انتخاب رشته کنکور تجربیمعرفی رشته های تجربی

بازار کار شیمی – معرفی رشته شیمی در مصاحبه با حمیده احمدی

استادبانک نویسنده
28300 61
25 آذر 1400
معرفی رشته شیمی و بازار کار رشته شیمی

در این مطلب و در مصاحبه باخانم حمیده احمدی ( رتبه 21 کنکور دکتری) در خصوص موضوعاتی مثل بازار کار شیمی ، معرفی رشته شیمی  ، درآمد شیمی ، معرفی و بازار کار رشته شیمی کاربردی و  همچنین تفاوت شیمی محض و کاربردی از رشته‌های دانشگاهی تجربی به صحبت پرداخته‌ایم.

همچنین در خصوص راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ و کمک و راهنمایی از مشاوره تحصیلی برای یک انتخاب رشته موفق نیز، توضیحاتی را ارائه کرده‌ایم. بنابراین با ما همراه باشید.

مشاوره تحصیلی، بهترین انتخاب برای رسیدن به رشته مورد علاقه خود

در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری، یکی از چالش‌های داوطلبان کنکور، تحقیق در مورد رشته‌های مورد نظر خود به همراه آگاهی از شرایط و ضوابط جدید سازمان سنجش و دانشگاه‌ها برای انتخاب رشته و پذیرش دانشجو است. در مرحله اول همه داوطلبان باید دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را با دقت مطالعه کرده و از قوانین انتخاب رشته نظیر سهمیه‌بندی‌ها، ظرفیت پذیریش دانشگاه‌ها و غیره اطلاع پیدا کنند. همچنین آن‌ها باید نکات مهم انتخاب رشته کنکور یعنی توجه به اولویت‌ها در انتخاب رشته، توجه به علاقه و ذوق به همراه بازار کار رشته شیمی و سایر رشته‌‌ها را نیز دقت نمایند.

همچنین برای اطلاعات بیشتر از رشته مورد نظر خود، به برخی از دانشگاه‌ها مراجعه کرده و با دانشجویان ترم‌های آخر رشته مورد نظر به همراه اساتید و فارغ التحصیلان این رشته‌‌ها صحبت کنند. داوطلبان برای داشتن یک انتخاب رشته موفق، ناچار هستند که همه این مسیر را طی نمایند.

اما می‌توان با یک انتخاب هوشمندانه، پیمودن این مسیر را کوتاه‌تر کرده و هوشمندانه عمل کنید. مشاوره انتخاب رشته تجربی، همان فردی است که با سال‌ها تجربه در زمینه انتخاب رشته کنکور و با داشتن اطلاعات به روز و کارآمد، می‌تواند در همه زمینه‌‌های مربوط به انتخاب رشته، شما را راهنمایی کند. بنابراین می‌توانید با کلیک روی لینک زیر، وارد صفحه مشاوره تحصیلی انتخاب رشته شده و با کمک فرد متخصص مسیر انتخاب رشته خود را با موفقیت طی نمایید.

مشاوره انتخاب رشته تجربی 

معرفی رشته شیمی از زبان دانشجویان

بازار کار شیمی در هاله‌ای از ابهامات است. عده‌ای میگویند که بازار کار شیمی خوب نیست و بعضی‌ها همواره از آینده شغلی رشته شیمی کاربردی، درآمد شیمی کاربردی در ایران  و درآمد رشته شیمی محض تمجید می‌کنند.

ما طی ترتیب مصاحبه‌ای با خانم حمیده احمدی (رتبه 21 کنکور دکتری) تصمیم داریم تا این ابهامات را برای افرادی که قصد انتخاب رشته داشته، رفع کنیم و به‌صورت درست و کاربردی به معرفی رشته شیمی و توضیح بازار کار شیمی بپردازیم.

