برنامه ریزی درسی استادبانک

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم ریاضی + نکات مهم جمع‌بندی دهم و یازدهم در تابستان

ملیحه فراهانی نویسنده
844 0
22 خرداد 1401
برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم ریاضی

برنامه‌ریزی درسی همواره بهترین روش برای مطالعه دروس در هر مقطع و در هر زمانی بوده است. به خصوص در فصل تابستان برای جمع‌بندی دروس پایه دهم و آمادگی برای ورود به پایه یازدهم،‌ دانش‌آموز نیاز به یک نظم و روال مشخصی برای درس خواندن دارد، می‌تواند با برنامه‌ ریزی درسی این فرصت را برای خود فراهم کند. به دلیل اهمیت برنامه‌ریزی برای مطالعه، در این محتوا به صورت مشخص می‌خواهیم راجع به رعایت نکات برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به ریاضی و ایجاد آمادگی برای ورود به سال یازدهم صحبت کنیم. اینکه دانش‌آموزان پایه دهم ریاضی باید در تابستان چگونه برنامه‌ریزی درسی کنند و چطور درس بخوانند؟ با مطالعه این محتوا متوجه خواهید شد که برنامه‌ریزی برای جمع‌بندی دهم و یازدهم در تابستان به چه صورت بوده و شامل چه نکاتی است.

مهم‌ترین اصول برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم ریاضی

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم ریاضی نیاز به یک سری اصول و قوانین مشخص و معینی دارد. یعنی اگر قرار باشد بدون رعایت این اصول مهم، برنامه‌ریزی کرده و درس بخوانید، فرصت طلایی سه ماهه تابستان دهم به یازدهم را به راحتی از دست می‌دهید. بنابراین با دقت به نکات زیر سعی کنید که بهترین برنامه‌ریزی برای تابستان دهم ریاضی را برای خود آماده کنید.

۱. برای یک شروع حرفه‌ای، از مشاور تحصیلی کمک بگیرید

درس خواندن برای کنکور نیاز به آگاهی دارد. آگاهی در زمینه نحوه برنامه‌ریزی تحصیلی، آگاهی در بحث مدیریت زمان و استفاده مناسب از فرصت‌ها و آگاهی از نحوه درس خواندن،‌ مهم‌ترین مواردی است که باید به آن دقت کنید. برای کنکوری درس خواندن باید به صورت حرفه‌ای برنامه‌ریزی کرده و به صورت حرفه‌ای‌تر درس بخوانید. برای اینکه در چرخه درست درس خواندن برای کنکور قرار بگیرید،‌ استفاده از کمک مشاور تحصیلی برای کنکور می‌تواند اولین و مهم‌ترین قدم شما برای یک شروع هدفمند باشد. مشاور تحصیلی با تمام اطلاعاتی که در طول سال‌های برگزاری کنکور کسب کرده است، تمام نکات مربوط به برنامه‌ریزی برای کنکور را می‌داند،‌ با علم به قوانین، تبصره‌ها و نکات ریز برگزاری آزمون و نحوه قبولی در رشته‌ها به شما مشاوره می‌دهد و با توجه به میزان علاقه شما در هر رشته و نکاتی که برای قبولی در آن رشته نیاز است بدانید، جدول برنامه‌ریزی درسی دهم ریاضی و برنامه‌ریزی برای تابستان یازدهم شما را تدوین می‌کند.

۲. رعایت سه نکته کلیدی در زمان برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم ریاضی

اگر می‌‌خواهید به صورت حرفه‌ای در تابستان دهم به یازدهم شروع به جمع‌بندی دروس دهم کرده و آمادگی‌تان را برای ورود به پایه یازدهم بالا ببرید، باید این سه نکته کلیدی را در زمان نوشتن برنامه رعایت کنید.

اولین و مهم‌ترین نکته: شخصی سازی کردن جدول برنامه‌ریزی

جدول برنامه‌ریزی درسی شما باید مختص خود شما و توانایی‌هایتان باشد. به هیچ عنوان از روی برنامه شخص دیگری استفاده نکنید. شما باید براساس توانایی و ظرفیت مطالعاتی خود و همچنین سبگ زندگی‌تان که به طور مثال چقدر زمان برای مسافرت و تفریح در تابستان می‌گذرانید، جدول برنامه‌ریزی درسی و ساعات آن را پر کنید. چه در پایه دهم و چه در پایه یازدهم و سال‌های بعدش شما نیاز دارید این اصل مهم و اساسی را در برنامه خود رعایت کنید. مطالعه برنامه‌ ریزی درسی یازدهم در این بخش به شما پیشنهاد می‌شود تا به بخشی از نکات مهم برنامه‌ریزی پی ببرید.

