برنامه ریزی درسی استادبانکمشاوره تحصیلی

شگفت انگیز­ترین زمان یادگیر­ی در طول شبانه­ روز

استادبانک نویسنده
1726 0
18 بهمن 1395
شگفت انگیز­ترین زمان یادگیر­ی در طول شبانه­ روز

بهترین زمان یادگیری در طول شبانه روز چه زمانی می باشد؟ چگونه می توان از زمانی که در اختیار داریم بهترین استفاده را کنیم؟ بهترین زمان یادگیری زمانی است که مغز بالاترین کارایی در زمینه یادگیری و حافظه بیشترین توانایی برای به خاطر سپا­ری مطالب را دارد.

نکات طلایی برای یادگیری بهتر

1.صبح ها زمان بهتری برای مطالعه است

یادگیری نیاز به مغز آماده و سرحال و بدون خستگی دارد، چون در شب مغز استراحت کرده و شخص خستگی ذهنی ندارد. لذا هنگام صبح آمادگی بیشتری برای یادگیری وجود دارد.

2.مطالبی را که نیاز به مرور دارند ترجیحاً به شب موکول کنید

چون درشب خواننده بعد از مرور مطالب میخوابد،ذهن فرصت کافی برای پردازش اطلاعات و تثبیت مطالب را دارد و از آنجا که در هنگام خواب مطلب یا اطلاعات جدید دیگری وارد حافظه نمیشود لذا مطالب ،خوب تثبیت می شود و برای مدت طولانی در حافظه باقی می­ماند.

3.بلافاصله پس از غذا خوردن با شکم پر مطالعه نکنید

پر بودن معده سبب میشود خون به طرف معده هجوم آورد تا غذا هر چه سریعتر هضم شود و در نتیجه خون کمتری به مغز میرسد و احساس خواب آلودگی افزایش و سطح هوشیاری کاهش یابد.

شگفت انگیز­ترین زمان یادگیر­ی در طول شبانه­ روز

4.قبل و بعد از مطالعه استراحت کنید

با اینکار از یک طرف زمان آستانه یادگیری را رعایت می کنید و از طرف دیگر فرصتی را برای مغز در نظر می­گیرید تا به تجزیه و تحلیل اطلاعات جدید بپردازد.

5.هنگام اضطراب و هیجان های عصبی مطالعه نکنید

متخصصان معتقدند مهمترین عامل تخریب حافظه و عدم دستیابی به یک تمرکز عالی، اضطراب است. داشتن برنامه ریزی و استفاده بهتر از زمان سبب کاهش اضطراب و افزایش یادگیری مغز میشود.

6.از روش شرطی سازی نسبت به زمان مطالعه استغاده کنید

اگر همیشه عادت دارید در زمان و مکان مشخصی مطالعه کنید حتماً از آن فرصت استفاده کنید. زیرا نسبت به آن زمان و مکان شرطی شده ­اید و در آن زمان آمادگی بیشتری برای تمرکز و یادگیری دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد برنامه ریزی درسی و داشتن مطالعه مفید و زمانبندی شده به مقاله آموزش برنامه ریزی درسی مراجعه کنید.

نتیجه گیری:

زمان مطالعه بستگی به خودتان دارد که در چه زمانی از نظر جسمی و روحی آمادگی لازم را دارید. هیچ زمانی به طور دقیق برای مطالعه وجود ندارد،هر وقت حس کردید می­توانید مطالعه کنید آنوقت مطالعه را با توجه به رعایت نکات ذکر شده شروع کنید. و اگر نسبت به زمان­های خاص برای مطالعه شرطی شده­ اید حتماً از آن زمان­ها نهایت استفاده را کنید.