آموزش آیلتسآموزش زبان

آموزش زبان انگلیسی در خانه؛ یادگیری زبان در منزل با تقویت چهار مهارت اصلی

2029 0
21 تیر 1401
آموزش زبان انگلیسی در خانه؛ یادگیری زبان در منزل با تقویت چهارت مهارت اصلی

آموزش زبان انگلیسی در خانه از ایده‌های همیشگی علاقه‌مندان به یادگیری زبان است که گاهی به آن فکر می‌کنند، اما معمولا به دلیل استفاده از روش‌های نامناسب یا تنبلی، اجرای این ایده ناتمام می‌ماند. زبان انگلیسی که در هرجای دنیا و در هر موقعیتی می‌تواند مهارتی کارساز و کاربردی باشد، طرفداران فروانی دارد که برخی از آن‌ها بنابه دلایل مختلف، ترجیح می‌دهند یا نیاز دارند در منزل روی آن تسلط پیدا کنند و فرآیند یادگیری انگلیسی را پشت‌سر بگذارند.

بهترین شیوه‌ی آموزش زبان انگلیسی در خانه را نمی‌توان در یک فرمول ساده بیان کرد. به هر حال با زبانی خارجی و بیگانه طرف هستیم که درک و یادگیری آن نیاز به زمان و ممارست دارد. بنابراین مجموعه‌ای از معیارها و چندین تکنیک به ما کمک می‌کند تا زبان را در خانه فرابگیریم و به مرور، سرعت و دقت‌مان را بالا ببریم. مجله استادبانک در یکی دیگر از مقالات برنامه ریزی درسی و مشاوره تحصیلی خود، درباره‌ی موضوع آموزش زبان انگلیسی در خانه اطلاعات کاملی را به شما می‌دهد. در ادامه با تکنیک‌هایی آشنا می‌شوید که اجرا آن‌ها نیاز به امکانات پیچیده و خاصی ندارد، ولی به طور شگفت‌انگیزی روی قدرت یادگیری زبان شما اثر می‌گذارند.

مشاور تحصیلی، همراه شما برای آموزش زبان انگلیسی در خانه

یادگیری زبان در شروع آموزش فرآیند ساده‌ای نیست و اگر تجربه داشته باشید، می‌دانید که داشتن استمرار و حفظ ریتم درست درس خواندن، روش مطالعه صحیح و استفاده از منابع کاربردی اهمیت بسیاری دارند. یکی از معضلات اصلی زبان‌آموز، انتخاب اشتباه روش مطالعه و در ادامه نیمه‌کاره ماندن مسیر یادگیری آن‌ها است. وقتی هم که به سراغ آموزش زبان انگلیسی در خانه می‌روید به دلیل قرار نداشتن در فضای آکادمیک، بروز این احتمالات بیشتر هم می‌شوند.

به همین دلیل باید از مشاور کمک گرفت تا گام‌ها نخست را درست و با قدرت برداشت. مشاور تحصیلی شرایط زبان‌آموز را در نظر می‌گیرد و باتوجه به زمان، توانایی و هدفی که او از یادگیری زبان دنبال می‌کند، بهترین نقشه‌ی راه آموزش زبان را می‌چیند. در هر صورت یادگیری هر مهارتی از جزئیات مختلفی تشکیل می‌شود و فرد نیاز دارد تا راهنمایی کاربلد و دقیق بسیاری از این موارد را برای او بشکافد و توضیح دهد. بنابراین برای داشتن شروعی خوب و یادگیری پیوسته، بهتر است در جسله مشاوره تحصیلی شرکت کنید.

