بودجه بندی کنکور تجربیبودجه بندی کنکور ریاضی

اطلاعات کامل بودجه بندی موضوعی سوالات شیمی کنکور

ملیحه فراهانی نویسنده
15385 7
07 اردیبهشت 1402

بودجه‌بندی موضوعی سوالات شیمی کنکور برای داوطلبان کنکور تجربی و ریاضی بسیار کاربردی است.  کتاب‌های شیمی چون حجم کمی دارند، دانش آموزان فکر می‌کنند که وقت کمتری هم برای مطالعه آن لازم است. انواع سوالاتی که برای این درس در کنکور مطرح می‌شود عبارت است از: سوالات تحلیلی، محاسباتی، حفظی و توصیفی. همچنین خوب است بدانید که تعداد سوالات شیمی در کنکور ریاضی و تجربی 35 سوال است. مدت زمان جواب دادن به این 35 سوال، 35 دقیقه است. یعنی داوطلبان باید در مدت زمان 60 ثانیه به سوالات شیمی جواب دهند.

این درس پر از نکات ویژه است و شما باید شیمی را نسبت به دروس دیگر عمیق‌تر و مفهومی‌تر مطالعه کنید. زیرا شیمی درس بسیار گسترده‌ای است و احتمال دارد هر نوع مسئله‌ای در آزمون طرح شود. البته قطعا بودجه‌بندی شیمی کنکور به شما کمک زیادی خواهد کرد. همچنین با کمک یک معلم خصوصی شیمی می‌توانید برای خواندن این درس آمادگی بیشتری پیدا کنید.

تعداد سوالات درس شیمی در کنکور تجربی

قبل از اینکه وارد بحث بودجه‌بندی سوالات درس شیمی شویم، بیایید تعداد سوالات هر کتاب شیمی را در کنکور تجربی با هم بررسی کنیم:مشاوره تحصیلی استادبانک

 • شیمی پایه دهم تجربی: 8 سوال
 • شیمی پایه یازدهم تجربی: 14 سوال
 • شیمی پایه دوازدهم تجربی: 13 سوال

با دانستن بودجه‌بندی می‌توانید برای خواندن درس شیمی بهتر برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی خود را می‌توانید با کمک مشاوره تحصیلی کنکور به راحتی انجام دهید.

بودجه‌بندی سوالات شیمی در کنکور تجربی

در این جدول تمام سوالات شیمی کنکور تجربی را به صورت فصل‌ به فصل برای شما گرد‌آوری کرده‌ایم. با کمک این جدول می‌توانید یک روش مطالعه شیمی کنکور هوشمندانه و هدفمندانه طراحی کنید.

بودجه‌بندی سوالات شیمی کنکور تجربی

تعداد سوالات شیمی در کنکور ریاضی

بودجه‌بندی شیمی کنکور ریاضی به صورت زیر است:

 • شیمی پایه دهم ریاضی: 11 سوال
 • شیمی پایه یازدهم ریاضی: 13 سوال
 • شیمی پایه دوازدهم ریاضی: 11 سوال

بنابراین با این بودجه‌بندی باید بتوانید برای خواندن درس شیمی هم به خوبی برنامه‌ریزی کنید. چرا که درس شیمی هم مانند سایر دروس تخصصی کنکور ریاضی اهمیت زیادی در رتبه نهایی شما دارد.

بودجه‌بندی سوالات شیمی در کنکور ریاضی

در این جدول تمام سوالات شیمی کنکور ریاضی را به صورت فصل‌ به فصل برای شما گرد‌آوری کرده‌ایم:

بودجه‌بندی سوالات شیمی در کنکور ریاضی

نکات مهم و پرتکرار درس شیمی دوازدهم

شیمی دوازدهم برای دانش آموزان سال آخر که سال مهم و حساسی است، اهمیت ویژه‌ای دارد. بر همین اساس دانستن نکات با اهمیت و مشخص شدن نکات بی‌اهمیت می‌تواند کمک زیادی به دانش‌آموزان کند. بعضی از دانش‌آموزان بخش هایی از درس شیمی دوازدهم را حذف می‌کنند. آن دسته از دانش‌آموزانی که می‌خواهند در رشته‌های پزشکی رتبه بیاورند، تصمیم حذف مباحث شیمی دوازدهم تصمیمی بسیار خطرناک است.

پس بهتر است بجای حذف شیمی دوازدهم روی مباحث مهم این کتاب تمرکز و  دانش خود را در این مباحث تقویت کنید. در ادامه مباحث مهم هر فصل کتاب شیمی را برای شما آماده کرده‌ایم. خواندن این نکات مهم به شما کمک می‌کند برنامه‌ریزی درسی کنکور برای شما ساده‌تر و هوشمندانه‌تر شود.

