بودجه بندی کنکور تجربیکنکور تجربی 1402 استادبانکمنابع کنکور تجربی

دروس تخصصی رشته تجربی کنکور ۱۴۰۲ + ضرایب و بودجه بندی کنکور تجربی

5584 0
22 شهریور 1401
دروس تخصصی رشته تجربی کنکور ۱۴۰۲ + ضرایب و بودجه بندی کنکور تجربی

دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 سرنوشت تحصیلی داوطلبین این رشته را تعیین می‌کنند. درس‌هایی که بعد از حذف دروس عمومی از کنکور 1402، نقش پرنگ‌تر و حیاتی‌تری در نتیجه‌ی نهایی این آزمون مهم دارند. اما دروس تخصصی کنکور تجربی را چه درس‌های تشکیل می‌دهند؟ پاسخ این سوال به جزئیات مختلفی می‌رسد که هرکدام به نحوی روی عملکرد دانش‌آموز تاثیر دارند. دانش‌آموز برای موفقیت در کنکور تجربی تلاش‌ بسیاری انجام می‌دهد. داشتن برنامه‌ریزی‌ درسی، شرکت در جلسات تدریس خصوصی کنکور، کمک گرفتن از منابع کمک آموزشی مختلف و مراجعه به مشاوره تحصیلی بخشی از اقدامات و انتخاب‌های داوطلبین در این مسیر طولانی است.

شناخت دروس تخصصی کنکور تجربی باید قبل از همه‌ی این تصمیمات صورت بگیرد. وقتی دانش‌آموز بداند با چه دروس و مباحث روبه‌رو است، بسیار بهتر و دقیق‌تر برنامه‌ریزی درسی کنکور خود را تعیین می‌کند و چشم‌انداز روشن‌تری در پیش دارد. مجله‌ی استادبانک در این مقاله، ابتدا دروس تخصصی تجربی کنکور 1402 را همراه با ضرایب آن‌ها شرح داده و در گام بعد جدول بودجه‌بندی کنکور تجربی را برای هر یک از این درس‌ها برای شما آماده کرده است.مشاوره کنکور استادبانک

یادگیری دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 با برترین اساتید تدریس خصوصی کنکور

رشته‌ی تجربی، رقابتی‌ترین رشته نظری کنکور سراسری است که رقابت در آن برای قبولی در چند رشته‌ی خاص – به خصوصی زیرشاخه‌های پزشکی – بسیار فشرده است. علوم تجربی را چند درس سخت تشکیل می‌دهند که از نظر مفهومی و نوع مباحث درسی، متنوع و گسترده هستند. مطالب حل‌کردنی، تعاریف، نظریه‌های علمی، فرمول‌ها، ساختارها، فرضیه‌ و قضایا و حتی اشکال مختلف، کار دانش‌آموز رشته تجربی را دشوار می‌کنند.

مسئله‌ی مهم یادگیری عمیق و اصولی این دروس است تا داوطلب به درستی مباحث را درک کند. در غیر این صورت موفقیت در کنکور تجربی، غیر ممکن به نظر می‌رسد. دانش‌آموز نیاز به همراهی معلمی باتجربه و کاربلد دارد. معلمی که علاوه بر آموزش اصولی دروس تخصصی رشته تجربی کنکور از نظر صرفه‌جویی در زمان نیز به داوطلب کمک کند. در هر صورت زمان، عنصر محدود در سال کنکور است که باید نسبت به برنامه‌ریزی و استفاده از آن حساس بود.

معلم خصوصی کنکور تجربی، بهترین راه‌حل دانش‌آموزان برای خلاصی از همه‌ی این دغدغه‌ها است. معلم در مدت زمان مناسب فرآیند آموزش را اجرا می‌کند، اشکالات شاگردش را می‌گیرد و در صورت نیاز نسبت به افت تحصیلی یا مشکلات جدی‌تر او واکنش نشان می‌دهد. سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، جمعی از برترین اساتید تدریس خصوصی کنکور تجربی را با مناسب‌ترین قیمت در دسترس داوطلبین سراسر کشور قرار داده است.

