آموزش آیلتسآموزش رایتینگ آیلتس

همه چیز درباره رایتینگ آیلتس

سردبیر نویسنده
1201 0
07 فروردین 1401
همه چیز درباره رایتینگ آیلتس - مجله استادبانک

برای قبولی در آزمون آیلتس، تسلط بر مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی (مهارت خواندن، مهارت نوشتن، مهارت گوش دادن و صحبت کردن) لازم و ضروری است. یکی از مهارت‌هایی که اکثر داوطلبان شرکت کننده در آزمون آیلتس در آن ضعیف هستند، مهارت نوشتن یا همان Writing است.

اطلاع از مهم‌ترین نکات آزمون رایتینگ آیلتس به همراه کمک از مدرس زبان آیلتس برای تسلط بر مهارت رایتینگ، بهترین پکیج یادگیری زبان انگلیسی است که یک فرد زبان‌آموز می‌تواند آن را انتخاب کند.

در این محتوا برای رسیدن به تسلط کامل بر مهارت رایتینگ برای آیلتس، علاوه بر معرفی برترین اساتید تدریس خصوصی زبان، نکات ریز و قابل تامل که راجع به ساختار رایتینگ آیلتس است، نیز گفته شده است. بنابراین برای آشنایی با مدرسین تدریس خصوصی زبان و دانستن نکات ریز رایتینگ، این محتوا را تا پایان مطالعه کنید.

برای آمادگی در آزمون رایتینگ آیلتس باید به چه نکاتی توجه کنید؟

برای آمادگی در آزمون رایتینگ به زمان و تایمی که باید برای پاسخ به نمونه سوالات رایتینگ آزمون آیلتس اختصاص داده توجه کنید. همچنین به تعداد سوالات و نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس نیز توجه داشته باشید. به صورت کلی توجه به نکات زیر طبق گفته معلم خصوصی زبان انگلیسی توصیه می‌شود که به صورت سوالی مطرح شده است.

زمان بخش Writing آزمون آیلتس چقدر است؟

نکته اولی که باید رعایت کنید توجه به زمان پاسخ‌گویی به سوالات بخش رایتینگ است. زمان پاسخ‌گویی به سوالات آزمون رایتینگ آیلتس، ۶۰ دقیقه است. در هنگام پاسخ‌گویی به برگه آزمون رایتینگ آیلتس، بهتر است زمان خود را مدیریت کنید.

توصیه می‌شود ۲۰ دقیقه اول زمان خود را به نوشتن رایتینگ آیلتس تسک ۱ اختصاص دهید و ۴۰ دقیقه تایم بعدی خود را صرف نوشتن رایتینگ آیلتس تسک ۲ کنید. علت این تقسیم بندی این مورد است که تسک شماره ۱ کوتاه‌تر بوده و زمان کمتری برای پاسخ‌گویی به آن نیاز است. اما به دلیل اهمیت تسک شماره ۲ زمان بیشتری باید صرف نوشتن این بخش شود. (نصف تسک 2 در نمره کلی بخش رایتینگ تاثیرگذار است)

نمونه سوالات رایتینگ آزمون آیلتس چه تعداد است؟

در  بخش آزمون رایتینگ آیلتس ۲ سوال وجود دارد. شما باید برای پاسخ به سوالات این بخش حداقل ۱۵۰ کلمه برای تسک ۱ و حداقل ۲۵۰ کلمه برای تسک ۲ بنویسید.

متاسفانه بسیاری از داوطلبان وقت زیادی از آزمون را صرف شمردن تعداد کلمات متن خود می‌کنند که این کار می‌تواند باعث هدر رفتن زمان آزمون و از دست رفتن نمره بخش شود.

یک روش پیشنهادی برای جلوگیری از بروز این مشکل تمرین در خانه و شمردن تعداد کلمات میانگین در هر سطر است. (ممکن است بعضی از داوطلبین در یک خط برگه استاندارد بین ۱۵ تا ۲۵ کلمه بنویسند که این عدد برای هر دست خط متفاوت است). بعد از یافتن میانگین تعداد کلمات مختص به خود، در روز آزمون تنها کافیست تعداد سطرهای نوشته خود را در این تعداد ضرب کرده تا تعداد کلمات حدودی نوشته خود را حساب کنید.
در آزمون کامپیوتری آیلتس، تعداد کلمات در پایین صفحه به صورت اتوماتیک شمرده شده و نوشته می‌شود.

