معرفی رشته های ریاضی

معرفی رشته آی تی | درآمد و بازار کار شته مهندسی آی تی در ایران

استادبانک نویسنده
20701 53
06 بهمن 1395
معرفی رشته مهندسی آی تی

رشته  آی تی از رشته‌های دانشگاهی ریاضی در دانشگاه محسوب می‌شود. روش‌های جمع آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن از کاربردهای این رشته می‌باشد.  یکی از عوامل جذب نیروی کار توجه به نیازهای جامعه هنگام تربیت دانش آموختگان است. بازار ایران با توجه به داشتن نیاز شدید به تکنیسین فناوری اطلاعات شرایط بسیار خوبی را برای دانش آموختگان رشته آی تی فراهم کرده است.

در این مقاله می‌خواهیم راجع به  رشته مهندسی آی تی، معرفی رشته مهندسی آی تی، بازار کار رشته آی تی، آی تی زیر شاخه کدام رشته است، درآمد رشته آی تی با کمک از بخش مشاوره تحصیلی استادبانک، بپردازیم.

مشاوره تحصیلی بهترین فرد برای قبولی در رشته‌های تاپ مهندسی

یکی از بهترین افراد برای قبولی در رشته مهندسی آی تی و رشته مهندسی کامپیوتر که از پرطرف‌دارترین رشته‌های دانشگاهی بوده، مشاوره انتخاب رشته ریاضی است. داوطلبان کنکور بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور توسط سازمان سنجش و مشخص شدن تراز و رتبه قبولی‌شان، باید تا مهلت انتخاب رشته، از تمام قوانین و ضوابط دفترچه انتخاب رشته کنکور آگاه شده و باتوجه به اولویت‌های خود نظیر علائق شخصی، سهمیه‌بندی‌ها، بررسی تراز و رتبه‌های مشابه نفرات قبلی کنکور در رشته‌های موردنظرشان، یک انتخاب رشته موفق داشته باشند.

در این زمینه بهترین فرد، مشاوره انتخاب رشته ریاضی است که می‌تواند کمک شایانی به داوطلبان کنکور سراسری کند. زیرا او با تجربه سا‌ل‌های مشاوره در زمینه کنکور و با داشتن اطلاعاتی کامل در زمینه قوانین و ضوابط سازمان سنجش برای انتخاب رشته، می‌تواند فرد مناسبی در این روزهای حساس و نزدیک به انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ باشد.

شما می‌توانید با کلیک روی لینک زیر، به بخش مشاوره انتخاب رشته مراجعه کرده و شانس خود را برای یک انتخاب رشته موفق امتحان کنید.

مشاوره انتخاب رشته ریاضی 

معرفی رشته مهندسی آی تی در دانشگاه

رشته آی تی در ایران از بخش معرفی رشته‌های ریاضی، ماهیتی میان رشته‌ای دارد و رشته تک بعدی نیست. در پاسخ به سوال آی تی زیر شاخه کدام رشته است؟ باید بگوییم که از تلفیق سایر رشته‌ها نظیر مدیریت – مهندسی صنایع – مهندسی الکترونیک  و کامپیوتر به ویژه نرم افزار به وجود آمده است.

دانشگاه‌های پذیرش رشته آی تی در ایران در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

در زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی، باید دقت کنیم که دروس پرطرف‌دار دانشگاهی نظیر رشته مهندسی آی تی در کدام دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. از دانشگاه‌‌های برتر کشور که در رشته مهندسی آی تی، دانشجو می‌پذیرند، دانشگاه‌های زیر است:

 • دانشگاه تربیت مدرس
 • خواجه نصیر
 • دانشگاه تهران
 • امیر کبیر
 • دانشگاه صنعتی شریف
 • علم و صنعت که در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرند.

در مقطع کارشناسی، دانشکده های فنی دانشگاه آزاد و سراسری و در مقطع کاردانی، دانشگاه‌های علمی و کاربردی و پودمانی دانشجو می پذیرد. مباحث درسی در دوره های مختلف تحصیلی در دوره ی کاردانی دانشجویان بیشتر با مسائل مربوط به وب آشنا می‌شوند.

