آموزش زبان

چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟ | بررسی دلایل در 10 گام

1377 0
11 مرداد 1401
چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟

“چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟”، گلایه‌ی مشترک میان بسیاری از زبان‌آموزان است که چندین‌بار در سال‌های مختلف سعی کرده‌اند زبان یاد بگیرند، ولی هر بار به بن‌بست رسیده‌اند. برخی از علاقه‌مندان از سن کم در آموزشگاه‌ها و موسسات نام‌نویسی می‌کنند، برخی نوجوانان از دوران دبیرستان یا سال‌های دانشگاه به سراغ یادگیری زبان می‌روند و حتی بسیاری از بزرگسالان از روش‌های خودخوان یا کلاس‌های زبان برای آموزش زبان انگلیسی استفاده می‌کنند. اما همیشه یک مشکل وجود دارد؛ آن‌ها زبان انگلیسی را یاد نمی‌گیرند!

اما یک سوال مهم مطرح است، آیا واقعا یادگیری زبان انگلیسی تا این حد مشکل و غیرممکن است که کودک تا بزرگسال را درگیر کند و دائم از خود بپرسند “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟”. واقعیت و آمار زبان‌آموزان موفق، جوابی شفاف به ما می‌دهد؛ یادگیری زبان، ممکن و به مرور زمان ساده است. مجله استادبانک در یکی دیگر از مجموعه مقالات آموزش زبان انگلیسی خود به سراغ این معضل زبان‌پژوهان رفته و همه‌ی دلایل پنهان و آشکار آن را بررسی کرده است. در ادامه درک می‌کنید چرا تاکنون زبان را یاد نگرفتید و با بهترین راه‌حل آن هم آشنا می‌شوید.

چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیریم؟ آیا هیچ‌گاه معلم خصوصی زبان انگلیسی داشتید؟

چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟ آیا هیچ‌گاه معلم خصوصی زبان انگلیسی داشتید؟

جنگ اول به از صلح آخر است! قبل از اینکه دلایل عدم یادگیری زبان را بررسی کنیم، بهتر است با بهترین راه‌حل آموزش زبان انگلیسی آشنا شوید. زبان‌آموزانی وجود دارند که در سنین مختلف زندگی خود برای یادگیری زبان اقدام کرده‌اند. برای مثال در دوره ابتدایی، چند ترمی به یک آموزشگاه رفته‌اند و سپس آن را نیمه‌کاره رها کرده‌اند. چند سال بعد در سال‌های راهنمایی یا متوسطه اول مجدد به سراغ موسسه یا کلاس زبان رفته‌اند و بعد از چند ماه یا ترم از آن بیرون آمده‌اند.

سپس بعد از دانشجو شدن هم برای یادگیری و گرفتن مدارک زبان معتبر اقدام کرده و بازهم به نتیجه نرسیده‌اند. مشخص است که این زبان‌آموز باید از خود بپرسد “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟”. از این دست از زبان‌آموزان در دور و اطراف همه حضور دارند. بدون شک این زبان‌آموزان در زمان حضور در هر آموزشگاه و یا انتخاب انواع روش‌های یادگیری، تصور می‌کردند از بهترین راه ممکن به سراغ یادگیری زبان می‌روند.

ولی بهترین راه‌حل آموزش و یادگیری مداوم برای بیشتر زبان‌آموزان، داشتن معلم خصوصی زبان انگلیسی است. یادگیری زبان، نیاز به ممارست، تداوم و آموزش متنوع و خلاقانه دارد که استاد زبان انگلیسی می‌تواند به خوبی این ویژگی‌ها را در اختیار شاگردش قرار دهد. زبان‌آموزی که چندین بار بعد از شرکت در کلاس‌های موسسات به نتیجه نرسیده است، باید به فکر روش یادگیری جدید و موثرتری باشد.

