کنکور تجربی 1402 استادبانکمشاوره تحصیلی کنکورمنابع کنکور تجربی

بهترین کتاب‌های زیست کنکور + معرفی بهترین منابع زیست کنکور و چند نکته کلیدی

استادبانک نویسنده
2648 6
14 شهریور 1401
بهترین کتاب زیست کنکور + روش مطالعه مفهومی زیست

زیست‌شناسی مهم‌ترین درس رشته تجربی محسوب می‌شود و انتخاب بهترین کتاب زیست کنکور یکی از دغدغه‌های داوطلبان کنکور سراسری است. ورود به مسیر کنکور تجربی و کسب موفقیت در آن نیازمند استفاده از چندین مورد مهم از جمله منابع آموزشی استاندارد و متناسب با شرایط داوطلبان است. بسیاری از دانش‌آموزان رشته تجربی بدون در نظر گرفتن سطح یادگیری مطالب آموزشی و میزان تسلطی که در دروس کنکوری دارند نسبت به خرید کتاب‌ها اقدام می‌کنند، این موضوع یکی از اشتباهات رایج داوطلبان کنکور تجربی است.

همانطور که دست یابی به موفقیت در کنکور سراسری نیازمند استفاده از مشاوره تحصیلی و کسب راهنمایی است، انتخاب صحیح منابع آموزشی نیز از جمله موارد ضروری مورد نیاز داوطلبان است. باتوجه به اهمیت موضوع انتخاب منابع آموزشی صحیح توسط داوطلبان کنکور، ما قصد داریم در این مقاله از مجله آموزشی استادبانک به بررسی و معرفی بهترین منابع زیست کنکور بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.مشاوره کنکور استادبانک

بهترین کتاب زیست کنکور از دیدگاه مشاوران تحصیلی؛ شناسایی بهترین منابع زیست کنکور

شرکت در کنکور سراسری و کسب موفقیت در آن نیازمند استفاده از چندین مورد است که مشاوره تحصیلی به عنوان اولین مورد در نظر گرفته می‌شود. مشاوران تحصیلی مجرب همه نکات مهمی که دانش‌آموزان متوسطه دوم باید رعایت کنند را به آنان توضیح می‌دهند. درواقع مشاوران تحصیلی وظیفه راهنمایی داوطلبان کنکور را برعهده دارند تا از این طریق ابهامات دانش‌آموزان برطرف شده و دچار سردرگمی نشوند. به دلیل اینکه زیست شناسی مهم‌ترین درس میان دروس تخصصی و عمومی رشته تجربی محسوب می‌شود، داوطلبان این رشته باید برای مطالعه زیست نسبت به انتخاب کتاب مناسب اقدام کنند.

مشاوران تحصیلی حرفه‌ای اعتقاد دارند برای انتخاب بهترین کتاب زیست کنکور باید یک موضوع مهم را مورد توجه قرار داد. انتخاب کتاب زیست کنکوری باید متناسب با سطح تسلط داوطلبان بر مطالب آموزشی کتاب درسی انجام شود. بر این اساس می‌توان دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری را به دو دسته تقسیم کرد، دسته اول کسانی هستند که تسلط کاملی بر مطالب درس زیست ندارند و تا به حال تست زنی انجام نداده‌اند، بنابراین چنانچه در آزمون تستی شرکت کنند نتیجه‌ای بیشتر از 50 درصد نخواهند گرفت.

دسته دوم داوطلبانی هستند که مطالب کتاب درسی را به صورت کامل مطالعه کرده، به تسلط نسبی رسیده‌اند و از بابت مفهوم کتاب درسی مشکلی ندارند. دانش‌آموزان دسته دوم در کنار مطالعه کتاب درسی، تست زنی انجام داده و اگر در آزمون تستی شرکت کنند، نتیجه‌ای بالاتر از 50 درصد کسب خواهند کرد ولی در عین حال برای نکات تستی به تسلط کامل نرسیده‌اند. بنابراین انتخاب بهترین منابع زیست کنکور برای این دو دسته از داوطلبان متفاوت است، به همین علت در ادامه مطلب لیست کتاب‌های مناسب هر کدام از دسته‌های نامبرده را بیان می‌کنیم.

بهترین کتاب‌های زیست کنکور برای یادگیری مفهوم مطالب

بهترین کتاب‌های زیست کنکور برای یادگیری مفهوم مطالب

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری انجام می‌دهند این است که بدون یادگیری کامل مفهوم کتاب درسی و رسیدن به تسلط در آن‌ها، اقدام به تست زنی می‌کنند. توجه داشته باشید مطالعه کنکوری به خصوص برای کنکور تجربی باید طبق اصول خاصی انجام شود که رعایت ترتیب یادگیری مفهوم و سپس تست زنی یکی از آن‌ها‌ست.

