برنامه ریزی درسی ابتداییبرنامه ریزی درسی متوسطه اول استادبانکمشاوره تحصیلی

مطمئن ترین راه قبولی در مدارس نمونه دولتی + منابع مورد نیاز برای قبولی آزمون

استادبانک نویسنده
46523 32
20 شهریور 1401

آزمون مدارس نمونه دولتی علی الخصوص برای پایه نهم به دهم به علت اینکه دانش آموزان باید برای ورود به دانشگاه آماده شوند از اهمیت بالایی برخوردار است.

مجله استادبانک منابع آزمون نمونه دولتی سال 1402-1403 را به همراه تعداد سوالات و ضرایب هر درس در آزمون نمونه دولتی برای شما آورده است تا شما والدین و دانش آموزان با اطلاع از مواد درسی و ضرایب بتوانید به بهترین حالت ممکن برای قبولی در آزمون این مدارس برنامه ریزی کنید. شما دانش آموزان عزیز هرگونه سوال در مورد آزمون های مدارس نمونه دولتی یا سوالاتی در مورد این مقاله را میتوانید در زیر همین پست به صورت کامت با ما به اشتراک بگذارید. مشاورین استادبانک در کوتاهترین زمان در همین صفحه به شما پاسخ خواهند داد.

قبولی در مدارس نمونه دولتی و برنامه‌ریزی تابستان یازدهم به دوازدهم تجربی دغدغه ی خیلی از دانش آموزان علاقه مند به این مدارس می باشد. شما دانش آموزی که الان مشغول خواندن این مقاله هستی، نیز حتماً برای آزمون مدارس نمونه دولتی ثبت نام کردی یا قصد ثبت نام داری، یا اینکه میخوای ببینی اصلا مدارس نمونه دولتی به چه مدارسی گفته میشه و لازمه ی قبولی تو آزمون این مدارس به چه صورت می باشد و…
خب امروز در اینجا میخواهیم تجربیات دوستانتون و راه حل هایی که شما رو به موفقیت تحصیلی  در قبولی در مدارس نمونه دولتی نزدیک می کند را بیان می کند. خب آماده ای؟ پس بزن بریم.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان شماره معلم خصوصی ریاضی نهم در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

نحوه ثبت نام در آزمون مدارس نمونه دولتی

قبل از هرچیز خوب است بدانید که آزمون مدارس نمونه دولتی فقط از پایه نهم به دهم برگزار می‌شود. یعنی اگر شما دانش‌آموز کلاس نهم هستید و می‌خواهید به کلاس دهم بروید، می‌توانید شانس خود را برای شرکت در این آزمون امتحان کنید. برای شرکت در آزمون، اولین قدم این است که به سایت my.medu.ir مراجعه کنید و دفترچه ثبت نام آزمون نمونه دولتی را مطالعه کنید.

سازمان آموزش و پرورش هر ساله در اوایل بهار، دفترچه‌های مربوط به ثبت نام این آزمون را در سایت my.medu.ir قرار می‌دهد. برای ثبت نام باید بعد از مطالعه دفترچه، فرم‌های مخصوص پر کرده و ثبت نام کنید. مراحل ثبت نام آزمون به این صورت است:

 • مراجعه به سایت ثبت نام my.medu.ir از طریق رایانه و با استفاده از مرورگر های Google Chrome یا Firefox
 • وارد کردن کد ملی و سریال شناسنامه و ورود به سامانه
 • آماده سازی تصویر عکس دانش آموز و تکمیل فرم های ثبت نامی(تصویر زمینه سفید در ابعاد 3×4 و با فرمت jpg و با حداکثر حجم 300kb)
 • تکمیل فرم اینترنتی تقاضای ثبت نام در آزمون و ثبت نهایی و پرداخت هزینه و دریافت کد رهگیری

بعد از اینکه مطمئن شدید مراحل ثبت نام‌تان کامل شده است، باید برای خود آزمون آماده شوید. یادتان باشد که کارت ورود به جلسه آزمون، ۲ یا ۳ روز قبل از آزمون داخل سایت قرار می‌گیرد. برای ورود به جلسه آزمون حتما به این کارت نیاز دارید. 