در دوره کارشناسی دانشجویان با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمان‌ها و مباحث مدیریت پروژه به طور کلی آشنا می شوند. در دوره کارشناسی ارشد ضمن تکمیل مبحث مدیریت پروژه، به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسائل پیچیده سازمانی می‌پردازند.

بچه‌ها دقت کنید که در زمان انتخاب رشته به این نکته که بارها در راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ گفتیم توجه کنید که شرط اول انتخاب رشته مهندسی آی تی یا سایر رشته‌ّ‌ها باید علاقه و گرایش‌تان به  آن رشته باشد. مرحله بعد از علاقه، توجه به بازار کار رشته و دانشگاه مورد نظر‌تان است.

حتماً راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ را بطور کامل مطالعه کنید تا متوجه شوید که در زمان انتخاب رشته کنکور باید به چه نکاتی توجه کنید.

معرفی رشته آی تی

مهم‌ترین اهداف رشته آی تی

۱. مطالعه،طراحی،ساخت و راه اندازی و نگهداری سیستم‌های سخت افزاری و نرم افزاری

۲. جمع آوری، سازماندهی، طبقه بندی و انتقال اطلاعات

هسته اصلی رشته آی تی، مهندسی کامپیوتر به ویژه گرایش نرم افزار می‌باشد. ورود رشته آی تی در دانشگاه‌ها به ابتدای سال ۱۳۸۰ باز می گردد اما پذیرش این رشته به طور رسمی در سال ۱۳۸۱ در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد صورت گرفت.

دروس رشته آی تی در بخش معرفی رشته مهندسی آی تی

آی تی نیز مانند رشته‌های دیگر دروس پایه، اصلی، تخصصی و عمومی دارد. دروس پایه در مقطع کارشناسی شامل مباحث زیر می‌باشد:

 • ریاضی
 • معادلات دیفرانسیل
 •  آمار و احتمالات
 • فیزیک و کارگاه عمومی

دروس اصلی : ساختمان های گسسته – مبانی کامپیوتر و برنامه سازی – زبان ماشین و برنامه نویسی سیستم ساختمان داده ها – مدارهای منطقی – معماری کامپیوتر – برنامه سازی پیشرفته – سیستم های عامل – پایگاه داده ها و طراحی الگوریتم ها – مهندسی نرم افزار ها و شبکه های کامپیوتری – مبانی الکترونیک دیجیتال هوش مصنوعی – اصول و مبانی مدیریت – مبانی اقتصاد مهندسی – شیوه ارایه مطالب علمی و فنی زبان تخصصی – آزمایشگاه شبکه – آزمایشگاه پایگاه داده ها – آزمایشگاه سیستم عامل

دروس تخصصی :مبانی فناوری اطلاعات – مهندسی فناروی اطلاعات – تجارت الکترونیک – مدیریت و کنترل پروژه های آی تی برنامه ریزی استراتژیک آی تی – آموزش الکترونیکی – محیط های چند رسانه ای – پروژه آی تی و کار آموزی رشته آی تی در سایر کشورها برساس نیاز های جامعه طراحی شده است اما در ایران براساس پارامترهای چون قابلیت های دانشکده – توانمندی و دانش استاد – تعداد اعضای هیات علمی و …. ارائه می‌شود.

گرایش های رشته آی تی

آی تی زیر شاخه کدام رشته است؟ شاخه های رشته مهندسی آی تی در مقطع کارشناسی ارشد به شرح زیر می‌باشد:

معرفی رشته آی تی (IT) و گرایش های آن۱.تجارت الکترونیک

در برگیرنده هر گونه تجارت و تعامل مدیریتی است که با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات صورت می‌گیرد.

۲.امنیت اطلاعات

ایجاد امنیت در شبکه و جلوگیری از حملات برنامه‌های مخرب و ویروس‌ها به شبکه و……

۳.شبکه های کامپیوتری

زیر شاخه رشته مهندسی کامپیوتر و مخابرات می‌باشد و از لحاظ کاربردی پیشینه طولانی تری نسبت به دیگر گرایش های این رشته دارد. طراحی و پیکر‌بندی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و برنامه نویسی شبکه از جمله زمینه های فعالیت این رشته می‌باشد.