به همین علت در ادامه مطلب به تعدادی از بهترین کتاب‌های زیست کنکور جهت استفاده داوطلبانی که مفهوم کتاب درسی را به خوبی یاد نگرفته‌اند اشاره می‌کنیم:

1) اولین و مهم‌ترین کتاب زیست شناسی که به دانش‌آموزان پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهمی که به تسلط کامل در مفهوم کتاب درسی نرسیده‌اند معرفی می‌کنیم، کتاب‌های تک جلدی زیست شناسی انتشارات خیلی سبز هستند. این انتشارات برای هر پایه تحصیلی یک جلد کتاب تحت عنوان زیست شناسی 2،1 و 3 منتشر کرده که شامل بخش‌های نامبرده در ادامه مطلب هستند:

 • درسنامه‌های کامل، جامع و با بیانی ساده
 • تست‌های تالیفی، کنکور سراسری، ترکیبی و آزمون آزمایشی
 • پاسخنامه کلیدی و تشریحی با ذکر نکات کنکوری

کتاب‌های زیست تک جلدی دهم، یازدهم و دوازدهم انتشارات خیلی سبز در کنار درسنامه کامل از روند سختی تدریجی تست‌ها برخوردار هستند. یعنی تست‌های این کتاب از سطح ساده شروع شده و به تست‌های سخت و تالیفی ختم می‌شوند. بنابراین منابع مناسبی برای شروع مطالعه کنکوری هستند و بدون شک از بهترین منابع زیست کتکور شناخته می‌شوند.

2) کتاب‌های زیست شناسی انتشارات نشر الگو برای هر پایه تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم نیز جزء بهترین کتاب زیست کنکور محسوب می‌شوند. این کتاب‌ها که برای هر پایه تحصیلی به صورت مجزا منتشر شده‌اند دارای درسنامه‌ای خلاصه‌تر از کتاب‌های خیلی سبز هستند ولی تست‌هایی با سطح بالاتر را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند.

کتاب‌های زیست نشر الگو برای پایه دهم و یازدهم تک جلدی و برای پایه دوازدهم دو جلدی به چاپ رسیده‌اند. بخش‌های ارائه شده در کتاب زیست نشر الگو شامل موارد زیر هستند:

 • درسنامه‌هایی خلاصه‌تر از کتاب‌های خیلی سبز
 • تست‌هایی با سطح بالا
 • پاسخنامه‌های تشریحی با ذکر نکات کنکوری ویژه

بنابراین داوطلبانی که در یادگیری مفهوم کتاب درسی مشکلات زیادی ندارند، برای اولین مرتبه یادگیری نکات تستی و کنکوری می‌توانند از کتاب‌های زیست نشر الگو استفاده کنند.

3) انتشارات گاج همیشه به عنوان یکی از انتخاب‌های منابع کنکور تجربی در نظر گرفته می‌شود، در حال حاضر کتاب‌های سیر تا پیاز زیست شناسی انتشارات گاج منابع مناسبی برای دانش‌آموزان و داوطلبانی هستند که قصد دارند مفهوم کتاب درسی را به خوبی یاد گرفته و سپس در تست زنی به تسلط برسند. کتاب‌های سیر تا پیاز به عنوان بهترین کتاب زیست کنکور برای هر پایه به صورت مجزا در یک جلد منتشر شده و شامل بخش‌های بیان شده در ادامه مطلب هستند:

 • درسنامه‌هایی کامل و جامع
 • تست‌های متناسب با هر موضوع کتاب درسی
 • پاسخنامه تشریحی و حاوی نکات کنکوری

باتوجه به توضیحات گفته شده کتاب‌های سیر تا پیاز زیست انتشارات گاج گزینه‌ای مناسب جهت یادگیری مفهوم کتاب درسی برای داوطلبانی هستند که پایه قوی در درس زیست نداشته و باید مطالب آموزشی را از سطوح اولیه یاد بگیرند.