کیفیت و مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی در خانه

انتخاب هر روش یادگیری، همراه با برخی شک و تردیدها است که ذهن زبان‌آموز را درگیری می‌کند. در مورد آموزش زبان انگلیسی در خانه نیز، کیفیت و مدت زمان یادگیری بیشتر از هر چیزی دغدغه‌ می‌شود. پاسخ شفاف هر دو سوال بستگی به نوع عملکرد زبان‌آموز دارد. مدت زمان یادگیری زبان، باتوجه به سطح، زمانی مطالعه در هر روز، منابع و روش‌های مطالعه متغیر است و نمی‌توان یک عدد دقیق را برای همه اعلام کرد. اما به طور کلی، یک زبان‌آموز مبتدی طی 12 ماه با حداقل روزی 3 ساعت می‌تواند به سطح متوسط (intermediate) برسد.

در مورد کیفیت یادگیری زبان انگلیسی در منزل هم موارد گفته شده دخیل هستند و در کنار آن‌ها انگیزه و اشتیاق زبان‌آموز، نقش مهمی دارد. طبیعی است که وقتی با ذهنی باز و باانرژی مثبت سراغ یادگیری می‌روید، کیفیت مطالعه شما بسیار بالاتر و عمیق‌تر است. بنابراین پررنگ‌ترین فاکتور تاثیرگذار در کیفیت و مدت زمان یادگیری انگلیسی در خانه، رویکرد زبان‌آموز نسبت به فراگیری زبان است. استادبانک نیز برای راحت‌تر شدن فرآیند یادگیری و آموزش زبان در منزل، منابع مختلفی را در دسترس شما قرار می‌دهد. برای ورود به بخش آموزش زبان استادبانک، کافی است روی لینک زیر کلیک نمایید.

آموزش زبان

بهترین راه یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه‌ترین زمان در خانه

واقعیتی که در مورد آموزش زبان انگلیسی در منزل وجود دارد، زمان‌بر بودن آن است. زبان‌آموز باید با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم کند. برای مثال، وقتی که بخش از یک درس را متوجه نمی‌شود، مدت زمانی را برای فهمیدن و رفع اشکال صرف می‌کند که تکرار این موضوع باعث خستگی و از بین رفتن ریتم مطالعه می‌شود. البته، اگر اجبار یا عجله‌ای در یادگیری سریع نیست، می‌توان همین فرآیند را با صبر و حوصله طی کرد و موفق بود.

اما، زبان‌آموزانی هستند که ترجیح می‌دهند یادگیری زبان انگلیسی در کوتاه‌ترین زمان را در خانه تجربه نمایند و به تعبیری بدون حضور در آموزشگاه‌های زبان با سرعت بالا زبان بخوانند. برای این دسته از افراد شرکت در کلاس زبان آنلاین، انتخابی عالی است تا بهترین معلم خصوصی زبان انگلیسی را در خانه داشته باشند. بنابراین اگر فکر می‌کنید که در کنار برنامه شخصی و استفاده از تکنیک‌های آموزش زبان در خانه، نیاز به راهنمایی و کمک معلم دارید، حتما در جلسات تدریس خصوصی زبان انگلیسی اساتید برجسته شرکت کنید.

تکنیک‌های آموزش زبان انگلیسی در خانه؛ آهسته و پیوسته!

تنهایی درس خواندن، انتخابی جدیدی نیست و افراد مستعد و علاقه‌مند همیشه این مسیر را طی کرده‌اند و خواهند کرد. اما نسل جدید یک شانس بزرگ دارد. به لطف تکنولوژی، حالا راه‌ها و تکنیک‌های بیشتری در اختیار دانش‌پژوه است تا ساده‌تر و اصولی‌تر درس بخواند و پیشرفت کند. در ادامه با بهترین روش های یادگیری زبان انگلیسی در خانه آشنا می‌شوید که اجرای درست و منظم آن‌ها روند یادگیری شما را دگرگون می‌کند:

1.هدفی شفاف داشته باشید و به سوی آن قدم بردارید

داشتن هدف در هر زمینه‌ای، باعث انگیزه و تلاش بیشتر می‌شود. قبل از برنامه‌ریزی برای آموزش زبان انگلیسی در خانه، هدف‌تان از یادگیری زبان را مشخص کنید و آن را بنویسید. پیشرفت کاری، گرفتن مدرک زبان آیلتس یا تافل، درک دیالوگ فیلم‌ها یا توانایی مکالمه، مهاجرت تحصیلی، کسب مهارتی پول‌ساز یا هر دلیلی دیگر که موجب اشتیاق‌تان برای زبان خواندن می‌شود. یادتان باشد در زمان نوشتن اهداف‌تان، واقع‌بین باشید و انتظار معقولی برای خود ایجاد کنید.

