برنامه ریزی درسی ابتدایی

چگونه کودکان ریاضی را بهتر یاد می‌گیرند؟ 5 تکنیک طلایی برای آموزش ریاضی به کودکان

سردبیر نویسنده
3941 0
16 اسفند 1400
آموزش ریاضی به کودکان - مجله استادبانک

چگونگی یادگیری ریاضی توسط کودکان با سایر افراد کاملاً متفاوت است. تفکر انتزاعی کودکان سنین ۸ تا ۱۰ سال هنوز رشد نیافته و آن‌ها قدرت درک و استدلال در ریاضی را به خوبی کسب نکرده‌اند. بنابراین آموزش ریاضی به کودکان و دانش‌آموزان پایه ابتدایی باید متفاوت‌تر از سایر دانش‌آموزان باشد. یادگیری صحیح و اصولی ریاضی به کودکان نکات و روش‌های خاص خودش را دارد که در ادامه به 5 نکته از مهم‌ترین نکات یاد دادن ریاضی به کودکان اشاره شده است.

۱.ایجاد پیش زمینه ذهنی مناسب قبل از آموزش ریاضی به کودکان

رعایت این نکته که کودکان قبل از ورود به مدرسه و قبل از شروع یادگیری ریاضی ابتدایی، پیش زمینه ذهنی از ریاضی داشته باشند، کاملاً در مواجهه آن‌ها و واکنش‌شان به این درس موثر خواهد بود. یکی از راه‌های موثر برای آشنایی کودکان با مفاهیم اولیه ریاضی، نشان دادن کاربرد ریاضی در زندگی واقعی است. اگر تا به الان روبه رو کودک خود شمارش اعداد را انجام داده‌اید بدون اینکه اسمی از ریاضی برده باشید، از حالا به بعد با هدف آشنایی کودک خود با ریاضی، تمام حساب و کتاب‌های روزانه خود را انجام دهید.

شمارش اعداد، شمارش سکه‌ها، شمارش تعداد قدم‌هایی که در سالن خانه برمی‌دارد، شمارش تعداد سیب‌های موجود در یخچال، حتی می‌توانید جمع و تفریق را نیز بدون هیچ قاعده و قانونی، با برداشتن یک سیب از سبد خود یا گذاشتن تعداد سیب‌های بیشتر به او آموزش دهید.

استفاده از مثال‌های واقعی بدون هیچ آموزش رسمی برای کودکانی که می‌خواهند وارد دوره ابتدایی شوند، بسیار مفید است و در یادگیری ریاضی ابتدایی آن‌ها تاثیر بالایی دارد. چون قبل از مدرسه آن‌ها با مفاهیم اولیه ریاضی مثل آشنایی با اعداد، شمارش و جمع و تفریق آشنا شده‌اند و ذهنیت مناسبی راجع به آن کسب کرده‌اند.

2.یادگیری ریاضی از راه بازی با کودکان

یادگیری ریاضی از راه بازی به کودکان یکی از بهترین روش‌های یادگیری این درس است. آموزش ریاضی به کودکان پیش دبستانی و قبل از آن، باید با بازی و تصویرسازی همراه باشد. اگر به کتب ریاضی پایه ابتدایی دقت کرده باشید، برای توضیح یک مفهوم از تصاویر و شکل‌های مختلفی استفاده شده است. استفاده از بازی ریاضی جالب برای کودکان و تصویر‌سازی مفاهیم ریاضی به این علت برای یادگیری آن‌ها ضروری است که کودکان در سنین پایین قدرت تجسم مفاهیم ریاضی را ندارند و همچنین قدرت تجزیه و تحلیل مسائل و درک انتزاعی آن‌ها ضعیف است. بنابراین برای یادگیری صحیح مفاهیم ریاضی که کاملاً انتزاعی بوده، باید از تصاویر، رسم شکل و بازی استفاده کرد.

استفاده از اریگامی‌ها برای درک مفاهیم هندسی ریاضی، استفاده از بازی‌های نظیر خرید و فروش یا فروشنده و مشتری برای درک مفاهیم جمع و تفریق ریاضی، استفاده از اسباب‌بازی‌هایی مانند لگو و پازل و غیره برای درک روابط فضایی، می‌تواند در درک مفاهیم اولیه ریاضی کودکان به شدت تاثیر‌گذار باشد.

3.ایجاد نگرش مثبت به درس ریاضی از همان دوران قبل از مدرسه

اکثر خانواده نسبت به درس ریاضی ذهنیت مثبتی ندارند. قبل از ورود کودک‌شان به مدرسه نسبت به درس  ریاضی به شدت حساس هستند. این باور که ریاضی، درسی سخت و دشوار بوده، برای اکثر والدین جا افتاده است. همین ذهنیت منفی را نیز به کودک‌شان تزریق می‌کنند و با اولین نشانه‌های ضعف کودک خود در درس ریاضی، به این باور رسیده که یا فرزند من استعداد ریاضی ندارد یا به این درس علاقمند نیست.