آموزش آنلاین زبان یا حضور در جلسات تدریس خصوصی، بهترین، دقیق‌ترین و مناسب‌ترین انتخاب برای زبان‌آموزان است تا نظارت و پیگیری‌های یک استاد زبان باسواد و کاربلد را در کنار خود داشته باشند. تیم سامانه استادبانک، جمعی از برترین اساتید تدریس خصوصی زبان انگلیسی کشور را در اختیار شما قرار داده است که آماده‌ی برگزاری کلاس آنلاین زبان یا حضوری هستند.

معلم خصوصی زبان انگلیسی

آیا ریشه‌ی یاد نگرفتن زبان انگلیسی در سخت‌بودن آن است؟

یادگرفتن هر مهارت جدیدی در ابتدا سخت است. این مسئله برای یادگیری انگلیسی هم وجود دارد. در هر صورت ذهن زبان‌آموز باید با ساختارها، معانی و عبارات جدیدی سروکار داشته باشد که همین مسئله فرآیند یادگیری را کمی زمان‌بر می‌کنند. اما آیاد یاد نگرفتن زبان انگلیسی توسط برخی از دانش‌پژوهان به معنی سخت‌بودن آن است؟ یا جواب “چرا نمی‌تونم زبان یادبگیرم؟” این است که انگلیسی، زبانی پیچیده و سنگین است؟ بدون هیچ اغراقی باید گفت عدم یادگیری زبان انگلیسی، ریشه در سختی یا پیچیدگی آن ندارد.

البته، زبان فرار است و زبان‌آموز باید متعهدانه درس بخواند و استمرار داشته باشد. اما این نکته نباید باعث برداشت منفی و ناامیدی شود. متاسفانه، شکست در یادگیری برای برخی زبان‌آموزان به معنی بی‌استعدادی یا ناباهوشی است! وقتی چنین فکری به ذهن زبان‌پژوه وارد می‌شود، مانند مانعی برای برداشتن گام‌های یادگیری و موفقیت عمل می‌کند و بهتر است قبل از شروع دوره آموزشی جدید در یک یا چند جلسه مشاوره تحصیلی شرکت کند. مشاور از نظر روانی و رویکرد برخورد دوباره با فرآیند یادگیری انگلیسی، زبان‌آموز را آماده می‌کند.

بنابراین، سختی و پیچیدگی زبان انگلیسی برای یادنگرفتن آن بهانه‌ی خوبی نیست! اگر زبان‌آموزی هستید که چندین‌بار در این مسیر ناموفق بوده است، ابتدا دلایل آن را بشناسید و سپس با ذهنی آگاه، بهترین راه یادگیری زبان انگلیسی را انتخاب کنید.

چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟ بررسی دلایل عدم یادگیری انگلیسی

چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟ بررسی دلایل عدم یادگیری انگلیسی

عدم موفقیت همیشه چندین دلیل دارد که هرکدام از آن‌ها به نحوی روی عملکرد فرد اثر می‌گذارند. یادگیری زبان فرآیندی است که در آن امکان بروز مشکل وجود دارد و زمانی که زبان‌آموز نیز انتخاب‌های اشتباه داشته باشد، احتمال خارج‌شدن از چرخه‌یادگیری بسیار افزایش پیدا می‌کند. در ادامه پرتکرارترین و مهم‌ترین عوامل عدم یادگیری زبان انگلیسی را بررسی می‌کنیم تا جواب سوال “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟” برای شفاف‌تر شود:

1.چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟ به دلیل انتخاب روش مطالعه نامناسب

یادگیری زبان، وابستگی بسیاری به روش مطالعه دارد. آموزش‌های سنتی مدارس و موسسات که برپایه‌ی تدریس گرامر و حل تمرینات کتاب درسی است، جوابگوی یادگیری اصولی و تخصصی زبان نیست. زبان‌آموز باید در کنار درک گرامر و دستور زبان، توانایی ارتباط با دیگران، شنیدن و فهمیدن زبان انگلیسی، شجاعت مکالمه و صحبت‌کردن، نوشتن و گوش‌دادن فعالانه را به دست آورد. بنابراین، اگر از روش‌های قدیمی و خواندن کتاب و حفظ بی‌فایده‌ی گرامر استفاده شود، مقصد زبان‌آموز جایی جز نقطه صفر نیست و باید از خود بپرسد: “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم”!

