برنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانک

برنامه برای پشت کنکوری ها! باید بدانید چه کارهایی شما را پشت کنکوری می‌کند

1211 0
18 اردیبهشت 1401
۱۰ روش قطعی برای پشت کنکوری شدن! | سقوط آزاد به سمت رتبه آخر!

پشت کنکوری شدن، ترس و حتی کابوس بسیاری از داوطلبین کنکور است. شکست در این آزمون، می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما پایه و اساس عدم موفقیت در کنکور در نوع رفتار و عملکرد شما در دوران درس خواندن و مطالعه است. به قول آن ضرب المثل قدیمی “چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی؟“.  در یک کلام، اشتباهات به ظاهر ساده، شما را داوطلب پشت کنکوری می‌کند!

قابل درک است که در دوران کنکور استرس و حجم بالای مطالب درسی، مشغله‌ی ذهنی داوطلب کم‌تجربه را به بالاترین حد ممکن می‌رساند. ولی باور کنید، اشتباهاتی باعث شکست در کنکور می‌شوند که به نظر خنده‌دار و بی‌اهمیت جلوه می‌کنند. گاهی انجام نادرست یک کار، پاشنه آشیل دانش‌آموز در روزهای منتهی به کنکور می‌شود.

این مطلب یکی دیگر از مجموعه مقالات برنامه ریزی درسی مجله استادبانک است که در آن به شما 10 روش قطعی که داوطلب را پشت کنکوری می‌کنند را معرفی می‌کنیم تا یادتان نرود، برای موفقیت در کنکور چه کارهایی را نباید انجام دهید!

1.کمک نگرفتن از معلم خصوصی کنکور باکیفیت و کاربلد!

باهوش‌ترین و مستعد‌ترین دانش‌آموزان هم برای یادگیری اصولی دروس به کمک نیاز دارند. تعداد درس‌های آزمون کنکور سراسری بالا است و هرکدام مطالب و محتوای آموزشی متنوعی را ارئه می‌دهند. این مسئله وقتی شرایط سخت‌تری را ایجاد می‌کند که به مدت زمان محدود تا روز کنکور توجه می‌کنیم.

نداشتن معلم خصوصی کنکور به راحتی انرژی، زمان و انگیزه‌ی شما را هدر می‌دهد. ممکن است ساعت‌ها معطل درک مبحثی از یک درس باشید که این فرآیند در پایان روز شما را کلافه می‌کند. تکرار این روند منجر به بی‌انگیزگی و در نهایت رها کردن مطالعه می‌شود. از طرفی دیگر، حتی در صورت فهمیدن مطالب هر درس، همیشه اشکالات و نقاط ضعفی وجود دارد که دانش‌آموز، خودش متوجه‌ی آن‌ها نیست.

معلم خصوصی با دید بازتر و عمیق‌تری، عملکرد شاگردش را بررسی و تحلیل کرده و قبل از به وجود آمدن بحران تحصیلی، مشکالات آموزشی داوطلب را حل می‌کند. بنابراین، انتهای مسیر کمک نگرفتن از معلم خصوصی، شکست در کنکور و کسب لقب “دانش‌آموز پشت کنکوری” است!

استادبانک، لیستی از برترین اساتید تدریس خصوصی کنکور را برای همه‌ی رشته‌های این آزمون سراسری آماده کرده است که از طریق لینک زیر به آن دسترسی دارید.

لینک دسترسی به معلم خصوصی کنکور استادبانک

2.عدم برنامه‌ریزی و آشفتگی در مطالعه

با چشمانی بسته از یک کوچه خلوت هم نمی‌توانید به سلامت عبور کنید! بماند رقابت سخت کنکور که اولین و دشوارترین رقیب شما، خودتان هستید. نداشتن برنامه‌ریزی درسی برای کنکور، همین شرایط پیچیده و آشفته را برای داوطلب کنکور به وجود می‌آورد. عدم برنامه‌ریزی سرعت سقوط و شکست شما را افزایش می‌دهد!

کمی فکر کنید. چگونه می‌توان این حجم از مطالب درسی و تعداد کتاب را بدون هیچ‌گونه نظم و ترتیبی، مدیریت کرد؟ کنکور، چکیده‌ی سال‌ها درس خواندن دانش‌آموز است و اطلاعات آموزشی مختلف به صورت فشرده، پیش روی دانش‌آموزان قرار دارد. نتیجه‌ی نداشتن برنامه، آشفتگی در مطالعه و سردرگمی ذهنی را برای هر داوطلبی به وجود می‌آورد.

