برنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانک

مدیریت زمان در کنکور

استادبانک نویسنده
705 0
19 فروردین 1396
مدیریت زمان در کنکور

مدیریت زمان در آزمون های تستی چالشی بزرگ برای همه داوطلبان آزمون های مختلف به خصوص داوطلبان کنکوری-از رتبه‌های برتر گرفته تا دانش آموزان متوسط و ضعیف- است. نق زدن از کمبود وقت را از تمام داوطلبان کنکور میتوانید بشنوید. حتی داوطلبانانی که بسیار قوی درس خوانده بوده‌اند مشکل مدیریت زمان را گوشزد می‌کنند.

در واقع یکی از مولفه‌های اصلی رقابت در کنکور وقت محدود است که باید در تمام مراحل مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور به آنها توجه کنیم. در این مطلب از مجله استادبانک به موضوع مدیریت زمان در کنکور می‌پردازیم.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم ریاضی یازدهم تجربی در تهران و سایر شهرهای کشور را در استادبانک می یابند.

چرا مدیریت زمان؟ آیا مشکل من مدیریت زمان است؟

هدف ما از یادگرفتن روش‌های مدیریت زمان این است که داشته‌های خودمان را بتوانیم روی کاغذ پاسخنامه آزمون بیاوریم. در واقع دانستن صرف روش های مدیریت زمان در آزمون بدون مطالعه قوی و بلد بودن دروس به کار شما نمی آیند. این روش ها برای این هستند که مطالعات و دانش شما بخاطر محدودیت وقت هدر نروند.

اصولا مشکل زمان در کنکور پس از دانستن و مطالعه مطالب مطرح است. نه اینکه کم دانشی خود را گردن زمان محدود هر درس در کنکور بیندازیم. اگر واقعا مشکل شما مدیریت زمان است سعی کنید برای آن بیشتر وقت بگذارید وگرنه با همان فرض محدودیت زمان در کنکور ابتدا به مطالعه قوی دروس تمرکز کنید. در ادامه به روش های مدیریت زمان در کنکور می‌پردازیم. این روش‌ها به شما کمک می کند تا وقتتان را به طور مناسب تقسیم کنید و زمان زیادی را برای هر سوال تلف نکنید.

چگونه در کنکور زمان را مدیریت کنیم؟

1. روش ضربدر و منها:

دقت داشته باشید که همه سوالات کنکور از امتیاز برابر برخوردارند و داوطلبان با پاسخگویی به سوالات سخت، متوسط و آسان امتیاز برابر کسب می کنند. پس بهتر است که به پاسخگویی سوالات سخت پافشاری نکنید و به سوالاتی که بلدید پاسخ دهید. بهتر است بین سوالاتی که به هیچ عنوان قادر به پاسخگویی آن ها نیستید و سوالاتی که وقت گیر هستند، تمایز قائل شوید تا در صورتی که وقت اضافه آوردید، سراغ سوالاتی که وقتگیر بودند بروید.

حتما در این باره علامت هایی را مشخص کنید. چون اگر که این سوالات قابل شناسایی شوند بهتر است. برای سوالاتی که اصلا بلد نیستید از علامت منها (یا هرچه دوست دارید) و برای سوالاتی که نیاز به زمان بیشتری برای پاسخگویی به آن ها دارید، علامت ضربدر (یا هرچه دوست دارید) را به کار ببرید تا در انتهای آزمون به این سوالات رجوع کنید.

این روش به شما کمک میکند تا با تقسیم سوالها برحسب اهمیتشان تمرکز خود را روی سوال‌های مهم‌تر و سوال‌هایی که راحت‌تر میتوانید حل کنید بالاتر ببرید. استفاده درست از این روش میتواند زمان زیادی را در اواخر آزمون برای شما اضافه کند. طبق این روش باید سوال های کنکور را به 3 قسمت تقسیم کنید:

– سوالاتی که برای شما راحت است و پاسخ آن را می دانید.