4) کتاب‌های زیست میکروطبقه بندی انتشارات گاج نیز انتخابی مناسب برای داوطلبان کنکوری هستند و تفاوت آن‌ها با کتاب‌های سیر تا پیاز این انتشارات در درسنامه آن‌هاست. کتاب‌های زیست میکرو گاج برای پایه دهم و یازدهم در یک جلد و برای پایه دوازدهم در دو جلد منتشر شده‌اند. بخش‌های تشکیل دهنده این کتاب‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • درسنامه‌هایی مختصر
 • تست‌هایی با سطح متوسط و پایین‌تر از کتاب‌های انتشارات خیلی سبز
 • پاسخنامه تشریحی

به طور کلی چنانچه دارای مشکلات آموزشی گسترده درمورد زیست شناسی کنکور نیستید بهتر است از سایر کتاب‌های نامبرده در این مقاله به جای میکروطبقه بندی گاج به عنوان بهترین کتاب زیست کنکور استفاده کنید. در غیر این صورت کتاب‌های زیست میکرو گاج گزینه مناسبی برای منابع زیست کنکور هستند.

بهترین کتاب‌های زیست کنکور برای تسلط در تست زنی

داوطلبانی که با مطالعه کتاب‌های نامبرده در قسمت قبلی همین مقاله به تسلط کافی در مفهوم کتاب درسی رسیده‌اند و یا جزء دانش‌آموزان دسته دومی هستند که مشکلی از بابت نفهوم کتاب درسی ندارند، باید در تست زنی و یادگیری نکات کنکوری نیز به تسلط برسند.

شرکت داوطلبان در کنکور تجربی و کسب موفقیت در آن تا حدی سخت‌تر و چالش برانگیزتر از سایر رشته‌هاست، بنابراین انتخاب بهترین کتاب زیست کنکور جهت مرور مطالب کتاب درسی، سپس حل تست‌های بیشتر و یادگیری نکات کنکوری از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین علت در ادامه مطلب به چند مورد از بهترین کتاب‌های زیست کنکور اشاره می‌کنیم:

1) کتاب‌های تست زیست جامع ماز یا همان کتاب‌های جامع زیست پینوکیو که توسط انتشارات خیلی سبز منتشر شده‌اند یکی از بهترین کتاب‌های جامع زیست کنکور هستند. کتاب‌های جامع زیست ماز در دو جلد چاپ شده و دارای ویژگی‌های نامبرده در ادامه مطلب هستند:

 • اختصاص یک جلد از کتاب به درسنامه‌های زیست شناسی
 • دارای چند هزار تست درمورد مطالب پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم
 • پاسخنامه تشریحی شامل نکات کنکوری و بررسی گزینه‌های صحیح و اشتباه

بنابراین کتاب‌های جامع زیست ماز انتشارات خیلی سبز انتخاب مناسبی برای مرور، رفع اشکال و افزایش سطح تسلط داوطلبان کنکور در تست زنی هستند.

2) انتشارات گاج در لیست کتاب‌های جامع خود کتاب جامع IQ گاج را نیز قرار داده که در دو جلد به چاپ رسیده است. درسنامه این کتاب نسبت به کتاب جامع خیلی سبز خلاصه‌تر بوده و جنبه مرور دارد. بخش‌های کتاب جامع زیست IQ گاج شامل موارد زیر هستند:

 • طرح تست‌های مختلف از مطالب هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم
 • پاسخنامه تشریحی و کامل
 • درسنامه مختصر

بنابراین چنانچه مجددا قصد مطالعه همه مطلب درسی زیست کنکور را ندارید و مرور نکات مهم برای افزایش تسلط شما کافی است، کتاب جامع زیست IQ گاج گزینه مناسبی به عنوان بهترین کتاب زیست کنکور محسوب می‌شود.

3) کتاب‌های زیست جامع میکروطبقه بندی گاج نیز از جمله کتاب‌های مفید برای جمع بندی و تسلط بر مطالب زیست کنکور هستند. انتشارات گاج این مورد از کتاب‌های خود را در دو جلد به چاپ رسانده است. البته سطح تست و درسنامه کتاب جامع میکرو گاج به نسبت پایین بوده و برای دانش‌آموزانی که از سطح تسلط علمی بالایی برخوردار هستند، مناسب نیست. کتاب جامع میکرو گاج نیز شامل بخش‌های نامبرده در ادامه مطلب است:

 • درسنامه‌هایی با سطح متوسط و مختصر
 • تست‌های مرتبط با هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم
 • پاسخنامه تشریحی

مشاوران مجرب استادبانک با آگاهی از جزئیات و ویژگی‌های همه کتاب‌های درسی مناسب برای دانش‌آموزان از جمله بهترین کتاب زیست کنکور، با برگزاری جلسات مشاوره تحصیلی و بررسی سطح تسلط داوطلبان، کتاب‌های مناسب با شرایط هر دانش‌آموز را به او معرفی می‌کنند.

