برنامه ریزی درسی استادبانک

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم + تمام نکات مهم برنامه‌ریزی

ملیحه فراهانی نویسنده
3753 0
24 خرداد 1401
برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم

بهترین زمان برای مرور درس‌‌های پایه دهم تجربی و بالا بردن آمادگی برای پایه یازدهم، فصل تابستان است. در تابستان شما دانش‌آموزان فرصت دارید که تمام دروسی که در آن ضعیف هستید را مشخص کرده و روی نقاط ضعف‌تان کار کنید. تابستان فرصت مناسبی برای جمع‌آوری نکات مهم و تست‌خیز کتب پایه دهم است. فرقی نمی‌کند که دانش‌آموز چه رشته‌ای باشید، برای جمع‌بندی دروس دهم تجربی یا جمع‌بندی دهم به یازدهم انسانی نیاز به برنامه‌ ریزی درسی دارید.

برای برنامه‌ریزی درسی تابستان دهم به یازدهم از کجا شروع کنیم؟

برای اینکه از همان ابتدای برنامه‌ریزی و درس خواندن، یک شروع هدفمند و حرفه‌ای داشته باشید، می‌توانید از مشاور تحصیلی آغاز کنید. مشاور تحصیلی شما را از سردرگمی در مطالعه دروس نجات می‌دهد. یک پلن و برنامه مشخص متناسب با فصلی که در آن هستید، برای شما طراحی می‌کند. به طور مثال شما نمی‌دانید به طور دقیق در تابستان سراغ چه کتاب‌هایی بروید، چه درس‌هایی را رها کرده و برای پیش‌نیازهای پایه یازدهم، چه منابع مهمی را مطالعه کنید.

مشاور تحصیلی با توجه به اطلاعاتی که در حرفه‌ خود دارد، به شما کمک می‌کند بعد از هدف‌گذاری بهترین برنامه‌ریزی درسی را برای خود بنویسید و در یک مسیر مشخص و هدفمند درس بخوانید. بنابراین برای شروع در اولین قدم خود از یک مشاور تحصیلی آگاه و خبره در حرفه‌اش کمک بگیرید.

اشتباهات رایجی که دانش‌آموزان در زمان برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم انجام می‌دهند!

نوشتن برنامه‌ریزی درسی ماهانه، آماده کردن جدول برنامه‌ریزی درسی هفتگی و برنامه‌ریزی درسی روزانه از الزامات در فصل تابستان و سایر فصل‌ها است. برای جمع‌بندی دروس پایه دهم تجربی، مطالعه دروس پایه دهم انسانی و همچنین جمع‌بندی پایه دهم به یازدهم ریاضی نیاز به برنامه‌ریزی دارید. اما برخی از دانش‌آموزان بدون مشورت با مشاور تحصیلی و بدون هیچ اطلاعی از اصول برنامه‌ ریزی درسی یازدهم و مقطع دهم، جدول برنامه‌ریزی خود را پر می‌کنند. از مهم‌ترین اشتباهاتی که دانش‌آموزان برای نوشتن برنامه درسی به خصوص در تابستان مرتکب می‌شوند، موارد زیر است:

۱. استفاده از برنامه‌های دیگران

یکی از نکات بسیار مهم در زمان نوشتن برنامه درسی، توجه به توانایی‌های در زمان مطالعه دروس است. اگر به هر دلیلی موفقیت دوستان خود را مشاهده کرده و از آن‌ها برنامه درسی بخواهید، کار اشتباهی انجام داده‌اید. چون برنامه دوست شما، مختص خود او و توانایی‌هایش در مطالعه است. می‌توانید برای موفقیت از همکلاسی‌های زرنگ خود مشورت بگیرید اما از برنامه‌ آن‌ها بهتر است استفاده نکنید. بعد از مشورت با مشاور تحصیلی و همچنین دوستان موفق خود، می‌توانید متناسب با میزان مطالعه خود در طول روز و سایر فعالیت‌های جانبی، جدول برنامه‌ریزی درسی را پر نمایید.

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم

۲. عدم استفاده از اصول برنامه‌ریزی حجمی و زمانی با هم

یکی دیگر از اشتباهاتی که دانش‌آموزان در حین برنامه انجام می‌دهند، توجه نکردن به برنامه حجمی و زمانی است. برنامه حجمی و زمانی به ما می‌گوید که در طول یک روز چه تعداد کتاب را در چه زمان‌هایی از روز بخوانیم. این روش مسیر درس خواندن در یک روز را برای شما مشخص می‌کند. می‌دانید در هر ساعت از باید روی چه کتاب یا درسی وقت بگذارید، چه تمرین‌هایی را حل کنید و در چه تایمی استراحت و تفریح نمایید. اما متاسفانه خیلی از دانش‌آموزان بدون آگاهی از این روش کلیدی، برنامه‌ریزی کرده و تنها در یک روز مشخص کرده که چه درس‌هایی را بخوانند.