این حالت حالت ایده آل شما در برخورد با سوالات است. در این حالت، پاسخ صحیح را انتخاب کنید و فورا از روی آن عبور کنید. طبیعتا نیازی نیست دغدغه‌ای درباره این سوالها داشته باشید و مشکل شما با دو دسته سوال بعدی است.

– سوالاتی که احتمالا پاسخ آنها را می دانید اما برای حلشان نیاز به وقت و تمرکز بیشتر دارید.

در این حالت کنار سوال یک علامت ضربدر بگذارید و از سوال عبور کنید. بعد از اینکه یک دور آزمون را تا آخر پیش بردید به سراغ این سوال‌ها می‌روید و احتمالا خیلی از آنها را حل خواهید کرد. اگر هم بدون پاسخ ماندند هیچ جای نگرانی نیست چون دیگر می دانید که همه‌ی سوال‌های آسان را حل کرده‌اید و نتیجه آزمونتان در حدی نزدیک با تواناییهایتان خواهد بود.

– سوالاتی که به هیچ وجه پاسخ آنها را نمی دانید.

در این حالت کنار سوال علامت منفی بگذارید. فرض کنید این سوالها در آزمون وجود ندارند و کاری به آنها نداشته باشید. این کار باعث میشود که زمانی را بیهوده صرف سوالهایی که بلد نیستید نکنید. از طرفی این کار کمک میکند تا بخاطر این سوالها استرس و اضطراب نداشته باشید تا بر نتیجه کل آزمون شما سایه بیندازد.

گاهی اوقات بعضی از داوطلبان کنکور با پاسخ ندادن به چند تست، روحیه خود را از دست می دهند. غافل از اینکه اگر سوالی سخت باشد، برای همه داوطلبان سخت است. گاهی اوقات با زدن ۶۰ درصد از سوالات هم همان نتیجه ای را می شود کسب کرد که در سالیان گذشته با درصد های بسیار بالاتر کسب کرده اند. اگر داوطلبان با نزدن چند تست روحیه خود را از دست بدهند، به طور حتم در ماراتن کنکور جایگاهی کسب نخواهند کرد.

داوطلبانی که وقتی نمی توانند از پس حل یک یا حتی چند تست برآیند دچار آشفتگی ذهنی می شوند و کلا روحیه خود را از دست می دهند، افرادی ایده آل گرا هستند و می خواهند به تمام تست های کنکور پاسخ دهند! این در حالی است که برترین نفرات در کنکور که توانسته اند به 100 درصد تست ها پاسخ دهند، بسیار کم بوده اند و تعداد آن ها زیاد نیست.

پس نباید نگران این باشید که چرا نمیتوانید درسی را 100 بزنید. اما نگران این مسئله باشید که نتوانید در جلسه آزمون و کنکور ، از تمام توانایی های علمی و خوانده های خود استفاده کنید. مهم نیست که نتوانید به همه ی تست ها پاسخ دهید. مهم این است که بتوانید به تست هایی که بلد هستید، پاسخ درست بدهید.مدیریت زمان در کلاس درس

2. روش زمان های نقصانی

در این روش باید از زمان پاسخگویی هر درس چند دقیقه-متناسب با وقت آزمون- کم کنید. مثلا وقتی درس دین و زندگی 20 دقیقه زمان دارد، بعد از 18 دقیقه آن را رها کنید و به سراغ درس بعدی بروید. این کار باعث می شود در اواخر زمان اضافه‌تری داشته باشید و تست‌های حل نشده را بررسی کنید.

مثلا در پایان دروس عمومی حدودا 10 دقیقه زمان اضافه دارید که میتوانید در این زمان به سوالهایی که از روی آنها رد شده‌اید بپردازید. داوطلبانی که مهارت مدیریت زمان خوبی دارند، می توانند تمام سوالات را در زمان باقی مانده یک دور مرور کنند. به این صورت تمرکز و آرامش بهتری نیز در جلسه آزمون خواهید داشت.