روش یادگیری جدید و مناسب، روشی است که زبان‌آموز را درگیر مهارت‌های چهارگانه‌ی اسپیکینگ، لیسنینگ، رایتینگ و ریدینگ کند و به او شجاعت اشتباه‌کردن در مسیر یادگیری را بدهد. زبان‌آموزان در بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی به نحوی متوجه می‌شوند که عامل اصلی پیشرفت در این مسیر، استفاده از زبان در موقعیت‌های مختلف و واردکردن انگلیسی به زندگی روزمره است. بنابراین، قبل از هرچیز باید با کمک معلم خصوصی زبان یا راهنمایی یک دوست، موثرترین روش یادگیری را انتخاب کرد.

2.نداشتن استمرار و تعیین زمان کافی

یادگیری زبان انگلیسی نیاز به صرف زمان کافی دارد. اگر بهترین معلم خصوصی زبان انگلیسی را به همراه باکیفیت‌ترین منابع آموزشی داشته باشید، ولی به اندازه کافی زبان نخوانید، نتیجه‌ی دلخواه به دست نمی‌آید. زبان‌آموزانی هستند که تصور می‌کنند با روزی 15 دقیقه یا نیم ساعات می‌توان روی مهارت‌های چهارگانه تسلط پیدا کرد. فردی که تصمیم جدی برای یادگیری زبان دارد، برنامه‌ی زمانی دقیق می‌چیند و به طور پیوسته زبان می‌خواند. توجه کنید که داشتن پیوستگی به اندازه صرف زمان، حیاتی است.

چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟ | بی‌انگیزگی و نداشتن علاقه از دلایل یاد نگرفتن زبان

3.بی‌انگیزگی و نداشتن علاقه از دلایل یاد نگرفتن زبان

یکی از پاسخ‌های ساده‌ی سوال “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟” علاقه‌نداشتن است. اصلا چرا می‌خواهید زبان یاد بگیرید؟ علاقه و فکری پشت این تصمیم است. وقتی علاقه ندارید و از روی اجبار والدین یا تصمیمی احساسی وارد کلاس زبان یا فرآیند یادگیری می‌شوید، مشخص است که دیر یا زود با شکست مواجه می‌شوید.

از طرفی دیگر، گاهی با انرژی و حالی خوب به سراغ یادگیری می‌روید، ولی بعد از مدتی دچار بی‌انگیزگی می‌شوید. بی‌انگیزگی به دلایل مختلفی مثل: معلم زبان نچندان خوب، بی‌هدفی، نداشتن برنامه، عدم مشاهده پیشرفت در یادگیری و غیره، ایجاد می‌شود. بنابراین، باید با هوشیاری به دنبال دلیل اصلی بی‌انگیزگی باشید و آن را رفع کنید.

4.چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟ آیا هدف دارید؟

هدف داشتن، یکی دیگر از عوامل موفقیت در مسیر آموزش زبان است. وقتی هدف ندارید به راحتی از مطالعه دست می‌کشید و از روند یادگیری خارج می‌شوید. زبان‌آموز می‌تواند اهداف مختلفی برای یادگیری زبان انگلیسی داشته باشد. تعیین هدف، باعث می‌شود بهتر برنامه‌ بریزید و روزبه‌روز رسیدن به آن را تصور کنید.

هدف شما نیروی محرکه‌ای قوی و ثمربخش است که در روزهای بی‌حوصله‌گی به شما انرژی می‌دهد تا زنجیره‌ی مطالعه خود را حفظ کنید و هرچند آهسته، ولی پیوسته پیش بروید. بنابراین، حتما یک هدف شفاف تعیین کنید و به یادگیری زبان‌تان جهت بدهید. هدف شفاف، یعنی هدفی که به طور مشخص به یک مقصد یا دستاورد اشاره می‌کند. برای مثال، گرفتن مدرک آیلتس تا یکسال آیند، هدفی شفاف و دقیق است که کاملا می‌توان طبق آن برنامه‌ریزی درسی کرد.

