برنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانکبرنامه ریزی درسی متوسطه دوم استادبانک

برنامه‌ریزی تابستان دهم به یازدهم انسانی + مهم‌ترین نکات نوشتن برنامه درسی تابستان

ملیحه فراهانی نویسنده
3235 0
17 خرداد 1401
برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم انسانی

بهترین زمان برای مطالعه و جمع‌بندی دروس پایه دهم رشته انسانی، در تابستان دهم به یازدهم است. در واقع تابستان فرصت مناسبی برای دانش‌آموزانی است که می‌خواهند قبل از ورود به سال جدید، تمام دروس پایه دهم انسانی خود را مرور کنند. بهترین برنامه‌ ریزی درسی را برای مرور درس‌های خود نوشته و طبق آن در سه ماه تابستان، بتوانند یک جمع‌بندی کامل از درس‌های حفظی و مفهومی خود داشته باشند. اما برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم کمی متفاوت از سایر برنامه‌ریزی‌های درسی است.

در تابستان یازدهم نیز حتی شکل برنامه‌ریزی درسی و درس خواندن متفاوت از تابستان دهم است. بنابراین برای اینکه بدانید چطور از تابستان دهم به یازدهم خود حداکثر استفاده را ببرید و بهترین برنامه‌ریزی درسی را برای جمع‌بندی دروس پایه دهم انسانی داشته باشید، این محتوا به شما پیشنهاد می‌شود.

جمع‌بندی دهم به یازدهم انسانی با کمک مشاور تحصیلی

دانش‌آموزی که می‌خواهد در تابستان پایه دهم برای کنکور درس بخواند، نیاز دارد که بخش زیادی از فرصت‌هایی که به بازی و سایر سرگرمی‌های تابستانه خود اختصاص می‌دهد را کم کند و بیشتر زمان خود را صرف درس خواندن و آمادگی برای ورود به پایه یازدهم نماید. بنابراین برای رسیدن به این آمادگی و استفاده حداکثری از زمان خود در تابستان، در وهله اول باید از یک مشاور آگاه و باتجربه مشورت بگیرید.مشاوره تحصیلی استادبانک

با کمک مشاور تمام نواقص و ضعف‌های احتمالی برنامه خود را رفع کرده و از فرصت طلایی تابستان دهم بهترین استفاده را ببرد. اما کمک از مشاور تحصیلی اولین قدم برای داشتن یک برنامه‌ درسی است. برای اینکه شما بتوانید یک برنامه‌ریزی درسی کامل داشته باشید،‌ باید نکات زیر را در قدم‌های بعدی‌تان رعایت کنید.

اصول برنامه‌ریزی درسی را رعایت کنید

برای اینکه بهترین جمع‌بندی دهم و یازدهم انسانی را داشته باشید، لازم است که در زمان نوشتن برنامه به یک سری از نکات بسیار مهم توجه نمایید. قبل از مطالعه این نکات مهم، بهتر است صفحه استادبانک یازدهم را دنبال کنید که تمام نکات و اصول مهم برنامه‌ریزی درسی، آمادگی برای امتحانات و کنکور،‌ نمونه سوالات و هر آنچه که در این بخش به آن نیاز دارید، را می‌توانید در دسترس داشته باشید.

۱.برنامه مختص به شما و ظرفیت‌تان برای درس خواندن باشد

یکی از مهم‌ترین اصول برنامه‌ریزی، توجه به توانایی‌های خود در زمان نوشتن برنامه است. به خصوص در تابستان که زمان استراحت و تفریح است، باید برنامه‌ای بنویسید که متناسب با ظرفیت درس‌خواندن‌تان باشد. در تابستان پایه دهم، بحث زمان از اهمیت کمتری برخوردار است. یعنی لازم نیست که شما روزی ۷ یا ۸ ساعت درس بخوانید.