مهم‌ترین عیب این نوع برنامه‌ریزی ( مشخص کردن دروس بدون در نظر گرفتن ساعت مطالعه) ایجاد بی‌نظمی در زمان مطالعه است. دانش‌آموز هر موقع بخواهد درس می‌خوانند یا هر چند ساعت که طول بکشد ممکن است سر یک کتاب وقت بگذارد و به درس‌های بعدی خود نرسد.

اما استفاده از برنامه‌ ریزی حجمی و زمانی به دانش‌آموزان کمک می‌کند با تمرکز بالا و سرعت بیشتر درس خوانده تا بتوانند به سایر درس‌های خود نیز در ساعت مشخص برسند.

۳.مشخص نکردن ریز اهداف و برنامه‌های خود در تابستان

زمانی که هدف مشخصی برای مطالعه در تابستان نداشته باشید، چطور می‌توانید درس بخوانید. هدف برخی از دانش‌آموزان شرکت در کلاس‌های معلم خصوصی برای رفع اشکال در پایه دهم یا شرکت در کلاس معلم خصوصی یازدهم برای آمادگی جهت ورود به مقطع جدید است.

خیلی از دانش‌آموزان تنها می‌خواهند در تابستان روی نقاط ضعف خود کار کنند و برخی دیگر با تمرکز روی نقاط قوت خود، حل سوالات تستی بیشتر را هدف قرار داده‌اند. بهتر است برای شروع مطالعه بهینه در تابستان، در ابتدا هدف خود را مشخص کنید و سپس با توجه به هدف‌تان، برنامه‌ریزی نمایید. مطالعه مقاله چگونه دهم و یازدهم را در تابستان بخوانیم؟ در این بخش به شما نکات مفیدی را ارائه می‌دهد.

 موفقیت در برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم با رعایت نکات زیر!

بهتر است برای نوشتن برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم بهتر است ذهنیتی باز و منطقی نسبت به همه ابعاد برنامه خود داشته باشید. رعایت اصول زیر می‌تواند در نوشتن یک برنامه درسی منطقی و موفق به شما کمک کند.

اولین اصل: رعایت نکات برنامه‌ریزی با توجه به رشته تحصیلی

هر دانش‌آموزی باید باتوجه به رشته تحصیلی خود، نکات مربوط به برنامه‌ریزی درسی را انجام دهد. بنابراین ما نیز در این بخش به تفکیک هر رشته، لینک و نکات مربوط به برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم را بیان کرده‌ایم.

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم تجربی و یازدهم

اگر دانش‌آموز رشته تجربی هستید و می‌خواهید برنامه جمع‌بندی دهم و یازدهم تجربی در تابستان را اجرا کنید، حتماً مقاله برنامه ریزی تابستان دهم به یازدهم تجربی استادبانک را مطالعه نمایید. با کمک این نکاتی که در این مقاله گفته شده است، شما برای برنامه‌ریزی در این رشته باید نکات زیر را رعایت کنید:

  • توجه به ضریب دروس تجربی در کنکور و تاثیری که بر رتبه شما دارد

بهتر است از همان تابستان به صورت حرفه‌ای درس بخوانید. برای اینکه به صورت حرفه‌ای برنامه‌ریزی کرده و مطالعه را آغاز کنید، باید ضرایب دروس زیرگروه‌های رشته تجربی را در کنکور بدانید. تا براساس اهمیت و تاثیری که هر درس در کنکور دارد، تمام مطالب پایه دهم و یازدهم تجربی را مطالعه کنید.

  • توجه ویژه به درس زیست، نقطه ضعف یا نقطه قوت؟

درس زیست پاشنه آشیل دانش‌آموزان تجربی است. می‌توانید با سرمایه‌گذاری در این درس در تابستان و مطالعه اصولی آن، این درس را به نقطه قوت خود تبدیل کنید. البته روش مطالعه درس زیست یک روش حفظی نیست. بلکه زیست را باید فهمید و تمام مباحث آن را درک کرد. پیشنهاد خلاصه‌ نویسی و کد‌گذاری برای اصطلاحات و لغات علمی این کتاب به شدت پیشنهاد می‌شود. فصل‌های مهم زیست دهم که شامل فصل‌های دوم، سوم،‌ چهارم و پنجم هستند را به صورت ویژه بخوانید.

