برنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانک

فیزیک خیلی سبز یا میکروگاج ؛ کدام و چرا ؟

سردبیر نویسنده
894 0
14 فروردین 1402
کتاب خیلی سبز یا میکرو گاج؟ کدام بهتر است؟

در این مقاله سعی داریم که کتاب‌های فیزیک خیلی سبز و میکرو گاج را با هم مقایسه کنیم. دلیل این مقایسه به اهمیت درس فیزیک در کنکور و بررسی علت‌های عدم موفقیت در این درس از جمله استفاده نکردن از منبع مناسب، برمی‌گردد.

فیزیک از مهمترین دروس برای داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی و ریاضی است. اما؛ متاسفانه کم‌ لطفی‌هایی در مورد این درس مهم از سوی داوطلبان صورت می‌گیرد که چندان خوشایند نیست و به رتبه‌ی داوطلب لطمه‌ی بسیاری وارد می‌کند.

با توجه به تفهیمی بودن درس فیزیک، بسیاری از داوطلبان در پاسخ دادن به تستهای آن چندان قوی نیستند و نمی‌توانند درصدهای قابل قبولی در این درس مهم به دست بیاورند. بنابراین؛ تعداد بسیاری از داوطلبان فیزیک را از برنامه مطالعاتی خود تقریبا حذف می‌کنند و تصور می‌کنند که پاسخ دادن به سوالات فیزیک برای آنها ناممکن است. در این صورت داوطلبانی که بتوانند به سوالات این درس پاسخ دهند، می‌توانند رتبه‌ی بهتری کسب کنند و از رقبای خود پیشی بگیرند.

داوطلبان جهت فهم مطالب فیزیک به یک منبع کمک آموزشی خوب نیاز دارند. شاید یکی از دلایل عدم موفقیت در این درس، نشناختن منابع مناسب برای مطالعه باشد! هرچند عوامل دیگری مانند عدم برنامه‌ریزی صحیح نیز در این امر دخیل هستند. اما؛ مهم‌ترین نکته‌ای که به داوطلبان کمک می‌کند بتوانند در درس فیزیک موفق باشند، استفاده از منابع مناسب با سطح علمی آنهاست.

دو منبع مهمی که تمام داوطلبان برای مطالعه این درس  می‌شناسند، کتاب فیزیک از انتشارات خیلی سبز و کتاب فیزیک میکرو گاج هستند. سوال اینجاست که آیا هر دو این منابع برای تمام داوطلبان مناسب هستند؟ اگر پاسخ به این سوال منفی است، هر یک از این منابع برای چه دسته از داوطلبانی مناسب هستند؟

در ادامه‌ی این مطلب، با مقایسه‌ی این دو منبع معتبر و مفید تلاش کرده‌ایم که به شما کمک کنیم از بین این دو کتاب، منبع مناسب خود را جهت مطالعه انتخاب کنید.

ساختار کلی دو کتاب

بررسی ساختار فیزیک خیلی سبز

ساختار کلی کتاب فیزیک خیلی سبز به این صورت است که هر سه پایه را پوشش داده و مطالب به ترتیب پایه‌ها در کتاب قرار گرفته‌اند. یعنی اول مطالب مربوط به فیزیک دهم و سپس فیزیک یازدهم و دوازدهم آمده است. کتاب دارای درسنامه است. بنابراین؛ جزو کتاب‌های آموزش محور به حساب می‌آید و مناسب برای دانش آموزانی است که در یادگیری فیزیک مشکل دارند و می‌خواهند به کمک درسنامه‌ها، مباحث را بهتر یاد بگیرند.

پس از درسنامه‌ها، بخش تست قرار گرفته است که برای تمرین بیشتر دانش آموزان و تسلط بر مطالب خوانده شده، آورده شده‌اند. این تست‌ها به صورت تست‌های تالیفی و کنکوری در کتاب قرار داده شده‌اند و در انتهای کتاب نیز پاسخ کلیدی و تشریحی تست‌ها آورده شده است تا دانش آموزان علاوه بر دیدن پاسخ‌ها، دلایل صحیح و غلط بودن گزینه‌ها را بفهمند.

این کتاب به عنوان یک منبع دست اول برای مطالعه‌ی فیزیک استفاده می‌شود. به همین دلیل مناسب برای داوطلبانی است که در درک مفاهیم فیزیک مشکل دارند، یعنی داوطلبان ضعیف و متوسطی که قصد دارند درصد و سطح علمی خود را ارتقا بخشند.

بررسی ساختار فیزیک گاج

کتاب‌ میکرو فیزیک گاج نیز که در دو جلد تالیف شده است، دارای بخش تست و پاسخ تشریحی در جلد اول و دارای درسنامه‌های کامل و جامع در جلد دوم است. ویژگی برجسته‌ی تست‌هایی که در این کتاب وجود دارد این است که هر سه سطح سوالات را دارند. یعنی سوالات ساده، متوسط و سخت در این کتاب به چشم می‌خورند. سوالات سخت با ستاره آبی مشخص شده‌اند و چالشی‌تر هستند. این تست‌ها مناسب دانش آموزان قوی طراحی شده‌اند.

