برنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانکمشاوره تحصیلی کنکور

1 + 7 راز موفقیت در کنکور | رمز موفقیت در کنکور چیست؟

استادبانک نویسنده
9728 7
24 خرداد 1402
1 + 7 راز موفقیت در کنکور | رمز موفقیت در کنکور چیست؟

آیا راز موفقیت در کنکور وجود دارد؟ پاسخ سوال را باید این‌گونه داد، تعریف ما از راز موفقیت در کنکور چیست! اگر منظور ما خواستن موفقیت بدون تلاش است، باید گفت که هیچ راز و جادویی برای کسب نتیجه‌ی دلخواه در این آزمون وجود ندارد. اما، انجام برخی از کارها و رعایت نکاتی خاص برای افزایش تراز کنکور، باعث موفقیت در کنکور می‌شوند و می‌توان آن‌ها را تحت عنوان ” رازهای موفقیت در کنکور” نامید.

بسیاری از این نکات را بارها شنیده‌اید و معلمین و والدین به شما یادآوری کرده‌اند. به همین دلیل، شاید تکراری و بی‌اثر به‌نظر برسند. بنابراین، مهم‌ترین عامل موفقیت دانش‌آموز در کنکور، تلاش و پستکار است. با فرض اینکه داوطلبی پرتلاش هستید، دانستن برخی روش‌ها، می‌تواند شانس موفقیت شما چند برابر کند. در ادامه‌ی این مقاله‌ی مشاوره تحصیلی مجله‌ی آموزشی استادبانک، راز موفقیت در کنکور را با شما مطرح می‌کنیم.

دستیابی به رمز موفقیت در کنکور با کمک مشاور تحصیلی

بعضی از رازهای موفقیت در کنکور و افزایش تراز کنکور با راهکارهای ساده اما تاثیرگذار مشترک هستند. تلاش، کوشش، برنامه‌ریزی درسی، استفاده از منابع کمک آموزشی باکیفیت وغیره، از عوامل موفقیت در کنکور شناخته می‌شوند. معمولا هم دانش‌آموز و والدین روی این نکات آگاهی دارند و حساسیت به‌خرج می‌دهند. اما، هر دانش‌آموز باتوجه به توانایی، استعداد، روحیات و عملکردش در طول سال‌های تحصیلی، رمز موفقیت در کنکور منحصربه‌قرد خود را نیز دارد.

مهم است که دانش‌آموز به شناخت کافی از فرآیند درس‌خواندن و مطالعه و عادات تحصیلی خودش برسد. این موضوع، اجازه می‌دهد تا جزئیات تعیین‌کننده‌تری را در زمان برنامه‌ریزی، مطالعه و در نهایت شرکت در جلسه کنکور در نظر بگیرد. اگر احساس می‌کنید، روی عملکرد و عادات تحصیلی‌تان تسلط ندارید، بهتر است از مشاوره تحصیلی کنکور استفاده کنید و با یک مشاور در ارتباط باشید. مشاور تحصییلی در کنار مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور، نقشه راهی شخصی برای شما ترسیم می‌کند که شامل رمز موفقیت در کنکور مخصوص شما است.مشاوره کنکور استادبانک

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، تیمی از برترین مشاورین تحصیلی کنکور را با بهترین قیمت در دسترس داوطلبین سراسر کشور قرار داده است. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی 7 راز موفقیت در کنکور می‌پردازیم، که رعایت‌ آن‌ها روند مطالعه و عملکرد شما را تغییر می‌دهد.

7 راز موفقیت در کنکور؛ رازهای موفقیت در کنکور

رمز موفقیت در کنکور چیست؟ باور کنید، پاسخ چندان پیچیده و رازآود نیست! کنکور، امتحانی است که با همه‌ی اهمیتش، چهارچوب و ساختاری مشخص دارد که با برنامه‌ریزی و نظم، می‌توان به نتیجه‌ی دلخواه در آن رسید. در این بخش، 7 راز موفقیت در کنکور را که تاثیر قابل‌توجه روی عملکرد شما می‌گذارد، معرفی کردیم:

1. تعیین هدف؛ یک رمز موفقیت در کنکور ساده

داشتن هدف، یکی از عوامل موفقیت در کنکور است. هدف به انسان انگیزه می‌دهد و او را در مسیر درست هدایت می‌کند. به عنوان داوطلب کنکور، سعی کنید هدف‌تان این ویژگی‌ها را داشته باشد:

 • هدف شما باید ارزشمند باشد (برای مثال قبولی در یک رشته خاص)
 • هدف باید واضح و مشخص باشد (مشخص کنید چه انتظاری از خودتان دارید، رمز موفقیت در کنکور، داشتن هدفی شفاف است)
 • یک هدف اصلی داشته باشید. داشتن چندین هدف،  آن هم وقتی همسو نباشند موجب تحمیل تکالیفی بیش از حد توان داوطلب می‌شود.

شاید لیست بلند بالایی بتوان برای رازهای موفقیت در کنکور نوشت، اما داشتن هدف، رمزی همیشگی و بسیار ضروری است. به طور کلی، هدف، راز موفقیت در کنکور و هرکار دیگری است و موجب انگیزه و تلاش می‌شود.

2. راز موفقیت در کنکور با برنامه‌ریزی صحیح

برای موفقیت در کنکور باید برنامه‌ریزی صحیح داشته باشید. برنامه‌ریزی صحیح، اول مدیریت زمان را در اختیارتان قرار می‌دهد. دوم مسیر و زمان رسیدن به هدف را بر شما روشن می‌کند. برنامه‌ریزی درسی اصولی باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • تجزیه زمان باقی مانده به واحد های کوتاه مدت. (برای مثال اگر 100 روز به کنکور باقی‌مانده، این زمان را به دوره‌های ده روزه یا کمتر تقسیم کنید.)
 • برنامه ریزی باید مبتنی بر تجربه باشد. (هیچ زمانی از برنامه و مسیری که غیر اصولی است، استفاده نکنید.)
 • برنامه شما باید همه دروش را شامل شود. (درسی را به بهانه‌ی بی‌اهمیت بودن کنار نگذارید)

حتما در هر بازه زمانی تمامی واحدهای درسی را در برنامه خود وارد کنید. داشتن یک برنامه‌ ریزی درسی کنکور دقیق و منظم، مانند نقشه راه عمل می‌کند و شما می‌توانید به طور مرتب، عملکرد خودتان را بررسی کنید.

رمز موفقیت در کنکور

3. استفاده از روش‌های مطالعه متنوع

داشتن روش مطالعه مناسب برای هر درس، یک راز موفقیت در کنکور حیاتی است. شما نمی‌توانید از یک تکنیک مطالعه برای هر درسی استفاده کنید. هرچند برخی از روش‌های مطالعه برای بسیار از دروس کاربردی هستند و باید از آن‌ها بهره برد. برای مثال، داشتن مرور و تکرار، نیاز اساسی در زمان مطالعه‌ی هر درسی است. یا می‌توانید از روش‌ و پرسش و پاسخ استفاده کنید. در واقع، پس از خواندن یک بخش از درس، یک یا چند سوال از خود بپرسید و پاسخ آن را به‌صورت کامل بنویسید.

در هر صورت، استفاده از روش‌های مطالعه متنوع و منظم به شما در درک بهتر مطالب کمک خواهد کرد. بنابراین، انتخاب روش مطالعه کنکوری مناسب برای هر درس، یکی از رازهای موفقیت در کنکور است. یادتان باشد، برخی دروس مهم‌تر مانند زیست در رشته تجربی یا حسابان در رشته ریاضی، روش‌های مطالعه‌ی خاص خود را دارند که شاید نیاز داشته باشید برای تسلط روی آن‌ها از یک معلم خصوصی یا مشاور تحصیلی کمک بگیرید.

4.راز موفقیت در کنکور؛ مطالعه مفهومی و عمیق و تست‌زنی

کنکور، آزمون جزئیات است. طراحان سوالات کنکور، علاقه‌ی بسیاری دارند که داوطلبین را در تله‌های آموزشی و درک مطلب گیر بندازند. برای اینکه، تسلط کافی روی همه‌ی جوانب درس داشته باشید، باید مطالعه عمیق و مفهمومی را در پیش بگیرید. فرقی نمی‌کند، در حال خواندن چه درسی هستید، مطالعه‌ی سطحی، مناسب موفقیت در کنکور نیست.