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم انسانی

دانش‌آموزان رشته انسانی قطعاً با مطالعه مقاله برنامه‌ ریزی برای تابستان دهم و یازدهم انسانی می‌توانید تمام نکات مهم برنامه‌ریزی را یاد بگیرید. اما گلچینی از نکات مهم برنامه‌ریزی برای این پایه شامل موارد زیر است:

  • توجه به ضرایب رشته انسانی در کنکور 

  • برنامه‌ریزی برای مطالعه دروس حفظی

در پایه یازدهم بخش زیادی از زمان شما صرف یادگیری و مطالعه دروس پایه یازدهم می‌شود. در ضمن شما یک سال بالاتر رفته و طبیعی است که حجم درس‌ها سنگین شده و وقت کمتری برای مرور درس‌های پایه دهم را داشته باشید. بنابراین در برنامه خود در مرور و یادگیری درس‌های با اولویت بالا، کتب حفظی خود را نیز لحاظ کنید.

برای مطالعه دروس حفظی باید از تکنیک خلاصه‌برداری و کدگذاری استفاده نمایید، تمام تصاویر و اشکال مختلف کتاب را بخوانید و عبارت‌های تعریفی و مهم را هایلایت کنید. تا با کمک این روش مطالعه، در پایه یازدهم و ایام عید، تنها نکات مهم و ضروری پایه دهم را مرور کنید.

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم رشته ریاضی

برای پر کردن جدول برنامه‌ریزی درسی دهم ریاضی و حتی جدول برنامه‌ریزی درسی یازدهم ریاضی نیاز به مطالعه مقاله برنامه‌ ریزی برای تابستان دهم به یازدهم ریاضی دارید. نکات زیر هم برای نوشتن برنامه درسی‌تان در تابستان بسیار کمک کننده است:

  • توجه به ضریب رشته ریاضی در کنکور 

  • داشتن تمرکز بالا برای رسیدن به تسلط در ریاضی 

همانطور که در جدول ضرایب دروس رشته ریاضی مشاهده می‌کنید، درس ریاضی بالاترین ضریب در این رشته را دارد. به طور ویژه برای مطالعه و تمرین این درس برنامه‌ریزی کنید. بهترین روش مطالعه درس ریاضی هم به این صورت است که ابتدا خود توضیحات کتاب را خوانده، سپس به سراغ جزوه ریاضی و کتاب کمکی بروید و تمام توضیحات مربوط به هر فصل را به طور کامل یاد بگیرید. سپس به حل سوالات تشریحی بروید. بعد از حل تعداد سوالات زیاد به صورت تشریحی،‌ نوبت به حل سوالات تستی است.

این روند را برای مطالعه همه فصل‌های ریاضی دهم انجام دهید. برای جمع‌بندی درس ریاضی و سایر دروس پایه دهم می‌توانید از کلاس معلم خصوصی استفاده کرده و در کل تابستان با تسلط بالا تمام دروس پایه دهم را مرور نمایید.

لینک درسی به معلم خصوصی برای جمع‌بندی دروس دهم

دومین اصل: انتخاب روش مطالعه صحیح و اصولی 

 با استفاده از تکنیک‌های مقاله روش‌ های مطالعه، برای اینکه از درس خواندن خسته نشوید،‌ بین مطالعه دروس عمومی و تخصصی تعادل ایجاد کنید. برای مثال در یک روز اگر دو درس اختصاصی می‌‌خوانید، یک درس عمومی را نیز به برنامه‌تان اضافه نمایید. با مطالعه هر مبحث، تمرین و حل تست را فراموش نکنید. در زمانی درس بخوانید که بیشترین تمرکز و توانایی را برای مطالعه دارید.

برخی از دانش‌‌آموزان صبح را بعد از یک استراحت طولانی، بهترین زمان برای درس خواندن می‌دانند و برخی شب را به دلیل آرامشی که دارد، برای مطالعه ترجیح می‌دهند. بنابراین با ایجاد تعادل بین دروس عمومی و تخصصی، با حل تمرین مناسب به همراه مطالعه در زمانی که بیشترین تمرکز را دارید،‌ می‌توانید به موفقیت برسید.