دومین نکته کلیدی: تعیین اهداف ریز در زمان پر کردن جدول برنامه‌ریزی درسی

اگر در تابستان هدف مشخصی برای مطالعه دروس خود نداشته باشید، به هیچ عنوان نمی‌توانید بهترین استفاده را از زمان خود ببرید. برای این کار لازم است که اهداف کلی و نهایی خود را به اهداف ریز تقسیم کنید. به طور مثال به جای هدف کلی جمع‌بندی و مرور دروس پایه دهم، می‌توانید  این هدف را به چند هدف کوچکتر اما با جزئیات بیشتر مانند مطالعه سه درس فیزیک، ریاضی و شیمی دهم به طور کامل، حل تست‌های طبقه‌بندی و تکمیل دفتر جزوات این سه درس مهم تقسیم کنید. هر چه هدف خود را دقیق‌تر و با جزئیات بیشتر وارد کنید، بهتر می‌دانید که در تابستان می‌خواهید چه برنامه‌ای بریزید.

برخی از دانش‌آموزان هدف‌شان رفع‌ اشکال و تمرکز روی مباحثی است که در آن مشکل دارند. بنابراین با در نظر گرفتن این هدف، برنامه را نوشته و طبیعتاً برای رفع اشکال، شرکت در کلاس‌های تقویتی و رفع اشکال یا برای مثال گرفتن معلم خصوصی یازدهم ریاضی یا پایه دهم را نیز در برنامه خود اضافه می‌کنند. بنابراین تعیین اهداف جزئی‌تر در تابستان،‌ مشخص‌کننده مسیر شما برای برنامه‌ریزی و درس خواندن است.

لینک دسترسی به معلم خصوصی یازدهم ریاضی با هدف رفع اشکال در سه ماه تابستان

سومین نکته: رعایت بحث مدیریت زمان با پر کردن جدول ساعات برنامه‌ریزی درسی

نکته سوم رعایت اصل مدیریت زمان است. قطعاً مطالعه مقاله مدیریت زمان برای درس خواندن بسیار نکات بسیار مهمی را به شما آموزش می‌هد. یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید با کمک آن، زمان خود را به شکل بهینه مدیریت کنید،‌ پر کردن جدول ساعات برنامه‌ریزی درسی است. اگر می‌خواهید درس بخوانید باید بدانید در یک روز چه درس‌هایی بخوانید و از آن مهم‌تر برای هر درس چند ساعت وقت بگذارید.

همچنین قانون مهم مدیریت زمان، مشخص کردن زمان دقیق مطالعه هر درس است. برای مثال صبح بین ساعت ۹ تا ۱۰:۳۰ زمان برای مطالعه درس ریاضی و سپس ۱۰:۴۵ تا ۱۱:۴۵ زمان برای حل سوالات و تست‌های ریاضی است. همین روال را تا شب یا تا هر زمانی که ظرفیت برای درس خواندن دارید، برای درس دیگر نیز مشخص کنید. پر کردن دقیق ساعت مطالعه، علاوه بر اینکه باعث مطالعه هدفمند شما می‌شود، به شما کمک می‌کند تمرکز‌ خود را برای پیش‌بردن به موقع برنامه درسی روزانه‌تان نیز بالا ببرید.

۳. چگونه دروس را جمع‌بندی کنیم؟ رعایت اصول مطالعه در تابستان دهم به یازدهم ریاضی

بعد از برنامه‌ریزی درسی تابستان دهم به یازدهم ریاضی، نوبت به مطالعه اصولی و هدفمند دروس پایه دهم ریاضی و همچنین پایه یازدهم می‌رسد. بعد از برنامه‌ریزی برای جمع‌بندی دهم در تابستان، بهتر اصول مطالعه و نحوه جمع‌بندی در این فصل را نیز بدانید. نکات زیر به شما کمک می‌کند تا بهتر بدانید برای جمع‌بندی باید چه اصولی را رعایت نمایید:

نکته اول در زمان جمع‌بندی: توجه روی نقاط ضعف و نقاط قوت به صورت همزمان

در تابستان پایه دهم به یازدهم می‌توانید با کمک روش مطالعه اصولی، روی نقاط ضعف و وقت خود همزمان کار کنید. اشتباهی که خیلی از دانش‌آموزان انجام می‌دهند این است که به صورت تک بعدی عمل کرده و تنها روی یک بخش از فرآیند درس خواندن کار می‌کنند. یا روی نقاط ضعف خود تمرکز کرده و یا تنها با حل تست و تمرین‌های زیاد نقاط قوت خود را تقویت می‌کنند. در تابستان دهم شما فرصت کافی دارید که بخش زیادی از زمان خود را صرف شرکت در کلاس‌های رفع اشکال برای برطرف‌کردن نقاط ضعف‌تان کنید و همزمان با حل تست و مرور بیشتر، نقاط قوت درس‌های خود را نیز حفظ کرده و حتی سطح خود را بالاتر ببرید.

