معرفی رشته های ریاضی

معرفی رشته مهندسی پزشکی + بازار کار و درآمد رشته مهندسی پزشکی

استادبانک نویسنده
4539 0
02 تیر 1395
معرفی رشته مهندسی پزشکی

رشته مهندسی پزشکی چیست؟ قبولی در رشته مهندسی پزشکی از رشته ریاضی چه طور ممکن است؟ در این مقاله از مجله استادبانک به معرفی رشته مهندسی پزشکی از رشته های دانشگاهی ریاضی پرداخته‌ایم. اگر داوطلب این رشته هستید باید به کار در بیمارستان یا محیط‌های مشابه علاقه داشته باشید. در ادامه ما به طور کامل رشته مهندسی پزشکی را معرفی و بازار کار آن را نیز بررسی کرده‌ایم.

همچنین با کمک اطلاعات مربوط به بخش مشاوره تحصیلی نیز راجع به نحوه انتخاب رشته کنکور و قبولی در پرطرف‌دارترین رشته‌‌های دانشگاهی نیز توضیحاتی را ارائه کرده ایم.

مشاوره تحصیلی و نقش آن در رشته‌های تاپ دانشگاهی

برخی از رشته‌های دانشگاهی محبوبیت زیادی در بین داوطلبان کنکور سراسری دارد. برای مثال رشته مهندسی کامپیوتر، رشته مهندسی مکانیک، رشته مهندسی پزشکی و مهندسی صنایع و غیره از رشته‌‌های پرطرف‌دار ریاضی هستند. قطعاً برای قبولی در این رشته‌ها در یکی از دانشگاه‌های تاپ و دولتی در ایران، باید بتوان رتبه و تراز بالایی کسب کرد. برای مثال رتبه قبولی مهندسی صنایع یکی از داوطلبان کنکور ریاضی برای دانشگاه صنعتی شریف، در منطقه یک کنکور سراسری ۱۴۰۰، ۱۵۹ شده است. کسب رتبه زیر ۲۰۰ کار راحتی برای هر داوطلب نیست. برای کسب رتبه‌های عالی نیاز به برنامه‌ریزی صحیح و اصولی، بکار بردن روش مطالعه کنکوری و تلاش پیوسته است. در این بخش بهترین فرد برای راهنمایی مشاوره تحصیلی است. مشاور تحصیلی می‌تواند شما را در بخش برنامه‌ریزی صحیح، اولویت‌بندی دروس جهت مطالعه و رعایت سایر نکات کنکوری راهنمایی کند.

همچنین بعد از کسب رتبه و تراز مناسب برای قبولی در رشته مهندسی پزشکی و پرطرف‌دارترین رشته‌ های دانشگاهی، نیاز دارید که با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی، از ضوابط و قوانین مهم سازمان سنجش و همچنین ظرفیت ورودی دانشگاه‌ها برای قبولی در رشته‌های پرطرف‌دار آگاهی پیدا کرده و براساس اولویت‌ قرار دادن علاقه و ذوق خود در انتخاب رشته کنکور ریاضی، در بهترین رشته‌ها نظیر مهندسی پزشکی در یک دانشگاه خوب قبول شوید.

از این جهت با کلیک روی لینک زیر، می‌توانید به بخش مشاوره انتخاب رشته ریاضی دسترسی پیدا کرده و با راهنمایی با بهترین مشاورین استادبانک، یک انتخاب رشته هوشمندانه داشته باشید.

مشاوره انتخاب رشته ریاضی

رشته مهندسی پزشکی چیست؟

رشته مهندسی پزشکی برای ایجاد ارتباط بین علوم مهندسی و علوم پزشکی ایجاد شده است. در واقع با پیشرفت علم و تکنولوژی، موسسات و مراکز درمانی به دنبال استفاده از دستگاه‌های مختلف برای تشخیص بیماری هستند. چرا که این دستگاه‌ها مزیت‌های بیشتری نسبت به روش سنتی دارد.

مهندسی پزشکی چیست؟ این سوال شاید برای شما نیز پیش آمده باشد. هدف رشته مهندسی پزشکی تربیت متخصصانی است که بتوانند از عهده تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاه‌های پزشکی برآیند.

مهندس پزشکی باید مهندس الکترونیک مجربی باشد که با زمینه‌های پزشکی نیز آشنایی داشته و در نتیجه می‌توانند دستگاه‌های پزشکی را طراحی کرده و بسازد یا اینکه مسؤول سفارش دستگاه از خارج کشور باشد.