معلم خصوصی کنکور تجربی


شناخت و بررسی دقیق دروس رشته تجربی کنکور 1402 با کمک مشاوره تحصیلی

موفقیت در کنکور با داشتن برنامه‌ریزی درسی دقیق و اصولی همراه است. در یک دیدگاه تخصصی و کمی سخت‌گیرانه، نمی‌توان تصور کرد دانش‌آموز بدون برنامه‌ ریزی درسی کنکور موفق شود و رتبه‌ی مناسبی در رشته‌ی پررقابت تجربی به دست آورد. اما گام نخست یک برنامه‌ریزی عالی، شناخت دروس کنکور تجربی است. طبق اعلام رسمی سازمان سنجش کشور، حذف دروس عمومی از کنکور سراسری از سال 1402 اجرایی می‌شود. بنابراین بررسی دروس کنکوری این رشته، فقط برای کتاب‌های تخصصی تجربی نیاز است. اما سوال مهم این است که چرا بررسی دقیق دروس رشته تجربی کنکور 1402 اهمیت دارد؟

پاسخ این سوال سخت نیست؛ برنامه‌ریزی اصولی زمانی انجام می‌شود که داوطلب روی همه‌ی سرفصل‌ها، بودجه‌بندی، مباحث، میزان سختی، اهمیت و ضرایب دروس تخصصی تجربی ۱۴۰۲ تسلط کافی داشته باشد. راه‌حل اصلی و کاربردی رسیدن به این ویژگی، کمک گرفتن از مشاور تحصیلی است که فردی متخصص و کاربلد در این حوزه شناخته می‌شود.

مشاوره تحصیلی کنکور را باید به عنوان فرصت و امکانی ویژه دید که کمک می‌کند تا دانش‌آموز در کنار شناخت جزئیات و همه‌ی جوانب دروس تخصصی تجربی، بهتر و موثرتر درس بخواند و در صورت بروز مشکلات احتمالی در کنار دانش‌آموز حضور داشته باشد. در واقع، آگاهی مشاورین از اهمیت دروس تخصصی، این اجازه را به دانش‌آموز می‌دهد تا بهترین برنامه ‌ریزی درسی کنکور را تجربه کند. سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک  برترین مشاورین کنکور کشور را با مناسب‌ترین قیمت در دسترس داوطلبین کنکور تجربی سراسر کشور قرار داده است.

پیشنهاد ویژه: صفر تا صد کنکور 1402

دروس تخصصی رشته تجربی کنکور ۱۴۰۲

با حذف دروس عمومی از کنکور و تبدیل تاثیر این درس‌ها به صورت شرط معدل، داوطلبین کنکور بیشتر از قبل روی دروس تخصصی رشته تجربی متمرکز شده‌اند. در هر حال، همچنان راه اصلی ورود به دانشگاه و قبولی در رشته موردنظر، آزمون کنکور سراسری است. داوطلب کنکور تجربی 1402 نیاز دارد ابتدا کتاب‌های تخصصی این رشته را بشناسد و سپس با برنامه‌ریزی درسی و استفاده از ابزار کمک آموزشی، شروع به مطالعه و یادگیری نماید. دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 در جدول زیر نمایش داده شده است:

جدول دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402


ضرایب دروس تخصصی تجربی کنکور 1402

بعد از آشنایی با دروس تخصصی تجربی کنکور، مبحث ضرایب پیش می‌آید. ضریب هر درس در کنکور سراسری براساس زیرگروه‌های یک تا پنج، نشان از اهمیت و میزان اثرگذاری آن درس دارد. بنابراین نیاز بعدی داوطلب، آگاهی دقیق از ضرایب دروس تخصصی تجربی ۱۴۰۲ است. در جدول زیر ضرایب کنکور تجربی برای دروس تخصصی به ازای هر زیرگروه آورده شده است:

جدول ضرایب کنکور تجربی برای دروس تخصصی


بودجه‌بندی کنکور تجربی 1402 برای هر یک از دروس اختصاصی

کنکور، آزمونی است که دانش‌آموزان از سن خیلی کم با نام و سپس فرآیند آن آشنا می‌شوند و زمان زیاد نمی‌گذرد که متوجه‌ی اهمیت و مسیر طولانی موفقیت در آن می‌شوند. درس خواندن برای کنکور، ساده نیست و داوطلب باید در کنار تلاش مستمر و داشتن منابع کمک آموزشی باکیفیت و البته برنامه‌ریزی درسی عالی به جزئیات مختلفی توجه کند. در مورد شناخت دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 و ضرایب آن‌ها صحبت کردیم که بخشی از روند شروع مطالعه‌ی اصولی و برنامه‌ریزی کنکوری هستند.