مهم‌ترین مباحث فصل اول شیمی دوازدهم

مبحث اسید و باز، پای ثابت مسائل کنکور محسوب می‌شود. این مبحث در سال‌های پیش شامل 1 الی 2 مسئله بوده و اکثر دانش‌آموزان از حل آن خودداری می‌کنند. این دسته از داوطلبان اعتقاد دارند که مسائل این بخش کمی وقت‌گیر است. اما باید توجه داشته باشید که اگر شما با برنامه‌ریزی مناسب دروس خود را مطالعه کرده باشید در هیچ مبحثی مشکلی نخواهید داشت.

مهم‌ترین مباحث فصل دوم شیمی دوازدهم

در فصل دوم مسئله‌هایی که طرح می‌شود اکثرا مربوط به اکسایش-کاهش است که در بعضی اوقات با مبحث استوکیومتری ترکیب می‌شود.

مهم‌ترین مباحث فصل سوم شیمی دوازدهم

 این مبحث بیشتر جنبه حفظی و مفهومی دارد و مسئله چندان سختی در این فصل موجود نیست.

مهم‌ترین مباحث فصل چهارم شیمی دوازدهم

مبحث تعادل در فصل چهارم جزو مطالب مسئله خیز کتاب شیمی دوازهم محسوب می‌شود. درس شیمی در کنکور سراسری ریاضی و تجربی 35 تست را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین مهلت پاسخگویی به سوالات، 35 دقیقه است. (هر سوال 1 دقیقه)، این درس بیشتر حفظی و محاسباتی است؛ در بودجه‌بندی سال های اخیر، سوال‌های محاسباتی و مفهومی افزایش یافتند.

قطعا اگر یک معلم حرفه‌ای در کنارتان باشد که به درستی برای شما برنامه‌ریزی کند و موارد زیر را برای شما توضیح‌دهد به موفقیت در کنکور نزدیک‌تر خواهید شد:

 • در هفته چند ساعت شیمی بخوانید
 • کدام مباحث در شیمی خطرناک و نگران کننده است
 •  بر روی چه سوالاتی باید تمرکز کنید
 •  قلق پاسخ دادن به برخی از سوالات وقتگیر کنکور

به علاوه داشتن یک جزوه شمی کامل می تواند بدون هدر دادن وقت و هزینه اضافی به شما کمک زیادی کند.

نکات مهم و پرتکرار درس شیمی یازدهم

اهمیت دانستن نکات مهم و پر تکرار درس شیمی به این جهت است که شما می دانید دقیقا باید روی چه مباحثی تمرکز کنید و برایش وقت بزارید.

به همین خاطر در ادامه به مهم ترین و پر تکرار ترین مباحث شیمی یازدهم اشاره شده است که هم در زمان امتحانات مدارس کاربرد دارد و هم می توانید به عنوان نکات کنکوری از آن استفاده کنید. در انتهای مقاله نیز بودجه‌بندی شیمی کنکور آورده شده است.

مباحث مهم شیمی یازدهم فصل اول

فصل اول شیمی یازدهم شامل قسمت های زیر می‌شود:

 • قسمت‌های مانده از استوکیومتری مثل بازده درصدی و جرم های ملی
 • آشنایی اولیه با کربن و شیمی آلی

از این فصل در کنکور هم به صورت تست‌های تشریحی و هم به صورت مسئله سوال طرح می‌شود.

مباحث مهم شیمی یازدهم فصل دوم

 • دما و گرما و انواع آنتالپی (مفاهیم ترمودینامیک و سینتیک)

مباحث مهم شیمی یازدهم فصل سوم

 • واکنش پلیمری شدن– شیمی آلی
 • مباحث گرماسنجی

این فصل نسبتا ساده‌ است. به همین دلیل دانش‌آموزان نیز اشتیاق بیشتری برای حل مسائل شیمی آلی دارند.

نکات مهم و پرتکرار درس شیمی دهم

مهم‌ترین بخش‌های شیمی دهم که هم در امتحانات مدرسه مهم هستند و هم در کنکور، این مباحث هستند(بیشترین تعداد سوال از این بخش ها طرح می‌شود) در انتهای مقاله نیز بودجه‌بندی شیمی کنکور آورده شده است:

مهمترین بخش‌های فصل یک شیمی دهم

 • آرایش الکترونی
 • جدول تناوبی

بخش اول آرایش الکترونی و مبحث مهم دوم جدول تناوبی است که به صورت مستقیم در کنکور سوال دارند.

مهم‌ترین بخش‌های فصل دو شیمی دهم

 • بررسی لایه‌های هوا
 • اثر گازهای گلخانه‌ای
 •  استوکیومتری (استوکیومتری در شیمی یازدهم کامل تر می‌شود)

بخش اول بررسی لایه‌های هوا و بخش دوم اثر گازهای گلخانه‌ای است و بخش سوم مبحث مهم استوکیومتری است که باز هم به صورت مستقیم در کنکور سوال دارد.