تفاوت تسک‌های رایتینگ در آزمون آکادمیک یا جنرال آیلتس در چیست؟

رایتینگ آزمون آکادمیک:
در تسک ۱، ممکن است انواع نمودار‌ها، جدول‌ها، پروسه تولید محصول و یا نقشه مکانی در اختیار شما قرار بگیرد و از شما خواسته شود که اطلاعات داده شده را با کلمات مناسب توصیف کنید.
در تسک ۲، از شما خواسته می‌شود که در پاسخ به یک نظر، استدلال یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید و دلایل خود را به صورت مفصل شرح دهید.
موضوعات مطرح شده در این تسک عموماً حول مسائل اجتماعی بوده که برای افرادی با تحصیلات دانشگاهی به راحتی قابل درک است.

نکته: پاسخ به هر دو سوال تسک ۱ و ۲ باید به شیوه‌ای آکادمیک، نیمه رسمی و با لحنی خنثی نوشته شود.

رایتینگ آزمون جنرال (عمومی):
در تسک۱، موقعیتی برای شما به تصویر کشیده شده است. از شما خواسته می‌شود نامه‌ای در رابطه با موقعیت فرضی بنویسید. موضوع این نامه می‌تواند: تشکر از یک دوست، تسلیت، شکایت از یک فروشگاه، ارائه پیشنهاد و غیره باشد. (نامه می‌تواند شخصی، نیمه رسمی یا خنثی باشد.)
در تسک ۲ آزمون جنرال هم مانند آزمون آکادمیک، از شما خواسته می‌شود که در پاسخ به نقطه نظر، استدلال یا مشکل، مقاله‌ای بنویسید. این مقاله می‌تواند کمی شخصی‌تر از مقاله رایتینگ تسک ۲ آزمون آکادمیک باشد. موضوعات این تسک در آزمون جنرال معمولاً موضوعات عمومی هستند.

در قسمت رایتینگ آزمون آیلتس چه مهارت‌هایی سنجیده می‌شود؟

در زمان برگزاری آزمون رایتینگ آیلتس، در هر دو تسک، شما بر اساس توانایی خود در نوشتن پاسخ مناسب از نظر موارد زیر ارزیابی می‌شوید:
• محتوا؛
• سازماندهی ایده‌ها؛
• دقت و دامنه واژگان و دستور زبان؛

سنجش مهارت نگارش در آزمون آکادمیک به چه صورت است؟

در سوال ۱، بسته به نوع تسک مطرح شده، توانایی شما در سازماندهی، ارائه و احتمالاً مقایسه داده ها ارزیابی می‌شود. (توصیف مراحل یک فرآیند یا رویه؛ توصیف یک شی، یک رویداد و یا دنباله‌ای از رویدادها.)
در سوال ۲ ، بسته به نوع تسک مطرح شده، توانایی و مهارت شما در ارائه راه حل برای مسئله طرح شده ارزیابی می‌شود. (ارائه و توجیه نظر؛ مقایسه شواهد، نظرات و مفاهیم؛ ارزیابی و به چالش کشیدن ایده‌ها، شواهد یا استدلال‌ها)

سنجش مهارت نگارش در آزمون عمومی به چه صورت است؟

در سوال ۱، بسته به نوع پرسش مطرح شده، توانایی شما در انجام مکاتبات شخصی به منظور استخراج و ارائه اطلاعات مهم سوال در نامه نوشته شده، ارزیابی می‌شود. نامه نوشته  شامل موضوعاتی همچون بیان نیازها، خواسته‌ها، موضوعات مورد پسند و یا اذیت کننده؛ اظهار نظر (دیدگاه ، شکایت و غیره) است.
در سوال ۲ ، توانایی شما در بسط یک ایده یا نظر سنجیده می‌شود. (ترسیم یک مشکل و ارائه راه‌حل؛ ارائه و احتمالاً توجیه نظر؛ ارزیابی و به چالش کشیدن ایده‌ها، شواهد یا استدلال‌ها)