در طی این مصاحبه با مباحث زیر آشنا می‌شوید:انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک

 • معرفی و بازار کار رشته شیمی کاربردی چطور است؟
 • شاخه‌ های رشته شیمی چه چیزهایی هستند؟
 • تفاوت شیمی محض و کاربردی چیست؟

بازار کار شیمی – معرفی رشته شیمی در مصاحبه با خانم حمیده احمدی (رتبه ۲۱ کنکور دکتری)

معرفی رشته شیمی و بازار کار رشته شیمی

۱- لطفاً خودتون رو به ما معرفی کنید و بفرمایید که چطور با رشته شیمی آشنا شدید؟

سلام من حمیده احمدی، دانشجوی دکتری دانشگاه شهید بهشتی و رتبه ۲۱ دکتری هستم. زمینه‌ی علاقه من به رشته شیمی و جذب شدنم به بازار کار شیمی به دوران دبیرستان بر میگرده. زمانی که مقطع دوم دبیرستان بودم، یکی از معلم‌های شیمی‌ام باعث شد که به آن علاقه‌مند‌ شوم. در همون سال در المپیاد شیمی شرکت کردم و رتبه دهم کشوری رو به دست آوردم. همین موضوع و همین علاقه‌ی من باعث شد که این رشته رو تا مقطع دکتری ادامه بدم.

۲- لطفاً ما رو با گرایش‌‌های رشته شیمی و بازار کار شیمی بیشتر آشنا کنید.

در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی، گرایش‌‌ های رشته شیمی و شاخه‌‌ های رشته شیمی در مقطع کارشناسی به دو بخش شیمی محض و شیمی کاربردی تقسیم می‌شود.

بیشترین سؤالی که در مورد گرایش‌ های رشته شیمی در خصوص معرفی رشته شیمی از ما و بقیه استادها پرسیده میشه، این هست که تفاوت شیمی محض و کاربردی در چه هست؟ تنها تفاوتی که در دروس رشته شیمی کاربردی با شیمی محض وجود داره، ۱۰ واحد هست و در بازار کار شیمی یا درامد رشته شیمی محض یا کاربردی تفاوتی حس نمیشه.

ما دو رشته‌ مهندسی شیمی و شیمی کاربردی یا محض داریم که معمولاً بچه‌ها تفاوتش رو نمیدونن. یا معرفی رشته شیمی براشون به‌درستی انجام نشده. مهندسی شیمی بیشتر شبیه به رشته‌ مکانیک هست و تنها ۲۰ واحد از دروس شیمی در اون وجود داره. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری هم شاخه‌ های رشته شیمی به ۴ دسته تقسیم میشه:

 • شیمی دارویی

این گرایش بیشتر به بررسی ترکیبات دارویی میپردازه، هدف از این گرایش بیشتر کمک درمانی هست و افرادی که این زیرشاخه رو ادامه میدن و وارد بازار کار شیمی دارویی میشن، میتونن در مراکز تولید دارو مشغول به کار بشن.

 • شیمی معدنی

این زیرشاخه از اسمش پیداست، فارغ‌التحصیل‌های رشته زمانی که وارد بازار کار شیمی میشن، باید به تجزیه‌ و تحلیل کانی‌ها و مواد معدنی بپردازن.

 • شیمی آلی

در گرایش رشته شیمی آلی ما درواقع به تحلیل مواد غذایی که می‌خوریم یا لباسی که می‌پوشیم یاجایی که می‌شنیم و هرچیزی که به موادی که با ما ارتباط داره می‌پردازیم و کسی که وارد این رشته میشه به بررسی مواد آلی با کربن می‌پردازه.

 • شیمی تجزیه

در این رشته فرد در آزمایشگاه به مطالعه‌ی روش‌های جداسازی و شناسایی و بررسی میزان اجزای طبیعی و مصنوعی مواد می‌پردازه.

 • شیمی فیزیک

در این زیرشاخه و ضمن معرفی رشته شیمی فیزیک بچه‌ها به تجزیه‌ و تحلیل و ارتباط پدیده‌های طبیعی و واکنش‌های شیمیایی که رخ می‌ده، می‌پردازن.

معرفی رشته شیمی و بازار کار رشته شیمی

۳- بهترین دانشگاه‌های ایران در  رشته شیمی کدام دانشگاه‌ها هستند؟

در بخش معرفی رشته های تجربی، در دانشگاه‌های دولتی تهران به نظر من دانشگاه شهید بهشتی، بهترین دانشکده‌ی ایران رو هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ امکاناتی داره. همچنین دانشگاه کاشان هم یکی از دانشگاه های خوب در این رشته عنوان میشه.