آشنایی با آزمون مدارس نمونه دولتی

حالا بیایید با خود آزمون، کمی بیشتر آشنا شویم. مثلا ببینیم برای شرکت کردن در این آزمون، باید چه دروسی را بخوانیم. همچنین ضریب هرکدام از درس‌ها در این امتحان چقدر است و چند سوال از هر درس در آزمون می‌آید. جدول ضریب و تعداد سوالات هر درس در آزمون نمونه دولتی، به شکل زیر است که براساس اطلاعات سال‌های گذشته طراحی شده است:

منابع آزمون مدارس نمونه دولتی

همانطور که می‌بینید، درس ریاضی مهم‌ترین درس در آزمون مدارس نمونه دولتی است. چرا که بیشترین ضریب را به خودش اختصاص داده است. بعد از آن درس علوم، دارای ضریب ۲ است. دروس دیگر مانند جغرافیا، فارسی، دینی، عربی و … ضرایب کمتری دارند. اما برای موفقیت در آزمون، باید برای خواندن این درس‌ها هم برنامه‌ریزی کنید. مدت زمان برگزاری آزمون نمونه دولتی 120 دقیقه یعنی 2 ساعت کامل است.


منابع آزمون نمونه دولتی پایه ششم 1402 – 1403

دانش آموزان پایه ششم توجه داشته باشند که برای ورود به مدارس نمونه دولتی نیاز به آزمون ورودی برای این مدارس ندارند. و همانند سال های گذشته طبق اعلامیه وزارت آموزش و پرورش در سال 1402-1403 نیز آزمونی برای ورود به پایه هفتم برگزار نمی شود.

ثبت نام این مدارس مانند مدارس هییت امنایی بوده و تمامی دانش آموزان می توانند به نزدیک ترین مدرسه نمونه دولتی در اطراف خود مراجعه کنند تا در صورت داشتن شرایط بدون آزمون ثبت نام شوند.


بهترین منابع آزمون نمونه دولتی نهم به دهم 1402 – 1403

طبق بررسی سوالات سالهای گذشته آزمون های مدارس نمونه دولتی پایه نهم آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی پایه نهم 1402-1403 سوالات آزمون ورودی این مدارس طبق دروس همان پایه طرح می شود. بنابراین در وهله ی اول لازم است که بیشترین تمرکز را بر روی کتاب های درسی بگذاریم.

اما به دلیل اینکه تمامی مفاهیم کتاب درسی به طور کامل قابل درک برای دانش آموز نیست نیاز به بودن کتاب های کمک آموزشی نیز حس می شود تا دانش آموز بعد از تسلط بر دروس همان سال به سراغ کتاب های کمک آموزشی برود و تسلط خود را با توضیحات تکمیلی و تست های این کتاب ها افزایش دهد.

همانطور که گفتیم دانش آموزان برای درک و تسلط کامل بر مطالب کتاب های درسی خود در پایه نهم و آمادگی برای آزمون مدارس نمونه دولتی نیازمند استفاده از کتاب های کمک آموزشی هستند. اما همه کتاب های کمک آموزشی به ساده تر کردن درک و تسلط مطالب به دانش آموزان کمک نمی کند.

بنابراین این نکته اهمیت پیدا می کند که چه نوع کتاب های کمک آموزشی باید تهیه کنیم که در آزمون نمونه دولتی پایه نهم موفق به قبولی شویم و به این مدارس راه پیدا کنیم. انتخخاب کتاب های کمک آموزشی برای مدارس نمونه دولتی باید به دقت انجام شود تا در وقت محدود پیش رو بتوانید بیشترین بازدهی را داشته باشید.