نمره‌دهی در بخش نوشتاری آزمون آیلتس به چه صورت است؟

بر اساس معیارهای ارزیابی آزمون Writing آیلتس (درک و پاسخ دقیق به سوال مطرح شده، انسجام و پیوستگی متن، دایره لغات استفاده شده، استفاده از گرامر متنوع و درست)، عملکرد شما در هر تسک توسط اساتید معتبر IELTS ارزیابی می‌شود.
نمرات این بخش نیز به صورت اعداد کامل یا با اعشار ۰.۵ مانند ۶ و ۷.۵ اعلام می‌شود.

نکات تکمیلی که باید در بخش آزمون رایتینگ آیلتس بدانید

• می‌توانید در زمان پاسخ‌گویی به نمونه سوالات رایتینگ آزمون آیلتس، پاسخ‌های خود را با مداد یا خودکار بنویسید.
• به تعداد کلمات مورد نیاز برای هر تسک توجه کنید. اگر حداقل ۱۵۰ کلمه برای تسک ۱ و حداقل ۲۵۰ کلمه برای تسک ۱ ننویسید، نمره خود را از دست خواهید داد.
• پیشنهاد می‌کنیم در آزمون رایتینگ آیلتس، تقریباً ۲۰ دقیقه برای سوال ۱ و تقریباً ۴۰ دقیقه برای سوال ۲ زمان صرف کنید.
• باید در برگه آزمون رایتینگ آیلتس، پاسخ‌های خود را به طور کامل بنویسید. پاسخ‌هایی که به صورت یادداشت یا بولت پوینت نوشته شده‌اند نمره نخواهند گرفت.
• به املاء صحیح کلمات، دستور زبان و علائم نگارشی توجه کنید.
• می‌توانید پاسخ‌های خود را کاملاً با حروف بزرگ بنویسید.
(اگر متن خود را با حروف کوچک می‌نویسید حتماً به بزرگ (capital) بودن حرف ابتدایی کلمات آغازین جمله توجه کنید)
• شما می‌توانید از برگه سوال خود به عنوان برگه یادداشت استفاده کنید ولی دقت داشته باشید تنها برگه پاسخ‌نامه شما تصحیح خواهد شد.

تسلط بر رایتینگ آیلتس و سه مهارت دیگر زبان انگلیسی با کمک معلم خصوصی 

مهم‌ترین حسن استفاده از کلاس معلم خصوصی زبان آیلتس برای رسیدن به تسلط در مهارت‌های چهارگانه انگلیسی مثل مهارت در آزمون رایتینگ آیلتس، در این است که فرد زبان‌آموز در سریع‌ترین زمان ممکن به آمادگی بالایی در تست رایتینگ و سایر مهارت‌های زبان می‌رسد.

به این دلیل کلاس معلم خصوصی سریع‌ترین راه یادگیری زبان انگلیسی برای آیلتس است که با توجه به نیاز زبان‌آموز و محدودیت‌های زمانی او تشکیل می‌شود. چون معلم و شاگرد در کلاس به شدت متمرکز هستند و تمام منابع آزمون آیلتس و نحوه تدریس معلم برای آیلتس براساس نیاز و مشکلات زبان‌آموز است.

بنابراین برای اینکه بتوانید تجربه یادگیری زبان انگلیسی براساس نیاز آموزشی خود را در سریع‌ترین زمان داشته باشید، حتماً وارد سایت معلم خصوصی استادبانک به نشانی www.ostadank.com شوید تا با برترین اساتید تدریس خصوصی زبان استادبانک رو به رو شوید.

همچنین اگر در زمینه ثبت درخواست معلم خصوصی زبان و سایر خدمات آموزشی این مجموعه نیاز به راهنمایی و مشاوره رایگان داشتید، از طریق شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین و کارشناسان استادبانک ارتباط گرفته تا مشکل و سوال خود را برطرف نمایید.