اهمیت بهترین کتاب های زیست در مفهومی خواندن زیست شناسی

با کمک بهترین کتاب‌ها، زیست را مفهومی بخوانید

داوطلبان رشته تجربی برای کسب رتبه مطلوب در کنکور سراسری ابتدا باید مفهوم دروس را یادگرفته و سپس نسبت به تسلط در تست زنی اقدام کنند. بدون شک مهم‌ترین درس کنکور تجربی، زیست شناسی است که علاوه بر بیشترین تعداد سوالات، بیشترین ضریب در کنکور را نیز شامل می‌شود.

بنابراین تا زمانی که داوطلبان تجربی روش مفهومی خواندن زیست را یاد نگیرند به تسلط در پاسخگویی به سوالات تستی نخواهند رسید. یکی از الزامات یادگیری مفهومی درس زیست انتخاب بهترین کتاب زیست کنکور است زیرا مطالعه درسنامه و حل تست جزء مراحل یادگیری مفهومی هستند.

به همین علت بعد از انتخاب و تهیه بهترین کتاب زیست با کمک مشاور تحصیلی و متناسب با شرایط خود باید مراحلی که در ادامه مطلب بیان می‌کنیم را برای دریافت پاسخ سوال چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ انجام دهید:

 • پیش خوانی کردن: ابتدا مطلب مورد نظر را تا حداکثر 5 دقیقه به صورت چشمی و روزنامه وار، تورق کنید.
 • روخوانی و مشخص کردن کلمات کلیدی: در مرحله دوم باید مطلب مورد نظر را خط به خط روخوانی کرده و کلمات کلیدی آن را مشخص کنید.
 • مطالعه کامل و ایجاد ارتباط میان کلمات کلیدی: بعد از انجام مراحل قبلی حال باید متن کتاب را به صورت دقیق مطالعه کرده و کلمات کلیدی که مشخص کرده‌اید را به یکدیگر ربط دهید. با انجام این کار ذهن شما مطالب را به صورت ترکیبی نیز ثبت می‌کند.
 • مطالعه درسنامه کتاب تست: بعد از یادگیری نسبی مطالب کتاب درسی باید درسنامه بهترین کتاب زیست کنکور را که تهیه کرده‌اید مطالعه کرده و نکات کنکوری آن را یادداشت و به خاطر بسپارید.
 • تست زنی: بعد از انجام همه مراحلی که توضیح دادیم نوبت به مرحله تست زنی می‌رسد. توجه داشته باشید که مطالعه کنکوری بدون تست زنی بی ارزش بوده و بدون پاسخ به سوالات تستی به تسلط در مطالب درسی نمی‌رسید.
 • تحلیل و بررسی تست: هر تعداد تستی که حل می‌کنید باید بلافاصله مورد تحلیل قرار گرفته و همه نکات کنکوری پاسخنامه آن‌ها را در دفتری مجزا یادداشت کنید. بدون تحلیل تست‌ها، اشتباهاتی که رخ داده‌اند مجددا تکرار خواهند شد.

در سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک امکانی فراهم شده تا مشاوران حرفه‌ای در جلسات مشاوره تحصیلی برگزار شده، از طریق آموزش روش‌های مطالعه اصولی به دانش‌آموزان کمک کنند تا در درس زیست شناسی به تسلط برسند.

منابع کمک آموزشی تجربی و بهترین کتاب های زیست

4 نکته کلیدی برای شروع مطالعه کنکوری با منابع کمک آموزشی رشته تجربی

بدون شک روش مطالعه دروس مدرسه جهت امتحانات داخلی و نهایی با روش مطالعه کنکوری متفاوت است. متاسفانه درصدی از جمعیت داوطلبان کنکور بدون استفاده از راهنمایی مشاوران تحصیلی و بدون یادگیری روش صحیح مطالعه زیست کنکور، مسیر تحصیلی خود را طی کرده و در نتیجه رتبه‌ای مطلوب کسب نمی‌کنند.

بنابراین ابتدا باید آنچه که برای شروع مطالعه کنکوری لازم است را تهیه کرده و سپس وارد مسیر کنکور شوید. از جمله نکات کلیدی و موارد ضروری که برای موفقیت در کنکور به آن‌ها نیاز دارید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهرمندی از راهنمایی مشاوران تحصیلی

کسب موفقیت در کنکور سراسری نیازمند استفاده از راهنمایی مشاوران تحصیلی است. درواقع مشاور تحصیلی سایر موارد ضروری را متناسب با شرایط دانش‌آموزان و داوطلبان به آنان توضیح می‌دهد.