در صورتی که یکی از راه‌های علاقمند شدن به درس ریاضی توسط کودکان، داشتن نگرش مثبت آن‌ها از همان ابتدای تحصیل به این درس است. اگر به جای باور ضعف در ریاضی به کودک خود، تلقین کنید که از بس ریاضی نیز به خوبی برمی‌آید، دید کودک به ریاضی نیز مانند درس‌های دیگرش می‌شود.

مطالعه مقالات آموزشی نظیر مقاله زیردرباره نحوه یادگیری ریاضی توسط کودکان برای والدین به شدت توصیه می‌شود. چون مطالعه محتواهای مفید در زمینه نحوه یادگیری ریاضی توسط کودکان به آن‌ها برای ایجاد یک ذهنیت مثبت در فرزندشان راجع به این درس کمک خواهد کرد.

۴.تشخیص اختلال یادگیری ریاضی و کمک به درمان آن

 گاهی با همه تلاشی که برای آموزش صحیح ریاضی به فرزند خود انجام داده، باز هم نتیجه چندان موثری نخواهید دید. یکی از علت‌های یادگیری کند کودکان در درس ریاضی، وجود اختلال ریاضی است. اختلال ریاضی یک بیماری مرتبط با مغز بوده که حساب و کتاب روزانه و شمارش اعداد را برای کودک سخت می‌کند.

کودکانی که به این اختلال دچار هستند، ممکن است شمارش اعداد را یکی درمیان بیان کرده و در شمردن انگشتان دستان خود ضعیف‌تر و کندتر از سایر کودکان عمل کنند. در تخمین زدن، شمارش، گفتن زمان یا خواندن ساعت، به خاطر سپردن و غیره مشکل دارند. بنابراین اختلال این کودکان باید به سرعت تشخیص داده شده و با راهکارهای درمانی توسط مشاور و معلم درمان شود.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که ممکن است برخی از کودکان در یادگیری ریاضی ابتدایی دچار این اختلال باشند، اما معلم عدم یادگیری آن‌ها را، ضعف در ریاضی، تنبلی یا نداشتن هوش ریاضی بداند. خوشبختانه در کلاس‌های انفرادی یا کلاس معلم خصوصی ریاضی، به دلیل ارتباط نزدیک و دو نفره معلم و شاگرد، معلم خصوصی می‌تواند این اختلال را در دانش‌آموز تشخیص داده و با والدین کودک برای درمان آن درمیان بگذارد.

برای اطلاع از قیمت کلاس خصوصی ریاضی و نحوه قیمت گذاری می‌توانید وارد لینک زیر شوید و از قیمت تدریس خصوصی بهترین معلمین ایران برای برگزاری کلاس تقویتی ریاضی فرزند خود مطلع شوید.

قیمت تدریس خصوصی ریاضی

۵.استفاده از کلاس تدریس خصوصی ریاضی، یک روش اصولی برای یادگیری ریاضی

برای یادگیری آسان ریاضی به کودکان نیاز به یک آموزش دهنده خوب است. معلمی که بتواند اولین مفاهیم ریاضی را به درستی و ساده برای کودک آموزش دهد. به طور معمول در کلاس‌های مدرسه معلم با همه تلاشی که می‌کند، به دلیل تایم کلاس و تعداد زیادی از کودکان بازیگوش، نمی‌تواند شرایط یادگیری تمام دانش‌آموزان را فراهم کند. اما استفاده از کلاس معلم خصوصی ریاضی پیشنهاد می‌شود.

به این دلیل متمرکز بر یک شاگرد است، معلم فرصت آشنایی با کودک و تشخیص مشکلات ریاضی او را دارد، می‌تواند متناسب با توانایی و درک کودک، روش تدریس خود را انتخاب کند و به دلیل ارتباط صمیمی و نزدیک بین خود و دانش‌آموز خردسال، ذهنیت مثبتی از ریاضی و حضور خودش در شاگردش ایجاد نماید.

استادبانک، سامانه قدرتمند برای یادگیری آسان ریاضی توسط کودکان

استفاده از بازی، ایجاد تفکر مثبت در ذهن کودک نسبت به ریاضی و سایر نکاتی که در این محتوا گفته شد، در زمان آموزش ریاضی به کودکان بسیار موثر است که می‌توانید همه این نکات را با کمک سامانه تدریس خصوصی استادبانک رعایت کنید. می‌توانید با ورود به سایت استادبانک یا تماس با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ بهترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی را درخواست کنید، یا با استفاده از اپلیکیشن استادبانک، می‌توانید به نمونه سوال ریاضی ابتدایی و سایر دوره‌ها و گام به گام دروس دسترسی پیدا کنید. همچنین با ورود به مجله استادبانک، به بروزترین مقالات مربوط به نحوه یادگیری ریاضی توسط کودکان و سایر موضوعات مرتبط دسترسی داشته و آن‌ها را مطالعه نمایید. بنابراین استادبانک می‌تواند مرجع جامعی برای رفع نیازهای آموزشی شما و کودک‌تان باشد.