در تکمیل توضیحات خانم دکتر احمدی، اگر بخواهیم به ترتیب این دانشگاه‌ها را نام ببریم، از بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته شیمی، دانشگاه‌های زیر است:

 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه تربیت مدرس
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه فرودسی مشهد
 • دانشگاه بوعلی سینا
 • دانشگاه تبریز
 • دانشگاه اصفهان
 • دانشگاه رازی
 • دانشگاه کاشان
 • دانشگاه مازندران
 • دانشگاه الزهرا (س)
 • دانشگاه یاسوج
 • صنعتی شریف
 • دانشگاه امیرکبیر
 • صنعتی اصفهان
 • علم و صنعت ایران
 • خواجه نصیرالدین طوسی

۴- درآمد شیمی و بازار کار شیمی چطور است؟

یکی از خوبی‌هایی که بازار کار شیمی داره، کمتر به معرفی و بازار کار رشته شیمی کاربردی و محض و یا درآمد شیمی پرداخته شده، برای همین بچه‌هایی که سطح علمی خوبی دارند حتی در مقطع لیسانس، بعد از فارغ‌التحصیل شدن میتونن سریعاً وارد بازار کار شیمی و حتی کارهایی مثل داروسازی، مواد غذایی، پتروشیمی، رنگ و زمینه‌های مختلف بشن. درواقع آینده شغلی رشته شیمی کاربردی و محض روشن هست و بچه‌ها میتونن نسبت بهش خوشبین باشن.

در مقطع دکتری شما میتونید به‌عنوان مشاور در شرکت‌ها همکاری کنید. در بازار کار شیمی  فارغ التحصیلان این رشته، بیشتر در محیط‌های آزمایشگاهی و شرکتی و گاهی در بخش کنترل کیفیت فعالیت دارن.

در خصوص درآمد شیمی هم باید این نکته رو حتماً به بچه‌ها یادآوری کنم که هرچقدر مقطع تحصیلی بالاتر بره، درامد رشته شیمی محض و کاربردی هم افزایش پیدا میکنه.

بیشتر بخوانید: چه رشته‌ای خوب است؟

۵- فردی که سراغ رشته شیمی می‌رود، یا وارد بازار کار  این رشته شده، باید چه روحیه‌ای داشته باشد؟

از اونجایی که ۸۰ درصد کارهای این رشته، در آزمایشگاه صورت می‌گیره، فردی که این رشته رو برای شغل آینده‌اش انتخاب می‌کنه باید حتماً علاقه‌مند به کارهای آزمایشگاهی باشه.

همچنین باید که کار با مواد شیمیایی رو بلد باشه و حساسیتی به این نوع مواد نداشته باشه. البته آموزش نکات ایمنی طی دوره‌ی تحصیل داده میشه. در کل علاقه به محیط آزمایشگاهی و کنجکاوی و خلاق بودن از روحیه‌هایی بوده که فارغ التحصیل این رشته، برای ورود به بازار کار شیمی باید داشته باشه.

۶- مهارت‌های عمومی موردنیاز رشته شیمی چه چیزهایی است؟

اصلی‌ترین مهارتی که هر فردی در دنیای امروز باید داشته باشه، دونستن زبان انگلیسی هست. دومین مهارتی که باید فردی که وارد این رشته میشه، داشته باشه قدرت تحقیق و کاوش هست. افراد برای معرفی و بازار کار رشته شیمی کاربردی یا دیگر گرایش‌های آن، اطلاعاتشون رو بروز کنن تا بتونن در بازار کار رشته شیمی موفق بشن.

۷- چقدر امکان کارآفرینی در رشته شیمی وجود دارد؟

شیمی خیلی ابعاد گسترده‌ای داره و فرد تو هر حوزه‌ای به‌راحتی میتونه کارآفرینی بکنه. اما نکته‌ای که در مورد درآمد شیمی در حوزه‌ی کارآفرینی وجود داره این هست که کمی  مخارجش متناقض هست. درواقع سرمایه‌ی اولیه هنگفتی رو نیاز داره. اما اگر فارغ‌التحصیل‌های رشته شیمی به‌صورت تیمی کار رو شروع کنن، خیلی موفق میشن و درآمد خوبی هم خواهند داشت.