بیشتر بخوانید: رشته هوش مصنوعی

۴.مهندسی فناوری اطلاعات

دانش چگونگی جمع آوری اطلاعات – استفاده و انتقال آن – مطالعه و طراحی و ساخت و نگهداری سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری را در اختیار دانشجویان این رشته قرار می‌دهد.

۴.مدیریت سیستم

کاربرد تکنولوژی اطلاعات در پشتیبانی از فعالیت های تجاری از مفاهیم این رشته می‌باشد.

ضعف‌های آموزشی رشته مهندسی آی تی

 • نبودن استادان حرفه ای و متخصص و با تجربه
 • فقدان منابع آموزشی مناسب
 • عدم انطباق محتوای درسی با نیازهای دانشجو

بازارکار رشته آی تی به همراه معرفی شغل‌ های رشته آی تی

امروزه بسیاری از مراکز دولتی و خصوصی نظیر مدارس و بانک‌ها و … مجهز به سیستم کامپیوتری می‌باشند و به افرادی نیازمند هستند که قادر به نگهداری و پشتیبانی از آن‌ها باشند. بازار کار آی تی در کشورمان بسیار گسترده است . دانش آموختگان این رشته می توانند در حوزه های زیر فعالیت داشته باشند:

 • برنامه نویسی تحت سیستم عامل
 • برنامه نویسی تحت وب
 • برنامه نویسی ابزار های قابل حمل مانند موبایل ، پخش کننده های موسیقی و ….
 • برنامه نویسی سخت افزاری برای ابزار آلات شبکه ، ربات ها و …
 • طراحی  و پیاده سازی شبکه های محلی
بیشتر بخوانید: معرفی رشته کامپیوتر

بچه‌ها بازار کار رشته آی تی وسیع است و اگر شما می‌خواهید در این دوره‌ای که مردم بیشتر از هر زمانی به سمت اینترنت، ارتباطات مجازی و رایانه‌ای روی آورده‌اند، وارد این رشته شده و در کسب و کار خود‌تان موفق ظاهر شوید، باید حداقل یک سال زمان برایش بگذارید.

درس‌های فیزیک، ریاضی و زبان باید نقطه قوت شما برای قبولی در این رشته باشد. بنابراین اگر فکر می‌کنید در این درس‌ها به بشدت مشکل دارید حتماً راه‌حل کمک از معلم خصوصی را استفاده کنید.

طبق تجربه‌ای که سال‌ها در حوزه تدریس خصوصی داشته‌ایم بهترین، سریع‌ترین و بهینه‌ترین راه رفع اشکال استفاده از کلاس معلم خصوصی ریاضی یا معلم خصوصی زبان و کلاس خصوصی فیزیک است. پس از خود‌تان دریق نکرده تا بتوانید با رتبه‌ای که کسب می‌کنید رشته ‌آی تی دانشگاه شریف و یا سایر دانشگاه‌ها تاپ ایران را از آن خود کنید.

بازار کار آی تی ایران و مکان‌های که می توان در آن مشغول بکار شد:

 • شرکت های نرم افزاری مانند همکاران سیستم و پرورش داده ها
 • شرکت های سخت افزاری مانند صاایران
 • شرکت های ارتباطی مانند همکاران سیستم و ارتباطات دیتا
 • شرکت های مخابراتی مانند ایرانسل و شرکت مخابرات ایران
 • شرکت های تجاری مانند بانک ها و موسسات مالی و اعتباری
معرفی رشته آی تی

موقعیت شغلی و درآمد رشته آی تی

۱. تکنیسین pc:

پیشتیبانی اصلی ساختار آی تی و تمام سخت افزار و نرم افزار ها و تمام برنامه و سرویس های خانگی را پوشش می‌دهند.

۲. مدیر شبکه:

مدیران شبکه مسئولیت نصب، راه اندازی و عیب یابی شبکه و ایجاد سرویس های رایج شبکه مانند دسترسی به فایل ها، پرینت، فکس و اینترنت را به عهده دارند.