ایجاد یک تیم یادگیری برای آموزش زبان انگلیسی در خانه

2.ایجاد یک تیم یادگیری برای آموزش زبان انگلیسی در خانه

همراه داشتن، یک موهبت در مسیر آموزش زبان در منزل است. سعی کنید، همراه و همراهانی برای مطالعه زبان دور خود جمع کنید و به نوعی تیم یادگیری ایجاد کنید. این کار کمک می‌کند، حس رقابت و انگیزه در شما بیدار بماند و در مواقع مشکل، افرادی برای راهنمایی و مشورت در کنارتان هستند. دومین مزیت داشتن هم‌گروهی، ارتقاء و تقویت مهارت مکالمه است.

بعد از مدتی که کمی روی زبان مسلط شدید، هیچ‌ ابزاری مانند داشتن هم صحبت با به اصطلاح پارتنر، اسپیکینگ‌تان را قوی نمی‌کند. در صورتی که شما و همراه‌تان به رهبر و گرداننده‌ی جلسه مکالمه نیاز پیدا کردید، حتما در جلسات تدریس خصوصی مکالمه زبان انگلیسی شرکت کنید. کمک گرفتن از معلم آنلاین زبان و شرکت در کلاس مکالمه را طوری برنامه‌ بریزید که به صورت هفتگی یا چندبار در هفته برگزار شود. وقتی پیشرفت‌تان را در صحبت کردن به انگلیسی احساس کردید، این جلسات تبدیل به تجربه‌ای لذت‌بخش برای شما می‌شود.

3.حداقل زمان مطالعه مشخص کنید و پایبند باشید

برای زنجیره‌ی مطالعه پاره نشود و روند رشد و یادگیری مناسبی در آموزش زبان انگلیسی در خانه داشته باشید، حتما حداقل زمان مطالعه مشخصی را تعیین کنید. مقدار ساعات زبان خواندن به میزان زمان کاری، توانایی و دیگر عوامل بستگی دارد. اما در صورت داشتن اوقات فراغت کافی، روزی 3 ساعت را در نظر بگیرید تا سریع‌تری روی ریل کسب مهارت زبان بیفتید.

4.محیط خانه و محل مطالعه را آماده کنید

محیط، یکی از مهم‌ترین عوامل در یادگیری زبان است و احتمالا شنیده‌اید که مهاجرین هر کشور به دلیل قرار گرفتن در محیط و داشتن اجبار، سریع‌تر و به طور ناخودآگاه زبان مقصد را یاد می‌گیرند. حالا که شما در منزل‌تان حضور دارید، می‌توانید چنین موقعیتی را شبیه‌سازی کنید. تلویزیون را روی شبکه‌های انگلیسی زبان بگذارید، موسیقی انگلیسی گوش کنید و متن و کتاب‌های انگلیسی را در دیدرس خود قرار دهید. سعی کنید وقتی متن انگلیسی می‌بینید یا صوت انگلیسی می‌شنوید آن را بفهمید و ذهن‌تان را درگیر کنید.

شاید در ابتدا انجام این فعالیت‌ها برای شما سخت باشد و کمی حوصله‌تان سر برود. اما پیگیری این روند و سخت‌کوشی برای قرار گرفتن در چنین موقعیتی به طور ناخودآگاه روی ذهن و مغزتان اثر می‌گذارد و از روش‌های یادگیری سریع مکالمه و گرامر زبان انگلیسی شناخته می‌شود.