درک این موضوع چندان سخت نیست که دانش‌آموز نیاز دارد چشم‌انداز روشن و مشخصی از مسیر درس خواندش تا روز کنکور داشته باشد. برنامه، علاوه بر نظم دادن و هدفمند کردن تلاش شما، سطح استرس را کاهش می‌دهد و اعتمادبه‌نفس شما را بالا می‌برد.

اما، اگر دوست دارید در لیست دانش‌آموزان پشت کنکوری قرار بگیرید، کافی است برنامه‌ریزی درسی کنکور نداشته باشید و بی‌هدف درس بخوانید!

دسترسی رایگان به منابع عالی استادبانک برای برنامه ریزی درسی کنکور

3.استفاده نکردن از روش مطالعه کنکوری درست و اصولی

بد دفاع کردن از هر چیزی آن را نابود می‌کند! انتخاب روش مطالعه مناسب نیز، سیستم دفاعی شما برای حفظ روند یادگیری و موفقیت در آزمون کنکور است. ولی نداشتن شیوه‌ی مطالعه درست، باعث از بین رفتن زحمات و تلاش‌های داوطلب می‌شود. چند ساعت درس خواندن با یک روش اشتباه، بی‌ثمر است و زمان و انرژی دانش‌آموز را هدر می‌دهد.

محتوای درسی هر کتاب با یکدیگر متفاوت است و دانش‌آموز باید انتخاب درستی برای شیوه‌ی یادگیری خود داشته باشد. این نکته خیلی ساده به نظر می‌آید و ممکن است فکر کنید که انتخاب روش مطالعه، موضوع پیچده‌ای نیست و تاثیری هم روی نتیجه‌ی کار شما ندارد.

اما، داوطلبین موفق سال‌های گذشته کنکور و اساتید برجسته هر درس، تاکید بسیاری روی استفاده از بهترین روش مطالعه برای کنکور داند تا داوطلب بتواند، بیشترین بازدهی را روی آزمون داشته باشد.

4.داشتن منابع کنکوری متعدد و نامعتبر

فرض کنید، قصد رفتن به کوه را دارید و باید لوازم موردنیاز با خود بردارید. سنگین کردن کوله‌‌پشتی و برداشتن بیش‌از حد وسایل مختلف که کارایی هم ندارند، فقط باعث می‌شود که در طول مسیر احساس خستگی فراوانی داشته باشد و شاید به انتهای مسیر هم نرسید! داشتن منابع کنکوری متعدد و مختلف، شما را در چنین موقعیتی قرار می‌دهد.

سردرگم می‌شوید و نمی‌دانید که طبق آموزش کدام کتاب پیش بروید، زمان را بیشتر روی کدام منبع بگذارید و در نهایت به نتیجه‌ی دلخواه هم نمی‌رسید. این مسئله به سادگی از شما یک دانش‌آموز پشت کنکوری و ناموفق می‌سازد که حتی فکرش را هم نمی‌کنید!

با کمی جست و جو و راهنمایی خواستن از معلم خصوصی خود، برای هر درس منبعی معتبر و دقیق تهیه کنید. از این شاخه به آن شاخه نپرید و تمرکز خود را روی درس خواندن و مطالعه از منابع مشخص و باکیفت بگذارید.

منابع زیاد و بدون اولویت درس خواندن از دلایل اصلی پشت کنکوری شدن است

5.بدون اولویت درس خواندن و شناسایی نکردن دروس مهم‌تر

هر رشته تحصیلی، دروس تخصصی و عمومی خاص خود را دارد و این درس‌ها با ضرایب مختلف در آزمون کنکور وجود دارند. دانش‌آموز نمی‌تواند براساس علاقه و سلیقه خود برنامه‌ریزی کند و هر درسی که دوست داشت را بیشتر مطالعه کند. دومین نکته، حساسیت بیش از اندازه روی برخی درس‌ها یا مباحث کتاب است.

به عنوان داوطلب کنکور باید ذهنی منعطف داشته باشید و برای هر درس و مبحث زمان کافی در نظر بگرید. منظور از زمان کافی این است که نه بیش‌از اندازه روی درسی گیر کنید و نه سطحی و به اصطلاح سرسری از مطالبی بگذرید. بررسی دقیق بودجه بندی کنکور و مشورت با معلم و اساتید باتجربه در این زمینه کمک خوبی به شما می‌کند.