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم

سومین اصل: توجه به میزان ساعات مطالعه

اگر از تابستان پایه دهم بخواهید خیلی تلاش کرده و زیادی درس بخوانید، در ماه‌‌های آخر کنکور خسته می‌شوید. برقراری تعادل در زمان مطالعه مهم‌ترین نکته‌ای است که باید رعایت کنید. مهم‌تر از میزان ساعات مطالعه، وجود نظم و پیوستگی در درس خواندن است. شما باید هر روز در یک ساعت مشخص به سراغ درس‌های خود رفته و در یک ساعت مشخص درس خواندن را به پایان برسانید و این فرآیند را به صورت منظم هر روز انجام دهید.

عادت به مطالعه خود به خود باعث افزایش انگیزه و در نهایت بالا رفتن ساعت مطالعه می‌شود. اما اگر عادت به پیوستگی در انجام کارها را نداشته نباشید،‌ افزایش ساعت مطالعه هیچ کمکی در موفقیت و پیشرفت شما نخواهد کرد. بنابراین بهتر است در ابتدا عادات صحیح مطالعه در هر روز را در خود پرورش داده و سپس به صورت تدریجی ساعات درس خواندن خود را افزایش دهید. مطالعه مقاله چگونه ساعات مطالعه را بالا ببریم در این زمینه به شما عزیزان پیشنهاد می‌شود.

چهارمین اصل: انعطاف‌پذیری در زمان نوشتن برنامه درسی

برای اینکه بتوانید در اجرای برنامه خود در تابستان موفق شوید،‌ باید زمان برای کارهای غیرقابل پیش‌بینی را نیز در جدول برنامه ریزی درسی در نظر بگیرید. برنامه شما باید تا حد زیادی قابل انعطاف باشد. به گونه‌ای که اگر کار یا فعالیتی خارج از درس خواندن برای شما تعریف شد، زمان برای جبران درس‌های عقب مانده خود داشته باشید.

اگر در کلاس‌های رفع اشکال نظیر کلاس معلم خصوصی شرکت می‌کنید، حتماً ساعت کلاس‌ها را در جدول برنامه‌ریزی وارد نمایید، زمان استراحت، تفریح،‌ سفری که در آینده نزدیک می‌خواهید بروید، کلاس‌های هنری و غیره را در نظر گرفته و با توجه به همه این عوامل، برنامه تابستانه خود را یادداشت کنید.

پنجمین اصل: موفقیت بالای برنامه‌ جمع‌بندی دهم و یازدهم در تابستان با کمک معلم خصوصی

اصل بعدی در زمان درس خواندن است. خیلی از مواقع برای یادگیری یک مبحث یا یک کتاب تلاش زیادی انجام می‌دهید، اما به دلیل عدم آموزش صحیح یا عدم درک مباحث پایه، نمی‌توانید آن مبحث را یاد بگیرید و و این عدم یادگیری، به یک موضوع فرسایشی و کلافه‌کننده تبدیل می‌شود. در این شرایط تلاش زیاد مانع یادگیری شما خواهد شد. بهتر است به عقب برگشته و از پایه‌ترین نکات آن مبحث شروع کنید.

برای آموزش کلیدی و اساسی مباحث پایه می‌توانید از کلاس معلم خصوصی استفاده کنید. معلم خصوصی می‌تواند در سریع‌ترین زمان ممکن همه اشکالات پایه‌ای شما رفع کند و با روش تدریس مناسب خود، مطالب جدید را به خوبی برای شما آموزش دهد. با معلم خصوصی از مباحث بی‌اهمیت رد می‌شوید، به مباحث و نکات تست‌خیز کتاب شناخت پیدا کرده و راه‌حل صحیح جواب سوالات را یاد می‌گیرید. بنابراین فرصت سه ماه تابستان برای جمع‌بندی دروس پایه دهم و یازدهم، با شرکت در کلاس تدریس خصوصی به هدر نمی‌رود.

درخواست معلم خصوصی از طریق سامانه تدریس خصوصی استادبانک

برای ثبت درخواست معلم می‌توانید به سامانه معلم خصوصی استادبانک مراجعه کنید. مدرسین تدریس خصوصی استادبانک رزومه کامل و شفافی از دوران تدریس خود در مدارس و آموزشگاه‌های برتر کشور دارند. این کیفیت بالای تدریس را می‌توانید در رزومه هر استاد،‌ در بخش نظرات شاگردان او و همچنین میزان ساعات تدریس خصوصی‌اش در پروفایل ایشان مشاهده کنید. همچنین اگر تمایل به ثبت درخواست تلفنی یا مشاوره به صورت تلفنی داشتید،‌ شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ می‌تواند نقطه ارتباط شما با کارشناسان و مشاورین مرکز تماس استادبانک باشد.