بعد از مطالعه‌ی دقیق، نوبت به تست‌زنی می‌رسد. داوطلب کنکور، باید روی نکات تست زنی کنکور تسلط داشته باشد. یادتان باشد، اگر عمیق‌ترین شکل مطالعه را هم داشته باشید، نیاز است تا به اندازه کافی تست بزنید و بهترین فنون تست زنی را یادبگیرید. بنابراین یکی از مهم‌ترین رازهای موفقیت در کنکور، داشتن مطالعه‌ی عمیق در کنار تست‌زنی فراوان است.

5. خلاصه‌نویسی و مرور؛ یک راز موفقیت در کنکور ساده و موثر!

مرور، مرور و مرور. این نکنیک ساده روش مطالعه‌ی کنکوری را فراموش نکنید! اما مرور کردن درس‌ها، یک پیش‌نیاز حیاتی دارد؛ خلاصه‌نویسی و یادداشت برداری. نبابراین، شما باید در طول سال و در زمان مطالعه‌ی هر درس، خلاصه‌نویسی را انجام دهید و مجموعه یادداشت‌های شخصی برای هر درس داشته باشید. به این ترتیب، زمانی که نوبت به مرور دروس برسد، شما بهترین منبع را برای یادآوری بخش‌های مختلف کتاب درسی دارید.

یادداشت‌های شما، براساس نیاز و نحوه‌ی مطالعه‌‌تان نوشته می‌شوند و در زمان مرور، درک بهتری از هر مطالب به شما منتقل می‌کنند. برای آشنایی با بهترین تکنیک‌های خلاصه‌برداری، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی چگونه خلاصه نویسی و یادداشت برداری کنیم؟ را مطالعه نمایید.

7 راز موفقیت در کنکور؛ رازهای موفقیت در کنکور و کتاب های کمک درسی

6. کتاب‌های کمک درسی و منابع کنکوری مناسب

واقعیت این است که در کنار کتاب‌های درسی، شما به کتاب‌های کمک درسی و منابع کنکوری نیز نیاز دارید. اما، نباید درگیر بازار نشر شلوغ کنکور کشور شوید. ناشران بسیاری در این حوزه فعالیت می‌کنند که برای هر درس، کتاب‌های مختلفی دارند. به عنوان، یک داوطلب کنکور باید بهترین منابع کنکور برای هر درس را داشته باشید.

نیازی نیست، چندین کتاب کمک درسی برای هر درس تهیه کنید. مهم داشتن مناسب‌ترین و باکیفیت‌ترین منابع است. برای پیدا کردن این منابع، حتما از معلم یا مشاور تحصیلی کنکور کمک بگیرید. زمان، در دوران کنکور اهمیت دارد و نباید آن را صرف، آزمون و خطا یک منبع آموزشی کنید. همین‌طور، منابع کنکوری رایگان مجله آموزشی استادبانک نیز در دسترس شما قرار دارد.

7.اعتمادبه‌نفس و حفظ روحیه؛ یکی از عوامل موفقیت در کنکور

اعتمادبه‌نفس، عنصر حیانی موفقیت در کنکور است. در هر صورت، کنکور آزمونی رقابتی است که شما باید روحیه خود را حفظ کنید. داشتن نگرش مثبت و ایمان به توانایی‌های‌تان، بیش‌از آنچه فکر کنید، روی عملکردتان اثر می‌گذارد. باید در طول ماه‌هایی که درس می‌خوانید و در نهایت، روز امتحان، اعتمادبه‌نفس داشته باشید. یادتان باشد، شک‌وتردید و افکار منفی، موجب استرس می‌شود. مهم این است که با تلاش‌تان در این مسیر گام برمیدارید. بنابراین، خوش‌بین باشید و روی هدف‌تان تمرکز کنید.

یک راز موفقیت در کنکور تضمینی؛ کمک گرفتن از معلم خصوصی!

