برنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانک

چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم؟

ملیحه فراهانی نویسنده
1315 1
16 فروردین 1396
چگونه برای کنکور 1400 جمع بندی کنیم؟

جمع بندی کنکور مهم‌ترین و حیاتی‌ترین قسمت درس خواندن شما برای کنکور است، به دلیل اینکه مطالب کنکور بسیار زیاد است و حتما باید زمانی را برای تثبیت آموخته‌های خود اختصاص دهید.

در ادامه روش‌های جمع بندی کنکور را برای سه دسته‌ از دانش‌آموزان با سه سطح آمادگی متفاوت شرح می‌دهیم.

چرا باید جمع بندی کنیم؟

وقتی ما مطلبی را یاد می‌گیریم بعد از دو یا سه روز حدود چهل درصد آن را فراموش کرده و یا اگر دو یا سه ماه بگذرد تقریبا کلیت مطلب را فراموش می‌کنیم پس جمع‌ بندی مهم‌ترین کاری است که باید برای کنکور انجام دهیم. از طرفی حجم مطالبی که برای کنکور خوانده‌ایم زیاد است و اگر جمع بندی نکنیم این مطالب در ذهن ما تبیت نمی‌شوند.

فرض کنید دو باغبان به طور همزمان، باید میوه های باغ خود را بچینند و ساعت 5 صبح میوه ها را به خریدار تحویل دهند. یکی از باغبان ها تمام روز را به چیدن میوه ها می پردازد. باغبان دیگر فقط تا ساعت 3 بعد از ظهر میوه ها را می چیند و از آن ساعت به بعد آن ها را بسته بندی می کند. به نظر شما کدام باغبان موفق تر است؟ مشخص است که دومین باغبان، با اینکه باغبان اول میوه بیشتری چیده است، اما موفق به بسته بندی نشده اما باغبان دوم میوه های آماده برای فروش را فراهم کرده است.

وقتی به دوران جمع بندی می‌رسید خواندن مطالب جدید را متوقف کنید، سپس به مرور مطالب خوانده شده بپردازید. پس از پاسخ به این سوال، سوال بعدی دانش آموزان این است که از چه زمانی و چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم؟

بهرین زمان برای جمع بندی:

دوران جمع‌ بندی کنکور برای دانش‌آموزان مختلف متفاوت است. برای اینکه زمان جمع بندی خود را تعیین کنید به درصد‌هایی که در کنکورهای آزمایشی می‌زنید توجه کنید. برخی دانش‌آموزان مرورهای زیادی انجام داده‌اند و درصدهای بالای 60 دارند، آن‌ها می‌توانند طی دو هفته جمع بندی خود را انجام دهند اما برای دانش‌آموزانی که درصدهای کمتری دارند حداقل یک ماه جمع بندی لازم است.

عموماً آزمون کنکور در تیرماه برگزار می‌شود و بهتر است از اوایل خرداد و بعد از امتحانات نهایی مدارس جمع بندی را شروع کنید. البته برخی از دانش‌آموزان کل دوره‌ی بعد از عید را برای جمع‌ بندی در نظر می‌گیرند که این هم فکر خوبیست.

دانش‌آموزانی که خلاصه نویسی بیشتری کرده باشند، جمع بندی سریع‌تری خواهند داشت. کسانی که خلاصه نویسی ندارند می‌توانند از کتاب‌های جمع بندی استفاده کنند اما باید زمان بیشتری بگذارند.

چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم؟

نحوه‌ی جمع بندی نیز بستگی به آمادگی و سطح توانایی دانش‌آموز دارد. ما برای سه دسته از دانش‌آموزان با سطوح آمادگی متفاوت سه نوع جمع بندی را ارانه می‌دهیم.

 1. دانش‌آموزان قوی با درصدهای بالای 60 تا 70 درصد
 2. دانش‌آموزان متوسط با درصدهای بین 40 تا 60 درصد
 3. دانش‌آموزان ضعیف با درصدهای زیر 40 درصد

دوره‌ی جمع بندی زمان یادگیری نکات جدید نیست بلکه زمان تثبیت دانسته‌های قبلی و رفع اشکال است و خبر خوب اینست که اگر شما در دوران جمع‌بندی خوب عمل کنید می‌توانید درصد‌های خود را تا 20 یا 30 درصد افزایش دهید.1. دانش‌آموزان بالای 60 درصد

این افراد مسلماً نکات سنگین و سخت تست‌های کنکور و آزمون‌های جامع را کار کرده اند. برخی از این دانش‌آموزان تا حدی خلاصه برداری کرده‌اند که یک یا حتی دو فصل درسشان را در یکی دو صفحه خلاصه کرده‌اند.