5.کم‌تر به صوت زبان انگلیسی گوش می‌کنید

گوش دادن، یکی از مهم‌ترین، موثرترین و قوی‌ترین راه‌های یادگیری زبان انگلیسی است که بخش بزرگی از زبان‌آموزان آن را نادیده می‌گیرند. کمی به گذشته‌ی یادگیری زبان خود فکر کنید، چقدر به فایل‌های صوتی و مکالمات انگلیسی گوش می‌دادید و برای این تکنیک اهمیت قائل بودید؟ احتمال، بسیار کم و ناچیز. گوش دادن به انواع فایل‌های صوتی انگلیسی به صورت روزانه در مدت زمان‌های طولانی، کمک بزرگی به زبان‌آموز می‌کند.

وقتی از خودتان می‌پرسید “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم” باید به این نکته توجه کنید که خیلی کم به انگلیسی گوش دادید. این تکنیک از بهترین و مدرن‌ترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی در خانه نیز است که از طریق ناخودآگاه روی روند یادگیری شما اثر می‌گذارد. این روش بسیار کم هزینه، ولی بسیار ثمربخش است که مانند دیگر بخش‌های زبان، نیاز به استمرار و صرف زمان دارد.

کم‌تر به صوت و زبان انگلیسی گوش می‌کنید | چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟

6.ترس از شکست و نداشتن اعتمادبه‌نفس از عوامل مخرب در یاد نگرفتن زبان

عدم اعتمادبه‌نفس در انجام هرکاری، نتیجه‌ی جز شکست ندارد. زبان‌آموزان بسیاری هستند که اعتمادبه‌نفس کافی برای حضور در جمع و کلاس زبان را ندارند. در بحث‌ها شرکت نمی‌کنند و زبان‌پژوهی فعال نیستند. ترس از اشتباه‌کردن، فرآیند یادگیری را مختل می‌کند و سرعت آموزش را به حداقل می‌رساند. اشتباه‌کردن در مسیر یادگیری، طبیعی و حتی مفید است.

زبان‌آموز نیاز دارد در بخش‌های مختلف از مکالمه تا نوشتن دچار چالش و اشتباه شود و به مرور زمان از خطاهای خود درس بگیرد و در نهایت طعم پیشرفت را بچشد. بنابراین، کسی که از ترس اشتباه‌کردن و  نداشتن اعتمادبه‌نفس، قدمی رو به جلو برنمی‌دارد، هرگز در مسیر یادگیری زبان موفق نمی‌شود.

7.صحبت‌نکردن و تکرار جملات؛ صحبت کن، حتی به غلط!

زبان مادری را به طور ناخودآگاه و با تمرین و تکرار روزانه و پر از غلط یاد می‌گیریم. زبان انگلیسی نیز به همین شکل است! باید بارها وارد بحث‌های زبان انگلیسی شوید و تا حد ممکن به این زبان صحبت کنید. یکی از دلایل مهم عدم یادگیری زبان‌آموزان، صحبت نکردن و ترسیدن از جمله‌بندی غلط یا تلفظ نامناسب است. وقتی دقیق‌تر به روزهایی که زبان می‌خواندید فکر کنید، متوجه می‌شوید که کمتر شجاعت مکالمه را داشتید یا متن‌های زبان انگلیسی با صدای بلند خواندید.

یکی از مهم‌ترین پاسخ‌های “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟” این است که هرگز با خیالی آسوده، انگلیسی صحبت نکردید. زبان‌آموزی در یادگیری سریع مکالمه و گرامر زبان انگلیسی موفق است که به صورت روزانه و در مدت‌زمانی کافی انگلیسی صحبت می‌کند یا متن‌های انگلیسی را با صدای بلند می‌خواند تا ذهن، دهان و گوشش به طور همزمان درگیر فرآیند یادگیری شود. این تکنیک چنان مهم است که برخی از پژوهشگران اعلام کردند، سرعت یادگیری را تا 3 برابر افزایش می‌دهد.