3. استراتژی بازگشت

معنی استراتژی بازگشت این است که شما بدانید زمان ذخیره شده در پایان آزمون را صرف کدام درس ها و کدام سوال ها بکنید .هر دانش آموزی اولویت های خود را دارد و می توان گفت که تقریبا هیچ دو دانش آموزی ، استراتژی بازگشت یکسان ندارند . زیرا میزان تسلط آن ها بر درس های مختلف متفاوت است و تصمیم هایی که در ابتدای آزمون می گیرند و هدف گذاری هایی که برای پاسخ به هر درس دارند با دانش آموزان دیگر فرق می کند .

برای این که بتوانید به یک استراتژی مناسب در بازگشت به سوال ها  در پایان هر آزمون بگیرید خوب است  استراتژی های بازگشت دانش آموزان برتر سال های گذشته را بخوانید اما متناسب با نیاز خود از ابتدای سال چند روش را تمرین کنید تا به بهترین استراتژی که مناسب خود شماست برسید .

برای مدیریت زمان در کنکور این کارها را نکنید!

چند اشتباه رایج که برای حل مشکل زمان در کنکور توسط داوطلبان در جلسه انجام می شوند این است که:

  •  روی همه سوالات فکر می کنند و می خواهند به همه آنها پاسخ دهند. دقت کنید که برخی سوالات کنکور دقیقا برای این هستند که آنها را کنار بگذارید حتی اگر به رتبه شدن فکر می‌کنید.
  • درس هایی که در آن ضعیف هستند را کنار می‌گذارند و وقت آن را به دروس دیگر اختصاص می دهند. دقت کنید که نباید هیچ درسی را در کنکور حذف کنید چون حل کردن سوالات آسان یک درس خیلی راحت تر و منطقی تر از حل کردن سوالات متوسط درس دیگر است.
  • بیش از حد بر یک درس یا مبحث متمرکز می‌شوند. بدانید که هیچ اشکالی ندارد اگر نمی‌توانید سوال درسی را که خیلی خوب خوانده‌اید جواب دهید چون ممکن است به هرحال بر اثر فراموشی یا هزار و یک علت آن نکته را فراموش کرده باشید و این ایرادی ندارد. ایراد آنجاست که وقت دیگر سوال‌ها یا درس‌ها را فدای آن یک درس یا مبحث کنید. اگر از پس سوالی بر نمی‌آیید با خیال راحت و حفظ آرامش آنرا کنار بگذارید.

نهایتا اینکه سعی کنید در طول درس خواندن برای کنکور تکنیک‌های مدیریت زمان را هم تمرین کنید تا به روشی مناسب خودتان در تقسیم زمان برسید. نهایتا تمام روشها و توصیه‌ها و استراتژی‌ها برای کمک به شما در یافتن روش شخصی خودتان است. پس از همین امروز دست به کار شوید.

با مشکل کمبود وقت در کنکور مواجهید؟ در استفاده از این روش ها تجربه‌های مثبت و یا منفی دارید؟ یا از روشهایی خلاقانه برای مدیریت زمان استفاده می‌کنید؟ منتظر شنیدن همه‌ی آنها در بخش دیدگاه ها هستیم.

مدیریت زمان در کنکور سراسری تجربی، انسانی و ریاضی چگونه است؟

در واقع یکی از مولفه‌های اصلی رقابت در کنکور وقت محدود است که باید در تمام مراحل مطالعه و برنامه ریزی برای کنکور به آنها توجه کنیم. در ادامه به روش های مدیریت زمان در کنکور می‌پردازیم. این روش‌ها به شما کمک می کند تا وقتتان را به طور مناسب تقسیم کنید و زمان زیادی را برای هر سوال تلف نکنید.

روش های مدیریت زمان چه روشهایی هستند؟

روش های زمان نقصانی، ضربدر و منها و استراتژی بازگشت روشهایی هستند که به آنها خواهیم پرداخت.