فقط کافی است بهترین استفاده را از تابستان خود برای مرور و جمع‌‌بندی دروس دهم انسانی کنید. بنابراین برای اینکه سه ماه تابستان را درس بخوانید، برنامه درسی‌ نوشته شده باید مختص به خود شما و متناسب با میزان ظرفیت‌تان برای درس خواندن باشد. برای اینکه بدانید بهترین برنامه‌درسی چه شکلی است، می‌توانید از مقاله بهترین نرم افزار برنامه ریزی درسی استفاده کنید.

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم انسانی

۲. اولویت‌بندی‌ در زمان نوشتن برنامه رعایت شود!

هر دانش‌آموزی برای مطالعه در تابستان اهداف متفاوتی دارد، برخی از دانش‌آموزان به دلیل اشکالاتی که در دروس خود مثل عربی دهم انسانی یا ریاضی دهم دارند، برای تابستان کلاس‌ رفع اشکال و رفع کردن این نقاط ضعف را در اولویت برنامه‌ریزی درسی قرار می‌دهند. اما بعضی دیگر تمایل داشته تا قبل از ورود به سال یازدهم، تمام درس‌های حفظی دروس پایه دهم را بخوانند، زیرا فکر می‌کنند که در سال یازدهم شاید فرصت مرور درس‌‌هایی مثل تاریخ دهم یا فلسفه و منطق دهم انسانی را نداشته باشند.

در هر صورت اولویت و هدف خود را از مطالعه در تابستان مشخص کنید. اگر هدف شما رفع اشکال در تابستان است، پس زمانی را برای شرکت در کلاس‌هایی نظیر کلاس معلم خصوصی در نظر بگیرید یا شاید لازم باشد به سال‌های قبل‌تر برگشته و درسی مانند ریاضی را به صورت بنیادی‌تر مطالعه کنید.

اما اگر هدف شما مرور دروس دهم انسانی برای کنکور باشد، بهتر است باتوجه به اهمیت و ضرایب دروس دهم، برای مطالعه، تمرین و تست‌زنی همه درس‌ها برنامه‌ریزی کنید. بنابراین برای اینکه بتوانید استفاده حداکثری از تابستان خود داشته باشید، باید هدف و اولویت‌تان از درس خواندن در تابستان را مشخص نمایید.

لینک دسترسی به معلم خصوصی برای جمع بندی دروس دهم انسانی

۳. نوشتن جزئیات در زمان نوشتن برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم انسانی فراموش نشود!

در تابستان چون ممکن سرگرم برنامه‌های تفریحی و مسافرتی زیادی باشید،‌ اگر برنامه را با جزئیات وارد نکنید، علاوه بر اینکه زمان‌های مفید خود را هدر می‌دهید، برای مطالعه نیز سردرگم می‌شوید. یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از این اشتباهات، نوشتن جزئیات دفتر برنامه‌ریزی است. برای مثال در دفتر برنامه‌ریزی درسی خود مشخص کنید که چندساعت باید درس بخوانید، این مطالعه شامل چه کتاب‌ها و فصل‌هایی از آن می‌شود، چه تعداد سوال ( تشریحی و تستی) حل خواهید کرد؟

اگر برنامه درسی خود را با ریز جزئیات بنویسید، زمان‌های خالی برنامه‌ مشخص خواهد شد و می‌توانید در این زمان‌های اضافه نیز برای سفر، تفریح یا شرکت در کلاس‌های هنری و غیره برنامه‌ریزی کنید. مطالعه مقاله در تابستان دهم چه کنیم؟ بهترین پیشنهاد برای یادگیری نکاتی است که باید در تابستان بدانید.

چگونه دروس پایه دهم انسانی را جمع‌بندی کنیم؟

برای جمع‌بندی دروس پایه دهم انسانی بهتر است به تفکیک راجع به هر بخش جمع‌بندی صحبت کنیم. اولین بخش برای جمع‌بندی و مرور، تمرکز روی نقاط ضعف در هر درس است، در مرحله دوم باید در زمان مرور و جمع‌بندی به اهمیت هر درس در سال بعد و پیش‌نیاز پایه یازدهم توجه شود. مرحله سوم تکنیک و اصولی است که باید برای مطالعه دروس رعایت شود تا بتوان حداکثر استفاده را از زمان و فرصت طلایی سه ماهه تابستان کرد.