8.نداشتن تمرین روزانه‌ی نوشتن

 نوشتن از مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی است که متاسفانه بیشتر زبان‌آموزان اهمیت کمتری به آن می‌دهند. به همین‌ سادگی یکی از مهم‌ترین ابزارهای زبان ازچرخه‌ی یادگیری خارج می‌شود و به مرور زمان به فراموش سپرده می‌شود. نمی‌توان انتظار داشت زبان‌آموز روی یک زبان خارجی تسلط پیدا کند، ولی بخش بزرگی از آن را نادیده بگیرد.

نوشتن علاوه براینکه اصول و قواعد خاص خود را دارد که باید به خوبی یادگرفته شود به طور مستقیم و غیرمستقیم روی دیگر بخش‌های زبان نیز تاثیر می‌گذارد. درک گرامر با تمرین نوشتن، عمیق بیشتری پیدا می‌کند، جمله‌سازی‌ها برای مکالمه بهتر در ذهن زبان‌آموز قرار می‌گیرد و باعث می‌شود، میان دست و مغز زبان آموز ارتباطی موثر ایجاد شود.

9.یادگیری زبان را وارد چرخه‌ی روزمره زندگی نکردن: تغییر لایف‌استایل!

زبان‌ انگلیسی باید وارد زندگی روزمره زبان‌آموز شود و فقط محدود به زمان‌های از پیش تعیین‌شده و برنامه‌ریزی‌شده نباشد. زبان‌آموز، خارج از ساعاتی که برای مطالعه درس نظر می‌گیرد، باید ارتباطی راحت و بی‌تکلف با زبان داشته باشد. گاهی برخی از جملات ساده را با اعضای خانواده به انگلیسی ردو‌‌بدل کند، موسیقی انگلیسی گوش دهد، متن‌های مورد علاقه‌ی زبان اصلی بخواند و فیلم و سریال انگلیسی زبان ببیند.

این شکل از رویکرد به زبان، آهسته نقش صرفا زبان‌آموز بودن را ازبین می‌برد و کمک می‌کند تا شما، فردی با استایل‌زندگی جدید باشید که انگلیسی عضوی ثابت از آن است. مقاومت در برابر پذیرش ورود زبان انگلیسی به همه‌ی بخش‌های زندگی، یکی از پاسخ‌های پنهان سوال “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟” است.

10.تسلط ناکافی روی زبان فارسی و قواعد نوشتن

باورش سخت است، اما بسیاری از زبان‌آموزان زبان انگلیسی، هنوز تسلط کافی روی قواعد نوشتاری و حتی خواندن زبان فارسی ندارند. این نقطه ضعف، روی یادگیری زبان انگلیسی نیز اثر منفی می‌گذارد و فرآیند یادگیری اصولی را مختل می‌کند. جالب است بدانید، برخی از پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند، افراد مهارت‌های زبان جدید را در حد توانایی‌شان در زبان مادری یاد می‌گیرند.

بنابراین، اگر زبان‌آموز در زبان فارسی خوب و درست صحبت نمی‌کند، این مشکل را در زبان انگلیسی نیز دارد. اگر به زبان مادری هرگز نمی‌نویسد و دست به نوشتن – حتی متن‌های ساده  – ندارد در زبان انگلیسی دچار مشکل می‌شود و اگر در به زبان مادری مطالعه نمی‌کند و شنونده‌ی خوبی نیست، در زبان مقصد نیز کاری از پیش نمی‌برد. البته، می‌توان با تمرین خواندن و نوشتن به زبان فارسی، این نقاط ضعف را بعد از مدتی رفع کرد.