درسنامه‌های این کتاب، کامل و جامع هستند و در قسمت پاسخ تشریحی تست‌ها، نکات مربوط به هر تست در کادر خاکستری رنگی نوشته شده است. این کتاب مناسب برای دانش آموزان ضعیف و متوسط است. چرا که کتابی آموزش محور است. هر چند؛ دانش آموزان قوی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

بررسی درس‌نامه‌های هر دو کتاب

 در مجموع این دو کتاب شباهت‌های بسیاری به هم دارند و در نتیجه درسنامه‌های آنها نیز به هم شبیه هستند. درسنامه‌های هر دو کتاب، کامل و جامع است و مناسب برای دانش آموزان ضعیف و متوسط است. مفاهیم کتاب را با زبانی ساده و روان به دانش آموزان آموزش می‌دهند و در نتیجه آنها می‌توانند با استفاده از این کتاب‌ها در فهم مطالب فیزیک موفق‌تر عمل کنند. نکات مهم کنکوری در هر دو کتاب بیان شده است و از این نظر منابع کاملی برای کنکور به حساب می‌آیند.

در هر دو کتاب، درسنامه‌ها قبل از تست‌ها قرار دارند و این یک مزیت برای هر دو به حساب می‌آید، چرا که پس از مطالعه‌ی هر مبحث، داوطلبان می‌توانند تست‌های مربوط به آن را حل کنند و در مطلب خوانده شده تسلط پیدا کنند. این شباهت‌ها باعث شده است که به درستی نتوانیم بگوییم فیزیک خیلی سبز یا میکرو گاج بهتر است.

تحلیل و بررسی هر دو منبع

۱. مزایا و معایب فیزیک خیلی سبز

دارای درسنامه کامل و جامع است و از این جهت به داوطلبان در پیدا کردن یک منبع مناسب جهت فهم مطالب درسی کمک می‌کند اما؛ تعداد تست‌های آن بسیار کم است و تست‌های چالشی اندکی دارد. نکات مهم کنکوری در این کتاب بولد نشدند و از روش‌های معمول پاسخگویی به سوالات استفاده شده است و این می‌تواند یکی از معایب این کتاب باشد.

۲. مزایا و معایب میکرو گاج

این کتاب، دارای درسنامه‌هایی کامل بوده که تمام مطالب کتاب درسی را پوشش داده‌اند. تست‌هایی که در این کتاب وجود دارند، بسیار زیادند اما؛ ایرادی که دارد این است که بیشتر تست‌ها تالیفی هستند و تعداد تست‌های کنکور موجود در کتاب بسیار کمتر از تعداد تست‌های تالیفی آن است. این کتاب منبعی کامل و جامع برای دانش آموزانی است که می‌خواهند درصد فیزیک خود را ارتقا بخشند.

هر یک از این منابع، مناسب چه داوطلبانی هستند؟

با توجه به ساختار مشابه هر دو کتاب، می‌توان گفت که هر دو کتاب مناسب برای دانش آموزان ضعیف و متوسطی هستند که سعی دارند درصد فیزیک خود را در کنکور سراسری ارتقا بدهند. با وجود اینکه تست‌های موجود در هر دو کتاب تعداد قابل توجهی دارند و از هر سه سطح ساده، متوسط و سخت طراحی شده‌اند اما؛ به دلیل وجود درسنامه‌های بسیار کامل و جامع، جزو کتاب‌های آموزش محور و مناسب برای دانش آموزان ضعیف و متوسط دسته بندی می‌شوند.

تست‌های چالشی، ترکیبی و بسیار مشکل در این کتاب‌ها کمتر به چشم می‌خورند. بنابراین؛ با وجود اینکه دانش‌ آموزان قوی نیز می‌توانند از این منابع استفاده کنند، اما؛ بیشتر مناسب برای دو دسته‌ی دیگر دانش آموزان هستند.

حالا فیزیک را چطور بخوانیم تا موفق شویم؟

روش مطالعه فیزیک کنکور، بسیار ساده است و با دانستن نکات آن می‌توانید در این درس به موفقیت دست پیدا کنید. توجه داشته باشید که فیزیک، درسی مفهومی است  بنابراین؛ مطالعه آن را به روزها و ماه‌های پایانی مانده به کنکور موکول نکنید و سعی کنید از ابتدای سال تحصیلی، آهسته‌ آهسته مطالب آن را مطالعه کنید تا در آنها به تسلط دست پیدا کنید.

بهترین منبع برای مطالعه، کتاب درسی است. پس از مطالعه‌ی کامل کتاب، برای تسلط بیشتر به مطالب می‌توانید به حل تمرین و تست بپردازید. هر چقدر تکرار و تمرین شما بیشتر باشد، مطالب بهتر در ذهن شما جای می‌گیرند. اگر در مبحث خاصی مشکلی داشتید می‌توانید از منابع کمک آموزشی استفاده کنید که در این مقاله، دو منبع مناسب برای این درس را به دانش آموزان ضعیف و متوسط معرفی کردیم.

با توجه به مفهومی بودن فیزیک، باید مطالب پایه آن را به خوبی درک کنید و سپس به سراغ حل تمرین‌ها بروید. در تمرین‌ها حوصله به خرج بدهید و آنها را با دقت حل کنید. پس از اینکه به تسلطی نسبی دست پیدا کردید، به سراغ تست بروید. سعی کنید برای تمرین بیشتر از تست‌های کنکور سال‌های گذشته بهره ببرید و در صورت نیاز، تست‌های تالیفی نیز حل کنید.

تحلیل تست‌ها بسیار مهم است. اگر شما بتوانید دلیل صحیح یا غلط بودن یک گزینه را یاد بگیرید، می توانید در مطلب مورد نظر کاملا مسلط شوید. اگر پس از حل تست، احساس کردید که هنوز هم تسلط کافی بر مبحث مورد نظر ندارید، می‌توانید آن مبحث را مجدداً مطالعه کنید. در نهایت با جمع بندی مطالب خوانده شده در ماه‌های قبل از کنکور فرآیند مطالعه‌ی خود را به بهترین نحو ممکن تکمیل کنید!