دانش‌آموزی که به درصدهای بالای 70 می‌رسد تقریبا تمام مطالب را خوانده و مرور کرده‌ است و باید دنبال مباحثی بگردد که در آن‌ها تسلط کمتری دارد و تمرین کمتری انجام داده است. این افراد ممکن است در برخی نکات تستی و فرار مشکل داشته باشند.

آن‌ها در این دوره‌ی جمع بندی باید تست‌های کنکور سال‌های گذشته را بزنند حتی اگر قبلاً آن‌ها را زده‌اند.

اگر در این دسته هستید:

1. یک ماه مانده به کنکور را به بازه‌های سه روزه تقسیم‌بندی کنید.

2. هر روز را به دو قسمت تقسیم کنید.

“در نتیجه شما در 3 روز 6 تایم دارید.”

3. در تایم اول یک جلسه‌ی کنکور را برای خودتان شبیه سازی کنید؛ به این صورت که در زمان مشخصی که برای کنکور در نظر گرفته می‌شود یکی از آزمون‌های کنکور سال گذشته را بزنید. با توجه به اینکه زمان هر تایم شما از زمان کنکور بیشتر است، شما در تایم اول زمان برای بررسی نتیجه‌ی کنکور خود دارید.

4. تست‌هایی که بلد نبوده‌اید را جدا کنید و در 5 تایم باقیمانده، سراغ مباحثی بروید که در آن‌ها مشکل داشته‌اید بروید.

“معمولا بهتر است در هر تایم دو مبحث را بخوانید، تمرین کنید و تست‌های مربوط به آن مباحث را بزنید.”

نکته: ممکن است رفع اشکال شما زودتر از دو روز و نیم باقیمانده به پایان برسد، بدیهی است که باید در تایم بعدی یک آزمون دیگر بدهید.

2. دانش‌آموزان بین 40 تا 60 درصد

“شما هم باید مانند دانش‌آموزان قوی با برنامه‌ریزی 3 روز و 6 تایم آزمون بدهید.”

بهتر است تمرکزتان را بگذارید روی کنکورهای چهار یا پنج سال گذشته و آن‌ها را بیشتر تمرین کنید. معمولا دانش‌آموزان متوسط یک مبحث از یک درس را خوب بلدند و یک مبحث را بلد نیستند یا در آن اشکالات زیادی دارند. در این مرحله چون وقت زیادی نداریم بهتر است مباحثی که بلد نیستید را حذف کنید و روی نقاط قوت خود تمرکز کنید.

“نقاط قوت خود را مشخص کنید، تست‌های مربوط به آن قسمت را بزنید و سعی کنید اشکالات خود را رفع کنید.”

مباحثی که در هر درس ساده هستند و نیاز به کار زیادی ندارند را فراموش نکنید، به عنوان مثال در درس ریاضی مباحث “تابع” یا “معادله و نامعادله” به نسبت راحت‌تر هستند و سوالات روتینی دارند، اگر وقت کافی برای این مباحث بگذارید حتما تست‌های آن‌ها را خواهید زد.

3. دانش‌آموزان زیر 40 درصد

شما هم باید با برنامه‌ی 3 روز و 6 تایمی که قبلا ذکر کردیم پیش بروید، با این تفاوت که مباحثی که در آن‌ها ضعیف هستید را کاملا حذف کنید. اما هیچوقت خودتان را تضعیف نکنید و تلاشتان را کم نکنید زیرا در دوران جمع بندی با یک عملکرد خوب می‌توانید درصد خود را از 40 به 50 برسانید و این تغییر تاثیر زیادی روی رتبه، دانشگاه و رشته‌ی شما خواهد داشت.

 • به هیچ عنوان مبحث جدید نخوانید!
 • بصورت موردی تست بزنید، تمام مواردی که بلد هستید و تست‌هایشان را درست می‌زنید را لیست کرده و آن‌ها را در کنکورهای سال گذشته کار کنید؛
 • دروس عمومی را به شدت جدی بگیرید؛
 • فقط و فقط تست کنکور بزنید؛
نکته: معمولا جمع بندی برای دروس عمومی کندتر انجام می‌شود، زیرا باید همه‌ی مطالب را بخوانید، پس حواستان باشد که برای جمع‌ بندی دروس عمومی زمان بیشتری احتیاج دارید. بهتر است هر روز زمان مشخصی را برای مرور مباحث مخصوصاً حفظی‌ترِ ادبیات، دینی و زبان مثل حفظ لغات، بگذارید.

بهترین کتاب جمع بندی کنکور چیست؟

یکی از معلمان استادبانک با بررسی سوالات کنکور سال 99 مشابه تمام سوالات را در سال‌های گذشته یافته بود، یعنی اگر دانش‌آموزی تمام سوالات سال‌های قبل را بلد بود می‌توانست در کنکور سال 99 نیز موفق شود.

