلا با پاسخ دادن به سوالات زیر شروع کنید.

 • مدت زمان آزمون چقدر است؟
 • فرمت آزمون چیست؟
 • چند متن (پسیج) وجود دارد؟
 • چه نوع متن‌هایی در آزمون طرح می‌شوند؟
 • چه مهارت‌هایی مورد آزمایش قرار خواهند گرفت؟
 • چه نوع سوالاتی پرسیده خواهد شد؟
 • برای پاسخ دادن به سوالات به چه مهارت‌هایی نیاز دارید؟
 • آیا زمان اضافی برای انتقال پاسخ‌های خود خواهید داشت؟

می‌توانید با مراجعه به صفحه Prepare for IELTS شورای بریتانیا، هر آنچه را که باید در مورد بخش خواندن و نحوه دسترسی به آزمون های تمرینی از طریق دوره آنلاین Road to IELTS و برنامه آمادگی آیلتس بدانید، بیابید.

2.تمرین، تمرین و باز هم تمرین

اگر به مطالعه علاقه دارید، پس بهبود مهارت های خواندن انگلیسی شما می تواند یک تجربه لذت بخش باشد. از هر فرصتی برای مطالعه استفاده کنید، از رمان و وبلاگ گرفته تا روزنامه و مجلات دانشگاهی. هرچه تنوع بیشتر باشد بهتر است. خواندن گسترده به شما کمک می کند واژگان جدید را یاد بگیرید و سرعت خواندن خود را بهبود ببخشید.

اما اگر طرفدار مطالعه نیستید، توصیه می‌کنم قبل از رفتن به سراغ  متون آکادمیک با موضوعاتی که به آنها علاقه دارید شروع کنید. می‌توانید برای این که تمرین موثرتری داشته باشید از معلم خصوصی آیلتس کمک بگیرید.

3. تکنیک‌های خواندن خود را توسعه دهید

بسیاری از داوطلبان طول متون را چالش برانگیزترین جنبه بخش ریدینگ آیلتس می دانند. با داشتن سه متن طولانی که مجموعاً حدود 2750 کلمه دارند، و تنها یک ساعت (60 دقیقه) برای خواندن آنها و پاسخ به 40 سؤال، واضح است که زمان کافی برای مرور کامل متون وجود ندارد. بنابراین، یادگیری چند تکنیک ساده خواندن، واقعا کمکتان خواهد کرد.

تکنیک نگاه سطحی

“Skimming” یا نگاه سطحی، برای دریافت یک نمای کلی از متن استفاده می شود. فقط یک دقیقه نگاهی به عناوین و سرفصل ها صرف کنید تا موضوع کلی را مشخص کنید. هر پاراگراف باید حول یک ایده اصلی متمرکز شود که در جمله موضوعی بیان شده است (معمولا اولین جمله پاراگراف، اما نه همیشه). شناسایی و خط کشیدن زیر جمله موضوع به شما کمک می کند تا به سوالات پاسخ دهید.

تکنیک اسکن کردن

“اسکن” تکنیکی است که برای مکان یابی کلمات کلیدی یا عبارات خاص استفاده می شود. وقتی کلمه کلیدی را پیدا کردید، متن اطراف را با جزئیات بخوانید تا پاسخ مورد نظر خود را بیابید.

تسلط بر این تکنیک‌های اساسی، کلید موفقیت است.

4. روی کلمات کلیدی تمرکز کنید

متون در بخش ریدینگ آیلتس مملو از کلمات جدید هستند. ناامید نشوید، شما نیازی به درک هر کلمه‌ای ندارید و همیشه می‌توانید از سرنخ‌های متنی برای حدس زدن معنای کلمه‌ای که نمی‌فهمید استفاده کنید. این یکی از مهم‌ترین ترفندهای آموزش آیلتس است.: تمرکز روی نکات کلیدی!

آنچه واقعا مهم است کلمات کلیدی هستند.

سوال را با دقت بخوانید و زیر کلمات کلیدی خط بکشید. سعی کنید پیش بینی کنید که چه کلمات یا عباراتی به شما کمک می کند تا قسمت درست متن را پیدا کنید. به روش‌های دیگر بیان این کلمات فکر کنید. مترادف و متضاد (کلمات با معنی مخالف) چیست؟ سعی کنید ترجمه کنید.