دانشجوی این رشته باید محیط کار بیمارستانی را دوست داشته باشد. یعنی علاقه‌مند باشد که در بیمارستان و یا محیط‌های مرتبط فعالیت کند. داوطلبان این رشته باید با تمایل و رغبت شخصی این رشته و محیط کار آن را انتخاب نمایند.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته‌های ریاضی

گرایش‌های رشته مهندسی پزشکی

شاید شما نیز به این دسته از سوال‌ها برخورده باشید: کدام گرایش مهندسی پزشکی بهتر است؟ مهندسی پزشکی خوبه؟

این رشته در خارج از کشور دارای دو گرایش است:

 1.  مهندسی زیست پزشکی
 2. مهندس پزشکی بالینی

مهندسی زیست پزشکی بیشتر در زمینه طراحی و ساخت ابزار پزشکی و ثبت سیگنال‌های حیاتی است و ارتباط زیادی با مهندسی برق دارد. مهندسی پزشکی بالینی بیشتر به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ارتباط دارد.

مهندسی پزشکی در ایران در مقطع کارشناسی دارای گرایش های زیر است:

 1. مهندسی پزشکی بالینی
 2. مهندسی پزشکی بیوالکتریک
 3. مهندسی پزشکی بیومتریال
 4. مهندسی پزشکی بیومکانیک
 5. مهندسی بافت
 6. پردازیش تصاویر پزشکی
 7. مهندسی توانبخشی
 8. مهندسی ورزشی
 9. مدل سازی سامانه های فیزیولوژیکی
 10. ابزار دقیق در مهندسی پزشکی
بیشتر بخوانید: معرفی رشته هوش مصنوعی
رشته مهندسی پزشکی

رتبه لازم برای مهندسی پزشکی

رتبه لازم برای مهندسی پزشکی ممکن است هر سال تغییر کند؛ اما به طور کلی در سال‌های گذشته حدود آخرین رتبه‌های قبولی به این صورت بوده است:

دانشگاه امیر کبیر-بیوالکتریک

ظرفیت: 35

منطقه 1: 845

منطقه 2: 647

منطقه 3: 296

دانشگاه امیر کبیر-بیومکانیک

ظرفیت: 35

منطقه 1: 1182

منطقه 2: 850

منطقه 3: 448

دانشگاه امیرکبیر-بیومتریال

ظرفیت: 25

منطقه 1: 1450

منطقه 2: 1050

منطقه 3: 500

دانشگاه اصفهان-بیوالکتریک

ظرفیت: 25

منطقه 2: 1808

منطقه 3: 935

دانشگاه شاهد-بالینی

ظرفیت: 25

منطقه 1: 4228

منطقه 2: 2364

دانشگاه همدان-بیوالکتریک

ظرفیت: 45

منطقه 1: 6297

منطقه 2: 4647

منطقه 3: 1488

دانشگاه شاهرود-بیوالکتریک

ظرفیت: 35

منطقه 1: 7932

منطقه 2: 5407

منطقه 3: 1859

دانشگاه سهند

ظرفیت: 25

منطقه 1: 6389

منطقه 2: 4440

منطقه 3: 1031

بازارکار مهندسی پزشکی در ایران

همانطور که پیش‌تر نیز ذکر شد مهندسی پزشکی ترکیبی از مهندسی و پزشکی است؛ یعنی ترکیبی از دروس ریاضی و پزشکی. مباحث این رشته بسیار گسترده است و شامل مباحثی مانند تعمیر دستگاه‌ها، پردازش سیگنال، مباحث نرم افزاری و…است. مجموع واحد این رشته مجموعا 140 واحد بوده که به چهار دسته زیر تقسیم بندی می‌شود:

 • دروس عمومی 20 واحد
 • دروس پایه 26 واحد
 • دروس اصلی 47 واحد
 • دروس تخصصی 47 واحد

در این رشته دروس مهمی وجود دارد که تسلط بر آن‌ها می‌تواند بازار کار شما را تضمین کند. بنابراین لازم است تا دروسی که در ادامه ذکر می شود به خوبی مطالعه کنید:

 • معادلات دیفرانسیل
 • مدار های منطقی
 • بهداشت عمومی
 • الکترونیک
 • محاسبات عددی
 • برنامه نویسی کامپیوتر
 • فیزیک عمومی
 • آمار حیاتی و احتمالات
 • استاتیک و مقاومت مصالح
 • فیزیولوژی
 • آناتومی
 • فیزیک پزشکی
 • بیوفیزیک
 • زبان تخصصی مهندسی پزشکی
 • اصول توانبخشی وسایل و دستگاه ها

به طور کلی بازار کار مهندسی پزشکی در ایران خوب است؛ اما بهترین راه برای حرفه‌ای شدن در این رشته کارآموزی در بیمارستان‌ها یا مراکز تحقیقاتی مرتبط است. این مراکز می‌توانند:

 • وزرات دفاع
 • وزرات بهداشت
 • سازمان تامین اجتماعی
 • شرکت‌های وارد کننده تجهیزات داخلی

باشند. البته این دوره کارآموزی باید بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه باشد.

بازار کار مهندسی پزشکی برای خانم‌ها نیز خوب است. اکثر خانم‌هایی که از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اند، درآمد خوبی پیدا کرده و در این کار موفق شده‌اند. در واقع این رشته بین مرد و زن تفاوتی قائل نمی‌شود و برای همه افراد می‌تواند درآمد خوبی ایجاد کند.

رشته مهندسی پزشکی

درآمد یک مهندس پزشکی

درآمد مهندسی پزشکی در ایران خوب است چرا که دستگاه‌های مهندسی پزشکی بسیار گران قیمت هستند و کار با آن‌ها پیچیدگی خاص خود را دارد. بنابراین مدیران شرکت‌های مختلف مبلغ زیادی را به فارغ التحصیلان اختصاص می‌دهند. به طور کلی بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه می‌توانید در بیمارستان‌ها و شرکت‌های مرتبط با تجهیزات پزشکی مشغول به کار شوید. میزان درآمد رشته مهندسی پزشکی، به میزان تخصص شما در این رشته و توانایی‌های‌تان بستگی دارد. همچنین داشتن مهارت‌های زیر به شما کمک می‌کند که در این رشته به درآمد بالایی برسید:

۱. تسلط در نرم‌افزارهای زیر یا یکی از آن‌ها که مرتبط با حوزه کاری‌تان است:

 • نرم افزار LabVIEW
 • نرم افزار Pspice
 • نرم افزار Proteus
 • نرم افزار MATLAB

۲. تسلط بر زبان انگلیسی برای فهمیدن دستورالعمل‌های مربوط به نحوه استفاده و بکارگیری دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی

۳. آشنایی با بازاریابی و فروش مخصوصا برای مهندس پزشکی که وارد حوزه خرید و فروش تجهیزات پزشکی می‌شود.

۴. علاقه‌مندی به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی

 

بیشتر بخوانید: چه رشته‌ ای خوب است؟

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در داخل کشور

امکان ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در رشته مهندسی پزشکی در سه گرایش عمده بیوالکتریک، بیومکانیکی و بیومتریال فراهم است. همچنین این رشته دارای دکترای تخصصی نیز است.

بهترین کشورها برای رشته مهندسی پزشکی

 • آمریکا با دانشگاه هاروارد این کشور

پیش‌نیازهای پذیرش در مهندسی پزشکی از کشور آمریکا، آزمون مهارت انگلیسی (IELTS) یا (TOEFL)، مدرک لیسانس در علوم پزشکی یا مهندسی پزشکی، فیزیک یا دیگر رشته‌های مرتبط است.

 • کشور آلمان 

برای پذیرش در رشته مهندسی پزشکی از کشور آلمان، باید سطح زبان انگلیسی دانشجو برای مقطع کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی در کشور آلمان بالا باشد که شامل آزمون مهارت انگلیسی، نمرات (IELTS) یا (TOEFL) است. علاوه بر مدرک زبان انگلیسی، برای قبولی در یکی از دانشگاه‌های آلمان در مقطع ارشد مهندسی پزشکی، باید مدارک دیگری مانند مدرک لیسانس در هر یک از رشته‌های علوم پزشکی یا مهندسی پزشکی، فیزیک و دیگر رشته‌های مرتبط، توصیه نامه و دیگر موارد مهم را برای دانشگاه مورد نظر خود آماده و ارسال کنید.