اما قبل از چیدمان برنامه و درس خواندن، یک گام مهم و موثر دیگر نیز باقی مانده است. بررسی جزء‌به‌جزء مباحث دروس تخصصی که به بودجه‌بندی کنکور تجربی 1402 شناخته می‌شود. دانستن بودجه‌‌بندی برای شروع درست درس خواندن اهمیت فروانی دارد و یکی از پاسخ‌ها اصلی سوالات پرتکراری نظیر: کنکور را چگونه شروع کنیم؟ یا چگونه از صفر برای کنکور بخوانیم محسوب می‌شود. بنابراین در قدم بعدی، داوطلب باید با وسواس مباحث مهم دروس تخصصی تجربی را بشناسد تا بداند در زمان برنامه‌ریزی کدام فصل‌ها از هر کتاب، نقش پررنگ‌تری در سوالات کنکور دارند. در ادامه بودجه‌بندی دروس تخصصی کنکور تجربی 1402 را همراه با جدول و یادآوری برخی نکات ضروری آوردیم:

1.بود‌جه‌بندی زیست‌شناسی کنکور 1402؛ شناخت مباحث زیست کنکور

سرنوشت‌سازترین درس رشته تجربی، زیست‌شناسی است که تاثیر فوق‌العاده‌ای روی نتیجه‌ی نهایی کنکور داوطلب تجربی دارد. طبق ضرایب دروس کنکور تجربی، زیست در دو زیرگروه (یک و دو) ضریبی معادل 4 دارد و در دیگر زیرگروه‌ها ضریب این درس 2 است. هیچ‌ درسی مانند زیست در علوم تجربی اهمیت ندارد. در واقع، اهرم اصلی موفقیت دانش‌آموزان رشته تجربی، زیست‌شناسی کنکور است. اما همان‌طور که انتظار می‌رود، این میزان از اهمیت با پیچیدگی و سختی خاصی همراه است.

زیست‌شناسی کنکور که شامل کتاب‌های پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم متوسطه دوم می‌شود، دشوارترین درس رشته تجربی است که یادگیری مباحث گسترده و بهم‌پیوسته آن ساده نیست. داطلب به طور جدی به کمک معلم خصوصی زیست کنکور نیاز دارند تا فرآیند یادگیری اصولی و تست‌زنی این درس را به بهترین شکل پشت‌سر بگذارند. حتی از بودجه‌بندی مفصل زیست نیز می‌توان به گستردگی و حجم این درس پی برد. جدول بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور تجربی 1402 در زیر قابل مشاهده است:

جدول بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور تجربی 1402 - بخش اول

جدول بودجه‌بندی زیست‌شناسی کنکور تجربی 1402 - بخش دوم


2.دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402؛ بودجه‌بندی ریاضی تجربی

درس ریاضی در هر رشته‌ای نقش مهم و اثرگذاری را ایفا می‌کند. ریاضی کنکور تجربی نیز همین‌طور است. بررسی ضرایب دروس تخصصی تجربی، نشان می‌دهد ریاضی این رشته تا چه اندازه برای داوطلبین اهمیت دارد. ریاضی تجربی در سه زیرگروه ضریب 3 و در زیرگروه چهار ضریب 4 را دارد تا در کنار زیست‌شناسی تاثیر بالایی روی نتیجه‌ی نهایی کنکور داوطلبین داشته باشد. بنابراین دانش‌آموز باید به طور دقیق روی بودجه‌بندی ریاضی کنکور تجربی 1402 تسلط داشته باشد.