۱. تمرکز روی دروس مشکل‌دار و سخت انسانی

در مرحله اول جمع‌بندی دروس پایه دهم انسانی، تابستان بهترین فرصت برای رفع اشکال است. بهترین فرصت برای اینکه بتوانید روی نقاط ضعف‌تان کار کنید. هر درسی از دروس انسانی را که به مشکل اساسی در مطالعه و یادگیری آن برخورد کرده‌اید، بهتر است در تابستان به طور ویژه برایش برنامه‌ریزی کنید. می‌توانید از کلاس‌های رفع اشکال برای یادگیری سریع استفاده نمایید.

در این مرحله برای شروع باید ابتدا تمام کتاب‌های پایه دهم انسانی را جمع‌‌آوری کرده و نگاهی خیلی سریع بر تمام فصل‌های درس‌های سخت داشته باشید. قطعاً با ورق زدن کتب، یادتان می‌آید که در کدام یک از مباحث مشکل دارید، در جدول برنامه‌ریزی درسی خود این مباحث را یادداشت کنید که اولویت اول‌تان برای مطالعه از طریق رفع اشکال باشد.

اگر به هر دلیلی برای رفع نقاط ضعف خود وقت نگذارید،‌علاوه بر اینکه خیلی از مباحث پایه یازدهم را به دلیل مرتبط بودن با دهم، درک نخواهید کرد، تقریباً نیمی از سوالات کنکور را که از دروس پایه طراحی می‌شود نیز، از دست خواهید داد. مطالعه مقاله برنامه‌ ریزی درسی کنکوری در این زمینه که چطور برای مطالعه در زمان کنکور برنامه‌ریزی کنید، به شما دانش‌آموزان عزیز پیشنهاد می‌شود.

۲. شناسایی درس‌های کلیدی دهم انسانی و روش مطالعه آن‌ها

در بخش مطالعه درس‌های کلیدی برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از تابستان خود ببرید، چند درس مهم و کلیدی پایه دهم انسانی را که به عنوان درس‌های مرجع که پیش‌نیاز مباحث یازدهم انسانی است، باید شناسایی کنید. سه درس فلسفه و منطق، عربی اختصاصی و ریاضی اختصاصی و اقتصاد، دروسی هستند که شما باید در تابستان اولویت مطالعه خود قرار دهید. این دروس در کنکور انسانی ضریب بالایی دارند و می‌توانند برای قبولی در رشته مورد نظر‌تان، تعیین کننده باشند.

در تابستان اقتصاد را چطور جمع‌بندی کنیم؟

برای مطالعه درس اقتصاد، تنها به دو منبع کتاب درسی اقتصاد دهم و کتاب تست طبقه‌بندی شده نظیر گاج نیاز دارید. در ابتدا هر فصل را به طور کامل و دقیق بخوانید، تمام نکات مهم و سوال‌خیزش را شناسایی و هایلایت کنید و سپس به سراغ سوالات تستی هر فصل رفته و تست‌هایش را حل نمایید.

بعد از حل هر تست، به سراغ جواب سوال رفته و مراحل حل سوال را به صورت کامل‌تر یاد بگیرید. این روند را تا پایان کتاب و رسیدن به تسلط کامل بر مباحث و همچنین تکمیل جزوه درس اقتصاد انجام دهید. برای مرور‌های بعدی فقط کافیست به نکات هایلایت شده کتاب و جزوه خود مراجعه کرده و سوالات تستی دوره‌های مختلف کنکور را حل کنید.