مهم‌ترین بخش‌های فصل سه شیمی دهم

 • محلول‌ها و خواص محلول‌ها 
 • انحلال پذیری (کامل تر این بخش در شیمی دوازدهم وجود دارد)

بهترین منابع شیمی کنکور ریاضی و تجربی

همانطور که مشاهده کردید مباحث مختلف شیمی دهم خیلی اهمیت دارند و پایه شیمی را تشکیل می‌دهند. به طوری که اگر این مباحث را به خوبی فرا بگیرید در پایه‌های بالاتر و همچنین در کنکور موفق‌تر خواهید بود. برای اینکه بتوانید آمادگی بهتری در خواندن درس شیمی پیدا کنید، بهتر است از منابع آموزشی کمک درسی کمک بگیرید. در اینجا بعضی از بهترین کتاب‌های کنکور شیمی را معرفی می‌کنیم.

بهترین منابع شیمی کنکور

بهترین منابع شیمی کنکور

تدریس خصوصی شیمی کنکور با استادبانک

همانطور که متوجه شدید، شیمی کنکور مهم‌ترین درس برای داوطلبان کنکور تجربی است. بنابراین بهترین راه برای نتیجه گرفتن این است که با کمک یک مشاور یا معلم خصوصی خودتان را در این درس تقویت کنید. استادبانک قدیمی‌ترین شبکه‌ تدریس خصوصی در کشور است. شما با کمک استادبانک می‌توانید با بهترین اساتید کنکور تجربی آشنا شوید. همچنین می‌توانید از خدمات مشاوره کنکور تجربی استفاده کنید.

برای این منظور می‌توانید از پلتفرم تدریس خصوصی استادبانک کمک بخواهید. با ورود به صفحه اساتید تدریس خصوصی استادبانک و مشاهده پروفایل آن‌ها، به راحتی توانسته استاد مورد نظر خود را با قیمت مناسب پیدا کنید.

اگر هم در زمینه ثبت درخواست معلم خصوصی نیز به راهنمایی و مشاوره داشته، با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و تمام اطلاعات لازم را در این خصوص از تیم پشتیبانی این مجموعه دریافت نمایید، تا در نهایت به نتیجه دلخواه خود در  کنکور برسید.

مشاوره کنکور استادبانک

تعداد سوالات شیمی کنکور چندتا است؟

تعداد سوالات شیمی در کنکور ریاضی و تجربی 35 سوال است. مدت زمان جواب دادن به این 35 سوال، 35 دقیقه است. یعنی داوطلبان باید در مدت زمان 60 ثانیه به سوالات شیمی جواب دهند.

بهترین روش خواندن شیمی کنکور چیست؟

تمرین و تکرار یکی از مهم‌ترین روش‌های مطالعه درس شیمی است. اگر داوطلبان می‌خواهند درصد بالایی برای درس شیمی کسب کنند باید تمرین و تکرار درس شیمی را در برنامه روزانه خود قرار دهند. این کار موجب می‌شود که داوطلبان مطالب را برای مدت طولانی در حافظه خود ثبت کنند و تسلط بیشتری بر مفاهیم داشته باشند

نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید:

 • دانیال
  2 شهریور 1400

  خیلی ممنون از دسته بندی عالی
  برای دسته بندی مطالب المپیاد خیلیییی کمک کرد

 • مهندس
  19 آذر 1399

  سلام
  ممنون ،چه منظم توضیح دادید.چند وقتی بود که دنبال همچین مطلبی بودم.استاد بانک واقعا موسسه ی خوبی هست.
  موفق باشید

 • نفس
  25 تیر 1399

  سلام میشه همین بودجه بندی رو نسبت به کتاب های شیمی نظام جدید بزارید من نمیدونم الان هرکدوم از این مباحث مربوط به کدوم یکی از مباحث شیمی نظام جدید هست.

  • استادبانک
   28 تیر 1399

   سلام وقتتون بخیر
   ممنون از پیشنهاد شما. بله بودجه‌بندی کتاب‌های جدید هم به زودی اضافه می‌کنیم
   موفق باشید

 • M
  28 فروردین 1399

  سلام
  جواب این سوال کدام گزینه است
  در یک آزمایشگاه برچسب روی شیشه های روی کربنات و نقره نیترات کنده شده است
  با قرار دادن کدامیک از تیغه های زیر میتوان این دو محلول را از هم تشخیص داد
  ۱ Al
  2Au
  3 Fe
  4k

  • Vahid
   21 دی 1399

   Al
   چون تو جدول الکتروشیمی پایین تر از این دو گونس

×
درخواست بهترین معلم خصوصی