البته که در کنار تکمیل اطلاعات و چیدن برنامه‌ی درسی، شرکت در جلسات تدریس خصوصی ریاضی کنکور تجربی نیز از نیازهای اساسی داوطلبین این رشته است. ریاضی درسی نیست که با شناخت بودجه‌بندی و خواندن کتاب‌های کمک آموزشی به راحتی بتوان از پس مباحث پیچیده‌ی آن برآمد. در ادامه جدول بودجه‌بندی ریاضی کنکور تجربی 1402 را مشاهده می‌کنید:

جدول بودجه‌بندی ریاضی کنکور تجربی 1402


3.بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی 1402

فیزیک تجربی در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم همراه دانش‌آموز است و در کل دوره‌ی متوسطه دوم تدریس می‌شود. فیزیک بدون شک از دروس تخصصی تجربی سخت و پیچیده است که علاوه بر ایجاد چالش‌هایی در دوره‌ی امتحانات در آزمون کنکور سراسری نیز ضرایبی قابل‌توجه در همه‌ی زیرگروه‌ها دارد. فیزیک از آن دست کتاب‌ های تخصصی رشته تجربی است که مباحث متنوعی در هر سه جلد کتاب آن وجود دارد که برخی از آن‌ها به یکدیگر مرتبط هستند و بسیاری از آن‌ها مفاهیم سختی را پیش‌روی داوطلب قرار می‌دهند.

بررسی دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 به خوبی نشان می‌دهد که یادگیری فیزیک برای دانش‌آموزان ساده نیست و برخی از آن‌ها نیاز دارند فقط بعضی از مباحث آن را عمیق بخوانند تا حداقل درصدی را در کنکور به دست آورند. به همین شناخت بودجه‌بندی فیزیک برای هر دانش‌آموز تجربی مهم و کاربردی است. در زیر جدول بوجه‌بندی فیزیک تجربی 1402 آورده شده است:

جدول بوجه‌بندی فیزیک تجربی 1402


4.دروس تخصصی تجربی؛ بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی 1402

شیمی یکی دیگر از دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 است که ضرایب آن در زیرگروه‌های مختلف کمتر از 2 نیست و نمی‌توان از کنار این درس به راحتی گذشت. مباحث درس شیمی را مفاهیم متنوع علمی، تعاریف، فرمول‌ها، ساختارهای مولکولی و اشکال مختلف تشکیل می‌دهند و این موضوع باعث شده تا شیمی کنکور تجربی، خاص‌ترین و شاید مبهم‌ترین درس تخصصی کنکور باشد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود داوطلبین تجربی در جلسات تدریس خصوصی شیمی کنکور اساتید برجسته شرکت کنند.

اما در کنار کمک گرفتن از منابع معتبر و اساتید کاربلد، شناخت بودجه‌بندی شیمی از گام‌ها نخست و اصلی دانش‌آموز در مسیر یادگیری این درس است. سرفصل‌هایی که از آن‌ها سوال طرح می‌شود، تعداد قابل‌توجه‌ای دارند و گستردگی موضوعی دشواری را شکل می‌دهند. جدول بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی 1402 را در زیر مشاهده می‌کنید:

جدول بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی 1402


5.بودجه‌بندی زمین‌شناسی کنکور 1402

زمین‌شناسی میان دروس تخصصی رشته تجربی 1402، کمترین حجم درسی را دارد و فقط در پایه یازدهم متوسطه دوم تدریس می‌شود. براساس ضرایب زمین‌شناسی این درس در زیرگروه سوم بیشترین اهمیت را دارد و ضریب آن 4 است. بنابراین، داوطلبین ابتدا باد معرفی رشته های تجربی را بررسی و مطالعه ‌کنند و سپس باتوجه به هدف‌شان (رشته‌ی موردعلاقه‌ی دانشگاهی) از میزان تاثیر درس زمین‌شناسی برای قبولی در آن رشته‌ یا رشته‌ها آگاه شوند. در هر صورت بودجه‌بندی این درس نیز برای برخی از دانش‌آموزان به خصوص رتبه‌های برتر، اهمیت دارد. جدول بودجه‌بندی زمین‌شناسی کنکور 1402 را در زیر مشاهده می‌کنید:

جدول بودجه‌بندی زمین‌شناسی کنکور 1402


منابع دروس اختصاصی کنکور ۱۴۰۲ تجربی

دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 در سال‌های متوسطه دوم به دانش‌آموزان تدریس می‌شوند. برخی از آن‌ها هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را پوشش می‌دهند و همراه دانش‌آموز هستند و برخی دیگر، مانند درس زمین‌شناسی فقط یک کتاب دارند. بدون در نظر گرفتن تعداد کتاب، موضوع با اهمیت توجه به کتاب درسی به عنوان مهم‌ترین و اولین منبع کنکور هر درس است. به همین دلیل دانش‌آموز باید قبل مراجعه به منابع کمک آموزشی، روی کتاب درسی تمرکز داشته باشد. در ادامه جدول منابع کنکور تجربی را برای هر یک از دروس تخصصی آورده شده است:

جدول منابع دروس اختصاصی کنکور ۱۴۰۲ تجربی


موفقیت در کنکور تجربی 1402 با امکانات متنوع و جامع آموزشی استادبانک

مجله استادبانک در این مطلب ابتدا در مورد دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 و ضرایب آن‌ها، سپس بودجه‌بندی کنکور تجربی و در آخر منابع اصلی این آزمون اطلاعات جامعی را برای شما شرح داد. همین‌طور درباره‌ی اهمیت هر یک از دروس تخصصی تجربی و نیازهایی که دارند، نکات مفیدی مطرح شد که می‌تواند در مسیر یادگیری و آموزش به داوطلبین کمک کند. در هر صورت، کنکور سراسر رقابتی سخت و فشرده است که دانش‌آموز برای کسب نتیجه‌ی دلخواه به کمک‌های آموزشی مختلفی نیاز دارد.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، خدمات متنوع آموزشی کاملی را برای داوطلبین کنکور تجربی تهیه‌ کرده است. برترین اساتید تدریس خصوصی استادبانک، بهترین مشاورین تحصیلی، مجموعه مقالات آموزشی (روش مطالعه، برنامه‌ریزی درسی، مشاوره تحصیلی و اطلاعات تکمیلی)، بانک نمونه سوال امتحانی و کنکور، بسته‌های معلم خصوصی و اپلیکیشن استادبانک در دسترس دانش‌آموزان سراسر کشور قرار دارد تا به ساده‌ترین و راحت‌تر شکل ممکن، مسیر مطالعه و موفقیت در کنکور را پشت‌سر بگذارند.

داوطلبین کنکور تجربی و والدین در صورت نیاز به راهنمایی برای انتخاب معلم خصوصی کنکور یا مشاور تحصیلی و برای پرسیدن هرگونه سوال یا مطرح کردن مشکل، می‌توانند با شماره 91005343 – 021 تماس بگیرند. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

دروس تخصصی رشته تجربی کنکور ۱۴۰۲ را چه درس‌های تشکیل می‌دهند؟

دروس تخصصی رشته تجربی کنکور ۱۴۰۲ از مجموعه درس‌های اختصاصی سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تجربی تشکیل شده است که شامل دروسی مانند: زییست‌شناسی، ریاضی و شیمی می‌شود. در این مقاله هر یک از دروس تخصصی همراه با ضریب و بودجه‌بندی معرفی شده است.

ضرایب دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 چگونه است؟

مانند هر رشته‌ی دیگری برخی دروس تخصصی رشته تجربی، مهم‌تر از دروس دیگر هستند. برای مثال زیست و ریاضی در برخی از زیرگروه‌ها ضریب 4 دارند و شیمی نیز نقشی مهم در این کنکور برعهده دارد. برای مشاهده‌ی ضرایب دروس تخصصی رشته تجربی کنکور 1402 به جدولی که در این مقاله قرار گرفته است، مراجعه کنید.

بهترین راه‌حل یادگیری دروس تخصصی تجربی چیست؟

یادگیری دروس تخصصی، سخت‌ترین بخش آمادگی برای کنکور است. توصیه می‌شود، دانش‌آموزان برای یادگیری اصولی و درست درس‌های اختصاصی از معلم خصوصی کنکور تجربی کمک بگیرند.

آیا کنکور 1402 رشته تجربی فقط شامل دروس تخصصی این رشته است؟

بله، طبق اعلام سازمان سنجش کشور، دروس عمومی از کنکور 1402 حذف شده است و دانش‌آموزان باید به سوالات دروس تخصصی در جلسه آزمون سراسری پاسخ دهند. تاثیر دروس عمومی در نتیجه‌ی کنکور از طریق معدل و نمرات امتحان نهایی در نظر گرفته می‌شود.