با عربی دهم انسانی در تابستان چه کنیم؟

در درس عربی دانش‌آموزان دو دسته هستند، یا عربی را خیلی کامل مسلط هستند که تنها توصیه ما به این عزیزان مرور قواعد عربی دهم به همراه حل سوالات تستی است. دسته دوم، دانش‌آموزانی که درس عربی را به هیچ عنوان بلد نیستند. اگر در دسته دوم قرار دارید،‌ برای تمرین  به سراغ سوالات تستی نروید. بهتر است در ابتدا از پایه‌ترین و ابتدایی‌ترین مباحث عربی شروع به خواندن کنید. ظرف مدت دو هفته تمام مباحث پایه عربی را با تمرین زیاد یاد بگیرید و سپس به سراغ کتاب عربی پایه خود رفته و بار دیگر از ابتدای کتاب به طور کامل مباحث را با تمرین زیاد بخوانید.

اگر به صورت اصولی برای مطالعه عربی برنامه‌ریزی کنید، در یک ماه اول تابستان، به تمام قواعد و مباحث این کتاب تسلط پیدا خواهید کرد. بعد از مطالعه با تمرین زیاد، به سراغ سوالات تشریحی دوره‌های مختلف امتحانی رفته و قبل از شروع به حل سوالات تستی، تسلط خود را در حل سوالات تشریحی بالا ببرید. البته اینجا یک راه میانبری هم به اسم معلم خصوصی عربی است که می‌تواند در کمترین زمان مباحث پایه را درس دهد، رفع اشکال کند و برای جزوه عربی دهم، گلچینی از بهترین نکات کنکوری را جمع‌آوری نماید.

دسترسی به لینک بهترین معلم خصوصی عربی دهم انسانی

چگونه ریاضی دهم انسانی را یاد بگیریم؟

اکثر دانش‌آموزان رشته انسانی در درس ریاضی ضعیف هستند و چندان برای درصد گرفتن در این درس حساب باز نکرده‌اند. بهتر است برای موفقیت در کنکور انسانی، این تفکر اشتباه را کنار بگذارید و برای درس ریاضی نیز همانند اقتصاد سرمایه‌گذاری کنید. به خصوص اگر تمایل دارید در رشته‌های حسابداری،‌ اقتصاد و مدیریت‌ها قبول شوید، باید به همان اندازه عربی و یا ادبیات اختصاصی برای این درس برنامه ریزی کنید.

شما زمانی می‌توانید به سوالات بخش ریاضی کنکور انسانی پاسخ دهید، که تمام مباحث پایه ریاضی را بلد باشید. در تابستان بهترین فرصت برای مرور پایه‌ای ریاضی است. پس این فرصت را قدر دانسته و یک بار برای همیشه با مطالعه اصولی و درک مباحث پایه ریاضی،‌ مشکل‌تان را با این درس از بین ببرید.  روش مطالعه درس ریاضی همانند درس عربی است. ابتدا مباحث پایه کتاب را خوانده و سپس به سراغ حل سوالات تشریحی هر مبحث بروید. این روند را به صورت فصل به فصل جلو برده و مطالعه خود را تکمیل نمایید. مطالعه مقاله روش‌ های یادگیری سریع‌ تر ریاضی در این بخش پیشنهاد می‌شود.

۳. استفاده از تکنیک خلاصه‌برداری و کد‌گذاری

استفاده از تکنیک خلاصه‌برداری و کد‌گذاری بهترین روش برای جمع‌بندی دروس حفظی رشته انسانی است. یعنی برای اینکه یک‌بار کامل درس بخوانید و برای مرور‌های بعدی با کمترین زمان و وقت، تمام نکات مهم و اساسی کتاب را برای همیشه در ذهن‌تان تثبیت کرده، کافی است از تکنیک خلاصه‌برداری و کدگذاری استفاد نمایید. بنابراین بهتر است برای شروع مطالعه، ابتدا کتاب خود را از ابتدا با تمام توضیحات مهم و غیر مهم آن بخوانید. با همان یک‌بار خواندن، با روش هایلایت کردن نکات مهم، خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری، مسیر را برای خود ساده خواهید کرد.