6.ایجاد فاصله بین مطالعه تستی و تست زدن

آماده شدن برای کنکور، آداب خاص خود را دارد. بزرگ‌ترین تفاوت آزمون کنکور سراسری در نوع طراحی سوالات آن است. تستی بودن سوالات، همیشه برای دانش‌آموزان چالش ایجاد می‌کند و داوطلب باید تمرین و تکرار کافی داشته باشد.

البته تست زدن بدون مطالعه کافی، فایده‌ای ندارد. شما ابتدا باید درس را خوب بخوانید و سپس به سراغ تست بروید. اما مشکل از جایی شروع می‌شود که بین زمان مطالعه و تست‌زنی شما، فاصله زیادی ایجاد شود. برای اینکه همه‌ی تلاش‌ها و ساعت‌های مطالعه خودتان را تلف کنید، کافی است بعد از مطالعه‌ی هر مبحث (حتی عمیق‌ترین و بهترین نوع مطالعه) تا یک هفته یا بیشتر تست نزنید.

به همین سادگی، زحمات شما برباد می‌رود و یک گام به سوی پشت کنکوری شدن بر می‌دارید! این مشکل نتیجه‌ی زمان‌بندی نامناسب است. خواندن مقاله‌ی مدیریت زمان برای درس خواندن استادبانک در این زمینه، پیشنهادهای راهگشایی به شما می‌دهد.

برای پشت کنکوری ماندن نشناختن نقاط قوت و اعتمادبه‌نفس پایین کافی است

7.نشناختن نقاط قوت و اعتمادبه‌نفس پایین

آزمون کنکور سراسری، هیاهو و جو سنگینی دارد. محیط اطراف بچه‌ها پر از اخبار و اطلاعات غیرکاربردی و گاهی ضربه‌زننده است. این پروسه به مرور زمان باعث از بین رفتن اعتمادبه‌نفس و گیج‌شدن داوطلب می‌شود. اجازه ندهید هیچ عامل روی اعتمادبه‌نفس شما اثر منفی بگذارد. حقیقت این است که اگر باهوش‌ترین دانش‌آموز ایران هم باشید، بدون اعتمادبه‌نفس تا ابد پشت کنکور می‌مانید!

دومین نکته بسیار مهم، نادیده گرفتن نقاط قوت است. اگر در درسی استعداد خاصی دارید یا پایه‌ی تحصیلی شما در برخی دروس قوی‌تر است، حتما به آن‌ها توجه کنید و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر به رشد و پیشرفت‌تان در آن‌ها ادامه دهید. نادیده گرفتن نقاط قوت، ابتدا به اعتمادبه‌نفس ضربه می‌زند و در نهایت از شما یک بازنده در کنکور سراسری می‌سازد.

8.پرداخت هزینه‌های سنگین کلاس کنکور و شرکت نکردن

رشد کلاس‌ها، موسسات و آموزشگاه‌های کنکور روزبه‌روز بیشتر می‌شود. شما می‌توانید در همه‌ی این مراکز ثبت‌نام کنید و باز هم پشت کنکور بمانید. پرداخت هزینه‌های سنگین کلاس‌های کنکور از شما دانشجو نمی‌سازد. گاهی ثبت نام در کلاس خصوصی در بچه‌ها توهم درس خواندن ایجاد می‌کند و داوطلبین تصور می‌کنند با شرکت در کلاس کنکور در حال مطالعه هستند!

بی‌جهت زمان و بودجه‌ی خانواده‌ی خود را صرف چند موسسه به طور همزمان نکنید. قبل از هر کاری، باید معیار مناسبی برای انتخاب کلاس کنکور داشته باشید. مشورت کنید و موسسه یا سامانه تدریس خصوصی کنکور معتبر را بشناسید.

9.حواس پرتی و نداشتن تمرکز در هنگام مطالعه

آفت بزرگ در زمان مطالعه، نداشتن تمرکز است. بدون تمرکز، روی 12 ساعت هم پشت میز مطالعه و میان کتاب‌های درسی بنشینید در آخر یکی از دانش‌آموزان پشت کنکوری هستید. برای قطع کردن این چرخه باطل و هدر دادن همزمان انرژی و زمان خودتان به دنبال عومل حواس‌پرتی و عدم تمرکزتان باشید.