پاسخ دانشمندان و علم به سوال چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟

علم در مورد یاد نگرفتن زبان و تاثیر استعداد چه می‌گوید؟

مغز انسان، سیستمی پیچیده است و عملکرد آن در انسان‌ها یکسان نیست. مفهوم موردعلاقه در زمان یادگیری، استعداد است که بسیاری از ما آن را دلیل اصلی یادگیری یا عدم یادگیری مهارت‌های مختلف می‌دانیم. اما علم در مورد تاثیر استعداد در زمینه‌ی یادگیری زبان چه می‌گوید؟ آیا می‌توان پاسخ سوال “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟” را در دنیای علم پیدا کرد؟

پژوهش دانشمندان نشان داده است که سیستم عصبی مغز انسان می‌تواند موفقیت در یادگیری را از قبل تعیین کند. در واقع طبق یک دوره تحقیقات، اثباب شده است که افرادی که سریع‌تر زبان یاد می‌گیرند، ارتباط قوی‌تری بین مراکز عصبی مغز آن‌ها که مربوط به صحبت کردن و خواندن می‌شود، برقرار است. به تعبیری دیگر، ذاتا این دسته از افراد استعداد یادگیری زبان را دارند.

البته این موضوع نباید باعث بی‌انگیزگی یا ناامیدی شود. در هر صورت، زبان انگلیسی مهارتی است که با تمرین، تلاش و روش مطالعه درست قابل یادگیری و تسلط عمیق است. بنابراین، علم را بهانه‌ی برای یادنگرفتن زبان انگیسی قرار ندهید. پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی چرا درس می‌خونم یادم میره؟ مجله استادبانک را نیز مطالعه کنید تا جنبه‌های بیشتری از دلایل عدم یادگیری برای شما روشن شود.

یادگیری زبان با بهترین اساتید تدریس خصوصی زبان انگلیسی استادبانک

پاسخ به سوال “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟” در این مقاله به طور کامل بررسی شد. دلایل عدم یادگیری زبان به دسته‌بندی‌های: آموزشی و روش مطالعاتی، جنبه‌های روحی و روانی و رویکرد نسبت به یادگیری تقسیم‌بندی می‌شوند که درباره‌ی همه‌ی آن‌ها صحبت شد. بعد از شناخت این موانع، باید بهترین راه‌حل را برای یادگیری زبان انتخاب کرد و به سراغ معلم خصوصی زبان انگلیسی رفت.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، برترین معلمان زبان انگلیسی را با مناسب‌ترین قیمت در دسترس زبان‌آموزان سراسر کشور قرار داده است. اساتید تدریس خصوصی استادبانک، آماده‌ی برگزاری کلاس زبان آنلاین یا حضوری هستند. زبان‌آموزان با هر سطحی، در استادبانک بهترین معلم زبان انگلیسی در منزل یا آنلاین پیدا می‌کنند.

اگر برای انتخاب استاد زبان انگلیسی نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکل، می‌توانید با شماره 91005343  021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟

پاسخ به این سوال شامل دلایل مختلف و متعددی می‌شود. نداشتن روش مناسب، هدف نامشخص، بی‌انگیزگی و غیره فقط بخشی از عومل یادنگرفتن زبان انگلیسی هستند. در این مقاله به طور جامع به این سوال و معضل زبان‌آموزان پاسخ داده شده است.

بهترین راه‌حل رفع مشکل یاد نگرفتن زبان انگلیسی چیست؟

زبان‌آموز به دنبال یک پاسخ قطعی برای “چرا نمی‌تونم زبان یاد بگیرم؟” هستند و راه‌حل می‌خواهند. به طور خلاصه بهترین راه یادگیری زبان، کمک گرفتن از استاد زبان انگلیسی است.

آیا می‌توان در منزل از پس مشکل یادنگرفتن زبان انگلیسی برآمد؟

بله، با کمک منابع آموزشی باکیفیت و به کار بردن نکات گفته‌شده در این مقاله می‌توان در مسیر دقیق و درست یادگیری زبان قرار گرفت. برای تکمیل و بالا بردن سرعت یادگیری نیز باید از معلم زبان انگلیسی در منزل یا کلاس زبان آنلاین کمک گرفت.