اگر در تابستان به صورت اصولی درس خوانده و از تکنیک‌های خلاصه‌برداری و کدگذاری برای مباحث حفظی کتب انسانی استفاده کنید، در پایه یازدهم که حجم درس‌ها بیشتر شده و زمان کافی برای مرور مباحث قبلی را ندارید، تنها کافیست به سراغ یادداشت‌های خود بروید. برای استفاده از این روش و همچنین استفاده بهینه از زمان خود، مطالعه مقاله مدیریت زمان برای درس خواندن پیشنهاد می‌شود.

بزرگترین اشتباه را در تابستان انجام ندهید!

در تابستان دهم شما فرصت کافی هم برای مرور و جمع‌بندی دروس پایه دهم انسانی دارید و هم وقت استراحت و تفریح، بنابراین به هیچ عنوان خودتان را خسته و دل‌زده نکنید. لازم نیست ساعات مطالعه خود را به ده ساعت در روز برسانید. البته اگر در طول سال تحصیلی عادت به مطالعه زیاد داشتید، پس می‌توانید در تابستان نیز به همان مقدار یا کمی بیشتر درس بخوانید. ولی اگر دانش‌آموزی هستید که در زمان مدرسه،‌ تنها روزی دو الی سه ساعت درس می‌خواندید، افزایش سریع و زیاد ساعات مطالعه در تابستان برای شما نتیجه موثر و مفیدی ندارد.

بنابراین به جای افزایش ناگهانی ساعات مطالعه که متناسب با ظرفیت درس خواندن‌تان نیست، پیوسته و بهینه درس خواندن را تمرین کنید.

اگر می‌خواهید ساعات مطالعه را بالا ببرید،‌ بهتر است مقاله چگونه ساعات مطالعه خود را بالا ببریم را با دقت مطالعه کنید.

برنامه‌ریزی برای تابستان دهم به یازدهم انسانی

استادبانک در کنار شما برای مرور و جمع‌بندی دروس ضعیف

 می‌توانید با کمک اساتید تدریس خصوصی استادبانک، آمادگی خود را برای ورود به مقطع یازدهم انسانی، بالا ببرید. برای رفع اشکال دروس پایه دهم و یا جمع‌بندی مهم‌ترین پیش‌نیاز‌های دروس پایه دهم انسانی، می‌توانید از اساتید حرفه‌ای در تدریس استفاده کنید. با این انتخاب، کیفیت و کمیت در یادگیری و جمع‌بندی دروس را باهم تجربه خواهید کرد. در واقع با کمک اساتید تدریس خصوصی استادبانک، علاوه بر یادگیری باکیفیت دروس،‌ در سریع‌ترین زمان نیز به نتیجه رسیده و تمام کتاب‌های پایه دهم را جمع‌بندی می‌کنید.

بنابراین برای شرکت در کلاس‌های تدریس خصوصی وارد سایت استادبانک شوید و استاد مورد نظر خود را جستجو کنید یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ جهت راهنمایی و ثبت درخواست معل خصوصی خود تماس بگیرید. مشاوره تحصیلی استادبانک

بهترین برنامه‌ریزی تابستان دهم به یازدهم باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

از مهم‌ترین ویژگی‌های یک برنامه جامع برای تابستان این موارد است:

۱. مختص خود دانش‌آموز باشد

۲. تمام نقاط ضعف و قوت او را پوشش دهد.

۳. ساعات کلاس رفع اشکال و شرکت در کلاس معلم خصوصی مشخص باشد.

۴. متناسب با توان و ظرفیت مطالعاتی دانش‌آموز در فصل تابستان باشد

بهترین روش برای جمع‌بندی دروس پایه دهم انسانی در تابستان کدام است؟

استفاده از تکنیک خلاصه‌برداری و کدگذاری نه تنها در تابستان، بلکه در سال تحصیلی نیز تنها روش تاثیر‌گذار برای مطالعه دروس است. در کنار این روش، باید دانش‌آموزان به دروس اشکال‌دار خود، پیش‌نیازهای پایه یازدهم و همچنین ضرایب هر درس در کنکور دقت کنند.