7 راز موفقیت در کنکور را با شما مطرح کردیم. اما یک راز مهم و بسیار اثرگذار باقی‌مانده است. کنکور، آزمونی است با دروس مختلف، سخت و حتی پیچیده. بنابراین شما نیاز دارید تا توسط معلمی باحوصله و باتجربه، آموزش ببنید. معلمان مدرسه، زمان کافی ندارند برای رسیدگی به همه‌ی دانش‌آموزان را ندارند. به همین دلیل، کمک گرفتن از معلم خصوصی کنکور، انتخابی عالی است.

معلم خصوصی، به طور اختصاصی با شما کار می‌کند و زمان کافی برای طی کردن مراحل آموزش را دارد. او ابتدا، سطح تحصیلی شما را ارزیابی و سپس شروع به آموزش می‌کند. رفع اشکال، حل تمرین و تست‌زنی از دیگر روش‌های تدریس خصوصی یک معلم باکیفیت است. در سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، شما به برترین اساتید تدریس خصوصی کشور با مناسب‌ترین قیمت دسترسی دارید.

معلم خصوصی کنکور استادبانک

چند نکته ساده برای موفقیت در کنکور

رازهای موفقیت در کنکور را بررسی کردیم. 7 راز موفقیت در کنکور به‌علاوه‌ی یک راز موثر و بسیار کاربردی را شناختید. اما برخی نکات نیز وجود دارند که شاید راز نباشند! اما، رعایت آن‌ها اجازه می‌دهد تا دوران مطالعه و آزمونی بهتر را تجربه کنید. در ادامه این چند نکته ساده راه به شما یادآوری می‌کنیم:

 • توکل بر خدا و داشتن آرامش با یاد خداوند
 • آمادگی جسمی و داشتن تغذیه مناسب
 • شرکت در آزمون‌های آزمایشی معتبر
 • بررسی میزان تراز و رتبه خود پس از هر آزمون آزمایشی و بررسی تراز واحدهای درسی قوی و ضعیف
 • توجه و آگاهی از توزیع مباحث دروس در کنکور سال‌های قبل
 • بررسی و مشاهده کارنامه داوطلبان سال‌های قبل
 • آگاهی از جدول زمان‌بندی سوالات کنکور در رشته خودتان
 • آگاهی از ضوابط و شرایط برگزاری آزمون
 • استفاده از تجربیات دیگران و الگو قرار دادن رتبه‌های برتر

همه‌ی این موارد زمانی کمک‌رسان شما هستند که خود تشنه موفقیت باشید و اصلی‌ترین راز موفقیت در کنکور که تلاش و پشتکار است  را در وجود خود حفظ کنید.

موفقیت در کنکور سراسری با خدمات آموزشی استادبانک

رازهای موفقیت در کنکور را در این مقاله بررسی کردیم. موفقیت در کنکور، اول از همه به تلاش و کوشش شما بستگی دارد. بعد از آن باید از روش‌های مختلفی بهره ببرید و نیاز به منابع آموزشی نیز دارید. سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک در کنار برترین اساتید تدریس خصوصی کنکور و مشاورین کاربلد، خدمات آموزشی متنوع دیگری را نیز در اختیار دانش‌آموزان قرار داده است.

مجموعه مقالات روش مطالعه و برنامه‌ریزی درسی، بانک نمونه سوالات و تست، بسته‌های معلمی خصوصی و اپلیکیشن آموزشی استادبانک در دسترس دانش‌آموزان و داوطلبین کنکور سراسر کشور قرار دارد.

اگر شما کاربران عزیز برای انتخاب معلم خصوصی یا مشاورین تحصیلی نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت وجود هرگونه مشکل، می‌توانید با شماره 91005343 – 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما عزیزان است.

رمز موفقیت در کنکور چیست؟

یک راز را نمی‌توان برای موفقیت در کنکور نام برد. چند راز موفقیت در کنکور وجود دارد که در این مقاله به طور کامل به آن‌ها اشاره کردیم.

مهم‌ترین راز موفقیت در کنکور چیست؟

تلاش و کوشش، مهم‌ترین راز موفقیت در کنکور هستند. در کنار آن‌های داشتن برنامه‌ریزی و کمک گرفتن از مشاور تحصیلی و معلم خصوصی کنکور، بسیار اهمیت دارد.