مشاوران استادبانک از جمله مشاوران تحصیلی مجرب، آگاه و مسلط به موضوعات کنکوری در کشور هستند که همه موارد مورد نیاز جهت کسب موفقیت را به داوطلبان کنکور توضیح می‌دهند. بنابراین مشاوران تحصیلی می‌توانند بهترین پاسخ را برای سوال کنکور را چگونه شروع کنیم؟ متناسب با شرایط داوطلبان در اختیار آنان قرار دهند.

انتخاب بهترین کتاب زیست کنکور

برای شروع یادگیری مفهومی و سپس رسیدن به تسلط در تست زنی به تهیه کتاب‌های کنکوری متناسب با شرایط خود نیاز دارید. بنابراین بدون تهیه کتاب‌های اضافی، ابتدا با مشاوران تحصیلی مشورت کرده و سپس نسبت به خرید کتاب‌های مناسب اقدام کنید.

شرکت در آزمون‌های دوره‌ای

شرکت در آزمون‌های آزمایشی در ابتدای شروع مسیر کنکور توصیه نمی‌شود، زیرا تا زمانی که داوطلبان به تسلط در برخی از مطلب درسی نرسند شرکت در آزمون‌های آزمایشی نه تنها بی فایده است بلکه سبب کاهش انگیزه می‌شود. در عین حال عدم شرکت در آزمون‌های دوره‌ای تا روز کنکور نیز اشتباه است. بنابراین با کمک راهنمایی مشاوران تحصیلی و بررسی تسلط داوطلبان در مطالب درسی می‌توان زمان نسبی شرکت در آزمون‌های آزمایشی را مشخص کرد.

رفع مشکلات آموزشی

چنانچه در مطالعه درسی و تست زنی به تسلط کافی نمی‌رسید، روند پیشرفت صعودی ندارید و علت آن وجود مشکلات آموزشی است باید در کنار استفاده از بهترین کتاب زیست کنکور از تدریس خصوصی نیز استفاده کنید. در سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک امکان برگزاری جلسات تدریس خصوصی زیست کنکور به صورت آنلاین و حضوری فراهم شده است. در حال حاضر مجرب‌ترین اساتید تدریس خصوصی با مجموعه استادبانک همکاری دارند تا از این طریق مشکلات آموزشی داوطلبان کنکور برطرف شوند.

شناخت و بررسی بهترین کتاب زیست کنکور با کمک استادبانک

انتخاب بهترین کتاب زیست کنکور با کمک خدمات آموزشی استادبانک

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک به عنوان بزرگترین مرجع ارائه دهنده خدمات آموزشی و مشاوره تحصیلی، خدمات گسترده و متنوعی را در همه مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه در اختیار دانش‌آموزان و داوطلبان قرار می‌دهد. یکی از بخش‌های سامانه استادبانک به صورت اختصاصی خدمات مرتبط با کنکور سراسری را به دانش‌آموزان و داوطلبان ارائه می‌دهد.

مشاوران تحصیلی استادبانک با اطلاع از همه جوانب کنکور سراسری ابتدا شرایط داوطلبان را بررسی کرده و سپس متناسب با میزان تسلط بر مطالب درسی، بهترین کتاب زیست کنکور را نیز به آنان معرفی می‌کنند. علاوه بر خدمات مشاوره تحصیلی، کلاس‌های تدریس خصوصی استادبانک نیز برای همه دروس به صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شوند. بنابراین برای دریافت مشاوره تخصصی متناسب با شرایط خود می‌توانید از طریق شماره تماس 91005343 – 021 با استادبانک در ارتباط باشید.

آیا دانش‌آموزانی که به مفهوم کتاب درسی تسلط ندارند می‌توانند از کتاب زیست نشر الگو استفاده کنند؟

کتاب زیست نشر الگو در عین حال که درسنامه جامع و کاملی ندارد بلکه تست‌های با سطح دشواری بالا را نیز شامل می‌شود، به همین علت چنین دانش‌آموزانی بهتر است از کتاب زیست نشر الگو برای شروع مطالعه استفاده نکنند.

آیا کتاب زیست سیر تا پیاز برای شروع مطالعه کنکوری مناسب است؟

بله، کتاب زیست سیر تا پیاز انتشارات گاج با ارائه درسنامه کامل یکی از انتخاب‌های مناسب برای شروع مطالعه کنکوری است.

آیا دانش‌آموزانی که تسلط خوبی بر مفهوم کتاب درسی دارند می‌توانند از کتاب زیست انتشارات خیلی سبز مختص هر پایه به صورت مجزا استفاده کنند؟

بله، مرور بیشتر و تسلط عمیق‌تر بر مفهوم کتاب درسی و یادگیری نکات کنکوری به نفع داوطلبان است.