5.با صدای بلند و با اعتمادبه‌نفس انگلیسی بخوانید

ترس صحبت کردن از انگلیسی، مشکل بسیاری از زبان‌آموزان دارند. بهتر است که از ابتدا خود را عادت به انگلیسی صحبت کردن دهید. منظور ما این نیست که از روزهای اول شروع به مکالمه کنید، کافی است هر متن یا جمله ساده را با صدای بلند بخوانید  یا رو به آینه با خود تکرار کنید. بعد از مدتی که ریدینگ‌تان تقویت شد، کتابی ساده بردارید و با صدای بلند بخوانید. این تکنیک، اثر شگفت‌انگیزی روی اعتمادبه‌نفس، تقویت تلفظ و مکالمه‌‌تان دارد.

گوش دادن یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی در منزل

6.به انگلیسی گوش کنید، گوش کنید و گوش کنید!

تاکید چندین باره روی این تکنیک، بی‌جهت نیست و ریشه‌ی علمی دارد. هر کودکی با شنیدن، زبان مادری را یاد می‌گیرد، قبل از ورود به مدرسه و خواندن قواعد زبان. دانشمندان ثابت کرده‌اند که بهترین روش یادگیری زبان جدید، شنیدن و گوش دادن به آن زبان است. بنابراین یکی از وظایف اصلی شما در هنگام آموزش زبان انگلیسی در خانه، گوش دادن در حد افراط! به فایل‌های انگلیسی است.

در ابتدا از فایل‌های آموزشی یا داستانی یا هر محتوای ساده‌ انگلیسی شروع کنید و سعی داشته باشید متن گوینده را متوجه شوید. یکی از بهترین ابزار برای تقویت لیسینیگ، گوش دادن به پادکست است. در خانه، ماشین، رفت و برگشت به محل کار یا محل تحصیل، همیشه در حال گوش دادن به پادکست‌های زبان انگلیسی یا هر فایل صوتی دیگر باشید. اجازه دهید، ابتدا گوش و سپس مغز شما به انگلیسی عادت کند. این یک روش بزرگ و تکنیک عالی برای یادگیری است.

7.همراه داشتن دفترچه یادداشت در هرجا و مکان

نوشتن از بهترین روش‌های یادگیری است. بنابراین باید برای آموزش زبان انگلیسی در خانه نیز از آن نهایت استفاده را کرد. اما منظور ما از به همراه داشتن دفترچه، صرفا رونویسی از متن‌ها یا نوشتن جزوه‌ی لغات و گرامر نیست. شما برای انجام این کارها، دفترهای دیگری داشته باشید. همراه داشتن دفترچه در هرجا و مکان برای این است که به محض دیدن متن، جمله یا لغتی انگلیسی که توجه شما را جلب کرد، آن را یادداشت کنید.

عبارت‌ها و لغات جدید را برای خودتان و با دست‌خط شخصی بنوسید و با مرور و تکرار آن‌ها را یاد بگیرید. این تکنیک شما را در مسیر یادگیری پیش می‌برد و از طرفی دیگر، کاری می‌کند تا زبان انگلیسی همجا و همیشه کنارتان باشد. توصیه‌ی جدی در این بخش این است که از نوت گوشی برای این‌کار استفاده نکنید و اجازه دهید ارتباط بین دست و مغزتان حفظ شود.

8.استفاده از کتاب آموزش زبان انگلیسی در خانه

یادگیری بدون کتاب‌، کمی عجیب به‌نظر می‌رسد! هرچند انواع منابع اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، دریای از منابع آموزشی را در اختیار زبان‌آموز می‌گذارند، ولی همچنان کتاب‌ها اهمیت و جایگاه خاص خود را دارند. اما برای انتخاب کتاب مناسب، بهتر است ابتدا از یک مشاور کمک بگیرید تا طبق سطح و توانایی‌تان، مناسب‌ترین منبع را به شما معرفی کند. در ادامه چند سری کتاب آموزش زبان انگلیسی در خانه یا خودخوان مشهور را هم به شما معرفی کردیم:

  • ‌کتاب Practical English Usage– گرامر
  • سری کتاب Vocabulary In Use – آموزش لغات
  • سری کتاب Tactics for listening – تقویت لیسینیگ
  • سری کتاب Speakout تقویت اسپیکینگ
  • سری کتاب Longman Academic Writing Series آموزش رایتینگ

این مجموعه کتاب‌های از بهترین منابع خودآموز زبان انگلیسی است. اما در سطوح بالاتر و برای گرفتن مدارک آزمون‌های بین‌المللی آیلتس یا تافل باید از کتاب‌های تخصصی در کنار استاد زبان انگلیسی کمک گرفت. قبولی در آیلتس و پشت‌سر گذاشتن آن با نمره‌ای بالا، کار ساده‌ای نیست و شما بعد از رسیدن به این مرحله به کمک معلم خصوصی ielts یا تافل نیاز دارید.

مطالعه و خواندن کتاب از بهترین تکنیک‌های آموزش زبان انگلیسی در خانه

9.مطالعه آزاد یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی در منزل

مطالعه و خواندن متن یا کتاب‌های انگلیسی، تکنیک عالی برای تقویت ریدینگ، گرامر، افزایش دایره لغات و مکالمه است و حتی روی رایتینگ شما نیز اثر می‌گذارد. زمانی که در حال نگاه کردن به متن انگلیسی هستید و آن را می‌خوانید به طور همزمان ذهن شما با ساختار و گرامر‌های متنوع، عبارات جدید و جمله‌بندی و نگارش این زبان آشنا می‌شود و به نوعی با یک تیر، چند نشان می‌زنید. فراموش نکنید که زمان مطالعه، ارتباط شما با زبان انگلیسی در بهترین حالت ممکن است. همان چیزی که برای یادگیری زبان انگلیسی در منزل به آن نیاز دارید؛ ارتباط موثر!

10.آخرین سنگر یادگیری زبان انگلیسی در خانه؛ مرور بی‌پایان!

زبان، فرار است! بنابراین، وارد تله‌ی فراربودن زبان انگلیسی نشوید. تنها راه مقابله‌ی شما برای جلوگیری از فراموشی و از دست دادن زحمات‌تان، مرور مداوم و بی‌پایان است. همیشه در حال خواندن، گوش دادن، مکالمه و نوشتن باشید. هم می‌توان از روش‌های سنتی مرور، مانند خواندن یادداشت‌ها و خلاصه‌برداری‌ها استفاده کرد و هم می‌توان با درگیر کردن خود با متن و صوت انگلیسی این‌کار را به طور متنوع‌تر و جدیدتر انجام داد.

اگر حوصله خواندن زبان ندارید، اخبار انگلیسی گوش کنید، فیلم یا یک قسمت سریال کوتاه (سیتکام) تماشا کنید یا به هر نحوی خودتان را در معرض زبان انگلیسی قرار دهید. با این کار هم تکنیک مرور انجام می‌شود و هم انگلیسی در طول زمان، وارد چرخه‌ی روزمره‌ی زندگی‌تان می‌شود.

تکنیک‌های آموزش زبان انگلیسی در خانه برای کودکان

آموزش زبان انگلیسی در خانه برای کودکان چگونه است؟

آموزش زبان انگلیسی به کودکان، برای بسیاری از والدین اهیمت بالایی دارد و آن‌ها سعی می‌کنند از سنین پایین، حتی خردسالی فرآیند آموزش انگلیسی به فرزندشان را آغاز کنند. اما، اگر شما قصد دارید فرزندتان به دور از فضای آکادمیک و کلاس و در کنار خودتان، شروع به یادگیری زبان کند، بسیاری از تکنیک‌های گفته شده برای کودکان نیز موثر و کارساز است.