۸- شما کار کردن در حین تحصیل را پیشنهاد می‌کنید؟

این مسئله کاملاً بستگی به این موضوع داره که تو چه دانشگاهی بچه‌ها تحصیل می‌کنن. معمولاً کسانی که وارد شاخه‌ های رشته شیمی و گرایش‌ های رشته شیمی در دانشگاه آزاد شدن، وقت بیشتری رو برای حضور در بازار کار شیمی دارن.

اما درهرصورت به نظر من بهتر هست که بچه‌ها مقطع تحصیلی‌شون رو حداقل تا کارشناسی به پایان برسونن و بعد وارد بازار کار بشن. هرچند که به نظر من تنها به لیسانس خودشون رو محدود نکنن و به مقاطع بالاتر تحصیلی در هر رشته‌ای که بوده ورود کنن.

۹- امکان مهاجرت در رشته شیمی و درآمد شیمی در خارج از کشور چطور هست؟

از آنجایی‌که شیمی، رشته‌ مادر است، برخلاف ایران، در کشورهای خارجی تمایل بیشتری به این رشته هست. و کسانی که در این رشته مشغول به کار هستن، قطعاً درآمد مقبولی دارن. اما داشتن رزومه‌ای قوی به افزایش درآمد شیمی کمک بسزایی میکنه. برای مهاجرت مثلاً استرالیا موقعیت های بسیاری در زمینه‌ی شیمی داره، که به جذب شیمیست‌های زیادی هم می‌پردازه.

در تکمیل صحبت‌های خانم دکتر احمدی باید بگوییم که بهترین کشور برای تحصیل در رشته شیمی و بهترین دانشگاه‌ها، کالج‌های آموزشی زیر هستند:

 • مؤسسه فناوری ماساچوست
 • دانشگاه استنفورد
 • دانشگاه ملی سنگاپور
 • دانشگاه کالیفرنیا برکلی
 • دانشگاه کمبریج
 • مؤسسه فناوری فدرال زوریخ
 • دانشگاه صنعتی نانیانگ
 • دانشگاه آکسفورد
 • مؤسسه فناوری کالیفرنیا
 • کالج سلطنتی لندن

معرفی رشته شیمی و بازار کار رشته شیمی

استادبانک؛ بهترین مجموعه مشاوره تحصیلی و معلم خصوصی برای ورود به رشته‌های تاپ دانشگاهی

برای موفقیت تحصیلی و ورود به رشته‌های تاپ دانشگاهی به دو عامل بسیار تعیین‌کننده نیاز است. اولین عامل رتبه و تراز مورد نیاز برای قبولی در رشته‌های پرطرف‌دار دانشگاهی است. دومین عامل نیز داشتن یک انتخاب رشته موفق شرط ورود به این رشته‌ها است.

سایت تدریس خصوصی استادبانک؛ برای هر دو عامل راه‌حل‌های مناسبی دارد. برای کسب رتبه و تراز مناسب این رشته‌‌ها، می‌توانید با برنامه‌ریزی، مطالعه کنکوری خود را شروع کرده و هر کجای این مسیر که به مشکلات درسی برخورد کرده، به اساتید تدریس خصوصی استادبانک مراجعه کنید. زیرا معلم خصوصی استادبانک سال‌ها تجربه تدریس و آموزش به دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور به شیوه کنکوری را دارد. با خیال راحت می‌توانید مشکلات درسی‌تان را با کمک اساتید تدریس خصوصی نظیر معلم خصوصی کنکور تجربی، برطرف کنید.

برای یک انتخاب رشته موفق نیز به استادبانک اطمینان کرده و از بخش مشاوره انتخاب رشته کنکور این مجموعه نیز برای راهنمایی و مشورت در زمان انتخاب رشته و در نتیجه موفقیت در رشته‌ای که به آن علاقه داشته، می‌توانید کمک بگیرید.

همچنین در هر کدام از مراحل ثبت درخواست معلم خصوصی یا مشاوره تحصیلی نیاز به راهنمایی داشته، از طریق شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳، می‌توانید با تیم پشتیبانی این مجموعه ارتباط بگیرید. انتخاب رشته کنکور سراسری استادبانک