آموزش آیلتسآموزش ریدینگ آیلتس

نکات مهمی که باید در بخش مهارت ریدینگ آزمون آیلتس بدانید!

سردبیر نویسنده
1032 0
07 فروردین 1401
نکات مهم در مورد ریدینگ آیلتس - مجله استادبانک

بخش ریدینگ (Reading) آزمون آیلتس دومین بخش از آزمون مهارت زبان انگلیسی آیلتس است که زبان‌آموز باید در مدت زمان ۶۰ دقیقه به همه سوالات آن پاسخ دهد. به طور معمول، بخش ریدینگ آیلتس شامل سه یا چهار قسمت است که به تدریج سخت‌تر می‌شود و متقاضی در مجموع باید به ۴۰ سوال این بخش پاسخ بدهد.

برای آشنایی کامل به جزئیات این مهارت لازم است این محتوا را تا انتها مطالعه کنید.

آشنایی با بخش ریدینگ آزمون آیلتس

مدت زمان آزمون آیلتس برای مهارت ریدینگ چقدر است؟

مدت زمان پاسخ‌گویی به سوالات آیلتس ۶۰ دقیقه است و زبان‌آموز باید در این تایم مشخص شده به سوالات بخش ریدینگ آزمون آیلتس پاسخ دهد. در این بخش برخلاف قسمت شنیداری، زمانی برای انتقال پاسخ‌ها به برگه پاسخ‌نامه در نظر گرفته نشده است.

سوالات در بخش ریدینگ آزمون آیلتس به چه صورت است؟

در این بخش از امتحان ۴۰ سوال وجود دارد. انواع مختلفی از سوالات در این بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد، مانند سوالات چند گزینه‌ای، تعیین درستی و یا نادرستی عبارات (True/False/Not Given)، تشخیص درست دیدگاه‌ها و نظرات نویسنده (Yes/No/Not Given)، تطبیق اطلاعات، تطبیق سرفصل‌ها، تطبیق ویژگی‌ها، تطبیق پایان جملات، تکمیل جمله، تکمیل خلاصه متن، تکمیل یادداشت، تکمیل جدول، تکمیل نمودار، تکمیل برچسب نمودار، سوالات پاسخ کوتاه.

بخش بندی سوالات به چه صورت است؟

معمولاً در این قسمت ۳ متن آورده می‌شود که مجموع کلمات آن ها 2150-2750 کلمه خواهد بود.

آزمون آکادمیک:
هر بخش شامل یک متن طولانی است. متون از کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها انتخاب شده و کاملاً معتبر هستند. موضوعات انتخاب شده غیر تخصصی بوده و مختص رشته خاصی نیست. متن‌های انتخاب شده می‌توانند از موضوعات توصیفی و واقعی تا گفتمان و تحلیل متغیر باشند. متون ممکن است حاوی نمودار یا تصاویر باشند. اگر متون دارای اصطلاحات فنی باشند، یک واژه نامه ساده در انتها ارائه می‌شود.

آزمون عمومی (جنرال)
بخش ۱ شامل دو یا سه متن کوتاه واقعی است که یکی از آن‌ها ممکن است ترکیبی باشد (شامل ۶-۸ متن کوتاه مرتبط با موضوع، به عنوان مثال تبلیغات هتل). موضوعات مربوط به زندگی روزمره در یک کشور انگلیسی زبان است.

بخش ۲ شامل دو متن کوتاه واقعی است که بر موضوعات مرتبط با کار (مانند درخواست برای مشاغل، سیاست‌های شرکت، حقوق و شرایط، امکانات محل کار، توسعه کارکنان و آموزش) تمرکز دارد.

بخش ۳ شامل یک متن طولانی‌تر و پیچیده‌تر در مورد موضوعات عمومی است. متون معتبر هستند و از اطلاعیه‌ها، آگهی‌ها، کتاب‌های راهنمای شرکت‌ها، اسناد رسمی، کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها گرفته شده‌اند.

در بخش ریدینگ آزمون آیلتس چه مهارت‌هایی سنجیده می‌شود؟

در این بخش از آزمون طیف وسیعی از مهارت‌های خواندن ارزیابی می‌شود، از جمله:
• خواندن و درک ایده اصلی متن؛
• خواندن و درک ایده‌های اصلی؛
• مطالعه برای جزئیات بیشتر؛
• درک استنباط‌ها و معنای ضمنی؛
• شناخت نظرات، نگرش‌ها و هدف نویسنده؛
• توانایی دنبال کردن روند توسعه و پیشرفت بحث؛

نمره‌دهی بخش ریدینگ آزمون آیلتس به چه صورت است؟

هر پاسخ صحیح ۱ نمره می‌گیرد. نمرات از ۴۰ به مقیاس ۹ تبدیل می‌شود.
نمرات در این بخش نیز یا به صورت عدد صحیح مانند ۶،۷ و یا با اعشار ۰.۵ مانند ۷.۵ خواهد بود.

نکات تکمیلی و مهم بخش ریدینگ آیلتس

• می‌توانید پاسخ‌های خود را مستقیماً در پاسخ‌نامه یا روی کاغذ سوالات بنویسید. ولی دقت کنید که حتماً قبل از پایان آزمون آن‌ها را به پاسخ‌نامه منتقل کنید. به شما زمان بیشتری برای انتقال پاسخ در پایان آزمون داده نمی‌شود. به هیچ عنوان پاسخ‌های نوشته شده روی برگه سوالات تصحیح و نمره‌دهی نخواهند شد.
• باید پاسخ‌های خود را با مداد در برگه پاسخ‌نامه بنویسید. در سوالاتی که باید قسمتی از متن و یا جمله را کامل کنید، کلمه (های) مورد استفاده شما باید از متن Reading گرفته شود. نیازی به تغییر شکل کلمه (ها) در متن ندارید.

استفاده از معلم خصوصی زبان برای آمادگی در آزمون آیلتس

برای آمادگی در آزمون آیلتس و مهارت‌های مختلف این آزمون مثل آمادگی در بخش ریدینگ آزمون‌ آیلتس در کنار استفاده از منابع مختلف آموزشی، استفاده از مدرس خصوصی زبان و کلاس تدریس خصوصی آیلتس پیشنهاد می‌شود.

کلاس مدرس زبان براساس نیاز شاگرد تشکیل می‌شود. شاید زبان‌‌آموز در سه مهارت آزمون آیلتس قوی باشد ولی در مهارت چهارم مثل بخش ریدینگ به شدت پایه ضعیفی داشته باشد. معلم خصوصی زبان آیلتس براساس نیاز و ضعف‌های زبان‌آموز کلاس و تدریس را شروع می‌کند.

سرعت تدریس معلم و یادگیری زبان‌آموز نیز در کلاس تدریس خصوصی بالا است. چون کلاس متمرکز بر یادگیری یک شاگرد است و معلم روش تدریس خود را متناسب با میزان یادگیری زبان‌آموز انتخاب می‌کند. بنابراین به دلیل روش تدریس متناسب با توان یادگیری شاگرد و همچنین متمرکز بودن معلم روی یک یادگیرنده، سرعت آموزش و یادگیری بسیار بالا است.

اگر شما هم می‌خواهید در کنار استفاده از منابع یادگیری آیلتس، از کلاس معلم خصوصی استفاده کنید می‌توانید روی لینک کلاس تدریس خصوصی آیلتس کلیک کنید یا با شماره 91005343۰۲۱ جهت راهنمایی و مشاوره بیشتر در زمینه درخواست معلم خصوصی زبان آیلتس با کارشناسان و مشاورین استادبانک صحبت کنید.