ویژگی مثبت و مزیت کودکان به بزرگسالان این است که در مقابل دریافت اطلاعات به زبان انگلیسی و شنیدن اصوات این زبان، مقاوت نمی‌کنند و ناخودآگاه آن‌ها پذیراتر و مشتاق‌تر برای دریافت زبان جدید است. ذهن بچه‌ها، آمادگی فوق‌العاده‌ای برای آموزش زبان دارد. کافی است در بعضی از روش‌های بالا، تغییراتی جزئی ایجاد کنید:

  • در طول شبانه‌روز کارتون یا انیمیشن‌های جذاب و سطح‌بندی شده تماشا کنند.
  • شنیدن موسیقی با کلام ساده انگلیسی که حس خوبی در آن‌ها ایجاد کند.
  • با فرزندتان بعضی از کلمات، اعداد یا جملات را به انگلیسی صبحت کنید.
  • اگر در سن مطالعه و خواندن قرار دارد، متن‌های کودکانه و جذاب را در کنارش بخوانید و از او بخواهید که برخی جملات را او بخواند.

این‌ نکات برخی از روش‌های ساده و کاربردی برای آموزش زبان انگلیسی در خانه برای کودکان است. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله‌ی روش تدریس زبان انگلیسی به کودکان مجله استادبانک را بخوانید. نکته آخر اینکه، روی گوش دادن به صوت انگلیسی کودکان هم حساس باشید و کودک را به طور دائم در معرض زبان انگلیسی قرار دهید.

استادبانک همراه شما در آموزش زبان انگلیسی در خانه

منابع آموزش زبان و معلمان استادبانک همراه شما در آموزش زبان انگلیسی در خانه

یادگیری زبان انگلیسی در خانه با کمک منابع و امکانات مختلفی که وجود دارد، کاری امکان‌پذیر است و می‌توان تا سطوح متوسطه یا حتی فرا متوسطه را به صورت خودخوان پیش‌برد. در این مقاله تکنیک‌های بسیار کاربردی و تاثیرگذاری را برای آموزش زبان انگلیسی در خانه به شما معرفی کردیم.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، خدمات مختلفی را برای شما آماده کرده است تا یادگیری انگلیسی در منزل برای شما آسان باشید. منابع آموزش زبان استادبانک در کنار برترین اساتید تدریس آنلاین زبان انگلیسی در دسترس زبان‌آموزان سراسر کشور قرار دارند تا بدون محدودیت به این مهارت ارزشمند دست پیدا کنند.

اگر برای انتخاب استاد زبان آنلاین نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه مشکل یا پیشنهاد، می‌توانید با شماره 91005343 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

آموزش زبان انگلیسی در خانه برای هر چهار مهارت امکان‌پذیر است؟

آموزش زبان انگلیسی در خانه را می‌توان به نحوی پیش برد تا هر چهار مهارت خواندن، صحبت کردن، نوشتن و گوش دادن تقویت شود. در این مقاله با معرفی چندین تکنیک مختلف این مهارت‌ها را شرح دادیم.

روش‌های یادگیری زبان انگلیسی در خانه چگونه است؟

روش‌های یادگیری زبان انگلیسی در منزل، بدون نیاز به ابزار یا امکاناتی خاص به شما کمک می‌کند تا در انگلیسی را وارد چرخه زندگی روزمره خود کنید و به مرور زمان روی آن مسلط شوید. برای آشنایی کامل با این تکنیک‌های، این مقاله را بخوانید.

آیا در آموزش زبان انگلیسی در خانه به استاد زبان نیاز نیست؟

آموزش زبان انگلیسی در خانه فرآیندی موثر، ولی زمان‌بر است. میزان نیاز شما به کمک استاد زبان، بستگی به توانایی و سطح زبان‌تان دارد. اما به طور کلی توصیه می‌شود در کنار استمرار در یادگیری زبان در منزل از کلاس زبان آنلاین نیز کمک بگیرید تا فرآیند آموزش سریع‌تر و اصولی‌تر پیش برود.