متاسفانه دانش‌آموزان فکر می‌کنند باید سوالات تالیفی و سخت بزنند اما حقیقت اینست که سوالات کنکور هیچوقت خارج از عرف و سخت نیستند، پس بهتر است در دوره‌ی جمع بندی اولویت اول شما تمرین سوالات سال‌های قبل باشد سپس به سراغ کتاب‌های تست تالیفی بروید.

راهنمایی برای جمع بندی کنکور

در تمام رشته‌های ریاضی، تجربی و انسانی مباحثی هست که حتما باید بلد باشیم به عنوان مثال در رشته‌ی ریاضی برای مبحث مثلثات سه سوال جداگانه می‌آید و سه سوال که بر مبنای مثلثات است. پس باید مثلثات را بخوبی بلد باشیم.

ممکن است در این پروسه‌ی جمع بندی احتیاج به کمک داشته باشید، اگر یک راهنما در کنار شما باشد برنامه‌ریزی بهتری برای شما انجام می‌دهد و پروسه‌ی رفع اشکال شما زودتر انجام می‌شود، زیرا وقتی در مبحثی مشکل دارید باید برای رفع آن وقت زیادی بگذارید تا جواب سوالاتتان را پیدا کنید اما اگر یک معلم تدریس خصوصی خوب داشته باشید پروسه‌ی رفع اشکال و جمع بندی برای شما سریع‌تر و پر بازده‌تر خواهد شد.

در سایت استادبانک می‌توانید لیست بهترین معلمان خصوصی کشور را در هر مقطع و درسی که می‌خواهید پیدا کنید؛ برای دیدن لیست اساتید تدریس خصوصی استادبانک کلیک کنید.

نکات تکمیلی درمورد دوران جمع بندی

اگر با خود تصور کنید که 3 روز دیگر کنکور دارید، چه ریتم و سرعتی در مطالعه خود به کار می برید؟ با این کار شما متوجه می شوید که چه میزان برای کنکور آمادگی دارید و می خواهید چگونه درس بخوانید؟

 • برای جمع بندی رشته‌ی انسانی 1400 حتما روی نکاتی از درس ریاضی و آمار که بلد هستید تمرکز کنید و سعی کنید تا جاییکه می‌توانید تعداد تست‌هایی که از درس ریاضی می‌زنید را بالا ببرید؛
 • در مورد جمع بندی کنکور ریاضی 1400 باید حتما مباحث ساده‌ی و کلیدی هر درس را بیابید و یاد بگیرید مانند معادلات، تابع و…؛
 • درمورد جمع‌ بندی کنکور تجربی 1400 به این دلیل که تعداد شرکت کنندگان زیاد است و رقابت تنگاتنگ است اگر می‌خواهید نتیجه‌ی مطلوبی بگیرید حتما باید نکات کلیدی و مهم هر درس را استخراج کرده و یاد بگیرید؛
 • در ابتدای دوره‌ی جمع بندی به بودجه بندی کنکور 1400 توجه کنید و بر اساس اولویت بندی مباحث در کنکور به آن‌ها درجه‌ی اهمیت بدهید؛
 • در دوران جمع بندی باید نمونه سوالات کنکور از سال های قبل را حل کنید. هنگام حل سوالات، شرایط دقیقا مانند کنکور را برای خود فراهم کنید؛
 • منبع خود را از کتاب جمع بندی استفاده کنید. مانند کتاب دور دنیا در 4 ساعت، کتاب زرد قلم چی و…؛
 • در دوران جمع بندی باید ساعات مطالعاتی هر روز خود را به دو قسمت تقسیم کنید؛

یک قسمت را به مطالعه دروس اختصاصی و قسمت دوم را به مطالعه دروس عمومی بپردازید؛

 • طبق استاندارد کنکور درس بخوانید؛
 • سوالات کنکور بر اساس ترتیب کتاب و صفحات طراحی می‌شود؛

یعنی ابتدا از فیزیک 1 و سپس از فیزیک 2 سوال طرح می شود. همچنین به ترتیب صفحات کتاب درسی سوال طراحی می‌شود؛

 • هر روز باید تست‌های کنکورهای سال های قبل را پاسخ دهید و آن‌ها را رفع اشکال کنید؛
 • نکات مهم را کنار همان سوال یادداشت کنید. این نکات هنگام رفع اشکال کاربرد دارد.
✒️ برنامه‌ی شما برای جمع بندی کنکور چیست؟
شما جزء کدام دسته بندی هستید؟
در دوران جمع بندی برای کدام درس‌ها بیشتر وقت می‌گذارید؟

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان معلم برای تدریس خصوصی استاتیک در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.