 • کشور انگلستان

اغلب دانشگاه‌های کشور انگلستان برای رشته مهندسی پزشکی، در میان بهترین دانشگاه‌های جهان قرار دارند. از شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های کشور انگلستان، قبولی در آزمون‌های ورودی نظیر آزمون‌ مهارت انگلیسی است. علاوه بر این آزمون‌ها شما باید مدارکی مانند (IELTS) یا (PTE)، لیسانس، رزومه و دیگر موارد را در کنار درخواست خود برای تحصیل در انگلستان، به دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

به طور کلی دانشگاه‌های زیر از بهترین دانشگاه‌ها برای مهاجرت در رشته مهندسی پزشکی است:

 1. دانشگاه هاروارد آمریکا
 2. دانشگاه میشیگان (آن آربور)- آمریکا
 3. موسسه تکنولوژی ماساچوست – آمریکا
 4. دانشگاه استنفورد- آمریکا
 5. دانشگاه دوک- آمریکا
 6. دانشگاه واشنگتن – سیاتل آمریکا
 7. دانشگاه پنسیلوانیا- آمریکا
 8. دانشگاه جان هاپکینز- آمریکا
 9. دانشگاه پیتسبورگ- آمریکا
 10. دانشگاه کیس وسترن رزرو- آمریکا
 11. دانشگاه ملی سنگاپور
 12. دانشگاه کلمبیا- آمریکا
 13. دانشگاه تورنتو کانادا
 14. دانشگاه کالیفرنیا (سن فرانسیسکو)- آمریکا
 15. امپریال کالج لندن_ انگلستان
 16. کالج پزشکی و علوم کلینیک مایو- آمریکا
 17. دانشگاه یوتا- آمریکا
 18. دانشگاه کالج لندن- انگلستان
 19. دانشگاه کالیفرنیا (سن دیگو)- آمریکا
 20. دانشگاه جیائو تونگ شانگهای- چین
بیشتر بخوانید: معرفی رشته‌های پزشکی

توصیه آخر استادبانک راجع به رشته مهندسی پزشکی

برای قبولی در هر رشته‌ای بخصوص رشته‌های ریاضی و فیزیک پایه قوی لازم است. یعنی شما اگر به هر دلیلی خواهان شرکت در کنکور ۱۴۰۳ هستید و پایه ضعیفی دارید، حتماً از معلم خصوصی برای رفع مشکلات درسی‌تان استفاده کنید.

چون تجربه سال‌ها خدمت در حوزه تدریس خصوصی این گفته را ثابت کرده است که بهینه‌ترین، موثرترین و سریع‌ترین روش حل مشکلات درسی و رفع مشکلات پایه‌ای دانش آموزان کمک از معلم خصوصی است. زیرا معلم خصوصی براساس میزان تجربه و توانایی خود در تدریس، آموزش را شروع کرده و براساس سطح هر شاگرد و میزان گیرایی و درک او،‌ تدریس را شروع می‌کند. کلاس معلم خصوصی یک کلاس انفرادی و دو نفره است و بر پایه سطح معلومات شاگرد، ضعف‌های او و همچنین هدفش از درخواست معلم خصوصی، تشکیل می‌شود.

بنابراین با کلیک روی لینک معلم خصوصی کنکور ریاضی می‌توانید برای قبولی در رشته مهندسی پزشکی و سایر رشته‌های تاپ دانشگاهی در بهترین دانشگاه‌های ایران شانس خود را بالا ببرید.

برای درخواست معلم خصوصی برای سایر مقاطع تحصیلی و یا حتی برای یادگیری سایر مهارت‌ها نظیر یادگیری زبان انگلیسی و غیره یا حتی مشاوره از اساتید تدریس خصوصی استادبانک، می‌توانید یا وارد صفحه تدریس خصوصی استادبانک به نشانی www.ostadbank.com شده یا با شماره تماس ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ برای راهنمایی و مشاوره تماس بگیرید.

درآمد فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی چقدر است؟

درآمد رشته مهندسی پزشکی باتوجه به میزان مهارت فرد متخصص و زمینه کاری او در این رشته متغییر است.

برای تحصیل در رشته مهندسی پزشکی باید بر چه دروسی تسلط داشته باشیم؟

رشته مهندسی پزشکی ترکیبی از مهندسی و پزشکی است؛ در واقع باید بر دروس ریاضی و تجربی تسلط داشته باشید.

بازار کار رشته مهندسی پزشکی برای خانم ها چگونه است؟

اکثر خانم هایی که از این رشته فارغ التحصیل شده اند در حال حاضر درآمد خوبی دارند.