به عنوان مثال، اگر سؤال می‌گوید «joint»، به یاد داشته باشید که این کلمه به معنای «با هم» یا «به اشتراک گذاشته شده» است. بنابراین، اگر متن بیان می کند که “او تنها برنده بود”، می توانید بفهمید که این کلمه به معنای “مشترک” نبوده است.

5. دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید

اگر دستورالعمل‌ها می‌گویند که «فقط از یک کلمه استفاده کنید»، مطمئن شوید که بیش از یک کلمه ننویسید. نباید به دلیل درست نخواندن صورت سوال‌ها، امتیاز از دست بدهید.

برای سوالاتی که باید کلمات از دست رفته را پر کنید، مطمئن شوید که جمله حاصل از نظر گرامری دقیق است. در مورد اشکال مفرد و جمع دقت ویژه‌ای داشته باشید.

همچنین به املا و حروف بزرگ توجه کنید!

6. از زمان خود نهایت استفاده را ببرید

به یاد داشته باشید که شما فقط یک ساعت فرصت دارید تا به 40 سوال پاسخ دهید که معادل یک و نیم دقیقه برای هر سوال است. سوالات دشوار را تا آخر بگذارید. می توانید بعداً به آنها مراجعه کنید. خیلی از داوطلبان می‌پرسند: چگونه در خانه برای آیلتس بخوانیم؟   در جواب باید گفت، یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای خواندن خانه لازم است انجام دهید این است که روی زمان‌بندی تمرکز کنید.

همانطور که پیش می‌روید برگه پاسخ نامه را پر کنید، زیرا زمان اضافی برای انتقال پاسخ های خود به برگه (برخلاف قسمت لیسنینگ) به شما داده نمی‌شود. تصور کنید چقدر وحشتناک است که همه پاسخ‌ها را داشته باشید، اما زمانی برای نوشتن آنها در برگه پاسخنامه نداشته باشید!

قبل از تصمیم گیری در مورد استراتژی خود به نوع سوال نگاه کنید. به عنوان مثال، آیا این سوال چند گزینه‌ای است یا از شما می‌خواهد یک جمله را کامل کنید؟ اگر چه ابتدا خواندن سوالات باعث صرفه‌جویی در وقت شما می‌شود، اما اگر نیاز به تطبیق سرفصل‌ها دارید، ممکن است بهترین استراتژی نباشد.

7. سرعت خواندن خود را افزایش دهید

برای استفاده بهینه از 60 دقیقه ای که باید امتحان ریدینگ آیلتس، باید سرعت ریدینگ خود را افزایش دهید. این کار را به عنوان یک تکنیک آموزش ریدینگ آیلتس در نظر بگیرید و به آن اولویت زیادی بدهید.

در اینجا یک راهنمای مختصر برای بهبود سرعت مطالعه شما آورده‌ایم:

 • نگاه خواندن خود را افزایش دهید تا سه کلمه را در یک زمان شامل شود، نه از یک کلمه به کلمه دیگر. یعنی هر بار سه کلمه را بگیرید و در هر نگاه آن را به حدود پنج کلمه بسط دهید.
 • برای افزایش سرعت از یک اشاره‌گر استفاده کنید. اشاره گر بین هر سه کلمه قرار می گیرد. با حرکت سریعتر آن در متن، سریعتر پیشرفت خواهید کرد.
 • مطمئن شوید که درک مطلب را فدای سرعت نکنید. خواندن سریع مقاله و سپس به یاد آوردن چیزی بسیار آسان است. با استفاده از مهارت‌های تندخوانی جدید در آزمون‌های آنلاین درک مطلب، می‌توانید روی این مهارت‌تان کار کنید.

8. فهم مطلب را فدای حفظ سرعت نکنید

هنگامی که سرعت خواندن را بهبود می‌بخشیم، ممکن است نکته‌های مهم را از قلم بندازیم.