بهترین راه برای انتخاب کتب کمک آموزشی این است که از یک مشاوره تحصیلی کاربلد و خبره کمک بگیرید تا بهترین منابع را به شما معرفی کنند. حال ما در زیر بهترین کتاب های درسی که بیشترین بازدهی را برای اکثریت دانش آموزان داشته است را گردآوری کرده ایم تا بتوانید در کنار کتب درسی خود برای تسلط بیشتر از آن ها کمک بگیرید.

در ادامه بهترین کتاب‌های کمک درسی که برای هر درس وجود دارد را معرفی می‌کنیم.

منابع درس ریاضی آزمون مدارس نمونه دولتی

برای درس ریاضی، کتاب‌های مختلفی در بازار وجود دارد. شما می‌توانید براساس نیاز‌های درسی خودتان و با کمک مشاور یا معلم ریاضی خود، یکی از این کتاب‌ها را انتخاب کنید. در اینجا بهترین‌ کتاب‌های موجود در بازار را برای شما آورده‌ایم.

منابع درس علوم آزمون نمونه دولتی

برای دیگر کتاب‌های درسی نیز کتاب‌های جامع تیزهوشان، مبتکران و خیلی سبز به دانش‌آموزان پایه نهم توصیه می‌شود.
همچنین شما میتوانید برای برنامه ریزی بهتر و دقیق تر و داشتن یک برنامه صحیح برای موفقیت در آزمون از مشاوران تحصیلی کمک بگیرید تا از وقت خود بهترین استفاده را کنید و احتمال موفقیت خود را به 100 درصد برسانید. یعنی می‌توانید با مشورت معلم یا مشاور خود، کتاب‌های دیگری هم که در اینجا آورده‌ایم، تهیه کنید.

منابع درس فارسی برای آزمون نمونه دولتی

برای درس فارسی، کتاب‌های مختلفی در بازار وجود دارد. شما می‌توانید براساس نیاز‌های درسی خودتان و با کمک مشاور یا معلم فارسی خود، یکی از این کتاب‌ها را انتخاب کنید. در اینجا بهترین‌ کتاب‌های موجود در بازار را برای شما آورده‌ایم.

منابع درس زبان انگلیسی برای آزمون نمونه دولتی

برای درس زبان انگلیسی هم منابع مختلیف وجود دارد. می‌توانید با مشاوره معلم زبان خود یکی از این کتاب‌ها را برای آمادگی در آزمون انتخاب کنید.

منابع درس عربی برای آزمون نمونه دولتی

برای درس زبان عربی هم منابع مختلیف وجود دارد. می‌توانید با مشاوره معلم عربی خود یکی از این کتاب‌ها را برای آمادگی در آزمون انتخاب کنید.

منابع درس مطالعات اجتماعی برای آزمون نمونه دولتی

دو منبع اصلی برای درس مطالعات اجتماعی وجود دارد که می‌توانید از آنها کمک بگیرید.

منابع مورد نیاز برای جمع‌بندی و حل سوال آزمون نمونه دولتی

در آخر توصیه می‌کنیم که حتما یک منبع برای حل سوال و تست‌های سال‌های گذشته تهیه کنید تا در روز‌های آخر نزدیک به آزمون، با کمک این کتاب‌ها، جمع‌بندی کنید. می‌توانید نکات این سوال‌ها را هم برای خودتان یادداشت کنید.


منابع آزمون نمونه دولتی پایه نهم به دهم 1403 – 1402 برای اقلیت‌های مذهبی

برای اقلیت های مذهبی نیز سوالات مشابه سایر دانش آموزان می باشد و تنها تفاوت آنها در درس پیام های آسمانی می باشد که اقلیت های دینی مسیحی، کلیمی و زرتشتی بجای پاسخ به سوالات درس پیام های آسمانی به سوالات دینی مختص ادیان خود پاسخ می دهند و لازم به ذکر است که حتماً در زمان ثبت نام باید گزینه مربوط به اقلیت مذهبی خود را انتخاب کنند.