گوشی موبایل، صدای تلویزیون، صدای محیط خانه و شلوغ بودن محل مطالعه از مهم‌ترین عواملی هستد که به سادگی تمرکز شما را از بین می‌برند. اما هیچ‌کدام از این عوامل به اندازه‌ی گوشی موبایل، دردسرساز نیستند. چک کردن دائمی گوشی، استفاده‌های بی مورد، رفتن به شبکه‌های اجتماعی و بازی کردن، تیم کاملی هستند که تمرکز شما را نابود می‌کنند تا درس نخوانید و پشت کنکور بمانید!

مجله استادبانک برای رفع این مشکل در مقاله‌ی برنامه قفل گوشی چند اپلیکیشن خوب را معرفی و بررسی کرده است تا شر گوشی را از سر دانش‌آموزان کم کند!

نداشتن تمرکز و کار با گوشی شما را پشت کنکوری می‌کند

10.تعیین هدف‌های خیالی و غیرمنطقی

کنکور یک آزمون است و شما براساس یک متر و معیار از پیش تعیین شده در آن شرکت می‌کنید. انتظارات عجب و غریب از خودتان نداشته باشید. درصد برای دروس مشخص نکنید تا بعد از دیدن سطح سوالات دچار آشفتگی شوید. برای مثال، نگویید می‌خواهم زیست را 90 درصد بزنم و این ملاک من برای موفقیت است. وقتی سر جلسه شرکت کنید و سطح سوالات نسبت به سال‌های قبل سخت‌تر باشد، دچار افت ذهنی و اعتمادبه‌نفس می‌شوید و عملکردی پایین‌تری از لیافت‌تان خواهید داشت.

این هدف‌های بی‌منطق، بدترین راهی است که می‌تواند شما را پشت کنکوری کند. درس می‌خوانید، زحمت می‌کشید، برنامه دارید و از منابع کمکی خوبی هم استفاده می‌کنید، ولی دیدگاه بد و ذهنیت غلط همه‌ی تلاش‌های شما را برباد می‌دهد. بنابراین، اگر قصد پشت‌کنکوری شدن دارید! بهتر است این همه به خودتان زحمت ندهید تا با اهداف خیالی به نتیجه نرسید!

جلوگیری از پشت کنکوری شدن با خدمات و امکانات آموزشی استادبانک

در این مقاله با 10 روشی مستقیم و قدرتمندی که به صورت تضمینی شما را پشت کنکوری می‌کنند، آشنا شدید. بیشتر این عوامل درونی هستند و به شما بستگی دارند که تا چه میزان اجازه دهید جلوی موفقیت‌تان را بگیرند.

تیم استادبانک خدمات و امکانات آموزشی متنوعی را آماده کرده است تا از پشت کنکوری شدن شما جلوگیری کند. هر داوطلبی از هر جای ایران می‌تواند از معلم خصوصی استادبانک برای همه‌ی رشته‌ها، نمونه سوالات کنکور، گام‌به‌گام، مقالات آموزشی، بسته معلم خصوصی و اپلیکیشن استادبانک استفاده کند.

بسیاری از این خدمات به صورت رایگان در دسترس شما هستند. اگر برای انتخاب معلم خصوصی کنکور نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال و مشکل با شماره 91005343 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

بزرگ‌ترین دلیل پشت کنکور ماندن داوطلبان چیست؟

پشت کنکوری شدن فقط یک دلیل ندارد و چندین عامل مختلف یک دانش‌آموز را پشت کنکور نگه می‌دارند. در این مقاله مجله استادبانک به طور کامل در این باره صحبت کردیم.

آیا داشتن برنامه ریزی درسی، برای عبور از سد کنکور کافی است؟

بدون شک، داشتن برنامه ریزی درسی یک از مهم‌ترین عوامل موفقیت در کنکور است. اما هر دانش آموزشی به کمک اساتید باکیفیت تدریس خصوصی کنکور نیز نیاز دارد. درس خواندن برای آزمون کنکور به تنهایی بسیار سخت است و باید به داوطلب در این مسیر کمک کرد.

رفتن به کلاس خصوصی کنکور برای موفقیت کافی نیست؟

ثبت نام در کلاس خصوصی کنکور و پرداخت هزینه‌های بالا، برای کسب رتبه خوب در کنکور کفایت نمی‌کند. دانش‌آموز باید از در جلسات اساتید باکیفیت شرکت کند و بعد از ساعات کلاس هم برنامه داشته باشد. همین‌طور در کنار کلاس خصوصی به منابع کنکوری هم نیاز دارد.