نکته دوم برای جمع‌بندی دهم و یازدهم در تابستان: افزایش اصولی ساعات مطالعه

چگونه ساعات مطالعه خود را افزایش دهیم؟ این سوالی است که خیلی از دانش‌آموزان کنکوری می‌پرسند. تابستان بهترین زمان برای افزایش ساعات مطالعه است. اما برای شروع نباید به هیچ عنوان برنامه درسی را برای خود سنگین نوشت. در ابتدا بهتر است میزان ساعات مطالعه خود همانند دوران مدرسه متناسب توانایی و ظرفیت شما باشد. به طور مثال اگر دوران مدرسه عادت به روزی ۳ الی ۴ ساعت مطالعه را داشتید، پس این میزان را برای شروع در تابستان رعایت کنید. اولین نکته در زمان درس خواندن، رعایت نظم و پیوستگی برای مطالعه است. به مرور که در تابستان نیز عادت به مطالعه پیدا کردید،‌ می‌توانید یک ساعت بیشتر درس خوانده و به روزی ۵ ساعت برسانید. به هیچ عنوان در تابستان خود را خسته نکنید و علاوه بر درس خواندن،‌ تایم برای تفریح و استراحت خود نیز در نظر بگیرید. مطالعه چگونه ساعات مطالعه خود را افزایش دهیم می‌تواند به شما در این زمینه نکات بسیار خوبی را آموزش دهد.

نکته سوم: مطالعه دروس در زمانی که بیشترین تمرکز را دارید!

برای اینکه در تابستان بیشترین استفاده را از مطالعه خود ببرید، حتماً در زمانی مطالعه را شروع کنید که بیشترین تمرکز و کارایی را دارید. خیلی از دانش‌آموزان در صبح در بالاترین حد تمرکز و آمادگی برای درس خواندن هستند. زیرا به اندازه کافی استراحت کرده و با خوردن یک صبحانه مفصل انرژی بالایی برای درس خواندن دارند. اما برخی دیگر به دلیل آرامشی که شب‌ها در خانه ایجاد می‌شود، برای درس خواندن آماده می‌شوند، زیرا اعتقاد دارند آرامش و سکوت شب بهترین زمان برای تمرکز کردن روی دروس است. ما به شما می‌گوییم در ابتدا مقاله درس خواندن در شب بهتر است یا در روز را مطالعه کنید و سپس باتوجه به روحیات خود، بهترین زمان برای درس خواندن خود را مشخص کنید.

جمع‌بندی دروس پایه دهم به یازدهم ریاضی را با کمک اساتید استادبانک انجام دهید!

تابستان بهترین فرصت برای جمع‌بندی و مطالعه دروس پایه دهم به یازدهم است. منتها گاهی دانش‌آموز با همه تلاشی که در نوشتن برنامه‌ریزی برای تابستان و مطالعه می‌کند، به دلیل اشکالات فراوانی که در دروس خود دارد،‌ نمی‌تواند برنامه درسی خود را به خوبی پیش ببرد و به عبارتی از برنامه عقب می‌افتد. در این مواقع ما به دانش‌‌آموزان عزیز توصیه می‌کنیم که به جای تلاش بیشتر برای خسته کردن خود،‌ از کلاس‌های بهینه معلم خصوصی استفاده کنند.

با کمک معلم خصوصی می‌‌توان در سه ماه تابستان تمام دروس پایه دهم خود را رفع اشکال کرد، روی نقاط ضعف وقت گذاشت و با آموزش و تمرین‌های اصولی آن‌ها را به نقاط قوت تبدیل کرد. بنابراین با کمک معلم خصوصی استادبانک علاوه بر رفع اشکال، می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن یک جمع‌بندی کامل از نکات مهم دروس پایه دهم خود داشته باشید و با آمادگی بالا به پایه یازدهم وارد شوید. با هدف یادگیری بهینه در تابستان و جهت ثبت درخواست معلم خصوصی یا مشاوره در این زمینه و سایر خدمات آموزشی استادبانک می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.

در زمان نوشتن برنامه‌ریزی درسی باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

سه اصل کلیدی در زمان نوشتن برنامه‌ریزی درسی برای تابستان باید رعایت شود:

۱. برنامه درسی مختص خود دانش‌آموز باشد.

۲. برنامه درسی باید شامل اهداف ریز برای مشخص شدن مسیر مطالعه باشد.

۳. با پر کردن ساعات جدول برنامه‌ریزی درسی، بحث مدیریت زمان نیز رعایت شده باشد.

چگونه دروس را در تابستان جمع‌بندی کنیم؟

۱. از یک مشاور آگاه برای نوشتن برنامه جمع‌بندی دروس در تابستان استفاده کنید.

۲. علاوه بر تمرکز روی نقاط وقت، روی نقاط ضعف خود نیز تمرکز کنید و برای تقویت نقاط ضعف از کلاس‌های رفع اشکال نظیر شرکت در کلاس معلم خصوصی استفاده کنید.

۳. ساعات مطالعه را در تابستان به مرور زیاد کرده و در زمانی درس بخوانید که بیشترین تمرکز را دارید.

۴. نسبت مطالعه دروس تخصصی به عمومی را رعایت کرده و بیشتر روی‌ درس‌هایی وقت بگذارید که در کنکور از ضریب بالایی برخوردارند.