در مورد سایر دانش آموزان شیعه و سنی نیز سوالات دینی و قرآن از محتوای مشترک تدریس شده به گونه ای طراحی می شود که همه بتوانند به آن پاسخ دهند.

قبولی در مدارس نمونه دولتی


چگونه برای نمونه دولتی درس بخوانیم تا قبول شویم؟

 

1. پیدا کردن و اطلاع داشتن از منابع کمک آموزشی مرتبط

شما به عنوان یه دانش آموز کافیه یه نگاه به منابع آزمون سال های قبل بندازید، با یک نگاه کلی متوجه خواهید شد که این منابع فقط شامل دروس اصلی هستند و همین باعث میشه که کمک زیادی به شما نکند. از طرفی دیگر وقت شما روز به روز می گذره و برای جا نماندن از سایر رقبا باید از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید و در کنار آن از منابع کمک آموزشی که برای قبولی در مدارس نمونه دولتی نوشته و گردآوری شده است، استفاده کنید. این کتاب ها باعث:

 • سرعت بخشیدن در روند خواندن دروس
 • یادگیری بهتر به کمک حل تمرین بیشتر
 • بالا رفتن سرعت عمل تست زنی

خواهد شد و شانس قبولی شما را در آزمون این مدارس افزایش خواهد داد.

2. زمان‌ خود را به درستی مدیریت کنید

برای تک تک لحظات خود تا روز آزمون برنامه ریزی کنید. مثلا:

 1. حجم تمام منابع موجود و مفید رو که با مشورت با مشاور یا راه های دیگه جمع آوری کردید را بررسی کنید
 2. سپس زمان باقی مانده خودتان را تا روز آزمون محاسبه کنید
 3. با توجه به این دو اصل دروسی که در آن قوی و دروسی که در آن ضعیف هستید را پیدا کنید
 4. سپس نقاط قوت خودتان را با تست زنی و مرور تقویت کنید و نقاط ضعف خود را بهبود ببخشید.

مثلا اگر شما در درس زبان انگلیسی بسیار قوی و در درس ریاضی ضعیف هستید بهتر است که بیشترین تمرکز خودتان را بر روی تقویت ریاضی و جست و جو در مورد منابع مرتبط با آن بگذارید و درس زبان انگلیسی را برای تسلط بیشتر تست بزنید.

داشتن یک جدول برنامه ریزی دقیق و منظم حتما شما تا رسیدن به موفقیت همراهی میکند چون مانع از هدر دادن وقتتان می شود و شما را واردار می کند هر روز همان میزانی که باید درس بخوانید.

3. از ضرایب دروس مختلف آگاه باشید

ضرایب دروس مختلف در هر رشته و هر مقطع متفاوته ، پس برای اطلاع از میزان اهمیت هر درس و برنامه ریزی برای میزان مطالعه و تست زدن بر روی هر درس کافیست از ضرایب دروس مختلف مطلع باشید تا تمرکز مطالعاتی خود را بر روی دروسی که ضرایبشان بالاتر است، بگذارید. برای اطلاعات بیشتر از ضرایب و منابع آزمون نمونه دولتی شرایط ثبت نام و نحوه برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی را بخوانید.

4. تست زنی معجزه ای برای قبولی در آزمون

راز موفقیت در آزمون نمونه دولتی، تست زدن زیاد می باشد. در واقع این آزمون مانند امتحانات تشریحی نمی باشد و قبولی در مدارس نمونه دولتی لازمه ی، تبحر در تست زدن و دستیابی به فنون تست زنی نمونه دولتی می باشد.