۳. متخصص امنیت شبکه:

این متخصصین می‌توانند در درون سازمان ها جایی که به هسته آی تی مرکزی تعلق دارند و یا در خارج سازمان ها به عنوان مشاور امنیتی مشغول به کار شوند.

۴. متخصص ارتباطات درون شبکه ای:

این افراد وظیفه مدیریت ساختارهای پیچیده شبکه، ساختارهای امنیتی و …را عهده دار هستند.

۵. متخصص برنامه نویسی:

برنامه نویسان تهیه برنامه تحت وب، تحت ویندوز، سیستم های داخلی و نرم افزار های پیچیده را به عهده دارند. در حال حاضر وزارت بازرگانی قصد دارد که سیستم تجارت ایران را الکترونیکی کند. با این اقدام بازار کار آی تی بسیار پررونق و پردرآمد می‌شود. این پروژه بسیار پیچیده بوده و به تعدا بسیار بالایی متخصص آی تی نیازمند است.

اگر تمامی دانش آموختگان نیز وارد بازار کار آی تی شوند باز هم پاسخگویی نیازهای این پروژه و پروژه های دیگر نخواهند بود. حتی در کارهای ساده‌تر نیز مانند مکانیزه شدن سیستم یک اداره نیاز به یک آی تی کار است. بنابراین در حال حاضر بازار به سمت آی تی پیش می‌رود. به همین دلیل فارغ التحصیلان این رشته اگر توانمند باشند بیکار نخواهند ماند.

بهترین دانشگاه‌‌های جهان برای رشته برنامه‌نویسی و آی تی

برای مهاجرت تحصیلی و قبولی در بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته برنامه‌نویسی، مهندسی کامپیوتر و رشته مهندسی آی تی، می‌توان، دانشگاه‌های زیر را بررسی کرد:

 • انیستیتو فناوری ماساچوست (MIT)
 •  دانشگاه کارنگی ملون
 •   انیستیتو فدرال فناوری زوریخ
 • دانشگاه ملی سنگاپور
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه نانیانگ سنگاپور
 • دانشگاه ادینبورگ
 • دانشگاه سلطنتی لندن
 • دانشگاه علم و فناوری هنگ کنگ
 • دانشگاه تسینگوآ

توصیه استادبانک به علاقمندان رشته آی تی در ایران

کارشناسان این رشته معتقدند بهتر است افرادی در این رشته تحصیل کنند که پس از گذراندن دوره، می‌خواهند وارد بازار کار شوند. در غیر این صورت بهتر است به عنوان رشته پایه، مهندسی کامپیوتر را انتخاب کنند و بعد از تقویت پایه علمی خود، در مقاطع بعدی به یادگیری رشته آی تی بپردازند.

یکی از عوامل جذب نیروی کار توجه به نیازهای جامعه هنگام تربیت دانش آموختگان است. بازار ایران با توجه به داشتن نیاز شدید به تکنیسین فناوری اطلاعات شرایط بسیار خوبی را برای دانش آموختگان رشته آی تی فراهم کرده است.

بنابراین اگر به این رشته علاقمند هستید پس حتماً در یک سال پیش رویی که دارید، به شدت تلاش کرده تا بتوانید با رتبه‌ای مناسب در کنکور ریاضی شرکت کنید و در نهایت با یک انتخاب رشته مناسب یکی از صندلی‌های دانشگاه‌های خوب ایران در رشته مهندسی آی تی را از آن خود کنید.

بهتر است در کنار مطالعه معرفی رشته آی تی در ایران سایر معرفی رشته‌های گروه ریاضی را هم در همین مجله استادبانک مطالعه کنید تا بخوبی راجع به سایر رشته‌ها اطلاعات پیدا کرده و بتوانید با آگاهی یک انتخاب رشته موفق انجام دهید.

اگر هم در زمینه خدمات معلم خصوصی و سایر خدمات آموزشی و یا حتی در زمینه راهنمای انتخاب رشته کنکور نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید یا وارد سایت تدریس خصوصی استادبانک به خصوص صفحه معلم خصوصی کنکور ریاضی شده و یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.