برای جلوگیری از این امر، سعی کنید کلمات شش سوالی را در هر فصل یا پاراگراف به کار ببرید. از خودتان بپرسید:

 • چه سازمانی/ چه کسی؟
 • چی؟
 • چرا؟
 • چه زمانی؟
 • جایی که؟
 • چطور؟

تکنیک دیگر هنگام شروع، این است که از خود بپرسید: از این فصل / پاراگراف / کتاب چه چیزی می خواهم بدست بیاورم؟ اگر این سوال را از خود بپرسید شناسایی اطلاعات مفید هنگام مطالعه آسان‌تر می شود.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره رایتنیگ آیلتس

9.خواندن فعال را یاد بگیرید

هنگام مطالعه متن‌ها به صورت فعالانه، برگه آزمون خود را علامت بزنید. زیر عبارات مهمی که در متن می‌بینید که به شما در درک متن یا خلاصه کردن متن خواندن کمک می‌کند، خط بکشید.

دور کلمات کلیدی خط بکشید و برای بخش‌های ارزشمند ستاره در حاشیه دایره اضافه کنید. هنگامی که به دنبال پاسخ هستید، اینها به عنوان مرجع برای شما عمل می کنند.

10.یک مدرک در متن پیدا کنید، زیر آن خط بکشید و شماره بگذارید

محل دقیق پاسخ بازنویسی شده را در قسمت خواندن پیدا کنید. آن را با کلمات کلیدی در پاسخ خود مقایسه کنید و مطمئن شوید که یکسان هستند. این عبارت مدرک شما است.

زیر این قسمت خط بکشید.سپس بالای سوالی که با آن خط به آن پاسخ داده می شود، عددی را بنویسید. به همین سادگی.

شما باید این کار را انجام دهید تا در طول آزمون ریدینگ گم نشوید. این مدرک به شما اطمینان می‌دهد که انتخاب صحیح را انجام داده اید.

همیشه فقط یک پاسخ صحیح وجود دارد. علیرغم آنچه که بسیاری ممکن است فکر کنند، هیچ گزینه‌ای جواب صحیح نیست. تست ها به این صورت طراحی می شوند. دقیقاً به همین دلیل است که مکان بسیار مشخصی برای پاسخ صحیح در متن وجود دارد. برای اینکه بتوانید این مهارت را بیشتر در خودتان تقویت کنید، می‌توانید از یک معلم خصوصی زبان انگلیسی کمک بگیرید.

معلم خصوصی برای تقویت ریدینگ در استادبانک

یکی دیگر از کارهایی که برای تقویت ریدینگ آیلتس می‌توانید انجام دهید، کمک گرفتن از معلم خصوصی است. با کمک معلم خصوصی می‌توانید ظرف مدت کوتاهی تمام نکات مربوط به ریدینگ را یاد بگیرید. همچنین معلم می‌تواند نقاط ضعف شما را شناسایی کرده و برای برطرف کردن آنها به شما تمرین بدهد.

برای برخی از افراد هزینه تدریس خصوصی آیلتس بعد از کیفیت تدریس معلم، دومین مسئله مهم در زمان درخواست معلم خصوصی است. اما ما به شما با معرفی مجموعه تدریس خصوصی استادبانک این اطمینان را می‌دهیم که هر دو مسئله بسیار مهم یعنی کیفیت معلم و هزینه کلاس تضمین شده است.

کیفیت تدریس معلم در همان ابتدای ورود به استادبانک و قبل از همکاری با این مجموعه بررسی می‌شود. همچنین در طول جلسات معلم با شاگرد نیز عملکرد ایشان مورد ارزیابی کارشناسان استادبانک قرار می‌گیرد. قیمت تدریس خصوصی اساتید استادبانک نیز براساس توانایی‌ها و صلاحیت‌های تدریس معلم در جلسات مشخص می‌شود. یعنی اگر شما هزینه‌ای قرار بوده که صرف کلاس خود کنید، بابت ارزش‌های  استاد و مهارت‌های تدریس او می‌پردازید.

بنابراین با ورود به لینک تدریس خصوصی استادبانک به راحتی می‌توانید بهترین معلم خصوصی آیلتس را براساس معیارهای خود انتخاب کرده و کلاس‌تان را برگزار کنید. اگر هم در زمینه ثبت درخواست کلاس خصوصی نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و تمام ابهامات خود را برطرف کنید.