5. به دنبال حاشیه نباشید

دقت کنید که شما میخواهید برای رفتن به یک مدرسه ی نمونه درس بخوانید. بنابراین سعی کنید روز به روز حاشیه های اطرافتان را کمتر و کمتر کنید و برای تفریح و سرگرمی خود زمانی کوتاه برنامه ریزی کنید و بجای وقت تلف کردن و دنبال حواشی بودن به دنبال راه حل هایی برای تقویت قدرت تست زنی و روند مطالعه خود باشید.

6. روزنامه وار بخوانید

هر کدام از شما دانش آموزان روش مطالعه مخصوص به خود را دارید، اما اگر بخواهیم یک روش خوب را برای قبولی در مدارس نمونه دولتی به شما بیان کنیم این است که اگر برای اولین بار میخواهید یک مطلب را بخوانید ابتدا یکبار آن را روزنامه وار برای خود بخوانید تا ذهنتان سریع تر شروع به یادگیری مطلب کند.

7. کیفیت را فدای کمیت نکنید

اینکه آمادگی برای آزمون نمونه دولتی نیاز به چند ساعت مطالعه در روز دارد چیزی متغیر است و بستگی به میزان تسلط شما بر دروس، قدرت یادگیری شما، بازه ی زمانی که تا آزمون فرصت دارید و… بستگی دارد. اما به عنوان یک بازه ی زمانی استاندارد و مفید برای موفقیت در این آزمون چیزی حدود 5 تا 8 ساعت زمانی مناسب است، اما فراموش نکنید مهم ترین چیز کیفیت خواندن است نه کمیت.


جمع بندی نهایی

• متناسب با هر درس خود دفتری 40 تا 60 برگ بردارید و این دفتر را در هنگام مطالعه کنار خود قرار دهید و مطالب مهم و کلیدی هر درس را یادداشت کنید تا در مطالعات و مرورهای بعدی خود سرعتتان بالاتر رود و چیزی از قلم نیوفتد.
• سعی کنید مطالب را فقط نخوانید بلکه هر مطلبی که میخوانید را بفهمید و درک کنید.
• بعد از هر مطالعه یک ساعته از جای خود بلند شوید و یک ربع استراحت کنید.
• برای برگه های امتحانی و نمونه سوالات هر درس پوشه ای جدا تهیه کنید تا به صورت تفکیک شده برای مطالعه به آن ها دسترسی داشته باشید.
• و به عنوان نکته ی آخر مثبت اندیش باشید و انرژی های منفی را از خود دور کنید، زیرا داشتن روحیه و انگیزه اولین قدم مهم در موفقیت می باشد. (منبع)

شما از چه روشی برای قبولی در آزمون مدارس نمونه دولتی استفاده می کنید؟! به نظر شما بهترین روش ها برای موفقیت در این آموزن کدامند؟ نظرات، پیشنهادات، سوالات و تجربیات خود را در این پست با ما و دیگر دوستانتان به اشتراک بگذارید.

راز موفقیت در آزمون نمونه دولتی چیست؟ ?

اطلاع از ضرایب دروس مختلف در کنار تست زدن زیاد. در واقع این آزمون مانند امتحانات تشریحی نیست و قبولی در مدارس نمونه دولتی لازمه ی، تبحر در تست زدن و دستیابی به نکات تست زنی نمونه دولتی می باشد. ?

مقدار زمان کافی برای مطالعه دروس در روز چقدر می باشد؟ ?

به عنوان یک بازه ی زمانی استاندارد و مفید برای موفقیت در این آزمون چیزی حدود 5 تا 8 ساعت زمانی مناسب است، اما فراموش نکنید مهم ترین چیز کیفیت خواندن است نه کمیت. ⏰

منابع مهم آزمون مدارس نمونه دولتی را از کجا پیدا کنیم؟ ?

از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید و در کنار آن از منابع کمک آموزشی استفاده کنید. این کتاب ها باعث سرعت بخشیدن در روند خواندن دروس و همچنین بالا رفتن سرعت عمل تست زنی شما خواهد شد و شانس قبولی شما را در آزمون این مدارس افزایش خواهد داد. ?